Akkerbouw ontevreden met akkoord Landbouwakkoord is bijna lege huls Als overal't rood, wit en blauw wappert, zorgen wij voor oranje. mm In 5 weken van 3 ton naar f 26.000 'Veemarkt heeft weinig toekomst' Monetaire unie kwestie van dagen NV Japan gaat een week lang dicht ZATERDAG 28 APRIL 1 Boeren beraden zich op actie DINTELOORD/SWIFTERBANT/BRUSSEL (ANP) - De akkerbouw heeft teleurgesteld gereageerd op het akkoord dat de landbouwministers van de EG gistermorgen hebben gesloten. Zowel de actievoerende boeren, de drie Centrale Landbouw Organisaties (CLO) als het Nederlands Agra risch Jongeren Kontakt hebben het akkoord onder de maat genoemd. Woordvoerder Dijkstra van de ac tievoerende boeren noemde het "jammer dat de stabilisator niet ter discussie staat". De stabilisator leidt tot de automatische prijsda ling van drie procent omdat de graanproduktie het afgelopen sei zoen het plafond van 160 miljoen ton in de EG heeft overschreden. Afgezet tegen de technische maat regelen die ministers hebben geno-, men betekent dit dat de prijzen fei telijk daarom slechts met 0,05 pro cent omhoog gaan. Bij een graan prijs van 39 gulden per 100 kilogram komt dat neer op een verhoging van nog geen twee cent. De actiecomité's van de akker bouwers beraden zich vandaag over de vraag of verder actie voeren nog zin heeft. Dat hangt volgens actie- coördinator Geluk ook af van de wijze waarop het kabinet de komen de tijd nationale steunmaatregelen wil invullen. De drie Centrale Landbouw Or ganisaties zijn ook ontevreden. Het akkoord komt niet tegemoet aan het verlangde herstel van de graan prijs, hoewel het een stuk beter is dan de aanvankelijke voorstellen, meent aldus CLO-voorzitter Mares. De CLO's menen dat het akkoord wel enig uitzicht biedt voor de toe komst op produktiebeheersing om- dat de Europese Commissie zo* gauw mogelijk met een doeltreffen de regeling wil komen. Ook vinden ze het positief dat er een koppeling is gelegd tussen het deelnemen aan de regeling om grond tijdelijk uit produktie te nemen (braakleggen) en de medeverantwoordelijkheids heffing. Het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt noemt de EG-be- sluiten ver beneden de maat. De graanprijs blijft ver beneden een kostendekkend niveau, voor de ak kerbouwbedrijven met fabrieks aardappelen komt de klap nog har der aan, meent het NAJK. De jonge ren hebben er geen vertrouwen in dat dat de vrijwillige braaklegrege- ling voldoende wordt verbeterd om doeltreffend te worden, zolang er voor de produktie geen taakstelling per lidstaat wordt afgesproken. PvdA-Europarlementariër Wol- tjer sprak in een reactie over een "cosmetische" oplossing. Met veel kunst- en vliegwerk is een verbete ring van de graanprijs bereikt die volgens hem zeer tijdelijk van aard zal zijn. Hij verwacht dat het tijdelij ke voordeel snel zal wegvallen te gen de verwachte stijging van de rente die het gevolg is van de Duitse hereniging. De graanhandel zal meer geld moeten steken in de op slag van overschotten. De extra kos- tèn zal de handel doorberekenen aan de akkerbouwers. Hoofdredacteur Frank Blesboer van het dagblad De Waarheid bekijkt het laatste nummer van zijn krant. Het officiële laatste nummer van De Waar heid verschijnt vandaag. De krant kwam voor het eerst uit op 23 mei 1940 als verzetsblad. Daarna werd het blad het orgaan van de Communistische Partij Nederland, maar tegelijk met de neergang van de CPN kwam ook De Waarheid in grote problemen. Een poging om de krant te redden door hem om te vormen tot een meer algemene linkse krant mocht niet baten. De redactie gaat nog niet helemaal bij de pakken neerzitten, maar wil begin nen met een nieuw opinieblad, Forum geheten. Ook dit zal de wereld vanuit een