Onenigheid over neutraal Duitsland ivfa t Minderheden in China roeren zich steeds krachtiger Gorbatsjov als enige tegen Navo-lidmaatschap Weinig kans op vergoeding voor nabestaanden veerboot AMERIKANEN TEGEN ABORTUS JK. Islamieten in Bayrut laten morgen weer gijzelaar vrij Middellandse Zee in 2025 weer schoon Lafontaine uit het ziekenhuis MAANDAG 30 APRIL 1990 BUITENLAND PAGINA 5 MOSKOU (AFP/Rtr/UPI/DPA/AP) Zes dagen voor het overleg over de Duitse hereni ging zijn de Oostduitse premier De Maizière en Sovjetpresident Gorbatsjov het gisteren in Moskou niet eens geworden over de toekomstige status van een herenigd Duitsland. Zaterdag beginnen in de Westduit- se hoofdstad Bonn de Bondsrepu bliek, de DDR en de vier geallieerde mogendheden uit de Tweede We reldoorlog hun overleg over de her eniging van de beide Duitslanden. De Oostduitse premier De Maizière bracht dit weekeinde een bezoek aan Moskou. Hij deelde daar Gor batsjov mee het idee van een neu traal Duitsland "verouderd" te vin den. De Mazière verklaarde dat een herenigd Duitsland deel uit zou kunnen maken van de Navo "mits het bondgenootschap zijn strategie en structuur verandert". Gor batsjov noemde een dergelijk lid maatschap "onaanvaardbaar". Een kleine week voor het twee-plus- vier-overleg blijken de DDR en de Sovjetunie grondig van mening te verschillen. De Maizière werd op zijn eerste staatsbezoek na zijn verkiezing tot premier vergezeld door de minis ters van buitenlandse zaken, defen sie en economische zaken. Hij bena drukte dat de gedachte van een neu- steeds van de Pools-Duitse grenzen door het nieuwe Duitsland. Polen heeft daartoe een ontwerp-verdrag aan de twee Duitslanden aangeboden, waarin wordt gesteld dat de huidige Pools-Duitse grens een "wettig bin dend karakter" heeft. De Maizière verklaarde tijdens de persconferentie dat de eventuele hereniging van de DDR met de Bondsrepubliek volgens artikel 23 van de Westduitse grondwet "geen belangrijke rol" heeft gespeeld in de gesprekken met Sovjetpresident Gorbatsjov. "Gorbatsjov gaat ak koord met onze opvatting dat de kwestie van aansluiting via artikel geïsoleerd te 23 een binnenlandse aangelegen- ui! heid is", aldus de premier. Op economisch gebied kwamen de De Maizière en Gorbatsjov over een de betrekkingen tussen beide landen nader te onderzoeken. De te zullen ijveren dat de economische contacten tus sen de landen worden behouden en eventueel uitgebreid. Hij verzeker- traal Duitsland ouderwets is en niet r past in de huidige tijd waarin meer afstand wordt geno men van het blokdenken. "Europa gaat verder op het pad van ontwapening. Het moet zich nieuwe strategieën en structuren aanmeten. Wij zijn van mening dat de Navo steeds minder een militaire rol gaat spelen. Zij zal zich steeds meer bezighouden met economi sche en politieke zaken. Een her enigd Duitsland kan tot een derge lijk bondgenootschap toetreden", zo stelde De Maizière. Sovjetpresident Gorbatsjo dreigt zo steeds meer geïsole komen staan. De Sovjetunie enige land dat tegen een eventueel Navo-lidmaatschap van een vere nigd Duitsland is. De Bondsrepu bliek, Verenigde Staten, Frankrijk, Mo-itarJ nrm iviaiziere (van onze correspondent John Versleijen) KOPENHAGEN - De nabestaan den van de 159 mensen die omkwa men bij de brand aan boord van de veerboot 'Scandinavian Star' op 7 april hoeven voorlopig niet te reke nen op schadevergoeding. Ondui delijkheid is nog steeds wie de eige naar van het rampschip is. Boven dien hoeven verzekeringsmaat schappijen niet uit te keren omdat aan boord een loopje werd geno men met veiligheidsvoorschriften Dit is vast komen te staan uit het af gelopen weekeinde afgesloten derzoek door de Deens-Zweeds Noorse maritieme rechtbank ir penhagen. Het juridische vooronderzoek heeft grote gebreken aan veilig heidsvoorzieningen aan boord aan getoond. Zo was een deel van de reddingssloepen aan de wal geble ven voor reparaties en had de Deen se rederij slechts 20 bemanningsle den aangewezen voor eventuele brandbestrijding. De voormalige Caribische