DDR wijst toetreden tot NAVO af Leger richt bloedbad aan in Gazastrook Lubbers: NAVO moet anders Streidl had voor aanslag op Lafontaine geen politiek motief VS beperken bouw superbommenwerper Sovjetburger houdt beurs dicht voor Tsjernobyl VRIJDAG 27 APRIL 1990 BUITENLAND PAGINA 7* OOST-BERLIJN (AP/ANP) - De Oostduitse leiders hebben gisteren gezegd niets te voelen voor een lidmaatschap van de NAVO. Als de DDR een tijdelijk lidmaatschap moet overwegen om een nieuw Europees veiligheidssysteem van de grond te krijgen, moet de NAVO eerst zijn strategie dras tisch wijzigen, aldus minister van buitenlandse zaken Mar kus Meckel. (Van onze correspondent Hans Hoogcndijk) BONN Oscar Lafontaine leeft en wil lijsttrekker blijven van de SPD. Nog geen 24 uur na de aanslag met het vleesmes, die bijna een einde maakte aan zijn leven, haalden poli tieke vrienden en vijanden opge lucht adem. De 42-jarige geestesge- stoorde doktersassistente Streidl had haar doel niet bereikt. Reinhold Fischer, woordvoerder den. Rau (minister-president van Adelheid Nordrhein-Westfalen) of Lafontai- de recherche in Keulen, las gis- ^5i?: termiddag Streidl over haar motieven had zegd: "Ik wilde de heer Lafontaine malen doden, zodat ik voor de rechter zou VT?.UU.r komen en de pers er aandacht aan moest besteden. Het was een eigen politieke beslissing. Ik wilde een signaal geven. Er zijn in Europa mensenfabrieken operatiekamers, waar mensen gees telijk en lichamelijk worden De 46-jarige hoop van de sociaal woensdagavond erkiezingsoptreden in Keu len door Adelheid Streidl meerdere zijn hals gestoken. De met twee bossen bloe men en een poëzie-album toegela ten op het podium, waar beide poli tici stonden. Toen Lafontaine zich c bukte om zijn handtekening te zet- 'onderaardse t,en- stootte de vrouw toe met haar dertig centimeter lange icii k cii ul>„«u..«i „ulutll mm sneet* drie aders door. derd. Dat gebeurt met instemming dejialsslagadei de politici. Ik wilde Ze miste De 42-jarige Adelheid Streidl, haar eindexamen atheneum dok ters-assistente. gescheiden en sindsdien weer woonachtig bij haar vader, is voorlopig in een psychia trische kliniek ondergebracht. Sinds gistergmorgen negen uur wordt zij verhoord. De eerste resul taten waren dat zij geen werkelijk politieke motieven had. In haar woonplaats Bad Neu- enahr wilde niemand iets vertellen over de vrouw. Wel werd duidelijk dat zij al jaren psychische proble men heeft. Ze was al een keer we gens poging tot brandstichting op gepakt, maar werd vrijgesproken wegens "schizofrene paranoia". Daarna zat zij korte tijd in een psy chiatrische inrichting. Na haar ont slag werd ze door een psychiater be handeld. In het stadje vond men de vrouw al jaren „merkwaardig". Ze kleedde zich altijd in het wit en had bij vele mensen gevraagd om een wapen waarmee ze zich kon verdedigen te gen mannen die haar achtervolg den. In het cafe waar zij regelmatig kwam, had zij meerdere malen ge vraagd of iemand haar een vuurwa pen kon bezorgen. Verder had zij geïnformeerd waar minster van bui tenlandse zaken Gescher woonde. Ook had ze diverse keren informa ties gevraagd waar vooraanstaande CDU-politici zouden optreden. De recherche in Bad Neuenahr, die het huis van de vrouw door zocht. vond geen aanwijzingen die duiden op politieke motieven. Dat zorgt, naast het feit dat Lafontaine de aanslag wonderwel overleefde, voor opluchting in politiek Bonn. Moord Colombia op kandidaat presidentschap ïgis- Tijdens een zitting van de Volks- kammer, het parlement van de DDR, zei premier Lothar de Maiziè- re gisteren dat Oost-Berlijn zich met reden tot nu toe over de lidmaat schapskwestie niet heeft uitgelaten. "Wij willen de militaire blokken overwinnen, niet herschikken". Mi nister Meckel sprak zich uit voor een nieuw Europees veiligheidssys