Nieuwbouw raadhuis mag duurder worden Progressief Warmond gaat protesterend de oppositie in Vreemde rel rond homo-paar in exclusief kasteel Vondsten uit prehistorie in Wassenaar Progressief Zoeterwoude overstag Woede over opstelling oppositie Leiderdorp PAGINA 16 REGIO LEIDEN WOENSDAG 2 MEI 1990 Het nieuwe college in Warmond: burgemeester fmiddenen WD-wethouder W.A.B. de Vos. n der Wel, CDA-wethouder J.C.M. Wassenaai (foto Jan Holvast) CDA-wethouder wordt marionetpbp genoemd WARMOND - Progressief War mond (PW) gaat de komende vier jaar oppositie voeren. De partij wil zonder compromissen vooraf haar programma probe ren uit te voeren. Dit kondigde PW-woordvoerder Th.W.M. Duijnhoven gisteravond onder grote publieke belangstelling aan tijdens de installatie van de nieuwe gemeenteraad. Tijdens de bijzondere raadsverga dering werden W.A.B. de Vos (WD) en J.C.M. Wassenaar (CDA), zoals verwacht, benoemd tot wet houder. Duijnhoven wordt van wet houder weer fractievoorzitter. Elke fractie droeg tijdens de vergadering een wethouder uit de eigen gelede ren voor. De PW-fractie koos voor de eigen Duijnhoven. Omdat elk raadslid twee wethouders, moest kiezen, kozen de vier PW'ers voor Duijnhoven en stemden verder blanco. CDA en VVV steunden el- kaars kandidaten. WARMOND - Tijdens de installa tie van de nieuwe gemeenteraad in Warmond gisteravond werd gisteravond bekend welke porte feuilles de nieuwe wethouders zullen krijgen. J.C.M. Wassenaar (CDA) krijgt financiën en econo mische aangelegenheden en be drijven, Centrale Antenne Inrich ting (CAI), sport, ruimtelijke or dening en woningbouw. W.A.B. de Vos (VVD) heeft open bare werken, verkeer en milieu in zijn takenpakket. Burgemeester G.W. van der Wel is belast met openbare veiligheid, representa tie, voorlichting, politie en brand weer, personeelszaken, bestuur lijke organisatie, recreatie, volks gezondheid en welzijn. Dat PW blanco stemde was dui delijk een sneer naar het CDA en met name naar wethouder J.C.M. Wassenaar. Vooraf had PW-woord voerder W.A.B. Schavemaker ge zegd te kiezen voor een wethouder die geen marionetpop is van zijn fractie en zijn eigen verantwoorde lijkheid neemt. Een wethouder zou niet alleen naar zijn eigen achterban moeten luisteren. Bovendien zou hij beloften moeten nakomen en be trouwbaar moeten zijn. Het was al eerder duidelijk dat PW het bijzonder kwalijk vindt dat het CDA tijdens de college-onder- handelingen is afgestapt van zijn beginsel om de twee grootste partij en wethouders te laten leveren. Bo vendien vindt PW dat Wassenaar te veel zijn oren heeft laten hangen naar zijn fractie. Het CDA reageerde behoedzaam op de kritiek. "Wij willen niet naar de afgelopen weken kijken. Het is niet zo dat wij handenwrijvend toeke ken, omdat we blij waren. Ik hoop dat we er de komende raadsperiode iets van maken en wens allen wijs heid toe om de komende vier jaar door te komen", aldus CDA-fractie- voorzitter mevrouw G.E. den Ou den. WD-fractievoorzitter mevrouw C.A.M. Saris ontkende dat haar par tij zich met huid en haar aan het CDA zou hebben verkocht: "Dat is niet zo. Er waren gewoon veel over eenkomsten tussen CDA en WD en dat is de enige goede basis voor samenwerking". Ze vroeg de oppo sitie eerlijke kritiek te leveren en zou het op prijs stellen wanneer christen-democraten en liberalen goed luisteren naar zinnige voor stellen van de oppositie: "Het is be ter om met z'n alen te denken aan het wel en wee van Warmond. Ook burgemeester mevrouw G.W. van der Wel zei te hopen op een vruchtbare samenwerking de komende vier jaar. Het collegepro gramma is nog niet geheel af. Op 10 mei zal het programma tijdens