spo0Rrrv WKLQKAAL Michels: 'libregts miste overwicht AUTO Sampdoria kwelt De Mos opnieuw Vragenronde boeiender dan voorgekookte lezing Siemerink heeft smaak te pakken DONDERDAG 10 MEI 1990 PAGINA 17 LEIDEN Thijs Libregts is geen toptrainer. Zomaar een greep uit 'een middagje Rinus Michels' in Leiden. Hij zei het wel niet in zo veel woorden maar de strekking van zijn boodschap Was volstrekt duidelijk. Libregts had de pers weliswaar niet mee, maar belangrijker was dat hij het over wicht miste om zijn Oranje-klanten te motiveren. Niet schokkend, maar wel interessant. En vooral humoristisch. Het was en bleef natuurlijk een voorgekookte lezing die Ri nus Michels gisteren hield in het gebouw van de faculteit der sociale wetenschappen. Over het motiveren van spor ters. Vooral een beschouwend verhaal in sappig Amster dams, met de nodige praktijkvoorbeelden, voorgelezen van een velletje. Eenmaal verlost van zijn papieren ging Michels tijdens de vragenron de in op wat actuele zaken. Zoals de kwestie-Libregts. "De zaak ligt na tuurlijk heel gevoelig. Laat ik voor opstellen dat hij na de successen van 1988 een bijna onmogelijke taak had. Dat kon je al vanaf het begin zien. In het algemeen werd hij door de media niet of weinig geholpen. Ondanks de successen die hij boek te. Hem werd voortdurend duide lijk gemaakt dat hij het voetbal niét liet spelen zoals het volgens velen gespeeld moest worden". En dat was volgens de alom heer sende mening aanvallend voetbal. De kritiek van de spelers op zijn po sitie gaf echter de doorslag. Een aanval die, zo viel tussen de regels door te beluisteren, te verwachten was. Omdat Libregts eenvoudig weg de kwaliteiten mist' voor de veeleisende baan van bondscoach. "Hij is geen slechte motivator. Hij heeft verstand van (zijn vak, zijn werk. Maar naast de pers kreeg hij te maken met spelers die in het bui tenland voetballen. Daar komen za ken voor die wij hier in Nederland niet kennen zoals een enorme popu lariteit. De topspelers hebben dikke nekken gekregen van het succes. De één weet het nog beter dan de ander. Ze kunnen alleen werken met een'trainer die in staat is ze weg te sturen als ze iets verkeerd doen. Iemand met overwicht. Topspelers .hebben ook gauw door wanneer een trainer net dat beetje meer heeft. Speltechnisch en -tactisch". Drenkeling Beenhakker was ineens 'begrijpe lijk'. Wat excuses, gemeend of niet, al niet kunnen doen. Of Michels was gewoon diplomatiek. "Van Basten was in alle staten. Begrijpelijk. Als zo'n speler na een nederlaag die het kampioenschap kost (met AC Milan, red.) op weg is naar huis en hoort dat zijn vriendje Cruijff niet is benoemd, dan explodeert hij. Er staat zo veel voor hem op het spel, alleen die bedragen al. Als er dan iets goed fout loopt is het menselij ke daar niet tegen opgewassen. Dat kun je ook niet eisen van een spe ler". Wel volledige inzet. Als die niet aanwezig is, loopt het fout. Daarom werd PSV geen kampioen. *Het rendement wordt in sterke mate be paald door de instelling van een speler, zijn mentale kracht. Zijn ta ken kent hij na een tijdje wel. Maar het gaat om de uitvoering ervan. In een teampsort is er ruimte om je te verstoppen. Dat extra meteitje niet lopen. Een teamspeler heeft in het spel, zonder bal, de ruimte om de Rinus Michels wordt geïntroduceerd c weg van de minste weerstand te bie den. De spelers van PSV wilden c wel, maar er was ruzie in de tent. Er was animositeit tussen een aantal spelers, er waren kampen. Als ik een voorbeeld moet noemen waar bij de spelers de taken zo verwaar loosden, dan was het wel bij PSV". Over dikke nekken gesproken. Ook het zorgenkind van Michels, Marco van Basten, kwam nog aan