Nog geen dienstplicht WIE WERKT MET HOUT HOUDTRECHT OP EEN GOEDE CAO MIlllllH 'Plan tunnels blijft' Bevrijdingsfeest vol overgave gevierd 'Opbrengst krasloterij naar sport' Bedrijf met migranten krijgt voorkeur in wijk Amsterdam Omroepen voelen niet voor fusie WIJ EISEN EEN GOEDE CAO MAANDAG 7 MEI 1990 BINNENLAND DEN HAAG (ANP/GPD) - Minister Ter Beek (defensie) voelt vooralsnog niets voor afschaffing van de dienstplicht. Wel wil hij in de defensienota eind dit jaar de weg uitstippelen naar een ande re, kleinere, maar kwalitatief goede krijgsmacht. Ter Beek zei dit zaterdag op de Tros-radio. De discussie over de noodzaak c de dienstplicht te handhaven is afgelopen maanden aan het rollen- bestaan tussen de krijgsmacht en de maatschappij. De dienstplicht is daarvoor een belangrijk instru- gebracht door CDA-woordvoerder ment. Het brengt enerzijds de de- Frinking. Hij meent dat moet wc den bekeken of de dienstplicht nog wel moet blijven bestaan. Wellicht dat een beroepsleger de taken over zou kunnen nemen. Ter Beek vindt echter dat een wis selwerking moet kunnen blijven DEN HAAG (GPD) - De grote par tijen eisen vandaag in de Kamer dat de gehele opbrengst van de nieuwe kraslotto ten goede komt aan de sportwereld. De Tweede Kamer wees onlangs de organisatie en de winst toe aan de Sporttotalisator. De concurrerende Staatsloterij zou als compensatie een vijfde deel van de winst krijgen. Maar een meerder heid van de Kamer voelt daar niets WD-woordvoerder Dees: "Een vijfde deel van de winst betekent minimaal 4 miljoen gulden per jaar. De sport kan dat geld heel goed ge bruiken, want er zijn problemen met de financiering van de top- en gehandicaptensport". Ook het CDA wil dat de op brengst van de kraslotto helemaal naar de sport gaat. Woordvoerder Frissen: "Merkwaardig genoeg speelt er al jarenlang een stam menstrijd tussen de Staatsloterij en de Sporttotalisator over wie die nieuwe loterij zou mogen organise ren. De Staatsloterij heeft dat ge- vecht verloren en ik zie het niet an ders dan dat de Staatsloterij nu een doekje voor het bloeden moet heb- ben. Het geld moet bij de sport te rechtgekomen". De PvdA wijst het af dat 5 procent van de opbrengst van de instantlo terij niet naar goede doelen gaat. maar naar de Staatsloterij. "Dat vind ik een vreemde zaak. Wij gaan met dit vqorstel ftiet akkoord", al- dus woordvoerder Lillipaly. fensie in de huiskamer. Aan de dere kant zou de maatschappij een verfrissende invloed hebben op de krijgsmacht. Maij-Weggen verdedigt voorstellen DEN HAAG (GPD) Minister Ma- ij-Weggen (verkeer) vindt de reactie van de Stichting Weg op haar plan nen 'te pessimistisch'. De Stichting noemde het besluit om nu alleen de Wijkertunnel aan te leggen en later te beslissen over de aanleg van de andere tunnels, slecht voor de eco nomie en het milieu. Maij-Weggen in Vara's Achter het Nieuws: "Er zitten in onze plannen nogal wat voorstellen om knelpun ten in de Randstad weg te nemen. Bovendien blijft het Bereikbaar heidsplan Randstad overeind. De tunnels blijven voorlopig allemaal gepland. We gaan nogal wat doen op de wegen, op gebied van carpool stroken en speciale stroken voor het vrachtverkeer. De Stichting moet onze plannen straks maar eens heel goed bekijken. Dan zal ze wel wat opgewekter worden". De minister meent dat de accijns verhoging, tolheffing en spitstoe slag tot vermindering van het weg gebruik leiden. "Ons prijsbeleid voor de auto heeft een algemeen remmende werking op de mobili teit. De accijns vérhoging