teem. "Het lidmaatschap van de NAVO is niet ons doel". De Duitse eenwording lijkt echter sneller te worden verwezenlijkt dan het nieu we Europese veiligheidssysteem en daarom zou een tijdelijke oplossing volgens Meckel noodzakelijk kun nen zijn, zoals een tijdelijk lidmaat schap. Op 5 mei komen de ministers van buitenlandse zaken van de VS, de Sovjetunie, Groot-Brittannié, Frankrijk, de Bondsrepubliek en de DDR in Bonn voor het eerst bijeen om zich te beraden over de interna tionale aspecten van de Duitse een wording. Premier Lubbers meent dat de politiek van de NAVO minder moet zijn gericht op "de vijand" met een grote V, omdat de verhoudingen zijn veranderd en ook onduidelijker zijn. De NAVO kan een instelling zijn voor een dialoog met de Sov jetunie en het Warschaupakt en op die manier bijdragen tot de vrede in Europa en in de wereld, aldus Lub bers gisteren in een interview met de Franse krant Le Monde. Volgens de premier houdt versterking van de Europese pijler van de NAVO in, dat Frankrijk in de Alliantie een be langrijker rol speelt. Het herenigd Duitsiand staat volgens Lubbers toe dat Frankrijk een zeker aantal kernwapens behoudt. Enige twijfel heeft hij over het nut van de korte afstands-kernwapens, die Frankrijk op het ogenblik vernieuwt. Het gaat om de Hades met een bereik van 480 kilometer, die worden gestatio neerd aan de Frans-Duitse grens bij Straatsburg en die de Pluton met een bereik van ongeveer 350 kilo meter moeten vervangen. Met de hereniging van de Duitslanden lijkt het nut van die nieuwe raketten ui terst beperkt: ze kunnen immers praktisch alleen op - bevriend - Duits grondgebied vallen. "Daarover moet worden nage dacht. Maar ik durf daar niet veel meer over te zeggen, want dat pro bleem is in Frankrijk net zo goed aan de orde als elders. Het zou niet goed zijn voorbarige conclusies te trekken". In zijn interview met Le Monde pleit Lubbers opnieuw voor een duidelijke erkenning van de Oder- Neissegrens tussen Duitsland en Polen, tegelijkertijd met de erken ning van de Duitse hereniging door de Europese partners. Een Duits- Poolse overeenkomst daarover is voor de minister-president in feite slechts een formele bevestiging van een historisch feit. WASHINGTON/BRUSSEL - De Amerikaanse minister Cheney (de fensie) heeft gisteren voorgesteld veel minder van de geavanceerde B- 2 "stealth" bommenwerpers te ko pen, dan nog in zijn begin dit jaar in gediende defensie-begroting stond. Cheney zei gisteren nog maar 75 van de 530 miljoen dollar per stuk kos tende B-2's tot 1997 te willen laten maken in plaats van de 132 die op de begroting stonden. Hij wil ook op de aanschaf van andere typen vlieg tuigen bezuinigen, want de komen de zeven jaar 34,8 miljard dollar op levert. Buitenland kort Mongolië President Punsalmaagiin Orchirbat van Mongolië gaat volgende maand op staatsbezoek in China. Daarmee zal officieel een eind komen aan de verstoorde betrekkingen tussen de buurlanden. Het is voor het eerst sinds 1962 dat een Mongolisch staatshoofd China bezoekt. Orchir bat zal meer economische samen werking en vermindering van de spanning aan de Chinees-Mongoli- sche grens proberen te bewerkstel ligen. Libanon In Bayrut hebben de troepen van generaal Aoun en de militie van Sa- mir Geagea elkaar de hele nacht met artillerie en tankgeschut be stookt. Volgens de politie zijn bij de strijd tussen de twee christelijke groeperingen 22 personen om 'het leven gekomen en 40 gewond ge raakt. Het 14 uur durende duel, dat flatgebouwen, pompstations en pakhuizen in brand zette, vormde een scherpe escalatie van de strijd om de macht over het christelijke deel van Libanon. EI Salvador De commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren besloten de militaire hulp aan El Salvador te halveren. Alle