'Het bloemencorso moet je ruiken' Burgemeester Warmond vecht tegen 'amputatie' Kortmann opent tentoonstelling over Zoeterwoude in oorlogstijd Warmonds college nog steeds niet rond Agrariër Van Schie uit Warmond kan weer fluiten door pont over Zijl PAGINA 8 REGIO LEIDEN MAANDAG 30 APRIL 1990 DDR. Maar ook Japanners, Ameri kanen en Australiëers, om maar eens een greep uit het enorme aan bod buitenlanders te doen, ontbra ken niet. Ambassadeurs In Lisse kreeg het buitenlands be zoek zelfs een officieel tintje. Op het gemeentehuis verzamelde zich een keur aan ambassadeurs en land- bouwattaché's uit Oost en West om als gast van, burgemeester G. J. van der Kroft de bloemenpracht te aan schouwen. 'I like it' was het kernachtige, commentaar van de Amerikaanse ambassadeur H. Wilkins Jr. Zijn veiligheidsagenten hadden zich voor de gelegenheid getooid met een fraaie gele tulp. Op het laatste moment melddèn zich nog vele buitenlanders bij de WV's in de Duin- en Bollenstreek, die zonder uitzondering het bordje 'uitverkocht' op de deur moesten hangen. "Het is hier geweldig druk geweest. Een gekkenhuis." aldus M. van der Jagt van de Noordwijkse VW. "Veel Duitsers zijn bij het zien van de eerste zonnestralen naar de kust gekomen en vielen hier met hun neus in de bloemen". Dierentuin Decor-ontwerper C. van Driel had ook dit keer voor verrassende ont werpen gezorgd. Een wereld met veel dieren ook, want in de drie kwartier dat het corso voorbijtrok kwam een ware dierentuin langs: een tijger, een leeuw, een reusachti ge stier, een krokodil, kamelen, oli fanten, pauwen, ooievaars en big gen. De laat bloeiende en in koelcel len bewaarde hyacinthen deden niet onder voor hun beter aange schreven, vroeg bloeiende 'broer tjes', alleen de rozen hadden wat moeite om gedurende de hele rit van Haarlem naar Noordwijk over eind te blijven. Organisator Goemans heeft zelfs nog wat hyacinthen overgehouden en morgen worden duizend kratten met deze bloemen naar Engeland verstuurd, zodat het bloemencorso daar in problemen gekomen door het vroege bloeien van de tulpen ook is geholpen. Files Noordwijk NOORDWIJK - De Noordwijk se politie raadt bezoekers van de bloemenbadplaats vandaag aan te kiezen voor het openbaar ver voer of de fiets. Adjudant Braak- sma van de gemeentepolitie ver wacht met het mooie weer op nieuw tbpdrukte in de kust plaats, waar de praalwagens van het bloemencorso nog tot van avond zijn te bezichtigen. Gisteren stonden automobi listen al uren in de file. De bou levard is voor alle verkeer afge sloten en. op de Beeklaan, de meest zuidelijke toegangsweg tot de boulevard, is door werk zaamheden slechts één rijbaan beschikbaar. De bekende Zoeterwoudse arts en verzetsman Wybo Kortmann (rechts op de foto) opende dit weekeinde een tentoonstelling over Zoeterwou.de in de tweede wereldoorlog. (foto Henk Bouwman) ZOETERWOUDE - Dokter Wybo Kortmann opende afgelopen za terdag de tentoonstelling 'Zoeter woude 1940-1945' in Suetan- borgh, de oudheidkamer van de vereniging Oud-Zoeterwoude bij de Noordbuurtseweg. De 84-jari- ge arts hield ruim 50 jaar praktijk in Zoeterwoude en speelde in de oorlogsjaren een belangrijke rol in het verzet. De tentoonstelling is op wisselende tijden geopend tot 42 mei. In zijn openingstoespraak stel de Kortmann vast dat veel joden, jonge mannen, deserteurs en an deren die uit handen van de Duit sers wilden blijven in Zoeterwou de waren ondergedoken. Toen na september 1944 de voedselvoor ziening moeilijk werd, overviel het verzet boerderijen die voed selvoorraden zouden