TAD LEIDEN 'Nederland was ons thuis niet meer' Show èn stem bepalen sfeer bij Leids Zangfestival Amsterdamse studente Maya Hakvoort wint voor derde keer Bevrijdingssfeer herleeft door hitte en muziek van Glenn Miller Man bedreigd met pistool CANADEES TERUG IN LEIDEN s LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 7 MEI 1990 LEIDEN - Als Leids student raak te hij tijdens de bezetting in het verzet verzeild. Stelde z'n leven in de waagschaal uit vaderlandslief de. Hij hielp ten slotte Nederland te bevrijden. Maar toen dat een maal lukte, was alles voorbij. Hij was de Nederlandse samenleving ontgroeid en de mensen 'lustten' de gevierde verzetsheld niet meer. Hij emigreerde uit het va derland waarvoor hij zijn leven riskeerde. Een treurig verhaal. Erik Hazel hoff Roelfzema - de schrijver van het boek Soldaat van Oranje - dis te het zaterdagochtend niettemin met fris cynisme op. In de Pieter skerk werd gevierd dat Neder land 45 jaar geleden werd bevrijd en daarom kwam hij uit Hawaii, waar hij nu woont, over om nog eens daarover te vertellen. Roelfsema genoot van een on bezorgd studentenleventje en woonde in een kamer op de hoek van de Kloksteeg en het Rapen- Hazelhoff Roelfzema keerde vaderland na de oorlog de rug toe burg. De inval op 10 mei 1940 be tekende een omslag voor hem. Het groepje waarmee Roelfsema optrok werd 'gepakt door de va derlandsliefde'. Hij beleefde een paar avontuurlijke jaren, een tijd die hij zo succesvol heeft beschre ven in zijn boek. Hij ging in het verzet, werd Engelandvaarder, trad toe tot de RAF en keek uit naar dat ene moment: de bevrij ding. Dan zou het oude leventje gewoon verder moeten gaan. "Toen het er naar uitzag dat de Duitsers binnen korte tijd gingen capituleren, zeiden we al tegen el kaar dat het afgelopen moest zijn. We zouden over de oorlog niet eindeloos blijven leuteren. De moffen hadden onze ziel gehad, Nederland was bijna bevrijd en daarmee basta!", zo vertelde hij uit de losse pols, zonder ook maar een keer te haperen. Het liep echter anders. Eerst bleken de mensen die in Enge land zaten totaal vervreemd te zijn van de verzetsmensen uit Holland. "Wij hadden onder hoogspanning geleefd en waren daardoor onredelijk fel. De minis ters en andere hogen in Londen leken ons flauw en bedaard. Dat gaf conflicten". Vervolgens bleken de jaren in Engeland hem totaal te vervreem den van de Nederlandse bevol king. "Wij hadden geen honger, kampen, razzia's en executies meegemaakt. Wij zagen er wel doorvoed uit, hadden goede kle ding, sigaretten en nylon kousen voor de vrouwen, kregen lintjes voor onze heldendaden. Het bleek mij snel dat het Nederland se volk ons op die manier niet meer lustte. "En wij hadden ons zo ver heugd op onze thuiskomst. Wij waren Nederland ontgroeid, het was ons thuis niet meer. Ik was de oorlog niet uitgekomen zoals ik erin was gegaanEn na enige stilte: "Het was een klap die ik niet meer teboven ben gekomen. Dat gold overigens niet alleen voor mij. De anderen zochten het buitenland op". Ook Roelfzema stond voor de keuze: zich weer in het Neder landse gareel te persen of elders zijn geluk te zoeken. Hij koos voor het laatste en emigreerde naar de andere kant van de grote plas. Hij liet zich daarbij leiden door de stelling van de dichter Thoreau, die een man aanraadde om te luisteren naar het ritme van zijn eigen tamboer, daarmee wel bewust het risico lopend dat hij bij de anderen uit de pas raakt. Pas na de oorlog realiseerde Roelfzema zich dat hij eigenlijk niet meer had behoren te leven. Met al het gevaar waaraan hij bloot is gesteld had hij moeten overlijden. "Ik begon het te zien als een toegift die de Heer mij gaf. iets extra's". Vandaar dat volgens hem veel verzetshelden na de be vrijding maatschappelijk het niet uitzonderlijk ver hebben ge schopt. "Zij waren tevreden met het leven". Hoe