Duits-Duitse afrekening trekt wissel op toekomst Ongezonde eerlijkheid Operatie D- zegen of vloek voor ■Mark DDR ENKWIJZER 5Ü Onze taal eu. in. oe ZATERDAG 28 APRIL 1990 PAGINA 29 Wekenlang vlogen politici en economen el kaar in de haren over de financiële gevolgen van de Duitse eenwording. Tegen welke koers kunnen of moeten de zachte Ostmar- ken worden gewisseld tegen harde Westmar ken? Had Helmut Kohl nu wel of niet een koers van één op één beloofd? In de DDR ging het volk de straat weer op. Niet om een nieuwe revolutie te ontketenen, maar om de harde mark te eisen. "Komt de D-mark niet naar ons, dan komen we naar de D-mark", klonk het dreigend. Kohl legde vervolgens zijn bod op tafel. De kanselier biedt één op één bij lonen en pensioenen, dezelfde koers voor spaartegoeden tot vier mille en een halvering van de schulden die de bedrijven bij de Oost- duitse staat hebben. Op 2 juli moet het alle maal gebeuren: dan begint de operatie D- Mark. door Hans Hoogendijk De tweede juli is omwisseldag in de DDR. Niemand kan voorspellen wat de gevolgen zullen zijn, maar de Oostduitse staatsbank is alvast begonnen plaats te maken voor het nieuwe geld. Zware le gertrucks rijden af en aan naar het 'Huis met de duizend ramen'. Eens was dit door de nazi's gebouwde complex zetel van de Duitse Reichsbank, toen trok de communistische SED erin en nu is het een filiaal van de Volkskammer. Wat bijna niemand wist, is dat de DDR al die jaren de pantserkluizen bleef ge bruiken voor de opslag van het eigen 'monopoly-geld'. De kluizen worden leeg gemaakt in afwachting van de D-mark. De operatie D-mark wordt het best be waakte transport in de geschiedenis.-De draaiboeken liggen al klaar. Minstens 24 uur voor de omwisseldag draaien de eer ste gepantserde vrachtwagens met tot de tanden toe bewapende bewakers de Autobahn bij Frankfurt op. Ingeladen hebben ze de in de kelders van de Bun desbank opgeslagen D-mark, waarmee de broeders en zusters moeten worden bewogen in hun land te blijven om een tweede 'Wirtschaftswunder' te realise- Hereniging Tegelijk wil Bonn duidelijk maken dat het hervormingsproces in de DDR on omkeerbaar is en de hereniging zo snel mogelijk moet worden verwezenlijkt. Maar dat is niet de zorg van de chauf feurs en bewakers van dit gigantische geldtransport. Hun taak is het veilig ver voeren van de naar schatting 60.000.000.000 marken, de eerste finan ciële transfusie voor de leegbloedende DDR. Ze hebben al enige ervaring op kun nen doen toen ze in januari twee miljard naar de DDR brachten als Westduitse bijdrage voor het nieuwe reisfonds. Toen klopte het allemaal niet zo erg. De Oost duitsers wilden namelijk wel het geld binnenlaten, maar niet de bewakers met hun los zittende schietijzers. Door deze letterlijk ontwapenende vei ligheidsvoorschriften liep het hele kon vooi een behoorlijke vertraging op. Dit keer zullen ze aan de grens worden opge wacht door elite-eenheden van de Oost duitse Nationale Volksarmee, die er me de voor moeten zorgen dat de splinter nieuwe biljetten niet nu al in verkeerde handen vallen. Maandagmorgen, de tweede juli, moet het geld dan ter plekke zijn, dat wil zeg gen in de 15 districtshoofdsteden. Vanaf zes uur, zo staat het in het draaiboek, zal op alle Oostduitse radiozenders elke tien minuten worden omgeroepen dat de D- mark officieel betaalmiddel is en dat de burgers zich kunnen melden bij de pant serwagens of de bankfilialen. Daar be gint dan de grote wisseltruc. Nieuwe bankboekjes worden uitgege ven en cash-geld wordt uitbetaald. Bijna 200 miljard hebben de Oostduitsers ge spaard. Eenderde zal tegen de koers van één op één worden gewisseld, de rest te gen een ongunstiger koers. Voor lonen en salarissen moet 116 miljard beschik baar zijn en voor pensioenen 