Studenten in actie tegen Ruding kan nog hopen op Europese Oostblok-bank r Duizenden in actie tegen Shell Blokker betaalt milieuschade Haagse wethouder wijkt voor vrouw Ritzen: paniekzaaierij BRAND IN HARTJE LEEUWARDEN In A'dam 55.000.000 zwarte ritten per jaar MAANDAG 30 APRIL 1990 li PAGINA 3 DEN HAAG (GPD) De Landelijke Studenten Vakbond LSVb gaat de komende weken actie voeren tegen de bezui nigingen op de studiefinanciering. De studentenacties, die een informerend karakter zullen hebben, worden door het hele land gehouden en afgesloten met een landelijke de monstratie in Amsterdam op vrijdag 8 juni. Minister Ritzen (onderwijs) noemde gisteravond de aangekondigde ac ties zeer voorbarig, omdat nog geen besluit is genomen over de bezuini gingen. De LSVb verzet zich tegen het voornemen van het kabinet om 650 miljoen gulden te besparen op de e I studiefinanciering. Die bezuiniging onder meer gerealiseerd moe- ten worden door privatisering van e}\ de studieleningen en verkorting van het recht op studiefinanciering. lel De bond vreest dat door zo'n grote iyn| bezuiniging het onderwijs te duur zal worden, vooral voor studenten die voor hun inkomen afhankelijk zijn van de studiefinanciering. De studentenvakbond stelt dat de uitblijvende kabinetsbesluiten over de bezuinigingen de grote onzeker- heid onder de studenten over hun financieel-economische positie in stand houden of die zelfs verster ken. Deze onzekerheid duurt nu al 9\ twee jaar, aldus de bond, sinds ex- minister Deetman met zijn plannen kwam tot privatisering van de stu dieleningen. De bond wil dat er een helder en rechtvaardig stelsel van studiefi nanciering komt dat voldoet aan de eisen van toegankelijkheid van het onderwijs en ouder-onafhankelijk- heid. Daarnaast wil de bond duide- lijkheid over de bezuinigingsplan- na isl LEIDEN (GPD) - Zo'n driedui zend actievoerders hebben zaterdag in het hele land Shell-pompen ge blokkeerd in het kader van de actie 'Pak een pomp'. Benzinepompen werden ingepakt met folie en de toegangen werden geblokkeerd. Tankende automobilisten wer den echter met rust gelaten. Wel probeerden actievoerders de auto mobilisten te overtuigen om ergens anders benzine te kopen. Hoewel dat niet de bedoeling was. werden op sommige plaatsen - onder meer in katwijk en Valkenburg - slangen doorgesneden. In totaal werden zo'n zestig benzi nestations door demonstranten be zocht. De betogers protesteerden tegen de aanwezigheid van Shell in Zuid-Afrika. Het was de eerste van een lange reeks acties, die dit jaar vanwege de honderdste verjaardag van Shell worden georganiseerd. Acties tegen Shell waren de laatste tijd wat verflauwd, maar zijn op nieuw ter hand genomen na de op roep van de vrijgelaten zwarte lei der Nelson Mandela om door te gaan met een economische boycot, zolang de apartheid in Zuid-Afrika nog niet is afgeschaft. In Leiden kwamen actievoerders ging zaterdag bijeen op het Stadhuisplein, waar ze pamfletten uitdeelden aan het win kelend publiek. In Amsterdam en resteerde de politie twee demon minister Ritzen; de be- Den Haag kwamen de meeste beto- stranten wegens het blokkeren van gers op de been. In de hoofdstad ar- de openbare weg en het bekrassen In 'De Blauwe Aanslag', het bol werk van het Haagse actiewezen, hadden zich ruim honderd demon stranten gemeld voor de blokkade van twee benzinestations. "Het gaat om geweldloze acties", benadrukte Den Haag werden honderd actie- de organisator tegenover zijn ge- Ook i NS wil stations vrij van j unies DEN HAAG (GPD) - De NS gaan drugsverslaafden en ande ren die overlast veroorzaken, weren uit de stations. De spoor wegpolitie heeft opdracht ge kregen deze mensen meteen uit de stationsgebouwen te verwij deren. Ook zal hen zonodig de toegang tot het station voor een aantal