zal tot drie procent minder auto's op weg lei den. De spitstoeslag op de motorrij tuigenbelasting heeft een vermin dering van vijf procent tot gevolg en het tolsysteem één van acht tot tien procent. Een deel van de files zal dus verdwijnen". De verhoging van de tarieven van het openbaar vervoer met 3,5 pro cent noemde de minister niets in vergelijking met de investeringen. "In het verleden is nog nooit zoveel geld in het openbaar vervoer gesto ken. 3,5 procent prijsverhoging is dan maar een hele bescheiden bij drage aan de verbetering van het openbaar vervoer". SCHIEDAM De Hoofdbrug in Schiedam werd destijds 'iets' te g dek bij warm weer uit. Vandaar dat de gemeente de brug dan koelt met e Defensie bekijkt momenteel de paar kinderen was dat een prima gelegenheid om wat verkoeling te zoeken. mogelijkheden om binnen vijf jaar de omvang van het leger in te krim pen met ongeveer vijftien procent. De pijn zal volgen Ter Beek eerlijk worden verdeeld over beroepsmili tairen, dienstplichtigen en burger personeel. Getracht zal worden ge dwongen ontslagen te vermijden. De minister voelt echtr niets voor een uitholling van defensie. "Ook HILVERSUM (GPD) De meeste Volgens een Ncrv-woordvoerder Hilversumse omroepen zijn tegen ligt een fusie van zijn omroep alleen het voorstel van WD-kamerlid voor de hand als de fusiepartner de eranderende veiligheidssitua- Loek Hermans om omroepvereni- KRO is. "Maar zowel de Ncrv als de gingen te laten fuseren. Hermans KRO zijn daar niet aan toe. Samen deed zijn voorstel omdat hij vindt werken is prima, maar we zijn niet tie zal behoefte blijven bestaan doeltreffende defensie-organisa tie". Volgens Ter Beek kan zijn mi nisterie niet gezien worden als een departement waar alleen maar geld valt te halen. "Ik ben niet aange steld om de financiële problemen Tros van mijn collega's op te lossen." De ject ingscampagnes voor het leger dat op die manier Nederlandse c roepen beter kunnen concurreren met buitenlandse zenders. "De samenwerking tussen Avro, Veronica in het ATV-pro- islukt, hoe zou er dan nu in- gefuseerd moeten worden", al- r fuseren.' De Tros is minder afwijzend. "Af stemmen van programma aan een fusie denken w niet". Een Vara-zegsm Dat moesten we maar niet doen, Misschien is het de identiteit voor de gemeente aan de slag wil- voorkeursbleid ook van toepassing len, moeten eerst aangeven hoeveel op nieuwbouw, migranten zij in dienst hebben. Van hen wordt ook verlangd dat ze voor het bouwproject proberen werkloze sprake migranten uit Amsterdam Zuid- dnjv Oost in dienst nemen. Als eerste overheidsinstelling in Nederland Volgens C. Warning van het dage lijks bestuur van de deelraad is geen dwang, "alhoewel be- lan onze vraag voldoen duidelijk een streepje voor heb ben". Er staan geen sancties op niet zeker neemt de stadsdeelraad Zuid-Oost naleving van de inspanningsbelof- gaan dan ook gewoon door, omdat dus een woordvoerder van Veroni- er behoefte blijlt bestaan aan kwali- ca. "De bereidheid tot tatief hoogwaardig personeel. Bijenplaag Almere rol speelt spraken voor samenwerking mogen dien- ik zou niet weten met niet vrijblijvend worden, anders Vara moet fuseren", gaan wij zoeken naar andere alter natieven om Véronique te becon curreren. Daarbij kun je een fusie niet uitsluiten", aldus een Tros- woordvoerder. Een KRO-zegsman wijst op de identiteit die de KRO wenst te behouden. "Fusies staan haaks op het bestel." Ook een Avro-woordvoerder zegt niet uit te gaan zijn natuurlijk wel bezig met ïwerking op