Beenhakker een juiste keuze van de KNVB Nijboer onderstreept zijn grote kwaliteiten Muiterij spelers op ETC biljart artistiek Turners missen de inspiratie Ritwinst in Vuelta Tweede plaats snelwandelaar Dirk Maassen DE ALGEMENE-MERWIC Volleyballers behalen een historische zege ZATERDAG 28 APRIL 1990 PAGINA 21 Nieuwe loting geëist en gekregen JGRUBBENVORST (ANP) - Muiterij van de spelers op de ope- IJningsdag van de strijd om de Europese titel biljart artistiek heeft \ihet toernooi, dat voor het eerst in een nieuwe vorm wordt afge- werkt, gered. De spelers kregen Wolfgang Rittmann, voorzitter tvan de Europese Biljart Bond (CEB), zover een nieuwe loting toe te staan. Daardoor bleven ontmoetingen tussen de sterkste deel- i nemers in de eerste ronde uit en haalde vooral de organisatie in J Limburg opgelucht adem. gen weréldkampioen Reverchon speelde. De winnaar van dat duel zou in de tweede ronde waarschijn- sterkte te maken. Daardoor lijk uitkomen tegen Raymond Stey- kon het gebeuren dat titelverdedi- laerts. de derde favoriet iindzege. Twe J De CEB wenste voor het eerste titel- r toernooi nieuwe vorm, met sets er .-systeem, geen indeling jger Jean Bessems, goed volle bak in Limburg, bij de loting openingsdag v aan de Franse wereldkampioen Het toernooi 'Jean Reverchon werd gekoppeld. 'finales' dus op de ivenement. de oorspron kelijke opzet al vroeg van twee favo- dat de organisatoren de rieten beroofd worden Limburgse favoriet al in de eerste ongetwijfeld consequenties hebben 'ronde kwijt te raken, was groot. De .spelers zelf waren ook woedend. Uiteindelijk bleef een debacle fdoor de schappelijkheid van Ritt- i/mann uit. Bessems werd gisteren in de herkansing aan de onbekende .Italiaan Delia Valle gekoppeld. "De problemen zagen we maan- ;den geleden al aankomen", stelde Jacques Moonen van de begelei dingscommissie voor internationa le toernooien, die als coördinator .aan de organisatie was toegevoegd. "De loting zonder geplaatste spe- "lers vormde een groot struikel blok". De eerste loting, op maandag avond, bepaalde dat titelhouder Jean Bessems in de eerste ronde te- White weerstaat favoriet Davis SHEFFIELD (ANP) - De Engels man Steve Davis zal dit jaar geen ze vende wereldtitel in het snooker- spel aan zijn imposante erelijst toe voegen. De titelverdiger ging giste ren in Sheffield in de halve finales verrassend onderuit tegen zijn land genoot Jimmy White. White, als vierde geplaatst, vocht een adembenemend duel uit met Davis. Het gevecht, dat over 31 fra mes ging, werd aan het slot nog spannend door een sterke inhaal race van de titelverdediger. White begon gistermiddag met een voor sprong van 13-9 aan de slotsessie. De wereldkampioen kwam terug slinken, tot 13-14 maar verloor uiteindelijk toch met 14-16. White ontmoet in de finale Step hen Hendry, die John Parrott de publieke belangstelling. Een toernooi met of zonder Jean Bessems maakt zeker in Limburg heel veel uit. De spectaculaire bil jartdiscipline zou door het wegval len een vroege dood zijn gestorven. Zover kwam het echter niet. De spelers bleken voorstander van het door Jacques Moonen ontwikkelde plan. Dat hield in dat er op basis van resultaten in voorgaande jaren een rangschikking werd gemaakt, die als leidraad voor de loting zou die nen. Op die manier ontliepen de sterkste spelers elkaar in de eerste Jean Bessems haalde opgelucht adem. De nieuwe loting bracht hem in zijn eerste optreden dus tegen over de Italiaan Delia Valle, de on bekende nummer twee van Italië. Hij wilde niet als animator van de muiterij worden aangewezen. "De spelers hebben gezamenlijk actie ondernomen. Natuurlijk was ik het niet eens met de aanvankelijke op zet. Ik heb met het idee gespeeld om helemaal niet- te komen. Maar dat kon ik ten opzichte van de organisa tie niet maken". Voorschotenaar Rob Scholtes be vestigde de lezing van zijn landge noot. "De grote jongens hebben ge lijk. Zij zijn al een jaar of tien bezig deze discipline te promoten. Voor mij is het gewoon prachtig om eens mee te maken. Misschien is het wel de eerste, maar tevens laatste keer", aldus Scholtes, die door de nieuwe indeling zijn kansen op het berei ken van de tweede ronde flink zag sloeg met 16-11. Parrott i De 26-jarige biljarter moet nu via wereldkampioen Reverchon de kwartfinales zien te bereiken. "Te leurgesteld ben ik niet. Ik ben blij orig dat ik mag spelen, alhoewel Hor- jaar verliezend finalist tegen Davis. vath me beter was uitgekomen" DEN HAAG (ANP) - Na het uiter mate succesvol verlopen toernooi om de wereldtitels turnen in het na jaar van 1987 in Rotterdam, wil de Koninklijke Nederlandse Gymnas tiek Bond (KNGB) met de Dutch Open een jaarlijks terugkerend toernooi op de internationale kalen der krijgen. De start verliep gister avond in de Haagse Houtrusthal weinig belovend. De vrijwel lege tri bunes konden het deelnemersveld, 18 turnsters en 14 turners nauwe lijks inspireren. Op de eerste dag werkten de turn sters met sprong en brug ongelijk twee toestellen van de vierkamp af. De turners kwamen op de eerste drie onderdelen (vloer, voltige en ringen) van hun zeskamp uit. Bij de turnsters leidt na de eerste dag Na talia Koetj uit de Sovjetunie met 19,600 punten uit een maximum van twintig voor landgenote Olga Strasjeva, die vijfhonderdste punt achterstand heeft. Opvallend goed werk leverde Syl via Smal. De turnster uit Haarlem bezet na twee onderdelen de zesde plaats met een score van 19,100 pun ten. Minder presteerde Linda Sloot- maker. Zij staat halverwege twaalf de. Elvira Becks verzekerde zich met een Joertsjenko met hele schroef van een plaats in de finale van het paardspringen en bezet na de eerste dag de veertiende plaats met 17,95 punten. Bij de turners staan twee Russen op kop: Valeri Dogadkin (28,850) en de Russiéche nummer vier Valeri Belenki, die al drietiende punt ach ter ligt. In het festival van de mis sers lieten de Nederlandse mannen zich niet onbetuigd. Invaller Car- sten Nio is na de eerste drie onder delen de beste varf de drie Neder landers. Hij staat achtste met 25,850. De broers Alexander en Christian Selk bezetten de tiende en veertien de plaats. DEN HAAG - Voor Thijs Libregts is Zeist een gesloten boek. De zo veel geplaagde bondscoach die vorige maand door het spelerscol lectief op een zijspoor werd gezet, voelt er niks meer voor om in de bossen van het sportcentrum nog als technisch-directeur te functio- door Wim Jesse Libregts heeft het gezien en zal, ondanks het feit dat in mei hij en zijn werkgever nog bij de kanton rechter in Utrecht tegenover el kaar staan, zijn functie neerleg gen. In overleg met directeur Har ry Been heeft hij deze beslissing genomen. "Wel", zo stelt de advo caat van Libregts, "zal de KNVB een schriftelijke verklaring die nen af te leggen dat er van werk- weigering geen sprake is. We heb ben gewoon de zin en onzin van een langer verblijf op het sport centrum afgewogen. Het is duide lijk naar welke kant de balans is doorgeslagen". Met het nakende vertrek van Libregts uit het zenuwcentrum van de KNVB is een einde geko men aan een lange lijdensweg voor de Rotterdammer, die twee jaar geleden onder een niet al te gelukkig gesternte door de KN VB werd binnengehaald. Toen, zo kort nadat het Nederlands elftal Europees goud in West-Duitsland had gewonnen, werd al gesugge reerd dat de erfenis van dit goud hem lang zou achtervolgen. Dat andere krachten ook aan zijn gezag zouden knagen werd slechts door een kleine minder heid voorzien. Trouwens ook Lib regts zelf, die op voorspraak van Ajax-voorzitter Ton Harmsen in Zeist was gekomen, omdat Mi- chels na een conflict met het bondsbestuur, zijn vertrek had aangekondigd. De Rotterdammer zou naast zijn werkzaamheden als trainer-coach van Oranje ook het apparaat opleidingen van de KN VB moeten gaan leiden. Die werkzaamheden, hoe be langrijk ook, zijn nimmer aan de oppervlakte gekomen. Thijs be gon, zette de WK-cyclus met een goede serie resultaten in, en plaatste zich vorig jaar met Oran je voor Italië. In de maanden die volgden nam de onrust en het ge konkel achter zijn rug echter enorm toe. Met de val en het gedwongen vertrek van Libregts is een eind gekomen aan een typische KN- VB-Oranjerel voor een groot toer nooi. Ook in de jaren dat Cruijff nog als voetballer glorieerde, ging de weg van een bondscoach ook al over vele doornen. In 1974 werd de aimabele dr. Fadrhonc door het bestuur betaald voetbal aan de dijk gezet en kwam Rinus Mi- chels, toen coach van Barcelona, als supervisor binnen. Het succes lachte Oranje toe, zij het tot aan de finale. Daarin wa ren de West Duitsers net te sterk. Vier jaar later werd ook de finale tegen gastland Argentinië be reikt. Opnieuw volgde een neder laag, dit keer na verlenging. Voor af echter had zich eenzelfde rol lenspel afgespeeld. Toen was het, nadat Michels had geweigerd. Ernst Happel die het Oranje schip op koers moest houden. Jan Zwartkruis, een uiterst vriende lijke doch volgens de spelers te chaotische coach, nam gelaten de Oostenrijker in de armen. En weer was het bestuur veranwoor- delijk voor deze zet. Nu 12 jaar later zijn het de spe lers die de regie in handen heb ben genomen. Of zoals oud-KN- VB-bobo Jacques Hogewoning deze week uitsprak: "In de voet ballerij zijn nieuwe wetten on- staan. Als bestuur zul je daarmee moeten leren leven. Maar plezie rig is het niet". Het bestuur betaald voetbal heeft na de strubbelingen rondom de positie van Libregts met het binnenhalen van Leo Beenhakker als tijdelijke "roer ganger" een juiste keuze gedaan. Ofschoon een aantal toppers van Oranje de voorkeur had voor Jo- han Cruijff, is de uiteindelijke be slissing om Beenhakker aan te stellen een zeer logische en ver klaarbare. Want Michels die als geen ander Johan Cruijff kent, weet dat met de coach van Bar celona bij een ploeg de rust zeker niet gewaarborgd zou zijn. Hoge woning nogmaals: "Ik heb Cruijff in twee toernooien meegemaakt. Dat was in 1974 de WK en in en 1976 de EK. De ritsen botsingen waren niet meer te tellen. Want Johan weet het altijd beter, al thans dat denkt hij". Verwonder lijk is het dus niet dat het bestuur betaald voetbal Beenhakker van af het eerste moment hoog op de lijst had staan. Zeker niet voor de genen die de samenwerking tus sen Michels en Beenhakker in de aanloop naar de WK in Mexico (1986) van zeer nabij hebben mee gemaakt. Van enige twijfel over eikaars capaciteiten was geen sprake. Leo Beenhakker droeg de kwaliteit van Michels intern breedvoerig uit. Hij adoreerde hem zelfs en voelde zich gedekt door de Generaal. Ofschoon Mi chels op de achtergrond bleef voor de buitenwacht was het voor velen duidelijk: Michels was meer dan een praatpaal en advi seur. De Oranje-troika vulde el kaar prima aan en de spelers voel den dat met dit collectief niet te spotten viel. Het was niet het enige argu ment dat de balans deed door slaan naar Beenhakker. Ook de wijze waarop hij met de pers om gaat, sterker gezegd deze be speelt. pleitte sterk in zijn voor deel. Bovendien was en is hij een man die zijn woord gestand doet. Bovendien staat hij voor de be slissingen die hij heeft genomen en durft dat in klare taal uit te dra gen. Toen Beenhakker het echec van de net-nietplaatsing voor Mexico had verwerkt en hij aan drong bij de KNVB op verlenging van zijn contract, onstond de ver wijdering. Niet met Michels, wel met het bondsbestuur, dat naar zijn smaak veel te lang talmde met antwoorden. Op de dag dat hij voor zichzelf de beslissing had genomen Zeist te verlaten om in dienst te treden bij Real Madrid vroeg hij zich nog af of hij een juiste keuze had gemaakt. "Ik heb angst, daar ben ik eerlijk in. Toch zou ik gek zijn als ik het niet zou doen. Wie had gedacht dat die rooie uit Rotterdam het nog zover zou schoppen. Ik neem de gok en als ze me er na een half jaar uit schoppen dan kan ik financieel voorlopig fluitend verder. Ik kan bij Real in twee jaar meer verdie nen dan in tien jaar in Nederland. Toch gaat het niet om het geld. Het is de eer van de uitdaging. Ik wil het gaan maken. Alleen zal ik met heimwee terugdenken aan de samenwerking met Michels en Advocaat". En hij flikte het hem. Hij voer de Real naar drie landstitels. Zijn naam kon niet meer stuk. De Rooie uit Rotterdam die zelf nim mer als voetballer aan de top stond had het helemaal gemaakt. In Italië zou hij deze zomer zijn werk helemaal kunnen afmaken. ALMERIA (ANP) - Op de dag dat de zieke Mathieu Hermans de Ronde van Spanje verliet, maakte de 25-jarige Erwin Nijboer duidelijk dat hij terecht zijn eigen weg heeft gekozen. De voormalige meesterknecht van de Nederlandse sprinter zegevierde gisteren in de lang ste etappe van de Vuelta, na een ontsnapping van ruim tweehonderd kilometer. De gele leiderstrui van de Sovjetrus Klimov kwam niet in gevaar. Nijboer droeg zijn overwinning op aan zijn echtgenote Christel, die af gelopen seizoen verantwoordelijk was voor de breuk met Hermans. Vier seizoenen reed Nijboer aan de zijde van de Brabander, die zijn sta tus als rassprinter voor een groot deel aan de steun van de Twent te danken had. Afgelopen jaar vond Nijboer, die volgende week zijn 26ste verjaardag viert, het tijd wor den op eigen benen te staan. Vol gens zijn vrouw had hij meer klasse in huis dan uitsluitend Hermans uit de wind te houden. Bij de ploeg van Hennie Kuiper kreeg de coureur het gewenste ver trouwen. Nijboer verraste iedereen daarna met zijn zege in de Driedaag se van de Panne. Gisteren onder streepte hij zijn kwaliteiten door na een vlucht van 200 kilometer in de straten van Almeria de Italiaanse wieltjeszuiger Tebaldi in de sprint te verslaan. Acht seconden na het duo raasde het eerste gedeelte van het verbrokkelde peloton over de streep. Nijboer sloot na 27 kilometer aan bij vluchters Tebaldi en de Portu gees Jorge Silva. Het drietal had na 100 kilometer een voorsprong van bijna tien minuten opgebouwd. Vijftig kilometer verder lieten Nij boer en de Italiaan de uitgebluste Portugees achter. Tebaldi kroop in het wiel van de Nederlander en kwam daar niet meer vandaan'. De winnaar van etappes in de Ronde van Frankrijk in 1988 en 1989 dacht aan het einde van de rit geen kind meer te hebben aan zijn rivaal. Hij vergiste zich in de inhoud van Nij boer, die ondanks het vele werk in de sprint zijn tegenstander gemak kelijk versloeg. "De Italiaan weigerde de laatste vijftig kilometer ook maar enig kop- werk te doen. In de laatste kilome ter heb ik alles gegeven om uit de greep van de grote groep te blijven. Het verbaasde me dat Tebaldi in de sprint achter me bleef', aldus de Achter het duo was het ploeg van Pedro Delgado die de achtervolging leidde. De flinke tegenwind deed het peloton verbrokkelen. De eerste groep, met daarin Delgado, Indu- rain, klassementsleider