Korte proef met jongerenwerk Warmonds CDA-raadslid weigert 'zijn' Lage Land aan Alkemade te schenken IJsclub Voorschoten krijgt nieuw gebouw Huisvrouwen in Oegstgeest in actie tegen plastic tassen Informatiewinkel en grote feesten in Voorschoten Strengere controle op bedrijven die milieu Leiderdorp belasten ZATERDAG 28 APRIL 1990 PAGINA 17 Herindelirtgsplannen Rijk afgewezen WARMOND/ALKEMADE - A. Lemmers is een nieuw gekozen raadslid voor het CDA in War mond. Tevens woont hij in het Lage Land. Geen buurtschap, maar een verzameling wijd verspreide huizen in de polders ten zuiden van de Kagerplas- sen. Hij is fel gekant tegen de voorgenomen herindelings plannen van staatssecretaris D. De Graaff-Nauta die van deze Warmonder een Alkemadenaar dreigen te maken. Waarmee ook zijn raadslidmaatschap op de tocht komt te staan. De staatssecretaris vindt dat geo grafisch, sociaal-maatschappelijk en sociaal-economisch gezien het Lage Land het beste past bij Alke made. En financieel zou het gezon de Warmond er niets onder hebben te lijden. Een belangrijk mikpunt van kri tiek is het geografische argument van de staatssecretaris: "Het Lage Land heeft diverse ingangen waar van de Zijldijk toch wel de belang rijkste is. En juist die Zijldijk heeft niets te maken met Alkemade. De betrokkenheid van de bewoners hier is nihil. De enige bewoners die contact hebben met Alkemade, en dan alleen nog met het kerkdorp Oud Ade, wonen in de Zweilander- WARMOND - De Warmondse bur gemeester mevrouw G.A. van der Wei-Markerink heeft zich vanoch tend uitgesproken tegen de grond- aanspraken van buurgemeente Alkemade. De burgemeester sprak bij het in de vaart nemen van een pont tussen de Boterhuispolder en de Zwanburgerpolder. De Boter huispolder grenst aan het grondge bied van de gemeente Alkemade. Over de pont is jarenlang gediscus sieerd. polder. Bovendien kunnen deze mensen via de pont overvaren naar Warmond. De bereikbaarheid van het Lage Land is nu eenmaal meer afgestemd op Leiden dan op Alke made. De bewoners hebben geen enkele binding met Alkemade". Kagerplassen Verder noemt hij de beheersbaar heid van de Kagerplassen een be langrijk punt van overweging. "Met een overheveling van het Lage Land naar Alkemade trek je een grens door het water en dat lijkt me niet goed. Het bestuur van de Ka gerplassen kan het beste in één hand zijn en Warmond is de groot ste beheerder van die plassen. War mond is ook een echte recreatiege meente terwijl Alkemade meer een tuindersgemeente is. Ik noem ook de Kaagsociëteit, een Warmondse organisatie die vrijwel alle zeilwed strijden op de plassen organiseert". "Feitelijk is de afstand van het Lage Land tot de dorpskern van Alkemade net zo groot als die tot de dorpskern van Warmond. Het Lage Land is een deel van Warmond bui ten de bebouwde kom. Wanneer het Lage Land naar Alkemade ver schuift verwordt het tot een van de vele uithoeken waar geen enkele aandacht aan zal worden besteed. Alkemade heeft ook nooit enige toenadering gezocht tot het Lage Land. Die gemeente voert slechts een eigen beleid". Dertig maanden na verwoestende brand VOORSCHOTEN - De Voorschotense gemeenteraad heeft 100.000 gulden opzij gelegd voor een nieuw, stenen gebouw van de ijsclub vereniging. De vereniging had om 125.000 gulden gevraagd, maar de raadsleden weigeren geld te geven voor de buitenverlichting bij de Anthonie van Leeuwenhoekkade. In september 1987 is het vorige, houten gebouwtje afgebrand, net op een moment dat de 1000 leden tellende vereniging erg actief met trainingsgroepen en andere tiviteiten. De gemeente plaatste 'keetwagen' en vele gesprekken volgden. Pas in januari dit jaar leek een doorbraak aanstaande. De ge combineerde raadscommissie stel de toen wel als subsidievoorwaarde dat de club het 275.000 gulden kos tende, 250 vierkante meter grote ge bouw aan derden zou verhuren. De club heeft dat inmiddels beloofd en PvdA/Groen Links-raadslid G. Both noemde dat tijdens de raads vergadering een belangrijk gege- Hij haalde aan dat de gemeente veel te weinig geld heeft om in te kunnen gaan op alle accommoda- tieve wensen van verenigingen en stichtingen. De clubs moeten dus samen in gebouwtjes trekken en niemand mag denken dat. na het subsidiëren van de ijsclub, ieder een eigen accommodatie krijgt. Wethouder L. Marselis vond het be toog niet volledig. Raadsleden moesten volgens hem goéd beden ken dat de vereniging voor de brand een eigen accommodatie had en be hoorlijk meebetaalt en meewerkt aan de nieuwbouw bij de ijsbaan. Jazz De JoJo Swing Band treedt morgen avond op voor de Wassenaarse jazz club met repertoire uit de dertiger- en veerti ger jaren. Leden en niet-leden zijn vanaf 21.00 uur welkom in het Dorpscentrum aan de Schoolstraat. '40-'45 De tentoonstelling Zoeterwoude 1940- 1945 is tussen 29 april en 12 mei op selende tijden te zien in de oudheidka mer Suetanborgh, nabij de Noordbuurt seweg 1 in Zoeterwoude dorp. Ope ningstijden: zondag 29 april van 14.00 tot 17.00 uur, maandag 30 april van 11.00 tot 16.00 uur, woensdag 2 mei van 15.00 tot 17.00 uur, zaterdag 5 mei van 11.00 tot 16.00 uur, zondag 6 mei van 14.00 tot 17.00 uur, woensdag 9 mei van 15.00 tot 17.00 uur en zaterdag 12 mei van 14.00 tot 17.00 uur. Volleybal Voor de volleyballende B-jeugd uit het rayon Leiden wordt morgen een kam pioenschap gehouden in Voorschoten. LEIDERDORP - Burgemeester A.J.A.L. Bruggeman van Lei derdorp maakte gisterochtend een korte helikoptervlucht om een plaatsgenoot een lintje te kunnen geven. Omstreeks twaalf uur vertrok hij vanaf het gras veld laiigs de Engelendaal, tege- over het gemeentehuis, naar Rosmalen. Daar overhandigde hij de Lei derdorper J.S. Verheij het ere metaal behorend bij de onder scheiding Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Verheij is sinds 1980 directeur van het Leider- dorpse management- en advies bureau Verheij Multiproject. Verheij kon wegens werkzaam heden zijn lintje niet in Leider dorp in ontvangst nemen. Zijn collega's regelden daarom de Vlucht. (foto Holvast) Belasting De Lage Lander vervolgt: "Welis waar levert het Lage Land War mond geld op, onder meer via de woonforensenbelasting maar daar tegenover staat dat Warmond de laatste jaren ook heeft geïnvesteerd in het Lage Land. Ik denk aan de agrarische ontsluiting van de Zwei- landerpolder. Bij ons leeft dan ook het gevoel dat de gemeente Alke made slechts belangstelling heeft voor de versterking van haar eigen financiële beleid met de komst van het Lage Land, waar nogal wat cam pings zijn gevestigd. Warmond kan er niet van worden beschuldigd geld uit het Lage Land te pompen om dat vervolgens in de eigen dorpskern te proppen". Ook het sociaal-maatschappelijk argument van de staatssecretaris geeft Lemmers mee aan de vuilnis man. "Dat is geen argument. Voor het verenigingsleven zijn de Lage Landers aangewezen op Leiden en niet op Alkemade. Bovendien is er in het Lage Land geen sprake van verenigingsleven, slechts van buur- visites. En daar valt hoogstens Oud Ade onder". Lemmers heeft