Ziekeixhuisdirecties nu ook actiebereicS Senaat laat tanden weer zien Instroom personeel defensie beperken Kabinet koerst aan op uitstel tunnels NZR vraagt 1 procent extra loonruimte Ministerie overweegt fokverbod pitbulls DEMONSTRATIE VOOR VARKENS Onze prijzen maken zaterdag een salto mortale. 't Wordt steeds leuker bij V&D. ZATERDAG 28 APRIL 1990 EDE (GPD) Niet alleen het ziekenhuispersoneel maar nu ook de ziekenhuisdirecties dreigen met acties als het kabinet niet meer ruimte biedt voor de nieuwe cao voor het zie kenhuiswezen. In een groot aantal ziekenhuizen in het hele land beginnen de vakbonden van verpleegkundigen en verzorgenden meteen na Koninginnedag met werkonderbrekin gen en zondagsdiensten op normale werkdagen. DEN HAAG (GPD) - Het ministe- rie "van landbouw overweegt een fokverbod in te stellen voor pitbull terriërs. Bovendien onderzoekt het departement de mogelijkheid om gevaarlijke honden te registreren. Over beide maatregelen voert het ministerie al enkele maanden over leg met de dierenbescherming. De directe aanleiding tot vérgaan de maatregelen tegen de pitbull is dat zich deze week het tweede dode lijk ongeval met een pitbull in ons land voordeed. Opnieuw was het slachtoffer een peuter. Woordvoerders van Landbouw benadrukken dat het departement weinig alternatieven voorhanden heeft. Na een totaalverbod op het houden van pitbulls is een fokver bod de meest vergaande maatregel. Probleem is echter dat de pitbull geen ras is maar een kruising, ter wijl in een fokverbod helder moet worden omschreven welke honden niet meer gefokt mogen worden. De 'adviesgroep agressief gedrag bij honden' adviseerde minister Braks het houden van pitbulls te verbieden, maar dat gaat de be windsman te ver. De adviesgroep werd ingesteld, nadat zich enkele Al eerder werd aangekondigd dat de acties harder zullen zijn dan vo rig jaar. In de Doelen in Rotterdam zullen de topmannen van de Abva Kabo en de CFO dinsdagmiddag aan een grote manifestatie van zie kenhuispersoneel deelnemen. De ziekenhuis-cao geldt voor 200.000 De ziekenhuisbesturen zijn in hun opstelling slechts een klein stukje in de richting van het eisen pakket van de bonden opgescho ven. Maar ze lieten tegelijkertijd een waarschuwing los in de richting van 'Den Haag'. In een extra vergade ring van de Nationale Ziekenhuis Raad gaven de ziekenhuisdirecties aan het NZR-bestuur de opdracht meer geld bi.j de staatssecretaris van volksgezondheid los te peuteren. Het gaat daarbij om 1 procent van de loonsom. Die extra ruimte willen de directies beschikbaar krijgen om door het aannemen van meer men sen de werkdruk bij het verplegend en verzorgend personeel te verlich ten. Ze gaan ervan uit dat staatsse cretaris van volksgezondheid Hans Simons het procent wel beschik baar zal stellen, maar hij wordt al vast gewaarschuwd voor het geval hij de ruimte niet zou bieden. In de vergadering van de NZR, gistermiddag in Ede, werd een ver klaring aangenomen dat de zieken huisdirecties zich gaan "beraden op algehele acties', wanneer de staats secretaris zou weigeren op het ver zoek om de 1 procent in te gaan. Het bestuur van de NZR kreeg het ver zoek na te gaan welke acties van de ziekenhuizen zelf mogelijk zijn. Extra geld voor meer loon vinden de ziekenhuisdirecties ondertussen Minister Ter Beek: DEN HAAG (ANP) - Bij het minis- heid. Zij wezen op de groeiende on- terie van defensie wordt nagegaan zekerheid bij het defensie-perso- hoe binnen vijf jaar "met een mini- neel. Dat geldt met name de in de mum aan sociale pijn" de perso- Bondsrepubliek gelegerde Neder- neelsomvang met 15 procent kan landse militairen en hun gezinnen, worden verminderd. Minister Ter De dienstplichtigenbond VVDM „t- niet nodig. Zij hebben eerder aange geven dat de ruimte die het kabinet daarvoor heeft bepaald (een loons verhoging met 2,4 proqent) door maatregelen in de pensioensfeer al is opgerekt tot 3,5 procent. Samen met de extra ruimte voor meer per soneel moet dat volgens de zieken huisdirecties genoeg zijn als basis voor onderhandelingen met de vak bonden. De AbvaKabo is de