QTAD LEIDEN Grond in Roomburg moeilijk te verhuren Leiden telt ongeveer 1000 zwerfjongeren Tk heb gedaan wat ik moest doen Circa 70 deelnemers aan schoolmuziel^wedstrij d LEIDSCH - DAGBLAD DONDERDAG 10 MEI 1990 Stichting Le Bateau wil nachtopvang opzetten in de stad LEIDEN - Ongeveer 1000 jon geren in Leiden en omgeving hebben geen dak boven hun hoofd of geen thuis. Het is hoog tijd dat er in Leiden meer mogelijkheden voor op vang van deze zwerfjongeren komen, onder meer een nachtvoorziening waar zij te gen betaling van een klein be drag kunnen verblijven. Jan Verlinde (38) schat het aantal zwerfjongeren in de stad veel ho ger dan andere instanties die zich met jongerenwerk bezighouden. Hij wil zich met zijn stichting Le Bateau, onlangs officieel opge richt, inzetten voor dak- en thuis loze jongeren die volgens hem vaak samenkomen in de vele kof fieshops die Leiden rijk is. "Dat andere instellingen tot veel lagere cijfers komen is niet zo vreemd. Die organisaties gaan vaak uit van de probleemgevallen waarmee ze direct te maken krij gen. Maar de echte nood is veel groter. Het gaat om jongeren die zich dagelijks ophouden in kof fieshops, jongerencentra en bij goed weer op straat, bij het sta tion bij voorbeeld of in de Haar lemmerstraat", licht Jan Verlinde toe. Hij kent dat circuit beter dan andere hulpverleners, komt er ei genlijk zelf dagelijks over de vloer en probeert waar nodig jon geren met raad en daad terzijde te staan. "In een aantal koffieshops in de stad wordt natuurlijk niet aleen koffie gedronken. Het risico bestaat dat jongeren gaan blowen of stelen. Om ergere problemen te voorkomen is het noodzakelijk om zwerfjongeren met advies en bemiddeling bij te staan". Een van de activiteiten van de stichting Le Bateau, zo genoemd naar het voormalige café aan de Steenstraat waarvan Verlinde be gin jaren tachtig uitbater was, is een postadressenvoorziening. Volgens Verlinde maken enkele tientallen jongeren er inmiddels gebruik van. Omdat veel zwerf jongeren geen adres hebben, kun nen zij gebruik maken van het postadres van de stichting. Dat is onder meer van belang voor het verkrijgen van een uitkering. Al langere tijd is Verlinde naar stig op zoek naar een pand in Lei den, dat als noodslaapvoorzie- ning voor zwerfjongeren kan wor den ingericht. "Dat is moeilijk. Als je denkt wat gevonden te heb ben, stoot je toch nog vaak je neus, omdat buren vaak dwars gaan liggen. Niemand heeft graag een noodslaapvoorziening voor zwerfjongeren naast zich". In zo'n slaapopvanghuis zouden jonge ren tegen betaling van 7,50 gul den per nacht (inclusief ontbijt 12,50 gulden) kunnen verblijven. Het is de bedoeling dat het pro ject zichzelf bedruipt. In zijn plannen wordt hij ge steund door Hans Heijkoop, lan delijk coördinator vrijwilligers dak- en thuislozen in Utrecht. Sa men met Verlinde wil hij binnen kort op het Leidse Stadhuis gaan praten over een opvangproject voor zwerfjongeren in Leiden. "We moeten bekijken hoe die plannen precies -ondersteund kunnen worden", aldus Heijkoop die tevens mede gestalte geeft aan het zogenaamde Sopra-project (Sociale Preventie en Aandacht) in Utrecht, een project voor zwerfjongeren. "Jan Verlinde heeft een eigen kwaliteit. In het circuit van kof fieshops probeert hij jongeren op ander spoor te brengen. Die mo gelijkheid is bepaald niet ieder een gegeven. Zo'n oude vent als ik hoeft daar bij voorbeeld niet te komen en dat geldt voor meer mensen". Over het aantal van 1000 zwerfjongeren in Leiden en omgeving, heeft Heijkoop geen gegevens voorhanden: "Ik zou me er eerst meer in moeten ver diepen. Maar vergeleken bij ande re steden is dat aantal zo gek nog niet. In Utrecht praten we bij voorbeeld over een groep van 2500 tot 3000 zwerfjongeren". Overigens zegt Heijkoop dat hij meer reacties krijgt als het gaat om de wenselijkheid van opvang