hij het er zelf vanaf heeft gebracht liet de vertzetsheld in het midden. Hij komt af en toe nog eens naar Nederland en praat over die onvermijdelijke en lang vervlogen oorlogsjaren. En zingt dan net als zaterdag het Wilhel mus, deze keer begeleid door or ganist Joop Brons, koor Ex Ani mo en orkest Collegium Musi- CUMÈINDERT VAN DER KAAIJ LEIDEN - Driemaal is scheepsrecht. Dat gold gister avond in het restaurant van zwembad 'De Zijl' voor Maya Hakvoort. De vierdejaars stu dente medicijnen won het Leids Zangfestival 1990. Ze deed voor de derde keer mee aan een talentenjacht. "Maar dit was de best georganiseerde", zo stak ze organisatoren Henny Leeflang en Ruud Haamke een pluim op de hoed. door Emiel Fangmann De Amsterdamse Maya, eerder op de avond door presentator Leeflang aangekondigd als 'bepaald geen dom blondje, al is het maar omdat ze roodharig is' verdiende met haar eerste plaats een plaatopname en een reischeque van 2500 gulden. Ze overweegt met de studie te stoppen. Tweede werd het Leidse duo I.D.'s Way, bestaande uit conserva toriumstudente Daniëlle Mulder en aankomend studente op die oplei ding Ingrid Mank, die een kleuren televisie kregen. Als derde eindigde mèt een stereotoren de Amsterdam se Soraya Jansen, die al eerder ta lentenjachten won. De overvolle zaal van het zwem bad aan de Paramaribostraat was rond de klok van acht al op tempe ratuur, nog voor men maar een noot had gehoord. "Ik ben van het Aca demisch Ziekenhuis Leiden" zo stelde iemand achter de schermen zich voor. Hij was niet verantwoor delijk voor eventuele beademings apparatuur, maar voor een recht streekse geluidslijn met zeven- a achthonderd patiënten. Platenwereld De achttien deelnemers, twee groe pen, elf dames en vijf heren, waren na negen voorronden geselecteerd uit een dikke honderd kandidaten. Ze werden onderworpen aan de be oordeling van een maar liefst ne genkoppige jury, waarin naast ver tegenwoordigers uit de platenwe reld de journaliste Teuntje van Delft, de Leidse componist Ron van Tol ('Joke, kom uit de keuken') en VARA-diskjockey Wim Rigter plaatsnamen. Deze vakkundigen kregen het niet gemakkelijk, omdat vrijwel alle genres aan bod kwamen: disco naast romantiek, lambada naast soul, de evergreen naast de eigen compositie. Ook nu weer presen teerde een Henny een soort Sound- mixshow, want de muziek was op een sax- en mondharmonicasolo na, (van Leeflang) op de band gezet en er werd 'live' gezongen. Zesendertig songs vlogen er op die manier vanaf de klok van acht uur voorbij, waarbij iedere artiest met één nummer begon, die door de jury steevast positief beoordeeld werd, en na de pauze startte een snellere tweede ronde met de laatste artiest om rond de klok van twaalf weer bij de beginneling van het eerste uur te eindigen. Zo werd het in alle opzichten het festival van de lange adem, want het vermogen en gemak waarmee sommige zan gers diep uithaalden om een klank vele seconden vast te houden was opvallend. Het professionele geluid van Maya Hakvoort, die met een cover van de Dreamgirls 'One night only' vooral een krachtige stem liet ho ren, zal bij de jury van doorslagge vende betekenis zijn geweest. In de Leidse dames van I.D.'s Way moet men vooral het showelement ge waardeerd hebben. De wel wat van het Zuideuropese duo Fun Fun weghebbende meisjes werden door jurylid Van Tol prompt volgend jaar een Italiaanse toekomst beloofd: "Dan komt het beter als met May- wood". 