Met superteleseoop diep heelal in Jarige Oort bezorgde Nederlandse sterrenkunde intematioiiale faam ''Tekort werknemers ernstig gevaar voor bloembollensector' Jongerenopvanghuizen halen eind van jaar niet' ZATERDAG 28 APRIL 1990 PAGINA 15 Postkantoren dicht op Koninginnedag en Bevrijdingsdag REGIO - Op maandag 30 april, Ko ninginnedag, en zaterdag 5 mei, Be vrijdingsdag, zullen de postkanto ren in deze regio gesloten zijn. Op Koninginnedag zal evenmin post worden bezorgd. De buslich ting op zondagavond 29 april komt dan ook te vervallen. De eerste bus lichting van dat weekeinde vindt plaats in de avond van maandag 30 april. Op dinsdag 1 mei wordt de postbestelling uitgevoerd als nor maal op maandag. Ook op Bevrijdingsdag zal geen post bezorgd worden. Wel worden op die dag expresse-zendingen be zorgd. Rouwcirculaires die vrijdag 4 mei zijn aangeboden krijgen vol gens de PTT extra aandacht. Symposium AZL over bestrij dingsmiddelen LEIDEN De Wetenschapswinkel van de rijksuniversiteit Leiden houdt op 17 mei een symposium over de gezondheidseffecten van bestrijdingsmiddelen. Het sympo sium, 'Gezondheid in Nevelen', houdt rechtstreeks verband met het onlangs gehouden onderzoek naar het gebruik van de bestrijdingsmid delen in de bollenteelt. In de ochtenduren spreekt J.H. Koeman, voorzitter van de Pro grammacommissie Toxicologisch Onderzoek over het beleid van toe lating van bestrijdingsmiddelen, brengt een bloembollenteler zijn praktijkervaringen voor het voet licht en belicht kaderlid W.N.M. Wijnands over de (on)mogelijkheid van gezond gebruiken van chemi sche middelen. E.J. Brouwer van het Nederlands Instituut voor Ar beidsomstandigheden zal een nade re toelichting op het onderzoek on der bollentelers geven. De middag uren worden gebruikt voor reacties van de zijde van de industrie, over heid, tuindersorganisaties en voe dingsbond. De dag wordt besloten met een forumdiscussie. Het symposium wordt gehouden in de aula van het Academisch Zie kenhuis Leiden en begint óm 9.30 Lezers Schrijvei Honclepoep In uw blad heb ik gelezen dat hon den jaarlijks 10.000 kilo poep in de duinen bij Meijendel achterlaten. Ik vind zo knap dat men dat kan bere kenen. Zou men ook kunnen bere kenen hoeveel poep fazanten, konij nen, paarden en, neemt u mij niet kwalijk, mensen in de duinen ach terlaten en hoe schadelijk dit voor het milieu is? Het is bekend dat gaaien en kraaien graag hondepoep tot zich nemen en daardoor zo doorvoed raken dat zij menig vogeltje en vogeleitje met rust laten. Zijn wij niet wat erg negatief bezig? Vijfentwintig procent van de Ne derlandse huishoudens is in het ge lukkige bezit van een hond. Wat zou het fijn zijn als die mensen hier en daar terreinen hadden, waar zij vrij en blij hun honden mogen uitlaten, zonder zich schuldig te voelen. Ook honden hebben, evenals ande re dieren, recht op een waardig be staan. Laten we de bazen opvoeden, poep ruimen waar nodig is, geen overlast bezorgen en ieder zijn ei gen liefhebberij gunnen. J. Labruyere-Derks Geversstraat 54 Oegstgeest Leidse astronomen mogen 100 uur per jaar van Hubble gebruik maken LEIDEN - De Nederlandse ster renwachten zijn succesvol ge weest in de felle internationale strijd om waarnemingstijd op de Hubble-telescoop die deze week met een Space-shuttle buiten de dampkring is ge bracht. Een kwart van de Eu ropese waarnemingstijd is toe bedeeld aan Nederlandse we tenschappers en het grootste deel daarvan -100 uur het eerste jaar - is toegekend aan de Leid se Sterrewacht. door Annemiek