bod. Mi chels. die onlangs nog had gezegd dat de 'Drie van Milaan' voor hem menselijk döor hét ijs waren gezakt, hielp één van de drenkelingen nog eens nadrukkelijk op de kant. De ongezouten kritiek die de steraan valler uitte bij de benoeming van PSV-spelers pleiten voor Dorjee EINDHOVEN (GPD) - Hans Dorjee blijft waarschijnlijk toch bij PSV. Op aandrang van de spelers heeft PSV de gesprekken over een verlengd dienstverband met de assistent van Guus Hiddink heropend. Manager Ploegsma: "We praten over een functie, maar zeker niet de functie van hoofdtrainer. Verschillende spelers hebben in de wandelgan gen laten vallen, dat zé graag hebben dat Dorjee blijft. Daarom zijn we weer met hem in gesprek geraakt". Aanvankelijk had Dorjee ontheffing gevraagd van de mondelinge af spraak nog twee jaar met Guus Hiddink bij PSV te blijven. Toen PSV. na een aantal slechte resultaten en incidenten tussen Hiddink en de spelers groep kenbaar maakte in elk geval af te ^ien van de afspraken met Hid dink, leverde ook Dorjee zijn optie in. Inmiddels heeft PSV de eerste gesprekken gevoerd met John Bosman. Ploegsma: "Met Bosman hoop ik snel een heel eind te zijn. We denken zelf aan een contract van drie of vier jaar. Wim Kieft mag weg. Hij weet wat de prijs is en dat is een lager bedrag dan de zes miljoen die we in eerste instan tie hebben genoemd. Maar er heeft zich bij ons nog geen club gemeld voor Willem". Geruchten over een op handen zijnde aankoop van het Braziliaanse duo Geovani-Aloisio noemde Ploegsma i bomvolle collegezaal. Een schone taak voor een trainer om daar wat aan te doen. Maar niet altijd haalbaar. Op sommige mo menten worden spelers op zichzelf teruggeworpen. Nog eentje uit de oude doos van Michels: "In die situ atie moet de sporter zichzelf op nieuw motiveren om van een neder laag een overwinning te maken. Neeskens was bij Ajax en het Ne derlands elftal de penaltyspecialist. Die nam hij op zijn manier. Nauwe lijks te zien. Met effect. Tot de dag dat hij èr één miste. Sindsdien was hij er niet toe te brengen een straf schop te nemen. Dat falen ten op zichte van de medespelers, de tribu ne. de kritici, verlamde hem. Het lukte niet. Het zelfvertrouwen dat hij uitstraalde was een facade. Met het falen wist hij geen raad". Bedenkelijk De rol die mensen als Ted Troost de laatste tijd spelen in de sport, om mensen als Neeskens uit het geeste lijke slop te halen, is bedenkelijk naar de mening van Michels. "De vedetten hebben spécialisten om zich heen die in dé" kringloop van het falen, goed spelen, twijfelen, vertrouwen geven. Simpelweg door hun aanwezigheid en woorden. In de Nederlandse situatie hebben wij daarvan een voorbeeld in de vorm van Ted Troost, een haptonoom. De man heeft de gave spelers heel goed te kunnen motiveren, maar hij roept objectief gesproken ook een pro bleem op. Omdat bij de spelers het bijgeloof is gegroeid dat ze zonder hem niet goed kunnen spelen, wor den de spelers van hem afhankelijk. Zonder een oordeel uit te spreken over het werk van de man, meen ik toch dat dit geen goede ontwikke ling is. Vedetten moeten in staat zijn zich in zelfstandigheid op grote wedstrijden voor te bereiden en moeten zich niet afhankelijk maken van derden". Willem van Hanegem was wat dat betreft uit heel ander hout gesne den. Die was altijd gemotiveerd. Overgemotiveerd zelfs. Had geen anderen nodig. "Die viel niet op zichzelf terug als hij faalde. Hij had een enorme eerzucht, wilde altijd winnen. Al speelde hij met jonge tjes. De uitdaging van het spel was voor hem zo groot dat hij het waar dan ook wilde spelen. Hij miste de instelling die daarbij hoort. Wan neer hij niet slaagde, was dat zielig