de raadsvergadering aan de orde ko men. Wassenaar onthulde na afloop van de vergadering dat PW-stand- punten, waarmee de andere partij en het al langer eens zijn, niet uit het programma zullen verdwijnen. BEDRIJFSONGEVAL - Een werk nemer van de Leiderdorpse staalka- belfabriek Verto aan de Zijldijk is gistermiddag met een hoofdwond naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. De man raak te gewond bij het splitsen van staal kabels. WASSENAAR - Amateur-ar cheologen van de Stichting Historisch Centrum Wasse naar hebben de afgelopen da gen prehistorische vondsten gedaan op het landgoed Pluy- mestein in Wassenaar. Dat landgoed ligt tussen de Rijks straatweg, de woonwijk Ker- kehout en het voormalige die renpark. De vondst bestaat vooral uit eeuwenoude scher ven die de archeologen in ver schillende zandlagen aantrof fen. De vondsten werden gedaan in een bouwput op de plek waar vroeger de afgebrande villa Pluymestein heeft ge staan. Een bouwer zal op die plek een appartementencom plex bouwen en heeft daarom een bouwput gegraven. De archeologen hebben drie wanden van de put afge schraapt met troffeltjes. Uit de verschillende zandlagen kwamen scherven uit de ijzer tijd (tussen 600 voor Christus en het jaar 0) en de middeleeu wen tevoorschijn. Ook vonden de medewerkers kogelpot- fragmenten van ongeveer 1000 jaar na Christus en brokken basaltlava van een tweetal maalstenen. Hiermee maalden lokale bewoners lang geleden met de hand hun graan. Hoewel geen paalgaten of huisplattegronden zijn gevon den, vermoedt veldwerkleider A. Bakels dat er vlak bij de put in de prehistorie mensen heb ben gewoond. De stukken maalsteen zouden daarop wij zen. De amateurs hopen de ko mende weken meer scherven op het terrein te verzamelen. D66 Voorschoten boos in oppositie VOORSCHOTEN - Tijdens de eer ste vergadering van de kersverse gemeenteraad in Voorschoten bleek gisteravond dat D66 alleen via persberichten op de hoogte was ge steld van de samenstelling van het huidige college. D66-fractievoorzitter J. Aikens reageerde eigszins verbitterd: "Met tranen in de ogen heb ik in het hoofdstuk Algemeen Bestuur in het programma van de nieuwgekozen bestuurders gelezen dat de stijl van besturen wordt gekenmerkt door openheid, slagvaardigheid, efficiën- cy en snelle besluitvorming". Hij constateerde dat er geen spra ke van openheid was geweest bij de college-onderhandelingen. Hij was van mening dat de nieuwe wethou ders zich nu al onmogelijk hebben gemaakt: "Het stemgedrag van D66 zal dan ook de komende raadsperio de afwijken van de overigen". CDA-fractievoorzitter W.J. Val kenburg constateerde dat de huidi ge raad 50 procent meer vrouwen telt dan de vorige raad. Het aantal "Als deze tendens zich voortzet zal rond de eeuwwisseling de Voor- schotense raad alleen nog tellen". D66 steunt B en W van Oegstgeest niet OEGSTGEEST - De D66-fractie in de gemeenteraad van Oegstgeest heeft gisteravond blanco gestemd bij de verkiezing van de nieuwe wethouders. De democraten vinden dat zij als grote winnaars van de raadsverkiezingen ten onrechte, buiten het college zijn gehouden. WD'er H.A. Rijks, CDA'er J.P. van der Reijden en A.J.W.F.M. Ko- hlbeck namens PvdA en Groen Links bezetten nu de wethouders- zetels. "Wij hebben geen bezwaren tegen de wethouderskandidaten als persoon en we staan blanco ten op zichte van dit college", ZOETERWOUDE - De ■nieuwbouw van het Zoeter- iwoudse raadhuis mag van 'de nieuwe collegepartijen iCDA en Progressief Zoeter- •woude (PZ) 200.000 gulden duurder uitvallen dan de be- [grote drie miljoen gulden. lOppositiepartij VVD verzet jzich met hand en tand tegen ieen