Landstitel met nare bijsmaak Vooral Ajacieden in Oranje-selectie SPOoTTV Roodenburg woedend op Cliiel Jansen Ajax kampioen na wanvertoning tegen NEC MAANDAG 7 ME11990 PAGINA 13 ALPHEN AAN DEN RIJN - De praalwagen met aan boord de helden van Rijnsburg moest zaterdagavond op verzoek van enkele supporters nog even een ritje maken door de straten van Katwijk. Uit pure pesterij. Of misschien ook wel als dankbetuiging. Want nog steeds staat het kampioen schap van Rijnsburgse Boys - verkregen door een 3-2 zege bij ARC - een beetje in het teken van Quick Boys. De vijand wordt vriendelijk bedankt voor de 'tijdelijke afwezigheid' in het heetst van de competitiestrijd. schrikkelijke black-out heeft de geelzwarten inderdaad in het zadel geholpen. Maar het blijft in zekere zin hyprocriet om de dubbele fout van Quick Boys te vertalen in een hulpactie. Toen Rijnsburg voor de winterstop het ene na het andere punt liet liggen, werd ook niet ge sproken van cadeautjes voor Quick Boys. De competitie is nog steeds een simpele optelsom van de be haalde punten. En 39 is duidelijk meer dan 37. De Rijnsburgse kar bleef uiteinde lijk binnen de eigen gemeentegren zen. De bestuurder van de tractor bewaarde het gezonde verstand en deed niet mee aan deze vorm van ongezonde rivaliteit. Hij draaide op tijd af naar het gemeentehuis waar de ereburgers-voor-een-dag werden gehuldigd door misschien wel de grootste Rijnsburgse Boys-aanhan ger, burgemeester Jonkman. 'Quick Boys bedankt, Quick Boys bedankt, Quick Boys Quick Boys Quick Boys bedankt'. Het zou het refrein kunnen zijn uit het nieuwe clublied van Rijnsburgse Boys. Tot zondagochtend vroeg klonk het uit de kelen. Schor, ondanks het vele De dankzegging is in feite niet op zijn plaats. De 39 punten die Rijns burg dit seizoen behaalde zijn door niemand anders dan Rijnsburg zelf verzameld. Van schenkingen is geen sprake geweest. Toch gaat de titel de geschiedenisboeken in met de ongeschreven toevoeging dat Quick Boys erg behulpzaam was in het jaar 1990. Het gaat allemaal om het paas weekeinde waarin de Katwijkers vier punten verspeelden en waarin Rijnsburg twee keer won. De ver- LEIDEN - Roodenburg is ver schrikkelijk boos op Chiel Jansen. De reden: de Voorburgse oefen- meester, die dit seizoen bij Rijswijk werkzaam was, wil af van het con tract dat hem voor de komende twee seizoenen aan de Leidse twee deklasser bindt, omdat hij meer heil ziet in de functie van technisch-co- ördinator bij Wilhelmus. Een mede deling die insloeg als een bom in Leiden. "Ik ben bijzonder pissig en enorm teleurgesteld. Eerst een contract te kenen en je dan niet aan de afspraak houden. Dat kan absoluut niet", al dus Roodenburg-prapses Marius Wunderink. Daarom ook overweegt de club juridische stappen te onder nemen tegen de trainer. Wunde rink: "Voor het Nederlandse ama teurvoetbal en met name voor het voetbal in de Leidse regio. Als je dit als bestuur pikt is het hek van de dam. Daarom laten we het er niet bij zitten. Maar hierdoor is natuurlijk wel een onwerkbare situatie ont staan. Welke speler wil nu werken onder een trainer die liever ergens anders zit. Dat is ook niet de reden van mogelijk juridische stappen. Het fatsoen moet gewoon zegevie ren. Ik stap nog liever op als be stuurslid dan dat we dit toestaan. Afspraak is toch afspraak?" De trainer in kwestie zei gister avond verbaasd te zijn over de uitla tingen van Wunderink. "Waar pra ten we over? Wat is nou een con tract bij een amateurclub? Dan heb je het over een paar duizend gulden. Wat