16 miljard. De lang begeerde D-mark maakt zijn en tree in de tot voor kort eerste arbeiders- en boerenstaat op Duitse bodem. Het belooft een fantastisch spektakel te worden. Maar minstens zo spannend wordt de dag erna, dinsdag 3 juli. Waar schijnlijk ontstaat in de DDR één grote file richting Westen. De Oostduitsers wil len natuurlijk hun nieuwe geld gaan 'uit proberen' in West-Duitsland. Afwasmachine Wat gaan ze met het geld doen? Een 39- jarige lerares: "Ik heb 22.000 mark. Ik koop een milieuvriendelijke auto". Huis vrouw Christina: "Mijn man wil een au to, ik een afwasmachine". Werknemer Hans-Christian: "Een surfplank en een reis naar de Caribische Eilanden. Dan zijn mijn vijf mille op". Boekverkoopster Sylvia: "Naar Denemarken en mijn huis opknappen". In het Duits-Duitse grensgebied heb ben winkeliers nu al extra voorraden be steld. En terwijl het volk die dinsdag in de file staat, zal de regering waarschijn lijk bekend maken dat de lonen, huren, pensioenen, maar ook broodjes en bus kaartjes voortaan in harde marken zullen worden berekend. Weer een dag later zullen de bedrijven met de balans-billen bloot moeten. De waarde wordt naar Westduitse berekeningen vastgesteld en de schulden worden gehalveerd en voor Miljoenen Ostmarken moeten worden vernietigd. Employees van Oostduitse banken zijn daar al mee bezig. de rest: veel s de vrije-markteco- Vrijwel zeker zal het dan geen 24 uur meer duren voordat de centrale West duitse Bundesbank de eerste staatsle ning met hogere rente zal uitschrijven om de geldstroom af te romen en de mark te beschermen. Voor de bank zit dan de eerste fase van de 'uitbreiding van het monetaire gebied van de D-mark' er op. En dan is het verder afwachten. De nuchtere president van de centrale bank Karl-Otto Pöhl constateerde dat de "regering een historisch besluit heeft ge nomen". Een van zijn medewerkers voegde er aan toe dat het om een 'politie ke' beslissing gaat. Een understatement, want de hoeders van de D-mark zijn al lesbehalve gelukkig met de snelle invoe ring van de D-mark tegen een koers van één op één. Altijd zijn ze prat gegaan op hun onaf hankelijkheid en de eerste kanselier Konrad Adenauer zei eens: "De onafhan kelijkheid van de centrale bank is niet al tijd makkelijk, maar wel zeer geruststel lend". Wijs geworden door schade en schande in de Hitlertijd toen de bank voor politieke doeleinden werd mis bruikt, besloten de nieuwe bestuurders na de oorlog dat de bank alsvoornaamste opdracht had de bewaking van de waar de van de mark. Heilig Elke regering respecteerde dat en ook Helmut Kohl bemoeide zich niet met de geldpolitiek van de Bundesbank. Maar, en dat hebben Póhl en zijn vrienden nu moeten ervaren, de regering is ook onaf hankelijk van de bank. Kohl negeerde de manende woorden van Pöhl over de risi co's die zijn verbonden aan een koers van één op één. Formeel mag dat, maar dit besluit kan hem nog duur komen te staan, want de bank heeft flink wat pijlen op de boog. Pöhl kan de geldhoeveelheid door rente verhogingen krap maken met alle nega tieve gevolgen voor de economische groei en de werkgelegenheid. En het volk zal hem steunen, want niets is in West-Duitsland zo heilig als de waarde van de D-mark. Ook andere Westduitse bankiers zijn bepaald niet gerust op de afloop van de operatie D-mark, maar min of meer be rustend stellen zij dat er na die maanden lange discussies geen weg meer terug is. En als om zichzelf moed in te praten voe gen ze eraan toe dat beide landen een staatsverdrag afsluiten over de invoering van de D-mark in de DDR en niet over de gevolgen voor lonen, prijzen en pensioe- Dat moeten de ex-genossen zelf maar uitzoeken. Maar zo simpel ligt dat na tuurlijk niet en dat weten de experts in Oost en West. Een bankier: "Direct na de eerste juli kunnen natuurlijk werkne mers gaan onderhandelen over hogere lonen". Dat klinkt fraai, maar aangezien volgens DDR-minister Romberg (finan ciën) 20 procent van de bedrijven de slag op de vrije markt niet zal overleven en nog eens 50 procent alleen met vreemde financiële hulp een kans heeft, is er voor loonsverhogingen voorlopig nauwelijks ruimte. Optimistische Westduitse schattingen gaan uit van 1,5 miljoen werklozen, pes simisten komen op 2,5 miljoen. En dat bij een beroepsbevolking van ruim acht mil joen. Goed, de niet-werkloze Oostduitse Jan Modaal vindt in plaats van gemid deld 1000 Oostmarken nu 1000 Westmar ken in zijn loonzakje, maar zal in de win kels merken dat de prijzen veelal ver drievoudigd zijn. Subsidies Nog geeft de DDR meer dan 40 miljard uit voor de subsidie van de eerste levens behoeften, maar dat is ook snel voorbij. En dan kost een broodje geen vijf pfen nig meer en met de tram kun je ook niet meer voor 15 pfennig, om nog maar te zwijgen van de huren. Nu kost een flat gemiddeld 70 mark per maand en stijgin gen van 300 tot 500 procent zijn niet over dreven. In de DDR is de stemming dan ook niet al te best. "Goed, we krijgen nu de D- mark, maar we weten niet wat er in de toekomst gaat gebeuren", is de teneur. Blij zijn ze wel met de toezegging van Bonn dat spaartegoeden tot 4.000 mark per persoon gewisseld mogen worden te gen een koers van één op één. Een ge schenk, noemde de president van de Westduitse spaarbanken, dit besluit. Een geschenk? "We zullen het hard no dig hebben om die eerste periode te over leven. Wat dacht je, een gescheiden moe der die haar twee kinderen opvoedt, heeft misschien 700 mark in de maand. Die zal elke spaarcent nodig hebben. En denk eens aan de gepensioneerden, die vaak minder hebben dan 500 mark". De Oostduitse vakbeweging reageert heel wat minder blijmoedig dan de spaar bankbaas. Maar er tikt nog een sociale tijdbom. Oostduitsers weten best wie er zo veel geld heeft gespaard. "Niet de kleine man, die had vroeger ook hooguit 50 of 100 mark over. Nee, het zijn de groten die misschien wel 50 mille hebben staan. En die vangen nu 4.000 per boekje één op één en voor de rest één op twee. De on derdrukkers van gisteren zijn de win naars van morgen". Gedoeld wordt op de honderdduizen den die bij de stasi, de politie, in het leger en binnen de partij dik geld verdienden. Jubelpremies noemen de Oostduitsers de toeslagen die deze mensen kregen om het onderdrukkinsgapparaat van de club rond Erich Honecker in stand te houden. Terwijl het gemiddelde loon rond de 1000 mark bedraagt en een arts met 1500 mark zijn handen al mag dicht knijpen, gingen de stasi-officieren met zeker drie mille naar huis. Van hetzelfde laken een pak bij de pensioenen. Dat steekt de gewone Oostduitsers. "Ze weten in Bonn absoluut niet hoe het hier werkelijk in elkaar zit", is het schampere commentaar. Geen idee Een feit is dat de regering-Kohl geen idee heeft hoe de operatie D-mark zal aflopen. Maar de man, die zo graag als kanselier van alle Duitsers de geschiedenis in wil gaan, weet een ding wel: van stembusbe drog kan hij met meer worden beschul digd, want hij heeft de wisselkoers van één op één doorgezet. En als "unsere Landsleute drüben" (Kohl-red) nu maar hard werken, komt alles best voor elkaar. Zo goed, dat zijn eigen landgenoten een belastingverho ging bespaard blijft. Op 2 juli leveren de pantserwagens van de Bundesbank hun schat af in de DDR. Of dit geld een zegen of een vloek zal zijn, moeten de Duitsers nog maar afwachten. Neem de volgende situatie: een vriend, wiens vrouw drie maanden in verwach ting is, vertelt dat hij al een paar jaar stiekem een verhouding met een andere vrouw heeft. Hij wil die verhouding be ëindigen en zijn