Letland vreest ook economische boycot Oostduitse CDU verliest bij matte verkiezingen Gorbatsjov stelt zich harcl op Grens Moldavië één dag open Botha verlaat zijn partij wegens overleg met ANC IMF-niilj arden voor Oost-Europa MAANDAG 7 MEI 1990 (Van onze correspondent Hans Geleijnse) MOSKOU (GPD) - Letland vreest een economische blokkade, nu president Gorbatsiov Lnktbikhe,V)U,lmi h0e u8 Wljke"; De manicr waarop de Baltische republiek Letland onaf- nankelijkheid wil bereiken vindt geen genade in zijn ogen. (Va BRUSSEL - Niki Annys krijgt dan toch haar begrafenis. Vijf maanden nadat de 46-jarige fysiotherapeute uit Knokke door verdrinking in haar eigen badkuip om het leven kwam, wordt zij binnenkort bijge zet in een diepvrieskist. Het was haar laatste wil. Ze had gelezen over rijke Amerikanen die zich laten in vriezen in de hoop dat de medische wetenschap ooit zover ontwikkeld zal zijn, dat zij weer kunnen worden ontdooid en genezen. Dat wilde Ni ki ook, en dat liet zij in haar testa ment vastleggen. Rijk was zij zeker. Ze was immers de echtgenote van niemand minder dan Jean-Pierre van Rossem, één van de meest excentrieke Vlamin gen en veelvoudig multimiljonair, beursspeculant, ex-eigenaar van een heus Formule 1-team en nu topvolleybalclub. Er kwa Belg 'begraaft' dode echtgenote in diepvrieskist nument, dat van binnen werd van vrieselementen. Begin fe bruari was alles klaar, maar toen stak het Brugse gemeentebestuur een stok in de wielen. Volgens het gemeentebestuur was wat Van Ros sem wilde in strijd met de gangbare begrafenisgewoonten in België. Ge woon begraven mag, en cremeren mag ook. Maar een lijk intact laten, dat kon niet door de beugel, vonden zij. Hoewel geen wettelijke regel dat verbiedt. Van Rossem begon een juridisch gevecht, terwijl het lichaam van zijn vrouw in het Brugse Sint Jans-zie- kenhuis ingevroren bewaard werd. Hij zocht tot in Frankrijk en Neder land naar een begraafplaats voor zijn vrouw. Uiteindelijk kwam hij terecht in het nabij gelegen Knesselaere. Daar .hadden de gemeentebestuurders •geen bezwaar, en vorige week kwam de toestemming. Binnenkort zal Niki Annys' ingevroren lichaam in een speciale koelwagen worden overgebracht naar een diepvrieskist in een prachtig marmeren monu ment. Excentriek is de k'ogelronde, be baarde en zeer langharige Van Ros sem zeker. Hij noemt zichzelf 'Marxist', maar behalve van geld en sport houdt hij vooral van snelle au to's. Zaterdag werd het nieuwste hoofdstuk in de bizarre Van Ros- sem-story bekend. Van Rossem gaat binnenkort opnieuw trouwen. Ditmaal met een jonge boetiek houdster uit Brussel, die er kenne lijk geen bezwaar tegen heeft dat haar voorgangster wellicht ooit te rugkomt... Volgens Alfred Rubiks, leider van de pro-Moskou fractie van de Letse communistische partij, weigert Gorbatsjov met Letland te onder handelen zolang de vorige week vrijdag door het parlement uitge roepen onafhankelijkheid van kracht blijft. De Letten hadden gehoopt dat hun, vergeleken met Litouwen, voorzichtige weg naar onafhanke lijkheid het Kremlin tot een toe geeflijke houding zou verleiden. Daar lijkt het echter niet op. Vol gens Rubiks, die met Gorbatsjov had gesproken en wiens uitlatingen uitgebreid door het persbureau Tass werden weergegeven, is er vol gens de president geen principieel verschil tussen de handelwijze van beide republieken. "Ook Letland heeft gebroken met de Sovjet grondwet", had Rubiks te horen ge kregen. De