voor zwerfjongeren in Leiden. De belangstelling van Jan Ver linde gaat trouwens veel verder dan alleen het bieden van nacht- opvang en een postadres. "Eigen lijk wil ik me niet beperken tot die activiteiten. Het gaat mij er om jongerenwerk te doen in de breedste zin van het woord. Of het nu gaat om het verlagen van drempels voor jongeren bij offi ciële instanties of gewoon om een vertrouwelijk gesprek, over rela tieproblemen en wat dies meer zij". Daarnaast speelt hij met plannen om deze zomer goedko pe bootvakanties te organiseren voor jongeren. Verlinde is geen man van diplo ma's. Hij noemt zichzelf iemand die door de.praktijk is gevormd. "Ik heb veel ervaring met jonge ren opgedaan, zowel in de horeca als in de psychiatrie als in de ver slavingszorg. Ik ben eigenlijk een man van de straat, die jongeren dagelijks van dichtbij mee maakt". De stichting Le Bateau is te be reiken via Postbus 744, 2300 AB te Leiden, tel. (071) 146476. Het se cretariaat is gevestigd aan de Rietschans 21 te Leiderdorp. LEIDEN - Om de uitoefening van muziek op scholen te stimuleren, houdt muziekvereniging De Burcht de eerste Leidse schoolmuziekwed- strijd. Volgens J. Reijken van deze vereniging wordt op basisscholen en in het voortgezet onderwijs te weinig aan muziek gedaan. "We vonden dat we de scholen naar ons toe moesten trekken. Drie jaar geleden hadden we al het idee voor deze wedstrijd, maar omdat we toen gingen verhuizen naar een nieuw pand kon het niet doorgaan", vertelt Reijken. "Het blijkt nu dat we juist hebben geschoten. De deel nemende scholen zijn zeer enthou siast. Ze hebben een impuls gekre gen- om met de leerlingen wat te gaan doen aan muziek". Op vrijdag 25 en zaterdag 26 mei doen zeventig leerlingen van twaalf scholen mee aan de vier voorron den. Hoewel volgens Reijken dit aantal aangeeft dat muziek een on dergeschoven kindje is op scholen, zijn het toch nog vijftig leerlingen meer dan hij had gehoopt. De deel nemers moeten twee zelf uitgezoch te werken spelen. "Het is opvallend dat ze voornamelijk voor klassieke muziek hebben gekozen", aldus Reijken. "De popgroepen zijn weg gebleven, slechts één schoolorkest speelt popmuziek". De leerlingen konden zich voor alle instrumenten laten inschrijven. Toch ging de voorkeur uit naar hou ten instrumenten. "Leerlingen van de basisscholen bespelen voorna melijk de blokfluit. Ik had graag ge zien dat er meer blaasinstrumenten waren gekozen. Misschien heeft het ook wel aan onze benadering gele gen. De term schoolmuziekwed- strijd is op twee manieren uit te leg gen", zegt Reijken: "Het kan een muziekwedstrijd zijn voor scholen, maar ook een wedstrijd voor schoolmuziek. Dat is waarschijnlijk verkeerd overgekomen". De meeste muzikanten hebben zich op eigen initiatief aangemeld, meestal naar aanleiding van een aankondiging in de krant. Reijken: Groot Amerikaans bedrijf naar Leiden LEIDEN - De verhuur van het bedrijventerrein Room burg verloopt moeilijk. "Het valt tegen om klanten bin nen te halen", aldus R. van Mullem, ambtenaar van de afdeling grondzaken. Hij zegt dat er binnen het ge meentelijk apparaat op was gerekend dat de verhuur van grond gemakkelijker zou gaan. "Ik weet echter uit er varing met het Schutters veld en de Leeuwenhoek dat het niet meevalt om zo'n ter rein vol te krijgen". Van Mullem zegt dat er nogal wat huuraanvragen worden afgewezen voor het bedrijventerrein dat straks bij de kruising van de rijkswegen 4 en 11 ligt. "Vooral aannemersbe drijven, transporteurs en bedrijven die veel magazijnen hebben, toon den belangstelling. De norm voor vestiging is echter dat een bedrijf 100 arbeidsplaatsen per hectare telt". Omdat nu met de komst van JVC een belangrijk bedrijf is binnenge haald, verwacht Van Mullem dat de verhuur van grond gemakkelijker zal verlopen. "JVC is natuurlijk een trekker. Daarnaast zijn