voor de jongetjes". HERMAN JOUSTRA Van der Laan op verlanglijst van Feyenoord ROTTERDAM (GPD) - Feye- noord-direkteur Martin Snoeck en adviseur Ger Lagendijk hebben een oriënterend gesprek gehad met Ha genaar Harry van der Laan. De vlot scorende spits heeft tijdens dat ge sprek geen aanbieding gehad van de Rotterdammers. Wel is hem dui delijk gemaakt dat hij op een con tract in de Kuip kan rekenen als zijn transferprijs inderdaad een half miljoen gulden gaat bedragen en Feyenoord er niet in slaagt een an dere spits aan te trekken. Over de transfersom van Van der Laan bestaat vooralsnog grote on duidelijkheid. De aanvaller zegt mondeling overeengekomen te zijn dat hij voor vijf ton kan vertrekken, het bestuur van FC Den Haag be strijdt dat en verlangt één miljoen gulden. "Daarom wordt het tijd dat Feyenoord en FC Den Haag eens om dp tafel gaan zitten", zegt Ger Lagendijk. "Alleen op basis van het eerste bedrag is hij inte'ressant voor Feyenoord. Anders wordt het een probleem. Bovendien is Van der Laan niet de enige kandidaat. We zijn ook met andere dingen bezig". Feyenoord heeft zoals bekend zijn reserve-doelman Ricardo de Jongh dit seizoen uitgeleend aan FC Den Haag. De Jongh wil graag in het Zuiderpark blijven. "Mijn con tract loopt af, maar ik heb geen idee wat de plannen zijn. Uit de berich ten in de media begrijp ik dat Den Haag wel met me verder wil. Dat zou geweldig zijn. Maar van een ruil Zuyderduin) met Van der Laan weet ik niets af'. aldus de in Rotterdam woonachtige doelman. DONDERDAG 15.00-17.00 Sportnet: NHL IJshockey, 17.00-19.00 Sportnet: Amerikaans honk bal uit de Major Leagues, 19.00-20.30 Sportnet: Tennis: finale in At lanta. 20.30-22.30 Sportnet: Update en ijshoc key. 22.15-22.20 Super: Golf. 22.30-00.00 Sportnet: Rugby. 23.00-23.40 RTL V: Match Barend en Van Dorp. 23.30-00.15 Did 2: Tennis: Open Duitse kampioenschappen voor mannen in Ham burg. 00.00-00.30 sportnet: Wielrennen: Tour de Trump 5. 00.30-02.00 Sportnet: Rugby League. 09.00-09.30 Sportnet: Paarderaces. 09.30-11.00 Sportnet: Rugby League. 11.00-12.45 Sportnet: Spaans voetbal. Gianluca Vialli zorgde met twee treffers voor de beslissing, hoewel hij tot de eerste treffer nauwelijks topvorm toonde. Met deze overwin ning is het Italiaanse clubvoetbal, dichtbij het record dat het alle vier de Europese bekers in één seizoen voor zich opeist. Dit succes van Sampdoria is bijna geheel Italiaans. De inbreng van de buitenlanders was gering. Alleen Katanec speelde, maar de Joegoslaaf miste de beslis sende verlenging omdat hij werd gewisseld door Salsano. Deze klei ne balkunstenaar bereidde de beide treffers voor. Net binnen de speel tijd van de eerste verlenging trof hij van 25 meter de paal, waarna Vialli de bal in het doel kon schieten, om dat doelman De Wilde niet attent re ageerde, Vier minuten later lanceer de Salsano de teleurstellend spelen de Mancini, die knap voorgaf op de inkoppende Vialli. Voor de derde keer in deze Europa Cup-jaargang sloeg de Italiaanse spits binnen vijf minuten tweemaal toe. Op deze spe cifieke kwaliteit hebben alle Italia nen, en vooral bondscoach Vicini, hun hoop gevestigd voor het aan staande WK. Sampdoria is een verdiende win naar van de beker voor bekerwin naars. De ploeg speelde echter geen beste wedstrijd, maar nam in elk ge val initiatief tegen een laf en aanval lend onmachtig Anderlecht. Toen de neutrale toeschouwers zich van verveling al hadden verzoend met een strafschoppencircus als toetje, sloeg de meest aanvallende ploeg toe. Hartstochtelijk Zelden .