onafhankelijkheidsverklaring die het parlement vrijdag aannam bevat een ingewikkelde combinatie van Sovjet-wetgeving en de Letse grondwet uit de onafhankelijke pe riode tussen de twee wereldoorlo- Die Ceausescu verkocht CIA Sovjet-wapens (Van onze correspondent Henk Dam) WASHINGTON - Tien jaar lang heeft de Amerikaanse ge heime dienst, de CIA, de meest geavanceerde Russische wa pens kunnen kopen. Dat ge beurde dankzij de bemiddeling van twee broers van de eind vo rig jaar geëxecuteerde Roe leider Nicolai Ceauses- De CIA betaalde Roemenië een bedrag van in totaal 40 mil joen dollar voor deze wapens. Twintig procent daarvan ging naar geheime Zwitserse bankre keningen van de familie Ceause scu, aldus een artikel in de Was hington Post van gisteren. In eerste instantie kocht de Amerikaanse geheime dienst wapens door bemiddeling van Marin Ceausescu, een oudere broer van de Roemeense dicta tor die in Wenen Roemeense handelsbelangen behartigde. Later, toen om meer geavan ceerde wapensystemen werd gevraagd, riep Marinade hulp in van een andere broer, Ilie, die staatssecretaris van defensie Volgens de CIA moet Nicolai niet alleen van de bankrekenin gen, maar ook van de transacties van zijn broers hebben afgewe ten. Marin Ceausescu, overi gens, pleegde in Wenen zelf moord even nadat bekend werd dat zijn broer Nicolai en diens vrouw Elena waren geëxecu teerd. gen. De onafhankelijkheid zal pas van kracht worden na een niet met een tijdslimiet aangegeven periode van onderhandelingen met Mos kou. Letse politici rekenen op twee jaar. Gorbatsjovs harde woorden te gen Rubiks halen echter een streep door de planning. En wat Moskou zeker niet welwillend stemt is de de finiëring van de grenzen van de re publiek: dezelfde als voor de Twee de Wereldoorlog en dat betekent meteen 'inlijving' van een gebied (Abrene) dat nu tot de Russische re publiek behoort. De Letten bereiden zich nu voor op een economische blokkade, zoals die ook Litouwen heeft getrof fen. In de door Rubiks weergegeven opvattingen van Gorbatsjov wordt niet met een boycot gedreigd, maar Letse parlementsleden en journalis ten verklaarden zaterdag zeker te zijn van harde maatregelen van het Kremlin. Er werd dit weekeinde door de bevolking al duchtig ge hamsterd. Blokkade De Letse president Anatolis Gor- bunov is ervan overtuigd dat zijn re publiek het bij een blokkade veel moeilijker krijgt dan Litouwen. "Zij hebben veel meer mogelijkheden, en het is onzin dat de Litouwers het hébben over Letse hulp in de vorm van leveranties van grondstoffen", aldus Gorbunov. De Letse industrie, voornamelijk machinebouw, papier en elektri sche apparaten, zorgt voor de helft van het 'nationale inkomen'. Die in dustrie wordt echter voornamelijk beheerst door Russische directies en is volkomen afhankelijk van be voorrading en planning door Mos kou. Rubiks heeft al gezegd dat de Russische arbeiders bedrijven zul len lamleggen om hun woede over de stap van het parlement te uiten. De bevolking van Letland, onge veer 2,7 miljoen, bestaat voor bijna de helft uit niet-Letten. In de repu bliek worat dan ook gevreesd voor scherpe confrontaties tussen vooral de Letse en de niet-Letse bevol kingsgroepen. Overigens heeft de regering van de Sovjetunie heeft aangekondigd dat weer vloeibaar gemaakt gas aan Litouwen wordt geleverd, zo heeft radio-Vilnius uit Litouwen gemeld. Het gas dient volgens het radiosta tion alleen voor huishoudelijk ge bruik. WEG MET SATAN ff Bom Pakistan Niet