Eén overtreding, zes keer op de bon 5 Algengroei tijdbom voor Waddenzee Wederopstanding van Neil Kinnock I REPORTAGE i 'Lmtcontrole' moet snelheidsmaniakken mores leren ZATERDAG 28 APRIL 1 BREDA Ondanks de uitge breide publiciteit rond de nieuwe manier van snelheids controle langs de weg, was er na anderhalt uur al een spre kend voorbeeld van een auto mobilist die alle signalen wenst te negeren. Een Hage naar werd ter hoogte van Dordrecht voor de derde keer binnen een half uur op de bon geslingerd wegens te hard rij den. Vermoed werd dat hij on derweg ook nog door de 'ver klikker' (een onbemande toto camera op een paal) was ge kiekt. "Hij was kwaad", meld de een agent. door Ron de Groot Tot afgelopen week trapten hard rijders, na het voorzichtig passeren van een (meestal toch ontdekte) controlepost, hun gaspedaal nor maal gesproken weer diep in. Met een tevreden gevoel en een olijke blik in de achteruitkijkspiegel je was 'ze' tenslotte te snel af geweest werd al ras de gewenste te harde koerssnelheid bereikt. Radiootje aan, zonnebrilletje op. Wat een vrij heid. Ook die lol wordt de automobilist ontnomen. De Algemene Verkeers dienst (AVD) van de Rijkspolitie denkt een afdoende middel te heb ben gevonden tegen te hard rijden. Het nieuwe wapen heet 'lintcontro le' en werd donderdag op de A16 tussen de Belgische grens en Rot terdam ten doop gehouden. Het geheim zit in de herhaling. In plaats van een eenzame snelheids meter ergens langs de weg, wordt van nu af aan een rij meters neerge zet. De snelheidsmaniak die bij de eerste post denkt slim te zijn ge weest, stoot zijn neus slechts enkele kilometers verderop. "Iemand die hardleers is, kan met zes bekeurin gen op zak in Rotterdam aanko men", sprak een strijdvaardige commandant J. ten Cate van de af deling Algemene Surveillance Bre da van de rijkspolitie, even voordat rond drie uur de meters op scherp gingen. Ernst Het is de rijkspolitie ernst, gezien het materieel en de manschappen die de komende tijd worden inge zet: 30 mensen, zes controleposten, 20 opvallende surveillancewagens, een helikopter, spandoeken en bor den langs de weg. Alleen langs de A16. Je moet als automobilist flink zijn ingedut achter het stuur als je niet in de gaten hebt dat er wordt gecontroleerd. Het controleren en drukken van de snelheid is nog steeds hard no dig, hoewel cijfers van Rijkswater staat anders doen vermoeden. Zo is gebleken dat op stukken waar je 100 mag, de gemiddelde snelheid op 103 kilometer per uur ligt. Een verschil van niks, zou je zeggen. Voor de stukken snelweg waar 120 is toege staan, ligt de gemiddelde snelheid zelfs op 111 kilometer per uur. Niets aan de hand toch? De uitleg van de Algemene Ver keersdienst is anders. "Besef goed dat dit gemiddelden zijn. Tegen over twee mensen die tachtig rij- dep, staat iemand die honderdtach tig rijdt", aldus Ten Cate. Het moet worden gezegd: de rijkspolitie strijdt met open vizier. Even over de grens werden automo bilisten die ons land binnenscheur- den middels een mooi berm-bord met de tekst 'snelheidscontroles' op de hoogte gehouden. Onderweg werd voor de volledigheid via een spandoek boven de weg nog eens gemeld dat 'uw snelheid is gecon troleerd'. Van verdekte opstellingen was geen sprake. Zeker niet toen voor 'het plaatje' op verzoek van een pe loton journalisten, fotografen en ca- meralieden de helikopter van de rijkspolitie op enkele tientallen me ters boven het voortrazende ver keer ging hangen. 