Shamir sluit grote coalitie niet direct uit We willen gewoon vrij net als jullie ANC-ballingen na dertig jaar weer terug LENIN IN DE TAKELS UNO Nicaragua verdeeld over beleid Chamorro Sovjet-filmbedrijf lokt Hollywood ZATERDAG 28 APRIL 1990 PAGINA 7 Arafat protesteert tegen bloedbad JERUZALEM (AP) - De nieuwe Israëlische kabinetsforma teur en Likudpartij-leider Yitzhak Shamir is al op de eerste dag van zijn formatiepoging op moeilijkheden gestuit. Par lementslid Yigal Bibi van de Nationale Religieuze Partij heeft gezegd dat hij alleen een regering zal steunen waarvan ook de Arbeiderspartij deel uitmaakt. Shamir sloot gisteren een coalitie met de Arbeiderspartij niet bij voorbaat uit, maar heeft voorkeur voor een door de Likud geleide rege ring. Volgens Shamir zei dat er onder de huidige omstandigheden geen reële kansen zijn om een regering van na tionale eenheid te vormen. Hij zal proberen een coalitie te vormen met drie rechtse partijen en drie ultra orthodoxe partijen. Likud-leiders zeggen ervan uit te gaan dat ze een meerderheid van 65 zetels uit het 120 zetels tellende parlement, de Knesset, achter zich kunnen krij gen. Blijkbaar rekenen ze op de steun van vier leden van de ultra-or thodoxe Agudat Israel Partij, die de Arbeiderspartij steunt. Shamir hoopt een regering te kunnen vormen binnen de termijn van 21 dagen die hij van president Herzog heeft gekregen. Herzog riep Shamir op om snel te handelen om dat de politieke onzekerheid het land schade toebrengt. "De bevol king is teneergeslagen door het uit blijven van politieke resulaten en er heerst een publieke en politieke verwarring zoals zich nog nooit sinds de stichting van de staat Israël heeft voorgedaan". Yitzhak Rabin, de tweede man in de Arbeiderspartij, zei dat een door Shamir geleide regering "extremis tisch" zou zijn en de vredesplannen zou kunnen torpederen. Hij riep o"p tot e In heel Israël waren kerken en moskeeën gisteren gesloten uit pro test tegen de vestiging van een groep joden in een gebouwencom plex in de christelijke wijk van het oude stadsdeel van Jeruzalem. Het protest van christenen en moslims vond doorgang ondanks de beslis sing van het hooggerechtshof, dat de joden het complex uiterlijk dins dag moet hebben ontruimd. Christelijke leiders toonden zich niet tevreden met de beslissing van het hooggerechtshof. Het hoofd van de Anglicaanse Kerk in Jeruzalem, bisschop Samir Kafiti, noemde de uitspraak „halfslachtig", omdat de in Panama gevestigde onderne ming die de panden aan de joden heeft onderverhuurd, het gebouw mag blijven bewaken tot een lagere rechtbank het huurgeschil heeft op gelost. PLO-leider Yasir Arafat heeft bij de Amerikaanse president George Bush geprotesteerd tegen Israëls gewelddadige acties in de bezette gebieden, waar het leger donderdag vier Palestijnen neerschoot en ten minste 135 anderen verwondde. De PLO heeft de Verenigde Naties ge vraagd in te grijpen tegen wat zij de slachtpartij in Jabalya noemt. VN- secretaris-generaal Javier Perez de Cuellar beschuldigde Israël ervan ongevoelig te zijn voor de religieuze feestdagen van moslems en christe- Rushdie De Britse schrijver Salman Rushdie heeft gisteren voor de BBC-radio gezworen dat hij niet zal wijken voor dreigementen. Rushdie ver brak voor het eerst de stilte rond zijn persoon sinds de Iraanse aya tollah Khomeini het doodvonnis over hem velde. Hij zei verbaasd te zijn dat de fundamentalisten die zijn dood eisen niet voor het gerecht zijn gesleept. Colombia