ver van de grens met India is gisteren in een Pakistaanse snel trein een bom ontploft. Daarbij kwamen zeker 12 mensen om het le ven en raakten 41 anderen gewond. In de Pakistaanse steden Lahore, Rawalpindi en Islamabad zijn de af gelopen maand zeker vier bomaan slagen gepleegd, waarbij tientallen doden en gewonden vielen. Kaping Somalië Twee Somaliërs hebben zaterdag een Italiaans transportvliegtuig ge kaapt met vier mensen aan boord. Het toestel van het Italiaanse bouw bedrijf Moori werd boven Dolow bij de grens met Etiopië gekaapt. De vier inzittenden zijn de Italiaanse piloot, een Belgische en een Somali sche werknemer van Moori, en een Brit. die behoort tot de delegatie van de Europese Gemeenschap in Muqdisho. Guatemala In Guatemala is zaterdag- een vrachtvliegtuig neergestort op een dichtbevolkte wijk in de hoofdstad Guatemala-stad. De drie Ameri kaanse bemanningsleden kwamen om, evenals zestien mensen aan de grond, onder wie drie kinderen, zo meldde de brandweer. Negen ande ren raakten zwaar gewond. Volgens functionarissen was de ramp te wij ten aan een technische storing. Brand Argentinië Bij een brand in een gevangenis na bij Buenos Aires zijn in de nacht van zaterdag op zondag 33 gedeti neerden door verstikking om het le ven gekomen. Elf anderen raakten gewond, van wie twee ernstig, zo heeft de leiding van de gevangenis gisteren meegedeeld. Eén van de gevangenen had tijdens een ruzie met andere gedetineerden zijn ma tras in brand gestoken, zo is tijdens een eerste onderzoek gebleken. dschap tussen Roemeense en Sovjetr, LEUSENI (Rtr/AFP/ANP) - Groot feest was het gisteren aan de rivier de Prut. Honderdduizen den Roemenen staken voor het eerst in 45 jaar, de grensrivier over, die al die tijd de Roemenen had gescheiden van de inwoners van de Sovjetrepubliek Moldavië, waarvan het grootste deel voor 1940 behoorde aan Roemenië. De Sovjetautoriteiten hadden voor één dag bij wijze van humanitair gebaar erin toegestemd de grens open te zetten. Alleen al bij de Leuspni-brug stroomden 300.000 Roemenen de rivier over om. aan de andere kant van de oever omhelsd te worden door de Sovjet-Moldaviërs die met tienduizenden stonden te wachten. Lang geleden verbro ken relaties werden zondag, vaak onder tranen, eventjes hersteld. Vor het eerst in 45 jaar konden de Roemenen uit Roemenie met 'alleen een identiteitsbewijs, zon der visum en zonder de officiële uitnodiging die doorgaans nodig is, de grens oversteken. Aan de andere kant van de rivier was het al gauw duidelijk dat de Sovjet bewakers de hoop hadden opge geven de De dag was georganiseerd door Moldavische culturele verenigin gen aan beide zijden van de grens en was gedoopt 'de brug van de bloemen' en miljoenen bloemen, werden zondag over de brug in het water gegooid en maakten van de rivier een vrolijk gekleurd bloemenveld. Protesten In de Roemeense hoofdstad Bu- karest hebben 'betogers gisteren voor de vijftiende opeenvolgende dag het universiteitsplein bezet. Zij weigerden hun protestactie te gen interim-president Ion Iliescu te beëindigen, ofschoon deze za terdag had aangeboden met de betogers rond de tafel te gaan zit ten. Het protest tegen de interim- president, dat sinds 22 april me-' nigten van meer dan 10.000 trok, werd iedere avond krachtiger en verspreidde zich tot ten jninste twee andere grote steden: Brasov en Timisoara. De actievoerders en hun medestanders beschuld- gen Iliescu en zijn naaste mede werkers van het Front