hebben. Dat zo'n overval voor de betrokken boeren behalve schade, ook smaad betekende betreurde Kortmann achteraf. Aan het ein de van zijn toespraak plaatste de bekende arts een bloemstuk voor een foto van het verzetsmonu- ment aan de voorgevel van het stadhuis. Vervolgens verklaarde hij de expositie voor geopend. Zoeterwoude 1940-1945 geeft een overzicht van de vijf oorlogs jaren in het Zuidhollandse dorp. Er zijn veel verordeningen en fo to's uit de eerste oorlogstijd, ter wijl voor de berichtgeving door de kranten een aparte afdeling is ingericht. De 18 oorlogsslachtof fers uit Zoeterwoude worden her innerd door foto's met korte bij schriften over hun leven en de wijze waarop zij de dood vonden. Vier van de 18 slachtoffers vielen toen Engelsen een vliegtuig be schoten- dat kort tevoren was neergestort in de Geerpolder. De Engelsen wilden met hun actie het instrumentarium vernietigen. Burgemeester De verzameling van Dr. Kort mann staat in een aparte vitrine. Hij was plaatselijk leider van de landelijke organisatie voor Hulp aan Onderduikers (LO) en ge- zondheidsofficier van de Binnen landse Strijdkrachten (BS). Voor al voor de voedsel- en geneesmid delenvoorziening heeft hij veel gedaan. Bij een grote razzia op 19 maart 1945 wist Kortmann ter nauwernood te ontsnappen. Na de oorlog kreeg hij voor zijn op treden de Erepenning van de L.O. en het verzetskruis. De tentoonstelling biedt nog tal van onderwerpen uit Zoeterwou de in oorlogstijd. Zo is er een brief van de toenmalige burgemeester waarin hij aan het Duitse gezag de namen doorgeeft van ambtena ren en politiemensen die in zijn ogen 'fout' zijn. Daarnaast zijn uiteenlopende zaken te zien als recepten met suikerbieten, prij zen van levensmiddelen op de zwarte markt en het dagboek van pater Den Elzen. In de oorlog woonde deze geestelijke in het klooster aan de Vrouwenweg. Zijn dagboek wordt op 5 mei uit gegeven door de Stichting Oud Zoeterwoude. Vijver geleegd en vergroot om kunst te plaatsen WASSENAAR - Om twee kunstwerken te kunnen plaat sen, moet een Wassenaarse vijver van een dam worden voorzien, gedeeltelijk worden leeggepompt en vervolgens worden vergroot. Dat blijkt uit een brief aan de omwonenden van de vijver in de noordelijke nieuwbouwwijk Wetering- park. Het ene kunstwerk bestaat uit een waaier met een schelp. Het kleurige keramiek her bergt een fontein en krijgt een plekje in het water. Het ande re kunstwerk symboliseert het 75-jarige bestaan van de Was- senaarsche Bouwvereniging en krijgt een plekje aan de rand van het water. Het gaat om een sierbestratingsplateau van kleine keitjes waarin op onopvallende wijze het getal 75 is verwerkt. Het plateau kan ook als zitje worden ge bruikt en voor het visuele as pect worden drie delen 'losge maakt' van het plateau en luk raak in de vijver gedeponeerd. Aanrijding zet politie op spoor Leidse autodieven NOORDWIJK Twee Lelde- naars zijn zaterdagnacht inge sloten door de politie van Noordwijk nadat zij eerder op de avond in Zoeterwoude- Rijndijk waren aangehouden. Het tweetal, een 25-jarige en een 20-jarige man, wordt ver dacht van autodiefstal. De politie kwam het duo op het spoor na een aanrijding in Oegstgeest. De mannen reden na de 'aanrijding door, maar het kenteken van de wagen, een Ford bestelbus, werd ge noteerd. De Noordwijkse poli tie wist de Noordwijkse eige naar te achterhalen, die pas op dat moment de vermissing van de wagen bemerkte. Ondertussen was de bestel wagen gesignaleerd aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwou de. Twee agenten