het gebied van faci donderdag over deze 'contract c zegt: "Fuseren pliance' een besluit. niet doen. De contracten waarbij deze mi- omroepen granten-regeling aan de orde ko- wat mindere men, betreffen opdrachten te. De deelraad controleert echter wel of een ondernemer serieus zijn best doet. oplossing. Boven- half miljoen gulden of meer. Op de- de hoopt de deelraad de laten over de stap van deelraad. De werkloosheid onder migranten Zuid-Oost te kunnen verminderen, De werkloosheid in deze wijk is hoog en treft met name jongeren. liteiten, inkoop, techniek en het af- ALMERE (GPD) - Uitzwermende Zeventig procent bijenvolken zorgen voor overlast in jongeren zit zonder Almere. Een gezin brengt al sinds ba^ woensdag de nacht elders door. De plaag is het gevolg van het warme - weer, waardoor de bijen zich sterk etnische minderheidsgroepen fusie. ^We vermenigvuldigen. De koninginnen Deekaad-voorzitter Ruygers zegt zijn nu samen met de helft van hun volk op zoek naar andere plekken i zich te nestelen. dat het in eerste instantie mingsbedrijven gaat die wegen aan leggen, asfalteren en de groenvoor- nstelling tekent daarbij wel s de overheid zelf ook meer migran ten in dienst moet nemen. De We tenschappelijke Raad voor het Re de migranten- geringsbeleid heeft zich vorig jaar betaalde sterk gemaakt voor de invoering van 'contract compliance'. Het ka- bij- binet heeft echter nog geen stand- personeel punt ingenomen. Het Amsterdamse bedrijfsleven is tegen 'contract compliance', vooral omdat de ge meente Amsterdam er zelf niet in slaagt "het goede voorbeeld" te ge- ADVERTENTIE Het défilé van oud-strijders in Apeldoon Binnenland k Philips paginagrote advertentie WAGENINGEN (ANP) - Neder land heeft dit weekeinde vol over gave de 45ste verjaardag van de be vrijding gevierd. Naast tal van (pop ifestivals overal in het land, had za- het Eindhovens Dagblad haalt Phi- terdagmiddag in een zonovergoten lips vandaag fel uit naar de Indus- Wageningen de traditionele herden- triebond FNV. De vakbond wordt king van de Duitse capitulatie veten actie te voeren omwille plaats. Die avond woonden konin- van de actie. De FNV heeft de Phi- gin Beatrix e lips werknemers opgeroepen vc een grote demonstratie vandaag c de cao-onderhandelingen van mende donderdag onder druk te zetten. Philips noemt dat "oneigen- lijk gebruik" van de werknemers.. i prins Claus de bevrij dingsrevue in theater Carré bij. Gis termiddag bezochten 300.000 men- ien.het défilé van 3.000 oorlogsvete- anen in Apeldoorn. Het plechtigst ging het er zater dagmiddag aan toe in Wageningen, waar 45 jaar geleden de overgave van de Duitsers werd getekend in Twee mensen zijn zaterdagmiddag hotel De Wereld. Aanwezig waren er premier Lubbers, mi- defensie Ter Beek, Pieter Vollenhoven, verschillende am- volg van een defecte drukverdeler bassadeurs en veteranen en H. sprongen twee gasslangen. Het gas Teengs Gerritsen en G. -Peijnen- Patatkraam gewond geraakt door een ontplof- onder fing in een patatkraam in Zuidland nister bij Dordrecht. Waarschijnlijk als ge- verspreidde zich door de kraam t vloog in brand. De pachter voor kwam erger door de, gaskranen dicht te draaien. Afsluiting De politie heeft zaterdagmiddag destijds is gevochten. De 81-jarige burg van het Nationaal Comité Her denking Capitulaties 1945. Peijnenburg stelde dat blijvende vrede en vrijheid door recente ont wikkelingen mogelijk zijn, hetgeen teindelijke doel enige, tijd twee snelwegen Utrecht afgesloten wegens ontplof- t fingsgevaar. Dat