TAD LEIDEN Ratten park Kweeklust trekken mogelijk in flats 'De singelloop is uniekeen echt volksfeest Veel mensen wordt onrecht aangedaan acliel in vrije lijd 1 s LEI DSCH DAGBLAD ZATERDAG 28 APRIL 1990 Bewoners gooien etensresten over balkon De achterzijde van de flats aan de Jan Luykenlaan. Volgens bewoners en gemeente wordt er veel voedsel naar beneden gegooid, waardoor ratten steeds dichter bij de woningen komen. (foto Jan Holvast) Manifestatie 'Armoede Onrecht' in Leiden LEIDEN - De gemeentereini ging sluit niet uit dat de ratten in het park Kweeklust, achter de Jan Luykenlaan en de Mui- derkring, zich in de nabije toe komst in de flats vestigen. De beesten worden aangetrokken door de grote hoeveelheden voedsel die de bewoners over balkons naar beneden gooien. De laatste tijd worden steeds vaker bruine ratten gesignaleerd in de on middellijke nabijheid van de flats. De bewoners vinden dit eng en vre zen dat de dieren ziektes overbren gen en andere schade aanrichten. Stofproblemen Als gediplomeerd en ervaren schoonmaker voel ik mij geroe pen te reageren op de stofproble men van de heer Van de Heiden en andere carapatiënten, zoals be sproken in Steeds en het artikel in deze krant 19 april.jongstleden. Allereerst wil ik de heer Van de Heiden op één punt corrigeren. Hij veronderstelt dat het stof in gebouwen is te wijten aan de ver keerde schoonmaakmethode: het Niets is echter minder waar. In dien de wisser op deskundige wij ze met voldoende tijd en goed ma teriaal wordt gehanteerd, wordt 90 procent van het aanwezige stof verwijderd. Zelfs met een stofzui ger voorzien van microfilter wordt deze norm niet gehaald. De genoemde centrale stofzuigin- stallaties zijn een perfecte oplos sing, maar deze kunnen alleen in nieuwbouw worden toegepast. Duidelijk is dat de oorzaken en oplossingen van de stofproble men elders moeten worden ge zocht. Problemen zijn bij voorbeeld schoonmaakpersoneel wordt geacht zoveel mogelijk meters te maken in zo min mogelijk tijd; schoonmaakbedrijven bezui nigen uit concurrentie-overwe- gingen op materialen; beginnende schoonmakers ontvangen geen goede instructie. Oplossingen zijn er zeker. Al lereerst zouden ae normen voor schoonmaakwerk moeten wor den herzien. Dit zou moeten ge- Dolman spreekt op bijeenkomst dodenherdenking LEIDEN - Ter gelegenheid van do denherdenking houdt de Stichting Doodenherdenking Leiden op 4 mei een herdenkingsbijeenkomst in de Marekerk. De bijeenkomst be gint om 19.00 uur en wordt gevolgd door een stille tocht. Het openingswoord van de her denkingsbijeenkomst wordt gehou den door burgemeester C.H Goe- koop. Tweede kamerlid D. Dolman spreekt een herdenkingswoord uit. Organist Joop Brons verzorgt een muzikale improvisatie. Tevens be geleidt hij met hoboïst Han Kapaan het Alma Materkoor Leiden dat on der leiding staat van Rien Calis. Na de bijeenkomst volgt een stille tocht vanaf de Mare naar het Bevrij dingsmonument bij molen De Valk, alwaar de twee minuten stilte in acht wordt genomen. Sjoelen De Muziekvereniging De Burcht houdt op zondag 29 april haar maandelijkse kaart en sjoelmiddag in 'De Burchtvesting' aan de J.C. de Rijpstraat 21. Kaarters en sjoelers zijn welkom vanaf 14.00 uur. Wandelen De Wandelkring Leiden en omstreken or ganiseert op maandag 30 april een Oran je-wandeltocht over de afstanden 5, 10, 15, 25 en 40 kilometer, Wandelaars voor de verschillende afstanden kunnen tus sen 9.00 uur en 14.30 uur starten bij res