LEIDSCH DAGBLAD Woonwagenactie veroorzaakt files Grote braadpan gezocht. -NODIG! Ineenstorting verwacht van ijskap van Zuidpool WIO bezet gebouw van Nationale Ziekenhuisraad Kom kijken hoe Nederland straks gaat Wonen. Letland put hoop uit invitatie van Moskou 'Beukenhof ontruimd na bommelding Leidse offshore-gigant neemt Grootint over Kind onthoudt verhaal op tv beter dan uit boek S óók om te weten waar ik DINSDAG 8 MEI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39235 Prijs fl. 1,35 Satanskerk moet fiscus ruim 10 miljoen betalen DEN HAAG (ANP) - De Amster damse Satanskerk moet over de ja ren 1979 tot en met 1983 een nahef- fing van ruim 5 miljoen gulden om zetbelasting betalen. Samen met een boete van 100 procent loopt dat bedrag op tot ruim 10 miljoen gul den. De belastingkamer van de Ho ge Raad heeft die uitspraak gedaan. De Hoge Raad sluit zich aan bij het Hof, dat de verrichtingen in de Satanskerk niet van religieuze maar van seksueel-erotische aard zijn en zich richten op een publiek dat ge ïnteresseerd is in seksclubs en wat daarmee verwant is. De bezoekers van de diensten in de Walburgia abdij stortten bijdra gen in de collectezak die door de meester van de tempel worden be schouwd als donaties. Volgens het hoogste rechtscollege mag de in specteur de inkomsten beschou wen als betaling voor bewezen dien sten waarover omzetbelasting is verschuldigd. Mini-ontwerper dood LONDEN (AP) - De Britse mo deontwerper Alexander Plun- ket Greene, die in de jaren zestig met zijn vrouw Mary Quant de minimode populair maakte, is op 57-jarige leeftijd overleden. Greene opende in 1955 zijn later beroemd geworden boutique „Bazaar" in Kings Road in Lon den. Mary Quant begon als ver koopster in zijn boutique, maar ontwierp al gauw haar eigen mo de. In de jaren '60 en '70 zorgden het paar ervoor dat Londen het mode-mekka van de beatgene ratie werd. DEN HAAG/LEIDEN Honderden woonwagenvrouwen op weg naar een demonstratie zorgden vandaag voor flinke files op de snelwegen naar Den Haag. Vanuit tal van plaatsen, waaronder Leiden, togen de vrouwen met auto's, caravans en vrachtwagens met een gan getje van 40 kilometer per uur en rijdend over de hele breedte van de weg, naar Den Haag. Tegen elf uur vanmorgen stonden er op drie plaatsen files met een totale lengte van ruim 25 kilometer. Provincie trekt smogalarm-1 in DEN HAAG - De smogfase-1 voor de Zuid-Holland is vanmorgen om 10.30 uur ingetrokken. Op dat tijd stip waren de gehalten ozon en stik stofoxiden weer beneden het norm niveau gedaald. De fase-1 gold se dert zondagmiddag. Overigens blijkt er verwarring te bestaan over de onlangs vastgestelde nieuwe normen voor smogalarm. Zuid-Hol land hanteert nog de oude normen en kondigde daardoor afgelopen weekeinde al fase-1 af. In Haarlem, waar de samenstelling van de lucht gelijk was maar waar de nieuwe normen worden gehanteerd, werd nog geen waarschuwing gegeven. Vanmiddag bekijkt de provincie hoe aan deze verwarring een eind kan worden gemaakt. WASHINGTON (ANP) - Weten schappers houden er rekening mee dat de omvangrijke ijslaag van de Zuidpool binnen afzien bare tijd in elkaar stort. Daar door zal de zeespiegel met 6 me ter kunnen stijgen, zo meldt de Nationale Stichting voor We tenschappen van de Verenigde Staten in Washington. N AS A-glacioloog Robert Bindschadler spreekt van een periode van tientallen jaren tot enkele eeuwen. Een groep van Amerikaanse deskundigen op het gebied van ijsvorming, oce anen en