mogelijke kostensti jging. Dit bleek gisteravond Ibij de presentatie van het be leidsprogramma Zoeter woude 1990-1994 tijdens de Jeerste vergadering van de ■nieuwe gemeenteraad. iHet programma wordt in hoofdlij nen door alle partijen gesteund, de [wethouders R.L.G. Hogenelst j(CDA) en A.B. Ringersma (PZ) niet. :De VVD, tot gisteren collegepartij, 'stemde blanco bij de verkiezing van Jde nieuwe gemeentebestuurders. CDA en PZ willen dat het nieuwe (gemeentehuis een 'vriendelijker Tegen collegeprogramma en niet voor wethouders •LEIDERDORP - "Op voorhand financiële onderbouwing', maar 'blanco stemmen bij de benoe- zegden toe zich constructief op te jming van wethouders is een zullen stellen. "Van oppositie zal (keihard persoonlijk middel", geen sprake zyn, wel van ombuigin- ÏL.J. Grootaarts, de voorzitter gen oP basis van argumenten", zei van de D66-fractie in de Leider- Molkenboer.. dorpse gemeenteraad, maakte zich gisteravond erg boos op de PvdA en Groen Links. Deze op positiepartijen weigerden tij dens de eerste vergadering van de nieuwe gemeenteraad ook fret collegeprogramma te on derschrijven. Voor het eerst in haar geschiedenis krijgt Leiderdorp louter vrouwelij ke wethouders: C. Kerner (CDA), C.A. Huigen (WD) en J.F.W. Veld- ötra (D66). De PvdA vervult de ko mendejaren een oppositierol en gis teravond haalde fractieleider V. J.H. Molkenboer fel uit naar de college partijen. "De WD heeft de verkie zingen verloren, maar de onderhan delingen op alle punten gewon nen", zo stelde hij vast. "Niet voor niets gaat het grapje door het dorp: koning, keizer, admiraal, turbo pock Huigen beheerst het alle maal". i De sociaal-democraat verweet het CDA 'enorme angst', omdat de par tij haar lijstrekker en omstreden ex- wethouder J. den Boeft snel liet val len: "Liever Den Boeft weg, dan niet in het college". Molkenboer $telde vast dat het CDA is 'afge scheept met een uitgeklede porte feuille welzijn, sport en personeels zaken, terwijl ook het loco-burge meesterschap aan zijn neus voorbij ging'. De fractieleiders van de nieuwe col legepartijen zijn tevreden over het programma. CDA-er A. Roest sprak over 'een evenwichtig pakket met een sluitende begroting' en de nieu we WD-leider J. de Waard consta teerde tevreden dat 'de hele WD- top-tien in het nieuwe college is te rug te vinden'. Volgens Roest be sloot het CDA tot samenwerking met WD en D66 'vanwege de inter ne problemen van de PvdA en het labiele karakter van een college op smalle basis'. Uit het beleidsprogramma blijkt dat Leiderdorp financieel moeilijke jaren tegemoet gaat. Om een slui tende begroting te krijgen, zullen met name het muziekonderwijs en de schoolbegeleiding veren moeten laten, terwijl de heffingen en tarie ven op het gebied van het milieu zullen stijgen. Het gemeentebe stuur zal bij Rijkswaterstaat aan dringen op een milieu-effectrap portage bij verbreding van de rijks weg 4. Daarnaast willen B en W een studie naar ondertunneling en om legging. De oppositie wil dat Lei derdorp op geen enkele manier me dewerking verleent aan verbreding van de weg. s PvdA en Groen Links hadden ook kritiek op het voornemen meer huizen van 200.000 a 300.000 gulden tje bouwen. De sociale sector krijgt Volgens de oppositie onvoldoende aandacht. CDA-er Roest bestreed dat, 'omdat in Palendorp een groot contingent goedkope woningen wordt gebouwd'. PvdA en Groen Links spraken over 'vaag beleid' en 'onvoldoende WASSENAAR - Negen kinde ren kregen gistermiddag in Wassenaarse gemeentehuis uit handen van burgemeester P.H. Schoute een prijs voor hun teke ningen over de Tweede Wereld oorlog. Onder de leerlingen i Wassenaarse basisscholen