LEIDSCH DAGBLAD Voorhoeve treedt af Exclusieve Polaroid nu met 25% korting. NODIG! Bolkestein nieuwe fractieleider WD Gorbatsjov uitgejoeld tijdens 1-meiparade jjijwïm i Tweede Amerikaanse gijzelaar vrijgelaten Minister opent tweede Van Brienenoordbrug DINSDAG 1 MEI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39230 Prijs fl. 1,35 Finale UEFA-cup direct op televisie HILVERSUM (GPD) - NOS Studio Sport zendt morgen avond de voetbalwedstrijd Ju- ventus-Fiorentina rechtstreeks uit via Nederland 3. Het is de eerste wedstrijd in de finale om de UEFA-cup. De wedstrijd begint om vijf voor half negen. Ook de return wedstrijd, die op 16 mei wordt gespeeld, wordt rechtstreeks uitgezonden. De Duitse tv-film Regendruppels komt hiermee te vervallen. Botsing in dichte mist: twee doden Begin acties in gezondheidszorg DEN HAAG/NOORDWIJKERHOUT (GPD/ANP) - Het personeel van het psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria in Noordwijkerhout heeft vanmid dag het werk een uur neergelegd. De werkonderbreking maakt deel uit van de acties die vandaag in tientallen instellingen voor gezondheidszorg in het hele land worden gehouden om looneisen kracht bij te zetten. Ook de komende weken wordt op diverse plaatsen acties gevoerd. Vol gens een woordvoerder van de Abva/Kabo gaat het om stakingen, werkon derbrekingen, het draaien van zondagsdiensten en tijdelijke opna mestops. De vier samenwerkende bonden (AbvaKabo, CFO, GOB en FHZ) eisen een loonsverhoging van 6 procent. De samenwerkende organi saties NMV en VVIO eisen zelfs 8 procent meer salaris. De werkgevers hebben tot dusver niet meer dan 3.5 procent geboden. Volgens een woordvoerder van het actiecomité in Sancta Maria komt de patiëntenzorg door deze actie op geen enkele wijze in gevaar. "Behandelin gen die noodzakelijk zijn, gaan gewoon door", aldus de woordvoerder. SCHOORLDAM/RIJNSBURG (GPD) - Bij een botsing op de Rijks weg 9 tussen Schoorldam en Bur gervlotbrug zijn vanmorgen twee mensen om het leven gekomen. Een derde ligt in coma. De drie zaten in een BMW, die in dichte mist bij een inhaalmanoeuvre tegen een vracht auto botste. De vrachtwagenchauffeur uit Rijnsburg liep lichte verwondingen aan een been op. Van de personen auto bleef niets over. De vrachtwa gen raakte zwaar beschadigd. MOSKOU (AFP/Rtr/AP) - Sovjet president Michail Gorbatsjov en an dere leiders van het Kremlin zijn vanmorgen uitgejoeld en uitgeflo ten door duizenden mensen tijdens de 1-meiparade op het Rode Plein. Na een half uur verliet de rege ringstop het podium. Het was voor het eerst dat niet-of- ficiële betogers aan de parade mochten deelnemen. Tientallen droegen de Litouwse nationale driekleur mee en riepen "schande!" naar Gorbatsjov en andere leiders die de parade staande op het Lenin- mausoleum afnamen. Ook werden borden meegedragen met teksten als 'De Ceausescu's van het Krem lin', 'Weg met het rijk van het rode fascisme' en 'Vandaag blokkade van Litouwen, morgen blokkade van Moskou'. Ook werden vlaggen van het Tsaristische rijk meegedra gen. Gorbatsjov en alle officials werden uitgefloten toen zij het po dium verlieten. De Sovjet-televisie, die recht streeks beelden uitzond van de offi ciële demonstratie, staakte de uit zending kort nadat de eerste beto gers van de oppositie op het Rode Plein verschenen. KIJK MORGENAVOND NAAR DE VIJFDE RONDE VAN HET AH LETTERSPEL Speel mee voor de hoofd prijs en kijk morgenavond naar de bekendmaking van de begin- en eindletter van de vijfde ronde. Nederland 1 in het Ster blok na het journaal van 19.00 uur en op RTL-Veroni- que rond 17.57 uur. Warm en zonnig Vannacht enkele mistbanken en mini mumtemperaturen circa 7 graden. Overdag zonnig. IVIiddagtcmpcraturen omstreeks 22 graden maar op de Wad deneilanden enkele graden lager. Ma tige oostenwind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Zonnig