uren worden ontzegd. De bedoeling van de actie is om de stations veiliger te ma ken. Ook andere maatregelen moeten daartoe bijdragen, zoals een betere verlichting, langere openingstijden van de loketten en het schoonhouden van de ge bouwen. Graffiti zal bij voor beeld onmiddellijk worden ver wijderd. De maatregelen zijn be kendgemaakt door het hoofd marketing van de NS. Korpers- hoek, in het VARA-programma 'Kassa'. Het gevoel van onveilig heid in de stationsgebouwen is een van de meest gehoorde klachten van treinreizigers. windsman moet alsnog de beleids lijnen omtrent de studiefinancie ring openbaar maken, zodat een daadwerkelijk gesprek mogelijk is. Verder wil de LSVb dat de Reken kamer een onderzoek doet naar de totale onderwijsbegroting. LSVb-voorzitter Jaap de Bruijn zegt dat de komende weken duide lijk zal worden dat studenten het niet accepteren dat er zo lichtzinnig wordt omgegaan met hun bestaans zekerheid. "Voor veel studenten is een stelsel van studiefinanciering de enige garantie om te kunnen stu deren. Het gaat niet aan om studen ten zo lang in onzekerheid te laten. De dreigende plannen brengen gro te onrust met zich mee. Studenten zullen de komende weken laten zien dat de vergaande varianten zoals die nu bekend zijn, van tafel moeten". Minister Ritzen toonde zich giste ren verrast door de uitlatingen van de studentenvakbond. "Er is nog niets besloten over bezuinigingen op de studiefinanciering. Het be drag van 650 miljoen gulden noem ik paniekzaaierij. Mijn uitgangs punt is dat het stelsel van hoger on derwijs toegankelijk blijft voor ie dereen, onafhankelijk van het inko men van de ouders. Nu ontstaat de indruk dat er problemen gaan ont staan voor jongeren die willen stu deren, en dat mag op geen enkele wijze gemeengoed worden". voerders bij een benzinepomp wijderd. toen de beheerder van het tankstation daarom Vroeg. Shell-woord voerder P. Stroink noemde de acties 'drammerig'. "Men wil Shell bewegen tot desin vesteren. Gezien de recente ontwik kelingen lijkt me dat een gepas seerd station". De oliemaatschappij heeft volgens de woordvoerder nau welijks schade ondervonden van de acties. Ook het imago van het be drijf is volgens hem niet aangetast. "Het allergrootste deel van Neder land ziet in dat de acties misplaatst zijn". Ook in het buitenland vonden ac ties plaats. In Scandinavië blok keerden honderden demonstranten tankstations van Shell. In Stock holm hield de Zweedse politie zich afzijdig, omdat ze onlangs door de nationale ombudsman was bekriti seerd te snel massa-arrestaties door te voeren als preventieve maatregel. In Denemarken probeerden de de monstranten een aantal straten en auto. Een demonstrant tankstations te blokkeren. Deense ME-eenheden hielden de demon stranten echter op afstand. hoor. "Maar mocht je onverhoopt door de politie worden aangehou den, noem dan alleen je naam, ver der niks. We hebben een advocaat en die komt je dan zo spoedig moge lijk op het bureau bezoekenMaar zover is het niet gekomen. De acties verliepen vreedzaam (straatorkest jes speelden Zuidafrikaanse vrij heidsliederen) en hoefden maar door een handjevol politiemensen te worden begeleid. De bekende weg-weeskreten ('Shell, rot op' of 'Smeer 'm uit Zuid-Afrika') op kleurig beschilder de spandoeken ontbraken ook in Utrecht niet. waar zo'n zestig actie voerders twee pompen bezet hiel den. In Nijmegen kwamen zeventig betogers op de been. die drie van de zes Shell-stations die de stad rijk is blokkeerden. De actievoerders doopten het Keizer Karelplein om tot Mandelaplein. In Rotterdam hebben zo'n dertig demonstranten automobilisten verzocht door te rij den naar een ander pompstation. Onder de actievoerders waren de parlementariërs Frans Moor (PvdA) en Paul Rosenmöller (Groen Links). Provincie