Klimov en de Colombianen Parra en Herrera, slaagde er niet meer in de ontsnap ping te neutraliseren. Vandaag klimt het peloton naar het dak van de ronde in de Sierra Nevada. Hermans hoeft niet meer omhoog. De kleine sprinter zat al in het hotel, toen Nijboer als eerste over de finish flitste. De Brabander, aangetrokken voor de massaspurts, stapte na 106 kilometer ziek af. Her mans voelde zich al enkele dagen niet in orde. Een dag eerder bereikte hij met grote achterstand finishplaats Mur- cia. "Als het vrijdag niet beter gaat, stap ik af', verklaarde hij 's avonds. In de vierde etappe ging het echter nog slechter. De Nederlander wist op een gegeven moment zelfs niet meer dat hij op de fiets zat. "Ik heb al dagen niets meer gegeten. Ik zal me eens grondig laten onderzoe ken. Ik weet niet wat er met me aan de hand is. Dit is in ieder geval een flinke telurstelling", verklaarde hij. Afgelopen Het ziet er naar uit dat het wielersei- zoen voor Teun van Vliet voordat het begonnen is al afgelopen is. Een week na zijn opname in het Baro nieziekenhuis in Breda, verkeert hij volgens zijn vrouw Trees nog steeds in het ongewisse over de oorzaken van zijn fysieke problemen. De Panasonic-coureur liet zich vorige week vrijdag op advies van zijn huisarts en na overleg met ploegleider Peter Post in het zie kenhuis opnemen. In het voorseizoen werd de 28-ja- rige profrenner na terugkeer uit de Siciliaanse Wielerweek getroffen door bronchitis. Nadat hij van die kwaal was hersteld, kreeg hij last van buikgriep. De voorgeschreven medicijnen hadden een averechts effect: de ziekte werd steeds erger. Van Vliet voelt zich volgens zijn echtgenote nog steeds te ziek om bezoek te ontvangen. "Er is nog geen vooruitgang geboekt", liet Trees van Vliet vrijdag weten. "Je kunt wel stellen dat het seizoen voor het grootste deel verloren is. Tour en Giro kan hij vergeten. Maar LEIDEN - Dirk Maassen van de Brink (Holland) is gisteren als twee de geëindigd bij een uurloop in Zaandam. De Leidse snelwandelaar kwam aan de Vincent van Goghweg tot èen afstand van 12 kilometer en 127 meter. Daarmee werd hij wel eerste bij de veteranen. Winnaar van het evenement werd Pedro Huntjens van Unitas. Hij leg de in een uur de afstand af van i2 ki lometer en 522 meter. Hans Drijvers wist beslag te leggen op de derde plaats. Van Vuren wint turn wedstrijd LEIDEN - Jerom van Vuren heeft gisteren bij de jongens de turnwed- strijd gewonnen die \yerd gehouden door Excelsior in de Oppenheim- zaal in Leiden. Hij kwam uit op een puntentotaal van 43,6. Van Vuren haalde tevens de hoogste score op de brug, met 8,7. De zege bij de jeugdturners was voor Marcel Didden, de Nederland se tumblingkampioen en net als van Vuren lid van Excelsior, met 44,7 punten. Om de competitie te verho gen was de selectie van Fraternitas uit Den Haag uitgenodigd. Het aan tal deelnemers kwam hierdoor op daar maakt hij zich op dit moment weinig zorgen over. Hij wil zo snel mogelijk gezond worden. Dat staat voor hem voorop. Niemand heeft een idee hoe lang het genezingspro ces gaat duren." Van Vliet, die in 1987 de Omloop Het Volk en Gent-Wevelgem won, werd in januari tijdens de presenta tie van de Panasonic-ploeg door Post gewaarschuwd. Indien de prestaties opnieuw zouden tegen vallen, zou er geen plaats meer voor hem zijn in de ploeg. Greg LeMond viert morgen zijn rentree in het wielerpeloton. De Amerikaan, vorig jaar winnaar van de Ronde van Frankrijk en de we reldtitel, neemt in de Amerikaanse stad Washington deel aan een crite rium over 87 kilometer. De Ameri kaan begint op 3 mei met serieuzere werk in de Trump Tour. LeMond miste het grootste ge deelte van de