vrouw alles eerlijk op biechten om op die manier, voordat het kind er is, schoon schip te maken en op nieuw te beginnen. Hij vraagt wat u daar van denkt. Mijn reactie was de vraag werd mij een jaar of twee geleden werkelijk gesteld - dat het hem echt in zijn bol geslagen zou moeten zijn, als hij zoiets zou doen. Ik doelde daarbij niet op het beëindigen van de verhouding, maar wel op het aan zijn vrouw vertellen hoe hij achter haar rug jarenlang had gerotzooid. Mijn ar gument was dat het voor haar, zoals voor alle vrouwen (of mannen) die zoiets van hun partner te horen krijgen een geweldi ge schok zou zijn, die in haar gezegende staat des te harder aan zou komen. Als ze echt niets in de gaten had gehad, zou haar wereld, ook de wereld die ze zich had voorgesteld voor als het kind er een maal zou zijn, met een geweldige klap in puin worden geslagen. Mijn advies was daarom even simpel als hard: "Als je zo nodig schoon schip moet maken, maak dan een einde aan de verhouding met je vriendin, hou je kop daarover tegenover je vrouw en steun haar zoveel en zo op recht mogelijk in de komende tijd. En misschien, misschien..., over een jaar oj zo, vertel je haar nog eens alles. En dan incasseer je eerlijk alle terechte verwijten en wrok, die ze over je heen zal storten. Maar praat er in godsnaam nu niet over". Een paar weken later, 's avonds laat, belde hij mij ontdaan op om te vertellen dat ie, met een paar glazen wijn achter de kiezen, een uur tevoren zijn vrouw toch alles had op gebiecht. Hij had, zoals hij dat noemde, een onbedwingbare op welling gehad eerlijk te zijn. Vanaf dat moment was ze in alle staten. In de daar op volgende weken en maanden kon ze hem eenvoudigweg niet meer in haar buurt velen. Een tijdje na de geboorte van hun zoon kwam aan het licht dat de ze een gehoor stoornis aan een oor had. De arts. die ze vroegen naar de mogelijke oorzaak, zei dat er allerlei redenen voor konden zijn, onder meer stress tijdens de zwangerschap. Mijn vriend is een van de mensen die niet beseffen dat het soms heel erg dom en ongezond kan zijn om eerlijk te zijn, in de zin van een ander precies vertellen watje voor slechts of onverstandigs hebt ge daan. Veel mensen hebben het idee dat eerlijkheid op zichzelf iets goeds, iets waardevols is. Maar dat idee is een waanidee. Sterker nog, het is vaak een vorm van zelfbedrog. Iemand iets 'eer lijk' opbiechten om jezelf zo van een druk kend schuldgevoel te bevrijden zoals in feite het geval was bij mijn vriend, kan een zeer egoïstische daad zijn. In zo'n ge val kan het eerlijker (in de zin van 'eer voller') zijn om zelf je schuldgevoelens in stilte mee te torsen en de ander te bescher men tegen de emotionele ontreddering, die de biecht teweeg zou brengen. Het woord 'eerlijk' heeft voor veel men sen de betekenis varu 'gewoon openlijk zeggen wat je werkelijk denkt of vindt of gedaan hebt'. Maar die betekenis is wel een heel eind verwijderd van de oor spronkelijke betekenis van het woord. Eerlijk heeft dezelfde afstamming als de woorden eerbaar en eervol. In de meeste woordenboeken treffen we 'eervol' ook aan als een van de betekenissen van eer lijk, naast gepast, behoorlijk en betrouw baar. Iemand openlijk zeggen wat je op je lever hebt of watje op hem tegen hebt, is zo bezien op zichzelf nog niet eerlijk. We zenlijk is de reden of het motief waarom je het zegt. Dat bepaalt of het gepast, be hoorlijk, eervol en dus eerlijk is wat je zegt. Als je op de televisie een vrouw (of een man) ziet die je uiterlijk veel mooier oj aantrekkelijker vindt dan degene die naast je op de bank zit, dan lijkt het eer lijk om te zeggen of toe te geven datje dat vindt. Maar is het ook werkelijk zo eerlijk om zoiets te zeggen als: "Als ik mocht kie- zenof ik met haar