klimaat constateerde onlangs snelle veranderingen in de ijslaag van west-Antarctica. Deze drijvende ijslaag is verre weg de grootste ter wereld. Onderzoekers ontdekten dat de normale afkalving van de ijs bergen, de stroming van het ijs en het smeltproces veel sneller verlopen dan werd aangeno men. Een van de vijf onderzoch te ijsstromen die op het Ross ijsplateau uitkomen, verliest daar 40 procent meer van zijn massa dan er aan het begin van de meer dan 500 kilometer lange stroom bijkomt. Toen de onderzoekers de snelle veranderingen ontdek ten, geloofden zij hun eigen ogen niet. De verwachte ineen storting van de ijslaag hoeft geen gevolg te zijn van de op warming van de aarde door de uitstoot van kooldioxyde. Vol gens de glacioloog kan de huidi- UTRECHT (ANP/GPD) - Een aan tal leden van de vereniging Verple- genden en Verzorgenden in Op stand (WIO) heeft vanmorgen kor te tijd het hoofdkantoor van de Ne derlandse Ziekenhuis Raad (NZR) in Utrecht bezet. De actie was een protest tegen het uitblijven van ver betering van de arbeidsvoorwaar den in de gezondheidszorg. De gezamenlijke ziekenhuizen verenigd in de NZR, wendden zich onlangs nog tot het kabinet met het verzoek 1 procent extra (130 mil joen) beschikbaar te stellen voor verlichting van de werkdruk in de gezondheidszorg. Dat verzoek werd door staatssecretaris Simons (volksgezondheid) geweigerd. De bezetters maakten vanmorgen ech ter duidelijk dat die 130 miljoen niet "zinvol" was geweest. "Pas als de arbeidsvoorwaarden echt zijn ver beterd, kun je denken aan het wer ven van extra personeel om de werkdruk te verlichten", aldus WIO-woordvoerder Holleman. De WIO eist acht procent ruimte, de NZR komt niet verder dan bijna drie procent. Het bestuur van de NZR heeft Zwemmer Schlingemann (23) na ongeluk overleden VAESSEN (ANP) - Bij een ver keersongeval is vanochtend de 23- jarige zwemmer Edsard Schlinge mann om het leven gekomen. Op weg naar het zwembad in Epe raak te de in Vierhouten wonende Schlingemann van de weg en botste met zijn auto tegen een boom. In 1984 deed hij mee aan de Olym pische Spelen in Los Angeles. Op 15-jarige leeftijd debuteerde Schlin gemann bij de WK in Guayaquil. In zijn loopbaan veroverde hij negen nationale titels. overigens laten weten "onaange naam getroffen" te zijn door de wei gering van Simons 130 miljoen gul den uit te trekken voor verlichting van de werkdruk. De NZR verbindt echter in afwachting van de door Si mons' aangekondigde notitie over de problemen in de gezondheids zorg geen conclusies aan de weige ring. Ook in de bejaardenoorden is het cao-overleg vastgelopen. De werk gevers bieden daar niet meer dan 2,37 procent loonruimte, terwijl de officiële bonden zes procent eisen. De bonden AbvaKabo en CFO stu ren de werkgevers morgen een ul timatum, waarin ze tot 14 mei de tijd krijgen om in te gaan op de eis van zes procent. Gebeurt dat niet, dan volgen er acties. Volgens de politie hebben de woon wagenbewoners tijdens de acties van de agrariërs goed gezien wat het effect is van een langzaam-aan-actie op de snelweg. De politie begeleid de de actievoerders. In hoeverre de terugtocht verkeersproblemen gaat opleveren, was volgens de politie vanmorgen niet te voorspellen. Doel van de actie is het regerings beleid om te buigen. De woonwa genbewoners willen behoud van de grote centra, behoud van de trek- vrijheid, betaalbare woonlasten, en erkenning van de woonrechten van zigeuners. Het is vandaag al de tweede actiedag