Ruygrok De zon weer- kaatst in de Hubble-tele scoop. Op de achtergrond de de aarde. De tronoviische be dragen gekost, maar hij zal de komende jaren. wachtingdan ook voor een spectaculaire doorbraak in de ontdekking van het heelal kun- De Leidse astronoom prof. G.K. Miley ziet aldus zijn lobby in Bal- timore met resultaat bekroond. Vier jaar lang heeft hij daar onderzoek verricht en adviezen gegeven en dat heeft hem geen windeieren gelegd. "Het is een groot voordeel als je de mensen daar kent. Het eerste jaar krijgen de instrumentbouwers die aan de telescoop hebben gewerkt ook een deel van de waarnemings tijd. Dat wórdt in de loop der jaren afgebouwd ten behoeve van de as tronomen. Leiden heeft ook een beetje tijd van de instrumentbou wers gekregen". Vooral de Amerikanen wilden koste wat kost veel waarnemings tijd zien te veroveren. Overheid en bedrijfsleven zijn bereid om voor elk uur onderzoek 7000 dollar óp ta fel te leggen.. Een lucratieve zaak dus voor de Amerikaanse weten schappers, waar Europese onder- LEIDEN - Hij is onbetwist een van de grootste sterrenkundi gen van deze eeuw, zeggen zijn collega's. Hij ontving diverse prijzen en bezorgde de Neder landse astronomie internatio nale faam: prof. dr. Jan Hendrik Oort. Vandaag wordt hij 90 jaar en de Leidse universiteit viert de verjaardag van één van zijn beroemdste geleerden met pas sende trots. Hoewel de emeritus hoogle raar van de Leidse sterren wacht nog steeds is te vinden is in studiezalen en bibliotheken, leent zijn leeftijd zich niet meer voor grootse recepties die bij andere verjaardagen gewoon waren. Toch zat Oort op de voorste rij tijdens de eerste Oort-lezing die gisteren ter zij ner ere plaats had. Bijgewoond door rector- magnificus J. Beenakker en voorzitter C. Oomen van het college van bestuur van de uni versiteit, familieleden en colle ga's van Oort, viel één van zijn voormalige leerlingen prof. Lo- dewijk Woltjer de eer te beurt deze eerste Oort-lezing te mo gen houden. Woltjer, nu verbon den aan de ESO (de Europese organisatie voor sterrenkunde), nam de aanwezigen mee op een tocht door het heelal waarbij de resultaten van Oorts werk re gelmatig zijn pad kruisten. De Oort-lezing is een initia tief van het J. H. Oortfonds dat de ontwikkeling van de sterren kunde wil stimuleren. Daartoe wordt jaarlijks voor enkele we ken een gastdocent uitgenodigd die colleges zal geven aan de Leidse Sterrenwacht. Het Oort fonds wordt financieel vooral gevoed door de prijzen die de professor ontving. Zo werd Oort in '84 in Milaan onderscheiden met de Balzan- prijs voor zijn baanbrekende werk bij de ont wikkeling van de radio-sterrenkunde. Het was het jaar dat Oorts theorie dat de Melkweg een roterende schijf was die rond een kern draaide door de satelliet IRAS beves tigd. Oort zelf was overigens niet onder de indruk, hij wist het al: "Voor mij was het geen ontdekking waar ik even stil van werd". De omvang van het geldbedrag dat hij ontving, 340.000 gulden, ontlokte meer verbazing. "Een enigszins ver bijsterende prijs", vond Oort. Nevel Oort is voortdurend bezig het heelal in kaart te brengen. Dat onderzoek kreeg werkelijk vorm met de komst van de ra diotelescoop waarmee de on derzoekers door de talloze stof wolken konden kijken die grote delen van de melkweg aan het oog onttrekken. Woltjer memo reerde gistermiddag Oorts on schatbare inbreng in de ontwik keling van de radiotelcscopie: de bouw van de radiotelescoop in Dwingeloo en de veertien te lescopen op rij bij Westerbork. Ook was Oort een stuwende kracht achter de Europese Zui delijke Sterrenwacht in Chili waar op de bijna 4000 meter ho ge berg La Silla één van 's we relds grootste en best toegerus te sterrenwachten verrees. De naam Oort wordt vooral in verband gebracht met de Oort- nevel, een wolk van kometen die rond ons zonnestelsel zwerft en van waaruit met een zekere regelmaat kometen in de rich ting van de zon vallen. Juist de ze dagen is zo'n komeet, de ko meet van Austin, aan de Ooste lijke hemel zichtbaar. De wolk van Oort maakte de professor ook buiten wetenschappelijke kring beroemd maar zelf be schouwde hij het als niet meer dan een uitstapje in zijn levens werk. De Leidse professor Miley: "We zitten wat het heelal betreft in het baby-stadu "Het zal voor het eerst zijn dat we zonder trillingen van de dampkring in het heelal kunnen doordringen. Hoe een en ander in zijn werk zal gaan is nog niet duidelijk. Eerst moeten we zien hoe efficiënt de waarnemingen zullen zijn", zegt Miley voorzichtig. De 'Hubble' is eenderde van het jaar te gebruiken. De rest is hij uit het zicht. Het komt erop neer dat Amerikanen en Europeanen 2400 tot 3000 uur per jaar van de tele scoop gebruik kunnen maken. "En vooral in het begin zal er veel tijd verloren gaan, omdat je te maken krijgt met onbekende grootheden. Telkens zullen we de omvang van nog niet verkende hemellichamen moeten toetsen aan de omvang van reeds bekende planeten". Boven dien moet de Hubble bens in de vijf jaar van zijn geplande vijftienjarig functioneren een servicebeurt on dergaan. "En die is heel wat duur der dan de servicebeurt aan een au to. Gelukkig neemt NASA dat voor zijn rekening". Hoe alles in een waarnemings schema wordt ingepast is een inge wikkelde, volgens Miley haast bu reaucratische zaak. "Dat moet ook wel. Er kan immers een heleboel fout gaan. De telescoop mag zo wei nig mogelijk bewegen, dus moet het gebruik zo efficiënt mogelijk wor den ingedeeld. Alles wordt in Bal- timore gecoördineerd. Zij sturen onze instructies naar de telescoop. Vervolgens komen de gegevens naar het instituut daar en de waar nemingen worden naar de astrono men gestuurd. Wij krijgen dus een soort videoband die we op onze computers kunnen bekijken en ver der bestuderen". Big bang Een van de onderzoeken waarmee Miley zich de komende jaren zal be zighouden is het verkennen van de verste melkwegstelsels. De laatste paar jaar is er al een techniek ont wikkeld om die te kunnen vinden. En met de 'Hubble' zullen Miley en zijn medewerkers nog dieper en exacter in die geheimzinnige stel sels kunnen doordringen. "Het is zoeken naar een speld in een hooi berg. Er zijn zoveel miljarden objec ten in het heelal. Wat is een melk wegstelsel en wat niet? Wij hebben een manier gevonden om die te vin den. Op het ogenblik hebben wij het record van het verste melkwegstel sel. Dat is 15 miljard lichtjaren gele den ontstaan". HILLEGOM - De samenwerkende werkgeversorganisaties in het bloembollenbedrijf zijn sterk ge kant tegen het plan van de overheid het Polen bijna onmogelijk te ma ken om in Nederland tijdelijk legaal werk te vinden. Volgens hen wordt het voortbestaan van deze bedrijfs tak zelfs sterk bedreigd, zo blijkt uit een brief die zij deze week publice- "De overheid vergeet dat de bloembollensector een bijdrage zou kunnen leveren aan de materiële ontwikkeling in Polen. Het Poolse ministerie van arbeid heeft de Ne derlandse regering verzocht het werken van Polen in de bloembol lensector te legaliseren. In Deri Haag blijft men ondanks dat afwij