171 per uur Of het allemaal helpt? Na anderhalf uur meldde post twee op de 2294 passanten 124 gefotografeerde auto mobilisten, waarvan veertig pro cent vrachtwagens. De eerst be keurde bleek op dat moment nog 'de beste' met 171 kilometer per uur (120 toegestaan). Post vier (overi gens van de gemeentepolitie Dordrecht) had zo'n tien minuten later een score van 293 op een totaal van 3400 passanten. Haast? Oogkleppen? Geld te veel? Wreefkramp in de rechter voet? Wie zal het zeggen. Voor op perwachtmeester M.C. de Jong was het de normaalste zaak van de we reld. "Het is dweilen met de kraan open. Dat is voor ons soms het frus trerende. Kijk, in het bedrijfsleven zie je resultaat. Daar wordt iets ge maakt, dat wordt verkocht en daar strijk je winst mee op. Bij ons zie je nauwelijks resultaat. Maar ja: hoe zou het zijn als we helemaal niet zouden controleren? Dan zou het een regelrecht rotzooitje worden". In het eerste jaar van snelheidslimieten schreven de agenten in ons land 200.000 bekeu ringen uit. Dit jaar, zo wordt gefluis terd, zou dit wel eens 300.000 kun nen worden. Rechtbank-presiden ten trekken zo langzamerhand bleek weg bij het zien van deze aan tallen, want de bekeuringen moeten allemaal administratief worden ver werkt. Er is binnen de diverse poli- tekorpsen al sprake van een maxi mum aantal bekeuringen dat mag worden uitgeschreven. Opperwachtmeester De Jong is een van de rijkspolitiemensen die de laatste jaren 'projectmatig' de snelheidsduivels achtervolgen. Sa men met zo'n 49 collega's is hij ac tief in de omgeving van Breda, een district dat zich uitstrekt tot Vlissin- gen, de grens met België en Ridder kerk. Porsche-tijd "Voor ons zijn dit monotone kar weitjes", zegt hij, terwijl hij zijn op vallende politie-Mercedes tussen het verkeer op de A16 wurmt. "Je reageert op een snelheidsmelding. Je houdt iemand aan, schrijft even tueel een bekeuring uit en je rijdt weer terug naar de post. Natuurlijk is er nog steeds het contact met het publiek dat het levendig houdt, maar ook dat verliest na verloop van tijd z'n spanning. Je hoort steeds dezelfde verhalen". De Jong denkt nog vaak terug aan de 'Porsche-tijd', de jaren waarin rijkspolitiemannen per definitie in de Westduitse sportwagen rondkar- den en dagelijks op zogeheten 'vrije surveillance' gingen. 'Dat betekent dat je op alles let, en niet alleen op snelheid", aldus De Jong. "Dan hou je ook iemand aan omdat er iets los ligt op de hoedenplank. Dat is heel anders". Voor het mooie had de rijkspoli tie volgens de Jong het kijkje in de controlekeuken beter in de avondu ren kunnen gunnen. "Na zevenen, als de spits voorbij is en de wegen rustiger, moet je dan eens kijken. Man, de een na de ander komt voor bijvliegen. Overdag is het gewoon te druk om hard te rijden, alhoewel je natuurlijk altijd uitzonderingen houdt". Goede hoop Ondanks de demotiverende cijfers, heeft de opperwachtmeester er toch goede hoop op dat de zo gewenste 'mentaliteitsverandering' binnen afzienbare tijd intreedt. "Kijk naar alcohol in het verkeer. Ik heb de in druk dat het daar ook gelukt is om het publiek te beinvloeden". "Dat betekent dat tegenover LONDEN - Is Neil Kinnock, leider van de Britse Labour Partij, uit het juiste hout gesneden om staatsman te zijn? De schrijfster Germaine Greer omschreef Kinnock als een 'onhandige, vervelende, ongedisciplineerde aap die er maar niet in slaagt die dwaze grijns van zijn gezicht te krijgen'. Andere deskundigen wezen erop dat Kinnock een probleem heeft met bijvoeglijke naamwoorden zoals sommige politici een probleem hebben met whisky: hij kan er niet vanaf blijven. door Cees van Zweeden Kinnock is zo breedsprakig, erkennen ook partijleden, dat een vergadering onder zijn leiding driemaal zo lang duurt als onder voorzitterschap