Flexibiliteit kenmerkt woning van jaren '90 Jonge ontwerpers op het keukenpodium Onderhoud van massief houten aanrechtbladen Jonge ontwerpers op het keukenpodium. Het lijkt een satire op Jonge op het coneertpodium dat is schijn, het is bedoeld en moet ook opgevat worden. Jonge men sen op het keukenpodium is een presentatie van vier jon ge studenten van verschil lende academies, die hun vi sie op de keuken tonen. door Annemarie Zevenbergen Vier academiestudenten heb ben een keuken ontworpen of bewerkten een bestaand mo del als afstudeerproject. De vier gingen ieder vanuit een eigen invalshoek aan de slag. De Oisterwijkse fabrikant van Almat en Culinova-keukens stelde de vier in staat hun pro ject te verwezenlijken. "Het uitgangspunt van mijn keukconcept vormde één van mijn examenprojecten: het ontwerpen van een keuken voor ouderen". Taco Brakel van de Akademie Industriële Vormgeving Eindhoven wil de met zijn concept duidelijk afwijken van het huidige kas tensysteem en had zich als doel gesteld een werkplek voor ouderen te creéeren. "Aan de groep ouderen han gen nogal wat cliché's. Ik denk met betrekking tot mijn doelgroep aan hen die na hun pensioen het huis verwisselen voor een verzorgingsflat, waar zij geheel zelfstandig funtio- neren. Zij zijn zich er terdege van bewust dat ze de ver schijnselen van het ouder worden niet kunnen ontlo pen. Daarom willen ze ook een keuken die daarop is voorbereid. Eventueel ge schikt voor gebruik vanuit een rolstoel. Zo goed als zij de inrichting van hun eigen apar- tement willen bepalen, willen zij dit ook doen voor hun keu ken. Om de keuken zo com pact mogelijk te houden heb ik een extra werkvlak, op zit hoogte, en een verlaagd kook- plateau aangebracht". Taco koos voor een antra ciet afwerking om 'alle ge reedschappen en voedselbe- standdelen goed te laten uit komen'. De spoelbak en het gedeelte eromheen zijn glan zend afgewerkt, alle andere delen zijn zijdeglans of ge structureerd afgewerkt. Droom "Iemand heeft eens beweerd, dat ieder mens een kunste naar is in zijn droom. En een EINDREDACTIE HENK HOUTMAN EN HENRIETTE v.d. HOEVEN kunstenaar is juist iemand die aan zijn dromen gestalte kan geven. £o werd mijn droom wens werkelijkheid in combi natie met een functionele keu ken". Carina Groen van de Akademie voor Beeldende Kunsten in Utrecht studeert dit jaar af in de richting schil deren en besloot daarom een praktische maar steriele keu ken tot 'feestelijke compositie om te bouwen'. "Tijdens een reis door Italië groeide mijn gevoel voor de coraties. De kleurrijke omge ving had een nadrukkelijke invloed op mij. Volgezogen met inspiratie kwam ik weer in Nederland terug. Tegen over de Italiaanse uitbundig heid kwam de Nederlandse nuchterheid wel heel erg op. Tevergeefs zocht ik naar die uitgelaten stemming op straat en in huis. Maar alles ademde de sfeer van doe maar gewoon dan doe je al gek genoeg. Ik vind dat een beetje gekte wel te combineren is met het prac- tische", motiveert Carina haar keuze om een bestaande keu ken aan te passen aan haar ge voel. ,,De kleurkeuze en de vormentaal hebben in hun toepassing en omgeving daar door als resultaat alsof je een orkest in huis haalt". Carine nam een witte keu ken als uitgangspunt en be schilderde deze in frisse kleu ren als rood, geel, blauw, groen en oranje. Vrij "Het is voor ons als fabrikant leuk om te zien hoe jonge ont werpers hun eigen visie op keukens hebben. Zij zitten nog niet in vaste patronen en zijn vrij in hun opvattingen. Daar kunnen leuke dingen uit voortvloeien en er kunnen elementen in zitten die verder ontwikkeld kunnen worden. De studenten geven een rich ting aan die het misschien in de toekomst op zal gaan. Het is boeiend om te zien hoe zij de problemen die ze tijdens hpn studie en ontwerp tegen komen oplossen," aldus di recteur E. J. M. Kers van de Almanova Werkmeubelin- dustrie in Oisterwijk. "Wij proberen ieder jaar iets