Een enkele lastpost en veel brave Hendriken Jaarlijkse lintjesregen vertoont traditionele beeld PAGINA 6 VRIJDAG 27 APRIL 1990 Koning Goekoop'. Commandeur in de orde van Oranje-Nassau: Ir. P.A.M. Cornelissen, lid Eur. pari.. Best; ing. J.H. Franssen, lid Eerste Kamer, Nuth; drs. Y.P.W. van der Werff, lid Eerste Kamer, Breda; dr. J.H. Zoon, lid Eerste Ka mer, Leeuwarden; F.G. Kordes, president Alg. Rekenkamer, Moordrecht; mr. J. de Vries, lid Raad van State, Heemstede; dr. H.C. Wytzes, lid Raad van State, Bloemendaal; mr. P. Buwalda, am- bass, te Moskou; mr. L.H.J.B. van Gorkom, ambass., tevens perm, ver- tegenw. bij de VN, Unido en Intern. Atoomagentschap te Wenen; mr. P.J.H. