'Ik heb gewoon mijn werk gedaan' Dick Tesselaar: afscheid zonder franje van directeur van de BV Leiden enorme kater' ZATERDAG 28 APRIL 1990 PAGINA 25 BIJLAGE VAN HET LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Arrogant, bot, autoritair, deskundig, be trokken, de Walter Etty van Leiden. Het zijn zomaar wat typeringen voor Diek Tesselaar, die na zestien jaar stopt als wethouder. Hij is moe, heeft het allemaal al een keer gezien. "Tot dusver is er niemand geweest die heeft gezegd dat ik weg moest. Wel dat het beter is dat ik wegga, omdat ik eigen wijs, arrogant en weet ik wat nog meer ben. Voor mezelf heb ik ook een beetje het gevoel dat ik steeds meer de wijze ou de man ga uithangen binnen de PvdA- fractie. Misschien ook wel een vervelen de oude man, een oude zeikerd", zo ver klaarde Tesselaar twee jaar geleden zelf zijn aangekondigde afscheid. Manager De politiek leider van de Leidse PvdA houdt er mee op. Na zestien jaar wethouder te zijn geweest wil Dick Tesselaar het nu wel eens proberen in het bedrijfsleven. Tesselaar (50) heeft een belangrijke inbreng gehad in het Leidse stadsbestuur. Allerlei ac commodaties voor sportclubs werden onder zijn bewind uit de grond gestampt. Bijna vijfhonderd sportmensen dankten hem gisteravond voor zijn steun. Hij bebouwde de Stevenshof, probeerde de laatste restjes groen vol te zetten met goedkope wo ningen. Hij had slechts één doel: huizen bouwen voor de Leidenaars. Alle reden dus voor een afscheidsinterview, maar dat werd door hem geweigerd. De reden? "Ik heb gewoon mijn werk gedaan". Daarom een portret van de vertrekkend directeur van de BV Leiden. door Henny van Egmond en Ad van Kaam "In de loop der jaren heb ik Tesselaar zien veranderen van een welzijnsjongen die overal zijn oor te luisteren legde, in een technisch manager die woning- bouwsubsidies moest binnenhalen, wo ningen moest bouwen", vertelt Jan Dui- vesteijn, het hoofd van de directie sport en recreatie en in de jaren '70 PvdA- raadslid. "Het werk deed hij de laatste ja ren technisch uitstekend, maar hij was politiek moe". "Dick is enorm betrokken bij wat hij doet", meent Duivesteijn. "In het open baar heeft hij altijd zo'n quasi-onver- schillige houding, maar sommige dingen doen hem ontzettend pijn. Bijvoorbeeld de huren in de Stevenshof. De eerste wo ningen die werden gebouwd, hadden een huur van vierhonderd gulden. Door allerlei maatregelen uit Den Haag is dat inmiddels 650, 700 gulden geworden. Hij weet dat die arbeider die eindelijk een eensgezinswoning kon huren zijn hele leven niet meer uit de huursubsidie komt. Dat elk tientje dat hij meer gaat verdienen direct wordt ingepikt. Dat vreet aan hem". Het werk raakte Tesselaar ook letter lijk. Weken van tachtig uur waren voor de stug doorrokende PvdA'er geen enkel bezwaar. Tot de zwarte dag in april 1984 op een receptie van de Leidse kampeer vereniging De Wijde Vlucht, waar het 25- jarig bestaan werd gevierd. Tesselaar, zoals altijd bij recepties van allerlei vere nigingen ook hier present, werd getrof fen door een hartstilstand. Snel ingrijpen van een aanwezige betekende de redding van Tesselaar die officieel een half jaar uit de roulatie was, maar al snel weer op het stadsbouwhuis werd gesignaleerd. Rustiger aan deed hij het niet. Stoppen met roken evenmin. Tot in detail bemoeide Tesselaar zich in al die jaren met de volkshuisvesting. "Laatst nog, toen hêt ging over de flats die op het Elamterrein komen. Iedereen was akkoord, maar niet Tesselaar. De ap partementen werden 4,80 meter breed. En dat is te smal, het moet 5,40 meter worden, vond hij. Kijk, in de hele ge meentepolitiek is dit maar een detail, maar voor die mensen die er komen te wonen is het heel belangrijk", zegt Dui vesteijn. "Zoveel mogelijk woningen bouwen, zo groot mogelijk, tegen zo laag mogelij ke kosten en die dan eerlijk verdelen. Daar heeft hij hard voor geknokt", schetst Ron van Noord het werk van zijn directe baas. Hij is bestuursmedewerker van Tesselaar. Wakker In al die jaren werd Tesselaar een aantal malen geconfronteerd met bouwprojec ten die volledig uit de hand liepen. De problemen rond nieuwbouw zoals op' de Oranjegracht/Zijlsingel en in de Stevens hof, klachten over gerenoveerde wonin gen, alles kwam bij hem terecht. "Ik lig daar nachten wakker van", zo bekende hij eens. Volgens Duivesteijn maakte Tesselaar de fout zich verantwoordelijk te voelen voor de kwaliteit van de woningen. "Dat is in eerste instantie een verantwoorde lijkheid van de opdrachtgever, niet van de gemeente. Maar hij vond dat ook ar beiders goed moesten wonen en wilde dan ook zelf grip op het werk houden". Voor zijn werk op volkshuisvestings terrein krijgt Tesselaar van iedereen lof. Slechts eenmaal leed hij een grote neder laag' met zijn plannen voor de woning bouw op groenstroken. De nota Bouwen in bestaande wijken leidde tot enorme kritiek. Inspraakavonden werden door honderden boze wijkbewoners bezocht. "Hele wijken kwamen in opstand. Dat zat hem verschrikkelijk dwars. Hij kon niet duidelijk maken dat hij slechts één doel voor ogen had: huizen bouwen voor de 8000 woningenzoekenden die Leiden op dat moment telde. Elke keer bracht hij het weer ter sprake, maar hij kon z'n argumenten niet overbrengen. Daarover heeft hij ontzettend de pest in", stelt Hans de la Mar, ooit zijn grote tegenstan der in de raad, nu collegawethouder. Het meest in het oog lopende project is zonder twijfel de nieuwbouwwijk de Ste venshof. Volgens Van Nood is Tesselaar zeker gebleven om dit project af te ma ken. "De Stevenshof is eigenlijk af op dit moment. Voor het hele gebied zijn er plannen. De aannemers of de architecten zijn gekozen". Sport Het hart van Dick Tesselaar lag in de af gelopen zestien jaar ook en vooral bij de sport. Welke portefeuille hij ook be kleedde, de sport vertrouwde hij nooit aan een ander toe. "Zijn achtergrond Dick Tesselaar aan het ei'nd van de politieke glijbaan: "Het werk deed hij de laatste jaren uitstekend, maar hij is politiek moe". (archieffoto-s) heeft daar veel mee te maken", zo ver klaart Jan Duivesteijn 'die nimmer afla tende interesse van zijn 'baas'. "Dick is afkomstig uit de welzijnshoek en toen hij kennis maakte met de sportwereld trok vooral dat vrijwilligers-aspect hem bij zonder aan. Binnen een jaar had hij uit die sector een enorme respons. En in fei te is dat zo gebleven". Gisteravond namen de Leidse sporters afscheid van 'hun wethouder' in de door Tesselaar zelf gebouwde Drie October- hal. De tent was te klein. Liefst 450 spor ters en bestuurders kwamen opdraven om de man die in Leiden voor hen zoveel mogelijk had gemaakt uit te luiden. Met in gedachten zijn uitspraak ik heb ge woon mijn werk gedaan', waren toespra ken verboden. Liever schudde hij ook geen handen. Met z'n allen nog een keer gezellig een biertje drinken, dat was wat hij wilde. Zoals gebruikelijk was die wil meteen ook weer wet. Jan Duivesteijn, als directeur van de gemeentelijke dienst sport en rekreatie, als partijgenoot en als vriend, zette met Tesselaar menig geslaagd één-tweetje op in de afgelopen jaren. Dat leidde onder meer tot de bouw van de zwembaden De Zijl en het Vijf Meibad, de aanleg van het sportcomplex De Morsch, de realisering van een kunststof-atletiekbaan in de Leidse Hout, de bouw van de botenloods bij Die Leythe, de verplaatsing van het postkantoor ten behoeve van Docos-ta- feltennis en de bouw van de Drie Octo- berhal. "Met 25 miljoen zitje een aardig eind in de goede richting", becijfert Dui vesteijn. Diens schatting lijkt wat aan de lage kant. Het werkelijke bedrag dat Tes selaar voor de sport uitgaf, ligt vermoe delijk enige miljoenen hoger. Niets "En toch begon hij met niks", herinnert Piet Biegstraaten zich. De voormalige voorzitter van de Sportstichting en het huidige raadslid voor de CDA zat er al toen Tesselaar, zo groen als gras, destijds in 1974 de sportwereld binnenstapte. Met in zijn bagage grote beloften, gedaan om de kiezers te bewegen op de PvdA te stemmen. "Maar op zijn eerste de beste begroting vonden we geen cent voor de sport terug", lacht Piet Biegstraaten nu. "Uit protest daarover heb ik toen bij mijn nieuwjaarsrede een rouwband gedragen. Dat was een stunt toentertijd, ja. Be doeld om hem op zijn verantwoordelijk heden jegens