onderhande lingen ingegaan met een eis tot loonsverhoging met 4 procent plus 2 procent voor maatregelen ter ver mindering van de werkdruk (wat in het algemeen ook zal neerkomen op het aannemen van meer personeel). Van de 4 procent zcu 2.5 procent een gewone salarisstijging voor het jaar 1990 moeten inhouden. De an dere 1,5 procent zou moeten wor den gebruikt voor een herstructure ring van de salarissen (o.m. hogere waardering van de functies door ze in een hogere salarisschaal onder te brengen). De VVIO (vorig jaar ontstaan als de actiegroep Verplegenden en Ver- EEN HAAG - Leden van een viertal dierenbescherm ingsorganisaties hebben gisteren voor de Belgische ambas- zorgenden In Opstand) wil in totaal sode in Ben Haag gedemonstreerd tegen de massaslachting onder een half miljoen varkens die op het 8 procent. De WIO doet zelf niet België plaats heeft. De varkens worden omgebracht in verband met de varkenspest. aan de onderhandelingen mee. Ze weet zich daarin echter vertegen- woordigd door de Nederlandse Maatschappij Verpleegkunde, volgend jaar zal fuse- jaren geleden een reeks ihcidenten voordeed met bijtende pitbulls. Do delijke ongevallen deden zich toen niet voor. In veel gemeenten is het inmid dels verplicht pitbulls te muilkor ven en/of aan te lijnen. Het ministe rie vindt echter aanvullende maat regelen nodig, omdat de twee dode lijke ongelukken zich juist binnens huis en niet op straat voordeden. Wanneer het niet tot een fokver bod komt, overweegt het ministerie gevaarlijke honden te registreren. Een andere mogelijkheid is om hon den die éénmaal gebeten hebben, in overleg met de officier van justitie direct af te laten maken. Samenwerking provincies bij afvalstromen UTRECHT (ANP) - De provincies Utrecht, Noord-Holland, Zuid-Hol land en Noord-Brabant willen geza menlijk een informatiesysteem voor afvalstoffen opzetten. Zij ho pen zo een beter inzicht te krijgen in omvang, herkomst en bestemming van de verschillende afvalstoffen. Dat heeft de provincie Utrecht gis teren bekendgemaakt. Met het gezamenlijke project is er voor de procincies een betere en doelmatigere controle mogelijk op afvaltransporten die de provincie grenzen passeren en kunnen zij dubbel administratief werk voorko- De provincies komen met nieuwe verordeningen voor bedrijfsafval waarmee zij producenten en ver werkers willen dwingen mee te wer ken aan het nieuwe systeem. Als dat in werking is kunnen de provincies beter inspelen op ongewenste actu ele ontwikkelingen, zo menen zij. Voor de eerste fase van het pro ject is naar verwachting 1,5 miljoen gulden nodig, die over de deelne mende provincies worden verdeeld. Bezorgd Vijf artsenorganisaties zijn bezorgd over de ontwikkeling in het overleg Lubbers: per timnel urgentie bekijken Beek zal "het maximale!' doen daarbij gedwongen ontslagen te vermijden. Dat is onder lijk door de instroom aai soneel met 40 procent te beperlo Minister Ter Beek zei dit gisteren in een gesprek met de belangenor ganisaties van bij Defensie werken de militairen en burgers. Het depar tement maakte dit na afloop van het gesprek bekend. De personeelsver mindering bij defensie houdt ver band met de ontwikkelingen in Oost-Europa en het afnemen van de spanning tussen oost en west. De bewindsman sloot gedwon gen ontslagen ook gisteren echter niet helemaal uit. Dat had hij eerder onder andere al in de Eerst Kamer verklaard. Ter Beek denkt niet alleen aan een sterk verminderde instroom van nieuw personeel. Andere maat regelen zijn het beperken van het "nadienen", het terugbrengen van het aantal kort verband functies en het stimuleren van de tussentijdse uitstroom van burgers en militai ren. Die laatste maatregel zou deel kunnen uitmaken van genoemd so ciaal beleidskader. De belangenorganisaties drongen gisteren aan op snelle duidelijk- Binnenland kort Wethouders CDA en D66 zullen in de 24 grootste gemeenten meer wethouders leve ren in de nieuwe colleges van B&W, die volgende week worden ingestal- leerd. De grote winnaar van de ver kiezingen die in maart werden ge houden, D66, levert twintig extra wethouders. De