Democratische leden van de commissie, die in beide huizen van het Congres in de meerderheid zijn, stemden voor de maatregel. Griekenland De conservatieve regering van Kos- tas Mitsotakis (72) heeft de afgelo pen nacht na een debat van drie da gen, het vertrouwen gekregen van het Griekse parlement. Roemenië De Roemeense onderminister van binnenlandse zaken generaal Jean Moldoveanu is van zijn functie ont heven. Voor de vijfde achtereenvol gende dag is gisteren tegen interim president Ion Iliescu gedemon streerd. De ongeveer 20D0 demon stranten zeiden dat zij dinsdag door de politie hardhandig van het plein voor de universiteit verwijderd wa in zijn voorstel aan de Congres commissie zei Cheney tot de bezui nigingen te zijn gekomen met het oog op de verminderde dreiging vanuit de Sovjetunie. De meerder heid in het Congres acht aanzienlijk verdergaande bezuinigingen ge rechtvaardigd. Vooral veel Demo craten vinden dat er aan de B-2 geen enkele behoefte meer is. Haaks op die geluiden stond gis teren het aftreden van Edward Rowny, een belangrijke adviseur van de Amerikaanse president Ge orge Bush inzake wapenbeheer sing. Hij vindt dat Bush te veel haast maakt met een START-ver- drag over beperking van het aantal kernwapens voor de lange afstand. Rowny nam in 1979 ook al ontslag als adviseur. Hij had toen bezwaren tegen de manier waarop president Jimmv Carter naar het SALT-2 ak koord toewerkte, dat ook over bep- werking van de strategische kern wapens ging. In navolging van de plannen van de VS om de Lance-kernraket in West-Duitsland niet te vervangen, heeft de NAVO gisteren officieel be sloten om de in Europa gestatio neerde kernwapens voor de korte afstand niet moderniseren. Boven dien willen de NAVO-bondgenoten énkele honderden nucleaire grana ten voor de artillerie uit Europa weghalen. De Nederlandse krijgsmacht be schikt over acht Lance-installaties. In 1989 besloten de regeringsleiders van de NAVO om een beslissing over de modernisering uit te stellen tot 1992. De Amerikanen en Britten waren vóór, de Duitsers waren fel tegen. De Amerikanen en Britten vonden de modernisering nodig als afschrikking voor het Warschau Pact, maar dat is nu niet meer no dig. De raketten kunnen alleen wor den afgeschoten op inmiddels be vriende, democratische Oost- europese landen of zelfs het eigen grondgebied, Oost-Duitsland na de hereniging. Aardbeving China eist 115 levens PEKING (Rtr/AFP) - Het westelijke district Qinghai in China aan de voet van de Tibetaanse bergen is gisteren getroffen door een hevige aardschok met een kracht van 6,9 op de schaal van Richter. Er vielen zeker 115 doden en 120 gewonden. Zeker vijfduizend mensen raakten dakloos, zo werd officieel meege deeld. Het zwaarst getroffen werd het landbouwgebied van Tanggemu.in de Tibetaanse autonome prefectuur Hainan in Qinghai. In Tanggemu, dat in hoofdzaak door etnische Ti- betanen wordt bewoond, werd ook een kamp voor dwangarbeiders ge troffen. Meer dan 200 gevangenen ontsnapten. Het kamp is een van de vele kampen in Qinghai, een afgele gen en dunbevolkt gebied, dat geldt als de "goelag" van China. DHAKA-Men sen worstelen zich een weg om hoog naar het dak van de over volle lokale trein bij Tungi in Bangladesh, op de dag dat de spoorwegen dreigende trein diensten op te schorten als pas sagiers op die manier blijven meereizen, (foto afp) plan was hun post aan te vallen. Na zen tot kabinetsformateur. Zoals de Sharir. die eerder v de traangasaanval begonnen kamp- zaak er nu voor staat, kunnen Peres de Arbeidersparti j TEL AVIV Bij keiharde botsin gen tussen het Israëlische leger en Palestijnen in de Gazastrook zijn gisteren vier mensen doodgescho ten en meer dan 200 gewond, van wie vele tientallen er ernstig aan toe zijn. Onmiddellijk na het bekend- worden van de