hielden het tweetal aan in de buurt van de wagen. Bij nader onderzoek bleek, aldus de politie, dat de mannen net hadden gepro beerd bij een bedrijf in te bre ken. Evenement trekt in bollenstreek opnieuw record-aantal toeschouwers Ook bewoners en politici verzetten zich tegen overname Lage Landen door Alkemade DUIN- EN BOLLENSTREEK "Het bloemencorso valt met geen pen te beschrijven. Je moet het zien en ruiken". De ou dere dame uit Venlo had afgelo pen zaterdag met naar schatting nog zo'n 1,3 miljoen anderen uit binnen- en buitenland de daad bij het woord gevoegd. Het 43ste bloemencorso mocht zich daardoor verheugen in een re cord-belangstelling, die ner gens tot problemen leidde, maar wel overal voor volle stra ten zorgde. door Hans Jacobs "Je kunt gerust spreken van een absolute topper. Het was op een aantal plaatsen wat je noemt angstig vol," meldde corso-organi sator P. Goemans na afloop. Met na me in-het hart van de Bollenstreek stonden de toeschouwers op som mige plaatsen wel tien rij,en dik langs de route opgesteld. "Bij de Keukenhofdreef in Lisse en bij het begin van het corso in Haarlem ver wachten we altijd veel mensen, maar nu was het op de anders wat rustiger plekken ook erg druk". Het 'ideale' weer - niet te warm, maar wel volop zon - en de combina tie met het lange weekeinde in Ne derland en de buurlanden, was on getwijfeld debet aan de enorme be langstelling voor het corso. Tussen Hillegom en Sassenheim was er in derdaad op een aantal plaatsen bij na geen doorkomen aan. Deson danks waren er volgens Goemans geen knelpunten: "Alleen bij het begin van de route hebben we pech gehad met een lekke band voor de laatste praalwagen, maar dat was snel verholpen". De drukte begon zaterdag al in al le vroegte toen de Keukenhof haar deuren opende. Ook voor de bloe mententoonstelling in Lisse was het een topdag. Het parkeerterrein liep helemaal vol met bussen vanuit alle windstreken van Europa. Op vallend in het jaar na de revolutio- nare veranderingen in het Oostblok waren natuurlijk de toeristen uit Polen. Tsjechoslowakije en de WARMOND - "We moeten ervoor zorgen dat er niet over ons, maar met ons wordt gepraat", aldus een strijdlustige burgemeester van Warmond, mevrouw G.W. van der Wel. zaterdag middag in het Warmondse Lage Land. De burgemees ter greep een feestelijke bij eenkomst bij de familie J. van Schie aan om haar hart te luchten over het nieuwe dreigende verlies van het ge bied ten zuidoosten van De Kaag aan Alkemade. Staatssecretaris D. de Graaff-Nauta van Binnenlandse Zaken sloot on langs niet uit dat het Warmondse Lage Land toch bij de gemeente Alkemade wordt ondergebracht. De gemeente Warmond zou de fi nanciële aderlating best kunnen dragen, liet zij weten. Op 16 mei zul len Tweede Kamerleden zich over de kwestie buigen. De burgemeester zei de moed nog niet te hebben opgegeven. "We moeten niet te bescheiden zijn", meldde ze krachtig. Haar ontging de logica van de stelling dat het La ge Land beter bij Alkemade zou passen. Of de Lage Landers nu bij Warmond horen of bij Alkemade, omrijden moeten ze toch: "Met alle respect, maar wat is Alkemade nu eigenlijk? Het zijn allemaal woon kernen. Als de mensen uit het Lage Land naar Alkemade willen, moe ten ze nog altijd via Leiderdorp om rijden". Ze stelde vast dat recreanten en woonforensen niet beter worden van een herindeling, alleen Alkema de zou ervan profiteren: "De ambte naren daar worden er beter van. Met iets meer inwoners worden de fi nanciële mogelijkheden ruimer. Maar als er bij ons een stuk af