partij won in de 24 grootste gemeenten 96 raadszetels. Het CDA, dat twee raadszetels ver loor, mag tien extra wethouders plaatsen bezetten. De VVD levert drie wethouderszetels in. De grote verliezer van de gemeenteraadsver kiezingen, de PvdA, verliest 24 wet houdersplaatsen, en levert 136 raadszetels in. Moord Een 15-jarige jongen uit Hoens- broek heeft gisteren bekend de 76- jarige alleenstaande vrouw Harden- Nagel uit die plaats te hebben ver moord. De vrouw werd tien dagen geleden met messteken om het le ven gebracht. Het motief van de jon gen was roof. Weer De periode van mei vorig jaar tot en rnet april dit jaar wordt de warmste periode van 12 achtereenvolgende maanden in deze eeuw. De gemid delde temperatuur bedroeg 11,2 graden. De afgelopen twaalf maan den heeft daarmee het record ver broken van het tijdvak mei 1947/april 1948. Toen was de gemid delde temperatuur 11,1 graden. Sinds 1706 werd een temperatuur- gemiddelde van 11,2 graden slechts eenmaal geèvenaard en wel in de periode november 1845 tot en met oktober 1846. Maagklachten Op een bijeenkomst in het Acade- concludeert uit het feit dat zowel de personeelssterkte als het aantal moge- dienstplichtigen met vijftien pro per- cent wordt verminderd dat ook de diensttijd vijftien procent korter wordt. Dat betekent een verminde ring van de tijd met twee maanden naar twaalf maanden. Minister Ter Beek heeft daar evenwel in het overleg niets con creets over gezegd, maar volgens de WDM liet hij blijken daar "niet af wijzend" tegenover te staan. De WDM is al langer voorstander van een verkorte diensttijd, helemaal door de veranderde situatie in het Oostblok. Een kortere diensttijd dringt de verveling van de soldaten terug en levert bovendien een fikse en noodzakelijke bezuiniging op, zo meent de bond. mier Lubbers in een brief zijn in vloed aan te wenden om extra ruim te te creëren voor de arbeidsvoor waarden van het personeel om "daarmee het dreigende conflict ir de gezondheidszorg te voorko- wil de besluitvorming over de bouw van drie van de vier geplande tun nels uitstellen. Voorlopig zou alleen besloten moeten worden over de aanleg van de meest 'urgente' tun nel, de Wijkertunnel bij Velsen. Een beslissing over de drie tpnnels bij De Koninklijke Nederlandsche Amsterdam en Rotterdam zou nog Maatschappij tot Bevordering der even op zich kunnen laten wachten. Geneeskunst en de daarbij aange- Premier Lubbers heeft dat giste- sloten artsenorganisaties (Landelij ke Specialistenvereniging, Lande lijke Artsen in Dienstverband, Lan delijke Huisartsenvereniging Landelijke Vereniging v; Geneeskundigen) wijzen brief op dat de situatie in de intra murale gezondheidszorg er sinds vorig jaar - toen er langdurig actie werd gevoerd - niet veel beter op is geworden. Collectie museum slachtoffer van schimmels en houtworm DEN HAAG (ANP) - Het Haagse gemeentemuseum moet op korte ter mijn de opslagmogelijkheden verbeteren. Anders worden delen van de collectie het slachtoffer van schimmels en houtworm. Het ministerie van WVC is om een bijdrage van 250.000 gulden gevraagd om de maga zijnen te verbeteren. Het museum wil verder het depot uitdunnen omdat de collectie niet langer op verantwoorde wijze kan worden bewaard. Met de Rijksdienst voor de Beeldende Kunst wordt overleg gevoerd over de overdracht van zesduizend affiches uit de vorige eeuw. Het kabinet kwam gisteren niet uit Sociaal de ingewikkelde discussie over het in hun verkeersbeleid voor de komende ja ren en zal waarschijnlijk pas vol gende week de knopen doorhak ken. Lubbers zei gisteravond, na af loop van het kabinetsberaad, te ver wachten dat de ministers een on derscheid zullen maken "naar de mate waarin besluitvorming urgent en niet urgent is". De bouw van vijf nieuwe tunnels in de Randstad was een plan van het vorige kabinet. Aan een nieuwe tun nel, onder De Noord bij Albasser- waard, wordt al gewerkt, maar de aanleg van de andere vier stuit op bezwaren van de nieuwe regerings partij, de PvdA. Die vreest een toe name van het verkeer. Bovendien zijn er problemen rond de particu liere financiering