bedrijven toch altijd bang dat naast hun vesti ging uiteindelijk een autosloperij belandt. Iedere kandidaat-huurder wil ook weten wie z'n buurman wordt". Inmiddels heeft zich wel een an dere grote gegadigde gemeld voor Roomburg. Volgens Van Mullem zijn de contracten inmiddels gete kend, maar kan nog de naam van de onderneming nog niet worden ont huld. "Het gaat om een Amerikaans dochterbedrijf, dat in fotomateria len doet", aldus de ambtenaar van de gemeente Leiden. Deckers Een bedrijf dat niet naar Roomburg komt, terwijl dit vast leek te staan, is de carrosseriebouwer Deckers. Het bedrijf, gehuisvest aan de Lam- menschansweg, krijgt geen bouw vergunning voor een pand op het nieuwe bedrijventerrein. Deckers kondigde ruim een jaar geleden aan dat de overgang naar Roomburg vrijwel rond was. Gemeente en Deckers konden het niet eens worden over het bouw plan. Omdat de carrosseriebouwer zich wilde vestigen langs de spoor lijn Leiden - Utrecht werden er aan het bouwplan hogere eisen gesteld. "De bedrijven langs het spoor zijn toch het visistekaartje van het be drijventerrein", zegt een woord voerder van de gemeente. Naast het bouwplan waren er ook problemen op milieu-gebied. Het Schilderijen De Lakenhal gerestaureerd LEIDEN - Het komt zeker hele maal goed met de twee schilde rijen van De Lakenhal, die vori ge week door een bezoeker wer den ondergespoten met zwarte acrylverf. Eén doek, 'De Stede maagd ontvangt de Neering' van Abraham van den Tempel, is al provisorisch schoonge maakt en is weer door het pu bliek te bezichtigen. Het andere schilderij, 'Gezicht op de Laken hal' van Susanna van Steen- wijck, is nu onder behandeling van een restaurateur. Volgens conservator oude kunst van De Lakenhal, C.J.J. Vogelaar, loopt het geheel dus met een sisser af. De schilderij en zullen geen blijvende schade over houden aan de actie van een 26-jarige Leidse vrouw, die op dat moment geheel in de war Het is nog niet duidelijk hoe veel tijd het schoonmaken van 'Gezicht op.de Lakenhal' in be slag gaat nemen en wanneer het weer te bezichtigen is. Het schil derij is moeilijk te onderzoeken het bijna helemaal is volgespo ten met de zwarte verf. Zaterdag in de bijlage Extra in deze krant uitgebreid aandacht voor het opnamebeleid van psy chiatrische ziekenhuizen, een verhaal mede gebaserd op een interview met de vrouw die de schilderijen bekladde. geluidniveau van de motoren van Deckers ligt zeer hoog, zodat de deuren van het bedrijf continu ge sloten zouden moeten zijn. Directeur C. Deckers was in eer ste instantie zeer teleurgesteld over het niet doorgaan van de verhui zing. "Ik heb mijn onvrede uitge sproken in een brief aan het college van B en W. Nu de zaak echter defi nitief niet doorgaat, ben ik er niet eens zo boos meer over. Er heerst nog steeds onduidelijkheid over de vraag of rijksweg 11 er nu wel komt, bovendien is de wir-regeling aan zienlijk onaantrekkelijker gewor den. Dat was ook nog eens een te genvaller van een paar ton bij dit project". Deckers blijft nu aan de Lam- menschansweg. "We doen wat aan passingen aan ons bedrijf. Sinds de verhuizing van onze produktieafde- ling naar Weert is ons gebouw ei genlijk te groot. We hebben dan ook al een gedeelte verhuurd". LEIDEN - Een makelaarsexamen in de Groenoord- hallen was vanmorgen de oorzaak van een file op de Willem de Zwijgerlaan die zich tot Oud Ade uitstrekte. Het gevolg hiervan was dat het examen niet om 8.45 uur begon maar een half uur later. Zo'n dikke 1300 kandidaten uit het hele land kwa men naar de Groenoordhallen om examen te doen. Be halve die examenkandidaten meldde zich ook nog een reeks van surveillanten en commissieleden bij de poort van de Groenoordhallen. Daar worden trouwens wel vaker examens afgenomen, ook door de universiteit, maar dit leidde nooit eerder tot een dergelijke verkeer schaos. Volgens