'Small talk' Hun act, voor de pauze gelardeerd met onvervalst Amerikaans klin kende small talk, waarbij ze een welwillende heer uit publiek op het podium trokken, was ook een lust voor het oog. Na de pauze brachten ze het thriller-element in hun versie van Lois Lane's filmnummer Am- sterdamned. Bij Soraya Jansen speelde de show minder een rol maar moet de dijk van een stem bepalend zijn ge weest voor de hoge eindklassering. Het was gedurfd van haar om voor Ondanks de hitte v die zich tijdens het Bevrijdingsbal op de dansvloer v LEIDEN - De tiende versie van het Bevrijdingsbal was warm. Bijna net zo warm als 45 jaar geleden toen de geallieerden Leiden bevrijdden. Wat dat betreft was het niet meer zo moeilijk om de bevrijdingssfeer te doen herleven. De muziek van Glenn Miller, de vele vlaggen en twee jeeps in de Stadsgehoorzaal deden de rest. In de grote zaal speelden de big band van Frits Landesbergen en de Bill Baker Big Band (uit Den Haag) zich in het zweet. Met hun swingen de melodieën wisten zij de i ondanks de hitte toch verleiden tot het maken van een dansje. Wat dat betreft was het niet eens zo gek dat er wat minder mensen naar de Bree- straat waren gekomen dan in voor gaande jaren. Iedereen had nu ten- min .e de ruimte. j^een zaal daarboven liet het duo Mi??isse/Chauffour de Leidse harten sneller kloppen. Bekende Leidse koppen lieten daar zien op de dans vloer nog uit de voeten te kunnen. In de foyer speelde de elfmans for matie Jump'n Jive bekende jazz- uit de jaren van voor de oorlog. Een niet onbelangrijk onderdeel van het bevrijdingsbal, dat wordt georganiseerd .door de Stichting Jazz On Sunday, vormde de exposi tie die dit jaar in de zijzalen van de gehorzaal was opgesteld. Mensen die eens wilden uitblazen konden daar terecht om naar de, elk jaar in omvang toenemende, verzameling foto's over de bevrijding van Leiden te kijken. Daarnaast hingen er ook affiches van Glenn Miller en andere artiesten die vlak na de oorlog furo re maakten. een een tweede nummer de keus te laten vallen op 'One moment in ti me', waarmee Whitney Houston in dertijd de Olympische Spelen open de. De niet bij de eerste drie geëindig de deelnemers waren zeker in hun eigen gebied opvallen: het deelne men van een twaalf(!)jarige 'Janet Jackson' met het moeilijke 'Let's wait a while' was daar van het be- tair Louis de Bruin in'You're a lady' wijs. Op het podium, dat gezien de klonk ook al veel ouder dan zijn zware sponsoring van het festijn leeftijd. wel iets van het ereschavot voor een Gezien de hoge opkomst bij pu- wielerwedstrijd had, voelde deze bliek en deelnemers in 'De Zijl' lig Sabina Tiebosch uit Zwolle zich als het voor de hand dat de organisato- een vis in het water. Haar uitspraak ren dit festival, waarin show èn van 'Amerikaans' Engels, zoals bij stem sfeerbepalend zijn, volgend de meesten, was overtuigend. De jaar eveneens doorgang te laten vin- diepe stem van diensplichtig mili- den. LEIDEN - Een Leidenaar is in de nacht van vrijdag op zaterdag ver moedelijk bedreigd met een pistool. De man zat vrijdagnacht in een auto te wachten op een vriend die in de Breestraat iets moest ophalen. Op een geveven moment stopte een witte personenauto. De drie in zittenden maakten de wachtende duidelijk dat hij moest doorrijden. Daarbij zwaaiden ze met iets dat volgens het slachtoffer erg op een revolver leek. Toen de vriend van de bedreigde man terugkeerde en wegreed, gin gen ook de onbekenden in de witte auto er in de richting van het Ra penburg vandoor. Het kenteken van de wagen is be kend, de politie onderzoekt de zaak verder. Vrouw mishandeld door schoonmoeder LEIDEN - Een 28-jarige vrouw uit Leiden is zaterdagmiddag mishan deld door haar schoonmoeder. Die laatste meent dat haar schoondochter niet leeft volgens de letter van de Koran en kondigde enige tijd geleden al aan haar bij een ontmoeting 'een lesje te leren'. De twee kwamen elkaar zaterdag tegen op de Botermarkt, waarna de schoonmoeder de daad bij het woord voegde. Ze kneep de keel van het slachtof fer dicht en sloeg haar op het hoofd met de hakken van een schoen. Ten slotte werd de vrouw enkele malen met het hoofd tegen een muur ge slagen. De schoondochter is bewusteloos overgebracht naar het