0SIISS01 Reinigingsrechten flink omhoog voor Wassenaarders en Voorschotenaren Van grijze gemeenteflat tot snookercentrum Het groene Wassenaar helpt bedreigde egels Rijksweg 11-west samen met Landscheidingsweg bekeken PAGINA 16 REGIO LEIDEN DONDERDAG 10 MEI 1990 VOORSCHOTEN/WASSENAAR - Voorschoten en Wasse naar hebben plannen om de reinigingsrechten flink te ver hogen. In Wassenaar zouden de burgers na 1 juli de helft meer moeten gaan betalen en Voorschotenaren zouden ge middeld zelfs 70 procent meer moeten gaan opbrengen. De Wassenaarse wethouder A. Pruijs liet gisteravond, geassisteerd door schoolkinderen, vier egeltjes vrij in landgoed Rust en Vreugd. foto Henk Bouwm Film De Stichting Ontwikkelingssamenwer king in Warmond vertoont vanavond de film Cry Freedom' in de protestants- christelijke basisschool Oostergeest aan de Laan van Oostergeest. In de film wordt het apartheidssysteem in Zuid Afri ka aan de kaak gesteld. Aanvang 20.00 Workshop In het Voorschotense jongerencentrum F-Kwadraat aan de Leidseweg 29 wordt vandaag en volgende week donderdag een workshop georganiseerd over werk. Vakbondsleden Lily Brouwer en Niek Stam zullen vertellen over werkgelegen heidsprojecten. de arbeidsmarkt en een basisbeurs. Tijdens de tweede avond wordt gepraat over solliciteren. Beide avonden beginen om 19.00 uur. Toneel De theatergroep Magnolia geeft van avond een voorstelling in theater Wa- renar aan de Wassenaarse Kerkstraat. Het is de voorstelling 'Alvast bedankt voor het komen'. Aanvang 20.15 uur. Rugklachten Het kruiswerk Rijn en Duin organiseert vanaf vanavond in Voorschoten een cur sus ter voorkoming van rugklachten. De cursus begint om 19.30 en wordt gege ven in het gezondheidscentrum aan de Van der Waalslaan 25. Lustrum Het Christelijke Lyceum Visser 't Hooft viert het 15-jarig bestaan van de dépen dance aan de G. Bomansstraat in Leider dorp. Vandaag zullen brugklassers een choreografie instuderen die om 16.00 uur wordt uitgevoerd. Een voetpuzzel- tocht door Leiden en een fietsrally in de Leiderdorpse polders staan voor oudere leerlingen op het programma Vrijdag is er tussen 17.00 en 19.00 uur Open Huis in Leiderdorp. Een fototentconstelling, modeshows en muzikale activiteiten staan dan op het programma. De op brengst is voor een Roemeens kinderzie kenhuis. Zaterdag volgt om 15.00 uur een reünie voor oud-leerlingen. Expositie De vereniging van Amateur Beeldende Kunstenaars in Wassenaar houdt tot en met volgende week donderdag een ex positie met het werk van leden in de loka len van Ars et Studium in de Euro- paschool aan de plaatselijke Van Zuylen van Nijeveltstraat 147. De tentoonstel ling is op werkdagen van 10.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur te bekijken. Rijntamboers Drumfanfare De Rijntamboers uit Zoeter- woude neemt op Hemelvaartsdag (24 mei) deel aan een show-muziekfestival in Cappelle aan den IJssel. Negen korp sen uit de provincies Noord- en Zuidhol land en Groningen strijden om een wis seltrofee. Het festival wordt voor de der de keer georganiseerd. FNV-avond Onderwerpen als de Vut worden dinsdag 15 mei behandeld op een thema-avond van de Industriebond FNV in he* Antoni- us Clubhuis aan de Mare 43. Discussies worden niet uitgesloten. Aanvarg 20.00 Hoge zuil voor high-tech centre LEIDERDORP - Een reclame zuil met een hoogte van ruim zestien meter mag van B en W bij het high-tech center ko men in de plaatselijke Elisa- bethhof. De gemeenteraad moet dan wel eerst het be stemmingsplan voor het ge bied wijzigen. Elizabeth Center, de initia tiefnemer en ontwikkelaar van het high-tech center, wil de zuil bouwen zodat ter plaatse