van de tunnels en rond het 'rekeningrijden', wa de beleggers hun investeringen a len terugverdienen. verkeersdiscussie ook gaat om za ken als het spitsvignet en gewone tolheffing. De premier zei spottend zich 'als conservatief zijnde' wel aangetrokken te voelen tot de klas sieke tolboom en zich de huiver in de Kamer voor geavanceerde elec- tronische tolheffing in te kunnen denken. Minister Maij moet de komende dagen verder overleggen met met name het ministerie van financiën over een reeks financiële aspecten van haar verkeersplannen. Het gaat daarbij om de tarieven voor het openbaar vervoer, de accijnsverho gingen voor automobilisten en het opzetten van een infrastructuur fonds voor investeringen in wegen, treinen etc. Alternatieve genezers willen overleg over kwaliteitsnormen - Lubbers: project op UTRECHT (ANP) - De Artsenfede ratie Alternatieve Geneeswijzen heeft de artsenorganisatie KNMG laten weten dat ze actief wil mee werken aan een onderzoek op initia tief van de KNMG naai" de alterna tieve methodieken. KNMG-voorzit- ter W.H. Cense zei gisteravond op de ledenvergadering in Utrecht dat dit hem deugd doet. Door de besluitvorming ovi •ier nieuwe tunnels wat uit te sme- en, geeft het kabinet zichzelf wat De KNMG wil nagaan waar en op neer tijd. Er kan opnieuw met de fi- welke terreinen nu al onderzoek orden gepraat. Boven- wordt gedaan. Dan kan worden be keken of er voor de KNMG een co ördinerende taak is weggelegd. Ook zal worden nagegaan of het zinvol is dat de KNMG opdracht geeft voor onderzoek naar de doeltreffendheid van niet-reguliere behandelmetho den en de reden waarom patiënten zich van het "reguliere circuit" af- dien kan minister Maij een uitweg zoeken uit de politieke problemen rond het rekeningrijden (elektroni sche tolheffing) waar in de Tweede Kamer geen meerderheid voor is. Lubbers noemde het rekeningrij den gisteravond "een project op ter mijn", en wees erop dat het in de wenden. Het bestuur zal hiervoor binnenkort voorstellen doen. Cense zei dat de KNMG zich niet kan mengen in een discussie over behandelwijzen en -technieken die individuele artsen toepassen. Wel zijn er normen waaraan alle artsen moeten voldoen. Zo past het vol gens Cense niet binnen het "kwali teitsbeleid" van de KNMG, alterna tieve geneeswijzen toe te passen ter wijl er voor de desbetreffende ziek te effectieve en getoetste behandel methoden bestaan. Verder mogen artsen goedgelovigheid of afhanke lijkheid van patiënten niet uitbui ten voor eigen belang en mogen ze evenmin niet-"reguliere" betalin gen vragen. Artsen moeten bereid zijn over hun handelen verantwoor ding af te leggen aan collega's en pa tiënten. ADVERTENTIE DEN HAAG Prof.dr. Piet Steen kamp, voorzitter van de Eerste Ka mer, heeft eens gezegd dat 'zijn' Se naat het laatste woord heeft bij wet geving. Formeel heeft hij gelijk en in de praktijk heeft de Eerste Ka mer dat recht ook enige malen ge bruikt. In de komende weken mag de Senaat zijn functie weer waarma ken. door Henri Kruithof De Tweede Kamer gaat aanstaan de dinsdag akkoord met de aftop ping van het reiskostenforfait. Ach ter dit ingewikkelde begrip gaat een belastingvoordeeltje schuil dat mensen die ver van hun werk wo nen, nu nog krijgen. Op het voorne men dat voordeeltje af te schaffen viel vorig jaar het CDA-VVD-kabi- net. In plaats van de afschaffing van het reiskostenforfait, kwam het nieuwe kabinet eind vorig jaar met het voornemen dit belastingvoor deeltje wat af te toppen. Mensen die meer dan dertig kilometer van hun werk wonen krijgen minder van 'va dertje staat' terug dan ze gewend geling inmiddels zodanig ingewik keld geworden, dat de uitvoerbaar heid volstrekt zoek is. Bovendien is fraude wel erg eenvoudig gewor den, doordat carpoolers ook nog werkge' een voordeeltje kunnen meepak- taa}t ken. De V VD (van het begin af aan fel tegenstander van de aftopping het reiskostenforfait) voorspel- Fraude Tot zover de controleerbaarheid. Echt fraude wordt het wanneer een 44 cent per kilometer be- ?en werknemer die een collega zegt mee te nemen van en naar zijn woonplaats. Beiden heb