van de woonwa genbewoners. Gisteren werden op tal van gemeentehuizen rapporten aangeboden over de veel te sterk stijgende woonlasten. De actievoerende woonwagenbe woners maakten vanmiddag in een petitie die aan kamerleden werd aangeboden, duidelijk dat niet al leen de woonlasten hen dwars zit ten. Ze vinden dat staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting grote wooncentra moet toestaan. Het maximum-aantal van 15 wagens moet worden losgelaten. Ook het af schaffen van de trekvrijheid, zoals dat nu in de Woonwagenwet is vast gelegd, stuit op verzet evenals het verbod voor gelegaliseerde zigeu ners om in een woonwagen te wo- Heerma is niet bereid in te gaan op de eisen van de woonwagenbe woners, zo bleek vanmiddag uit een reactie van Heersma's departement. In de zeventiger jaren is gekozen voor een decentralisatiebeleid om dat de woonwagenbevolking in de grote centra te veel geïsoleerd dreigde te raken van de samenle ving. Heerma houdt vast aan dë uit gezette koers dat in 1993 7000 van de 9300 standplaatsen op kleine centra moeten liggen. De staatssecretaris wil verder de woonwagenregelge ving meer in overeenstemming gaan brengen met de gewone volks- huisvestingsregels, zo blijkt uit een ontyverp-notitie die hij vorig jaar naar de Kamer stuurde. AMSTERDAM - Met een druk op de knop raakte de Amerikaanse am bassadeur Wilkins vanochtend be dolven onder de confetti dat uit een stofzuiger de lucht werd ingeblazen. Wilkins opende de internationale beurs voor schoonmaakonderhoud 'Interclean' in de Amsterdamse RAL (foto ANP) ge instabiliteit van de ijslaag zelf de oorzaak zijn van de snel le veranderingen. Er kan ook sprake zijn van een natuurlijk proces sinds de laatste ijstijd. Charles Bentley van de Uni versiteit van Wisconsin en Mark Meier van de Universiteit van Colorado zijn wat voorzichtiger met voorspellingen over een stijging van de zeespiegel. Zij spreken van slechts 30 centime ter in het midden van de volgen de eeuw. Niettemin zijn ze van mening dat enige zorg over wat zich nu op de Zuidpool afspeelt, op zijn plaats is. OEGSTGEEST - Het Oegstgeester restaurant De Beukenhof aan de Terweeweg is gisteravond rond kwart over elf ontruimd na een bommelding. Het bleek loos alarm. Het restaurant had op dat moment 60 gasten. Er waren 30 bezoekers van het ministerie van defensie. Een politiewoordvoerder kan niet zeggen of er een verband bestaat tussen de melding en het bezoek van deze gasten. De Oegstgeester politie had om tien over elf een anoniem telefoon tje gekregen met de melding dat er binnen een half uur een brandbom zou afgaan in de Beukenhof. Omdat de termijn te kort was om het res taurant te doorzoeken, heeft de poli tie het restaurant ontruimd. Het res taurant is om kwart voor twaalf ge sloten. De Oegstgeester politie heeft vooraf geen extra veiligheidsmaat regelen genomen voor het bezoek van de gasten van het ministerie. Dat gebeurt volgens de woordvoer der alleen wanneer zij dat vragen. Thuis in de jaren 90 brengt het nieuwe bouwen en wónen in beeld. Achttien projecten (238 verschillende woningen) staan in Almere-Stad model voor de jaren 90. Gratis parkeren. Toegangs prijs f 12,50; kinderen t/m 14 jr. gratis toegang mits onder geleide: gezinskaart (max. 4 personen) f 25- 4 t/m 13 mei 1990 alle dagen 10-17 uur X RIGA/MOSKOU (AP/GPD/Rtr) - dat Letland zich ontwikkelt tot een Letland wil binnen enkele dagen nieuw Finland, dat nauwe banden een afvaardiging naar Moskou stu- onderhoudt