gevestigde bedrijven daarop reclame kunnen ma ken. Halverwege de zuil moe ten drie drie meter brede rui ten komen, waarop van drie kanten de boodschappen zijn te zien. Op 16,5 meter hoogte bekroont een schotelantenne het gevaarte. Spankabels moe ten het de zuil op zijn plaats houden. De verhogingen hebben vooral te maken met de sluiting van de Leid- se vuilverbrandingsinstallatie en de voorlopige verwerking in het Drentse Wijster. Door transport- en overslagkosten wordt de verwer king van huisvuil veel duurder. Nu geldt voor beide gemeenten dat de prijs voor het verwerken van een ton huisvuil nog rond de 106 gulden ligt. Na de sluiting van de Leidse in stallatie zullen de kosten per ton stijgen tot iets boven de 200 gulden. De extra kosten worden gedeelte lijk verhaald op de burgers. In Voorschoten stellen B en W voor de tarieven voor bewoners van bejaardenetagewoningen zo snel mogelijk te verhogen van 110 naar 189 gulden. Voor bewoners van de overige bejaarden- en flatwoningen zouden de tarieven van 137 gulden stijgen tot 234 gulden en voor Voor schotenaren in de overige woon ruimten geldt een verhoging van 185 naar 316 gulden. Het college van Wassenaar wil het huidige tarief van 13 gulden optrek ken tot 20 gulden. De verhoging zou op 1 juli moeten ingaan. Het college spreekt de hoop uit dat er in 1991 'slechts' een verhoging van een rijksdaalder per maand nodig is, omdat het gescheiden inzamelen van groente-, fruit-, en tuinafval (gft-afval) zal leiden tot een kleiner aanbod van huisvuil. Ook Voorschoten sluit toekomsti ge verhogingen niet uit. B en W rea liseren zich dat deze verhoging van de reinigingsrechten voor de inwo ners 'een aanslag zal zijn op het huishoudbudget'. Ze willen onder zoeken of het mogelijk is om 'bin nen wettelijke regels' Voorschote naren tegemoet te komen die de verhoging niet kunnen betalen. VOORSCHOTEN - Waar ja- renlarlg ambtenaren in grijze kamertjes zaten, liggen nu dikke rode tapijten en han gen roze gordijnen voor de ramen. Het vroegere kan toorgebouw boven de Albert Heijn-vestiging aan de Voor schotense Schoolstraat is veranderd in een snooker centrum met 26 tafels. Ieder een is welkom bij de familie Luigies, als er maar wat wordt besteld. Een consumptie is verplicht en tus sen de speeltafels staan eettafels, compleet met eetkaarten. Het cen trum is een van de grootste in de re gio met dertien snookertafels, drie pooltafels, acht biljarttafels en twee matchtafels. J.L. Luigies (junior) hoopt hier op wedstrijdspelers, maar ook op gezinnen en mensen die in groepsverband voor de gezel ligheid een balletje leggep. In de toekomst wil het centrum op rustige dagen demonstraties, wedstrijden en toernooien verzor gen, zoals demonstraties kunststo ten door Voorschotenaar Rob Scholtes, die onlangs derde werd bij het Europees kampioenschap kunststoten. Scholtes behoort tot het vaste personeel van het cen trum, wat het eenvoudiger maakt om dergelijke activiteiten te organi- Het centrum wil spelers aantrek ken uit de hele regio. Dat kan ertoe leiden dat de café's, die zelden over een snookertafel beschikken, het centrum met scheve ogen bekijken. Luigies sluit dat niet uit, maar mikt niet bewust op de vereniging 'van hier op de hoek': "Dit centrum biedt gewoon een alternatief. Spelers gaan niet weg als ze het in een café naar hun zin hebben. Een club moet uit zichzelf hier komen als het de mensen ergens niet bevalt". De con currentie zou bovendien wel mee vallen, omdat biljarten in het snook ercentrum duurder is dan in een buurtcafeetje. Locatie De eigénaar had meerdere redenen om te kiezen voor Voorschoten. De parkeergelegenheid in