en warm, met middagtemperaturen rond 22 gra- 26 PAGINA'S DEN HAAG (GPD) Joris Voorhoeve is afgetreden als fractieleider van de WD. Tijdens een geheime fractiever gadering op de Veluwe werd oud-minister van Defensie Bolkestein met algemene stemmen als zijn opvolger geko zen. Het Sovjet-persbureau TASS be treurde het gedrag van de demon stranten, zonder echter melding te maken van het snelle vertrek van Gorbatsjov. "Er werden provoce rende leuzen geschreeuwd, leuzen van relschoppers, van extremisten die oproepen tot een confrontatie met de constitutionele macht", al dus TASS. Gorbatsjov volgde ongeveer een half uur lang het défilé van aanhan gers van de oppositiegroepen waar bij hij, met zijn vingers op de ba lustrade trommelend, zijn ergernis nauwelijks kon verbergen. Jegor Ligatsjov, de aanvoerder van de conservatieven, maakte een nerveu ze indruk. Voor het eerst in 44 jaar verzamel den zich vanochtend zowel in Oost als in West-Berlijn bij elkaar circa 20.000 vakbondsleden, onder een stralende zon. In Hongarije vierde de bevolking 1 mei zonder massale défilés vol lof over het socialisme en de 'grote Sovjet-broer'. Plechtighe den in de Sovjetunie en toespraken van de Sovjet-leiders werden niet rechtstreeks door de tv uitgezon den. Joodse kolonisten zonder geweld uit Oud-Jeruzalem TEL AVIV (GPD) - De joodse ko lonisten die drie weken geleden een Grieks-orthodox gasthuis betrok ken in de christelijke wijk van Jeru- zalems oude stad, zijn vanmorgen vrijwillig vertrokken. Zij hebben daarmee gevolg gegeven aan een uitspraak van het Israëlische Hoog gerechtshof. Twintig leden van de groep zijn achtergebleven om het gebouw te bewaken, wat volgens de uitspraak van het Hof is toegestaan. Om half twaalf vanochtend, een half uur voor het aflopen van het ge rechtelijk ultimatum, meldde zich een delegatie van de Grieks-ortho doxe kerk bij de ingang van het gasthuis. Die kreeg te horen dat de joden al waren vertrokken, maar mocht het pand niet in. Dat kan pas later deze week. Strenge anti-rook- wetten in Ierland DUBLIN (Rtr) - Het Ierse parle ment heeft vandaag een serie stren ge anti-rookwetten aangenomen. Overtreders kunnen rekenen op een boete van 300 gulden. De wetten bepalen dat er niet meer gerookt mag worden in bio scopen, theaters, treinen, bussen, vliegvelden, bibliotheken en scho len. Restaurants moeten rookvrije zones aanbrengen. Bij verzuim volgt een boete. Van de Ierse bevolking rookt nu nog 27 procent. Vijftien jaar was dat nog 45 procent maar de medische autoriteiten zijn bang dat die dalen de lijn zich niet verder doorzet. „Ik heb mijn functie ter beschik king gesteld omdat mij dat in het belang leek van de WD. Dit is een nieuwe periode waarin het 't beste is als er een nieuwe politieke leider, een nieuw gezicht is", aldus Voor hoeve vanmorgen tijdens een pers conferentie. Voorhoeve besloot eind vorige week op te stappen na gesprekken met een aantal leden van het hoofd bestuur. Die gesprekken medio die week hebben hem tot de conclusie gebracht dat het goed zou zijn „voor het élan van de partij dat er iemand zou komen met meer gezicht en wervingskracht dan ik om het libe rale geluid te laten klinken". Voorhoeve stelde zelf zijn functie ter beschikking, na aanhoudende kritiek uit de partij op zijn functio neren. Hij legde aan het begin van de vergadering zijn portefeuille op tafel. Volgens een WD-woordvoer- der sloeg dat in als een bom. De fractie zou een beroep op hem heb ben gedaan om alsnog aan te blij- Volgens Voorhoeve mag Bolkes tein niet als een tussenpaus worden gezien. De nieuwe fractievoorzitter bestreed daarentegen dat de WD een nieuw koers zal gaan varen. Voorhoeve maakte er geen ge heim van de laatste vier jaar met te genstand te maken te hebben ge had. Hij verwees naar de periode Nijpels als een tijd waarin de WD schade heeft opgelopen: „Ik heb ge