De Colombiaanse minister van bin nenlands bestuur Horacio Serpa heeft gisteren gezegd dat de presi dentsverkiezing van 27 mei volgens plan doorgaat, ondanks de moord op drie presidentskandidaten sinds augustus. De linkse Union Patrioti- ca had op uitstel aangedrongen. Executie In de Amerikaanse staat South Ca rolina is gistermorgen de 35-jarige Ronald Woomer geëlektrocuteerd wegens viervoudige roofmoord en verminking van een vijfde slachtof fer in 1979. Diefstal Renoir Uit een galerie in Nagoy.a in Japan is een schilderijtje van de Franse schilder Pierre-Auguste Renoir ge stolen. Het schilderij, van het hoofd van een jong meisje, meet 10 bij 11,5 centimeter en is ongeveer 290.000 gulden waard. Huddle De reuzetelescoop Huddle heeft gisteren zijn mechanisch oog ge opend naar de sterrenhemel. Hier mee wordt de hoop gevoed op nieu we kijkjes tot in de verste hoeken van de ruimte. Het openen van het oog lukte pas in tweede instantie. Een christelij ke non knielt voor de toe gangsdeur van het Heilige Graf in de christelijke wijk van oud- Jeruzalem. Uit protest tegen de vestiging van joodse kolonis ten bleven in heel Israël giste ren kerken en moskeeën geslo ten. (foto AFP) MANAGUA (AFP/AP) - Een ware politieke stórm In Nicaragua heeft de positie van president Violeta Chamorro twee dagen na haar in stallatie al aan het wankelen bracht. Door ruzie in Chamorro's Unie van Nationale Oppositie (UNO) is de ontmanteling van de Contra's volle dig stil komen te liggen. De storm stak op na de beslissing van de presidente om de sandinisti- sche generaal Humberto Ortega, broer van ex-president Daniel Orte ga, te handhaven als hoofd van het leger. Daarover ontstonden binnen de uit dertien partijen bestaande UNO-coalitie grote conflicten. De meest onverzoenlijke tegenstan ders, onder wie vice-president Vir- gilio Godoy, beschuldigden de nieuwe regering openlijk van sa menzwering met de sandinisten en verraad aan de kiezers die het regi me van Ortega hebben verworpen bij de verkiezingen op 25 februari. Tegelijkertijd weigeren de Con tra's categorisch hun wapens in te leveren zolang de sandinisten het Nicaraguaanse leger controleren. Duizenden opstandelingen hebben zich gehergroepeerd in de "veilig heidszones" die onder toezicht staan van de blauwe baretten van de Verenigde Naties. Contra-leider Is rael Galeano, bijgenaamd "com mandant Franklin", bevestigde dat geen van zijn mannen de wapens zal inleveren zolang de "onderdruk kende sandinistische organen" bin nen leger en politie niet zijn ont manteld. De Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) is begonnen voedsel te verstrekken aan de Contra's, hoe wel die weigeren hun wapens in te leveren. Dit is in strijd met het vori ge week door leiders van de Con tra's en de Sandinisten en de rege ring ondertekende akkoord over de ontmanteling van de rebellen. Vice-president Virgilo Godoy, verontwaardigd omdat hij geen JOHANNESBURG (GPD/AP) - Vijf prominente leiders van het ANC hebben gisteren na jaren van bal lingschap in het buitenland weer voet op Zuidafrikaanse bodem ge zet. Alfred Nzo (secretaris-gene raal), Thabo Mbeki (hoofd interna tionale zaken), Joe Slovo (secreta ris-generaal Zuidafrikaanse Com munistische Partij), Joe Modise (commandant Umkontho we Si- zww, de gewapende vleugel van het ANC) ën mevrouw Ruth Mompati Politie in DDR arresteert 19 rechts-extremisten OOST-BERLIJN (AP) - De Oost- duitse politie heeft gisteren negen tien mensen gearresteerd