Voorscho ten. de centrale ligging en de locatie WASSENAAR - De Wassenaarse wethouder A. Pruijs heeft gister avond vier egeltjes losgelaten in landgoed Rust en Vreugd. De die ren waren in Den Haag gewond geraakt en de vrijwilligers die de dieren in afgebakende tuinen hebben opgevangen, wilden de dieren liever in het groene Wasse naar uitzetten dan in het drukke Den Haag. De buurgemeente wil daar J.L. Luigies op de eerste verdie ping van het pas geopende snook ercentrum aan de Voorschoten se Schoolstraat: "Dit snooker centrum biedt een alternatief' (foto Henk in het centrum zijn goed: "Hier heb je veel parkeerplaatsen. Een autootje meer of minder staat hier niet in de weg. Bovendien zitten we ideaal in een winkelstraat boven de Albert Heijn, waar veel mensen ko men". Behalve op de kleine 23.000 inwoners van Voorschoten mikt de eigenaar ook op bewoners uit Was senaar en Leiden-zuidwest. Aan vankelijk wilde Luigies een snook ercentrum in Leiden beginnen. Hij kon er moeilijk aan een geschikte ruimte komen en zag er daarom van af. Luigies vindt dat het centrum ei genlijk op een slecht tijdstip is ge opend. Het mooie weer van de afge lopen weken bevordert de komst van het publiek niet. "En dan straks de wereldkampioenschappen voet bal", zucht de besnorde marketing man van het centrum. Hij maakt zich echter geen zorgen. Het snook- graag aan meewerken en ver wacht de komende weken enkele tientallen egels te kunnen uitzet ten in verschillende parken en landgoederen. Om de bevolking te betrekken bij het wel en wee van deze bedreigde diersoort, worden schoolkinderen keer op keer betrokken bij het loslaten van de egels en verscheen er gis teren een stukje met tekening in er zit, mede door de uitzendingen van de BBC. in de lift en hij ver wacht dat de belangstelling zal toe- "Op dit moment zitten we vooral donderdag en vrijdag vol. Maar het is te vroeg om nu al over bezoekers aantallen te spreken. Je zou over een half jaar eens moeten komen, kijken. Dan is er sprake van reële cijfers en zie je hoe het draait". Vertrouwen Wanneer de familie niet zo'n rots vast vertrouwen zou hebben in de populariteit van het snooker, zou den de enorme investeringen niet zijn gedaan. Luigies wil geen bedra gen noemen, maar een snookertafel kost 20.000 én een biljart 12.000 gul den. Ook het nieuwe plafond, de aankleding van de zaak en de bedra ding hebben een vermogen gekost, laat Luigies doorschemeren. de gemeenterubriek. Het stukje heet 'Meimaand egelmaand' en maakt duidelijk dat het nachtdier het moeilijk heeft met de vele auto's, het land bouwgif, bodem- en waterveront reiniging en ziekten. Mensen die meer over de egel willen weten, kunnen terecht in het leslokaal van de voormalige Van Was- senaer Obdamschool aan de Van Bellelaan. Het bureau natuur- en Boven het snookercentrum staat nu nog een etage leeg. Het centrum heeft een optie op de derde verdie ping en Luigies filosofeert hardop over de mogelijkheden die die etage biedt. Hij denkt hierbij vooral aan de jeugd. Tijdens de paasvakantie zijn er af en toe wat jongeren op be zoek geweest. Niet altijd tot genoe gen van Luigies overigens: "De jon geren hebben weinig te besteden, staan in groepjes rond de tafels en bestellen slechts een enkele con sumptie". Wanneer ze massaal snooker wil len spelen, ziet Luigies wel degelijk mogelijkheden: "Er is veel jeugd in Voorschoten en die jongens willen ook wel eens wat. Er wordt hier in het dorp weinig gedaan voor de jeugd. Er is geen disco ofzo, alleen wat cafeetjes". En dan: "Die plan nen voor de derde verdieping zitten allemaal nog in de hoge hoed". milieu-educatie organiseert daar, in