de politie ging het mis omdat de directie van de Groenoordhallen had besloten bij de ingang par- keergeld te innen, waardoor van enige doorstroming amper sprake was. Na overleg met de politie werd be sloten de kaartverkoop te stoppen, waarna de proble men binnen een half uur waren opgelost. Volgens medewerkers van de Groenoordhallen zijn er nog nooit zoveel mensen met de auto naar een exa men gekomen. Ondanks de goede bereikbaarheid met de trein, de Groenoorhallen liggen op loopafstand van het station, stond het parkeerterrein bijna helemaal VOl. (foto \Vim Dijkman) Drie jaar cel geëist wegens steekpartij in Leiden DEN HAAG/LEIDEN - Uitte hij alleen zijn emoties? Of beves tigde hij wat hem juist zo zwaar werd aangerekend, het feit dat hij zich niet kan beheersen? In elk geval was gistermorgen bij de Haagse rechtbank geen land te bezeilen met een 26-jarige Leidenaar. Ondanks waarschu wingen viel hij president P. Ko ningsveld en officier E. Meijer herhaaldelijk in de rede en uit eindelijk stapte hij woest uit de zitting op, nadat wegens poging tot moord drie jaar cel tegen hem geëist. Begin februari stortte de Leidenaar zich in een tweegevecht in een flat woning aan de Middelweg in Lei den, waarbij volgens zijn lezing z'n beste vriend ir, het been werd gesto ken. "Ik pakte dat mes af en heb verder niet nagedacht. Het was se- condenwerk. Ik voelde me be dreigd en uit noodweer heb ik ge stoken". Daar wilden Koningsveld en Meijer niet aan. Op de eerste plaats zijn er andere verklaringen, waarin wordt gesteld dat de verdachte het mes uit zijn broekband of binnen zak heeft getrokken en daar na de steekpartij ook weer heeft opgebor gen. "En van noodweer was geen sprake. Het slachtoffer was al een gebroken rib geschopt en lag op de grond. Hij kon geen kant op. U was met z'n tweeën en had eigenlijks niks meer te vrezen op dat mo ment", oordeelde de presidente. "Mijn verklaring is de juiste. Ik ben geen moordenaar! Ik heb nor maal gedaan wat ik moest doen. Als ik niet had gestoken, hadden er twee doden geweest en had het slachtoffer nu hier gezeten". De Lei denaar schreeuwde het de recht bank toe, wild reconstruerend, agressief. Officier Meijer hield vol dat de Leidenaar de tegenstander wilde doden. "Het is een kwestie van toe val dat het slachtoffer niet dodelijk is geraakt". Er werden geen vitale delen geraakt. De sfeer in het complex waar de vechtpartij plaatshad, is voortdu rend broeierig. "Er heerst een cul tuur waar kwaad met kwaad wordt vergolden", vroeg verdediger R. Heeren de leden van de rechtbank zich in de situatie te verplaatsen. Bulldozer De dader en het slachtoffer kenden elkaar oppervlakkig. Beiden zijn bij de politie en justitie 'goed' bekend. De dader heeft voor een vergelijk bare poging tot doodslag nog acht maanden cel tegoed. Die zaak speelt in hoger beroep, maar kan niet wor den behandeld omdat geen advo caat bereid is hem te verdedigen. De verdachte zelf werkt ook niet echt mee. Zo wijst hij alle hulp van de reclassering af. Hij heeft wel met een psychiater gesproken, die mel ding maakt van 'destructief agres sief gedrag als uiting van een emo tionele kortsluitingsreactie'. Vol gens de arts was de dader, op het moment van het delict onder in vloed van alcohol en drugs, enigszins verminderd toereke ningsvatbaar. Het slachtoffer van de steekpartij had zijn stadgenoot ook al eens be dreigd. Toen zij elkaar in februari in de flat ontmoetten, waren een paar opmerkingen over en weer vol doende voor de knokpartij. "Wij werden bedreigd", hield de dader vol. "Die ander is geen mens, hij is een bulldozer". Volgens de advocaat Heeren had zijn cliënt niet de opzet te doden. "Hij wilde zich verdedigen, waarbij de grenzen van redelijkheid zijn overschreden". Uitspraak 22 mei. "Sommige leerlingen van middel bare scholen vertelden dat ze niets van school