anders. Deze keer hebben wij vier academiestudenten fi nancieel in de gelegenheid ge steld hun project te verwezen lijken. Wij hebben een leuke samenwerking met de acade mies. Studenten krijgen in de gaten dat wij open staan voor zulk soort dingen en nemen zelf contact met ons op als zij kiezen voor een keukenafstu deerproject". Op één van de ontwerpen, de Culinova Omega van Fons Bakker, afgestudeerd in de richtilndustrial design aan de Amsterdamse Gerrit Rietveld Academie, is internationale modelbescherming aange vraagd. Uitgangspunt voor deze keukenunit waren de ge gevens dat de keuken door man of vrouw op geheel ande re wijze en vaak korter wordt gebruikt dan in de jaren zes tig, toen deze nog het domein van de huisvrouw was, en het feit dat de gekookte gerechten steeds diverser en ingewik kelder worden. De Omega kan dan ook twee gedaanten aannemen: als een kleine los staande unit die overal kan staan, waarin men snel en makkelijk een kleine maaltijd kan bereiden en in uitgescho ven positie als volwaardige culinaire omgeving, waarin de gebruiker de mogelijkhe den heeft, al dan niet samen met anderen ingewikkelde gerechten te koken. In ingeschoven toestand bestaat de Omega uit vier ko lommen met elk een diameter van 75 centimeter. Elke ko lom herbergt een roteerbare opslagruimte in de vorm van draaiplateau's. Ieder draaipla teau bestaat uit zes doorde ge bruiker te bepalen parten. In uitgeschoven toestand is het logische verloop van werk zaamheden in de keuken zichtbaar: opslagruimte, voor bereiding/spoelen, koken, uit- De cullinova Omega van Fons Bakker. serveren, afwassen en opber gen. Curve Sandra Bakvis, studente aan de Koninklijke Academie van beeldende Kunsten in den Haag ontwierp de Almat Cur ved Cook. Haar uitgangspunt was een compactkeuken die als een curve om de gebruiker gevormd is. Hierdoor wordt de bereikbaarheid van alle functies vergroot. De hoogte van de keuken is eveneens verstelbaar door middel van vier stelpoten. De werkblad hoogte is daardoor variabel van 70 tot 90 centimeter. Het werkoppervlak kan vergroot worden omdat het tafelblad aan de rugzijde ook in hoogte verstelbaar is. In het werk blad bevinden zich naast het kookgedeelte de spoelbak en het afdruipgedeelte. De bo venbouw is voorzien van twee tiptoetssystemen waarmee de verlichting, twee keramische kookplaten, de circulatiekap en de magnetron/oven zijn te bedienen. Jarenlang gaf de consument de voorkeur aan een houten blad, afgewerkt met een tweecomponentenlak. Die geeft een mooie, glanzende toplaag waarop water, vet, citroensap en schoon maakmiddelen geen vat hebben. Nadeel: de lak is gevoelig voor meskerven en niet goed bestand tegen hitte. Een met olie bewerkt blad kan beter tegen lange messen en is opgewassen tegen hitte. Bij een juiste behandeling tot ong. 200 graden Celsius. Wel is het zaak het hout regelmatig in de olie te zetten. Bekende houtsoorten voor werkbladen zijn beuken en eiken. Jarenlang was ook de harde houtsoort teak uiterst gewild voor werkbladen. Maar sinds onze zorg om het behoud van de regen wouden is tropisch hardhout min of meer taboe. Voor liefhebbers van de warmrode gloed van teak is er nu een uitstekend alternatief in de Europese hardhoutsoort beuken, die door een speciale manier van logen onder druk met am monia een warme roodachtige gloed krijgt. De behandeling maakt het hout extra hard, harde nog dan teak. Een voordeel is verder dat deze zogeheten sylvaket uitvoering van beukehout slechts één derde kost van de prijs die je voor teak moet neertel len. i den Rijn, vIDAG 30 APRIL 1990 tonstraat is overspannen met een betonnen boog. De poort met het opschrift 'Domusica' lijkt een grapje, maar heeft wel degelijk een functie. Als je er onder door bent kom je in een stil maar gezellig straatje, zo eentje waar moeder op een stoel voor de deur zit, terwijl de kinderen in de straat spe len. De woningen zijn ruim en licht met een