bij een in val in in drie leegstaande panden die door rechts-extremisten waren gekraakt. Bij de inval werden wa pens, zendapparatuur en propagan damateriaal van de extreem-rechtse Westduitse Republikaner en uit de nazi-tijd in beslag genomen. Volgens het Oostduitse persbu reau ADN waren de extremisten in de lege panden in de Berlijnse wijk Lichtenberg ondergedoken. (hoofd vrouwenbond ANC), arri veerden gistermiddag op het vlieg veld van Kaapstad. De vijf maken deel uit van de ANC- delegatie die volgende week onder leiding van vice-president Nelson Mandela besprekingen zal voeren met de Zuidafrikaanse rege ring. Dat zal de eerste keer zijn dat ANC en Pretoria officeel met elkaar rond de tafel gaan zitten. Nzo noemde tijdens een percon ferentie de terugkeer van zijn gezel schap "een emotionele en opwin dende" ervaring. Maar het zou nog "opwindender zijn geweest als Zuid-Afrika een vreedzaam in plaats van een door strijd ver scheurd land" was geweest. Hij zei dat de terugkeer te danken was aan de 'gewapende strijd' en riep op tot voortzetting van deze strijd. De elf man sterke ANC-delegatie zal van twee tot en met vier mei in Kaapstad met vertegenwoordigers van de Zuidafrikaanse regering on der leiding van president Frederik de Klerk besprekingen voeren over de laatste struikelblokken die on derhandelingen over een nieuw po- litiekbestel in de weg staan. Het ANC wil dat de noodtoestand wordt opgeheven en alle politieke gevan genen worden vrijgelaten. De Zuid afrikaanse regering wil dat het ANC David Webster, de vorig jaar mei vermoorde anti-aparthcidsactivist is om het leven gebracht door een agent van de Zuidafrikaanse veilig heidsdienst. Dit heeft een ex-agent gisteren verklaard tijdens een hoor zitting over de activiteiten van een spionagedienst van de gemeente raad van Johannesburg. Volgens ex-agent Hannes Gouws werd Webster vermoord door Paul de Swart, een lid van het Civiele Sa- menwerkingsbureau (CSB), een ul tra geheime organisatie gericht te gen apartheidstegenstanders. Web ster was op het opgenblik dat hij werd vermoord bezig met een on derzoek naar het bestaan van doodseskaders. De onderlinge gevechten tussen zwarte facties in de Zuidafrikaanse provincie Natal hebben weer aan zes mensen het leven gekost. De re gering heeft gisteren gezegd dat er meer troepen naar Natal worden ge stuurd om de onrust in te dammen. De politie van Natal zei gisteren dat in het afgelopen etmaal zes zwarten waren doodgeschoten of doodge stoken. Een man en een vrouw wer den door een menigte met messen bewerkt en in brand gestoken. Een politieagent werd in de rug gescho ten. Hoge militairen zeiden gisteren dat het leger bezig is een extra pant sereenheid in Natal te stationeren om de gevechten tussen de zwarte facties in te dammen. De eenheid, een aan het front inzetbare ge vechtsformatie, wordt onderdeel van de 2000 militairen die in Natal de politie assisteren. kantoor heeft gekregen in de presi dentiële gebouwen, verklaarde dat onder de huidige omstandigheden het oplaaien van de burgeroorlog niet is uitgesloten. Volgens Godoy hebben twee naaste medewerkers van Chamorro, Antonio Lacayo en Alfredo Cesar hun functies van res pectievelijk minister en eerste se cretaris te danken aan de steun van sandinistische afgevaardigden ten koste van de oorspronkelijke UNO- kandidaten. Roemenen betogen voor Iliescu s Front BUKAREST (AP) - Meer dan 10.000 Roemenen hebben gisteren in de straten van Bukarest hun steun be tuigd aan