eigenaar achtte daar voor 110 man absoluut noodzake- In tegenstelling tot eerdere ver klaringen erkende de rederij dat slechts de helft van de inderhaast geronselde Portugese bemanning Engels kende. Voorts werd duide lijk dat het schip flink onderbe- mand was en de bemanning vanaf 1 april de klok rond had gewerkt om het schip enigszins vaarklaar te ma ken. Verzoeken om meer gekwalifi ceerd personeel werden afgewim peld door de rederij. Brandoefeningen, internationaal verplicht bij de komst van een to taal nieuwe bemanning, waren niet gehouden; scenario's voor noodge vallen bleken nauwelijks te zijn be studeerd en controle op de brand wacht bleef uit. Niemand van de be manning wist wat te doen bij brand. Volgens de rederij was er genoeg tijd voor brandoefeningen bij het onderhoud in de havens. Dat dit niet gebeurde, lag aan de kapitein, vond men daaF. Zaterdag onthulde de president van de maritieme rechtbank, Frank Poulsen, echter dat dezelfde Deen se rederij vier jaar geleden een kapi tein ontsloeg omdat hij had ge klaagd geen brandoefeningen te kunnen uitvoeren door personeels gebrek. De Deense scheepvaartin spectie ontdekte dat en de rederij kreeg een boete van 150.000 gulden. Dit incident toont aan dat de direc teur loog toen hij voor de rechtbank verklaarde dat de rederij zich altijd heeft gehouden aan de brandveilig heid aan boord van haar schepen. Gelijktijdig wijst de rechtbank er op dat reder Henrik Johansen de kapitein van de Scandinavian Star dwong zonder brandoefeningen uit te varen. Eerder had de kapitein al gezegd dat hij door de rederij onder Groot-Brittanniè en de DDR een verenigd Duitsland juist graag toetreden tot de Navo. Polen, dat bezwaren zou kunnen maken, voornamelijk gespitst op erkenning j^én ge handelsoverëenkomsten zal i BAYRUT (AP) De Amerikaanse gijzelaar Frank Herbert Reed (57) wordt binnen 48 uur vrijgelaten. Dat blijkt uit een brief van de orga nisatie Islamitische Dagenraad die gisteren bij de Libanese krant Al- Nahar werd afgegeven. Nadat Reed, die een privé-school in Bayrut leidde, 9 september 1986 ontvoerd was, maakte de onbeken de groep Revolutionaire Cellen Frank Reed. Hij is waarschijnlijk de tweede Amerikaanse gijzelaar in Libanon die wordt vrijgelaten. Buitenland kort Oostduitse skinheads Enkele honderden -rechtsradicale skinheads hebben in de nacht van zaterdag op zondag vernielingen aangericht in verschillende Oost- en Westduitse grenssteden. Daarbij kwam het tot botsingen met politie en burgers waarbij negen gewon den vielen. Nadat een rockconcert voor rechts-radicale jongeren in Nordhausen was afgelast, plunder den skinheads vervolgens winkels. Scheepsongeluk Italië Bij een ongeluk met een Italiaanse veerboot zijn gisteren 6 mensen om het leven gekomen en worden 7 per sonen vermist. De boot, die met 34 passagiers en 18 bemanningsleden van Livorno onderweg was naar de Siciliaanse havenstad Trapani, ging vlak voor de havenstad ten onder. Rellen in Zuid-Korea Op de Hyundai-scheepswerf in de Zuidkoreaanse stad Ulsan zijn gis teren duidenden arbeiders slaags geraakt met de politie. De arbeiders gooiden met stenen en brandbom men naar de oproerpolitie uit pro test tegen het harde politieoptreden zaterdag op de scheepswerf. De op roerpolitie had opdracht gekregen de staking op de werf te breken die al drie dagen duurde. Betogingen Roemenië In verschillende Roemeense steden is gisteren door tienduizenden bur gers gedemonstreerd tegen het re gerende Front voor Nationale Red ding. De menigten beschuldigden het Front van banden met de com munisten en riepen om het vertrek van interim-president Ion Iliescu. Overstroming Somalië Tienduizenden mensen zijn geëva cueerd na enorme overstromingen in het doorgaans droge zuiden van Somalia, waar een grote aantal dor pen onder water staat en geïsoleerd is. De twee grootste rivieren, de Ju- ba en de Shebelle, zijn op meer dan 30 plaatsen buiten hun oevers getre den na hevige regenval in de hoog landen van het buurland Etiopié. Omar Mukhtar Brigade bekend hem