of met jou tussen de la kens kon, nou dan wist ik het wel". Zo'n uitlating grieft je partner waar schijnlijk diep, en dient verder geen en kel 'goed' doel. Behalve misschien het doel haar of hem op stang te jagen, maar dat kun je moeilijk een goed doel noemen. Er zijn mensen die dit soort uitlatingen ver dedigen door te zeggen, dat ze er juist hun partner mee willen prikkelen om door René Diekstra hoogleraar psychologie te Leiden zich uiterlijk beter te verzorgen of zich seksueel actiever, uitdagender te gedra gen. Dat zijn vaak dezelfde mensen, die alsmaar tegen hun partner moeten be ginnen over hun seksuele fantasieën oj gevoelens (geen daden!) van verliefdheid op andere mannen of vrouwen. Maar is het terecht, is het een blijk van eerlijkheid om daar je partner steeds maar mee las tig te vallen? Het antwoord is, redelijker wijs gesproken, gewoonweg 'nee'. We heb ben allemaal heel wat fantasieën en ge dachten; het dient geen enkel redelijk doel die allemaal tegen de betrokkenen uit onze eigen omgeving te vertellen. Er over praten kan hoogstens kwetsen, ont redderen, en als je dat van te voren weet dan is liet dus in feite gewoon een daad van wreedheid. Als het er om gaat je partner in erotisch of seksueel te activeren, gebruik daar voor dan niet je seksuele fantasieën over anderen als prikkel, want dat prikkelt hoogstens in tegengestelde richting. Het argument dat je in een partnerrelatie toch steeds eerlijk tegen elkaar moet kun nen zeggen wat er in je omgaat, is op zo'n moment een drogargument. Eerlijk zou het zijn om te zeggen, datje niet tevreden bent over de seksuele relatie en dat je daar aan wat wil doen. Oneerlijk is het om daarover je mond te houden, maar wel de aantrekkelijkheid van andere mannen of vrouwen luid te gaan verkon digen. Oneerlijke of ongezonde eerlijkheid komt ook op veel andere gebieden voor. DOOR JOOP VAN DER HORST Rotterdam bestaat 650 jaar. Dat wordt gevierd, onder meer door eigen geld in omloop te brengen. Munten ter waarde van vijf gulden Het is een initiatief van de Rotterdamse banken en zij garanderen dan ook dat de Rotterdamse munt tot het einde van dit jaar bij hen inwisselbaar blijft voor vijf gulden Voor onze taal is dit van belang omdat we er een spiksplinternieuw woord aan te danken hebben de kantelmunt. De munt is ontworpen door A. van Leggelo en hij ziet er nogal bijzonder uit. Niet plat, zoals onze guldens en kwartjes, maar met af geplatte randen en een bolle binnenkant. Voor een feestmunt zijn dat prettige ei genschappen want hij kan probleemloos van een natte bar opgepakt worden. Vol gens 's Rijks munt is het idee van Van Leggelo zeker ook bruikbaar voor andere munten. Kantelmunt vind ik een uitste kende benaming, En je hebt met weinig geld toch een dikke portemonnee. Minder enthousiast ben ik over de naam van deze kantelmunt want ze heb ben hem porter genoemd Ook een idee van de Rotterdamse banken maar een slecht idee Hun motief is port is het En gelse woord voor 'haven', en een porter is Engels voor 'kruier', 'witkiel'. Ik heb niets tegen het Engels, en ook met tegen Engelse leenwoorden, maar waarom moet een puur Rotterdamse feestmunt vernoemd worden naar een Engelse wit kiel9 Zo lust ik er nog wel een paar Dit is een gemiste kans. Ik heb meer waarde ring voor de Franse aanpak dan voor de Rotterdamse. Toen er een Europese munt werd ingesteld, enige jaren jaren geleden, moest die ook een naam krij gen. Europees pond7 Europese mark, frank, gulden, lire? Men kan zich voor stellen hoe in de vergadering het natio nalisme hoog oplaaide Natuurlijk wilden de Engelsen niet dat de nieuwe Europe se munt frank zou gaan heten. En even natuurlijk hadden de Fransen onoverko melijke bezwaren tegen pond, gulden of mark. Men werd het eens over