interim-president Ion Ilie- scu en het Front van Nationale Red ding. De demonstratie, een van de grootste in Roemenie sinds de De- cember-revolutie die dictator Nico- lae Ceausescu ten val bracht, vorm de een reactie op de anti-regerings- betogingen die de afgelopen dagen in Bukarest zijn gehouden. Iliescu riep gisteren op het plein voor de militaire academie in de Roemeense hoofdstad zijn aanhan gers op tot tolerantie en respect voor de standpunten van de opposi tie. Zelf zei hij over zijn politieke te genstanders: "Zij kunnen het land niet opnieuw opbouwen als zij er voor kiezen op straat te kamperen en niet werken". Iliescu doelde op de groep de monstranten - in omvang variërend van 200 tot 5.000 - die de afgelopen zes dagen 24 uur per etmaal op straat betoogden omdat dat Iliescu en het Front ee linkse dictatuur willen vestigen. Na afloop van de massademonstratie beklemtoonde Iliescu dat Roeme nië een politiek stelsel nodig heeft dat "past bij zijn sociale structuur, temperament, capaciteiten". Iliescu heeft een voorkeur voor het Zweed se maatschappijmodel, "maar he laas kan dat niet naar hier worden overgeplant", zo zei hij. „Wij heb ben ons al eerder gebrand aan het automatisch overplanten van bui tenlandse modellen", aldus Iliescu. Een militair tribunaal in Bukarest heeft gisteren het proces tegen Ni- colae Andruta Ceausescu, een broer van de vroegere dictator, tot 29 mei verdaagd wegens gebrek aan be wijs. De openbare aanklager had om verdaging van het proces ge vraagd in verband met verder on derzoek. LOS ANGELES (AP) - De onlangs in Los Angeles gevestigde Sovjet-maat schappij Film Service probeert filmmakers in Hollywood over te halen naar de Sovjetunie te komen voor goedkope arbeidskrachten en originele lokaties voor hun films. Tot nu toe verleende het bedrijf diensten de films 'Peter the Great' en 'Dark Eyes' en tv-series als 'Dallas' en 'Road to Africa". Voor een geplande film over Tsjernobyl onder de naam 'Last Warning" hoopt het bedrijf een kleine miljoen dollar op te strijken. Daarin figureert John Voigt als de Amerikaanse arts Robert Gale, die direct na de ontplof fing in de kerncentrale eerste hulp verleende aan de stralingsslachtoffers. Volgens Joeri Spilny, een van de twee stafleden van Film Service, is het bedrijfje betrokken bij zestig projecten. Hij erkent dat er startproblemen zijn: "De 39 filmstudio's in ons land verkeren niet in perfecte staat en een deel van de apparatuur is verouderd". Film Service is een onderafdeling van Sojoezkinoservice (SKS), de dienst die algemene logistieke steun geeft aan filmers. Het Sovjet-leger no dig voor een gevechtsscene? SKS regelt het. Hulp nodig om door de doua ne te komen? Ook daar brengt SKS uitkomst. Film Service is een joint ven ture aangegaan met een Brits bedrijf dat wagens voor catering, make-up en lichtbediening levert. Loreta Shilanskiene: Litouwen moet doorgaan tot het einde 91 ZILINA - Een gigantische kop vaii Lenin werd gisteren weggehaald uit het centrum van Zilina in Tsjechoslowakije. Sinds de revolutie verdwijnt zijn beeltenis ook in dat land steeds meer uit het straatbeeld. (foto ap) Israël verkoopt Noorwegen lading zwaar water terug OSLO (AP) - Israël heeft gisteren besloten een lading zwaar water aan Noorwegen terug te verkopen, om een inspectie te voorkomen waaruit zou moeten blijken of het zware wa ter al dan niet is gebruikt voor de aanmaak van kernwapens. Het ak koord ruimt een twistpunt uit de weg dat jarenlang de