i in het kader van de 5-meiviering een tékenwedstrijd uitgeschre ven met de oorlogsjaren als the- De jury bestond uit een ge schiedenisleraar van het Rijn lands Lyceum, een kunstenaar en een huismoeder. De burge meester was coördinator. Veel kinderen hadden gekozen voor het uitbeelden van de bevrij ding, anderen kozen voor de oor log en enige kinderen hadden die thema's gecombineerd. De 5-jarige Wouter van Wissen (vooraan op de foto) won de eer ste prijs in de categorie kinderen van 4 tot 7 jaar. Hij had sol daatjes getekend en pistolen. Bo venin waren vlaggen te zien die de bevrijding uitbeelden. Marthe Zeldenrust won in de ca tegorie 7 tot 10 jaar en Bart Um- mels won in de categorie 10 tot 12 jaar. De bekroonde tekenin gen hebben in de raadzaal van het gemeentehuis gehangen en krijgen, met de andere inzendin gen, een plekje in de Dorpskerk. (foto Jan Holvast) Directeur Wassenaarse Wittenburg zou mannen alleen hebben geweigerd om hun uitdossing WASSENAAR - Het exclusie ve Wassenaarse ontvangst centrum De Wittenburg is het middelpunt van een vreemde rel. Volgens een artikel in de Gay-krant heeft directeur G.B. Noordanus twee man nen de deur gewezen omdat zij' homoseksueel zijn. De directeur ontkent de aantij gingen. Hij zou alleen hebben op getreden omdat een van de twee mannen er 'zo onappetijtelijk en vergaand onverzorgd uitzag' dat hij niet paste in het huis. Sterker nog, de man met oraryerood punkkapsel, spijkerbroek, afge trapte sportschoenen en een j op per zou een belemmering vormen voor het functioneren van het in ternationale ontvangstcentrum. Dat hij de heren voorstelde om twee kamers te nemen zou even min iets te maken hebben met vooroordelen. "Die ene kamer ligt zodanig afgelegen op de bo venste etage dat de gast niet ge zien zou worden door de andere gasten", zegt hij. "En dat was ook mijn bedoeling: ik wilde onder geen beding dat de andere gasten hem zouden zien. De man was voor ons volledig onacceptabel en ik kan u verzekeren dat wij nog nooit zo iemand over de vloer hebben gehad". Het isoleren begon bij de bin nenkomst van de mannen, 11 april om tien uur 's avonds. Om ze uit de hal te krijgen, leidde de re ceptioniste de gasten direct naar hun kamer. Volgens een tevreden Noordanus werd door die 'correc te handelwijze' niemand gecom promitteerd: "De nieuwe gasten niet en de oude gasten e De directeur stond iets verder op te praten, maar volgde het tweetal al snel naar boven. Zon der dat iemand had geklaagd, voelde hij dat dit niet kon. De goe de naam van zijn instelling zou op het spel staan. Op de kamer ont spon zich de discussie tussen een bezorgde directeur, de zakenman en de opvallende vriend die zich presenteerde als make-up des kundige (visagist). De directeur leverde onverholen kritiek op de presentatie van deze gezichtskunstenaar, maar wilde de heren liever niet op straat zet ten. Inmiddels is hem duidelijk dat het juist zijn compromissen waren die de kritiek voedden. Hij vindt de argumenten gemeen, verbaast zich erover dat de weg gestuurde gasten zonder overleg naar de Gay-krant zijn gestapt en blijft van mening juist te hebben gehandeld. Op het artikel zouden slechts positieve reacties zijn bin nengekomen. Extra Met het argument dat de heren niet meer naar beneden wilden komen en de kleding er daarom niet toe zou doen, zouden de twee gasten niemand overtuigen. Noordanus: "Je gaat toch niet ver reizen orh géén gebruik te maken van de voorzieningen van een ho tel? Bovendien kom je 's morgens toch gewoon je bed uit?" Dat De Wittenburg een homo- onvriendelijk oord is, schijnt nie mand te denken: "Natuurlijk niet. We hebben regelmatig