hadden gehoord. Ook dat kan aan onze aanpak hebben ge legen. We hadden alle informatie aan de scholen gestuurd, maar die hebben het gewoon laten liggen. Misschien moeten we in het vervolg de leerlingen persoonlijk berich ten". Dat er een volgende keer komt. daaraan twijfelt Reijken niet. "Het is nu al zo leuk. Het is ontzettend veel werk, maar we willen de wed strijd uitbreiden. Allerlei muziek soorten en meer muziekinstrumen ten". De finale van deze eerste Leidse schoolmuziekwedstrijd wordt ge houden op zondag 27 mei. De jury houdt tijdens de voorronden.reke ning met leeftijd en het aantal jaren dat de deelnemers muziekles heb ben gehad. In totaal zullen twaalf fi nalisten strijden om de hoofdprijs. Ook krijgen drie scholen een geld prijs waarvan instrumenten of blad muziek kunnen worden gekocht. "Dat is een voorwaarde die we heb ben gesteld", aldus Reijken."Het geld mag niet aan iets anders wor den besteed". De wedstrijden worden gehou den in het onderkomen van De Burcht aan de J.C. de Rijpstraat. De voorronden beginnen beide dagen om 13.00 en om 19.00 uur. Na afloop wordt bekendgemaakt wie zich hebben geplaatst voor de finale. Voorlichting over milieu in havens LEIDEN - De politie heeft sinds maart een voorlichtingscampagne over milieu gehouden in de zes jachthavens die Leiden telt. De be heerders hebben een brief gekregen waarin wordt gewezen op de ver plichting chemisch afval als olie en verf op een milieuvriendelijke wijze te verwerken. Volgens de politie waren veel be heerders niet op de hoogte van deze verplichting. Wel maakten ze geen gebruik meer van verf met organo- tin-verbindingen, die zeer schade lijk zijn voor het milieu. Voorts bleek dat drie havens niet in het bezit zijn van een hinderwet vergunning, terwijl ze daartoe wel verplicht zijn. De directie milieu van de gemeente handelt deze za ken verder af. Met het Hoogheem raadschap van Rijnland is contact opgenomen over de aanwezigheid van zogenaamde 'septic-tanks' op twee haventerreinen. Controle bij naai-atelier LEIDEN - Diverse instanties heb ben gisteren een controle uitge voerd bij het naaiatelier Modam Fashion aan de Admiraal Banckert- weg. Rond 11.00 uur gingen vertegen woordigers van politie, de dienst In spectie Arbeidsvoorzieningen, het GAK en de sociale dienst bij het be drijf naar binnen. Op dat moment waren er 35 men sen aan het werk, van wie tien niet meteen hun verblijfsvergunning konden tonen. Ze zijn meegenomen naar het bureau. Hun familieleden konden later op de dag documenten overleggen waaruit haar voren kwam dat de arrestanten legaal in Nederland wonen, maar wel een buitenlandse nationaliteit hebben. De tien krijgen wel een proces-ver baal omdat ze verplicht zijn altijd een legitimatie bij zich te dragen. Overigens hebben 12 van de 35 gecontroleerden buiten hun werk bij het atelier ook een uitkering. Die zaak wordt verder onderzocht. Het is de derde keer in twee jaar tijd dat de politie een inval heeft ge daan bij het bedrijf. Bij de voor gaande bezoeken werden wel illega len aangetroffen. Vrouw gewond door kokend vet LEIDEN - Een 19-jarige Leidse vrouw heeft gisteren brandwonden opgelopen bij een ongeluk met ko kend vet in de keuken van haar wo ning aan de Zijldonk. Rond 23.00 uur vatte een pannetje vet dat ze op het vuur had staan plotseling vlam. De vrouw wilde dit probleem oplossen door het panne tje naar buiten te gooien. Daarbij ging iets mis, waardoor vet over de rand van het pannetje op haar onderarm en de keukenvloer terecht kwam. De vrouw liep hierby eerste- en tweedegraadsverbran dingen op. Een buurjongen heeft het vuur geblust, de brandweer hoefde bij aankomst slechts na te blussen. De vrouw is ter plekke door de Eerste Hulp Dienst behandeld. STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDE

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13