met de Sovjetunie ren om met president Gorbatsjov te praten over de Letse onafhankelijk heidsverklaring. Voorzitter Ivans verwacht dat dat Gorbatsjov, an ders dan in het geval van Litouwen, bereid is de delegatie te ontvangen. Letland put hoop uit het verzoek het Kremlin gisteren PvdA-senator: oplossing voor OV-jaarkaart Het parlement heeft Gorbatsjov gisteren per brief nog eens verze kerd van zijn oprechte wil om de be langen van de Sovjetunie in acht te nemen en op die manier de weg vrij te maken naar een vruchtbare dia- loog op basis van samenwerking DEN HAAG (ANP). PvdA-senator tussen gelijken. Gorbatsjov Letse president Gorbunov om uit- leg over de onafhankelijkheidsver- sing hebben genomen c klaring van vrijdag. Gorbunov dat de reactie van Moskou wel ef minder hard zou kunnen zijn dan aanvankelijk werd gedacht. Hij wil Voor hasjtransport De Rijk heeft er vanochtend i Eerste Kamer voor gepleit om wel -, x y a in te stemmen met de wetswijziging eleeconom.sche sanct.es tegen Le- voor de OV-jaarkaart voor studen- land. Wel ze. hij gisteren bij de ont- ten maar dat onder de voorwaarde vangst van een groep veteranen in dat het pariement iater dit jaar nog het Kremlin dat er krachten zijn die apart zjjn toestemming moet geven de sfeer van democratie, glasnost en over de daadwerkelijke invoering, vrijheid willen gebruiken om hun 0p deze Wljze poogde De Rijk een 1 Q r 1 zinloze ambitieuze plannen te ver- opiossjng te vinden voor de grote met boot 0,5 jaar cel voor afscheidt3 er P en aarzelingen die m de senaat bestaan DEN HAAG (ANP) - De Haagse V°°r SC 8' '"g rechtbank veroordeelde vandaag De spanning in de hoofdstad Riga een 64-jarige Rijswijker tot 3,5 jaar nam gisteren toe door militair De overgrote meerderheid van de celstraf voor zijn betrokkenheid bij machtsvertoon. Tijdens het och- PvdA-fractie in de senaat steunt het een hasjtransport. De Engelse kust- tendspitsuur werd het verkeer ont- standpunt van De Rijk. Slechts en- wacht onderschepte vorig jaar bij regeld door tankcolonnes. Dat de kele PvdA-senatoren zijn bereid het Dover de coaster Altea met aan verhoudingen in de republiek zich kabinet zondermeer het groene boord 17 ton hasj uit Libanon met verscherpen blijkt ook uit de aan- licht te geven. Ook bij het CDA be- een handelswaarde van 80 miljoen kondiging van een politieke staking staan grote aarzelingen, terwijl de gulden. De rechtbank achtte hem op 15 mei, gericht tegen het uitroe- WD tegen de OV-jaarkaart is. verantwoordelijk voor de aankoop pen van de onafhankelijkheid. Initi- i de OV-jaar- i het schip het personeel. i het ronselen 1 Schouderkarbonade, 500 gram £233.99 CZ QQ kilo Rlbkarbonade, A 500 gram .Z25 4.99 OQQ kilo Haaskarbonade, 500 gram XK 5.49 q QQ kilo ®®sxs> \A#S ZJmZJZt AMSTERDAM (ANP) - Het Leidse daarbij voor 75 procent in handen offshore-concern Heerema neemt van de Leidse aannemer, die vooral het metaalconstructie-bedrijf met deze schepen de constructies Grootint in Zwijndrecht over. Hee- en installaties uitvoert, rema wordt hiermee wereldwijd Met de Grootint in het bezit zet één van de allergrootsten in de Heerema voor het eerst ook een bouw van olie-installaties en hoopt voet aan land, want de daardoor grootschalige projecten de wacht te kunnen slepen. Heerema (1300 werknemers) jarenlang afkalven. In 1988 werd heeft een fabricage-werf in Vlissin- gen en transporteert en plaatst Zwijndrecht bouwt ook onder r bruggen. Grootint ziet zijn winst al ïlang