is sowieso een contract, je kent toch de voetballerij? Libregts had een overeenkomst met de KNVB en je ziet wat er is gebeurd. Het gaat me trouwens niet om het geld, ik kan me sportief gezien verbeteren. Ik zou dolgraag naar Wilhelmus wil len. Die functie wilde ik al een hele tijd hebben. Alleen toen ik met Roodenburg contact had speelde de belangstelling van Wilhelmus nog niet. Hoe kunnen ze me dan nog een strobreed in de weg leggen? Ik wil het in elk geval op een joviale ma nier oplossen met Roodenburg". Hetgeen naar de uitlatingen van Wunderink te oordelen dus uitge sloten is. Jansen: "Juridische stap pen of niet. Ik kom gewoon niet. Niet correct? Ik heb veertig jaar voor Wilhelmus gevoetbald. Ik kom die mensen dagelijks tegen. Mag ik dan geen gesprekken met ze voe ren? Natuurlijk is het naar voor Roodenburg, maar ze kunnen heus nog wel een andere trainer vinden. Ik laat me in elk geval niet tegen houden. Ik denk nu eens een keer aan mezelf'. Inmiddels is Roodenburg hard aan het zoeken naar een mogelijke vervanger voor Jansen. Wunderink: "Maar moeilijk is het wel. De V este trainers hebben al weer een club. Daar ga je dan. We hebben dit jaar, in volle overtuiging, gezegd dat er volledige inspraak moest bestaan in de keuze van een nieuwe trainer. We kozen vervolgens een delegatie uit de eerste drie elftallen. Zowel het bestuur als die delegatie had Jansen bovenaan het lijstje staan. De trai ner die nummer twee stond was ver bolgen omdat hij het niet was ge worden. Het heeft ons de nodige moeite gekost om het hem uit te leg gen. Nou, zo iemand hoefje natuur lijk nu niet meer te vragen. Het is duidelijk dat we echt onze strot vol hebben van Jansen". Eindfase In het begin van de competitie blik te Arie Kurver alvast vooruit naar de eindfase van het seizoen. "Om kampioen te worden heb ik meer dan 40 punten nodig dit jaar", aldus de coach na de met 1-0 gewonnen thuiswedstrijd tegen ARC in no vember 1989. Hij kon achteraf vol staan met minder. Rijnsburgse Boys deed het in alle opzichten trouwens minder in dit seizoen. Eigenlijk was de opening tekenend voor alle volgende 25 wedstrijden. De vooruitgespeelde wedstrijd bij Ijsselmeervogels werd met 1-0 gewonnen. Het was een ar moedige pot met niet al te hoog staand voetbal. "Niet fraai, wel twee punten", zei Kurver dan. Dat band je zou hij nog vaak afdraaien in de maanden daarna. Een seizoen dus waarbij de doel matigheid werd verkozen boven de schoonheid. "Ik ben drie keer twee de geworden met leuk voetbal. Nu was het allemaal minder aantrekke lijk, maar we zijn wel kampioen". Een lichte verminking van de fei ten, want drie seizoen terug was het niet Rijnsburg maar Quick Boys dat tweede werd achter NSW. Kurver werd zelfs vierde toen. Rijnsburgse Boys had de trouwe aanhang dus weinig moois te bie den, maar de hoofdprijs vergoedt al- NIJMEGEN (GPD) Leo Beenhakker stelt de komende dagen in Milaan pogingen in het werk om het trio Gullit-Rijkaard-Van Bas ten toch naar Nederland te krijgen. De drie Oranje-internationals staan op woensdag 23 mei in Milaan in de Europa Cup-finale tegen Benfica en zouden tot die tijd in Milaan blijven. De interim-bonds- coach van Oranje wil nu proberen of het drietal een deel van de voorbereiding van het Nederlands elftal kan meemaken. Voor de selectie van 27 spelers, die Beenhakker gisteravond bekend heeft gemaakt, begint de voorberei ding op 14 mei in Zeist en duurt tot 24 mei. In die periode speelt het Ne- Fred Bodaan, één van de steunpilari ders van de