linkse optieke belichten. (foto anp> Arthur van de Spek uit Oegst- geest kon met index-opties aardig scoren: hij vergrootte zijn fictieve kapitaal van 300.000 gulden tot 4,5 ton in de Leidse Studenten Beurscompetitie. Opties zijn zoals in deze rubriek als eens uit gelegd het recht om aandelen of waarden te kopen ('call') of ver kopen ('put), waarbij degene die het recht verwerft daarvoor een premie betaalt. door Raymond Peil Men kan ook opties kopen die gebaseerd zijn op de stand van de index van de Europese Optie- beurs (EOE), die is gebaseerd op het niveau van twintig hoofd fondsen. Deze deelnemer kocht call-opties voor zeven gulden bij een index van 280 gulden. Aange zien de EOE-index vrij hard op liep, tot boven de 290, verdubbel de deze deelnemer 2 ton aan in dex-opties op deze manier vrij wel. Die winst had overigens nog groter kunnen zijn, constateert Van de Spek, als de deelnemers van het beursspel niet zouden vastzitten aan het feit dat hun or ders tegen slotkoersen worden verwerkt. Hij heeft namelijk het verloop van de EOE-index in de gaten gehouden en had zijn opties bij 292,5 kunnen verzilveren, als de spelregels hem hadden toege staan in de loop van de dag trans acties af te sluiten. Dit soort opties - call-opties waarbij het recht bestaat waarden te kopen tegen een prijs lager dan de werkelijke prijs, zodat men meteen met winst onderliggende waarden kan verkopen - wordt 'in-the-money' genoemd. Put-op- ties zijn in-the-money als men het recht heeft om te verkopen tegen een hogere prijs dan de werkelij ke koers op dat moment. Out-of- the-money is het tegenovergestel de. Rendement Arthur van de Spek heeft met zijn transacties behoorlijk wat (fictie ve) winst weten te behalen. Een schadepost van zo'n 70.000 gul den door een verkeerde gok met EOE-index-putjes kon-ie best lij den. Het ontneemt hem zeker niet de lust om door te speculeren in deze opties. "Het geeft het hoog ste rendement", is hiervoor zijn eenvoudige verklaring. "Of ik moet goede informatie hebben dat een fonds iets gaat doen". Mogelijk met grote fond sen als Unilever of Akzo, die de laatste dagen nogal wat hebben moeten prijsgeven. "Dat vergroot de kans dat zij omhoog zullen gaan", aldus deze competitiedeel nemer, die zegt 'op het gevoel' te speculeren. Datzelfde geldt voor Erik Hanenburg, die zegt 'niet zo veel af te weten' van wat zich allemaal op de beurzen afspeelt. Deson danks heeft hij zich een redelijke uitgangspositie verworven met 1100 put-opties op het Britse pond (10.000 pond per contract). Hij rekent snel uit dat deze po sitie hem een ton winst oplevert per gulden waardestijging van deze optie. Gezien het feit dat het Britse pond op de valutamrkten zo'n vier cent is gezakt biedt zijn positie interessante perspectie ven. Hanenburg blijft nog even op zijn opties zitten. En als het pond de andere kant opgaat? 'Ach, het blijft een spelletje'. Geduikeld Opties zijn er in vele soorten. Lo gisch: van iedere onderliggende waarde bestaan verschillende soorten opties. Voor de terzake- kundige belegger is dat interes sant, want er zijn altijd minder be kwame beleggers die hier geld verspelen. Zo weet de organisatie van de Beurscompetitie uit haar compu ter een deelnemer op te diepen die bij de aanvang 3100 goud-op ties (call) aanschafte en daar vrij wel zijn volledige kapitaal in stak. Gezien het feit dat de goudprijs zo'n 15 procent is geduikeld, sinds het begin van de beurscom petitie, is de waarde van deze op tieportefeuille gereduceerd tot ongeveer 116.000 gulden. De op ties kunnen tot en met mei wor den uitgeoefend: er mag wel een wonder gebeuren willen ze nog winst opleveren. Een waar huzarenstukje lever de de rechtenstudent Roderik de Wilde. Zijn