van plaatsvervanger Roy Hattersley. Bijzonder impopulair is Kinnock onder journalisten. Hij is opvliegend, schreef een krant deze week, en wel zodanig dat zijn vinger maar beter niet te dicht bij de atoomknop kan liggen. In 1986 verkocht hij twee jongelieden een muilpeer nadat dezen hem met een krant op het hoofd hadden geslagen. In 1988 veroorzaakte hij een diplomatieke rel in een Afrikaans land door "wilde en obscene gebaren" te maken naar soldaten die hem bij vergissing hadden opgepakt. En nog diezelfde dag verbrouwereerde hij de mede passagiers van zijn vliegtuig door luidkeels enkele liederen aan te heffen. Zelfs de kranten die Labour welgezind zijn, lopen niet weg met Kinnock. De man draagt 'foute'jasjes van Marks and Spencer en op zaterdagavonden kijkt hij met zijn kinderen video. Hugo Yoiing van de Guardian, een gedoodverfd criticus van Thatcher, schreef dat niet veel verwacht kon worden van "iemand die aan het University College in Cardiff is afgestudeerd in industriële betrekkingen". En in de London Review of Books stelde een andere linkse journalist dat Kinnock geen premier kan worden "omdat hij in Oxford noch Cambridge heeft gestudeerd". Kinnock: impopulaire, ongemanierde aap. de Uiteraard heeft Kinnock ook bewonderaars. Als er nu verkiezingen géhouden zouden worden, zou de Labour- leider zijn bescheiden woning in Ealing mogen inwisselen tegen de ambtswoning van de premier in Downingstreet.'Hij zou in het regeringspluche kunnen wegzakken met een parlement achter zich dat voor twee-derde uit partijgenoten bestaat. Nooit eerder hebben de opiniepeilers op de Britse eilanden een zo grote voorsprong voor een oppositieleider gemeten. Labour zou zelfs de zetel van Thatcher in het Noordlondense kiesdistrict Finchley bedreigen, een kiesdistrict dat de premier gegeven is omdat de Conservatieve Partij er altijd wint. Steeds meer economen in de City, het grootste financiële centrum van Europa en niet bepaald een bolwerk van sociale vooruitstrevendheid, vallen voor Kinnock. Door het weekblad The Economist naar hun mening gevraagd, bleken de gekrijtstreepte pakken in hun air conditioned torenflats van mening te zijn dat een Labour- regering geen kwaad kan voor de Britse economie. Van de ondervraagde financiële experts vond 51 procent dat het beleid van Kinnock heilzaam zou zijn voor het land, terwijl 12 procent van mening was dat een Labour- regering in elk geval niet slechter Kinnock ontleent zijn populariteit voor een niet onbelangrijk deel aan de impopulariteit van Margaret Thatcher. Miljoenen Britten hebben de waarde van hun huizen de afgelopen anderhalf jaar zien kelderen, terwijl hun woonlasten bijna verdubbelden. De hypotheekrente is boven de 15 procent gestegen en uit de as lijkt vooralsnog geen feniks op te rijzen. Deskundigen voorspellen dat inflatie deze zomer de magische grens van 10 procent zal passeren, onder meer door de invoering van een dure en gehate belasting: de poll tax. In de City is John Major, Thatchers minister van financiën, de gebeten hond. De financiële experts hadden Major geadviseerd de belastingen te verhogen ten einde de inflatie te smoren, maar die raadgeving sloeg de minister in de wind. Slechts een kwart van de City- economen gaf Major in de opiniepeiling dan ook een voldoende. Kinnocks 'schaduwminister van financiën' daarentegen, John Smith, werd goedgekeurd door 45 procent. John Smith was onlangs in Washington om te peilen of het Witte Huis al bereid is om de rode loper uit te leggen voor Kinnock. Smith zelf werd op ministersniveau ontvangen en tegenover de Times verklaarde president Bush deze week dat