supporters. les. Vorig jaar zetten de geel-zwar- ten meermalen grote uitslagen neer. Dit seizoen was er slechts één impo sante overwinning: 4-0 thuis tegen Roda Boys. Gemiddeld deed de ploeg het met één doelpunt minder per wedstrijd dan vorig jaar. Nu werd er maar 51 keer gescoord. Hopeloos De eindsprint van Rijnsburg mocht er zijn. In de laatste tien wedstrijden werden 17 punten behaald. Het was een serie die begon na de teleurstel lende nederlaag thuis tegen Noord- wijk (2-3). Rijnsburg stond op een hopeloze achterstand van Quick Boys. Zes punten maar liefst, al hadden de mannen uit het bloemen- dorp één wedstrijd minder ge speeld. "Over en sluiten", viel te be luisteren uit Kurvers mond, die wel i dit seizoen van Rijnsburgse Boys, viert het kampioenschap op de schou- eens groter was geweest. "We heb ben er hard voor gewerkt. Wat moet ik nog zeggen? We spelen vanaf nu de tweede viool". Het werd de eerste viool voor de trainer die vanaf dat moment niet meer verloor. Misschien was het de druk die plotseling wegviel en die bij de buurman alsmaar groter werd. In elk geval was het een in drukwekkende inhaalrace. Zeker gezien het feit dat de ploeg nogal wat pionnen miste. Vooral het ge mis van Huug Aandewiel speelde het team parten. Maar behalve de spelmaker had Kurver ook te ma ken met een grote groep half-ge- blesseerden. Hennie Koet, Fred Ar royo, Wim Driebergen, Jan Blanke- spoor, Leon Vonk. Allemaal belang rijke spelers die vaak niet of niet he lemaal fit aan een duel begonnen en met dikke bandages klaar werden gestoomd. Afgelopen zaterdag was een mooi voorbeeld. Koet en Ar royo liepen samen warm om Kurver na tien minuten te vertellen dat het niet ging, waarna Jacco van Delft aan de warming up begon. "Ik geef vanaf nu daarom al die geblesseerden rust. Volgend sei zoen wil ik van het gelazer af zijn. In juli wil ik een compleet fitte groep hebben. Al die halffitte jongens spe len geen wedstrijd meer na zater dag. De nacompetitie interesseert me niks. Desnoods stuur ik het tweede. Wat boeit mij die landstitel nou. Weet jij nog wie hem vorig jaar won? Ik niet. Ik weet wel dat Heer- jansdam toen in de afdeling kam pioen werd voor onze neus. Nu zijn wij het". ROB VAN DER ZANDEN Prijzen verdeeld DEN HAAG (ANP) - Op de laatste speeldag in het betaalde voetbal vielen de laatste beslis singen: EREDIVISIE: Landskam pioen: Ajax, geen Europa Cup. KNVB-beker: PSV, Europa Cup 2. UEFA-beker: FC Twente, Roda JC en Vitesse. Gedegradeerd: Haarlem, BW Den Bosch. Promotie-degradatie- .vestrijd: NEC - verliezer finale nacompetitie eerste divisie. Start competitie 90-91: 25/26 augustus. EERSTE DIVISIE: Kampioen en gepromo veerd: SW Periodekampioenen: SW. Heerenveen, NAC, Wageningen, GA Eagles. Emmen. Nummer drie, Heracles, vervangt SW in ia-competitie. 'Gepromoveerd' uit ama teurs: Vlissingen. Start competitie 90-91: 18/19 augustus. Programma na-competitie: 8 mei: GA Eagles-Heeren- 'een, Wageningen-Heracles. 12 nei: NAC-GA Eagles, Emmen- Wageningen 15 mei: Heeren- m-NAC, Heracles-Emmen 19 i: Heerenveen - GA Eagles, Heracles - Wageningen 22 mei: NAC-Heerenveen, Emmen - He racles 24 of 26 mei: GA Eagles- NAC, Wageningen-Emmen. NIJMEGEN (GPD) - Een ereronde werd Ajax gistermid dag in Nijmegen terecht niet gegund. De manier waarop de nieuwe landskampioen het nog ontbrekende punt bij de gradatiekandidaat NEC (1-1) binnenhaalde, was een anti climax en een regelrechte aanfluiting voor het topvoetbal. De chaos die een kwartier voor afloop in de bomvolle Gof- fert