fictieve kapitaal van 300.000 gulden slonk in een week of vijf tot 26.000 gulden. Hoe doet men dat? Opties kopen en ze on gebruikt laten aflopen, dan zijn ze namelijk zo goed als niets meer waard. Werkgevers en vakbonden in de suikerverwerkende industrie (14.000 werknemers) hebben giste ren overeenstemming bereikt over een tweejarige cao. OOST-BERLIJN/BONN (Rtr/D- PA/AP) De beide Duitslanden denken binnen enkele dagen over eenstemming te bereiken over een monetaire unie, zo heeft de West- duitse delegatieleider Hans Tiet- meyer gisteren na een vijf uur du rend beraad met de de Oostduitse staatssecretaris Guenter Krause ge zegd. De Oostduitse minister van bui tenlandse zaken Markus Meckel heeft gisteren gezegd dat de DDR zo snel mogelijk de status van waarne mer wil krijgen bij de Europese Ge meenschap. Het lidmaatschap van de EG volgt automatisch uit de Duitse eenwording. Vóór die tijd wil de DDR echter eigen mensen in Brussel hebben zitten, aldus Mec kel. Aan de vooravond van de EG-top TOKYO (UPI) - De NV Japan heeft gisteren de poorten geslo ten in voorbereiding op de jaar lijkse Gouden Week waarin de overbevolkte steden in Japan leeglopen en iedereen het platte land opstroomt voor een even overbevolkte week recreatie. De Gouden Week, waarin kort na elkaar vier nationale feestda gen vallen, is een van de driejaar lijkse vakantie-perioden in Ja pan. De politie schat dat bijna 61 miljoen mensen, bijna de helft van de bevolking, de komende week een bezoek aan de toeristi sche attracties zullen brengen. De reisbureaus zeggen dat on geveer 20 miljoen Japanners min stens één nacht van huis zullen zijn en 400.000 van hen zullen een ander land bezoeken. "Iedereen is op de been", aldus Tsuneaki Iki, de vice-voorzifter van het Na tionale Bureau voor Tourisme. In Gouden Week valt dit jaar Groene Dag (29 april), Kinderdag (3 mei). Dag van de Grondwet (5 mei) en een nationale feestdag zonder naam op 4 mei. Traditio neel nemen Japanse werknemers slechts drie maal per jaar vakan tie op: de Gouden week, de eerste week van januari en een week zo mervakantie in augustus. Voor westerlingen, die meestal zelf kunnen bepalen waneer zij op va kantie willen gaan, komt dit vreemd over, maar Japanners voelen zich er zeer wel bij. Japanners hebben moeite zich bijvoorbeeld op een strand te ont spannen in de wetenschap dat collega's op kantoor zich uit de naad zitten te werken. Daarom gaan zij het liefst op vakantie als iedereen op vakantie is. "Als ik op vakantie ga terwijl mijn collega's werken, schaam ik mij. Als ik weg ga moeten zij harder werken", al dus Iki. Het systeem van gesynchroni seerde vakanties stelt iedereen in staat op vakantie te gaan zonder zich schuldig te voelen. Dit sys teem heeft echter grote nadelen. Als iedereen zich tegelijkertijd tij dens Gouden Week tracht te ver maken houdt dit automatisch in dat weinigen daar in zullen sla gen. Het Japanse verkeersbureau voorspelt op de hoogtijdagen files van 80 kilometer op de uitgaande wegen van Tokyo en op de gewo ne dagen van 30 kilometer. Al een jaar van tevoren beginnen men sen hotels te reserveren en zes maanden voor zo'n vakantieweek is er geen kamer meer te krijgen. Amusementsparken zitten tot de nok toe vol. Bezoekers aan het Ja panse Disneyland moeten vaak meer dan twee uur wachten om een ritje te maken in de achtbaan. "Veel mensen die niet tegen de drukte kunnen proberen thuis te blijven", aldus Iki, die zei dat tien jaar geleden ook te hebben gepro beerd. "Maar. nadat we een paar dagen lang zoveel mensen had den zien rondtrekken, besloten we ook ergens naar toe te gaan. Ik voelde me buitengesloten". in Dublin, die voor een belangrijk deel gewijd zal zijn aan de Duitse eenwording, heeft