^al een relatief kleine club zo hartstochtelijk hébben toe- geleefd naar een Europese trofee als Sampdoria gisteren. Na het door blessures en schorsingen verziekte debuut in de Europa Cup-finale van vorig jaar (2-0 nederlaag tegen Bar celona) leefden alle spelers naar de ze avond toe. Doelbewust en zonder nederlagen werden de hindernissen op weg naar de eindstrijd genomen. Maar in Gothenburg kwam de be kerhouder niet in haar spel, hoewel het weinig last had van Anderlecht. Wie niet van voetbal houdt kan tijdens de WK gewoon terecht in het Kijkhuis. "De ervaring leert dat het alle maal nog wel meevalt met het bezoek tijdens een groot toernooi". (foto Wim Dijkman) Kijkhuis Ook als er voetbal op de buis is, komt de culturele bevrediging van de filmliefhebber niet in ge vaar. De oranjehemden mogen binnenkort draven wat ze willen, wie een goede rolprent wil aan schouwen kan dan nog steeds te recht in het Kijkhuis. De deuren van dit Leidse filmhuis blijven gewoon open tijdens de WK. De liefhebbers van het witte doek hoeven dus niet bang te zijn. En uitbater Jan Boer (45) zelf ook niet. "De ervaring leert dat het al lemaal nog wel meevalt met het bezoek tijdens de grote voetbal- toerooien". Maar hij was wel zo pienter om toch even de burelen van deze krant met een bezoekje te vereren om het wedstrijdschema van de WK over te nemen. Met name de wedstrijden v&n het Nederlands elftal. "Je moet er natuurlijk wel rekening mee houden met je pro grammering. Normaal gesproken is er één film die ik van vrijdag tot en met maandag draai. Van dins dag tot en met donderdag is er el ke dag een andere film. Dat laatste heeft tijdens de WK weinig zin. Stel dat er op zo'n dag een be langrijke wedstrijd is. Dan kan ik het wel schudden en komt er geen hond. Dus moet ik een film laten zien die meerdere dagen draait. Het verlies valt dan wel mee. Alleen als het mooi weer is, begin je niets. Dat zag je al afgelo pen week. Een rotweek, dan zie je bijna niemand in het Kijkhuis". Het blijft dus afwachten. "Ook al omdat je je niet speciaal kunt richten op mensen die niet van' voetbal houden. Actuele films. Die zijn vaak zo actueel dat de mensen er nog niet eens van ge hoord hebben. En op de bekende films moet je lang wachten. Die worden soms wel een jaar geblok keerd voordat je ze kunt huren. Het heeft toch al geen zin. Tijdens de WK houdt ineens iedereen van voetbal. Gelukkig begint het ech te gedonder pas in juli. Op het laatst van zo'n toernooi zit ieder een voor de buis". Daarom het schema maar geno teerd. Op die manier kan hij er re kening mee houden wanneer hij films bestelt. Had hij dat niet al lang moeten doen? "Nee, dat hoeft niet zo lang van te voren. Als ik nu een film bestel, heb ik hem binnen de kortste keren. Ik ga nu het schema eens bestude ren. Het heeft natuurlijk al lang in de krant gestaan, maar ik ben het vergeten uit te knippen. Ik heb ook de KNVB gebeld met het ver zoek mij een schema te zenden. Die zeiden: stuur eerst maar een postzegel. Vind ik ergens nog wel logisch, want het kost natuurlijk geld. Maar het duurt me veel te lang". Boer rekent zich overigens niet tot de voetballiefhebbers. Dat hij door zijn plannen weinig van de WK te zien krijgt deert hem dan ook niet. "Je ziet tegenwoordig weinig goede wedstrijden. Het is dramatisch slecht. In de tijd met Cruijff ging het nog wel. En later met Gullit. Nu is het niets meer. Ze maken de hele tijd maar ruzie, dat schiet niet op. Maar als ik het toch wil zien, dan werk ik niet. Ik heb personeel. Maar het zal er wel niet al te vaak van komen. Mijn vi deo neemt niet meer op. Boven dien wordt het uitgezonden op Nederland 3 en ik heb geen kabel. Maakt niet uit, want nogmaals: ik heb er niet veel vertrouwen in. Ie dereen loopt mank. Vanenburg is net weer opgelapt, maar speelt beroerd. Dat