problemen heeft het leger de Gazastrook afgesloten voor de pers. Volgens berichten uit Gaza be gonnen de moeilijkheden in het vluchtelingenkamp Jabalya gis terochtend toen het leger traangas granaten afschoot op een menigte van meer dan duizend Palestijnen die terugkeerde van een bezoek aan de begraafplaats. Het was gisteren Eid al-Fitr, de laatste dag van de is lamitische vastenmaand Ramadan. ,De soldaten, die een vast kampe ment hebben in het vluchtelingen kamp, zouden niet op de hoogte zijn geweest van de aard van de mars en hebben gedacht dat de menigte van bewoners sténen te gooien 1 militairen, die daarop het vuur openden met scherpe munitie en minstens vier mensen doodscho ten. Later op de dag volgde de reactie elders in de Gazastrook, met name in het zuidelijk deel. In Khan Yunis en Rafah verschenen grote menig ten op straat, die met Palestijnse vlaggen zwaaiden en nationalisti sche en religieuze leuzen scandeer den. Het Israëlische hooggerechtshof bepaalde gisteren dat de honderd vijftig joodse kolonisten die sinds enkele weken hun gasthuis van de Grieks-orthodoxe kerk in de chris telijke wijk van Jeruzalem bezet houden, uiterlijk dinsdag moeten vertrekken. Shamir Na het vastlopen van de formatie poging van Shimon Peres is Jit- schak Shamir vanmorgen aangewe- Shamir ieder rekenen op 60 van pen, bekend dat hij terugkeert naar de 120 leden van de Knesset. Maar zijn oude partij. Maar onmiddellijk het ligt in de verwachting dat een of daarop liet Yigal Bibi, een Knesset- meer parlementsleden naar het Li- lid van de Nationaal Religieuze Par- kud-kamp zullen overlopen nu de tij, weten dat hij niet voor een Li- kans op een regering met de Arbei- kud-regering zal stemmen omdat derspartij is verkeken. Gisteravond hij een kabinet van nationale een- maakte het parlementslid Avraham heid wil of nieuwe verkiezingen. BOGOTA (AP) - In Colombia i teren presidentskandidaat er guerrillaleider Carlos Pizarro ver moord. Pizarro (33) werd neerge schoten op een binnenlandse vlucht van Bogota naar Barranquil- la en bezweek enkele uren later aan zijn verwondingen. De moordenaar. Gerardo Gutier rez Unbe. werd onmiddelijk door Pizarro's lijfwachten gedood nadat hij Pizarro met vijftien kogels in hoofd en hals had geraakt. Pizarro had vlak voor vertrek nog een ande re vlucht gekozen omdat voor een aanslag was gewaarschuwd. De moord is opgeeist door het drugskartel van Medellin. In een anoniem telefoontje aan de radio- omroep Caracol liet een woordvoer der van het kartel weten dat Pizarro door het lot was aangewezen in een keuze tussen hem en de drie andere presidentskandidaten. In het tele foontje dreigden de zogenaamde "Uitleverbaren" met verdere aan slagen tegen de overgebleven kan didaten. Pizarro was geen uitge sproken tegenstander van de drugs baronnen en was voor onderhande lingen. Pizarro was commandant van de guerrillabeweging M-19, die in maart werd ontbonden en haar wa pens inleverde en politieke partij werd. Sinds vorige week was Pizar ro haar kandidaat voor de presi dentsverkiezing van 27 mei. Hij is de derde presidentskandidaat die in korte tijd is vermoord. In augustus werd de liberale kandidaat Luis Carlos Galan vermoord en vorige maand de leider van de Union Pa- triotica, Bernardo Jaramillo. President Virgilio Barco noemde de moord op Pizarro een "onmense lijke misdaad". Waarnemers ver wachten dat de overige guerrilla groeperingen na de moord niet meer met de regering willen praten over ontmanteling-en-gratievoor- stellen van de regering. Geheime politie Sovjetunie doodde vijf miljoen mensen TOKYO (AFP) De geheime poli tie van de Sovjet-Unie heeft sinds de oktoberrevolutie van 1917 bijna vijf miljoen Sovjetrussen gedood. De voorloper van Stalins NKVD doodde 1,2 miljoen mensen, onder Stalin van 1934 tot 