Strandmode geknipt voor actie langs de vloedlijn Badkleding minder bloot Tas van golfplaat of aluminium IBiteertje Een vrolijk en sportief badpak uit de collectie van Triumph. Felle kleuren zijn troef bij de sportieve strandkleding. Een rugzak van aluminium, een tas van koper. Een pennenetui van fijn gaas en een beauty-case van golfplaat. De tassenmode anno 2050Zeker niet. De collectie die Jean Michel Artaut onder de naam Arto op de markt brengt is juist helemaal van de jaren negentig. Maar een tikkeltje futuristisch zijn z'n ontwerpen wel. Artaut maakt tassen voor trendsetters, die wel eens af willen van de gebruikelijke modellen en materialen. En die hun pape rassen liever in een doorzichtige, plexiglazen tas willen meene men dan in de overbekende leren aktetas. Artaut ontwerpt al twaalf jaar lang tassen, maar pas vorig jaar lanceerde hij zijn metalen objecten. En hij had succes. Het aantal afnemers in zijn vaderland Frankrijk, maar vooral ook in Engeland, West-Duitsland en ons land groeit gestaag. "Cleane modellen", noemt hij de produkten in geometrische ronde, vierkante, driehoekige of trapeziumvormen. Om deze vormen te verkrijgen gaat hij op eenzelfde manier te werk als de technicus die van het plaatmateriaal een of ander apparaat fa briceert. Artaut combineert het harde metaal met zacht zwart of bruin leer voor kleppen, zijstukken en hengsels. Voor handgre pen vervangt hij het leer soms ook door dik rubber en voor slui tingen gebruikt hij ritsen en clips, wat nog bijdraagt aan het futuristische imago van de tassen. «foto gpd> Toch vind ik dat ze er niet bij passen. Niet er echt bij thuishoren, die voedsel- dropvliegtuigen op konin ginnedag, op 30 aprii. 2e horen bij de vijfde mei vind ik, en al gooiden ze destijds hun lading af op 29 april, toch zijn ze voor mij onverbrekelijk verbonden met de bevrijding, en niet met een oranjefeest. Dat is van een heel andere orde, en de herinnering aan die dropping wordt op zo'n ma nier geveegd bij een huts pot van allerlei feestelijkhe den van een heel ander vlak en worden daardoor een beetje gedevalueerd. En daarvoor zijn ze veel en veel te dierbaar voor heel voor ouderen. Ik zelf zat op die 29ste april in wankel evenwicht op 't puntdak van een eeuwen oud pandje aan het Amster damse Leidseplein. Geen idee heb ik nog steeds hoe we daar in vredesnaam op kwamen noch hoe we er la ter weer van af klauterden, maar wel zie ik nog haar scherp voor me hoe in de verte bij Schiphol de voed- selpaketten uit een stoet laag overkomende vliegtui gen werden neergegooid. En ik voel nog de euforie waarmee we juichend de armen omhooggooiden waarbij verwonderlijk ge noeg niemand van de vrienden het steile dak af gleed, en hoe die euforie minuten en minuten lang aanhield. Zoiets vergeet je niet. Nooit. En zolang wij, die hst echt hebben meegemaakt, nog in leven zijn moet er wel duidelijkheid blijven vind ik over hoe 't allemaal in zijn werk is gegaan, wat we pre cies herdenken, en op wel ke datum. Er schijnt nu zelfs een schoolboekje over de bevrijding in de maak te zijn waarin twee jeugdige schrijvers bewe ren dat de voedselpaketten aan parachutes uit de vlieg tuigen naar beneden kwa men, en waarschijnlijk zeg gen ze er ook nog bij dat het wittebroden waren, en dan is de verwarring compleet. Een dooreengeroerde brij van herinneringen gewor den aan parachutes bij Arn hem, aan wit meel per schip uit Zweden, en aan voed selpaketten gedropt uit vliegtuigen. Op zo'ri manier is die voed selhulp over enkele tiental len jaren bijgezet bij Hansje Brinker's duimpje in de dijk; een mooie geschiedenis maar niet waar gebeurd; niet zo als 't besschreven wordt tenminste. Nee, zolang wij leven moe ten we het maar op de juiste dag herdenken. Zaterdag ben ik dan ook gaan kijken of ik het huis waarop ik toen zat toch nog in mijn geheu gen terug kon vinden; of ik het dak waarop ik als begin twintiger zulke euforische momenten beleefde werke lijk totaal kwijt was, en dat bleek echt wel zo. Helaas. Wel herkende ik de plek waar de eerste Canadese tank destijds op de 8ste mei het Leidseplein opdraaide, en waar binnen een paar minuten tientallen mensen zich op verdrongen, als een klont mieren hingen ze er aan. Ik zelf had weer te lang geaarzeld en waagde daar om een poging op een vol gend voertuig, maar werd daarvan beleefd doch be slist verwijderd, omdat dat nou net een radiowagen vol apparatuur was. Rood als een biet voegde ik me schichtig weer bij de menig te. en die kleine blunder bleef weer wel hangen in mijn geheugen, maar 1 huis, dat vergat ik. Misschien komt het nog te rug, eens, bij een herden king. Op de vijfde mei. INA DE RUYTER MAANDAG 7 MEI 1990 PAGINA 11 Het strand anno 1990 is het zonovergoten middelpunt van allerlei sportieve activiteiten: joggen, badmintonnen, volleyballen, vliegeren of op een skateboard lang de waterkant snellen... En voor wie niet bang is van een koele golf: zwemmen, snorkelen, waterskiën, surf en en zelf s voor de nog avontuurlijker types met 'volle bepakking' de geheimzinnige diepten verkennen of aan een parasaii boven de