zend. Sociale vernieuwing of non- sensbeleid?" Volgens de werkgevers is er in de bloembollensector van eind juni tot en met december een groot tekort aan arbeidskrachten. Pogingen om te komen tot banenpools zijn tot nu toe niet gelukt. Voor het komende seizoen is er een plan om langdurig .werklozen met een extra bonus naar het bloembollenwerk te lok ken. De laatste jaren was het mogelijk om onder voorwaarden niet EG-in- gezetenen als Polen te werk te stel len. De regering in Den Haag wil daaraan nu een einde maken. Zeer tegen de zin van de werkgevers in deze sector. Leiden draait goed dank zij enorme inzet van vrijwilligers DEN HAAG/LEIDEN - Jonge renopvanghuizen zullen het ein de van het jaar niet halen. Dat denkt althans het Landelijk Over leg Jongeren Opvanghuizen (LO- JOH). Het opvanghuis in Haar lem moet op 1 mei zijn deuren sluiten, onlangs gebeurde hetzelf de in Amsterdam. Het Leidse op vanghuis heeft, in elk geval dit jaar, nog voldoende financiële draagkracht. Een groep jongeren heeft op het Binnenhof aandacht ge vraagd voor de problemen van opvanghuizen. Leden van de Tweede Kamer spraken met ver tegenwoordigers van het LOJOH. De jongerenopvanghuizen wor den volgens de LOJOH-delegatie teveel aan het lijntje gehouden. Met de huidige subsidies kunnen de huizen niet toe, maar het mi nisterie van WVC wil pas over het optrekken van de bedragen be slissen als verschillende onder zoeken naar de toestand in de hui zen zijn afgerond. Volgens het LOJOH kan dat wel 1992 worden en dat is voor sommige huizen te laat. De opvanghuizen krijgen over het algemeen slechts enkele tien duizenden guldens subsidie. Eindhoven moet het bij voor beeld doen met 23.000 gulden per jaar, Haarlem 75.000 gulden en Den Haag 90.000 gulden. Deze be dragen worden over het alge meen aangevuld met subsidies uit fondsen en van kerkelijke in stellingen. De Leidse stichting Crisisop vang, ontstaan uit een fusie van het meidenopvanghuis en het wegloophuis, heeft voor dit jaar 80.000 gulden beschikbaar. Daar kan de stichting van rondkomen, maar volgens een bestuurslid al leen dank zij de enorme inzet van vrijwilligers. "We hebben genoeg geld om te draaien. Van paniek is echt geen sprake. Een andere kwestie is na tuurlijk dat met de huidige subsi die, absoluut geen betaalde kracht kan worden aangesteld. Als je alleen maar op vrijwilligers draait, is de continuïteit niet. ge waarborgd. Meer geld zou meer zekerheid geven", aldus een be stuurslid van de stichting Crisis opvang. Per jaar maken ongeveer 1000 tot 2000 jongeren in Nederland gebruik van zo'n huis. Zij kunnen daar variërend van één nacht tot drie a vier maanden overnachten. Dat melkwegstelsel staat zover weg dat het licht ervan, dat ons nu bereikt, vertrokken is toen het heel al nog maar een tiende van zijn hui dige leeftijd had. Betekent dit dat de wetenschap nu zover in het heelal is doorgedron gen dat we achter het mysterie van de 'big bang', het ontstaan van het heelal, kimnen komen? "Je moet het vergelijken met het ontstaan van een mens. Als ik een baby bekijk, kan ik zien hoe een mens ontstaat. We zijn nu wat het heelal betreft in het 'baby-stadium'. Maar als je bedenkt dat de ontwik keling van een mens juist in die eer ste baby-jaren plaats heeft, terwijl latere ontwikkelingen heel lang zaam gaan, kun je wel bedenken dat het nog heel lang kan duren voordat we de geheimen van het ontstaan van het heelal kunnen doorgron den". Overigens is de straling van de 'big bang' wel waar te nemen. In de tijd van het ontstaan van het