taurant van de IJshal aan de Vondellaan 41. Volgens A. Rasser van de ge meentereiniging hebben de bewo ners de overlast aan zichzelf te dan ken. Ratten hebben de neiging zich zo dicht mogelijk bij een voedsel bron te vestigen. Een flat waar het eten naar beneden wordt gekieperd is dan ook welhaast een aards para dijs voor de beesten. Vandaar dat het ook heel goed mogelijk is dat de dieren in de flats gaan zitten. De gemeente heeft al eens ge poogd de ratten uit te roeien. Die pogingen zijn gestaakt, omdat het volgens Rasser 'dweilen was met de kraan open'. Er zijn kistjes geplaatst waarin giftige bolletjes vet werden gelegd. "Maar de dieren waren zo verzadigd van ai het huishoudelijk beuren in overleg met patiënten verenigingen, overheid en onaf hankelijke deskundigen op het gebied van schoonmaakwerk. Deze nieuwe normen zouden on der meer de gewraakte Londo- norm moeten vervangen. Dit moet uiteraard gepaard gaan met het beschikbaar stellen van meer geld voor het schoonmaakonder houd. Ook zouden architekten en ont werpers bij de keus van materia len rekening moeten houden met het feit dat gebouwen goed schoongemaakt moeten kunnen worden. - Daarnaast is het zinvol het vak gebied te beschermnen zodat niet iedere beunhaas een schoon maakbedrijfkan beginnen. Oplei dingen in het schoonmaakvak zouden moeten worden gestanda- riseerd. Bovendien is en blijft een feit dat schoonmaakpersoneel nog steeds wordt ondergewaar deerd, hetgeen niet ten goede komt aan de kwaliteit van het werk. Jammer genoeg kan ik in dit stukje niet ingaan op alle techni sche details van de problemen, daar dit stuk dan veel te lang zou worden. Maar graag zou ik zien dat de discussie over de proble men rond het schoonmaakwerk wordt voortgezet. R. Kantebeen, Vollersgracht 22, Leiden. afval dat ze er niet naar omkeken", aldus Rasser. Verder waren de kist je binnen een week na plaatsing ver nield door vandalen. Het is volgens de gemeente woordvoerder momenteel zelfs ge vaarlijk om door te gaan met het be strijden van de dieren dichtbij de flats. Een rat moet ongeveer drie keer giftig voer tot zich nemen alvo rens te sterven. Als er zo veel ander eten voorhanden is, wordt dit aantal moeilijk gehaald. Gevolg kan zijn dat de populatie een weerstand op bouwt tegen het gif. "En dan zijn we helemaal ver van huis". Overigens staan op het eilandje in de vijver van het park Kweeklust wel kistjes clie door de gemeente zijn geplaatst. Het systeem werkt daar prima, de rattenpopulatie is er volgens Rasser al flink uitgedund. Hij is ervan overtuigd dat de rat- ten-overlast bij de flats eveneens binnen enkele weken tot het verle den behoort indien de buurt mee werkt. "Als de bewoners hun etens resten gewoon in een vuilniszak stoppen, moeten de dieren op zoek naar ander voedsel. Dan stuiten ze vanzelf op de vetbolletjes van ons en is het zo met ze gedaan". Binnenkort krijgen alle bewoners een brief in de bus van de Woning- bouwereniging Leiden, met daarin het dringende verzoek niets meer over de balustrades en balkons te gooien. Er wordt nog niet aan een verbod gedacht, omdat sancties vrijwel onmogelijk zijn. Het is im mers onmogelijk na te gaan van wie de spullen langs de flat afkomstig zijn. Bewoners bevestigen desge vraagd dat er regelmatig etensres ten naar beneden worden gegooid. Mensen op de eerste verdieping zien regelmatig voedsel langs hun raam vliegen. "Maar zie maar eens uit te vinden van welk adres dat af- komsig