De Russische beer is verdwenen; de NAVO nog lang niet Hooggetij de biedt moment van stilte REPORTAGE PAGINA 2 GEESTELIJK LEVEN MAANDAG 7 MEI 1990 poot aan zou zitten (een soort CV- SE-vredesmacht) die kan optreden in geval van kleine conflicten in of tussen de lidstaten. Zonder zo'n CVSE-krijgsmacht met een eigen commando-structuur is het voor stelbaar dat (Europese) landen, bij het wegvallen van de NAVO, hun defensie gaan nationaliseren. Dat wilde men veertig jaar geleden nu juist voorkomen. Ook de Nederlandse minister Van den Broek is, na aanvankelijk enthousiast voor de CVSE-optie te hebben gepleit, op zijn schreden te ruggekeerd. De Amerikanen kun nen bij hem nu op een gewillig oor rekenen. Op de korte termijn kan de CVSE niet het forum worden waar het veiligheidsconcept voor het nieuwe Europa wordt bepaald, zei hij onlangs dan ook. Wel kan de CVSE als overlegfo rum van 35 landen worden 'opge poetst'. De organisatie kan een rol spelen bij de controle op de nale ving van ontwapeningsakkoorden; bij het stimuleren van de democra tisering van Oost-Europa en bij het vormgeven van economische con tacten tussen Oost en West. Maar dat zijn nou precies de terreinen, waarop de 35 elkaar in Helsinki in 1975 al vonden. En het is dus de vraag of een nieuwe Europese vei ligheidsstructuur op die manier dichterbij komt. Instabiliteit. Moet het 'oppoetsen' van de CVSE automatisch betekenen dat de NAVO kan worden opgedoekt? Nee, want al is de confrontatie in Europa dan verdwenen, de landen in Oost en West zijn het niet plots roerend met elkaar eens. Zowel de Sovjetunie als de Oosteuropeanen hebben nog een lange weg te gaan. Die gedachte zit ook achter de versnelde Europese eenwording. Juist door de instabiliteit van Oost- Europa, die nog jaren zal duren, is een hecht westers bondgenoot schap nodig. Ook de Oosteuropea nen zelf dringen daar op aan. Vanuit zo'n sterk westen kan dan aan nieu we samenwerkingen worden ge werkt. De hervormingen in Oost-Europa zijn niet in het minst bevorderd door de aantrekkingskracht van het economisch sterke en welvarende West-Europa. Vanuit de EG worden nu de banden met de Europese niet- EG-landen en Oost-Europa aange haald en verdiept. Datzelfde kan vanuit de NAVO gebeuren. Het is wel denkbaar dat de CVSE het forum wordt waar Oost en West met elkaar afspraken maken over een veelheid van zaken, die daarna op lager niveau - in NAVO en EG, het Warschaupact of de Europese Vrijhandelsassociatie uitgevoerd kunnen worden. De NAVO kan daarin opereren als een regionale veiligheidsorganisatie, gericht op het behoud van de samenhang in West-Europa. Over de rol die de EG daarbij kan spelen, zijn de meningen verdeeld. De overgrote meerderheid van de lidstaten, waaronder Nederland, willen de EG tot een echte politieke unie omvormen, die ook meer een gemeenschappelijke buitenlandse politieke voert. Minder duidelijk is of dat ook over veiligheidskwesties moet gaan, zoals de Fransen willen. De EG zou dan de rol van de West- europese Unie, die negen EG-leden telt, kunnen overnemen. Vooral de Britten voelen daar niets voor. Zij willen de NAVO niet inruilen voor de EG. Duitsers Er wordt wel gezegd dat de NAVO na de oorlog is opgericht om 'de Amerikanen erin (Europa), de Rus sen eruit en de Duitsers er onder te houden'. Voor de Russen hoeft nie mand meer .bang te zijn, maar beide andere overwegingen gelden nog steeds. De meest fervente voorstanders van een Amerikaanse (militaire) aanwezigheid in Europa zijn de Amerikanen zelf. De haviken heb ben nog steeds nachtmerries van de Russische beer, die slechts met nu cleaire wapens onder de duim kan worden gehouden. Maar ook in het kamp van de dui ven vreest men voor de toekomst: een vertrek uit Europa ondergraaft de Transatlantische verbonden heid. De Amerikaanse oostgrens ligt in Europa, zo heet het. En een