ook Kinnock welkom was. In het Verenigd Koninkrijk was deze tijding uit de Ovale Kamer groot nieuws. Niet dat de Neil Kinnock een grootser onthaal bereid zou worden dan Hans- Jochen Vogel van de Westduitse SPD, Jacques Chirac van de Franse RPR of enige andere I oppositieleider van het oude continent, maar voor Reagan was Kinnock toch altijd een onmens gebleven. Bush voelt zich ideologisch minder verbonden met Thatcher dan zijn voorganger. "Als er zoiets bestaat als een speciale band met Engeland", zei Bush, j "dan ben ik er zeker van dat die (onder een Labour-regering) zal blijven bestaan Maar Bush had ook nog een vaderlijke waarschuwing voor Kinnock. Hij wenste zijn beleid niet "op opiniepeilingen te stoelen, i en hij wenste er zelfs geen voorspellingen op de baseren. "Ik weet niet wat Ortega's opiniepeiler nu voor baan heeft", verklaarde Bush, "en ik weet ook niet'wat die knaap nu doet die in de zomer van 1988 zei dat ik de verkiezingen niet kon wim omdat ik een achterstand v punten had in de opiniepeilingen". Zeventien punten is ook Thatchers achterstand. TEXEL Massale sterfte van vissen en schelpdieren als gevolg van een explosie ve groei van giftige algen kan zich, net als in 1988 voor de kust van Noorwegen, Zweden en Denemarken, ook in de Nederlandse kust wateren voordoen. "Dat is zelfs zeer aannemelijk", al dus onderzoeker dr. Roel Riegman van het Neder lands Instituut voor Onder zoek der Zee (NIOZ) op Texel. "In feite is er sprake van een tijdbom". door Hans Papenburg Riegman meent een theorie te heb ben ontwikkeld, op grond waarvan explosieve groei van giftige algen niet alleen kan worden verklaard, maar ook voorspeld. Wegens geld gebrek krijgt hij echter geen kans die theorie te toesten in de praktijk, een binnenkort op het NIOZ begin nend uitgebreid algen-onderzoek ten spijt. Onderzoekers van het NIOZ zul len de komende vijf jaar de relatie onderzoeken tussen algen bloei en de vervuiling van de Wadden- en Noordzee met fosfaten en stikstof verbindingen. Tegelijkertijd wordt in samenwerking met TNO in Den Helder en het Delta-instituut in Yer- sëke onderzocht, welke gevolgen al- genbloei heeft voor hogere dier soorten in zee. Het totale onderzoek, dat op 17 mei na bijna twee jaar voorberei ding officieel van start gaat, vergt in totaal een slordige f 400.000 per iaar. Onderzoek naar grenzen 'vermesting' kustwateren Om daarnaast ook gericht onder zoek te doen naar giftige algen in de Noordzee, zou nog eens f250.000 per jaar nodig zijn. Het onderzoek op Texel moet, simpel gesteld, de grenzen aange ven die de natuur de mensheid op legt bij het toevoegen van fosfaten en nitraten aan het water van de Wadden- en Noordzee. "Niet elke toevoeging van afvalstoffen aan het zeewater is rampzalig", zegt Peter de Wilde, hoofd van de NlOZ-afde- ling Bodemsystemen. "Toegeno men algengroei als gevolg van ver mesting met fosfaten en stikstofver bindingen van landbouw en indus trie heeft zelfs een gunstig effect ge had op bij voorbeeld de mosselen cultuur in de Waddenzee. Maar er is een moment dat algenbloei tot zuur stofloosheid begint te leiden en dan uitsluitend nog ten goede komt aan bacteriën. De hogere diersoorten gaan dan dood. vaak met enorme hoeveelheden tegelijk". IJsselmeer In het Nederlandse kustwater heeft zich een dergelijke ramp, anders dan in bij voorbeeld de Duitse Bocht, tot op heden nog niet voor gedaan. "Op lokaal niveau", aldus De Wilde "voltrekken zich dergelij ke processen inmiddels ook bij ons al wel degelijk. Wij zien daarin een aanwijzing dat de grens van de maximaal toelaatbare vermesting dicht is genaderd. Ons onderzoek