de Westduitse re gering nog eens benadrukt dat West-Duitsland de hereniging zon der belastingverhogingen wil finan cieren uit de economische groei en door middel van leningen. Ook wil Bonn bezuinigen op de uitgaven, onder andere op defensie. Kabinetschef Rudolf Seiters van bondskanselier Helmut Kohl ver klaarde in de Bondsdag dat de Bondsrepubliek bereid is de DDR financieel te ondersteunen, maar benadrukte dat de regering in Oost- Berlijn net als die in Bonn "zorgvul dig moet afwegen wat financieel haalbaar is en wat niet". De Westduitse regering heeft een wisselkoers van 1:1 geboden voor Oostduitse lonen, pensioenen en spaartegoeden tot een bedrag van 4000 mark. Voor grotere spaarte goeden zal een ruilwaarde gelden van twee Ostmark voor een D-mark. Volgens Karl-Otto Pöhl, de presi dent van de Westduitse centrale bank, is dit het uiterste tot waar de Bondsrepubliek kan gaan zonder de D-mark in gevaar te brengen. "Dit is een uitermate genereus en eerlijk aanbod aan onze landgeno ten in de DDR", zei Seiters. LEEUWARDEN (GPD) - Het aan tal veemarkten in Nederland en el ders in Europa zal de komende ja ren sterk teruglopen. De overblij vende markten moeten daarbij mik ken op telemarketing, waarbij vee via de televisie en de telefoon wor den verhandeld. Ook het bieden van meer faciliteiten aan dier en koopman kan het belang van de veemarkt vergroten, zei gisteren voorzitter Rob Tazelaar van het Pro- duktschap voor Vee en Vlees op de conferentie van de Europese Asso ciatie van Veemarkten in de Fries landhal in Leeuwarden. Tazelaar staat niet alleen in zijn mening. Het Landbouw-Econo- misch Instituut, dat een onderzoek uitvoert naar de toekomst van de Nederlandse veemarkten, komt tot de conclusie dat de veemarkten in de meeste Europese landen onder druk staan. De aanvoer slaat in Ne derland, in vergelijking met andere Europese landen, echter nog geen slecht figuur. De teruggang is hier minder dan in België, West-Duits- land en Italië. Verouderde en kleine markten krijgen het moeilijk, aldus het LEI. Volgens het LEI is het mo gelijk de vermindering af te rem men door de markten te modernise ren. Wat dat laatste betreft noemde Tazelaar Leeuwarden een voor beeldplaats. Die markt wordt ver bouwd, maar flinke investeringen zijn nodig om de zaak gaande te houden. Die moeten echter niet lei den tot forse tariefsverhogingen, want dat leidt tot minder Volgens Tazelaar is de tijd niet ver meer dat vee met de hoorn van de telefoon in de ene en de afstandsbe diening van de televisie in de ande re hand van huis of kantoor wordt verhandeld. Elders in de wereld is Privatisering Renault vertraagd PARIJS (Rtr) De stemming in het Franse parlement over de gedeeltelij ke privatisering van Renault is gisteren uitgesteld na berichten over een gemeenschappelijke onderneming van het Zweedse Volvo en het Japanse Mitsubishi. Volvo en Renault zouden een belang in elkaar nemen, maar daarvoor zou de Franse overheid eerst de nationalisering van Renault voor een deel ongedaan moeten maken. Volvo en Mitsubishi zijn in bespreking over de produktie van auto's in Nederland. Een eventuele overeenkomst wordt ter goedkeuring voorge legd aan Renault, dat een vetorecht heeft. Volgens de Franse minister van industrie Roger Fauroux gaat het om een beperkt aantal auto's, waarvoor voor ongeveer tachtig procent onderdelen van Volvo en Renault worden gebruikt. die ontwikkeling al op gang geko men. Hij vindt het zaak dat dergelij ke ontwikkelingen in Nederland door de gezamenlijke veemarkten worden aangepakt. Er is al een geza- melijke publicatie van prijzen op te letekst. Dat moet verder worden uitgebouwd, aldus Tazelaar. Japanners willen raffinaderij bouwen in DDR TOKYO (KRF) Het