tracht de WD weer op te bouwen. Die taak heb ik met volharding pro beren uit te voeren. Nu de WD na de gemeehteraadsverkiezingen van maart electoraal lijkt te zijn gestabi liseerd, is de tijd gekomen om het roer over te dragen aan de heer Bol kestein". Voorhoeve blijft lid van de WD- fractie en gaat zich toeleggen op in ternationale milieuvraagstukken. Bolkestein wordt door de fractie 'honderd procent' gesteund en moet niet als tussenpaus worden gezien: „Bij de WD hebben we geen pausen". In maart spande het er ook al om binnen de VVD. Na de slechte resul taten bij de gemeenteraadsverkie zingen stelden fractie en partij zich echter achter Voorhoeve op. Voor hoeve, zo werd toen besloten, zou op zijn post blijven en zijn imago verbeteren. Geen stemming Voorhoeve bestreed dat mediaspe- cialist Hermans beschikbaar was voor de post van fractievoorzitter. Volgens Voorhoeve is er tijdens de vergadering in Garderen niet ge stemd. Ook zouden er geen verwij ten aan partijvoorzitter Ginjaar zijn gemaakt. Berichten dat Ginjaar 'achterkamertjespolitiek' zou be drijven en 'met twee tongen' zou spreken, werden door Voorhoeve ten stelligste ontkend. Een andere prominente WD'er, de Groningse Commissaris van de Koningin Henk Vonhoff, verklaar de vanochtend te betwijfelen of de problemen binnen de WD nu ver leden tijd zijn. Volgens Vonhoff zijn de problemen niet op te lossen door 'het verwijderen van mensen'. Hij noemde het vertrek van Voor hoeve 'buitengewoon verrassend'. „Maar het is het verlangen van Voorhoeve zelf geweest en dat die nen we te respecteren", zei hij. Hoe wel de liberale voorman zijn 'zeer grote waardering' uitsprak voor de aanpak van de vertrekkende frac tieleider 'die in een moeilijke perio de de klus heeft overgenomen', zei hij het jammer te vinden dat Voor hoeve 'op een bepaald ogenblik af week van de koers die hij had uitge zet'. Wiegel weigerde vanochtend diep in te gaan op het aftreden van Voor hoeve. „Bolkestein kan op mijn vol ledige steun rekenen", was het eni ge dat hij kwijt wilde. LOPPERSUMIHAREN - Ko ninginnedag is gisteren in ons land uitbundig gevierd. Konin gin Beatrix en prins Claus met in hun gezelschap de prinsen, prinses Irene en mr. Piet van Vollenhoven en hun kinderen brachten officiële bezoeken aan Loppersum en Haren in Gronin gen. Begunstigd door fraai zonnig weer werden elders in het land tal van festiviteiten georgani seerd. Grote trekpleister was de Vrijmarkt in de hoofdstad die zo n 2 miljoen bezoekers trok. In deze regio organiseerden plaatselijke Oranje-verenigin gen ook tal van evenementen en waren er in diverse gemeenten drukbezochte kermissen. (zie voor uitgebreide verslagen pagina 11 en de regiopagina's) S3-319 3D9 Showroom: Oudeweg 145 - Haarlem Falende filecomputer VELSEN (GPD) - Bij de Velser- tunnel zijn vanmorgen in de och tendspits lange files ontstaan door problemen met de verkeerscom- puter. Er vormden zich op de A9 fi les van 9 kilometer. Ook de af- en aanvoerwegen raakten verstopt. Rijkswaterstaat is al ruim een jaar bezig over te schakelen op een nieu we verkeersregeling. De politie moest het verkeer geruime tijd met de hand regelen. De problemen wa ren pas voorbij toen men weer over schakelde op de oude computer. WIESBADEN/WASHINGTON- /TEL AVIV (GPD) - De Ameri kaanse president Bush heeft Syrië en Iran bedankt voor hun hulp bij de vrijlating van de 57-jarige Frank Reed, die gisteren als tweede Ame rikaanse gijzelaar binnen ruim een week werd vrijgelaten. Reed is in middels voor onderzoek opgeno men in een militair hospitaal in het Westduitse Wiesbaden. Reed werd op 9 september 1986 gegijzeld door de Islamitische Orga nisatie van de Dageraad. Die heeft hem laten gaan "na uitgebreide be sprekingen met de Islamitische Re publiek (Iran, red.)". Een woord voerder in Teheran bevestigde dat Iran de terreurorganisatie "heeft ge