sterk, ongebonden Europa kan voor de VS vooral economische reper cussies hebben. Daarbij speelt ook Duitsland een hoofdrol. Voor de Polen, Tsjechen en Hongaren, en zeker de Sovjets, is de angst voor het herenigde Duits land groot, zeker zolang onduidelijk blijft welke positie het in (of buiten) de NAVO zal innemen. De Poolse en Tsjechoslowaakse ministers van buitenlandse zaken pleitten recent zelfs voor handha ving van de NAVO, „als garantie voor onze veiligheid". Lees: tegen Duitsland. Opneming van Duits land in de NAVO biedt de meeste zekerheid, vinden zij. De varianten daarvoor vliegen in middels over de tafel, van een gede militariseerd Duitsland, via een Duitsland dat lid is van zowel NAVO als Warschaupact tot een Duitsland dat in de NAVO zit, maar Sovjet-troepen op zyn grond ge doogt. Eigen boontjes Niets is te gek, zolang het maar een Duitse 'alleingang' voorkomt. De CVSE is alleen al daarvoor een min der geëigend middel. Opheffing van NAVO en Warschaupact betekent immers per definitie op termijn de terugtrekking van alle Amerikaan se en Russische troepen uit Europa. De Europeanen moeten dan hun ei gen boontjes doppen. En in dat nieuwe Europa is het grote Duitsland de echte groot macht, op militair en op econo misch en politiek gebied. Dat voor uitzicht boezemt velen in oost en west angst in. Het maakt wel duide lijk dat voor de toekomstige veilig heidsstructuur van Europa de Duit se kwestie van doorslaggevend be lang is. (Door Hans de Bruijn en Bart Jochems) BRUSSEL Sinds de ont takeling van het Warschau pact. en daarmee het weg vallen van de dreiging in en de verdeeldheid van Europa, buigen politici, wetenschap pers en militairen zich over de vraag hoe een veilig Euro pa er aan het eind van deze eeuw uit moet zien. Sommigen, vooral militairen, men gen zich met tegenzin in dit debat. Anderen, vooral politici, worden op de proef gesteld: van hen worden de nieuwe ideeën verwacht. 'We leven in een tijd van grote risico's, maar ook van grote kansen', is al maan den een van de meest gehoorde cli chés in dat circuit. Maar daarmee houdt de eensge zindheid op. Niemand heeft een hel der beeld voor ogen; daarvoor is het allemaal te nieuw en te onzeker. Aan ideeën overigens geen gebrek. Overal worden discussieavonden, symposia en artikelen gewijd aan vragen als 'Is er nog een toekomst voor de NAVO' en aan visioenen van een verenigd, vreedzaam Euro pa. De komende maanden zullen de politieke leiders van oost en west in tensief met elkaar van gedachten wisselen over de veiligheidsstruc tuur van dat nieuwe Europa. Eind dit jaar moet duidelijker zijn hoe de Europeanen van oost en west en hun bondgenoten van overzee hun gemeenschappelijke toekomst zien. Daden De topconferentie van staatshoof den en regeringsleiders van de 33 Europese landen (Albanië uitgezon derd), de VS en Canada, de deelne mers aan de Conferentie over Vei ligheid en Samenwerking in Euro pa (CVSE), wordt komende herfst de eerste toetssteen. De discussies moeten dan uitmonden in daden. Het gaat de komende maanden meer over de toekomst van de NAVO dan over die van het War schaupact. Als door de Sovjetunie gedomineerde militaire organisatie bestaat dat al bijna niet meer, ter wijl ook de politieke eenheid ver te zoeken is. Als de Sovjets al agressieve be doelingen zouden hebben, dan kun nen zij die niet uitvoeren zonder hun Oosteuropese 'bondgenoten'. Dat het Rode Leger binnen een et maal aan de Rijn zou staan, is nu de finitief een fictie geworden. In Oost- Europa wordt dan ook al gepleit voor het opheffen van het pact. Velen vinden dat dus ook de NAVO nu op de helling moet. Die is in 1948 immers vooral opgericht om de dreiging van de rode horden het hoofd te bieden. Nu die er niet meer is, is ook de NAVO niet meer nodig. Natuurlijk moet er wel een nieu we veiligheidsstructuur in Europa