LEIDSCH DAGBLAD Evacuatie 1000 Alphenaren NODIG! AMC-patiënt door fout met aids besmet NAVO lauw over eenzijdig schrappen atoomkanonnen Intrekking zendtijd Veronica overwogen Zware vliegtuigbom wordt zondag gedemonteerd Rijden onder invloed neemt steeds meer af Kort geding tegen Voorhouts CDA-raadslid DONDERDAG 10 MEI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39237 Prijs fl. 1,35 Arts gebruikt bij vergissing vuile injectiespuit AMSTERDAM (GPD) - In het Aca demisch Medisch Centrum in Am sterdam een fout raakt met het aids-virus. Inmiddels enyisselde. De 58-jarige man door opgenomen met darmklachten, arts besmet ge- kreeg via de gebruikte injectienaald i behandelka- onderzochte aids-lijder niet weggegooid pot, maar deze op gelegd. Bij het injecteren zijn extra veiligheidsmaatregelen bloed geïnjecteerd. Van die patiënt getroffen op last van de Inspectie voor de Volksgezondheid. Inspec teur P. Lens ziet in het voorval geen aanleiding om de betrokken arts tuchtrechtelijk te vervolgen. bekend dat hij seropositief v Beide patiënten moesten eenzelf de onderzoek met radioactieve iso topen ondergaan en werden in de zelfde behandelkamer onderzocht. keerde, niet lijki onderzocht. gebruik voorkomen met doses van het aids- n speciaal de- remmende middel azt liepen op bijzettafeltje niets uit. Na verloop van tijd beek de 58- dat de man toch was besmet. Het slachtoffer verblijft thuis en staat onder controle van de aidsaf- dan twee patiënten tege- deling in het AMC. Hij heeft het zie- onderzoekruimte worden kenhuis laten weten een schade claim te zullen indienen. De arts restje jarige darmpatiënt pakte hij de le, spuit. Er mogen De arts die zijn fout direct op- heeft volgens de AMC-directie zijn merkte, schakelde het ziekenhuis- fouten toegegeven en zijn excuus bestuur in, dat vervolgens de pa- gemaakt bij de patiënt. Hij zou zijn Het slachtoffer raakte vorig na- Tegen de voorschriften in heeft de tiënt en de inspectie op de hoogte fout hebben gemaakt doordat hij jaar besmet met het hiv-(aids-)virus artS| die in het AMC werd opgeleid bracht. Pogingen om nesteling van nuwachtig was wegens pnve-pro- doordat de behandelend arts twee tot specialist, de vuile spuit van de het de lichaamscellen te blemen. Hillary's zoon op top Mount Everest WELLINGTON (AP) - De zoon van de Nieuwzeelandse alpi nist Edmund Hillary, die in 1953 als eerste de top bereikte van de Mount Everest, is met een geslaagde beklimming van de hoogste berg op aarde in de voetsporen van zijn vader ge treden. Peter Hillary bereikte van daag met vijf ander klimmers de 8.848 meter hoge top van de Himalaya-reus. Sir Edmund die na zijn prestatie van 3'i jaar geleden door Groot-Brit- tannië werd geridderd, was d< eerste die zijn zoon per satel liet-telefoon feliciteerde. Banden met eommercïele Y eronique HILVERSUM (GPD) - Het Com- kennis ter beschikking heeft ge- missariaat voor de Media is van plan steld bij de oprichting van Veroni- een deel van de zendtijd van Veroni- qUe. ca in te trekken en de omroep een Volgens het commissariaat zijn boete op te leggen. Dit vanwege deze activiteiten in strijd met de Me- banden tussen Veronica merciële omroep RTL-Veronique. Dat heeft het Commissariaat •et. In het kader van een onder zoek dat het commissariaat vorig jaar instelde naar de status de Media vanmorgen bekend ge- RTL-Veronique, verzekerde Vero- maakt. Uit een accountantsonder- nica het commissariaat schriftelijk zoek is volgens het commissariaat direct noch indirect aandelen te gekomen dat Veronica hebben in Veronique. Volgens het commissariaat blijkt deze informa tie onjuist te zijn. Veronica krijgt eerst nog de gele genheid zich in een hoorzitting te verweren tegen de voorgenomen straf van het commissariaat. Vol gens een verklaring vorig jaar steun heeft verleend de totstandkoming van Veronique. Het Commissariaat voor de Me dia heeft Veronica schriftelijk mee gedeeld van plan te zijn een deel van de zendtijd in te trekken en een boete op te leggen. Volgens klaring van het commissaraat