vraagd een tweede gijzelaar onvoor waardelijk vrij te laten en opnieuw hun goede wil te tonen op humani taire en islamitische gronden". Bush ontving gisteren Robert Polhill, die vorig weekeinde werd vrijgelaten, op het Witte Huis. Pol hill overhandigde hem een 'particu liere boodschap' van de shi'itische moslims die hem in Libanon gegij zeld hielden. Over de inhoud daar van is nog niets bekend gemaakt. Bush verzekerde dat voor de vrij lating van Polhill en Reed niet is on derhandeld met Iran of Syrië en dat beide landen "geen substantieel verbeterde betrekkingen tussen on ze landen kunnen verwachten zo lang nog zes Amerikanen vast zit ten". Ondertussen wijst nog niets erop dat een grote uitwisseling van gijze laars en gevangenen op handen is. waarbij onder anderen de journalist Terry Anderson (gegijzeld sinds 1985) en de Britse Anglicaanse on derhandelaar Terry Waite zouden vrijkomen. Zo'n ruil kan waar schijnlijk pas tot stand komen als Israël de ontvoerde Libanese sjeik Abdel Karim Obeid vrijlaat, samen met vele honderden Libanese en Palestijnse gevangenen. Israël is daartoe alleen bereid als ook gevangen genomen Israëlische militairen deel uitmaken van de uit wisseling. Uri Lubrani, de Israëli sche coördinator in Libanon, zei dit weekeinde in het dagblad Ma'ariv dat Israël bereid is te onderhande len met "iedere serieuze partij, met inbegrip van Iran, over de vrijlating van de gevangenen. Maar ik hoop niet dat de geachte Iraanse minister van buitenlandse zaken (Ali Akbar Velayati) of iemand anders in Tehe ran in de waan verkeert dat Israël kan worden gedwongen Libanese gevangenen vrij te laten zonder dat zijn eigen gevangenen vrijkomen". Joris Voorhoeve ROTTERDAM (ANP) - Minister opend. Het is de bedoeling dat nu Maij-Weggen van verkeer en water- op termijn, in 1992, als ook de aan staat heeft vanochtend de tweede sluitende wegen gereed zijn, de anp) yan Brienenoordbrug officieel ge- Brienenoord uit de dagelijkse file- berichten verdwijnt. «w»2950 In 5 modekleuren. Alleen bij Brilmij, zolang de voorraad strekt Leiden, Haar- lemmerstr. 107 (tegenover C&A) Alphen a/d Rijn, vManderslootstr. 9 Elke werkdag passeren tussen de 140.000 en 150.000 voertuigen de brug. Door de nieuwe brug wordt voorlopig alleen de ontsluiting in zuidelijke richting verbeterd, aan de verbetering in noordelijke rich ting wordt nog gewerkt. Zowel Maij-Weggen als de Rotter damse burgemeester Peper kantten zich bij de opening tegen de versim peling van de vervoersproblemen in verband met het milieu. Peper: „De discussie dreigt zich te beper ken tot hoeveel tunnels er komen. Het lijkt erop dat als je tegen tun nels bent je vóór het milieu bent en andersom." Peper toonde zich expliciet voor stander van tunnels. Een tweede Beneluxtunnel ten westen van Rot terdam moet er komen, en ook de Blakenburgtunnel ten zuiden van Rotterdam ziet Peper graag ver schijnen. „We zijn eigenlijk al te laat, gezien de stroperige besluit vorming in ons land", aldus de Rot terdamse burgemeester. Maij-Weggen toonde zich zeer be gaan met de vervoersproblemen rond de Maasstad. Een blijvende goede bereikbaarheid van de stad, industrie en haven, noemde zij van levensbelang. Zij is dan ook van plan binnen tien jaar de A4 te laten aanleggen tussen Den Haag en Rot terdam. Over de inpassing van deze - omstreden - weg in midden-Delf land is vorig jaar overeenstemming bereikt De vrijgelaten gijzelaar Frank Reed zwaait naar de samengestroomde menigte bij zijn aankomst in het Amerikaanse militaire hospitaal in Wies- baden. óók om te weten waar ik m'n voor deeltjes kan halen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27,50 Ik neem een kwartaalabonnement t 74,15' Ik neem een jaarabonnement 1 285.50* Voor bet abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Adres - Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1