nog niet stilge staan bij de gevolgen voor zijn posi tie als Warmonds raadslid als het Lage Land bij Alkemade wordt ge voegd. Dat komt omdat de CDA'er zich ook helemaal niet kan voorstel len dat deze in Warmond met afgrij zen begroete ingreep ooit werkelijk heid wordt. OEGSTGEEST/LEIDEN "Winkel niet met eigen lege handen. Gebruik uw eigen boodschappentas". Onder dit motto doet de afdeling Oegst- geest/Leiden van de Neder landse Vereniging van Huis vrouwen (NVvH) mee aan een landelijke actie om het ge bruik van plastic tassen terug te dringen. In Oegstgeest wordt de actie ingeluid met een stand op de 5-mei braderie in de De Kempenaerstraat. Op de braderie verkoopt de NVvH voor een paar gulden katoenen tassen met opdruk. "Ieder huishouden en iedere huisvrouw kan helpen om de enorme afvalberg van plastic tassen te verminderen", ver telt een woordvoerster van de plaatselijke afdeling: "Wij hadden zelf ook plastic tassen, maar de hele voorraad is ver nietigd". Binnenkort buigt de NVvH zich over de vraag hoe ze de acties de komende we ken kan uitbouwen in Oegst geest en Leiden. In Wassenaar hebben de winkeliers uit de Langstraat dit voorjaar besloten om geen nieuwe plastic tassen te be stellen. Ze studeren nog op al ternatieven. Belangstellenden zijn vanaf 14.00 uur welkom in sporthal De Vliethorst aan het i der Haarplein. Klaverjassen Voor wakkere klaverjassers begint mor genavond om 20.00 uur de tweede Lei- derdorpse klaverjas-nachtmarathon in clubgebouw Beukenschans. Deelname kost 25 gulden, inclusief koud buffet en ontbijt. Geen helikopters De rondvluchten met helikopters kunnen op Koninginnedag niet doorgaan in Voor schoten. De Oranjevereniging hoorde op het laatste moment van de KLM dat die geen helikopters beschikbaar kan stellen tussen elf en vier uur. De heli's zouden opstijgen vanaf het ijsbaanterrein aan de Nicolaas Maeskade. Afscheid De drie Voorschotense wethouders, L. Marselis, J. Visser en J.D. van Dalen, ne men vanmiddag afscheid van de Voor schotense bevolking. Ze doen dat in de grote zaal van het cultureel centrum aan de Prinses Marijkelaan. De receptie duurt van vier tot zes uur. VOORSCHOTEN - "Het loopt aardig, maar het is nog niet perfect", constateert vrijwilliger Willem-Jan van Egmond (19). Hij heeft het over F-Kwadraat, de Voor schotense jongeren-infor matiewinkel. De winkel ze telt al zeven weken in enkele tijdelijke gebouwtjes naast het gemeentehuis en vormt het zenuwcentrum voor feesten in het Cultureel Cen trum. Deze feesten, waaraan de vrijwilligers meewerken, zijn volgens Willem-Jan 'in geslagen als een bom'. F-Kwadraat en de feesten in het Cultureel Centrum maken deel uit van het open jeugd- en jongeren werk in de gemeente. Tot juli krijgt dit jongerenwerk de tijd om haar bestaansrecht te bewijzen. Als dat lukt, zal de gemeente moeten uitkij ken naar een permanent onderko- Er is nu een groep van acht vaste vrijwilligers. Ze helpen met het ver sieren van de zaal in het Cultureel Centrum bij feesten, komen met nieuwe ideeën, verzamelen infor matie voor de 'winkel' en doen mee met cursussen die in mei van start gaan. Het organisatorische werk wordt voor een groot deel door jon gerenwerker Robert Felix en stage- aire Esther Ferron gedaan. De vrijwilligers kwamen op het jongerenwerk af via een enquête die in Voorschoten werd verspreid of werden gelokt door verhalen van buurthuiswerkers. Enige vrijwilli gers hebben ervaring opgedaan in het buurthuis Bloemenwijk/Bosch- geest en het buurthuis Vlietwijk. Meer