betrekkingen tussen Israël en Noorwegen ver troebelde. Het zware water, of deuterium- oxide, was bedoeld als koelmiddel voor de kernreactor waarmee Israël onderzoek verrichtte in de zuidelij ke woestijnstad Dimona. Het kan echter ook gebruikt worden om ura nium om te smeden tot het plutoni um dat gebruikt wordt in kernwa pens. Het verkoopcontract van 1959 gaf de Noren het recht tot inspectie. In 1986 eiste Oslo dat recht op, toen de Israëlische atoomgeleerde Morde- chai Vanunu beweerde dat in de fa briek in Dimona 100 kernkoppen waren gemaakt. Israël weigerde Di mona open te stellen. Israël beweert nu dat er van de oorspronkelijke le vering nog 10,5 ton over is na "ver damping en normaal gebruik". De overeenkomst geeft Israël een jaar de tijd om het restant terug te verkopen aan Noorwegen. Noorwe gen moet Israël twaalf miljoen kro nen, ruim drie miljoen gulden, beta len voor de 10,5 ton zwaar water die nog over zijn van de 20 ton die Oslo in 1959 verkocht. In 1970 werd nog eens een ton verkocht. Oslo heeft in maart 1989 de export van zwaar water stopgezet, nadat bekend werd dat ten minste drie le veringen in landen terecht waren gekomen die op de Noorse zwarte lijst staan. LEIDEN "We weten niet hoe het zal eindigen, maar we moeten nu doorgaan tot het einde. Als we onze onafhankelijkheidsverklaring te rugtrekken of in de ijskast zetten, dan wordt het nog veel moeilijker om onafhankelijk te worden. Mos kou heeft dan de tijd om nog strik tere regels voor uittreding uit de Sovjetunie op te stellen". Loreta Shilanskiene uit het Li touwse Druskininkai - 16.000 inwo ners, veel groen, veel minerale bronnen en een bekend kuuroord voor Sovjetburgers - is uiterst be slist. Samen met haar man Raimun- das is ze een week op vakantie in Nederland, terwijl Litouwen lang zaam maar zeker wordt gewurgd door de economische blokkade die Sovjetpresident Michail Gorbatsjov heeft ingesteld als straf voor de wei gering van de kleine Baltische repu bliek om zijn streven naar snelle on afhankelijkheid op te geven. De sfeer in Litouwen is op dit mo ment niet anders dan anders, vertelt ze. "We wisten immers wat we kon den verwachten. Maar de meeste Li touwers zijn liever arm en vrij dan rijk en gevangen binnen de Sovjetu nie". Ze kan het bericht over de rantsoenering van levensmiddelen per 1 mei maar nauwelijks geloven. Voor energie is Litouwen geheel af hankelijk van de Sovjetunie, maar de republiek heeft een hoogontwik kelde agrarische industrie en is al tijd een grote voedselexporteur naar de rest van de Sovjetunie ge weest. En nu zou er plotseling een tekort zijn? "Ik zou niet weten hoe dat kan. Misschien omdat er na de blokkade enorm is gehamsterd.1 Ie dereen kocht alles wat hij in de win kels krijgen kon", aldus Loreta. Glasnost De onafhankelijkheidsverklaring op 11 maart kwam voor veel men sen snel en onverwacht. Maar het verlangen naar een onafhankelijk Litouwen is diepgeworteld, bena Loreta Shilanskiene drukt Loreta. "We droomden daar altijd van. Alleen was het onmoge lijk om er in het openbaar over te praten of voor te demonstreren. De enige demonstraties waren op 1 mei, de dag van de arbeid, en 7 no vember, de herdenking van de Rus sische revolutie. Dan werden men sen verplicht de straat op te gaan om te laten zien hoe blij ze daarmee De glasnost van Gorbatsjov heeft daar verandering in gebracht. Maar dat is voor haar dan ook zo ongeveer het enige welkome produkt uit de Sovjetunie. "Verder geloven we dat alles wat slecht is