moet, moet Alkemade sportief zijn en zeg gen waar men als gemeente op ge richt is". Ze memoreerde dat in het verleden meermalen is gesteld dat Warmond te klein zou zijn om zelfstandig te kunnen blijven. "Dan zou nu moe ten gelden dat er zeker geen stuk van Warmond af moet. Ook al wo nen er in het Lage Land niet zo veel mensen, het gaat om liefst 30 pro cent van ons landoppervlak", aldus Van der Wel. Zij vindt dat er bij een eventuele overdracht geen sprake is van een grenscorrectie, maar van een 'amputatie'. Volgens gemeentesecretaris I.J. Lautenbach komen gemeente en burgers op verschillende fronten in verzet om de Tweede Kamer er van te doordringen dat het Lage Land Warmonds grondgebied moet blij ven. Zo organiseert een bewoner van het Lage Land op dit moment een handtekeningenactie tegen de annexatie onder de ongeveer 200 vaste bewoners. Lautenbach ver wacht dat veel inwoners zullen te kenen omdat zij. bijvoorbeeld in de contactcommissie Lage Land, meermalen duidelijk hebben ge maakt bij Warmond te willen blij- Ook de eigenaar van de Kaagso ciëteit zou een 'brief op poten' schrijven. Wanneer de Zweilander- polder naar Alkemade 'verhuist', vreest de eigenaar dat hij voor ha venfaciliteiten bij meerdere ge meenten vergunningen moet aan vragen. Hij zou daarom het liefst al le zaken met recreatiegemeente Warmond blijven regelen. De politici zitten evenmin stil. Warmond is bezig met een 'politie ke lobby'. Kamerleden, die zich spe cifiek op herindelingen richten, worden zo snel mogelijk benaderd om zich sterk te maken voor War- mondse*belangen. De gemeente wil ook dat de Kamerleden de gemeen te bezoeken pm te kunnen zien wat het Lage Land is, hoe de mensen er leven en welke keuze de bewoners zelf maken. Er is nog geprobeerd om de kopstukken zaterdag uit te nodigen voor de bijeenkomt op de boerderij, maar dat is niet gelukt. Burgemeester had door verhuizing geen tijd WARMOND - Pas op het laatste moment wordt duidelijk hoe het programma en de taakver deling van het nieuwe War mondse college van burge meester en wethouders er uit gaan zien. Volgens de wet die nen de nieuwe colleges morgen te worden geïnstalleerd, maar morgenmiddag dient er nog overlegd te worden. Dit weekeinde konden de onder handelingen nog niet worden afge rond. omdat de burgemeester door verhuizing geen tijd had om met de kandidaat-wethouders J.C.M. Was senaar (CDA) en W.A.M. de Vos te praten over een taakverdeling. Met haar verhuizing naar de Warmond se Kloosterwei heeft de burgemees ter overigens een heikele kwestie uit de wereld geholpen. In haar eer ste maanden als burgemeester woonde ze in Lisse, aanvankelijk zonder telefoonaansluiting. De college-onderhandelingen na men vorige week een verrassende wending doordat Progressiéf War mond (PW) door het CDA niet lan ger als kandidaat-collegepartner werd geaccepteerd. De nieuwe pont die de Warmondse familie Van Schie uit het isolement haalt werd zaterdag gepresenteerd c publiek en politiek. Aan het overkant van de Zijl de boerderij van Van Schie. (foto Henk Bouwn WARMOND - 'Fluitend naar de overkant', was de toepasselijke titel van een boekje van Toon Hermans, dat de Warmondse familie J. van Schie zaterdagmiddag cadeau kreeg. De veehouders wonen op het eiland de Zwanburgerpolder in het Lage Land en wilden hun blijd schap uiten over de pont die hun boerderij sinds enige tijd met het vasteland verbindt. De gemeente gaf 1,5 ton. subsidie voor de aan schaf van het 450.000 gulden kos tende vervoermiddel. De pont maakt een betere be drijfsvoering mogelijk in