gevangen genomen te hebben. In de verklaring van gisteren staat dat de beweging Reed "in de naam van de god de barmhartige" zal vrij laten. De verklaring werd om half zeven 's avonds (lokale tijd) afgege ven; dinsdag om dezelfde tijd zou Reed vrijkomen. - In de Engelstalige Iraanse krant Tehran Times van vandaag, die het "standpunt van de gematigde Iraan se president Rafsanjani weergeeft, wordt een niet nader genoemde ho ge Iraanse functionaris aangehaald die zegt dat de Iraanse overheid de Libanese islamitische ontvoerders heeft kunnen overtuigen een twee de gijzelaar vrij te laten. Volgens de zegsman begonnen de onderhandelingen met de ontvoer ders nadat vorige week de Ameri kaanse gijzelaar Robert Polhill was vrijgelaten. De islamitische groe pen in Libanon hebben door de vrij lating hun goede wil getoond. "Nu moet de andere partij de bal kaat sen", aldus de zegsman. De Amerikaanse president Bush weigerde op het eerste bericht in te gaan. "Ik heb geleerd niet over het lot van de gijzelaars te speculeren", aldus Bush. Hij voegde er aan toe dat het "fantastisch" zou zijn als het bericht waar was. Reed woonde acht jaar in Bayrut en was overgegaan op het islami tische geloof om zijn tweede vrauw, Fahima Dalati, met wie hij een vijf jarig zoontjè heeft, te kunnen trou wen. Net voordat hij ontvoerd werd, had Reed besloten om Libanon te verlaten en met zijn vrouw naar de VS te gaan. Oostduitse boeren hebben zater dag met traktoren en vrachtwagens een aantal grensovergangen tussen de DDR en de Westduitse deelstaat Beieren geblokkeerd. Zij protes teerden tegen de import van land- bouwprodukten uit West-Duits- land. De voorzitter van het Oost duitse Landbouwschap Guenter Natusch zei dat Oostduitse boeren hun produkten nog steeds niet in het westen mogen verkopen, terwijl Westduitse boeren steeds meer pro dukten in de DDR afzetten. Vernieling woud Brazilië valt mee LONDON (AP) - Uit een atlas uitgegeven door het Braziliaans instituut voor ruimteonderzoek blijkt dat de vernietiging van het regenwoud in het Amazone gebied minder groot is dat aan vankelijk werd gedacht. Dit heeft het Britse blad The Econo mist bekendgemaakt. Het blad meldt dat het vernie tigde gebied in 1988, toen de ruimtesatelliet Landsat foto's nam, 251.500 vierkante kilome ter groot was en niet 599.000 vierkante kilometer zoals lang door veel natuurbeschermers en experts was gezegd. The Economist stelt wel dat de cijfers voorzichtig geinter- preteerd moeten worden omdat lang niet iedereen het eens is. Volgens het blad bestaat er wel overeenstemming over het feit dat grote schade in de Amazone is aangericht. Maar om te weten welk deel van de Amazone pre cies is aangetast zou men moe ten weten waar de grens van het oerwoud ligt, en dat blijft een mysterie. WASHINGTON (GPD) Naar schatting 200.000 mensen hebben zaterdag in Washington meegedaan aan een demonstratie tegen abortus. Het was een van de grootste anti-abortus betogingen in de Amerikaanse geschiede- De demonstranten werden via de telefoon toegesproken door president Bush. Hij noemde abortus een tragedie" die "fundamenteel tegengesteld is aan de waarden die wij als land hooghouden". Vice-president Quayle was in persoon bij de manifestatie aanwezig. Hij noemde vrije abortus "een vreselijke wond die nu bijna twee decennia lang aan ons hart knaagt". Quayle doelde op een uitspraak van het Hooggerechtshof in 1973 die vrije abortus in het hele land mogelijk maakt. Vorig jaar knabbelde datzelfde Hoogggerechtshof, dat een aanzienlijk conservatiever samenstelling heeft gekregen, voor het eerst wat van die vrijheid af. Sindsdien is een felle strijd tussen voor- en tegenstanders van abortus ontstaan. De voorstanders van vrije abortus wisten vorig jaar bij een demonstratie in Washington meer dan 300.000 men sen op de been te krijgen. De tegendemonstratie van zaterdag had de bedoeling dat getal te evenaren, maar dat lukte bij lange na niet. NICOSIA (AP) - Vijftien landen die grenzen aan de Middellandse Zee hebben zaterdag in Nicosia op