kan hij natuurlijk niet helpen. Vind je het gek als je zo lang geblesseerd bent ge weest?". HERMAN JOUSTRA Anderlecht in verlenging onderuit GOTHENBURG (GPD) Aad de Mos heeft in zijn tot nu toe korte maar imponerende loopbaan als trainer meer last gehad van Vuja- din Boskov dan van Johan Cruijff. De ploeg van de Joegoslavische coach. Sampdoria, legde gisteren beslag op haar eerste internatio nale hoofdprijs. De club uit Genua had in een matige finale tegen Anderlecht in de verlenging de langste adem. De Italiaanse ploeg won met 2-0. V.orig seizoen maakte Sampdoria een einde aan de Europese dadendrang van KV Mechelen, de vorige club van De Mos. KUALA LUMPUR - Jan Sieme rink heeft gisteren de tweede ronde bereikt van het toernooi om de open titel van Malaysia. Siemerink ver sloeg Roger Rasheed met 4-6, 7-6,6- 4. In de tweede set moest de Rijns burger enkele matchpoints weg werken. Ook in het dubbelspel met Tom Kempers bereikte hij de twee de ronde. Menno Oosting heeft in de twee de ronde in drie sets gewonnen van de als derde geplaatste Australiër Neil Borwick. De setstanden waren 3-6, 7-6 (7-3), 6-3. Oosting had voor zijn overwin ning negentig minuten nodig. De prijzenpot van het toernooi is 50.000 dollar groot. Andrej Tsjesnokov moet met een boete van 5.000 dollar (10.000 gul den) rekening houden. De Sovjet- rus, die onlangs winnaar werd van het toernooi in Monte Carlo, kwam gisteren in Hamburg voor zijn partij in de tweede ronde tegen de West duitser Udo Riglewski niet opda gen. De wedstrijdleiding wachtte de reglementaire vijftien minuten, maar Tsjesnokov (die in de eerste ronde vrij was) was en bleef weg. De organisatie had geen afmel ding van de als achtste geplaatste nummer veertien van de wereld ranglijst ontvangen. De vertegen woordiger van de spelersbond (ATP), Vittorio Selmi, kon ook geen opheldering verschaffen. Zo werd het geduld van de Zweed Lars Jonsson beloond. De 'lucky lo ser' had zich elke dag bij de organi satie gemeld om te vragen of nog een speler onverhoopt was afgeval len. De 19-jarige Jonsson mocht nu toch opdraven en stoomde meteen door tot de laatste zestien door Riglewski met 6-0 6-4 te verslaan. Dat leverde de Zweed een prijzen geld op van 9.595 dollar, het hoogste in zijn loopbaan tot nu toe. Tot teleurstelling van de 8.500 be zoekers in Rothenbaum werd de als elfde geplaatste Daviscupspeler Carl-Uwe Steeb uitgeschakeld. Hij verloor in drie sets van de Argen tijnse B-speler Roberto Azar: 2-6 6-4 5-7. Nummer zes Andres Gomez verloor met 7-6 6-7 3-6 van de Brazi liaan Luiz Mattar. Saaie 0-0 van Wageningen WAGENINGEN (ANP) - Het eerste hapje van het 'toetje' van de eerste divisie smaakte FC Wagenin gen tamelijk bitter. De kampioen van de vierde periode bleef in de openingswedstrijd in groep B van de nacompetitie tegen SC Heracles op een bloedeloze 0-0 steken. Met dat resultaat prees de ploeg uit Al melo zich op de Wageningse Berg gelukkig. Een gelijkspel in een uit wedstrijd is in de nacompetitie een winstpunt, mits de duels in eigen omgeving in winst worden omge zet. Telstar heeft een opvolger voor trainer-coach Cees Glas, wiens con tract niet werd verlengd. Niels Overweg gaat met ingang van het komende seizoen als hoofdtrainer bij de Velsense eerste-divisionist aan de slag. Overweg tekende een contract van één jaar. Hij was eerder als assistent werkzaam bij FC Twente. Vitesse en DS '79. Dit jaar trainde Overweg zaterdagclub Val leivogels. VONDELLAAN 80. 