samenwerking met de stich ting Egelopvang Den Haag, een tentoonstelling over het dier. De tentoonstelling kan worden be zichtigd op 12 mei (van 12.00 tot 16.00 uur), woensdag 16 mei (van 13.00 tot 16.00 uur), zondag 20 mei (van 12.00 tot 16.00 uur) en woens dag 23 mei (van 14.00 tot 16.00 uur). Nog geen uitspraak over verlenging proef jongerenwerk in Voorschoten VOORSCHOTEN - Voorschotense raadsleden hebben gisteravond in de raadscommissie welzijn niet dui delijk gemaakt of de proef met het open jeugd- en jongerenwerk moet worden verlengd met zes of twaalf maanden. In een tussenrapportage hadden de twee jongerenwerkers hiervoor gepleit. Vooral van de zijde van Groen Links, PvdA en D66 was er waarde ring voor de resultaten die in korte tijd zijn bereikt. CDA en VVD rea geerden terughoudender. Vooral het CDA kraakte enkele kritische noten. "Waarom wordt nu pas opge merkt dat tien maanden proeftijd wel wat kort is voor het open jeugd- en jongerenwerk. Dat kon toch ook aan het begin?", vroeg CDA-raads- lid mevrouw W. Zoetemelk zich af. Verder vindt haar fractie de rap portage aan de magere kant en zou zich te weinig 'vrijwilligerskader' aandienen. Uit de rapportage blijkt dat er eni ge vaste vrijwilligers zijn en dat ook het opbouwen van bestuurlijk ka der nog in volle gang is. Ze noemde dat een probleem: "Het was toch de bedoeling dat het kader zou aange ven hoe verder moet worden ge gaan met het open jeugd-'en jonge renwerk?" Ambtenaren merkten op dat de start van het jongerenwerk wat moeizaam is geweest. Vanaf maart, met de komst van F-Kwadraat, is men eigenlijk pas echt begonnen. Mevrouw Molenkamp (D66) merkte op dat de resultaten, gezien de korte termi/n, niet slecht zijn. Groen Links en de PvdA steunden haar in die opvatting. Wethouder mevrouw M.J. Breu- nesse (PvdA) zegde de raad toe dat het college in juni met een voorstel komt. Dan wordt duidelijk wat er verder met het open jeugd- en jon gerenwerk moet gebeuren. Bedrijfsleider in Leiderdorp palet twee jonge dieven LEIDERDORP - Een 14-jarige Lei derdorper heeft gistermiddag voor 116 gulden aan tabaksartikelen ge stolen. Toen hij om half elf 's och tends een supermarkt aan de Lei derdorpse Winkelhof met zijn buit probeerde te verlaten werd hij ge grepen door de bedrijfsleider, 's Middags om vijf uur pakte de be drijfsleider wederom een 14-jarige Leiderdorper. Diens buit bleef be perkt tot een zakmes van 7,95 gul den. Griek op slag dood bij aanrijding in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - De 43-jarige A. Kamitsis uit Piraeus in Grieken land is gistermiddag om het leven gekomen bij een ongeval op de Ho ge Rijndijk In Zoeterwoude. De man werd aangereden door een vrachtwagen met aanhanger toen hij het weggedeelte tussen de be drijfsterreinen van Heineken en Casba overstak. Hij overleed ter plaatse. De politie vermoedt dat Kamitsis de vracht wagen, die met normale snelheid reed, niet heeft gezien. De man was in Nederland in verband met zijn werk. Landelijke fietsdag WARMOND - De ANWB en de ver schillende WV's organiseren zater dag voor de zeventiende keer een landelijke fietsdag. Het startpunt in Warmond is op het recreatie-eiland Koudenhoorn. De route is samen gesteld in samenwerking met de WV's in Noordwijk en Noordwij- kerhout. Daar zijn controleposten. De routebeschrijving is al ver krijgbaar bij het VVV-informatie- centrum aan de Dorpsstraat 106 of zaterdag bij het paviljoen op Kou denhoorn. Een deel van de op brengst is dit jaar voor de 'Vereni ging tot behoud van de Waddenzee'. Kantoorgebouw Voorschotense Schoolstraat ondergaat metamorfose WASSENAAR - Bij de studies naar de aanleg van