de sport te wijzen". Ook op een ander front lag Biegstraat en al vrij snel met de nieuwbakken wet houder in de clinch. "De Sportstichting was een para-gemeentelijk orgaan, zoals de Leidse Jeugd Actie. Bedoeld om de burgerij inspraak te geven in de besluit vorming. Zijn partij wilde daar vanaf. Ik was daar tegen. Ben dat in feite nu nog, want we gaven daarmee toch een stukje directe invloed op. Maar hoe dan ook, we haalden bakzeil. De LSF, de Leidse Sport Federatie, heeft sindsdien onze ta ken overgenomen". Bewonderaar Ondanks dat verschil van mening en ongeacht de politieke signatuur van zijn tegenstrever, liet Piet Biegstraaten zich naderhand kennen als een groot bewon deraar van Tesselaar. "Hij was soms stuurs, onbuigzaam ook. Maar vooral toch een geweldige wethouder. De beste die we ons konden denken. Hij heeft, dat staat als een paal boven water, voor de sport in Leiden hèèl veel betekend". De adjunct-hoofdredacteur van het Leidsch Dagblad en een kenner van het Leidse sportwereldje, Ruud Paauw, kraakt in deze een kritische noot. "Hij ontdekte op zeker moment dat fonds bo- venwijkse voorzieningen. Daar heeft hij voor de sport vaak en nuttig uit geput. Dus hij kon nogal wat weggeven. Boven dien is de sportwereld in wezen autori tair ingesteld. De coach bepaalt wat er gebeurt, de rest volgt vanzelf. In tegen stelling tot de politiek, kijkt de sport niet naar de manier waarop iets tot stand komt. Als het maar tot stand komt. Daar naast werd het hem allemaal erg gemak- kelijk gemaakt. In de gemeenteraad is het aantal mensen dat een beetje kijk op sport heeft op één hand te tellen. Hij kreeg zelden of nooit een weerwoord". Kreeg hij dat wél van Jan Duivesteijn? "Zeker weten", zegt betrokkene. "Hij kon knap eigenwijs zijn. Soms deed ik hem een idee aan de hand, waar hij falie kant op tegen was. Een half jaar later kwam hij dan met hetzelfde plan op de proppen en bracht het als zijn idee. Daar kon ik wel eens nijdig over worden. Hij is niet makkelijk, had zo zijn buien. Je moet hem kennen. Maar achteraf kan ik alleen maar constateren dat de samen werking uitstekend is bevallen". Wat heeft hij, op sportgebied althans, niet gerealiseerd? "Hij heeft, zo zou je vandaag de dag kunnen stellen, mis schien wel teveel neergezet", lacht Bieg straaten. En dan serieus: "Het enige pro bleem met die accommodaties was en is de personele bezetting. Hij zei altijd: 'Ik help je aan een accommodatie, maar dat moet wel kunnen binnen de huidige mo gelijkheden'. Dat is dus steeds maar weer schipperen. Maar ik weet niet of je hem dat kunt aanrekenen, Hij bood ie dereen de kans om te sporten. En daar gaat het per slot van rekening om". Vlak voor zijn vertrek heeft Tesselaar op sportgebied nog een aantal dingen ge regeld. Zo was er geen onderhoudsbud get voor sportaccommodaties en moest de hockeyclub Roomburg nog aan een paar kunstgrasvelden worden geholpen. "In de laatste maanden is er keihard ge werkt om deze zaken af te ronden", ver telt Van Nood, die grote bewondering heeft voor de manier waarop zijn wet houder werkte. "Je wist dat je op hem aan kon. Hij was een wethouder van wie je zeker wist dat als hij A zei, B eraan zou komen. Die duidelijkheid werd door de ambtenaren gewaardeerd". De snelheid en vooral zakelijkheid waar mee Roomburg en het onderhoudsfonds werden aangepakt zijn typerend voor Tesselaar. "Dick vindt het leuk om met zijn zakelijkheid te koketteren", zegt oud-wethouder Cees Waal, met wie Tes selaar jarenlang een ijzersterk koppel vormde. "Als wij samen van het stads bouwhuis naar het stadhuis liepen voor een vergadering van B en W spraken we vaak dingen af. Ik kan me niet herinne ren dat het gemeentebestuur ooit iets an ders heeft besloten dan wij voorstelden". Die machtspolitiek staat model voor de jaren '70 en een groot deel van de jaren '80. "Tesselaar paste precies in dat beeld", vindt Joop Walenkamp, al twaalf jaar de CDA-leider in de Leidse politiek. In zijn eerste jaren als wethouder lag Tesselaar geregeld in de clinch met Jan en Alleman. Hij was voorzitter van de Leidse Jeugd Actie, een overkoepelend orgaan voor buurt- en clubhuiswerk, maar