afkalven. In 1988 werd winst geboekt van 9 miljoen tgulden op een omzet van 253 mil de offshore-indus- joen, vorig jaar daalde die naar 6,1 Grootint miljoen gulden. atiefnemer is de (pro-Moskou) Na tionale Raad van Arbeidscollectie ven. Een groot deel van de indus trie-arbeiders in Letland is van Rus sische origine en voelt niets voor af scheiding. In Litouwen heeft de regering be drijven die ondanks een verbod een aantal produkten exporteren naar de Sovjetunie strenge straffen in het vooruitzicht gesteld. Litouwen overweegt bovendien de export van landbouw- en zuivelprodukten naar verschillende grote steden in de Sovjetunie drastisch terug te schroeven als antwoord op de stop zetting van veevoerlevering vanuit de Sovjetunie. S3 "313 309 Showroom: Oudeweg 145 - Haarlem Perioden met zon 7 graden. Overdag perioder vooral in het oosten van het land kans op een regen- of onweersbui. Middag- temperatuur van omstreeks 16 graden in het kustgebied tot rond 21 graden in het oosten. Zwakke tot matige wind uit zuidwest tot west. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Af en toe zon maar ook kans op een regen- of onweersbui. Middagtcmpcratuur ongeveer 17 gra den. 24 PAGINA'S stallaties trie. Met de overname (ook 1300 werknemers), dat onder meer olie-platforms bouwt, ver- breedt Heerema zijn pakket dien- ONDERZEEËR GELICHT - De Duitse onderzeeër Biber, die naast de Noorderpier bij Hoek van Hol land ligt, wordt op 15 mei door het bergingsbedrijf Smit Tak gelicht. de met explosie- I mans-onderzeeër wordfdie dag verboden gebied. sten en produkten verder op de off- shoremarkt. Vorig jaar nam Heerema in het zelfde streven al de bergingsmaat- schappij Wijsmuller voor 40 pro- De omgeving cent over. De zware-ladingschepen ven geladen van de IJmuidense berger kwamen DEN HAAG (GPD) - Verhalen die kinderen op tv zien, worden beter onthouden dan verhalen die kin deren zelf lezen. Bij het navertel len van een.tv-verhaal drukken kinderen zich echter minder goed uit dan bij het navertellen van een boek. De kans dat kinderen onder invloed van tv minder gaan lezen is het grootst bij 'veelkijkers', kin deren ii «t hogere milieus en intel ligente kinderen. Tot deze con clusies komt drs. J.W.J. Beentjes in zijn proefschrift, waarop hij 10 mei hoopt te promoveren. Het onderzoek onder 10- tot 12- jarigen is uitgevoerd in het kader van het onderzoeksprogramma 'Televisie kijken en lezen' van de Leidse universiteit. Eén groep keek naar tv. de anderen lazen een verhaal. Uit de opstellen na afloop en de mondelinge navertellingen bleek dat de tv-verhalen na drie weken vollediger en met minder fouten werden naverteld dan de gedruk te verhalen. Wanneer gelet wordt op het taalgebruik bleek dat kin deren die een verhaal hadden ge lezen zich duidelijker uitdrukten omdat zy personages en gebeur- In tegenstelling tot hun Ameri kaanse leeftijdsgenoten spannen Nederlandse kinderen zich meer in om tv-programma's te begrij pen. Volgens Beentjes komt dit omdat Nederlandse kinderen van jongs af aan geconfronteerd wor den met een buitenlandse taal. m'n voor- jJ deeltjes kan halen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en ■BB trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts I 27.50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74.15' Ik neem een jaarabonnement 1285.50' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam AdresI PostcodeTel.. Woonplaats IDeze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1