2332 AH LEIDEN Auto- en Motorverhuur BEL 071-3100 01 Brazilianen vinden verbod op seks vreemd RIO DE JANEIRO (AP) - De spe lers van het Braziliaanse voetbalelf tal hebben met verbijstering gerea geerd op het bericht dat de Italiaan se coach Azeglio Vicini zijn spelers tijdens het wereldkampioenschap alle seksuele activiteiten wil verbie den. "Zoiets heb ik nog nooit ge hoord", zei middenvelder Silas, die bekend staat als een vroom katho liek. De spits Renato voorspelde dat het verbod op seks zal leiden tot stress en agressie. "Je bloed gaat dan koken'', legde hij uit in een Bra ziliaanse krant in een reactie op het Italiaanse seksverbod. Colin Moynihan, de Engelse mi nister van sport, heeft tijdens zijn werkbezoek aan Sardinië teleurge steld gereageerd op het besluit dat er tijdens de wedstrijden om het we reldkampioenschap voetbal op het Italiaanse eiland geen alcoholver bod geldt. Het voorstel van Moyni han, die rondom de wedstrijden te gen Engeland, Ierland en Neder land in Cagliari een alcoholverbod van minimaal 36 uur wilde, was aan dovemansoren gericht. "Ik had gehoopt op een beslis sing, maar wegens het zomertoeris- me wilde de organisatie op Sardinië geen algeheel alcoholverbod afkon digen", verklaarde Moynihan.' Een dergelijk verbod zou volgens de En gelsman alleen maar een positieve uitwerking kunnen hebben op de beruchte hooligans. Zware blessure Foeke Booy BRUGGE (ANP) - Foeke Booy is dinsdagavond in Hulst tijdens een oefenwedstrijd van zijn club FC Brugge tegen een Zeeuws elftal ern stig geblesseerd geraakt. Hij moest al na dertien minuten uitvallen. Bij een botsing met een tegenstander liep Booy een gebroken jukbeen, een lichte hersenschudding en een snijwond onder het linker oog op. Hij werd overgebracht naar het zie kenhuis Sint-Jan in Brugge, waar hij een operatie onderging. Booy, die deze competitie veertien doel punten maakte, zal het komend weekeinde met de landskampioen de laatste wedstrijd tegen Beer schot (uit) moeten missen. FCS Tirol heeft zich op de voor laatste competitiedag weer verze kerd van het kampioenschap van Oostenrijk. De ploeg van Ernst Happel versloeg in een rechtstreeks duel naaste concurrent Austria Wien (1-0) en is daardoor onbereik baar geworden. Mark van der Linden wint kopdu el. (toto EPA) De Brusselse ploeg was geen schim meer van het elftal dat in de tweede ronde Barcelona had be dwongen. Elke aanval werd met een machteloze voorzet besloten en le verde consequent Italiaanse balbe zit op. Daarbij bezondigde het Bel gische vreemdelingenlegioen (met name de Nigeriaan Keshi en de Ne derlander Kooiman) zich aan een reeks irritante en geniepige overtre dingen. De Italiaanse vleugelverde digers Carboni en Mannini lieten zich ook niet onbetuigd en gingen allebei na een aanslag op Gud- johnson bij scheidsrechter Galler op de bon. De Belgen waren alleen met een doelpoging van Grun, halverwege de eerste helft gevaarlijk, maar met name de Joegoslaaf Jankovic had een off-day. In de tweede helft werd de Genuese druk op de Brusselse veste steeds groter, maar het offen sief leverde geen enkele uitgespeel de kans op. De hoge voorzetten van de vleugels waren veel te doorzich tig. Alleen in de cornercijfers kwam het overwicht tot uiting: 11-2 voor de Italianen. Mancini kreeg twee keer na Belgische verdedigingsfou- ten de uitgelezen kans om zijn ploeg binnen de officiële speeltijd aan de leiding te helpen, maar de gevierde spits was niet koelbloedig genoeg. Met dit succes is ook het beleid van voorzitter Mantovani, die in te genstelling tot zijn Italiaanse soort genoten zeer weinig in zijn club in vesteert, eindelijk beloond. In de af gelopen tien jaren investeerde de oliemagnaat vooral in talentvolle jeugdspelers (zoals Vialli, Mancini, Salsano en Pari) om er op de lange termijn ansprekende successen mee te boeken.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17