van Natio nale Redding qrvan dat zij vast houden aan de communistische ideologie. Belaagd De presidentskandidaat van de Roemeense Liberale partij, Radu Campeanu, is zaterdag op een verkiezingsbijeenkomst belaagd door een menigte mensen. Onge veer 3000 mensen braken door een politiekordon van 150 man en drongen de schouwburg binnen waar Campeanu zich bevond, zo verklaarde de politie. De politie liet daarop versterking aanruk ken. Campeanu en zijn gezel schap kregen een politie-escorte naar Bukarest. De Nationale Liberale Partij sprak gisteren van een poging tot moord op haar presidentskandi daat in Braila, in het zuidoosten van Roemenië. Ondanks het in grijpen van de politie, werden Campeanu en de mensen in zijn gezelschap geslagen en werden hun auto's getroffen door stenen, aldus een verklaring van de partij, waarin niets werd gezegd over de identiteit van de daders. Campeanu, een voormalige po litieke gevangene die 17 jaar in ballingschap in Frankrijk heeft doorgebracht, neemt het in de strijd om het presidentschap op tegen de kandidaat van het Natio naal Front, interim-president Ion Iliescu, en tegen de kandidaat van de Nationale Boerenpartij, Ion Ratiu. Sorin Alexandrescu, Roe meens hoogleraar aan de Univer siteit van Amsterdam en mede oprichter van het Roemenië-Co- mité heeft gisteren in een inter view nog eens gewaarschuwd voor het uitbreken van de een burgeroorlog in Roemenië. 'Ik was in de hel' WASHINGTON (Rtr) - De on langs vrijgelaten Amerikaanse gijzelaar Frank Reed heeft giste ren verklaard dat zijn Libanese ontvoerders hem hebben ge marteld. Tijdens een persconfe rentie in Washington zei Reed dat zijn voeten, neus, kaak wa ren gebroken en zijn nieren bloedden na afstraffingen voor twee ontsnappingspogingen. "De eerste keer dat ze me pak ten, bracht ik vier dagen in de hel door. God zij dank overleef de ik het", vertelde de 57-jarige Reed, die op 30 april in Libanon werd vrijgelaten door de isla- mistische groepering die hem gevangen hield sinds september 1986. Hij zei zich niet meer volle dig te herinneren wat er was ge beurd na zijn eerste ontsnap pingspoging. Maar andere gijze laars hadden de klappen geteld. (van onze correspondent Peter van Nuijsenburg) JOHANNESBURG - Ex-presi dent Botha van Zuid-Afrika heeft uit onvrede met het hervormings beleid van zijn opvolger Frederik de Klerk alle banden met de regerende Nationale Partij (NP) verbroken. Botha besloot vorige week het lid maatschap van de partij waarvan hij meer jdan 50 jaar lid is geweest niet te verlengen. De huidige koers van de partij zou "onherroepelijk leiden het opgeven van de macht ten gunste van het door het communisme gedomineer de ANC. Ik was en ben een hei-vor mer, maar niet ten koste van de vei ligheid van het land", zei Botha. In een eerste reactie heeft presi dent De Klerk gezegd Botha's be sluit te betreuren. Zij is genomen op basis van een foutieve beoordeling van zijn beleid, aldus De Klerk. Hij reageerde verder, dat zijn regering niet afwijkt van Botha's beleid, maar 'daar juist op voortbouwt'. "Niets wat de NP en de regering nu doen, is in tegenspraak met wat P.W. Botha heeft gedaan". In een interview met het Afrika ner zondagsblad Rapport zegt Bo tha dat de aanwezigheid van de lei der van de Zuidafrikaanse commu nistische partij, Joe Slovo, bij de be sprekingen tussen de regering en het ANC, verleden week in Kaap stad, voor hem de doorslag gaf. Philipijnen schond mensenrechten MANILA (UPI) - President Aquino heeft vanochtend toegege ven dat haar regering er nog niet in is geslaagd een eind te maken aan de mensenrechtenschendingen in de Filipijnen. "Hoewel wij de demo cratie in de Filipijnen hersteld heb ben en een echt mensenrechtenbe- leid hebben ingevoerd, zijn wij er helaas niet in geslaagd schendingen van de mensenrechten volledig uit te bannen", aldus Aquino. De Filipijnse president beloofde echter dat "mensenrechtenschen dingen nooit een vast patroon of be leid van deze regering zullen wor den". "Slovo is een aartscommunist die koelbloedig de ondergang van Zuid-Afrika heeft beraamd". Botha's besluit, dat niet onver wacht kwam, is koren op de molen van ultra-rechts, dat onderhande lingen met het ANC als verraad be schouwt. Het is ook de grote disso nant in de jubelende geluiden, die het akkoord tussen regering en ANC te weeg heeft gebracht. Beide partijen besloten eind verleden week alles in het werk te stellen om een vreedzame oplossing van de cri sis in Zuid-Afrika te bereiken. De breuk tussen Botha en de Na tionale Partij is het sluitstuk van een proces van vervreemding dat ruim een jaar geleden was begon nen. In februari besloot Botha, die een maand eerder getroffen was door een beroerte af te treden als partijleider van de NP. Tot zijn ver bijstering en ergernis koos de NP- fractie De Klerk tot opvolger. Marokko wil drie 'vrijhavens' in het leven roepen MADRID (GPD) - Marokko wil op korte termijn drie economische 'vrijhavens' creëren. Agadir, El Ai- un en Tanger zijn hiervoor aange- Volgens het Marokkaanse minis terie van financiën is de belangstel ling van de internationale bankwe reld, waaronder Nederlandse ban ken, groot. Met het aanwijzen van belastingparadijzen op eigen grond gebied wil Marokko zich gaan op werpen als het belangrijkste econo misch centrum in Noord-Afrika. Net zoals andere landen met een voor het bedrijfsleven gunstig be lastingklimaat, zoals Gibraltar, An dorra en de Kanaaleilanden, wil Marokko in het gat duiken, dat door de opname van Hongkong bij China in 1997 zal onstaan. De Marokkaan se koning Hassan II ziet ook een be langrijke brugfunctie voor zijn land weggelegd tussen het Afrikaanse continent en het Verenigd Europa van 1992. TEHERAN - Iraanse vrouwen de monstreerden gisteren tegen de "Grote Satan" Verenigde Staten. Het portret van de vorig jaar overle den leider ayatollah Khomeini was hen daarbij behulpzaam. (foto ap> WASHINGTON (ANP) - De zeven grootste industrie landen (G-7) zijn het in eens geworden over een uit breiding van het kapitaal van het Internationale Mo netaire Fonds (IMF) met vijftig procent, zo is gisteren bekendgemaakt na afloop van een vergadering van de G-7 in Washington. De ongeveer 335 miljard gulden moet voor een groot deel ten goede komen aan lenin gen en steun aan de Oosteuropese landen. De vijfjaarlijkse verhoging van de IMF-quota (het door de lidstaten ingelegde geld) had eigenlijk al twee jaar geleden moeten plaatsvinden. Na herhaaldelijk uitstel door onenigheid geldt nu 30 juni als uiterste ter mijn. De door de G-7 overeengekomen verruiming is aanzienlijk kleiner dan het IMF en de meeste lidstaten wensten. De Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Saudiarabië wilden echter absoluut niet verder gaan. Bij de quotaverhoging worden ook de machtsver houdingen tussen de vijf belangrijkste lidstaten gewij zigd om recht te doen aan hun veranderde sche betekenis. Japan zal voortaan de tweede positie