moet duidelijk maken waar de grens precies ligt." Lindeboom van de afdeling Be leidsgericht Wetenschappelijk On derzoek, "fungeerde het IJsselmeer min of meer als een bezinkbgk voor de fosfaten en stikstofverbindingen die vooral via de Rijn worden aan gevoerd. Het lijkt er nu echter op dat de bodem van het meer verza digd is. Er kunnen dus geen nieuwe stoffen meer worden opgenomen, met als gevolg dat die nu regelrecht in de Waddenzee terechtkomen". Het onderzoek op het NIOZ zal zich voorlopig in de eerste plaats richten op de phaeocystis Pouchet- ti, in de volksmond ook wel bekend als de 'slijm-alg'. Deze niet giftige al- gensoort - die desondanks vanwege zijn massaliteit tot een voor hogere diersoorten dodelijk zuurstoftekort kan leiden - bloeit op dit moment explosief voor de Nederlandse kust. Grote Hoeveelheden slijmerig schuim op het strand zijn daarvan het gevolg. Stinkende massa Voor onderzoek naar giftige algen- soorten is voorlopig nog geen geld. "Jammer", meent Riegman. "Als zich in ons land morgen een ramp zou voltrekken als de afgelopen twee jaar in de Adriatische zee, had den wij waarschijnlijk overmorgen al geld voor verder onderzoek. Daar staat het in een groene, stinkende massa veranderde water als gevolg van te grote vermesting zo stijf van de algen, dat jaarlijks miljarden aan inkomsten uit het toerisme worden Een bijkomend probleem is vol- vermesting van de Waddenzee de de maatregelen eerder toe dan af zal gederfd. Persoonlijk zou ik het hier gens de NlOZ-onderzoekers, dat de komende jaren ondanks beperken- nemen. "Tot nog toe", aldus Han liever niet zover laten komen De Nederlandse kustwateren zijn nog verschoond gebleven van rampzalige algengroei zoals al voorkwam in d Duitse Bocht, de Noorse kust en de Adriatische Zee. Maar de grens van de maximaal toelaatbare vermesting i dicht genaderd. ('oto gpe In Scandinavië kwam het onde: zoek naar giftige algensoorten i twee jaar geleden massaal op ganj Volgens Riegman ligt aan dat on derzoek tegenwoordig weliswaa meer visie ten grondslag dan tijden i de eerste paniekreactie, maar rich het zich nog altijd te sterk op die én soort die de ramp veroorzaakt^ j Riegman meent inmiddels te kuri I nen verklaren, hoe en onder welk omstandigheden zich zo goed als ze ker een verschuiving zal voordoe! j van niet giftige naar giftige algen e: staat te popelen om deze voo sprong op zijn Scandinavische col lega's uit te buiten. "Vermesting van het zeewate leidt niet alleen tot algenbloei", a dus Riegman "maar indirect ook to een toename van dierlijk plankton omdat dat dat zich nu eenmaal me algen voedt. Juist in periodes me veel dierlijk plankton vinden di verschuivingen naar giftige algen soorten plaats. Omdat het planktol uitsluitend niet-giftige soorten ee: zien juist de giftige kans zich onbe lemmerd te vermeerderen". 300 soorten Onder welke omstandigheden hé door Riegman geschetste procë zich precies voltrekt, dient volgen hem zo snel mogelijk te worden or derzocht. "Een klein team van ex perts zou in een jaar of vijf waai schijnlijk een heel eind komen. Wë dat betreft, sta ik te springen om hé accent van dit nieuwe onderzoek It verleggen, zonder overigens het on derzoek naar de niet-giftige algeil soorten los te laten". In de Wadden en Noordzee komen naar schattint 300 algensoorten voor. "Juist d! steeds wisselende soortensamen stelling heeft enorme consequei} ties voor het hele ecologische sys teem", aldus Riegman. "Je bepe» ken tot de giftige soorten is daaroit niet verstandig. Ze buiten je ondei zoek houden, is dat echter even

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2