de Verlengde Landschei dingsweg bij Den Haag wordt ook de wenselijkheid van de aanleg van de omstreden rijksweg 11-west bij Voorschoten bekeken. Dit hebben de ge meenten Wassenaar, Voorburg, Den Haag en Leidschendam gisteren afge sproken tijdens het overleg met Rijkswaterstaat, provincie en de ministers van verkeer en waterstaat en volksgezondheid, ruimtelijke ordening en milieu. Volgens de partijen kan de omstreden rijksweg bij Voorschoten een al ternatief vormen voor een deel van het verkeer dat gebruik zal maken van de Verlengde Landscheidingsweg. Beide wegen verbinden, aan verschil lende kanten van Wassenaar, de rijksweg A4 met de A/N44. De partijen hebben gisteren afgesproken zo snel en royaal mogelijk mee te werken aan de nodige tracé-studies, milieu-effectrapportages en eventu ele bestemmingsplanprocedures die nodig zijn voor het doortrekken van de Landscheidingsweg. Als alles meezit is de Landscheidingsweg in 1998 doorgetrokken. DONDERDAG 10K/1EI Leiden bingo met loterij, aanvang 20.00 uur in buurthuis Groenoord, Pasleurslraat. solo-voorstelling: 'De vrije val van Victor Thieu', door Bavo Gale- ma, aanvang 20.15 uur in de Leid se Schouwburg. voorstelling: 'De dansende man', door Studio's Onafhankelijk Toneel, aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater. Cleveringaplaats. wonen, aanvang 20.00 uur in Fre- rikshof klaverjas- en sjoelavond Con Bravura. Beukenschans, aanvang 20.00 uur. Voorschoten start cursus voorkoming rug klachten. Kruiswerk Rijn en Duin, 19.30 uur in Gezondheidscen trum. Prof v.d. Waalslaan. workshop, thema: 'Arbeids markt en wat te doen na school', door Lily Brouwer en Niek Stam, van 19.00 tot 21.30 uur bij F- Kwadraat, Leidseweg 29. vergadering aanvang 20.00 uur in het Am- bachts- en Baljuwhuis. Warmond video-film: 'Cry Freedom', Stichting Ontwikkelings Samen werking, aanvang 20.00 uur in ba sisschool Oostergeest. clubkampioenschappen tafel tennisvereniging Steeds Vooruit, aanvang 20.00 uur in Klim Op. vergadering gemeenteraad, aanvang 20.00 uur in het gemeen- voorstelling: 'Alvast bedankt voor het komen', door Magnolia, aanvang 20.15 uur in Theater Wa- renar, Kerkstraat. VRiJDAG 11 MEI Alphen geraniummarkt op parkeerter rein van De Aarhof, van 10.00 tot 18.00 uur. eerste lustrumviering Vrou wentrefcentrum Zahrah mmv Su rinaamse cabaretière Jetty Ter- borg. aanvang 20.00 uur in de St. Jozefzaal, Paradijslaan. eerste concert op nieuwe pijp orgel Streekmuziekschool, aan vang 20.00 uur. Kasteelpop met The Edges Beyond' en 'One X One', aanvang 21.30 uur in Het Kasteel. Hazerswoude U2-fanclub avond in jongeren centrum De Stek, 21.00 uur. Leiden 'Op Tilt'-show voor tieners, org. gezamenlijke buurthuizen, aan vang 19.30 uur in buurthuis De Mirt, Driftstraat. voorstelling: 'Zwarte Kunst', door Helmert Woudenberg solo, 20.15 uur Leidse Schouwburg. Oegstgeest voorstelling 'Ploutos', Griekse komedie door studenten klassieke talen, aanvang 20.00 uur in het Rijnlands Lyceum, Apollolaan. ZATERDAG 12 MEI Alkemade polderexcursie vogelwacht Alkemade en IVN Alphen, start om 10.00 uui Meerhoeve. 1 Japan-dag op de Herenhof, an 9.00 tot 16.00 uur. 1 open dag streekmuziekschool i optredens, 20.00 u bazar in buurthuis Westerha ven, aanvang 19.00 uur. de lenteklokjes zingen in De Bron, aanvang 20.00 uur. Erwin Wiersinga speelt orgel in de Oudshoornse Kerk, aanvang 20.15 uur. optreden van de band l'Attentat in Het Kasteel, aanvang 21.00 Boskoop fietstocht Avanti over 32 kilo meter, start Praathuis Snijdelwijk- Hazerswoudo optreden van Burning Flame in koffiebar De Schutse, aanvang

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16