is". Het is de bewoners opgevallen dat het aantal ratten sterk groeit. "Ze lopen nu ook met kleintjes over het grasveldje langs de flat", aldus één van hen. Ze zijn bang dat de rat ten allerlei ziekten verspreiden. Bij de reiniging wordt die kans zeer klein geacht. "Het is niet uitgeslo ten dat bij voorbeeld de Ziekte van Weil via de urine van de dieren over slaat op kinderen die op het veldje spelen. Maar door de goede hygiënë is dit niet waarschijnlijk", aldus Rasser. LEIDEN Hoe stil de stille tocht wordt weet het steunpunt 'Vrou wen in de Bijstand' nog niet, maar de aandacht van zowel arme als rijke Leidenaars hoopt de organi satie zeker te trekken. Op 12 mei houdt het steunpunt samen met tal van andere Leidse instanties de manifestatie 'Armoede On recht'. Naast de stille tocht door het centrum van de stad, waaraan iedereen mee kan doen, wordt er die dag een infomarkt gehouden. De instanties die aan de mani festatie meedoen, hebben ieder een eigen werkterrein. De één geeft informatie, de ander geeft geestelijke bijstand en weer een derde voert actie. Medewerkster Conny Mast van Vrouwen in de Bijstand benadrukt dat vrouwen en mannen met een uitkering dag en nacht bij haar organisatie te recht kunnen als ze in geestelijke nood zijn. "Dat is bij veel andere instellingen niet zo. Maar je kunt een vrouw die in de nacht totaal van streek raakt, toch niet laten wachten tot de volgende och tend". Conny vervolgt: "We zijn dus vaak een soort uithuilmoeder. Maar daarnaast helpen we men sen om voor hun rechten op te ko men. Dat ze zich niet alles laten zeggen door ambtenaren. Weetje, bij ons is er geen drempel om te komen. Wij weten wat het is om bijstandsmoeder te zijn, uit eigen ervaring. Iedereen kan bij ons te recht". Naast het steunpunt nemen ook de Rechtswinkel, het Bureau voor Rechtshulp, taakgroep ar beid en vele andere deel aan de manifestatie. Volgens vertegen woordigers van de instanties wordt er onderling goed samen gewerkt. De doelstellingen over lappen elkaar niet, zeggen ze. Vrouwen in de Bijstand verwijst bij voorbeeld een uitkeringsge rechtigde naar de Rechtswinkel wanneer blijkt dat de problemen die de man of vrouw heeft veroor zaakt worden door de moeite met het invullen van een belastingfor mulier. Voor sommige organisaties ligt de oplossing voor de armoede niet allleen in het opvangen van uitkeringsgerechtigden. Taak groep Arbeid DISK (Dienst van Industriële Samenwerking Ker ken) ziet zichzelf niet als een hulpverlenende instantie. Pas toor Henny Groen: "Het gaat ons om de bewustwording van de maatschappij. Je zou kunnen zeg gen dat wij geen problemen op lossen, maar veroorzaken. De re gering wil ons namelijk laten den ken dat met de jaren tachtig ook de crisis voorbij is. En dat terwijl nu dreigt dat de koppeling tussen lonen en uitkeringen weer wordt losgelaten. Wij willen er op blij ven hameren dat veel mensen on recht aangedaan wordt". Vorig jaar werd een hele actie week pp touw gezet onder de noe mer 'Één op vier', hierbij verwij zend naar onderzoeken waaruit is gebleken dat één op de vier Ne derlanders vlak tegen de armoe- de-grens aanzit. De belangstel ling van de Leidenaars voor de ac tie was gering. Paul Haperts van het Bureau voor Rechtshulp is blij dat dit jaar gekozen is voor één actiedag in plaats van een ac tieweek. "Onder die voorwaarde doe ik ook mee. Daarnaast heb ik gezegd, dat er concrete voorlich ting gegeven moet worden. Tij dens de manifestatie