boerderij De Eenzaamheid. Vroeger werden de melkbussen met een roeibootje naar de Zijldijk gebracht; voor vee en werktuigen werd ëen wat grotere boot gebruikt. "Na het sjouwen met die bussen had ik dan ook geen lucht meer om te fluiten", vertelde Van Schie de gever van het boekje van Toon Hermans. De boer maakte duidelijk dat slechte weersomstan digheden minder vat hebben op de pont dan op een rank roeibootje. Ook zijn allerlei bedrijfswerktuigen en vee nu makkelijker te vervoeren dan vroeger. Burgemeester mevrouw G.W. van der Wel ging in haar toespraak even in op de geschiedenis die aan de aanschaf van de pont voorafging. De familie Van Schie wilde aanvan kelijk een vaste ontsluiting, maar het bleek al snel onmogelijk om het eiland via een weg en een brug met de dorpskern te verbinden. "Dat zou voor die ene boerderij te veel geld kosten", maakte Van der Wel duidelijk. Het boerenechtpaar, dat naast 40 koeien ook enkele vakantiehuisjes houdt* had zich veel moeite getroost om er een feestelijke bijeenkomst van te maken. Het tweetal had ge zorgd voor een rondleiding door het bedrijf, hapjes en drankjes en een rondvaart over de Kagerplassen in de pont. MAANDAG 30 APRIL Hazerswoude optreden 'Gruppo Sportivo', aanvang 21.00 uur in de Stek. Leiden voorronden Leids Cabaret Fes- val. aanvang 20.30 uur in de eidse Schouwburg. DINSDAG 1 MEI Katwijk sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeute, van 15.00 tot 16.00 uur in sportzaal Boorsma, Zwanenburg. klaverjassen bij Koestal/Over- duin, aanvang 20.00 uur. klaverjassen en jokeren bij Ont spanningsvereniging Katwijk, aanvang 20.15 uur in Tripodia. Leiden telefonisch spreekuur Belan- genburo Gezondheidszorg, voor advies en informatie, van 10.00 tot 12.00 uur tel: 071-254654. zomerkledingbeurs NVvH, 19.00-21.00 uur Caeciliastr. 18. voorronden Leids Cabaret Fes tival. aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Noordwijk installatie nieuwe gemeente raad. aanvang 17.00 uur in het ge- jaarvergadering Vereniging 'Vogellust', aanvang 20.00 uur in 't Vuurschip, Nieuwe Zeeweg. cursusavond 'Vogels in hun do mein', Vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming, aanvang 20.00 uur in Natuurcentrum Jan Verweij.'Weteringkade. Valkenburg installatie gemeenteraad, aan vang 20.00 uur in het gemeente huis. WOENSDAG 2 MEI Alphen spreekuur 55-plussers OSO-kantoor, Kwartelstraat 66a, van 10.00 tot 12.00 het Hillegom schrijfavond Amnesty Interna tional. van 19.00 tot 21.30 uur in de bibliotheek. Sportlaan. Katwijk optreden Bassie en Adriaan op kermis op terrein Sportlaan, aan vang 18.30 uur. (piano) met werk van Schubert en Schumann, aanvang 20.15 uur, Kapelzaal van K&O, Oude Vest. jubileumvoorstelling door Saïnt-Lazare (Vereniging voor Franstalig toneel Leidse Universi teit). aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater. Leiderdorp kennismaken met Bowls, van 12.00 tot 15.00 uur in Sportcom plex De Does, Hoogmadeseweg. bridgen in Bridgecentrum Lei derdorp, Bernhardstraat, aanvang 13.30 uur. Noordwijk bijeenkomst Christelijke Be jaardenvereniging 'De Binnenha ven', aanvang 15.00 uur in De Vin- kenhof, Achterzeeweg. bridgen bij DDS. aanvang Cultureel Centrum, spreekbeurt: 'Vrouwen en be taalde arbeid', door mevrouw Van Dijk, Stichting Vrouw en Werkwin kel. aanvang 20.30 uur. Cultureel Centrum, Marijkelaan. DONDERDAG 3 MEI Katwijk klaverjassen en jokeren bij Noord-Noord-Oost, 20.00 uur. Leiden lunchconcert Wendela van Swol (fluit) en Patrick Hopper (pia-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8