1954 werden nog eens 3,5 miljoen mensen gedood. Deze cijfers noemde de nieuwe pr- chef van de huidige KGB, generaal Aleksandr Karbainov, gisteren in een vraaggesprek met het Japanse blad Sankei Shimbun. Volgens Karbainov was van de 3,5 miljoen mensen de helft het slachtoffer van de zuiveringen tussen 1937-1938. onder wie 23.000 NKVD-agenten. Gorbatsjov stort buitenlands vermogen in partijkas MOSKOU (AP) Sovjet-presi dent Michail Gorbatsjov heeft naar eigen zeggen zijn totale in komen uit het buitenland, meer dan een miljoen roebel (onge veer drie miljoen gulden), aan de communistische partij over gemaakt. Hij zei dit gisteren tijdens een bezoek aan industriestad Sverd lovsk in de Oeral. Gorbatsjov verklaarde giste ren tijdens een bezoek aan de in dustriestad Sverdlovsk dat hij het pijnlijk vond zijn persoonlij ke financiën in het openbaar te bespreken, maar zich gedwon gen voelt vanwege de geruchten dat hij zijn inkomsten uit het buitenland op een Zwitserse re kening bewaart, zoals de de op brengst van zijn boek Perestroj ka. Volgens persbureau TASS heeft Gorbatsjov verder 350.000 roebel aan een kinderzieken huis gegeven en 100.000 roebel ter beschikking gesteld voor een ziekenhuis voor ernstig zie ke baby's. Het Sovjet-cultuur- fonds kreeg 50.000 roebel, een fonds dat zich bezig houdt met de oprichting van een monu ment voor een niet nader ge noemde schrijver 200.000 roe bel. De slachtoffers van de Ar meense aardbeving van 1988 hebben 150.000 roebel gekregen en voor de vluchtelingen uit Azarbajdzjan is 50.000 roebel uitgetrokken. Zuid-Afrika: geen verplichte doodstraf meer voor moord Van onze correspondent Peter van Nuijsenburg) JOHANNESBURG De rechters in Zuid-Afrika zijn binnenkort niet langer verplicht moordenaars zon der meer ter dood te veroordelen. Dit is de kern van een wetsontwerp dat gisteren door de Zuidafrikaanse regering bij het parlement in Kaap stad is ingediend. Volgens de huidi ge wet kan een moordenaar nu al leen de doodstraf ontlopen, als hij of zij jonger is dan 18 jaar, een vrouw haar pasgeboren kind heeft gedood en als een gerechtshof van mening is dat er sprake is van verzachtende omstandigheden. In Zuid-Afrika werden tussen 1984-1988 meer dan honderd dood vonnissen per jaar voltrokken, waarmee het land tot de koplopers in de wereld behoorde. Tv-marathon goed voor 236 miljoen MOSKOU (ANP/AP) - De 24 uur durende 'telethon' op de Sovjettelevisie voor de slachtof fers van Tsjernobil heeft vol gens het persbureau Tass 236 miljoen gulden opgeleverd. Het liefdadigheidsprogramma be gon gisteren om middernacht. Uit de Sovjetunie stroomde 225 miljoen gulden binnen op een rekening van de bank voor bui tenlandse handel. Donateurs uit 20 andere landen brachten 11 miljoen gulden in het laatje. De ramp werd overal in de Sovjetunie ook met demonstra ties herdacht. In de republieken Rusland, Wit-Rusland en de Oekraïne, die het meest onder de kêrnramp hebben geleden, demonstreerden talloze mensen voor betere medische hulp, be scherming tegen straling en de berechting van de autoriteiten die de gevolgen van de kern ramp hebben doodgezwegen. In Gomel in Wit-Rusland verlieten bijna alle 35.000 arbeiders van het industriecomplex Gomsel- Masj de fabrieken voor een 24- uursstaking. MOSKOU Sergej ligt in een zie kenhuisbed. Hij kreunt, hijgt en al zijn ledematen trillen. De tv-camera registreert het onbarmhartig. Close up, totaal shot, het kan niet op. Dan beelden van bulldozers en mensen die de schop in de aarde zetten. Ze hebben stofkapjes voor de mond, sommigen ook handschoenen aan. Geen commentaar. Alleen de gelui den die Sergej maakt om de pijn te verbijten. Popmuziek, het zoveelste lied over Tsjernobil. Vierentwintig uur lang staat een van de vier Russische tv-kanalen geheel in het teken van een