patio. De stuwende kracht achter de BouwRAI-voorbeeldwijk is Almere's projectleider stadsontwikkeling ir. H. Lau- manns. Hij noemt Almere - een stad die een enorme groeitaak heeft - een jonge en dynamische stad waar (bijna) alles kan op het gebied van woningbouw. "We hebben zonder aarzeling de uitdaging opgepakt en gekozen voor een locatie midden in de stad in de buurt van een NS-station. Die twee voorwaarden zijn mede bepalend voor het wonen in de toekomst". De architecten en opdracht gevers kregen ruim baan. "Wel wilden we de praktijk niet uit het oog verliezen en kozen we ook voor een betaal bare woning. Het moest pas sen binnen de normale regel geving, financiering en grond exploitatie. Binnen die voor waarden moesten de architec ten zo vernieuwend mogelijk Terwijl verhuiswagens af en aanrijden om huisraad van toekomstige bewoners af te leveren, is een grote groep bouwers nog druk bezig met het leggen van de laatste hand aan de nieuwbouwwoningen in de Muziekwijk-Noord in Almere. De 240 woningen van de in aanbouw zijnde woonwijk bieden een onalledaags aanzicht. Het gaat hier dan ook niet zomaar een stadsuitbreiding, deze wijk, met vaak opmerkelijke en verrassende architectuur, vormt van 4 tot en met 13 mei de buitenexpositie van de NVVR BouwRAI. Muziekwijk Almere als expositie door John benschop Het is voor het eerst dat de BouwRAI een buitenexposi tie heeft. De Nederlandse bouwwereld kent de laatste jaren een sterke behoefte om ideeen over wonen in de toe komst op ware grootte en van blijvende aard te presenteren. De modelwoningen en ma quettes in de expositiehallen van de RAI in Amsterdam bo den daarvoor te weinig ruim te. Het idee van de Nationale Woningraad (NWR) om een 'voorbeeldproject' te verwe zenlijken werd door de RAI opgepakt en de gemeente Al mere stelde een locatie be schikbaar. Deze bundeling van krach ten heeft als resultaat een op merkelijke woonwijk, die de trend zal zetten voor woning bouw in de jaren negentig. Achttien architecten hebben geprobeerd een betaalbare woning te ontwerpen, die vol doet aan de eisen van de ko mende tijd en inspeelt op de wijzigende wensen en behoef ten van bewoners. Kwaliteit stond daarbij centraal. Zowel in gebruik van materiaal, woonmilieu als vormgeving en architectuur. De woningen die nu verrij zen in de Muziekwijk-Noord zijn verrassend van architec tuur. zowel buiten als binnen. Wie door de wijk loopt ziet dat de woningen uiterlijk zeer van elkaar verschillen qua kleur, materiaalgebruik en vorm. De binnenzijde van de huizen wordt gekenmerkt door een gemeenschappelijke noemer: flexibiliteit. Het gebruik van de verschillende vertrekken ligt niet op voorhand vast. De woningen zijn gemakkelijk anders in te delen. Tussen alle laagbouw» val len de twee hoogbouwprojec ten als eerste op. Het ene is een gebouw met duurdere huurappartementen met veel ruimte en luxe. Architect H. Klunder mikt op kleine huis houdens met een dubbel in komen. Mensen die hun schaarse vrije tijd liever ste ken in een partijtje tennis dan in onkruid wieden. Het ande re hoogbouwproject heeft vrolijke kleuren, veel glas en een ronde gevel. Dit wooncen- trum voor ouderen, ontwor pen door Van Hezik Partners, heeft een gesloten ruime gale rij. Dank zij de schuivende wanden in de woningen zijn ze makkelijk naar eigen in zicht in te delen. Sungalows Zeer bijzonder is de rij van elf jongerenwoningen van Veldhoven Architecten. De zogenaamde 'sungalows' heb ben de gangbare breedte van 5,40 meter, maar zijn aanzien lijker dieper dan normaal. De tuin is voor een deel opgeslokt door een gang die loopt naar een verder gelegen studio of werkkamer. Daardoor ont staat bij elk huis een kleine patio (ommuurde binnentuin) die via glazen schuifpuien is te bereiken. De beoogde toe komstige bewoners - jonge mensen met een goede oplei ding achter de rug en een car rière voor de boeg - hebben volgens de bedenkers vol doende aan een kleine