Cyprus een actieplan aangenomen waarmee Izij voor het jaar 2025 de zee en de kust willen schoonmaken. Volgens Laurens-Jan Brinkhorst, hoofd van de milieu-afdeling van de Europese Commissie, zijn daarmee voor het eerst doelstellingen gefor muleerd voor de langere termijn. De EG, die de conferentie op Cy prus heeft georganiseerd, zal er al les aan doen om het Nicosia Charter uitgevoerd te krijgen. Zo wordt in samenwerking met de Wereldbank en de Europese Investeringsbank 1,2 miljard ecu (2,75 miljard gulden) beschikbaar gesteld om de landen te helpen. Een deel van het geld wordt gebruikt voor aanleg van rio lering in de 25 grootste kustplaat sen. De landen zelf nemen de riole ring van 75 kleinere plaatsen voor hun rekening. Voor 1993 moeten er volgens het handvest zeker 25 gecontroleerde stortplaatsen komen voor gevaar lijk afval en moeten 20 havens wor den aangewezen, waar water waar mee schepen worden schoonge maakt kan worden gezuiverd. In de twee jaar daarna zal nog een aan zienlijk aantal extra havens met dergelijke faciliteiten moeten wor den uitgerust. De grote aandacht die wordt ge geven aan de zuivering van het zee water is mede ingegeven door een alarmerend rapport van de Wereld bank en de Europese Investerings bank. Daarin stond dat de vervui ling van de Middellandse Zee zeer ernstig is, met de dag erger wordt en in sommige gevallen mogelijk niet meer terug te draaien is. Naast de genoemde verbeterin gen pleit het handvest ook voor meer coördinatie tussen de betrok ken landen bij onderzoek en wetge ving op het gebied van milieu. Toch gaat reder Johansen waar schijnlijk vrijuit. Uit zijn verhoor kreeg de rechtbank de indruk dat de Deense reder zelf niet weet of hij het schip bezit. Johansen kocht dit voorjaar de veerboot, maar de ver koper op de Bahama's, rederij Sea Escape, hield de formele over dracht tegen. Motief daarvoor was de gebrekkige financiële garantie van de Deense reder. Johansen kocht het schip via zijn postbusfirma op de Bahama's, K/F Scandinavia. Voor de financiering schakelde hij echter een aantal klei nere bv'tjes in, waarachter de drie dochters van de Deense reder schuil gingen. Verzekeringen wa ren intussen afgesloten door een fir ma die niet eens een postadres had. De rederij stond via het Deense moederbedrijf VR Holding op naam van de vrouw van Johansen. Dit ondoorzichtige netwerk maakt het volgens Noorse advocaten voor lopig onmogelijk iemand aanspra kelijk te stellen. Albanese politie dringt Griekse ambassade in (Van onze correspondent Frans van Hasselt) ATHENE Een jongeman die gis teren de Griekse ambassade in de Albanese hoofdstad Tirana was bin nen gevlucht, is daar door 3 Albane se politie-agenten weer uit ge sleurd. Griekenland heeft daarover woedend geprotesteerd bij de rege ring van Albanië. De jongeman wilde in de Griekse ambassade politiek asiel aanvragen. De Albanezen, die waren bewa pend, drongen echter de ambassade binnen en pakte de luidkeels om hulp schreeuwende jongen op. Kort tevoren hadden de Albanese autoriteiten alle medewerking ver leend bij een vrijgeleide van drie an dere Albanezen, die op de Griekse ambassade asiel hadden gevraagd. Er zit ook nog een katholieke gees telijke, die daar twee weken gele den toevlucht heeft gezocht. In de Italiaanse ambassade in Ti rana zitten al geruime tijd vier leden van een Albanese familie. Die zagen kans hardop Italiaans sprekend de ambassade binnen te komen. Eer der waren ze als 'politieke agitato ren' door de autoriteiten verbannen naar een uithoek van het land. Het incident van gisteren zal on getwijfeld leiden tot sterke ver slechtering van de Grieks-Albanese betrekkingen, die waren herzien tij dens het socialistische bewind "van Andreas Papandreou.. Na de ophef fing van de oorlogstoestand in 1987 •bezocht de toenmalige minister van buitenlandse zaken Karolos Papou- lias Tirana. Vlak na de Roemeense opstand heeft Samaras als kersvers minister het ongenoegen van Tira na opgewekt met het uitspreken van de wens dat ook de christenen in Albanië, waarmee