ben dan geen recht meer op reiskos- de dat de Eerste Kamer op grond tenaftrek bij de belastingen. Maar t de uitvoerbaarheid v als ze besluiten deze belastingvrije grote moeite met de voorstellen vergoeding te delen en allebei met hun eigen auto blijven rijden, zijn ze beiden aanmerkelijk voordeliger uit en is er geen haan die er naar kraait. Het zijn allemaal argumenten die bij de regeringsfracties CDA en PvdA bekend zijn. Zij hebben zich politiek echter inmiddels hevig ge bonden aan dit onderwerp. Dat de WD, die haar politieke ziel en zalig heid aan het forfait heeft opgehan gen, ooit een beetje gelijk zou krij gen, is iets wat CDA en PvdA niet kunnen of zullen accepteren. Deze maatregel, oorspronkelijk bedoeld om mensen te dwingen dichter bij hun werk te gaan wonen, heeft al veel commotie veroorzaakt. Reizigers met het openbaar vervoer worden er ook door gepakt (staats secretaris Van Amelsvoort bedacht oplossing); part-time werkende openbaar vervoer reisde. Dat bewijs zou hebben En dat lijkt een terechte verwach ting. De Eerste Kamer heeft als be langrijkste taak nog eens rustig te kijken naar wetsvoorstellen, die door de politieke hitte van alledag de Tweede Kamer hebben gepas seerd. De Senaat beoordeelt dan nog eens rustig of de wet-in-oprich- ting uitvoerbaar en juridisch con sistent is. Er ligt dus een schone taak te wachten voor? de dames en heren amateur-politici. Want wat te den ken van.de bewijsstukken die de be lastingplichtige op tafel moet leg gen om aan te tonen dat hij (m/v) met het openbaar vervoer reist. Niet alleen een copie van een ov-jaar- kaart is geldig bewijsmateriaal, dat is nog eenvoudig. Part-timers mo gen ook alle treinkaartjes van een heel jaar overleggen. Voor hen is een ov-jaarkaart namelijk niet voor delig en dus zullen zij per keer een treinkaartje kopen. Je ziet de inspecteur der belastin gen al voor je. Steekproefsgewijs zal hij een belastingplichtige uitnodi gen aan te tonen dat hij met het ïisch Ziekenhuis Utrecht is giste- <Van Amelsvoort bedacht opnieuw middel gcintrodu ceerd dat maagbeschadigingen bij reumapatiënten tegengaat. Die be schadigingen treden vaak op door dat de pijnstillende en ontstekings- remmende middelen die de patiën ten slikken, de maagwand aantas ten. oplossing). De Tweede Kamer was vervolgens nog niet helemaal tevreden en wijzigde ook nog hier en daar een detail. Ingewikkeld Door al deze aanpassingen is de re- In de Eerste Kamer wegen de echt politieke argumenten echter minder zwaar. Van de 'overzijde van het Binnenhof zijn de eerste voorzichtige geluiden uit het CDA- hoek al te horen: er heersen grote twijfels. CDA en WD hebben in de Senaat nog steeds een forse meer derheid. De kans dat het wetsont werp daar zal sneuvelen is niet denkbeeldig. Het is voor de belastinginspec teurs te hopen dat de argumenten van uitvoerbaarheid en fraude-ge voeligheid een belangrijke rol gaan spelen. Na de grote belastings-ver- eenvoudigingsoperatie 'Oort' is in middels een nieuwe commissie on der leiding van professor Stevens aan het werk om de belastingen nog verder te versimpelen. Dan gaat het niet aan nog voordat die commissie de kans heeft gekregen haar eerste voorstellen te doen, onnodige inge-. vervolgens akkoord gaan. Tijd wikkelde regelingen te bedenken, i kaartje voor kaartje te controle- ook al heb je je als regeringspartij heeft hij nu eenmaal niet. politiek gebonden. moet hij kunnen leveren om in Aan merking te komen voor een hogere reiskostenaftrek. De belasting plichtige kan dan niet veel meer doen dan een doos treinkaartjes op het bureau van de inspecteur omke ren. En deze zal vervolgens schatten of het ongeveer genoeg kaartjes zijn Hooggeëerd publiek! Zaterdag 28 april is de grand finale van het Prijzencircus. Afgelopen week lieten we onze prijzen al een heel eind dalen, maar op de laatste dag van het Prijzencircus maakt een aantal een salto mortale: op gezette tijden maken ze een vrije val van nog eens 25% tot zelfs 50% korting. Hopelijk bent u erbij om al dit voordeel op te vangen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3