functies F-Kwadraat is van maandag tot en met vrijdag tussen twaalf en zes uur en vrijdagavond tot negen uur ge opend. In een hoek van een van de gebouwtjes aan de Leidseweg staat een folderrek met informatie over werk, school, seksualiteit en andere onderwerpen waar jongeren, of ou ders die problemen hebben met hun kinderen, terecht kunnen. "Er wordt in Voorschoten wel eens gezegd dat er geen problemen leven bij Voorschotense jongeren, maar ze zijn er wel", vindt vrijwilli ger Ron Joseph (28). "Het is voor jongeren moeilijk om de stap te ma ken naar de Sociale Dienst en der gelijke. Hier ligt een lagere drem pel". De vrijwilligers verwachten een extra toeloop door activiteiten die binnenkort worden georganiseerd. In mei worden in de 'winkel' twee thema-avonden over werk en school gehouden en start er een zelf verdedigingscursus voor meisjes. Vrijwilligers Edith de Graaff (17) en Karin Kampinga (17) doen zelf mee. Vrijwilligers van het Voorschotense jeugd- en jongerenwerk, bijeen in de plaatselijke jongeren-informatiewin kel F-Kwadraat. V.l.n.r. Willem-Jan van Egmond, Karin Kampinga, Edith de Graaff en Ron Joseph. (foto Wuu "Veel meisjes zijn 's avonds bang op straat. Zo'n cursus is goed voor je zelfvertrouwen", vindt Karin. Alcoholvrij De vrijwilligers storen zich aan ge dachten die bij ouderen nogal eens leven over het jongerenwerk. Het wordt nogal eens geassocieerd met ben alcohol, geweld en drugs. De vier maken duidelijk beslist niet uit te zijn op een slechte naam. Robert komst Felix heeft in overleg met medewer kers van het Cultureel Centrum een draaiboek gemaakt waarin de gang van zaken tijdens de feestavonden is vastgelegd. Het jongeren-infor matiecentrum is alcoholvrij. De feesten die elke maand in het Cultureel Centrum worden georga niseerd slaan volgens de vrijwilli gers aan, omdat het programma is aangepast aan wensen van Voor schotense jongeren. "De eerste keer was er een hard-rockbandje. Dat be viel wat minder. De tweede keer ko zen we voor een hip hop band. Dat sloeg in als een bom. Daar kwamen driehonderd mensen op af', aldus Willem-Jan. De vrijwilligers zien de feesten ook als een manier om publiciteit te trekken voor de andere activiteiten. "Je maakt met de feesten kenbaar datje er bent en dat jongeren moe ten komen. Het moet niet zo zijn dat je ze aan hun haren van de straat moet plukken", aldus Ron. Sinds het afbranden van het voor malige jongerencentrum de Linde hoeve weken sommige jongeren uit naar andere gemeenten of bleven ze thuis zitten. In de buurthuizen .werd af en toe een disco georganiseerd. "Soms traden er ook bandjes op, maar die bandjes waren weinig pro fessioneel", aldus Willem-Jan. Hij centrum hebben. Maar hoewel de wijt dat aan geldgebrek. Wanneer gebouwtjes af en toe op hun grond de gemeente de subsidie die de Lin- vesten trillen door het voortrazende dehoeve vroeger kreeg, doorsluist verkeer, zijn ze voorlopig tevreden, naar het open jeugd- en jongeren- Ze beseffen dat het risico bestaat werk, zien de vrijwilligers nieuwe dat het hele project in juli wordt af- mogelijkheden voor grootschalige geblazen en de gebouwtjes verdwij- nieuwe activiteiten. "Dan heb- nen. Maar Ron, die voor het buurt- i we heel wat meer dan een huis Vlietwijk vaker contact had buurthuis heeft te verteren". met de gemeente, maakt zich niet De jongeren zouden in de toe- druk. "Het zal wel niet zo'n vaart lo rn vaste plek in het pen", denkt hij. LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp wil strenger contro