de Griekse minderheid werd bedoeld, volgend jaar weer Kerstmis kunnen vieren. KEULEN (AFP/DPA) - De West duitse SPD-politicus Oskar Lafon taine heeft zaterdag de afdeling in- tensive-care van de universiteitskli niek in Keulen verlaten. Daar was hij woensdag opgenomen nadat de 42-jarige Adelheid Streidel hem met een mes in de hals had gesto- (van onze correspondent Kees van Dam) UTRECHT - Voor de Chinese re gering breken spannende tijden aan. Premier Li Peng mag dan een redelijk geslaagd bezoek aan aarts vijand Moskou hebben gebracht, of de leiders in Peking de komende maanden rustig zullen slapen,is nog zeer de vraag. In diverse uithoe ken van het immense rijk roeren minderheden zich steeds krachti ger. En dat terwijl de herdenking nadert van het bloedig neerslaan van de democratiseringsbeweging op het Plein van de Hemelse Vrede in juni 1989. De aloude angst van de Chinese leiders dat etnische onrust zich mengt met het verlangen van de studenten naar meer democratie, lijkt meer dan ooit gerechtvaardigd. Het bezoek van premier Li Peng de afgelopen week aan Moskou was in meerdere opzichten opmerkelijk. Hij was de eerste hoge Chinese poli ticus die in 26 jaar het Kremlin aan deed. Bovendien werd Li Peng bij zijn aankomst in Moskou door en kele honderden studenten hart grondig uitgejouwd vanwege zijn rol tijdens de bloedige gebeurtenis sen in Peking van vorig jaar en dat zonder dat de Sovjet-autoriteiten ingrepen. Li Peng tekende enkele verdra gen op het gebied van wetenschap pelijke samenwerking en verder na men de twee grootmachten zich voor het aantal troepen langs de ge meenschappelijke grens te reduce ren. Maar belangrijker dan de in houd van de overeenkomsten was dat China en de Sovjetunie voor het eerst sinds de breuk in de jaren zes tig weer echt met elkaar gesproken hebben. Fundamentalisme Dat is van groot belang, gelet op de angst van China voor het binnen dringen van islamitisch fundamen talisme vanuit de zuidelijke delen van de Sovjetunie in de aangrenzen de islamitische provincie Xinjiang. Opvallend was dat in de delegatie van Li Peng zich ook Tomur Dewa- mat bevond, de president van de re cent nog zo onrustige provincie Xinjiang. De Turkse Uyghuren in Xinjiang zijn maar een van de 56 etnische groepen in China, waar de Han-Chi- nezen met 93 procent de meerder heid vormen. Dat laatste lijkt een in drukwekkend getal, maar daar moet wel bij worden bedacht dat de minderheden maar liefst zestig pro cent van de Chinese oppervlakte bewonen. Bovendien leven de meeste vn hen in strategisch be langrijke grensstreken en zijn ze verwant aan volkeren aan de andere kant van de grens. Hun religieuze en culturele tradities verschillen sterk van die van de Han-Chinezen. In Xinjiang, de meest westelijke Chinese provincie, is het de laatste maanden erg onrustig nadat islami tische separatisten hun acties heb ben opgevoerd, hiertoe aangezet door de golf van nationalisme in Azerbajdzjan. In Xianjiang wonen 14 miljoen mensen. Van hen be hoort zestig procent tot de Turks sprekende moslims, die zich door de Han-Chinezen voelen achterge steld. De moslims streven naar gro tere vrijheid en sommigen van hen zelfs naar afscheiding. Begin deze maand bereikten de spanningen tussen de beide bevol kingsgroepen een voorlopig hoog tepunt toen in het plaatsje Baren moslims en Chinese veiligheids troepen op elkaar botsten. Volgens een Chinees televisiebericht, opge vangen door de Britse omroep BBC, kwamen daarbij 22 mensen om het leven. Volgens het Chinese bericht had den de botsingen niets te maken met etnische of religieuze spannin gen, maar zouden 'voortvluchtige gevangenen, voormalige dwangar beiders en dieven een slecht geïn formeerde gemenigte hebben ver leid tot een gewapende contra-revo lutionaire rebellie'. Maar volgens reizigers uit Xinjiang en diploma ten in Peking was een geschil over een door de moslims gewenste bouw van een moskee de bron van de onrust. Tibet Een tweede belangrijke minder heidsgroep vormen de Tibetanen. China trok in 1950 Tibet