komen, maar die moet 'groot-Euro pees' zijn. Geen confrontatie tussen blokken meer, maar samenwerking tussen alle Europese landen (waar bij de VS en Canada ook als Euro pees worden beschouwd) om de veiligheid op ons continent te verze keren. Stabiliteit Voorstanders van de NAVO is dat een gruwel. Het uiteenvallen van het Warschaupact is voor hen juist een pleidooi voor de NAVO, zonder welke dat immers nooit gebeurd zijn. Nu in Oost-Europa stabiliteit ontbreekt, moet de organisatie die in het westen 40 jaar stabiliteit heeft gebracht, blijven bestaan. Voorstander van de eerste theorie is dr. Frank Blackaby, voormalig di recteur van het befaamde Zweedse vredesinstituut SIPRI. "Er is geen confrontatie meer. Daarom is er ook geen zinvolle taak meer voor de NAVO. Die zal wegkwijnen", zei hij onlangs in Brussel. Blackaby geeft daarvoor vier re denen: het Warschaupact functio neert niet meer; de ideologische barrières in Europa verdwijnen nu Oost-Europa zich liberaliseert; de hereniging van Duitsland betekent het einde van de scheiding van Eu ropa en aan Sovjet-zijde ontbreken agressieve bedoelingen. Op de Polen, Hongaren, Tsjechen, Bulgaren en Roemenen hoeft Moskou in geval van een crisis niet meer te rekenen. "De Sovjets zouden zich eerst door die landen moeten heenvechten om in West- Europa te komen", zegt Blackaby. Niet voorstelbaar, vindt hij. Volgens Blackaby is, nu Oost- en West-Europa economisch naar el kaar groeien, een 'paneuropese vei ligheidsstructuur' nodig. De CVSE biedt volgens hem „de. mogelijk heid onze veiligheid te organiseren met de nadruk op samenwerking in plaats van confrontatie". De NAVO is voor hem een symbool van dat laatste. Doel bereikt "De NAVO is opgericht met een speciaal doel en dat is nu bereikt". In het 'ombouwen' van de NAVO tot een zuiver politieke organisatie, ziet Blackaby niets. Van organisa ties waarin de westerse landen el kaar spreken, is de wereld al verge ven, meent hij. Juist nu moet volgens de Brit worden gezocht naar structuren die de Sovjetunie bij de ontwikkeling van Europa betrekken. De CVSE biedt die mogelijkheid. "Geef het een vaste zetel en een secretariaat, dan kunnen NAVO en Warschau pact gewoon verdwijnen". Het is niet verrassend dat het idee van zo'n Paneuropese structuur vooral in de Verenigde Staten met kracht van de hand wordt gewezen. Grote Europese veiligheidsstructu ren bergen het risico in zich dat de Amerikanen buitenspel komen te staan. De dominante rol van de VS in West-Europa dreigt na veertig jaar uitgehold te worden. In een CVSE- structuur zouden de Russen im mers evenveel te zeggen krijgen over die Europese veiligheid als de Amerikanen. En dat steekt. Vooral in de NAVO kunnen de Amerikanen zich doen gelden en daarom hameren ze er keer op keer op dat het bondgenootschap niet al leen een militaire organisatie is, maar ook een politieke. Zo is in het NAVO-verdrag uit 1949 ook econo mische samenwerking als doelstel ling opgenomen. Waarden en belangen "De NAVO is niet alleen een militai re organisatie", zegt John Korn- blum, plaatsvervangend ambassa deur van de VS bij de NAVO. „De NAVO is ook een gemeenschap van waarden en belangen. Een organi satie als de CVSE zou bovendien verschillende sociale systemen en andere waardenpatronen samen brengen. Dat werkt niet, net zoals dat na de oorlog niet ging bij pogin gen om van de Volkerenbond een soort van wereldregering te ma ken". Over de zeker bestaande ver schillen in waarden en belangen tussen de NAVO-landen, zwijgt hij. Het vervangen van de NAVO door de CVSE zou volgens Korn- blum een stap terug betekenen. "De CVSE kan de NAVO niet vervan gen. Sterker: Het is gevaarlijk te denken dat een organisatie zowel Roemenië en Bulgarije als bij voor beeld San Marino of Monaco zou kunnen verenigen en toch effectief zijn". Daarmee slaat hij de spijker wel op de