plek onder de zon. Architect Teun Koolhaas heeft enkele meerfase-wonin- gen gecreéerd. Op de bene denverdieping zijn woningen voor ouderen. Daarboven eengezinswoningen met twee etages. De trap van dit high tech huis in glimmende staal kleuren loopt buitenom en er is ruimte voor een dakterras. De woning is vrij in te delen dank zij een speciale voorzie- ningenwand. Zo is het moge lijk naar eigen keus de keu ken, sanitair en andere instal laties aan te sluiten. Aardig is ook 'Variaties op een thema' van Architecten groep 5. Er is één basiswoning waarop bij de vier andere wo ningen is gevarieerd al naar gelang de doelgroep (oude ren, tweeverdieners, een nor maal gezin en een huishouden met werk aan huis). De wonin gen vormen een harmonisch geheel. Bij het Customized Housing van Van den Berg en Octatube bestaat de gevel ge heel uit glas. Alleen de plaats van de entree en de trap ligt in deze huizen vast. Domusica De entree van de Duke Elling- is in de wijk terug te vinden, van sociale huur- en koopwo ningen tot en met de vrije sec tor. Flexibiliteit was het hoofd thema voor de buitenexposi tie. Laumanns: "Er zijp wo ningen bij waarin je in je eigen huis kunt verhuizen". De bou wers spelen hiermee in op de toekomstige woonwensen van de consument. "Er wordt nu maatwerk geleverd, maar op zo'n wijze dat men binnen de huizen makkelijk kan ver anderen. Niet alleen op één verdieping, in enkele huizen zijn de boven- en benedeneta- ge uitwisselbaar". De buitenexpositie is een ware modeshow. Je ziet overal steeds weer nieuwe en interessante dingen. De grote verschillen maken de wijk aardig en attractief, al noemen critici het een kakafonie aan bouwsels en kleuren waar maar erg weinig 'samenhang in zit. Laumanns: "Niet de bouwsels vormen een samen hang in deze wijk, maar de Uitstraling Het project werpt in de bouw wereld nu al vruchten af en heeft uitstraling naar nog te ontwerpen. Het is fenslotte een expositie". Meer mogelijk De architecten lieten zien dat met iets meer inzet meer mo gelijk is dan de huidige buik- bouw. Het zijn huizen gewor den die geschikt zijn om ook elders te bouwen. Het hele scala van woningbouwtypen De badkamer in een woning van Van den Berg. (foto Sphinkx) starten 'projecten. De grote zorg van Laumanns is echter de reactie van de consument. "De meest traditionele wonin gen van de 240 stuks waren het eerst verkocht. Met de in- novatievere woningen lag dat een stuk moeilijker. De men sen waren nogal sceptich als ze de plannen op papier za gen". Laumanns noemt de huidi ge woningbouw en bewoning banaal. "De televisie staat in elke huiskamer in dezelfde hoek. Voor een intelligente woning zijn passende bewo ners nodig die goed om kun nen gaan met mogelijkheden die de woning biedt. Wanneer iemand nu verhuist is men 's avonds al klaar met de inrich ting. Zelfs de schilderijtjes hangen dan aan de muür en men kan tevreden voor de te levisie gaan zitten. In een in novatieve woning moet je groeien. Het geeft een bewo ner meer mogelijkheden om zich in een eigen woonstijl uit te leven". Laumanns is al weer druk bezig met de voorbereiding van de expositie in 1992. Want de voorbeeldwijk krijgt een vervolg en zal een vast onder deel uit gaan maken van de tweejaarlijkse NWR BouwRAI. Het motto zal nog grensverleggender zijn dan het huidige project. "De archi tecten die we hebben bena derd zijn het neusje van de zalm in Nederland. Wel moe ten de huizen de consument aanspreken en het kwaliteits niveau van de woningbouw sector optrekken". De huizen in de Muziekwijk in Almere die deel uitmaken van de buitenexpositie van 4 tot en met 13 mei zijn tegen die tijd nagenoeg allemaal be woond. Vijftig van de 240 wo ningen zijn echter nog voor ie dereen toegankelijk. Een aan tal is ingericht als modelwo ning. De toegang tot de expositiewijk in Almere. De werkplek voor onderen van Taco van Brakel.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 6