European Currency Unit. Wat nu7 Legden de Fransen zich neer bij een Engelse benaming? Dat lijkt zo. maar in Frankrijk keken ze iets verder dan hun neus lang is European Currency Unit is natuurlijk veel te lang om gemakkelijk uit te spreken en zo ontstond al gauw het letterwoord ecu. Maar een écu was toe vallig ook de naam van een oude Franse munt! En zo draagt de Europese munt, nu nog alleen rekeneenheid maar in de toekomst waarschijnlijk als echte munt, een Franse naam. Dat vind ik een heel wat creatiever oplossing dan wat men in Rotterdam doet: uit puur internationalis me een tamelijk willekeurig Engels woord kiezen. Waarom niet het Engelse woord voor havenarbeider, hijskraan, overslaghaven of loods? Als het kunnen oppakken van de munt van een natte bar zo belangrijk is, waar om heeft men niet gekozen voor bras penning, florijn of klinkaart? Alledrie ou de Nederlandse muntnamen en elk roept associaties op met drankgebruik. Of als dat ongewenst is. waarom niet leeuwen daalder. ook een oude muntnaam en aansluitend bij de vier leeuwen in het wa pen van Rotterdam7 Er is zelfs een munt geweest, einde 15de eeuw. die schuit ken of schuitje heette aan associaties met Rotterdam geen gebrek. En wie beslist geen oude muntnamen wil, had nog kunnen denken aan stads- daalder, havenpenning. Ieestgulden. Erasmusgulden of kapitein. Ik schud ze zo uit mijn mouw. even een belletje en ik had die Rotterdammers voor slechts een paar van die kantelmunten een betere naam geleverd. Onder het wapen van Rotterdam staat de zinsspreuk: "Sterker door strijd". Het valt te vrezen dat waar onze kruiers ook voor vechten, de Nederlandse taal er niet bij is. Proost! Als je aan iemand een hekel hebt en je wil hem of haar uitleggen waarom je rea geert zoals je reageert met de bedoeling de verhouding te verbeteren, dan kan het heel eerlijk zijn om je afkeer, je hekel be spreekbaar te maken. Maar als je als ou der plompverloren tegen je kind zegt: "Eigenlijk heb ik aan jou altijd een hekel gehad, ik heb je zus altijd al veel meer ge mogen", dan ben je in je eigen ogen mis schien hartstikke eerlijk, maar wat je doet is wel heel erg oneervol. Je valt op een onsportieve manier je kind aan, dat zich in feite op geen enkele manier verde digen kan. Want wat kun je als kind er aan doen dat je ouder al jaren aan een ander de voorkeur geeft? Je kunt alleen maar diep gekwetst raken. Een ouder die zoiets doet valt met een gemeen wapen een weerloos slachtoffer aan. Dat is een oneerlijke daad. Het omgekeerde kan natuurlijk ook. Tegen je bejaarde vader zeggen datje af en toe fantaseert dat jij of iemand anders hem 'omlegt', leidt natuurlijk alleen maar tot gekwetsheid, verdriet of agres sie bij hem. Het argument dat zo'n mede deling hem misschien eens wakker schudt en duidelijk maakt dat hij zich eens an ders moet gedragen is bepaald niet sterk. Dan kun je beter direct legen hem zeggen wat je aan zijn gedrag stoort en hoe je dat graag anders zou willen. Kortom, het is verdomd oppassen ge blazen met mensen die van zichzelf zeg gen dat ze altijd zo eerlijk zijn. Dat geldt ook voor mensen die vinden dat alles be spreekbaar moet zijn. De werkelijkheid is dat niet alles bespreekbaar is en dat be paalde dingen op bepaalde momenten ook maar beter onbesproken, ongezegd kunnen blijven. We hebben allemaal in onze geest een geheime binnenplaats, waar we mooie dingen maar ook rottig heden uitbroeden, die niet nog niet) voor vreemde ogen geschikt zijn. Net zoals het 'gestoord' is om anderen steeds het toilet in te slepen als we daar wat gebakken hebben, zo gestoord is het ook anderen steeds met onze psychische uitwerpselen op te zadelen. Tenzij we er werkelijk een troep van willen maken.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 29