kop. Want voorstanders van de CVSE gaan voorbij aan de grote praktische problemen van deze club. Die zijn de voorbije vijftien jaar, na de ondertekening van de be kende 'Slotakte van Helsinki' wel gebleken. Daarin werden door de 35 landen in drie 'manden' de uitgangspunten voor veiligheid, economische sa menwerking en mensenrechten in Europa vastgelegd. Sindsdien zijn vele vervolgconferenties gehouden, waar over deelterreinen is verder gepraat. Dat heeft (nog) niet veel opgele verd. Het grootste winstpunt van de CVSE-afspraken is/was dat zij als een toetsingspunt gelden voor de deelnemende landen. Zo zijn de Opheffing van NAVO en Warschaupact betekent op termijn de terugtrekking van alle Amerikaanse en Russi sche troepen uit Europa. Duitsland is daar dan de enige echte grootmacht. (foto and Sovjets sinds 1975 herhaaldelijk herinnerd aan hun beloften over het handhaven van de mensenrechten. Mini-staatjes In CVSE-verband zijn de laatste ja ren ook conferenties gehouden over het milieu, economische samenwer king en informatievrijheid, terwijl de Weense CSE-onderhandelingen over vermindering van de niet-nu- cleaire strijdkrachten in Europa een direct uitvloeisel van het CVSE-ge- beuren zijn. Het belangrijkste struikelblok bij het opkrikken van de CVSE tot een Europese veiligheidsstructuur is echter dat in de CVSE besluiten al leen eensgezind kunnen vallen. Dat geeft niet alleen ministaatjes als het Vaticaan of Liechstenstein een ve to-recht, maar en daar is Was hington banger voor ook de Sov jets. Er zou geen besluit over de veilig heid van Europa kunnen vallen zon der instemming van Moskou. Zo zou Gorbatsjov de invloed op de ge beurtenissen in Europa, die hij door de democratisering in Oost-Europa is kwijtgeraakt, via de achterdeur weer kunnen terugwinnen. En dat gaat Washington te ver. Bovendien is de CVSE.gewoon te groot. Wie weet hoe veel moeite het kost om het in de EG (twaalf leden) of de NAVO (zestien) eens te wor den, beseft hoe moeilijk het wordt om in een club met 35 politiek zeer verschillende landen een akkoord te bereiken. Voor de Sovjets een uit gelezen kans om de Westeuropea nen en hun Amerikaanse en Cana dese bondgenoten uit elkaar te spe len. Militaire poot De CVSE kan als vervanger van de NAVO bovendien alleen zinvol functioneren als er een militaire uiteenvallende NAVO is echter nog geen sprake. MOSKOU (AP/AFP) De Russisch-Orthodoxe Kerk heeft gisteren haar vorige week donderdag op 79-jarige leeftijd overleden hoofd, pa triarch Pimen, naar het graf gedragen op een begraafplaats bij een klooster buiten Moskou. Pimen, die al geruime tijd ernstig ziek was, wordt tijdelijk opgevolgd door metropoliet Filaret (61van Kiev en Ga- licië. (foto ad nauwelijks hun ogen open houden, nadat zij al uren hebben gewacht op de komst van de paus. <f0to afp» Iedere zaterdag in Hooglandse Kerk: LEIDEN Een kwartier van stilte en inkeer op de zaterdag middag. Dat is wat de initiatiefnemers van de 'hooggetijden' voor ogen staan, die vanaf zaterdag 12 mei wekelijks in de Hooglandse Kerk in Leiden zullen plaatsvinden. Het idee komt uit de koker van de commissie bijzonder kerkewerk, waarin vertegenwoordigers van diverse Leidse kerken steeds zoe ken naar nieuwe vormen van 'sa men kerk-zijn'. De commissie nam het vorig seizoen ook het ini tiatief voor de maandelijkse evensongs, die wegens de grote belangstelling dit seizoen een ver volg hebben gekregen. Wat de 'hooggetijden' betreft, gaat het volgens de commissie om een moment van bezinning. Het heeft de opzet "om mensen even uit de drukte te halen van het boodschappen-doen-op-za- terdagrpiddag en enkele woorden van overweging mee te geven". De plaats van de* Hooglandse kerk is 'bijna symbolisch', aldus de commissie, "achter de winkel straten waar marktkramen elke zaterdag schreeuwen om aan dacht". Eén van de