binnen, maar de Himalayastaat hoort vol gens Peking al sinds de dertiende eeuw bij China. De Tibetanen, on der leiding van hun in India in bal lingschap verblijvende geestelijk en wereldlijk leider Dalai Lama, houden echter vol dat hun land een eigen geschiedenis en cultuur heeft. Na de Chinese inval werd Tibet naar communistisch model ingericht en later, tijdens de Culturele Revolutie (1966-1976), werden honderden kloosters en religieuze voorwerpen vernietigd. In het begin van de jaren tachtig stond Peking weer wat meer reli gieuze vrijheid toe, maar deze libe rale houding duurde niet lang. In maart van het afgelopen jaar open den Chinese troepen het vuur op een religieuze optocht in Lhasa, toen Tibetanen leuzen voor grotere vrijheid aanhieven. Enkele tiental len Tibetanen kwamen om het le ven en Lhasa is sindsdien een groot militair garnizoen, waar omvangrij ke aantallen veiligheidstroepen al meer dan een jaar toezien op de staat van beleg. Al het wapengekletter heeft ech ter niet kunnen voorkomen dat het broeit in Tibet. Enkele weken gele den plakten boeddhistische monni ken uit protest tegen de Chinese be moeienis met het kloosterleven een pamflet op de poort van het Sera- klooster in Lhasa. Daarin lieten zij zich onomwonden uit over een on afhankelijk Tibet. De geestelijken werden door de overheid onmiddel lijk uit Lhasa verbannen. Uit pro test tegen deze maatregel verlieten vervolgens naar schatting tweehon derd andere monniken hun kloos ter en trokken naar het platteland. Een nieuw bewijs dat Tibet zich nog niet heeft neergelegd bij de Chinese onderdrukking. Een belangrijke rol in de Tibet aanse onafhankelijkheidsstrijd is weggelegd voor de Dalai Lama. Hij kreeg vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede. Vorige week hield hij in het Europese Parlement een toe spraak waarin hij andermaal aan dacht vroeg voor het "Chinese kolo niale juk dat al veertig jaar op Tibet rust". De Dalai Lama zei dat de ver anderingen van de laatste tijd in Oost-Europa, Afrika en Centraal- Azië zijn volk nieuwe hoop en moed hebben gegeven. "Wij zullen onze vrijheid herwinnen". De Nobelprijswinnaar refereerde onder meer aan de ingrijpende her vormingen in Mongolië. Het op de Sovjetunie na oudste communisti sche land ter wereld is hard op weg een meerpartijenstaat te worden. Wat Peking het meest beangstigt, dat is dat de ro'ep om democratise ring in Mongolië zich heeft ver mengd met een aan de oppervlakte komend Mongolisch nationalisme. Dat is een belangrijke ontwikke ling, omdat in de Chinese provincie Binnen-Mongolië naar schatting acht miljoen Mongoliërs onder Chi nese druk zuchten. Deze bevol kingsgroep had het vooral tijdens de Culturele Revolutie, toen de toenmalige partijleider Mao Ze- dong het Chinese communisme wil de zuiveren, zwaar te verduren. Kloosters werden vernietigd, dui zenden mensen gedood. De haat te gen Peking is bijna nergens zo sterk als hier. Daar komt nog bij dat velen in de ze provincie familieleden aan de overzijde van de grens hebben. Pe king is derhalve bang dat de om wenteling in Mongolië snel zal over slaan naar Binnen-Mongolië. Som mige waarnemers trekken al de pa rallel met Roemenië, waar etnische Hongaren, met de hervormingen in hun moederland in het achter hoofd, de aanzet tot een revolutie gaven. Van belang is verder dat de Mon goliërs en de Tibetanen eenzelfde boeddhistische traditie hebben. De Mongoliërs hebben hun sympathie voor het Tibetaanse streven naar hernieuwde onafhankelijkheid dan ook nooit onder stoelen of banken gestoken. Voor de Chinese leiders zijn de ontwikkelingen in Mongolië het meest bedreigend want vorig 'jaar juni gingen, geïnspireerd door de democratiseringsbetogingen in Pe king, ook in Binnen-Mongolië dui zenden mensen de straat op om te protesteren tegen de almacht van de Chinese partijleiding. Samen werking tussen Chinese studenten en nationalisten is dus heel goed mogelijk en vormt een bron van angst voor de partijtop in Peking.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5