hief de club tijdens zijn wethou dersschap op. Hij bruskeerde de Rooie Vrouwen, toen onder leiding van de hui dige politiek leider van de PvdA Henrièt- te van Dongen, door voor de cursus Vrouwen Oriënteren zich op de Samenle ving geen extra subsidie uit te trekken. Het afdelingsbestuur bestrafte Tesse laar voor zijn autoritaire houding met een dertiende plaats op de kandidaten lijst voor de verkiezingen in 1978. De le den plaatsten hem vier plaatsen hoger, nadat hij enkele stemmingen om hogere posities had verloren. Maar de kiezers steunden hem massaal. Hoewel pas vier jaar wethouder beloonden zij hem met 1261 voorkeursstemmen. De positie van Tesselaar was daarmee direct gevestigd. Loyaal In dat jaar werd ook het eerste Pv- dA/WD-college gevormd. Noodge dwongen, zo meldt toenmalig lijsttrek ker Van Dam, omdat voortzetting van een progressief college niet mogelijk was. Dick Tesselaar betreurde de veran dering van partner niet. Hij stak nooit on der stoelen of banken dat met de WD op prima wijze zaken konden worden ge daan. De liberalen waren loyaal en hiel den zich aan de afspraken, in tegenstel ling tot de kleine linkse partijen waar mee de PvdA continu problemen had. Na acht jaar kwam Groen Links erbij. Uit respect voor de kwaliteiten van Hans de la Mar die Tesselaar als een horzel had gevolgd de afgelopen jaren, zeggen som migen. Omdat hij af wilde van die last post die hem in openbare raadsvergade ringen steeds aanviel en niet week als Tesselaar boos werd, menen anderen. "Tesselaar kan absoluut niet tegen zijn verlies. Daarom heeft hij De la Mar in het college gehaald", zegt Ruud Paauw. "In een discussie tussen die twee zei Tesse laar tegen De la Mar: 'Ik heb je gehaat bij het leven". Het verwondert Paauw niet: "Ik heb zelden iemand meegemaakt die aan de ene kant zo hartelijk en open was en aan de andere kant ook zo bot". De botte, arrogante, eigenwijze en auto ritaire karaktertrekken van Tesselaar hebben altijd op de voorgrond gestaan, maar er is ook een andere Dick Tesselaar, zo stellen bijvoorbeeld zijn collega's uit het college. Hij was de man die alles re gelde, alle wegen naar de subsidiepotten wist te bewandelen. En de man die altijd opkwam voor zijn medebestuurders. Volgens burgemeester Cees Goekoop was Tesselaar een van 'de bemiddelende figuren in het college'. "Hij is de teamlei der geweest, de man die besefte dat er drie partijen in het college zaten en dat ze alle drie aan bod moesten komen", zegt De la Mar. En Henriëtte van Dongen, de opvolgster van Tesselaar als PvdA-lei- der: "Hij was de meest collegiale van het stel". Volgens WD-wethouder Theo van der Nat is Tesselaar helemaal niet bot, al lijkt dat wel zo. "Zijn gedrag komt in de Leidse cultuur misschien over als bot. In Leiden is men gewend heel veel te pra ten, terwijl Dick meestal kortaf is", ver telt Van der Nat. "Je hebt wethouders die lullen en wethouders die doen", meent ook Duivesteijn. En autoritair? Goekoop vond dat ook wel eens. "Wat dat betreft is hij een dui delijke exponent van zijn partij ge weest", constateert de burgemeester. "Die opstelling is misschien wel onver mijdelijk als je zo lang politiek leider 'bent geweest van de grootste partij. Ver gelijk hem maar met mevrouw Thatcher in Engeland". Kater Tesselaar vertrekt op een moment dat het met de PvdA niet goed gaat. Met de enorme verkiezingsnederlaag werden de regenten van de PvdA, de autoritaire wethouders in de grote steden, afge straft. "Dick heeft dit niet verdiend", vin den veel mensen. "Hij gaat met een enor me kater weg. We hebben geconstateerd dat het verlies toch vooral landelijke oor zaken heeft, maar als je zo betrokken bent bij een partij trek je het je toch per soonlijk aan", schetst Van Dongen. Daarbij komt nog eens het gedwongen vertrek van Fred Kuijers, de WD-wet- houder, naar aanleiding van de schouw burgaffaire. Het feit dat hij niet in staat was het college bijelkaar te houden zo vlak voor de verkiezingen kon Tesselaar volgens velen nauwelijks verwerken. "Het was de grootste nederlaag uit zijn politieke carrière".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 25