heeft missariaat heeft de uitkomst het accountantsonderzoek uitgewe zen dat Veronica financiële midde len en garanties, menskracht en ALPHEN AAN DEN RIJN - Duizend Alphenaren moeten zondagmiddag worden geëvacueerd. Dan wordt een zware vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog gedemonteerd die gistermiddag werd gevonden op een bouwterrein langs de Dwarsligger in Alphen. De ontstekingen zijn dermate on- De bom is een Amerikaanse 'Ge- veilig dat de Explosieven Oprui- neral Purpose' van 500 pond. Het mingsdienst (EOD) de bom zo snel projectiel is vrijwel zeker op 23 mogelijk onschadelijk wil maken, maart 1945 gedropt door een Engel- Verwacht wordt dat de deskundi- se bommenwerper die de opdracht gen tweeëneenhalf uur nodig heb- had om de spoorbaan van Alphen ben. en de toen nog bestaande gasfa- Dat ondanks de gevaarlijke situa- briek plat te gooien. De bom ont- tie tot zondagmiddag twee uur plofte niet omdat zij waarschijnlijk wordt gewacht, heeft te maken met te laag is afgeworpen, de ruime voorbereidingstijd die de Een machinist van een graafma- evacuatie vergt. Bovendien moet de chine tikte tijdens werkzaamheden hulp worden ingeroepen van fami- tegen de bom aan die merkwaardig lie van bewoners van het verzor- genoeg met de neus naar boven ligt. gingshuis Rijnzate dat in het evacu- De bom ligt in een bouwput aan de atiegebied ligt en in zijn geheel Dwarsligger 50 centimeter onder moet worden ontruimd. Volgens burgemeester M. Paats, voorzitter van het inmiddels ge- het onderzoek geen gevolgen 1 de toelaatbaarheid van Veronique op de Nederlandse kabel. Daarvoor is het - volgens het commissariaat - niet van belang wie de financiers zijn. Van belang is dat de moeder maatschappij CLT de uitzendende instantie is. De maximale boete die Veronica opgelegd kan krijgen is 200.000 gul den. Mocht het commissariaat ook besluiten zendtijd in te trekken, dan zal het daarbij behorende uurbe drag dat Veronica krijgt, ook wor den ingetrokken. Het commissari aat heeft zich nog niet gebogen over de vraag hoeveel zendtijd er eventu eel wordt ingetrokken. Veronica wilde vanochtend geen commentaar geven omdat de zaak in handen is van de juridische advi seurs van de omroep. Ook een woordvoerder van Veronique zei dat de commerciële zender zich ont houdt van commentaar. het maaiveld. <zic ook regionale pagina) vormde crisisteam, wordt met het wachten tot zondag geen risico ge nomen: "De bom ligt er al 45 jaar en de afgelopen jaren is toch ook niets gebeurd". De bom wordt de komen de dagen door de politie bewaakt. Binnen een straal van 300 meter mag zondag met uitzondering van het personeel van de EOD niemand aanwezig zijn. Het gebied wordt be grensd door de rotonde op het Raoul Wallenbergplein, de Prins Bernhardlaan, het Stationsplein, de spoorbaan Leiden/Alphen, Rijnzate en de tennisvelden van TE AN. Bin nen een straal van 600 meter moet iedereen binnenblijven. Het trein verkeer komt tijdens de demontage geheel stil te liggen. Ook op Schiphol 500 Alphen gebruikt draaiboek Leiden ALPHEN AAN DEN RIJN - Voor de maatregelen die in Al phen worden genomen om de bom te demonteren en de bewo ners te evacueren wordt gebruik gemaakt van een Leids draai boek. Daar is op 19 december 1984 ook een vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog gevon den in de nabijheid van het be lastingkantoor. Voor de demon tage moest een groot deel van het Leidse centrum worden ont ruimd. Medewerkers van de Explosie ven Oprui mingsdienst on derzoeken de vijfhonderd pond wegende bom die is ge vonden op een bouwterrein in Alphen aan den Rijn. Inde witte cirkel het met de punt naar bo ven gerichte ge vaarte dat 135 kilo explosieven bevat. (foto Ben Mikvlieg in toilet SCHIPHOL (GPD) - Schiphol is een experiment begonnen met nepvliegen om het naast de pot plassen van mannen te beper ken. Jos van Bedaf. hoofd schoonmaakbeheer: Mannen mikken graag op iets bij het plassen. Het richten van de straal gaat hier vaker dan nor maal fout. Ze zijn nerveuzer dan gewoonlijk en