AZL. Toen ze weer bijkwam, bleek dat ze letsel had opgelopen aan haar hoofd, rug en schouders. is OUIVENBERICHTEN LÉIDEN/ALPHEN - Postduivenverenigingen uit de regio namen deel aan verschillende wed vluchten. Onderstaand de uitslagen De Zwaluw (vanuit Arras): H. v.d. Kooij 1L. Th. Verhoork 2; P. van Wissen zn. 3; P. Ver- hoork 4; J. Hoogervorst 5. De Blauwkras (vanuit Cambrai): combinatie Houwellngen 12 en 4; combinatie Nieuwen- dijk 3 en 5. De Vriendenclub (vanuit Cambrai): W. v.d. Kooij 1R. Verhoogt 2; F. Ladan 3; J.J. Wan- Postduivenvereniging Leiderdorp: D. van Seg- gelen 1gebr. Distelvelt 2; J. van Laar Zn 3 en 5; R. v.d. Nieuwendijk 4. De Reisduif (vanuit Cambrai)' W. Kop 1A. Sin- geling 2; P. Kooljman 3; F. Penseel 4; S. van Iterson 5. t Centrum (vanuit Cambrai): B. Hoogervorst 1 en 5; H. Sassen en zn. 2; J. Heinen 3 en 4. De Vriendenclub Alphen (vanuit Cambrai): combinatie Gr. 1 en 2; T. Lagerwey 3, 4 en 5. Stedelijk Samenspel Alphen: combinatie Gr. 1 en 2; T. Lagerwey 3: B. Hoogervorst 4; H. Sas- Nekkramp op basisschool De Roomburg blijkt loos alarm LEIDEN - De brief van basisschool De Roomburg aan de Asserstraat over een geval van hersenvliesont steking, blijkt loos alarm te zijn. De brief aan de ouders meldde dat in groep 1 van de school een geval van hersenvliesontsteking was gecon stateerd. Bij de brief zat ook een stencil van de Basisgezondheids dienst (BaGD) met voorlichting over nekkramp. Achteraf blijkt dat het kind slechts een 'goedaardige vorm' van hersenvliesontsteking te hebben. De ziekte lijkt helemaal niet op het dodelijke en besmettelijke nek kramp. Directeur J. van der Burgh ontkent voorbarig gehandeld te hebben. "We hebben de ouders niet onge rust willen maken. We hebben het stencil erbij gedaan om de mensen weer alert te maken op de gevaren van nekkramp. Het is nu warm weer, de kinderen zijn vermoeid door het vele buiten spelen. Dat zijn toch omstandigheden waarbij nek kramp kan toeslaan". Dat het gerucht van een geval van nekkramp zich snel binnen de school verspreid, was een ander ar gument om de brief te versturen. "De ouders krijgen het toch van el kaar te weten. We wilden ze daarom voorlichten over het geval", aldus Van den Burgh. Het kind waarvan werd gedacht dat het nekkramp had, heeft als eens eerder een vorm van hersen vliesontsteking gehad. Een ander kind op die school dat ziek was, is uit voorzorg onmiddellijk naar het ziekenhuis gebracht voor onder zoek, maar bleek iets onschuldigs onder de leden te hebben. De brief met het stencil over nek kramp, die de school nog van vorig jaar had liggen, is de deur uitgegaan zonder medeweten van de BaGD. LEIDEN - Hij was als eens naar Leiden gekomen, maar toch raakte hij weer zichtbaar geëmotioneerd door de betoonde eer. De 80-jarige Canadees Major Albert Ladrière nam zaterdagmiddag samen met loco-burgemeester Bordewijk het defile van de stoet historische voertuigen af. Een paar minuten daarvoor had Bordewijk de brandende fakkels aangenomen die door atletiekverenigig De Bataven in een estafette van Wageningen, de plaats waar het einde van de oorlog bezegeld werd, naar Leiden wa ren gebracht. De jeeps en trucks uit de Tweede-Wereldoorlog reed ook de originele route van de Hoge Rijndijk door de binnenstad naar kasteel Oud-Poelgeest, de plaats i vrijdde werd ingekwartierd. ei 1945. Dat wil zeggenvanaf r het regiment dat Leiden be- De major zal zich de route niet meer kunnen herinneren, maar langs die weg zagen duizenden Leidenaars hem 45 jaar geleden als eerste geallieerde in een jeep de stad binnenkomen. Hij was toen als verkenner het regiment vooruit gegaan om een geschikt onderkomen te vinden. Ladrière logeert enkele dagen bij een Leidse familie. (toto's Die STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN 41

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7