delen met de Bondsrepubliek, die nu derde staat, van wege de Duitse eenwording en het grotere economi sche gewicht van het land. Aangenomen was dat Ja pan in zijn eentje de tweede plaats wilde, zoals eerder dit jaar bij de Wereldbank ook gebeurde. De grootste industrielanden laten in hun communi qué weten pas definitief akkoord te gaan met een quo taverhoging als er betere afspraken komen over het wegwerken van betalingsachterstanden bij het IMF van een aantal ontwikkelingslanden. Het gaat daarbij inmiddels om omgerekend 7.5 miljard gulden. Overigens heeft de Nederlandse minister Kok van financiën het wel eens met het IMF, dat vorige week in een rapport vaststelde dat Nederland een te groot be grotingstekort heeft. Kok zei de opmerking niet als 'een tik op de vingers' te beschouwen. Door de aardschok is de klok van het stadhuis in Potenza stil blijven staan: op 9.27 uur. (foto epai OOST-BERLIJN (GPD) - De Oost duitse CDU van minister-president Lothar de Maizière blijft ondanks een verlies van 6,4 procent bij de eerste vrije gemeenteraadsverkie zingen in de DDR, de grootste par tij. De communisten (PDS) zakten van 16,3 naar 14,6 procent, maar blij ven de derde politieke macht. De regerende sociaal-democraten haalden met 21 procent vrijwel evenveel stemmen 'als bij de alge mene verkiezingen van 18 maart. De DSU, de conservatieve partner van de CDU, verspeelde ongeveer de helft van de aanhang. De toch al kleine Democratische Doorbraak van minister van defensie, dominee Eppelmann, komt in de hele uitslag niet meer voor, terwijl de liberale Bond van Vrije Democraten als eni ge regeringspartner stemmen won. De partij kwam op bijna 7 procent. Veel grote steden zullen een soci aal-democratische burgemeester krijgen. Oost-Berlijn, waar de SPD weer een derde van de stemmen haalde, krijgt net als het westelijk deel van de stad een SPD-burge- meester, die waarschijnlijk net als zijn Westberlijnse partijgenoot Momper een rood-groene coalitie zal leiden. Momper kondigde al aan dat hij samen met zijn Oostberlijnse collega zo snel mogelijk alle grens controles afschaffeft. Hoewel de opkomst met 80 pro cent maar liefst 13 procent lager was dan bij de algemene verkiezingen van 18 maart, spraken alle politieke leiders spraken van een zege voor de democratie. Alleen in het Oost berlijnse district Lichenberg gin gen zondagochtend extreem-recht se jongeren op de vuist met buiten landse werknemers. Daarbij raak ten vijf mensen gewond en werden 8 mensen gearresteerd. Volgens de politie begonnen de ongeregeldheden nadat een groep extreem-rechtse jongeren een disco had verlaten. De twee groepen gin gen elkaar met flessen en knuppels te lijf. In de DDR wonen in totaal ongeveer 100.000 buitenlandse werknemers, vooral afkomstig uit Vietnam en Afrika. Mat Zeven weken na de algemene ver kiezingen overheerste verder een matte stemming in het land. De ver kiezingscampagne was zeer lauw en de meeste partijen hadden de groot ste moeite voldoende kandidaten te krijgen. Ook de kiezers hechtten niet al te veel waarde aan deze ge meenteraadsverkiezingen. Ze we ten heel goed dat de grote proble men, zoals dreigende werkloosheid, de aanstaande prijsverhogingen en de komende huurverhogingen, niet op gemeentelijk niveau kunnen worden opgelost. Democratie went snel. De verkie zingsfeesten kwamen zondagavond heel traag op gang. Geen spontane feesten, wel verliezers en winnaars, die als pure professionals de resul taten uitlegden. Overdag stonden honderdduizenden Oostduitsers bijna smeltend, maar gediscipli neerd door een jarenlange scholing, in de rij. Niet om te stemmen, maar om een koel pilsje, een ijsje of een flesje fris te bemachtigen. 