ontstond, paste echter wonderwel bij de meëst bizarre puntenstrijd van de laatste jaren. Het 23ste kampioenschap van Ajax, dat de aartsrivaal uit Eindhoven na vier titels op rij aflost, mist stijl en glans; het puntentotaal van 49 bete kent een historisch dieptepunt. Dat was uiteraard niet de reden waarom de Ajacieden als volleerde sprinters op de vlucht sloegen, toen Frans Houben er twee minuten te vroeg de brui aan gaf. Een dik kwar tier eerder had de Limburgse arbi ter al hetzelfde gedaan. Met een vin gerwijzing naar de horde Ajax-sup- porters die over de omheining wa ren geklommen maar nog geen vlieg kwaad hadden gedaan, onder brak hij de wedstrijd die toen allang geen wedstrijd meer was. Er moest op dat moment nog vier minuten gespeeld worden. Samen met sectievoorzitter Mar- UEFA-praeses twijfelt vanwege voetbalrellen STOCKHOLM (Reuter) - De nieuwgekozen UEFA-voorzitter Lennart Johansson heeft giste ren laten weten dat door het voetbalgeweld van dit weekein de de kansen op de terugkeer van Engelse voetbalclubs in de Europese competities voor het komend seizoen zijn verkeken. „Ik heb tot vandaag geloofd dat er een kans was mijn collega-be stuursleden er van te overtuigen dat een snelle tergukeer van de Engelse clubs juist was", ver klaarde de Zweed Johansson. „Nu ik heb vernomen van de ongeregeldheden in Bourne mouth, vind ik dat we de zaak naar volgend jaar moeten ver schuiven en vooral eerst het WK moeten afwachten. Meer dan 2500 supporters raakten zater dag voor aanvang van het twee de-divisieduel van Bourne mouth en Leeds slaags. Zeker zeventig mensen werden gear resteerd, tenminste twintig raakten gewond. tin van Rooijen daalde Houben ze ventien minuten later toch weer de trap af. Vanuit de middenstip keek hij vervolgens toe hoe de verdedi gers van Ajax elkaar plichtmatig de bal toeschoven, zonder dat die nog een keer op de helft van NEC kwam. „We hadden vooraf echt de intentie om er een wedstrijd van te maken", schaamde Ajax-trainer Leo Beenhakker zich min of meer voor de genante vertoning in de tweede helft. „Het is niet de eerste keer dat zoiets in het voetbal ge beurt en het zal ook niet de laatste keer zijn", verwees hij naar PEC Zwolle-Volendam van twee jaar ge leden. „Als profs zouden we dit moeten veroordelen, menselijk ge zien kan ik het wel begrijpen". Vergeten Drie kwartier na afloop waren de 22 spelers het allemaal allang vergeten en laafden Ajax en NEC zich aan het eindresultaat van de pseudo-wed- strijd, dat Ajax de titel bracht en NEC een beslissingswedstrijd ople verde. Het doel heiligde alle midde len, incluis de 51 terugspeelballen op doelman Brookhuis. Dat zouden er nog flink wat meer zijn geweest als de Ajacieden in het slotkwartier de helft van NEC hadden opge zocht. Zij gaven echter de voorkeur aan Menzo, die na de rust 21 keer door een ploegmaat werd aange speeld. Dat was min of meer het ge volg van de twee treffers voor rust (eerst Van der Gaag, daarna Jonk), waarna beide ploegen meteen be sloten de wapens neer te leggen. Voor Ajax betekent het kam pioenschap een titel zonder ver volg, maar daaraan wilde Beenhak ker gistermiddag liever niet herin nerd te worden. „We hebben een hoofdprijs binnen, dat het is enige wat op dit moment telt. Straks, bij de loting, komen we er vanzelf wel achter dat we geen Europees voet bal spelen. Dat zal pijn doen, maar daar denkt op dit moment niemand aan". De manier waarop de titel ge stalte kreeg, wuifde Beenhakker Leo Beenhakker is het middelpunt, zij het niet stralend, Haarms, rechts