stuurt rekening na brand in Mijdrecht AMSTERDAM (ANP) - Zwart rij den in tram, bus en metro heeft in Amsterdam zo'n omvang aangeno men dat de schade voor het rijk ie der jaar ongeveer 100 miljoen gul den bedraagt. Dit heeft een woord voerder van het Gemeente Vervoer Bedrijf (GVB) in Amsterdam zater dag meegedeeld. Volgens de woordvoerder rijdt gemiddeld 25 procent van de reizi gers in het Amsterdams openbaar vervoer zwart. In de metro is dit per centage 30 tot 35. Dit komt neer op ongeveer 55 miljoen zwarte ritten per jaar. Ongeveer 70 procent van de boe tes die het Gemeente Vervoerbe drijf (GVB) in Amsterdam aan zwartrijders uitdeelt kan niet wor den geïnd omdat de zwartrijders valse gegevens opgeven. Vorig jaar werden in de hoofdstad 152.000 pro cessen-verbaal uitgeschreven we gens zwartrijden. In 103.000 geval len kwam er geen betaling van de boete binnen. Het GVB ziet niets in het inzetten van meer controleurs. "Degenen LEEUWARDEN - Een grote die niet betalen zouden gewoon niet UTRECHT (ANP) - De winkelketen Blokker moet opdraaien voor de kosten die zijn gemaakt om de milieuschade te beperken na de brand in het Mijdrechtse distribu tiecentrum van het grootwinkelbe drijf. Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht hebben dit beslo ten. Het gaat vooralsnog om een be drag van 44.000 gulden. Het distributiecentrum brandde vorig jaar oktober vrijwel tot de grond toe af. Tijdens de bluswerk zaamheden verdween lijke hoeveelheid giftige stoffen met het bluswater in de omliggende slo ten, doordat er in het pand voorna melijk plastic materialen lagen op geslagen. De provincie moest 44 mille uitgeven om de schade aan het milieu zoveel mogelijk binnen de perken te houden. In eerste instantie heeft Blokker geweigerd dat bedrag te bepalen. Het bedrijf betoogde in een hoorzit ting dat de brandweer geen overleg had gevoerd om de beste methode van blussen te bespreken. Met dat argument heeft Blokker het provin- brand heeft zaterdag in het centrum van Leeuwarden naar schatting voor tientallen miljoenen guldens schade aangericht. Twee historische panden, waarin de filialen van tex- tielketens waren gevestigd, stortten onder het geweld in. Twee aangren zende monumentale panden raak ten zwaar beschadigd. De brand is even over tienen 's morgens in een textielwinkel. De i de voertuigen plaats moeten kun nen nemen. Op dit moment loopt er een proef met gelede bussen waar het zogeheten 'gesloten instap-regi- me' is ingevoerd. De reizigers kun nen daarbij alleen bij de bestuurder instappen. De eerste resultaten zijn zeer positief. Verder volgt eind dit jaar een experiment met een con ducteur op éën tramlijn. Hiervoor moeten enkele trams worden omge bouwd", aldus de woordvoerder. Het openbaar ministerie in de hoofdstad vervolgt al enige tijd geen zwartrijders meer die opstap pen, of zeggen op te stappen, in be paalde metrostations waar geen plaatsbewijzen worden verkocht. De kaartverkoop werd daar ge staakt wegens een te groot gevaar voor het gebruiken van geweld op de kaartverkopers. "Op de metrostations Centraal Station en Nieuwmarkt willen we draaihekken invoeren. Daar kom je zonder kaartje dus niet doorheen. De mogelijkheden worden op dit moment onderzocht maar de poli tieke steun hebben we al. Als de ge meenteraad de voorstellen heeft goedgekeurd hopen we nog aan het eind van dit jaar met zo'n systeem te starten", aldus de zegsman. Diefstallen De Rotterdamse politie heeft 41 diefstallen opgelost. Er zijn acht PvdA-fracties in clinch achterban ciebestuur niet kunnen overtuigen oorzaak is onduidelijk. De brand van de redelijkheid van de weige ring te betalen. GS hebben de aanslag wel iets be perkt. Aanvankelijk behelsde de claim ook de kosten die eventueel nog komen. Het is niet ondenkbaar dat