hé ren, ook op één kamer. Maar die gedragen zich niet opvallend en hebben nooit voor problemen ge zorgd". Echte kledingregels ont breken in het oord, al wordt een extraatje op prijs gesteld. Noor danus: "We weten heel goed dat we tegenwoordig in broek en overhemd naar de schouwburg gaan. Maar het blijft prettig als er een blazertje bij is. We zijn niet uitsluitend conservatief, maar vinden wel dat de ene gast de an dere niet mag storen". Schade Naast zakenlieden komen er in het kasteel met zijn veertien ho telkamers, eet- en vergaderzalen ook diplomaten uit binnen- en buitenland. Zelfs de regering zou regelmatig gebruik maken van Noordanus' diensten. Een exploi tatiemaatschappij verzorgt de ex ploitatie van De Wittenburg en een vereniging maakt in principe uit wie als lid gebruik mag maken van het besloten hotel-café-res taurant. De zakenman die de om streden punker begeleidde zelf geen lid, maar werkt wel bij een bedrijf dat verschillende le den telt. Tijdens het voorval maakte Noordanus daar geen punt v achteraf vindt hij het een r zaak: "Je kunt het vergelijken met een gezin met twee zonen, ene zoon voetbalt en de andere zoon trekt zijn t-shirtje aan gaat in het derde elftal meespe len". Om te voorkomen dat De Wittenburg vaker het decor wordt van rellen, gaat Noordanus een hartig woordje spreken met de verschillende aangesloten werkgevers: "We willen nu een maal niet dat we problemen krij gen door onze leden". Hij heeft het over een belangrij ke zaak, zonder over schadever goedingen te willen reppen. Hij veroorlooft zich zelfs een grapje: "Tegenover de Gay-krant ver klaarde de visagist dat hy niet eens make-up op had, die avond. Tijdens de interne evaluatie heb ik gezegd dat we daar maar blij om moeten zijn". voorgevel' krijgt dan in het huidige ontwerp. Kenmerkende elementen van het oude gemeentehuis, zoals het klokketorentje, moeten worden verwerkt in de nieuwbouw. De ex tra kosten moeten volgens het be leidsprogramma 'primair worden gefinancierd' uit bezuinigingen op de nieuwbouw. Als dat niet lukt, moet een andere begrotingspost er aan geloven. De kosten mogen in geen geval op de burgers worden af gewenteld. PZ wilde bij de onderhandelin gen aanvankelijk maximaal 1,5 mil joen voor het gemeentehuis uittrek ken. Het CDA was tevreden met het oude, drie miljoen gulden dure, ont werp. Voor de verkiezingen ver klaarde PZ als enige partij tegen nieuwbouw van het raadhuis te zyn. De partij won een zetel ten koste van collegepartij WD, terwijl het CDA niet de verwachte zetelwinst kon boeken. Tijdens de onderhan delingen leverde een actie van een inwoonster van Zoeterwoude in één week tijd 1200 handtekeningen op tegen de nieuwbouw van het raad huis. Vorige week werden de laatste handtekeningen aangeboden. WD-fractieleider H.O. van der Kooi vroeg zich af waarom zijn par tij plotseling was afgedankt nadat ze 16 jaar met het CDA in het college heeft gezeten. CDA-fractieleidster mevrouw J.C.M. Berkouwer ver klaarde dat het CDA 'van meet af aan' voor college-onderhandelin gen met PZ heeft gekozen, omdat de combinatie CDA-PZ op een meerderheid van elf raadszetels kan rekenen. CDA en WD komen sa men niet verder dan acht van de in totaal 13 zetels. In haar toelichting op de college onderhandelingen stelde mevrouw Berkouwer vast dat de verbouwing van het gemeentehuis en de porte feuilleverdeling 'belangrijke pun ten van bespreking' waren geweest. De volledige ommezwaai van PZ in de raadhuiskwestie verklaarde zij uit de inbreng van 'deskundigen van buitenaf. Deze lieten hun licht over de (financiële) problemen schijnen die grote wijzigingen in de plannen zouden