in Litouwen, uit de Sovjetunie komt. Alle mensen met het zelfde werk verdienen door het socialistische systeem bijvoor beeld het zelfde salaris, of ze nu hard werken of alleen maar achter hun bureau zitten te roken. Ook het alcoholprobleem is van Rusland naar Litouwen gekomen. Vroeger waren er in Litouwen geen dronkaards, nu zijn die er volop". Als Litouwen onafhankelijk wordt, gelooft ze stellig, zal de Balti sche republiek snel de welvaart van vóór de Tweede Wereldoorlog weer oppikken. De Litouwers zijn altijd een hardwerkend volk geweest, zegt ze. Raimundas vult aan dat voor de inlijving in 1940 door Stalin Litouwen een bloeiende economie had met een harde munt, de Lit, in plaats van de boterzachte roebels van tegenwoordig. Fascisten Maar Gorbatsjov is niet van plan om Litouwen snel te laten uittreden. Hij is vooral bang dat na Litouwen Estland, Letland, Oekraïne en Ge orgië snel zullen volgen, denkt Lo reta. De media in de Sovjetunie worden danig gemanipuleerd om Litouwen in een kwaad daglicht te stellen. De Litouwse televisie heeft één eigen, één Pools en twee Mos- kouse kanalen. Op de laatste twee wordt stelselmatig Litouwen zwart gemaakt: "Ze liegen altijd. Als er iets positiefs gebeurt, melden ze dat nooit. Slechte dingen worden altijd gemeld en desnoods verzinnen ze ze zelf. Op die manier proberen ze ons helemaal te isoleren van de rest van de republieken In de naburge re publieken lukt dat niet. In Wit-Rus- land en de Oekraïne weten ze wel wat er werkelijk gebeurt, maar ik heb het idee dat die politiek in de ver weg gelegen republieken wel ef fect heeft. Onze jongens in het Sov- jetleger worden nu stelselmatig mishandeld, vooral door militairen uit Kazachstan. Die denken door de berichtgeving dat we fascisten en kapitalisten zijn, en die moetje im mers bestrijden". Vrijheid Ze is uiterst teleurgesteld over de houding van het westen. Vooral van de Amerikaanse president George Bush hadden de Litouwers veel ver wacht, maar hij liet eerder deze week weten voorlopig geen maatre gelen tegen Moskou te nemen. Ook de Westeuropese landen hebben het er bij laten zitten. Maar Litou wen zal de strijd voortzetten, zegt ze: "We willen gewoon vrij zijn, zoals jullie. De meeste mensen gelo ven niet dat er plaatsen zijn, zoals hier in het westen, waar mensen vrij zijn en alles kunnen kopen wat ze willen hebben. Mijn moeder vroeg me of ik wilde proberen hier een ta pe-recorder voor mijn vader te ko pen. Ze dacht ik hier misschien er gens in een afgelegen oord iets zou kunnen vinden. Ze kon zich niet voorstellen dat hier hele winkels vol met apparatuur staan waar het moeilijk is om te kiezen". "De bejaarde Litouwers zijn in vrijheid geboren. Die zijn ook alle maal heel enthousiast bij de ge dachte dat ze als vrije mensen zijn geboren en straks misschien als vrije mensen kunnen sterven. En wij zijn wel niet in vrijheid geboren, maar we hopen toch ook dat wij en onze kinderen in vrijheid kunnen leven en sterven". Hoe staan de Litouwers inmid dels tegenover de Russen? "Wij ha ten echt niet iedere Rus. We krijgen veel steun van Russische afgevaar digden uit Moskou en Leningrad, en ook in Litouwen zelf zijn veel Russen die onze taal spreken en ons begrijpen. Maar er zijn er ook die na de inlijving in 1940 in Litouwen kwamen wonen en na 50 jaar nog steeds onze taal niet spreken. Die verzetten zich ook uit alle macht te gen onze onafhankelijkheid. Die ha ten we".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7