de sloten moeten worden leeg- gebaggerd om verontreinigd slib te verwijderen. Die bepaling is in de huidige aansprakelijkstelling ver dwenen. Een woordvoerder van de provincie sluit evenwel niet uit dat Blokker daar later alsnog voor in de buidel moet tasten. De oorzaak van de brand, die een miljoenenschade veroorzaakte, is nog steeds niet bekend. Volgens GS heeft de schuldvraag ook geen in vloed gehad op het besluit Blokker aansprakelijk te stellen. De her bouw van het distributiecentrum is inmiddels in volle gang. In augus tus moet het eerste deel klaar zijn. Akkerbouwers schorten acties op NAGELE (ANP) - De actiecomitës van de akkerbouwers hebben zaterdag besloten hun acties op te schorten. De akkerbouwers zullen hun aandacht voorlopig richten op de Europese Top van regeringsleiders eind juni in Dublin. Woordvoerder J. Geluk van de coördinatoren van de acties in Den Haag heeft dit desgevraagd zaterdag meegedeeld. Inzet wordt de komende tijd de afschaffing of het niet hoeven betalen van de medeverantwoordelijkheidsheffing. Dat is een heffing van 3 pro- acht het bijna uitgesloten dat cent van de graanprijs die iedere graanteler moet betalen. Met de op- in de puinhopen nog iets kan den gevonden, dat daarover ophel dering verschaft. Het vuur werd be streden door ongev brandweerlieden. Bijna vijf uur na het begin v brand kon pas het sein brand ter' worden gegevi was ook vandaag nog niet afgerond. brengst bekostigt de Europese Gemeenschap deels onder andere de afzet in de overschotten op de wereldmarkt. De akkerbouwers gaan ieder geval niet meer met trekkers de weg op, al- negentig dus Geluk. De actiecomitës hebben besloten dat de zogenoemde "bende van vijf' de komende tijd gaat lobbyen om de medeverantwoorüeliik- de heidsheffing ongedaan te krijgen. Ook zullen de leden van deze bende erop ..._es- toezien op welke wijze en hoe snel nationale steunmaatregelen worden in- Het nablussen gevuld. De bende van vijf is de bijnaam van de vijf coördinatoren van de de brandweer acties eind februari, begin maart in Den Haag. Naast Geluk is onder ande- (foto anp) ren Klaas Dijkstra lid van deze groep. DEN HAAG (ANP) - De Haagse c verdachten aangehouden. Bij de derwijs-wethouder J. Heemskerk diefstallen is volgens de politie vijf tot zes ton buitgemaakt. De acht verdachten, 21 tot 50 jaar oud, ko men uit Schiedam, Delft en Rotter dam. Ze hadden het gemunt op du re auto's en communicatieappara tuur. In twee panden in Schiedam en Dordrecht vond de politie twee complete gesloopte Mercedessen. computers, autotelefoons enz. Maria Liberia Gouverneur Jaime Saleh van de Ne derlandse Antillen heeft de huidige premier, Maria Liberia, gevraagd de vorming van een kabinet op zich te nemen. Politieke waarnemers op de Antillen zijn van mening, dat forma- e. teur Liberia "op zeer korte termijn" de nieuwe regering rond kan heb- ben. Het wordt de derde keer. dat mevrouw Liberia premier wordt. ANWB en milieu In alle provincies verzamelen kriti- sche leden van de ANWB handteke- ningen ter ondersteuning van een motie, die op 9 juni in de bondsraad in stemming moet worden ge- bracht. In de motie vragen de leden directie en hoofdbestuur van de 's ANWB het milieu voorrang te ge- -- ven boven de auto. ANWB-hoofddi- c- recteur mr. P. Nouwen heeft onder i- druk van de kritische leden al toege- zegd het milieubeleid in de bonds- raad aan de orde te stellen. Hasj vangst t- De Alkmaarse politie heeft in een n bedrijf in De Rijp een container met 2600 kilogram hasj in beslag geno kt men. De ontvanger van de contai- d ner. een 31-jarige man uit Alkmaar, e en de chauffeur van een gereed- keert niet terug in het nieuwe colle ge. Dat is de uitkomst van een zater dagmiddag gehouden vergadering van het gewest Den Haag van de PvdA. Inzet van