veroorzaken, 'en dit heeft er mede toe geleid dat col legepartner PZ haar verzet opgaf. De WD nam op een aantal pun ten afstand van het beleidspro gramma. Het voornemen om de laagste inkomens bij een eventuele tariefs- of belastingverhoging te ontzien, zou neerkomen op inko mensbeleid. En dat is volgens de WD een zaak van het Rijk. Met deelname aan acties op het gebied van vrede, ontwikkelingssamen werking en veiligheid zou een ge meente zich evenmin moeten inla ten. Toch kunnen de liberalen het pro gramma op hoofdlijnen steunen, omdat het een zeer globaal pro gramma is. Bij veel belangrijke za ken constateerde de WD-er formu leringen als 'er wordt gestreefd naar..' en 'wij onderzoeken de mó gelijkheden om WOENSDAG 2 MEI Hillegom schnjfavond Amnesty Interna tional, van 19.00 tot 21.30 uur in de bibliotheek, Sportlaan. Katwijk optreden Bassie en Adriaan op kermis op terrein Sportlaan, aan vang 18.30 uur. concert in de serie Romanti sche Kamermuziek: Alwin Bar (piano) met werk van Schubert en Schumann, aanvang 20.15 uur, Kapelzaal van K&O, Oude Vest. zare (Vereniging voor Franstalig toneel Leidse Universiteit), 20.30 uur in het LAK-Theater. taalde arbeid', door mevrouw Van Dijk, Stichting Vrouw en Werkwin kel, aanvang 20.30 uur, Cultureel Centrum, Marijkelaan. DONDERDAG 3 MEI Katwijk klaverjassen en jokeren bij Noord-Noord-Oost, aanvang 20.00 uur. halve finale Leids Cabaret Fes- klaverjassen bij De Buitenge- tival, aanvang 20.00 uur in de ^B wonen, Frerikshof, aanvang 20.00 Leidse Schouwburg. M uur. jubileumvoorstelling Saint La- A H zare (Vereniging voor Franstalig Noordwijk Toneel van de Leidse Universiteit, ledenvergadering CDA met 20.30 uur in het LAK-Theater. ^B verslag gemeenteraadsprogram- V ^B ma 1990-1994, 20.00 uur in De Leiderdorp ^B Vinkenhof, Achterzeeweg. bewegingsgym voo/, dames olv ^B Valkenburg ontvangst ex-piloten voedsel- droppings in Valkenburg, om 1115 uur op het Castellumplein. VRIJDAG 4 MEI Alphen ontmoetingsavond Stichting Mladost, voor Joegoslaven, aan vang 20.00 uur in buurtcentrum voorstelling 'Ploutos' door Vak groep Klassieke Talen, aanvang 21.00 uur in het LAK-Theater. Cle- veringaplaats. Voorschoten herdenkingsconcert door Christelijk Vocaal Ensemble, aan vang 20.30 uur in de Dorpskerk. dressuurwedstrijd en demon stratie Ruitersportvereniging De Ziende, van 9.00 tot 16.30 uur in Manege Pretfort, Aarlanderveen- se Achtermiddenweg. Bevrijdings-zangavond in de Oudshoornse kerk, aanvang 20.00 uur. optreden band Harro van Dijk, aanvang 21.00 uur, Dorpshuis. Leiden informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen. Gerestraat 20. tel: 121554. Oegstgeest bridgen bij DDS. aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis Voorschoten spreekbeurt: "Vrouwen en be Leiden lunchconcert Wendela van Swol (fluit) en Patrick Hopper (pia no). van 12.45 tot 13.30 uur. Ka pelzaal van K&O. Oude Vest. Mensendicktherapeute. van V Oegstgeest 12.30 tot 13.15 uur en van 13.30 zwemmen voor mensen met tot 14.15 uur in Sjelter. W CARA olv een fysiotherapeute. klaverjas- en sjoelavohd Ta- ^B*% f-ll r* A van 13.30 tot 14.15 uur en van marco, Splinterlaan 89a, aanvang ^B 11- IM11 H 14.15 tot 15.00 uur in zwembad 20.00 uur. ULIlUn Poelmeer. De Boterbloem. Leiden dodenherdenking in de Mare- 1 kerk, aanvang 19.00 uur, aanslui tend Stille Tocht om 19.45 uur. ZATERDAG 5 MEI Alphen solo-optreden van achteur Hel med Woudenberg met: 'Zwarte kunst', aanvang 20.30 uur in het Parktheater. Aarlanderveen. Hazerswoude Unicef loop over 4, 6 en 10 km bij clubgebouw Avanti. Sport parklaan. van 10.00 tot 12.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16