Spitz Kohn. derlands elftal vijf oefenwedstrij den tegen achtereenvolgens een combinatie van amateurclubs uit Zeist, ARC, Ijsselmeervogels, Rijnsburgse Boys en Quick Amers foort. Uiterlijk 24 mei maakt Been hakker de vijf afvallers bekend en reist hij vier dagen later met de defi nitieve selectie naar Wenen, waar woensdag 30 mei Oostenrijk de te genstander is. Vier dagen later speelt Orar\je in Zagreb tegen Joe goslavië. Verrassend Ajax is met niet minder dan zeven spelers vertegenwoordigd, PSV le vert vijf spelers, KV Mechelen vier en AC Milan drie. Het meest verras send is de keuze van Beenhakker voor Menzo als derde doelman, waar Snelders (Aberdeen) of Hesp (Fortuna) toch het meest voor de hand zou hebben gelegen. Even op merkelijk is de terugkeer in de se lectie van de Ajacied Winter, Gill- haus (Aberdeen), Hofkens (KV Mechelen) en Kruzen (KV Kortrijk), die in de belangstelling staat bij Feyenoord. Een fikse tegenvaller betekent de selectie van Beenhak ker voor Eykelkamp (FC Gronin gen) en Huistra (FC Twente), die beiden buiten de boot zijn gevallen. De grootte van de groep is vol gens Beenhakker ingegeven door een aantal twijfelgevallen. „Van Tiggelen, Erwin Koeman, Fraser, Gullit en Van Aerle zijn geblesseerd of net hersteld van een blessure", lichtte Beenhakker gistermiddag na afloop van NEC-Ajax toe. „Er zijn bovendien twee tot drie spelers geselecteerd over wie de meningen uiteen lopen. Die heb ik het voor deel van de twijfel geven. De defini tieve groep zal in elk geval in over leg met bondsarts Frits Kessel wor den samengesteld". Bezinnen Anderhalve week geleden liet de tij delijke bondscoach weten dat hij zich pas na 6 mei zou gaan bezinnen op Oranje. Tot dan telde voor hem uitsluitend Ajax. Dat blijkt achteraf een wassen neus, want reeds vorige week woensdag zat hij om tafel met Michels, De Ruiter en bondsarts Kessel. „We hebben toen alles ge analyseerd en zijn samen tot deze groep gekomen". Welke spelers als eerste afvallers in aanmerking ko men, wilde Beenhakker gistermid dag uiteraard niet zeggen. Maar in het geval dat uitsluitend niet-Aja- cieden zijn, zou dat nog wel eens de nodige stof kunnen doen opwaaien. Dat is echter het risico dat de KN VB heeft genomen met een clubge bonden coach. De selectie van 27 bestaat uit: Van Aerle, Van Breukelen. Kieft, Va nenburg, Ellerman (PSV). Van Bas ten, Gullit, Rijkaard (AC Milan), Blind, Menzo, Roy, Witschge, Win ter, Van 't Schip, Wouters (Ajax). Bosman, Rutjes, Hofkens, Erwin Koeman (KV Mechelen), Fraser, Van Loen (Roda JC), Gillhaus (Aberdeen), Hiele (Feyenoord), Ro nald Koeman (Barcelona). Kruzen (KV Kortrijk), Sturing (Vitesse) en Van Tiggelen (Anderlecht). Hockeyteam bij de laatste vier SYDNEY (ANP) - Zonder zelf als elftal goed te spelen, heeft het Ne derlands vrouwenhockeyteam maandag in de confrontatie met Zuid-Korea toch een uitstekend re sultaat geboekt. Het duel eindigde zonder doelpunten, waardoor Oran je in poule B de voorsprong van twee punten behield en, hoewel Ca nada woensdag nog wacht, een plaats in de halve finales zeker werd resoluut weg. „Je wordt geen kam pioen op één wedstrijd, maar op een reeks van 34". Problemen Het siert de trainer-coach van Ajax dat hij gistermiddag de ogen niet sloot voor de werkelijkheid. „Wij zijn kampioen geworden, omdat PSV de titel heeft verspeeld door van zichzelf te verliezen. Ajax heeft er als enige en op het juiste moment van geprofiteerd. Laten we echter niet vergeten", ging Beenhakker te rug in het seizoen, „dat