Japanse han delshuis Marubeni wil met de Finse staatsoliemaatschappij Neste Oy en het Westduitse staalbedrijf Thyssen een investeringsgroep vormen die in de DDR een olieraffinaderij met een waarde van 1,2 miljard dollar gaat bouwen. Deze moet bij de noordelijke havenplaats Rostock worden gebouwd en een capaciteit krijgen van zes miljoen ton oliepro- dukten per jaar die vooral zijn be doeld voor de Oostduitse markt. Een woordvoerder van Marubeni verwacht de uiteindelijke overeen komst in 1991 rond te hebben zodat de produktie in 1994 van start kan gaan. Het is de eerste keer dat de olie-industrie een dergelijke inves tering pleegt in een Oosteuropees land. De drie bedrijven hopen dat de Bondsrepubliek financiële steun aan het project zal verlenen. ADVERTENTIE Economie kort Moscow Magazine Het Moscow Magazine is gisteren in Moskou officieel gelanceerd. Het tijdschrift is een Nederlands/Rus sisch project waarin het uitgevers concern VNU een belang heeft van 50 procent. De Russische partners zijn de Moskouse afdeling van de bond van journalisten en een bank. Het tijdschrift verschijnt maande lijks in een oplage van ongeveer j 60.000 exemplaren en mikt op wes terse en Japanse zakenmensen. Staking Bij de kunstmestfabriek Hydro Agri in Vlaardingen, voorheen Windmill, dreigen stakingen. Het I personeel is het niet eens met de manier waarop de directje een reor- ganisatie door wil voeren, waarbij 150 van de 576 arbeidsplaatsen ko men te vervallen. Met de bonden was overeengekomen dat er geen gedwongen ontslagen zouden val len. Volgens bestuurder Van Em- menes van de industriebond FNV is de directie hier nu op teruggeko- i men. De bond heeft een ultimatum I gesteld dat dinsdag om midder nacht afloopt. Olivetti Het Italiaanse elektronicaconcern Olivetti heeft vorig jaar zijn winst zien kelderen van 356,2 miljard tot 202,6 miljard lire (311 miljoen gul den), een daling met 43,2 procent. De omzet groeide met 7,4 procent tot negen biljoen lire (13,8 miljard). De oorzaken liggen in een scherpe concurrentie en de lage prijzen voor dataverwerkende apparatuur, aldus topman Carlo de Benedetti. De Holland Casino's laten Koninginnedag niet onop gemerkt voorbij gaan. Daarom krijgt iedere bezoeker op 30 april een vorstelijk oranje drankje aangeboden. Op 4 mei zijn we uiteraard gesloten. Bevrijdingsdag kunt u weer bij ons vieren. En ook die dag bieden we alle gasten, zolang de voorraad strekt, een aardigheidje aan. U bent vanaf 2 uur 's mid dags van harte welkom in de Holland Casino's. -Holland Qvsino's In de Holland Casino's kom je ogen tekort. BRUSSEL "Er zat niet meer in", zei minister Gerrit Braks gistermor gen over het akkoord in de EG-mi- nisterraad over de nieuwe land bouwprijzen. Maar de akkerbou wers in Nederland en elders denken daar aanzienlijk anders over. Braks wekte de indruk er voor de boeren het maximale uitgesleept te heb ben, maar het uiteindelijke pakket wijkt nauwelijks af van de voorstel len die door de Ierse voorzitter van de EG-ministerraad al weken gele den op tafel waren gelegd. De harde conclusie is dat de boe ren niet krijgen wat zij wilden: een verhoging van de graanprijs met ne gen procent, om zo tenminste een deel van de inkomensachteruitgang van de laatste jaren (die 25 procent bedraagt) te compenseren. Dat bleek volstrekt onhaalbaar. Niet al leen omdat de Europese Commissie weigerde met voorstellen daartoe te komen, maar ook omdat geen van de landbouwministers Braks in cluis bereid was eerdere afspra ken weer open te breken. Brussel hield hardnekkig vast aan het systeem van 'stablisatoren', of de automatische prijsdaling met drie procent zodra in de EG meer graan geproduceerd zou worden dan 160 miljoen ton per jaar. En dat was