kunnen 1-Meivieriiig Leidse PvdA LEIDEN - De PvdA-afdeling Lei den houdt de 1-Meiviering dinsdag in het Muziekverzamelgebouw aan de J.C. de Rijpstraat 21 vanaf 20.00 Tijdens deze bijeenkomst wordt de prijswinnaar bekendgemaakt van de fotowedstrijd. De prijswin naar krijgt uit handen van schei dend raadslid Wim van der Pluym een Leids Pakket aangeboden ter waarde van 100 gulden. Een selectie van de ingezonden foto's is tijdens de avond te bezichtigen. Verder geeft Berend-Jan van den Boomen, coördinator van de Alfred Mozerstichting, een lezing over de situatie van de sociaal-democrati sche partijen en groeperingen in midden- en oost-Europa. PvdA'er Joke Ligtvoet geeft door middel van een politieke sketch haar kijk op 'Vrouwen in de Politiek'. Behalve van Wim van der Pluym neemt de PvdA tijdens de viering afscheid van raadslid Ria van der Lecq. De avond wordt afgesloten met een optreden van de swing band Rytmico Special. mensen bij ons, G.P. Veldhuis van het Advocatenkollektief helpt me, bij voorbeeld hun aan vraag voor kwijtschelding ont- roerendgoed-belasting invullen. Veel mensen weten niet dat zij daarvoor in aanmerking komen". Ook de Rechtswinkel wil indivi dueel te werk gaan tijdens de ma nifestatie. Geïnteresseerden kunnnen bij de medewerksters informatie krijgen over het invul len van een T-biljet. De stille tocht begint om 12.00 uur vanaf het terrein van de Groenoordhallen en leidt via Wil lem de Zwijgerlaan, Haarlemmer weg, Maresingel, molen De Valk, Beestenmarkt, Apothekersdijk en de Lange Mare naar het Anto- nius Clubhuis. Vanaf 14.00 uur wordt daar de infomarkt gehou den. Het openingswoord wordt gehouden door vertegenwoordig ster Joke van het steunpunt vrou wen in de bijstand. Tijdens de infomarkt kunnen bezoekers de waarde schatten van een mand met levensmiddelen. De winnaar krijgt uit handen van PvdA'er Hans de la Mar de mand, met in houd, in bezit. 'Toegangsprijs musea moet mogelijk lager' LEIDEN Minister d'Ancona van cultuur gaat bekijken of de prijzen van musea omlaag moeten. Zij vindt dat de prijs geen drempel mag zijn voor incidenteel bezoek aan een museum. De minister zei dit van ochtend in het Leidse stedelijk mu seum De Lakenhal bij de opening van het Nationaal Museumweek- einde. De bewindsvrouw constateerde' dat de prijsverhoging van de muse umjaarkaart van 30 naar 40 gulden geleid heeft tot een daling in de ver koop van 20 procent. "Prijsverho gingen kunnen soms te drastisch uitwerken", aldus d'Ancona. Het aantal musea is wel gestegen, stelde de minister vast. Zij zei ech ter weinig te voelen voor de wens van de Nederlandse Museumvere niging en de Stichting Museumjaar kaart om kwaliteitseisen op te leg gen om de naam 'museum' te mo gen dragen. "Ik vind het legitiem dat die in stanties zich druk maken over mo gelijke negatieve bijverschijnselen van de groei. Ik moet wèl zeggen dat de aanwezigheid van musea ook po sitieve kanten heeft. In de buurt van vrijwel iedereen is een museum te vinden dat iets toont van de lokale of regionale geschiedenis". Migranten thema van 1-Meiviering LEIDEN De Leidse 1-Meiviering wordt dit jaar gehouden in de kanti ne van de Bedrijfstechnische School aan de Vondellaan. Het thema voor de viering van dit jaar is 'migrantenarbeid en solidari teit'. Uitgenodigd zijn onder ande ren Marokkaanse en Turkse schoonmakers. Zij doen verslag van hun arbeidsomstandigheden. Verder zijn er optredens van bij voorbeeld Leidse Corretje. De band