Ajax ook met de nodige problemen is opgeza deld. Ook op het sportieve vlak", re fereerde hij aan een serie langduri ge blessures. Hij liet niet na een pluim op de hoed te steken van het bestuur „dat onder de meest moei lijke omstandigheden toch kans beeft gezien de zaak in de rails te houden. Ajax is daarbij door hele diepe dalen gegaan. En dat is jiiet eenvoudig. Zie Feyenoord". John van 't Schip is met Menzo en Silooy een van de drie Ajacieden die ook in 1985 tot de kampioensploeg behoorde. „Net als nu hadden we ook toen een hele talentvolle ploeg. Het elftal van toen, met Rijkaard, Van Basten en De Wit, sla ik iets ho ger dan deze ploeg. Het meeste ta lent zit nu aan de linker kant, met Witschge, Roy en De Boer. Verster king zou voor deze selectie altijd welkom zijn, maar of de middelen er zijn is iets anders". Daar dringt Beenhakker vooral op aan. Tot zo lang is hij niet van plan het volgend jaar aflopende contract nu al in te ruilen voor een langdurige verbin tenis. Bevredigend „Dit kampioenschap", meent Been hakker, „geeft mij vooral een bevre digend gevoel als ik kijk naar de ontwikkeling van een aantal jonge spelers. Die is vrij gestaag op gang gekomen, dat is voor mij persoon lijk de belangrijkste overwinning". De jammerlijke afloop van de com petitie deed hem zichtbaar pijn. „Ik kan me best voorstellen dat er nu mensen zijn die zeggen: 'Is dit nou de kampioen?' Dat is me echter net iets te negatief. We hebben deze wedstrijd op eenzelfde manier be naderd als elke andere. Maar dingen lopen nou eenmaal zo. Als coach ben je dan volstrekt machteloos. En je kunt van mij niet verlangen dat ik dan als een mafkees langs de zijlijn ren. Daar voel ik helemaal niets NEC-trainer Leen Looyen knikte instemmend. Hij vond het allang goed zo, al zag hij drie kwartier lang gemakshalve over het hoofd dat NEC zich bij winst de barrage met de club eerste divisie had kunnen besparen. De debutant uit Nijme gen koos echter het zekere voor het onzekere en droeg Ajax daarmee -in een fauteuil naar de landstitel. Zoals dat eerder PSV al had gedaan. Het betekende voor Leo Beenhak ker zijn vijfde nationale titel en de vierde op rij. Hij kan nu de Ajax-pet met een gerust hart verruilen voor die van Oranje. Want vanaf vandaag is voor hem het Nederlands elftal aan de orde. „Als het kan graag tot 8 juli. Maar dan zullen er wel extra krachten vrijgemaakt moeten wor den". ALBERT GEESING Boete voetbalbond ZÜRICH (SID) - De Spaanse voet balbond moet een boete van twee miljoen gulden betalen aan de UE FA wegens overtreding van de be palingen omtrent de televisie-uit zendrechten. De beroepscommissie van de Europese voetbalunie hand haafde zaterdag de recordstraf, die de bond eerder door de tuchtcom- missie kreeg opgelegd. MAANDAG 15.00-17.00 Sportnet: VS. PGA Golf: vanuit New Orleans. 17.00-17.30 Sportnet: Wielrennen: Tour de Trump 1. 17.30-19.00 Sportnet Wide world of sports VS-Sovjetunie turnen en de Ken tucky Derby. Mellion. 19.00-19.25 Ned 2 Sportpanorama. 19 00-20.30 Sportnet Amenkaans bas ketbal. 19.25-20 00 Ned 2: Ciao Italia: quiz. 20.30-22.00 Sportnet: Laatste program ma info. 21.35-22.00 BRT 1: Tofsporl: vrijetijds- sporten. 22.00-23.30 Sportnet V S Pro Boksen. 23.30-00.00 Sportnet: Wielrennen: Tour de Trump 4. 00.00-01.00 BBC 2 Golf: Benson Hed ges internationaal open toernooi vanuit St. Mellion. 00.00-01.30 Sportnet Pro bowlen spnng tour: 16 vanuit Akron. Ohio. 01.30-02.00 Sportnet: Spain Spain sport.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13