vooijaarsklassiekers door een virusziekte. Hij besloot in april thuis in Minnesota te herstel len. Volgens zijn vader Bob, tevens manager van de best betaalde wiel renner, traint Greg dagelijks vier tot zes uur om op zijn oude niveau te rug te keren. Zondag 29 april - aanvang 14.00 uur korfbalkampioenswedstrijd Sportpark "Leidse Hout" toegang gratis S. v. Qeesel en Zoon b.v. Loodgietersbedrijf sinds 1882 Hogewoerd 112 - tel. 120354 - Leiden MOSKOU (ANP) - De Nederland- se volleybalploeg heeft gisteren historie geschreven. Nederland startte in Moskou de prestigieuze World League met een overtui gende zege van 3-0: (15-9 55-13 15- 11). Het was de eerste overwin ning van de nationale volleybal- ploeg op Sovjetrussische bodem. Het doel van de trip naar de Sovjetunie werd gisteren eigen lijk al bereikt. Bondscoach Harrie Brokking stelde zich vooraf te vreden met één overwinning in twee duels. Met een gerust gevoel kan de ploeg derhalve toeleven naar de ontmoeting van morgen. Tijdens een persconferentie in de snel leeg gelopen zaal mocht Brokking vertellen dat Neder land een zevenmijls stap had ge zet op weg naar de finale. Met nog elf groepsduels op het program ma was die uitspraak niet eens ge waagd. Met China en Japan als overige twee tegenstanders moet Nederland in staat zijn de finale van juli in Japan te bereiken. 'De wedstrijd was niet te verge lijken met die van 1 oktober 1989, toen Nederland tijdens de Eu ropese titelstrijd in Zweden de bronzen medaille pakte door met 3-0 te winnen van de Sovjets. "Al leen het resultaat is hetzelfde", al dus Brokking. Plus de vreugde bij de Neder landers, die voor hun eerste op treden in de Sovjetunie behoor lijk nerveus waren. De laatste punten werd in elke set gevierd als een feestje. Spelverdeler Peter Blangé: "Het was een hele zware wedstrijd." Blange doelde vooral op de lange periodes zonder pun ten. Soms duurde het wel twee teamrotaties voordat er een punt gescoord werd. Bij 13-13 in de tweede set bijvoorbeeld. Blange: "In die situaties bleven we koel, verloren we het hoofd niet meer zoals vroeger. Het maakt mij te genwoordig niet meer uit of het 0- 0 is in de eerste of 13-13 in de tweede set". Volleybalcoach Murphy heeft de wedstrijd tegen Zuid-Korea la ten lopen. Hij stuurde zijn tweede keus in het veld. Het resultaat was er naar: 0-3 (10-15 13-15 7-15). Het was de eerste nederlaag van de vrouwenploeg in het zes- landentoernooi in Brno na op zienbarende overwinningen op de Sovjetunie, Peru en Cuba. In de wedstrijd tegen Zuid-Korea ging het om de toernooi-zege. Met de ploeg van Murphy waren de Aziatische vrouwen nog ongesla gen. Luba wil waardig einde van seizoen LEIDEN Luba Leiden sluit het basketbalseizoen vanavond af te gen titelkandidaat Akrides. De IJmuidenaren kunnen bij winst in de Vijf Meihal de promotie naar de eredivisie een extra feestelijk tintje geven door ook het kampioenschap te veroveren. Voorwaarde is wel dat koploper Goba de laatste competi tiewedstrijd verliest van Gunco. Akrides, Goba en Gunco zijn alle drie reeds zeker van een plaats in de eredivisie. "Het is zaak dat we er een stokje voorsteken," meent Leiden-mana- ger Hans Halvemaan. "We willen het seizoen op een waardige manier afsluiten. Dit jaar hebben we nog niet van Akrides te kunnen winnen, al zijn we er dicht bij geweest. Ik denk dat iedereen nog wel gemoti veerd zal zijn om nog één keer alles uit de kast te halen. Tom Gussen ze ker want die speelt zijn laatste wed strijd in Nederland. Maandag al ver trekt hij naar Australië. Volgend seizoen komt hij niet terug en ik denk niet dat we dan weer een Ame rikaan zullen nemen".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21