Ozlem uit Leiderdorp sluit de avond af. Er zijn ook kraampjes met informatie over onder meer vak bonden, milieu en Derde Wereld. Aanvang 20.00 uur, de toegang is gratis. Cheque van 10 mille voor langdurig zieke kinderen in AZL LEIDEN De Singelloop blijft onvoorspelbaar. De veertiende editie van het door en door Leidse hardloopevenement-voor-ieder- een begon gisteravond met chao tische taferelen bij de start en ver dwaalde auto's en fietsers op het parcours. Maar aan het slot van de 6,7 kilometer lange ronde door Leiden viel geen wanklank te ho ren. Ruim 3000 betalende deelne mers, een snelle winnaar (Theo van der Veer), geen ongelukken van betekenis en 10.000 gulden ten bate van de kliniek voor lang durig zieke kinderen van het AZL. "Vlekkeloos", noemde Kasper de Vries de gang van zaken rond de Singelloop. De brigadier ver keerszaken gaf toe dat de politie mankracht ontbeert om het gehe le parcours verkeersvrij te krij gen, maar last van andere wegge bruikers konden de hardlopers volgens hem nauwelijks hebben gehad. De formule van de door de Leidse Politie Sportvereniging en het Leidsch Dagblad georgani seerde prestatieloop is inmiddels zo ingeburgerd geraakt dat ver rassingen vrijwel uitgesloten zijn. De Vries: "Komen er toch andere weggebruikers op het parcours, dan gooien onze motorrijders ze zo van het parcours af'. Aan de kop van het lange lo perslint gingen ook gisteren weer de wedstrijdatleten, van wie Theo van der Veer uit Leiderdorp net als vorig jaar de snelste was. Peter Veldhuizen volgde hem op eer biedige afstand. Opvallend was de hoge klassering van Joke Kleijweg, die als snelste vrouw slechts een handjevol mannen voor zich moest dulden. De wedstrijdlopers beleefden nog geen twintig minuten lol aan hun Singelloop. Veel langer ple zier beleefden de duizenden pres tatielopers, van wie velen de afge lopen dagen de singels uitvoerig hadden verkend. Rennend, hol lend, sukkelend en wandelend legden zij gisteravond het traject af, maar langer dan een uur had vrijwel niemand nodig voor de tocht door het hart van Leiden. Zelfs lopers in kostuum en met bolhoed arriveerden nog tamelijk fris aan de finish. Ook rolstoelers wisten zich met grote behendig heid een weg door de menigte te banen. Zwartlopers Misstanden waren er net als ieder jaar. Zo startte lang niet iedereen onder het startdoek, waardoor ve len niet de beoogde afstand afleg den. Bij de finish was er allengs geen doorkomen meer aan. Ge woontegetrouw wachtten vele lo pers tot het laatste ogenblik met de aanschaf van een deelnemers- bewijs. Ruim 600 kaarten gingen fa f u Enkele duizenden Leidenaars namen als vanouds r pas vlak voor de start van de hand. Maar het meest laakbaar gedroegen zich de zwartlppers, die wel profiteerden van de uitge zette singelronde, maar niet bijd roegen voor het goede doel. Toch toonde directeur patiën tenzorg Buruma van het AZL zich aangenaam verrast met de cheque van 10.000 gulden, die hoofdredacteur Jan Geert Majoor van het Leidsch Dagblad hem na afloop van de loop overhandigde. Het geld kan worden besteed aan recreatieve doeleinden voor lang durig zieke kinderen. "Pas giste ren hoorde ik dat de opbrengst van de Singelloop aan ons was toebedacht", zei Buruma. "Voor al de manier waarop het bij elkaar is gebracht spreekt mij aan. Die Singelloop is iets unieks. Het is een echt volksfeest". TIM BROUWER DE KONING Lezers Schrijven STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13