initiatiefnemers, de hervormde predikant Ad Albas drukt het zo uit: "Even tot jezelf komen om vervolgens met be hulp van de woorden van God je te bezinnen op de bedoeling die God met ons heeft". De 'hooggetij den' bestaan uit woord en muziek. Er zal een kort gedeelte uit de bijbel worden Gorbatsjov krijgt steun van paus in Litouwse kwestie MEXICO STAD (RTR) - Paus Johannes Paulus II heeft gisteren verklaard dat het Litouwse stre ven naar onafhankelijkheid ge rechtvaardigd is, maar dat dit niet de hervormingen van Sovjet-pre sident Gorbatsjov in gevaar mag brengen. "Aan de ene kant is er de hoop van een natie, die gerechtvaar digd is door haar verleden. Aan de andere kant is er de kwestie van de Sovjet-perestrojka. Deze twee zaken moeten samengaan", zei de paus tegen verslaggevers tijdens zijn vliegreis naar Mexico, waar hij gisteren aan een zeven daags bezoek is begonnen. De paus werd gisteren in Mexi co op het vliegveld ontvangen door president Carlos Salinas. De paus is voor de tweede keer in Mexico. Hij bezocht het land eer der in januari 1979, maar toen werd hij uitsluitend als privé-per- soon ontvangen. Hoewel meer dan 90 procent van de Mexicanen rooms-katho- liek is, onderhouden het Vaticaan en Mexico al sinds 133 jaar geen diplomatieke relaties met elkaar. Dat is een gevolg van de afwijzen de houding van de kerk tegen over de revoluties in de vorige eeuw en het begin van deze eeuw. voorgelezen, terwijl daar ook eni ge woorden ter overweging aan worden toegevoegd. Deze medi tatie in notedop wordt verzorgd door de pastores van de Leidse binnenstad, die vertegenwoor digd zijn in de binnenstadsraad. Dit is het overlegorgaan waarin de hervormde, gereformeerde en lutherse kerk deelnemen. De rooms-katholieken wonen de ver gaderingen ook bij. De eerste 'hooggetijde', aan staande zaterdag, begint om half vier, als slot van de open dag waarmee de Hooglandse Kerk het seizoen start. Iedere volgende za terdag (tot oktober) beginnen de 'hooggetijden' om half drie. In de eerste 'hooggetijde' treedt drs. Antoinette van der Wel op als li turg, terwijl medewerking wordt verleend door ds. Ablas, pastor B. Demmers (rk), ds. R. J. Koolstra (gereformeerd) en ds. J. Mostert (luthers). Weer bisschop Cluj RIJNSBURG - Naast ds. Laszló Tökés is dr. Kalman Csiha tot bis schop gekozen in de Gerefor meerde (Hervormde) Kerk van Roemenië. Ds. J. Cziria, gerefor meerd predikant in Rijnsburg, heeft dat uit Roemenië verno- Csiha (60) volgt als bisschop van Cluj bisschop Gyula Nagy op. Van 1957 tot 1966 zat hij een ge vangenisstraf uit. Twee maanden geleden werd Tökés, 'de motor van de revolu tie', verkozen tot bisschop van Oradea. Joods Wereldcongres. Van verenigd Duitsland mag worden verwacht dat het de lessen uit de geschiedenis heeft geleerd en tijd de staat Israël steunt, vindt voorzitter Edgar Bronfman 1 het Joods Wereldcongres. "De Duitsers mogen nooit diegenen helpen'die uit zijn op de vernieti ging van Israël", aldus Bronfman bij de opening van de vergadering van zijn organisatie in Berlijn. Beroepingswerk Hervormde Kerk: benoemd door de synode tot geestelijk verzorger in het Huis van Bewaring te Breda A. Polder vaart te Hilvarenbeek; beroepen te Linschoten P.J. Droogers Werken dam; bedankt voor Nicuw-Vcnncp J. den Dikken Oldebroek, voor Oude- Tonge J.C. den Toom Ernst. Gereformeerde Kerken: beroepen te Harderwijk H. Eendebak Nijkerk. Nederlands Gercf. Kerken: aangeno men naar Amsterdam-Tuinsteden- Zuid-West A. Boshuizen kand. Hou- Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Den Haag C. Harinck Oost- kapelle, voor Nunspeet als miss. pred. in het Izi-gebied te Nigeria P. van Rui tenburg Meliskerke. Doopsgezinde Broederschap: aange nomen naar Den Haag mw. E.I.T. Brussee-Van der Zee voorganger van de NPB Voorburg.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2