de vergadering was de De federatie baseerde haar keuze op het feit dat Vellekoop een vrouw is - Mik is van het mannelijk ge slacht - en op het aanzienlijk grotere aantal voorkeurstemmen dat zij bij de gemeenteraadsverkiezingen wist te verzamelen dan haar tegen speler. Bovendien stond Vellekoop i plaats hoger op de verkiezings- "Kon ik mijn kind maar zien..!' i de drie beschikbare lijst. De fractie weigerde wethouderszetels. Daarbij ontstond een meningsverschil over de toe kenning van de onderwijs-porte- feuille. Partijleden die Heemskerk wensten te behouden plaatsten zich lijnrecht tegenov craten die de wensten toe te kennen vrouw. In meerderheid veroordeel den de partijleden de opstelling van de fractie om in het kader van posi tieve actie voor vrouwen de voor keur te geven aan de nog onervaren vrouw A. van Kampen. Pas na een emotionele oproep de scherv van Heemskerk zelf om de eenheid te bewaren en acties ten gunste van hem te staken gaf de partij goedkeu ring aan deelname aan een college met CDA, VVD en D66. Heemskerk blijft lid van de gemeenteraad. Velllekoop als fractievoorzitter de accepteren. Een bemiddelingspoging die volgde op de knallende ruzie lever de eerder deze week geen resultaat* sociaal-demo- op. Zaterdag werd uiteindelijk toch ethouderszetel de knoop doorgehakt ten gunste van Mik. Dat ging echter niet zon der slag of stoot. De vergadering nam een aantal moties aan, waarin scherpe kritiek wordt geuit op het optreden van de fractie. Het federa tiebestuur besloot af te treden. Een moet nu bezien of en hoe n zijn te lijmen. Utrecht Ook in Utrecht heeft de Partij 1 de Arbeid pas na een felle ruzie Rotterdam In Rotterdam heeft de achterban van de PvdA - met 3.500 leden in 13 afdelingen - na vijf uur lang gewes telijk vergaderen, met soms hoorba re moeite het resultaat goedge keurd van de collegeonderhande lingen tussen PvdA, CDA en VVD. Een motie die pleitte voor bezit Stort op giro 50500 NEDERLANDSE STICHTINd VOOR LEPRABESTRIJDING Wibautstraat 135, 1097 DN AMSTERDAM, lel. 020-93 89 73. Lepra zal ons zéker eigen kring een derde kandidaat- de portefeuille verkeer. staande vrachtauto. wethouder gekozen, wethouder voor stadsontwikkeling van de Domstad wordt waarschijn lijk G. Mik. fractievoorzitter in de vorige raadsperiode, zo besliste za terdag een vergadering van raads fractie. partijbestuur en afdelingsaf gevaardigden. Het conflict over de derde wet- Amster- houdersposl craten ontstond toen de gemeente- de PvdA Mik als kandidaat naar voren schoof. De erzamelde afdelingen van de iljoen gulden. De poli- partij - de federatie - wilde echter L. acht nog meer arrestaties. Vellekoop op de post. i- dammer, zijn aangehouden verhoor naar het politiebureau raadsfractie e overgebracht. De lading verdoven- de middelen heeft een straatwaarde milieu bij de PvdA in plaats van nu bij de VVD. werd op het laatste mo ment ingetrokken wegens onhaal baarheid. Behalve op dit onderdeel hadden de leden ook kritiek op het laten vallen van verkiezingswinnaar D66 ("nu is er meer oppositie ter linker zijde dan aan de rechterkant"), het uit handen geven van het wijkenbe- leid en de nuancering van de in Rot terdam gevoerde grondpolitiek. De stad verkoopt namelijk geen grond in het havengebied maar geeft die in erfpacht uit. De gemeente blijft dus altijd eigenaar ervan, een belangrijk politiek punt voor de PvdA. De NSG heeft ook iets tegen blaf-blaf-blaffen. De Nederlandse Stichting Geluidhinder heeft iets tegen lawaai: gratis informatie. DUBLIN (GPD) Oud-minister Onno Ruding mag nog even hopen dat hij toch nog directeur van de nieuwe Europese Bank voor Oost- Europa kan worden. Tegen de ver wachting in namen de regeringslei ders van de EG zaterdag op hun ex tra-topconferentie in Dublin nog geen besluit over