'Take Gysi' "Stemmen? Dat komt nog wel. Wat wil je, zo n mooie dag, dan moet je toch naar buiten". En in één adem zegt de jonge monteur tot zijn jenge lende kind: "We zijn zo aan de beurt. IJs hebben ze genoeg". Zeg ge en schrijve 25 Oostpfennig kost een royaal gevulde hoorn. "Dat zal na de tweede juli wel anders wor den als de D-mark komt, maar ja, ze hebben het zelf gewild". Op zijn westerse plastic tas zit de sticker 'Don't worry, take Gysi' met een verwijzing naar de leider van de communistische PDS en niemand voelt zich geprovoceerd. De DDR heeft de democratische tolerantie snel geleerd. Sneller waarschijnlijk dan men de harde vrije-markteco- nomie onder de knie zal krijgen. In mei 1989 moesten de Oostduit sers ook naar de stembus en min stens tien procent had de moed 'nee' te stemmen. De centrale kies commissie, onder voorzitterschap van de toen nog als kroonprins gel dende Egon Krenz, vervalste de uit slag op grove wijze. Het was het be gin van het einde voor de macht hebbers rond Erich Honecker. "Honderd min 20 procent,is voor de SED nog altijd 98". riepen moe dige demoi.stianten. Ondanks ar restatie, intimidatie en mishande ling hielden ze vol en het verzet groeide tot eindelijk het hele onder drukkingsapparaat als een kaarten huis in elkaar zakte. Nu, op 6 mei, heeft de DDR eindelijk democra tisch gekozen stads- en dorpsbe stuurders gekregen. Italianen raken door aardbeving in grote paniek POTENZA-NAPELS (DPA/AFP) Een krachtige aardbeving heeft zaterdag zuid-Italië opgeschrikt en op sommige steden tot paniek on der de bevolking geleid. De beving met een kracht van 4,8 op de schaal van Richter, aldus de seismologi sche dienst in Rome. Twee mensen op leeftijd werden door een hart aanval getroffen en vonden de dood; zeker 19 mensen raakten ge wond en er werd materiële schade aangericht. Het epicentrum van de beving lag op 160 kilometer ten zuidoosten van Napels, maar de trillingen werden gevoeld tot in Calabria en Pulia, in de teen en de hiel van de Italiaanse 'laars'. In het bergachtige gebied van Basilicata liepen veel huizen schade op door vallend pleister werk. Duizenden mensen ont vluchtten in paniek hun woningen. De paniek was een gevolg van het feit dat tien jaar geleden een zware aardbeving 4000 slachtoffers maak te in hetzelfde gebied. Zoals zoveel mensen die hun huizen hebben ver loren bij de verschrikkelijke aard beving van 1980, wonen alle men sen van het dorp Laviano nog steeds in houten noodbarakken. Het geld voor de wederopbouw van het dorp verdween de afgelopen ja ren stelselmatig in de zakken van de mafia en corrupte politici. Regerende partij wint verkiezingen op Turks-Cyprus NICOSIA (Rtr/AFP) - De regeren de rechts-liberale PNE heeft de par lementsverkiezingen in het Turkse Noord-Cyprus gewonnen. Volgens de voorlopige uitslagen kreeg de partij ruim 54 procent van- de stemmen en 34 van de 50 zetels. De verkiezingsuitslag is een steun in de rug van de Turks-Cypriotische leider Denktash, die van Grieks-Cy- prus zelfbeschikkingsrecht eist voor de 160.000 Turks-Cyprioten die bang zijn dat ze zullen worden overheerst door de 600.000 Grieks- Cyprioten op het eiland als het één staat wordt.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5