liefdadigheidsactie. Dramati sche effecten worden niet ge schuwd: het gaat om de slachtoffers van Tsjernobil, de kerncentrale waar een van de vier reactoren op 26 april 1986 ontplofte. En Sergej was een van de 600.000 die na de nucleai re ramp aan de 'schoonmaak' wer den gezet. Het is niet de eerste keer dat de Russische Mies Bouwmans de buis op worden gestuurd om het goede doel te dienen. Maar het is wel de première van een marathon-uitzen ding, waarvan ook Westeuropese, Japanse en Amerikaanse tv-sta- tions de beelden overnemen. Tamara Maksimova, presentatri ce, constateert 's avonds om negen uur, dat "het niet slecht gaat". Op dat moment, na 21 uur actievoeren, is van buitenlandse goede gevers 4 miljoen dollar binnen. Ook Neder land ontbreekt niet. Drie honderd kinderen mogen op kosten van het Nederlandse Comité voor Europese Veiligheid en Samenwerking in ons land vakantie vieren. De 'Tsjerno- bil-kinderen' kunnen dan tevens behandeld worden. De Sovjet-burgers zelf, van indi viduen, schoolklassen tot fabrie ken, vakbonden en instituten, heb ben dan 64 miljoen roebel op het scorebord gebracht. Per Sovjet-bur ger komt dat neer op de prijs van een brood, 20 kopeken. Niet voldoende Tamara weet duidelijk niet of dit be drag enthousiast of met enige te leurstelling moet worden vermeld. Greenpeace herdacht Tsjernobil bij de Tsjechoslowaakse kerncentrale bij Temelin. De milieu-organisatie zag kans om een immens doek van onge veer 55 bij 35 meter te bevestigen op de 155 meter hoge koeltoren, «oto apa> "We hebben maar weinig ervaring de radioactieve uitstoot van Tsjer- met dit soort acties", zegt ze. nobil getroffen slachtoffers te hei- De bedragen zijn bij lange na niet pen. Deskundigen hebben bere- voldoende om de nood van alle door kend dat daarvoor meer dan 400 miljard roebel nodig is. De regering heeft enkele dagen voor de tv-mara- thon 17 miljard roebel extra voor hulp uitgetrokken. Dat geld is hard nodig. In de uit zending wordt gezegd dat er 150.000 slachtoffers zijn die directe medi sche hulp nodig hebben, maar die totnogtoe moesten ontberen. Twee honderdvijftigduizend mensen zou den de radioactief vervuilde gebie den in een wijde straal rond Tsjer nobil alsnog moeten verlaten. Die aantallen liggen overigens ver onder becijferingen die uit Wit- Rusland en de Oekraïne, de twee zwaarst getroffen republieken, zijn gemeld. Daar wordt van een mil joen mensen gesproken. De meest aandoenlijke beelden zijn die van de kinderen. "Ze horen van hun ou ders dat je buiten kunt wandelen, bloemen plukken, spelen. Maar zelf kunnen ze het niet", zegt een com mentator, terwijl de camera in zoomt op vier binnen spelende stra lingspatientjes. Oekraïnse ouders zijn naar Mos kou gereisd om in hotel Rossia, waar een verdieping tot tv-aktiecen- trum is omgebouwd hun verhaal te vertellen. Een geëmotioneerde moeder huilt om een gebedsgene zer. "Dat is, heb ik gehoord, de eni ge hulp tegen de onzichtbare ziek te", snikt ze. Orthodoxe geestelijken komen vertellen dat het bij deze actie ei genlijk niet om dollars of roebels gaat. We vinden iets terug, wat we allang verloren hadden, zegt een pope. "Mede-menselijkheid, saam horigheid". Buiten de uitzending om waar schuwt een volksvertegenwoordi ger voor andere nucleaire gevaren. Schrijver Joen Sjtsjerbak. voorzit ter van de parlementaire milieu commissie en zeer betrokken bij de gevolgen van het Tsjernobil-drama, voorziet "nucleaire chantage". Met de huidige sociaal-economische en etnische spanningen in ons land. is het zeer wel denkbaar dat kerncen trales worden bezet door extremis ten. Een kerncentrale in Armenie is vanwege dit risico al gesloten, ont hult hij. De Sovjet-Unie is in veel opzich ten een westers land aan het wor den.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7