heelal zijn er zulke ongelooflijk krachtige explosies geweest dat de straling daarvan nu nog te zien valt. De oer knal als achtergrondstraling. Tus sen dat tijdstip en de verst waar te nemen objecten gaapt een groot zwart gat. "Toen de oerknal er was, vormde het heelal een uniform geheel. Wij vragen ons dus af wanneer de ster renstelsels zijn gevormd. We zitten met onze waarnemingen nu in een tijd dat de meeste sterrenstelsels begonnen zijn". Miley is ervan overtuigd dat dank zij de Hubble de astronomen op on verwachte ontdekkingen zullen stuiten. "Er zijn natuurlijk ver wachtingen gewekt. De Hubble is een enorme stap voorwaarts. We kunnen heleboel nieuwe dingen on derzoeken en dat zullen belangrij ke, fundamentele zaken zijn. Maar wat we zullen ontdekken? Als ik dat wist hoefden we niet verder te gaan met ons onderzoek". Alle 1600 Zuidliollandse scholen krijgen materiaal waterproject DEN HAAG Alle leerlingen van de 1600 basisscholen in Zuid-Holland .krijgen vanaf juni van dit jaar een 'waterproject' voorgeschoteld. Het Zuid- hollands Overleg Natuur- en Educatieve Diensten (ZON) heeft een school project 'Water op rapport' ontworpen. Het pakket bestaat uit lesmateriaal voor alle groepen en behandelt de rol van het water in relatie tot natuur en milieu. Tijdens het project doen de leerlingen diverse waarnemingen. Voor de allerkleinste wordt er dichtbij de school een 'Kikkerpad' uitgezet. De mid denbouw krijgt een veldpakketje om planten en dieren te determineren en de oudste leerlingen gaan natuurkundige en scheikundige waarnemingen verrichten. 'Water op rapport' is uitgewerkt in een projectboek, veldproe ven, poster en spel. Het project kost ruim 80.000 gulden, onder meer door de aanstelling van een deeltijd-projectleider. De scholen betalen zelf een deel van de kosten, daarnaast subsidiëren provincie, waterschappen en het ministerie Van VROM. - Door de directie van de Neder- landsche Tramwegmaatschap pij is voor hare werklieden de normale werkdag van acht uren ingevoerd, maar..,., met verla ging van de loonen. Ofschoon zij het eerst gewenscht hadden, zijn nu tenslotte de meeste van de werklieden weinig met deze re geling ingenomen. Toch heeft de directie besloten den maatregel vol te houden. - Verleden Zondag zou Clairac, in Lot-en Garonne, de heer Cas- soura opstijgen met een lucht ballon. Zekere landbouwer Le- brère genaamd, die met anderen den ballon hielp vasthouden, ge raakte met zijn been in de tou wen verward en werd meegeno men. Na eenige oogenblikken tot ontzetting der toeschouwers met het hoofd omlaag gehangen te hebben, wist hij zich op te rich ten en in het schuitje te klaute- Vijftig jaar geleden: Restaurant 'In den Vergulden Turk' te Leiden deelt mee dat re serveeringen voor het jubileum menu op 1 Mei a.s. wegens het groote aantal deelnemers niet meer kunnen worden aangeno men. Op Donderdag 2, Vrijdag 3 en Zondag 5 Mei zijn nog enkele tafels beschikbaar. Ook dan speelt het Orchestre Rumaine: Gregor Serban. Op last van den procureur-ge neraal bij het Haagsche Ge rechtshof heeft de Leidsche poli tie een bezoek gebracht aan he gebouw van het 'Nationale Dag blad' aan de Kaiserstraat al hier. Een auto met exemplaren van dit N.S.B.-orgaan werd na een kort onderzoek vrijgegeven. Later in de middag werd huis zoeking verricht in het Kring huis der N.S.B. a an de Nieuw- straat en bij verschillende col porteurs. Hier werd een hon derdtal nummers van ,Volk en Vaderland' in beslag genomen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15