leren of bedrijven de milieure gelgeving naleven. Vóór 1993 willen B en W zo ver zijn dat be drijven die het milieu zwaar be lasten een keer per jaar worden gecontroleerd. De bedrijven die het milieu minder belasten wor den eenmaal per twee jaar of eenmaal per vier jaar gecontro leerd. Het gaat om bedrijven die een hin derwetvergunning, chemische af- valstoffenvergunning of lozingsver gunning (zouden moeten) hebben. Bij een gemeentelijke controle wordt bekeken of de geplaatste ap paratuur voldoet aan de voorschrif ten en of een verleende vergunning nog steeds toereikend is voor de werkzaamheden van het bedrijf. De onderzoeken vormen de eerste stap naar verbetering van de milieuzorg en zijn vastgelegd in het regionaal milieubeleidsplan. Maandag 7 mei houdt de gemeen te samen met de Leiderdorpse On dernemers Vereniging en de Kamer van Koophandel een informatie avond voor ondernemers over het milieubeleid. ZATERDAG 28 APRIL Alphen schoonmaakatie Bospark door katholieke, gereformeerde en her vormde kerk, aanvang 10,00 uur bi) de kinderboerderij. Oranjerit motor- en auroclub Rijnland, start om 13.00 uur bij restaurant Rijnstreekhal. Zegerplasloop over diverse af standen, start 14.15-15.00 uur bij clubhuis AAV '36, Sportlaan. film: 'Life Light' bij> jongeren organisatie TOV, aanvang 20.30 optreden Pater Moeskroon in jongerencentrum Het Kasteel, aanvang 21.00 uur. stijldansen met ball-room en latin, aanvang 22.00 uur in De Ridder. bazar muziekvereniging Wil- helmina, van 14.00 tot 17.00 uur en van 20.00 tot 23.00 uur in Nuts- zaal Zwammerdam. Boskoop mformatiebeurs 'alternatieve geneeswijzen', van 10.00 tot 116.00 uur in gebouw Florida. 20.30 uur in koffiebar De Schutse. Leiden themg-middag Amnesty Inter national, 'De doodstraf, je kunt er tegen zijn', vanaf 13.00 uur in de openbare bibliotheek. voorstelling:'The importance of being earnest', door Theater van het Oosten, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. deren vanaf 6 jaar bij Kommunika- tie Warmond, aanvang 14.00 uur in het Meerpunt. Wassenaar optreden 'Jojo Swing Band', bij de Wassenaarse laazclub, aan vang 21.00 uur in het Dorpscen trum, Schoolstraat. Woubrugge rommelmarkt op het school plein van Ter Does (bij slecht weer in De Stal), de Barg en Drieluik, van 10.00 tot 15.00 uur. Zoeterwoude officiële opening tentoonstel ling 'Zoeterwoude 1940-1945', door dokter Wybo Kortmann, om 15.00 uur in 'Suetanborgh'. ZONDAG 29 APRIL Alkemade optreden 'Vox Laeta' in de Jacobus de Meerderekerk, Oude Wetering, aanvang 20.15 uur. Alphen Midden-Holland wandeltocht en wandeltocht Alphense Twee daagse, start om 9.00 uur bij de St. Jozefzaal. drive in show, aanvang 14.30 uur; Dance Party met deejays van radio Balance, aanvang 21.00 uur Brass Band' (Engeland), bij Alp hense zusterorganisatie, Zonne weg 3, aanvang 15.45 uur. Leiden 'Oranje'fietstocht over 30 of 60 km, start om 8.30 uur bij Swifttoer, park De Bult, Roomburgerweg. kaart- en sjoelmiddag Muziek vereniging De Burcht, aanvang 14.00 uur in de Burchtvesting, J.C. de Rijpstraat 21. kindervoorstelling: 'Stoelen dans', door F Act (vanaf 8 jaar), aanvang 15.00 uur in het LAK- Theater, Cleveringaplaats. concert Vereniging 'Vrienden- van het Lied', door Christa Pfeiler (mezzo-sopraan) en Rudolf Jan sen (piano), aanvang 15.00 uur in Koetshuys 't Huys te Warmond. MAANDAG 30 APRIL Boskoop zeskamp met na afloop barbe- que, van 16.00 tot 18.30 uur op tweede veld van Floreant.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17