dragen vaak ook nog een tas om de schouders die het richten bemoeilijkt. De vlieg in de pot zorgt ervoor dat er min der gemorst wordt". Op Schiphol worden de toilet ten 15 keer per dag schoonge maakt en een maal per dag hele maal gedesinfecteerd. ponder gedemonteerd In het weekeinde nog 1 op de 15 SCHIPHOL (GPD) - De Explosie ven Opruimingsdienst (EOD) heeft gisteravond op Schiphol-Oost een vliegtuigbom uit de Tweede We reldoorlog onschadelijk gemaakt. De 500-ponder van Amerikaanse makelij werd binnen 20 minuten ge demonteerd. De bom lag op het ter rein waar de KLM de grootste on- derhoudswerkplaats voor vliegtüi- DEN HAAG (GPD) - Het aantal gen in Europa bouwt. Samenwonende pater ontslagen na tv-uitzendbig SITTARD (GPD) - Pater C. Voorter (60) uit Maastricht die on langs in het tv-programma 'Jong bloed en Joosten' onthulde dat hij al jaren samenwoont met een vriendin, is ontslagen als hulp rector van het Maaslandzieken huis in Sittard. Onder druk van onder meer hel bisdom Roermond en de zieken huis-directie heeft rector Ver- steeghs van het Sittardse zieken huis pater Voorter meegedeeld dat hij niet langer welkom is. „Vooral in de verpleegkliniek met patiënten die toch al kwets baar zijn, wil ik geen gedonder over het celibaat", verduidelijkte Versteeghs, die volhoudt niet op de hoogte te zijn geweest van hef samenwonen van zijn vervanger. Pater Voorter beweert dat zijn rector wel geïnformeerd was. „Trouwens iedereen heeft kun nen zien dat ik samenwoon met een vriendin en haar kinderen" Enkele buien In dc nachl en vroege ochtend plaatse lijk mistbanken. Overdag af cn toe zon en vooral in dc middag en avond enkele buien, mogelijk met onweer. Mini mumtemperatuur ongeveer 7 graden. tomobilisten dat na alcoholgebruik toch achter het stuur kruipt, is sinds 1983 drastisch gedaald. Vooral in het noorden en oosten van het land is sprake van een forse verminde ring. Dit blijkt uit een nog niet ge publiceerd rapport dat het Ver keerskundig Centrum van de Uni versiteit van Groningen heeft ge maakt in opdracht van Veilig Ver keer en Nederland. In het westen en zuiden van het land is de daling minder sterk. In de periode voor 1983 gebruikte 1 op de 8 automobilisten vooral in het weekeinde (vrijdag- en zaterdag avond) te veel alcohol. Daarna is dat aantal langzaam gedaald van 1 op de 12 automobilisten in 1987 tot 1 op de 15 nu. „In de nabije toekomst moe ten we 1 op de 25 kunnen halen" zegt onderzoeker De Bruin. Het streven is gericht op 1 op de 50. Om dat te bereiken, is het nodig dat de voorlichting over risico's bij rijden onder invloed doorgaat. Bij NAVO ontslagen BRUSSEL (GPD) - De Luxemburg se premier Pierre Santer heeft zijn ambassadeur bij de NAVO, Guy de Muyser, ontslagen. De Muyser maakte de laatste tijd reisjes naar Moskou zonder dit aan de Luxem burgse veiligheidsdienst te melden Daarmee overtrad hij de veiligheidsregels. Voordat hij in 1986 naar kwam, was hij 4 jaar ambassadeur in Moskou. „Daarnaast moet er een goede pak kans zijn. Verder wordt het steeds belangrijker dat de directe omge ving van mensen die autorijden druk op hen uitoefent om geen alco hol te gebruiken". De acties waren volgens de on derzoekers tot nu toe vooral op jon geren gericht, maar moeten zich nu ook concentreren op ouderen en speciale doelgroepen, bij voorbeeld op bezoekers van sportkantines. W ROVER NU 1425,- VOORDEEL rijklaar 15.995," hoge inruilprijs. AUTO-HOME B.V. Bush wil akkoord chemische wapens KANANASKIS/WASHINGTON- de produktie van chemische lijkheid tot modernisering was voor /DEN HAAG (GPD) - De bondge- pens stopzetten. Daarmee wordt de Gorbatsjov niet aanvaardbaar, noten hebben lauw gereageerd op weg vrijgemaakt voor een akkoord Bush stelde daarom in Malta voor tussen de supermachten over dras- de produktie van chemische wa- tische vermindering van chemische pens te stoppen op het moment dat bewapening, dat bij de Sovjet-Ame- een wereldwijd verdrag over de ver nietiging chemische wapens van kracht zou worden. Dat was even- Het voorstel van de VS luidde tot min aanvaardbaar voor de Sovjetu- nu toe dat beide partijen een pla- nie, omdat zo'n verdrag nog jaren fond van 5000 ton chemische wa- op zich kan laten wachten, pens zouden accepteren, maar dat Vandaar het nieuwe voorstel van de produktie van nieuwe wapens Bush, dat een paar weken geleden gewoon zou doorgaan. Die moge- aan Moskou is gedaan, maar pas nu in de publiciteit is gekomen. Het Witte Huis wil in eerste instantie on- WEEKAANBIEDING! rm derhandelen over de precieze da T-sh,rts 10.