vorig jaar nu eenmaal het geval. Die afspraak is in 1988 door de EG- regeringsleiders gemaakt om de uit de hand gelopen landbouwuitgaven te beheersen, en de Commissie stel de terecht dat die afspraak tot 1992 vastligt en alleen door de regerings leiders kan worden opengebroken. De uitkomst van het prijzenover- leg is voor de graanboeren niet meer dan een doekje voor het bloeden. De automatische prijsdaling blijft, maar de gevolgen worden onge daan gemaakt door een aantal 'tech nische kunstgrepen', zoals werd ge zegd. De snellere betaling door de EG van opgekocht overtollig graan, in hoofdzaak van de Franse akker bouwers, kost de Gemeenschap weliswaar honderden miljoenen per jaar, maar dat kan geen kwaad gezien de te verwachten meevaller van 10 miljard. Er was dus op de EG-begroting ruimte genoeg om meer te doen, maar voor landbouwcommissaris Ray MacSharry was van doorslag gevend belang dat hij het tegenover de handelspartners van de EG niet kon maken de graanprijzen weer te laten stijgen. In de GATT, de we reldorganisatie voor handel en ta rieven, heeft de EG vooral onder Amerikaanse druk moeten beloven de landbouwprijzen niet meer uit de hand te laten lopen en aan te pas sen aan die op de wereldmarkt, en die zijn nu eenmaal lager. Het afzien van de automatische prijsverlaging zou direct leiden tot produktiever- hoging en daarmee zou de Gemeen schap zich in de wereld blameren, zo meende de Ierse commissaris. Daar was dan ook niemand, ook de Nederlandse regering niet, toe be reid. Bovendien kan de EG de vrijko mende miljarden wel beter gebrui ken. Commissie-president Delors heeft al aangegeven dat een flink deel ervan gebruikt zal moeten wor den om de Duitsers te helpen bij het opvangen van de gevolgen van de hereniging. MacSharry was dus tevreden. Door de versnelling van de betaling, de aanpassing van de groene koer sen en het verhogen van de vergoe ding voor opslag van overtollig graan krijgen de boeren met de meeste problemen "wat lucht", zei hij. Maar ook niet meer dan dat. De maatregelen compenseren de auto matische prijsdaling en zelfs een procentje meer, maar de medever antwoordelijkheidsheffing van drie procent blijft bijvoorbeeld gewoon bestaan. Omdat er ook nog zoiets als inflatie is en boeren nu eenmaal geen prijs compensatie krijgen, gaan zij er in feite nog steeds flink op achteruit. De pijn is wat verzacht, maar dat is niet waar de boeren de laatste maanden de straat voor zijn opge gaan. Bovendien is met de versnelde betaling door de EG het basispro bleem nog niet opgelost. Woord voerder Dijkstra van de akkerbou wers zei dan ook terecht dat bij de volgende prijsonderhandelingen in 1991 dezelfde problemen weer net zo op tafel liggen. Maar politiek is nu eenmaal de kunst van het haal bare, zeker in de EG, zo weet Gerrit Braks beter dan wie ook. En met de ze voorstellen, die na langdurige consultaties tot stand waren geko men, was de grens van het haalbare bereikt. Braks zal nu zelf met aanvullende maatregelen moeten komen voor de ergste probleemgevallen. De rege ring heeft daar de komende vier jaar 450 miljoen voor uitgetrokken en daar moeten de graanboeren toch mee uit de voeten kunnen. Die steun is in feite ook al in strijd met de afspraken binnen de GATT. Daar zal Nederland nog wel aan her innerd worden wanneer de 98 GATT-landen eind dit jaar onder handelen over een nieuw akkoord over liberalisering van de wereld handel. Opmerkelijk is tenslotte dat ook de zuivelboeren profiteren van de versnelde uitbetaling van over schotten. Het levert deze bloeiende sector 'onnodig' twee procent extra op. En maakt tevens duidelijk hoe makkelijk het landbouwbeleid weer kan ontsporen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5