waterspiegel zweven. door Kitty van Gerven Een exotisch badpak uit eens extra de bruine tint van de huid. Frisse pastels (sor- bettinten) in allerlei geometri sche fantasiedessins of bloemmotieven komen veel voor op zowel elastische ka toenen als lycra-badpakken. Maar ook de diepe, warme aardtinten doen het goed in al lerlei exotische dessins van oerwoudbloemen en -planten, tropische dieren en abstracte etnische prints. De heel sportieve pakken zijn doorgaans feller van kleur, met zwart als basis. van Nicole Olivier. Harde tinten rood, kobalt blauw, helder geel en appel groen of fuchsia, verwerkt in strepen of pittige kleurvlak ken maken deze pakken tot echte blikvangers, ook al om dat ze dikwijls nog eens zijn versierd met grove plastic rit sen of sprekende gerubberde badges. Het gebruik van lycra-stof- fen, die er uitzien of ze voort durend nat zijn (wet-look) ver hogen nog de supersportieve uitstraling van de baadster an no 1990. Bikini De bikini is niet de meest mo dieuze outfit voor een verfris sende duik. Het badpak wint ook dit jaar nog de competitie. Maar dat betekent niet, dat de bikini helemaal uit het mode beeld is verdwenen. Uiteraard blijven de broekjes in trek bij de top-less zonaanbidsters, maar de topjes zijn juist weer een heel actuele partner van strakke stretch-wielrenbroek- jes of lange lycralegging. Er zijn inmiddels zelfs af zonderlijke bikinitops in een voorgevormd plastronmodel, die speciaal voor een combi natie met zo'n wielrenbroekje bedoeld zijn. Een ideale crea tie om "eens lekker mee op de crossfiets te springen voor een fietstocht door de duipen. Een activiteit, die trouwens helemaal in stijl met de kle ding is, want de dessins op de fietsbroekjes zijn vooral ont leend aan de professionele tenues van topwielrenners. Mannen Overigens zijn deze wielren- broekjes zeker niet alleen aan de vrouwen voorbehouden. Voor mannen zijn ze er ook, eveneens in allerlei lekker fel le kleurtjes. Ze kunnen dienst doen als zwembroek, maar ook voor allerlei andere bezig heden worden gedragen. De 'echte' zwembroeken geven alle ruimte voor een ste vige beenslag. Vrij ruime mo dellen met korte pijpjes en een koordje op de heupen winnen het dit seizoen Een dagje, of beter nog een hele vakantie aan het strand heeft niks meer van het luie niets-doen van vroeger, toen de lichaamsbeweging beperkt bleef tot het omdraaien van de knop van een transistorradio en het heffen van een koel glaasje. Het strandleven barst van de activiteit en het plezier. Die sportieve vrolijkheid valt ook duidelijk af te lezen aaïi de strandmode. Een mo de, die juist vanwege al die ac tiviteiten een combinatie is geworden van bad- en sport- mode. Multi-functionele kle ding, die een ietsje minder bloot te zien geeft dan in voor gaande seizoenen, maar ook dat past helemaal in de nieu we strandtrend. Immers: be wegen en plezier maken is be langrijker dan diep donker bruin branden. Opvallen Overigens dient de badkle ding zeker niet alleen het ge mak bij al die dynamische be zigheden. Ze speelt boven dien een belangrijke rol in misschien wel de boeiendste strandsport: opvallen. En opvallen is geen kunst in de nieuwste badpakken die de basis vormen van een zon nige zomergarderobe. Ze zijn er in allerlei modellen en uit voeringen: romantisch of heel sportief, sexy of juist wat ge kleed. En ze geven dan mis schien wat minder 'bloot', de hoge beenuitsnijdingen over heersen nog wel, al zijn ook pakken met aanknipte .rok jes' heel actueel. Hollywood Wie zich als het 'onschuldige meisje' op het strand wil pre senteren, kan het beste voor de wat romantische modellen kiezen; badpakken met ruches langs rug- of halsde colleté en de beenuitsnijdin gen, al dan niet in een contras terende kleur. Wie liever de diva uithangt, past beter in een Holly wood-achtig pak vol draperieën, met een opvallen de halslijn en een klein rokje. Voor de echte waterrat zijn er uiterst sportieve modellen, soms laag, soms hoog geslo ten, strak om het lichaam slui tend en met een .snelle' rug- uitsnijding, ontleend aan de echte wedstrijdmodellen. Kleuren De kleuren voor de nieuwe badmode sluiten naadloos aan op die van de stadse kle ding en onderstrepen nog Ruches en heel korte rokjes zijn terug in het modebeeld. (foto Wehkamp) Ook voor man nen zijn er leuke, kleurige shorts en wielrenbroeken te koop. eventjes van de strakke broekjes. Maar ook de bonte surfshorts hebben zich van een onbetwiste plaats in het strandmodebeeld verzekerd. Shorts met aansluitende, iets verlengde pijpen, die veelal vergezeld gaan van bijpassen de t-shirts of singlets. En als het eens wat koeler mocht worden langs de vloed lijn kan er prima een jogging pak overheen worden aange trokken, zodat de sportieve activiteiten niet hoeven te worden onderbroken. Uit de Beach Life-collect ie dit badpak van een doorschij nend materiaal met genoeg uitsnijdingen om lekker bruin te worden. Een badpak met brede ban den en boezem-accent van Ma- riëlle Bolier. Verbleekte en felle kleuren in dit badpak van Foxy Fashion.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11