- en 5.- korting '-Ar, <P tum waarop de supermachten hun y produktie van gifgassen zullen stopzetten. "Daarin zijn we redelijk - no-wihoi" airiiic oon functionaris BUNNIK - Op 400 streekbussen verschijnt dezer dagen de slogan 'Kan Ne- ..Jtionaie derland Ruud missen?'. De sticker is voorzien van de Nederlandse Leeuw. Bij de campagne wordt in het midden gelaten of het om Ruud Gullit, Ruud de NAVO Lubbers of een andere Ruud gaat. (foto anp) het voorstel van de Nederlandse nister Relus ter Beek (defensie) alle nucleaire artillerie NAVO in Europa eenzijdig te rikaanse top eind schrappen. Ter Beek zei na afloop worden getekend van de eerste dag van het NAVO- overleg in Canada dat er 'brede sympathie' was voor het voorstel, maar dat geen van zijn collega's zich er openlijk voor uit sprak. Alleen de Britse minister King was ronduit te gen. Ter Beek wil af van de nucleaire kanonnen, die door. hun bereik van slechts 40 kilometer alleen Duits land en de nieuwe democratieën in Oost-Europa kunnen treffen. Zij zijn daardoor volgens hem volstrekt onbruikbaar geworden en kunnen daarom beter verdwijnen. Ter Beek wil de Sovjetunie vragen haar kern wapens voor de korte afstand ook terug te trekken, maar de NAVO- kanonnen moeten verdwijnen on geacht het antwoord daarop. Omdat ook de Lance-raketten voor de kor te afstand (120 km) door de Ameri kanen niet worden gemoderni seerd. zouden daarmee alle op land geplaatste kernwapens verdwijnen. Chemische wapens President Bush kwam gisteren met een nieuw ontwapeningsvoorstel op het terrein van de chemische wa pens. Hij wil dat de VS en de Sov-' jetunie op een nog te bepalen datum flexibel", aldus van het Witte Huis. Middagtcmpcratuur omstreeks 16 gra den. Zwakke tot matige wind. hoofdza kelijk uit westelijke richtingen, in de nacht weinig wind. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Perioden met zon cn een geleidelijk afnemende kans op buien. Middagtcmpcratuur ongeveer 17 graden, vanaf zondag rond 20 gra den. Hedenavond Job Schuring ezels kwasten cabaret aanvang 20.30 hr Kunstkring Burcht Burgsteeg 14 Leiden entree 12,50 VOORHOUT/DEN HAAG - De ging dateert al van december. Toen woningbouwvereniging Voorhout bestempelde voorzitter A.W. de heeft een kort geding aangespan- Groot tegen het CDA-raadslid D.J.W. zei hij. IJdo kwalificeerde in een reactie ingbouwvereni- de kritiek als 'leugens'. De woning- IJdo, tot voor kort wethouder ruimtelijke ordening en loco-burge meester van het bollendorp. Het kort geding dient volgende week vrijdag bij de Haagse rechtbank. Het geschil tussen de oud-wet houder en de woningbouwvereni ging het woningbouwbeleid en de bouwvereniging eist dat die kwalifi- ontwikkeling van de nieuwbouw- catie wordt gerectificeerd. "Een van wiik Oosthout als een mislukking, de ernstige verwijten die men een woningbouwvereniging kan maken Betaalbare woningen zouden zijn verkwanseld door eigenmachtig op treden van B en W, die onvoldoende vereniging. IJdo wilde desgevraagd overleg met de raad en de woning- nog niet reageren. "Ik wil eerst met bouwvereniging hebben gevoerd, mijn advocaat overleg plegen". óók om op de hoogte te blijven na terugkeer van een zakenreis Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 127,50 Ik neem een kwartaalabonnement I 74.15* Ik neem een jaarabonnement f 285.50 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing ts) Naam_ is dat zij leugens verkondigt", aldus I advocaat H.J. ter Meuten van de Postcode Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1