gebeurde nadat ïemsorde maakte een Utrechtse automobilist had ver geten de gasslang los te koppelen nadat hij lpg had getankt. Daardoor kwam nogal wat gas vrij. Verdronken Bij het spelen in een vijver in Pur- merend is vrijdagavond de zesjarige Sharemphrey Adrien verdronken. Zijn vriendjes misten hem pas toen Oekni ze naar en huis gingen en waar schuwden toen de politie. In Slied- recht is zaterdagavond de negenja- rige Laura Kalis verdronken. Het operatie Market Garden meisje bekeek het bevrijdingsvuur werk en viel daarbij in de hav kapitein ter zee Ch. Douw Krap en ridder in de militaire Wil lemsorde maakte van de* gelegen heid gebruik om over zijn beleve nissen in de oorlog te vertellen. Douw van de Krap werd na de Nederlandse capitulatie geïnter neerd in krijgsgevangenkamp Col- ditz, omdat hij weigerde te beloven dat hij niet tegen de Duitsers zou vechten. Hij wist na een aantal po gingen uit een ander kamp in de Oekraïne te ontsnappen en kwam terecht bij het verzet, eerst in Polen later in Arnhem. Daar sloot hij h bij de Britten aan tijdens de Kleindochter de Rotterdamse Waalhaven is zater- In Koninklijk Theater Carré in Am- dagnacht een zeeman uit Zuid-Ko- sterdam kwam zaterdagavond de rea verdronken toen hij bij een bevrijdingsrevue voorbij. In de echtpartij in het water terecht door Jacques Klöters bedachte show was Ton Lutz de grootvader kw Papua's PvdA-Europarlementariër Van Putten heeft dit weekeinde gepleit voor een vorm van zelfbestuur voor Irian Jaya, het voormalige Papua Nieuw Guinea. Volgens haar wor- I den de papua's daar nu door Indo- i nesie stelselmatig onderdrukt. Van Putten wil via het Europarlement druk uitoefenen op Indonesië om het lot van de papua's te verbeteren. Isadora Olshansky de slimme kleindochter die over oorlog en be vrijding leert door een spervuur van vragen aan haar opa. Opa: "En toen heb ik je verteld r Indif "Indonesië, onthoud Opa: "En ik heb je verteld dat opa daar als vrijwilliger heeft gevoch ten". Kleinkind: "En dat je daar men sen doodgeschoten hebt". Opa: "O, had ik je dat al eens ver teld". Kleinkind: "Opa, al minstens 1000 keer". De toeschouwers werden vanaf Indië, via de emigratiegolf, hippie- tijd en het milieu meegevoerd naar de oost-westverhouding in de jaren negentig. Naast Klöters tekenden Annie M.G. Schmidt, Haye van der Heyden en George Groot voor het programma. Aan de voorstelling werd meegewerkt door Nederland se artiesten als Jenny Arean, Adèle Bloemendaal, Marjan Berk, Hetty Blok, Gerard Cox, Jules de Corte, Peter Lusse en Jo Fischer. De thea terregie was in handen van hoofd rolspeler Ton Lutz. Défilé Erg druk was het gisteren in Apel doorn. Zo'n 300.000 mensen zagen het nationaal défilé voorbij zien trekken van drieduizend oorlogsve teranen die hebben deelgenomen aan de bevrijding van Nederland. Het défilé werd afgenomen door prinses Margriet en stond onder lei ding van paradecommandant G. Kitching, die in mei 1945 in hotel De Wereld als chef van het eerste Cana dese legerkorps de besprekingen bijwoonde die zouden leiden tot de capitulatie van de Duitsers. Ruim tweeduizend Canadese en enkele honderden Amerikaanse, Poolse, Britse en Tsjechische vete ranen en vertegenwoordigers van de prinses Irenebrigade namen aan het défilé deel, evenals het korps stoottroepen en de binnenlandse strijdkrachten. Ook de Jewish- brigade was van de partij. Deze brigade bestond uit joodse vrijwilli gers uit de hele wereld die onder Engels bevel aan de bevrijding mee deden. De vereniging