plaats en leiding van die bank. In diplomatieke kring werd dat als een kleine nederlaag gezien voor de Franse president Mitterrand, die zijn economisch adviseur Jacques Attali naar voren heeft geschoven als tegenkandidaat voor Ruding. In de wandelgangen van de top bleek echter geen akkoord mogelijk tus sen de twaalf EG-landen. Volgens minister-president Lub bers was op de top "in elk geval niet openlijk" over de kandidaturen voor het directeursschap van de bank, en van Londen en Amster- darrl als mogelijke vestigingsplaat sen gepraat. Maar in de wandelgan gen werd wel degelijk door diplo maten en politici, vooral de Franse, driftig gelobbied. Bijna een half uur lang paradeer den Mitterrand en Attali tijdens de lunchpauze over de binnenplaats van het kasteel van Dublin, op de voet gevolgd door vele camera's. Maar toen was al duidelijk dat het de president niet zou lukken nu de knoop ten gunste van zijn naaste ad viseur door te laten hakken. De EG mag als grootste donor van de Europese Bank voor Wederop bouw en Ontwikkeling van Oost- Europa de directeur en de vesti gingsplaats aanwijzen. Maar nu de twaalf het niet eens kunnen worden (de helft is voor, Ruding, de helft voor Attali) zal de zaak aan alle 42 in de bank deelnemende landen wor den voorgelegd. De Nederlandse lobby voor Ru ding put daar hoop uit, omdat el ders in de wereld meer voorkeur zou bestaan voor de ervaren ban kier Ruding, boven de socialisti sche econoom zonder bankierserva ring. Attali. Als het op een geheime stemming onder de 42 aankomt wint Ruding, zo zegt men in Neder landse diplomatieke kring. Of het zover komt. is nog ae vraag. Eind mei moet de bank offi cieel worden opgericht. Dat gebeurt in een bijeenkomst van alle minis ters van buitenlandse zaken. Een stemming daar zal alleen plaatsvin den als hoge ambtenaren, die elkaar de medio mei al treffen, niet tot een ak koord weten te komen. Bovendien komt er dan waar schijnlijk geen geheime stemming, maar een openbare. De Franse voor zitter van het beraad over de bank wil geen geheime stemming, om zo meer druk op eventuele weifelaars te kunnen uitoefenen. En die voor zitter is, niet toevallig natuurlijk, Jacques Attali... Amsterdam De kansen van Amsterdam als ves tigingsplaats zijn vrijwel verkeken. Frankrijk. West-Duitsland en Groot-Brittannië zijn het al eens dat de Europese Bank in Londen geves tigd gaat worden. Nederland houdt de Amsterdamse kandidatuur al leen vol om die eventueel ten gun ste van Ruding te kunnen inruilen. Nederland heeft liever Ruding als directeur dan het kantoor van de bank in Amsterdam. De directeur bepaalt de komende jaren het ge zicht van de hulp aan Oost-Europa, terwijl de bank maar enkele tiental len arbeidsplaatsen oplevert. Liever heeft Nederland dan het Europees Merkenbureau of het Milieuagent schap. Maar daarvoor zijn momenteel respectievelijk Madrid en Kopenha gen de belangrijkste kandidaten. De beslissingen daarover vallen pas tijdens de volgende EG-topconfe- rentie, eind juni in Dublin. Dan zal op Frans verzoek ook de vestigings plaats van het Europees Parlement aan de orde komen. De Fransen willen een duidelijke uitspraak voor Straatsburg, waar het parlement nu ook al vergadert, anderen willen het parlement in Brussel concentreren. Een defini tieve keuze voor Straatsburg kan de Fransen wellicht toegeeflijker ma ken waar het om de Europese Bank voor Oost-JEuropa gaat. Lege handen De kans dat Nederland met lege handen blijft staan, is echter nog niet verdwenen. De beslissing over estigingsplaats moet vallen voor eind mei. omdat die in de dan goed te keuren statuten moet zijn opgenomen. De directeur kan even tueel ook later benoemd worden. Het blijft dus nog even spannend voor Ruding.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3