Keep them rolling had voor het défilé 75 jeeps beschik baar gesteld voor het vervoer van veteranen die minder goed ter been waren. Daarnaast waren tal van an dere soorten historische legervoer tuigen, waarvan er diverse tijdens de invasie in Normandié het vaste land van Europa bereikten. De vele geallieerde vliegers wer den tijdens het défilé geëerd met een vliegend saluut van vooral klei nere typen vliegtuigen, die in en rond de Tweede Wereldoorlog voor verkenningen en lessen werden in gezet. De oorlogsveteranen werden enthousiast toegejuicht en rijkelijk in de bloemetjes gezet. e lofzang op hout wordt nog steeds in vele toonaarden gezongen. En terecht. Want in kracht en karakter doet dit natuurprodukt niet onder voor enig kunststofprodukt. Menigeen zal zelfs zeg- gen dat het als grondstof wat meer heeft dan andere grondstoffen. In de meubelindustrie, meubileringsbedrijven, de emballage-, pallet- en klompenindustrie draait het om het vakmanschap van de werknemers. De Bouw- en Houtbond FNV en de Hout- en Bouwbond CNV vinden dat werknemers die van hout produkten maken, die op velerlei wijzen in bedrijfsleven en samenleving hun toepas sing vinden, recht hebben op een goede CAO. Een CAO waarin waardering doorklinkt voor het vakmanschap dat aan de dag wordt gelegd. Waarin de behoefte doorklinkt dat vakmanschap te verbreden met het oog op de toepassing van nieuwe industriële ontwikkelingen. Een CAO ook, waarin tot uitdrukking komt dat de arbeidsom standigheden moeten worden verbeterd. En waarin de kansen op werk voor langdurig werklozen, vrouwen, jongeren en allochtonen worden vergroot. De bonden worden in hun opstelling gesteund door vele duizenden werknemers. Onder andere door werkne mers van Kersbergen, Haastrecht; A2S, Schoonhoven; Steenkamer, Gouda; AVA, Bergambacht; Baan's Meubelen, Waddinxveen; Pullman, Zwijndrecht; Benschop, Zoetermeer; Karsdorp, Rotterdam-Overschie; Breedveld, Rotterdam; Vermey, Waddinxveen; Baxmeier, Waddinxveen; Meubelindustrie Waddinxveen, Wad dinxveen; Vink, Ridderkerk; Pols betimmering, Ridderkerk; Lems en Van de Ven, Rotterdam; Unigra grafkisten, Katwijk; De Klerk, Rotterdam; Van Riet interieurbouw, Rotterdam; ME meubelstoffeerderij, Rotterdam. Met elkaar vinden zij het onbegrijpelijk dat de werkgevers aan de onderhandelingstafel tegen haast alle rede lijke voorstellen nee zeggen. Bovendien vinden zij het onverantwoord dat werkgevers het recht eisen om roos- tervrije dagen te kunnen afkopen. Daardoor zal er niets terechtkomen van de herverdeling van het werk die daarmee wordt beoogd. Maar ook zal daardoor de werkdruk onaanvaardbaar hoog blijven. Per saldo komt het er op neer dat de arbeidsvoorwaarden verder achterop zullen raken in vergelijking met andere bedrijfstakken. Moderne bedrijfsvoering gepaard aan modern sociaal beleid dienen werkgevers en werknemers gezamenlijk door de deur van de jaren 'negentig te voeren. De kortzichtige houding van de werkgevers heeft echter op dit moment die deur dicht gedaan. Werknemers en hun bonden roepen de werkgevers op een constructievere opstelling te kiezen. Zodat snel een goede CAO tot stand kan worden gebracht. Ze zeggen tegen de werkgevers: laat het er niet op aan komen dat er door allerlei acties in de bedrijven een goede CAO zal worden afgedwongen HOUT-EN BOUWBOND CNV Bouw- en Houtbond FNV. Postbus520.3440 AM Woerden. Tel. 03480-75911 /Hout- en Bouwbond CNV. Postbus 414.3500 AK Utrecht. Tel. 030-332531.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3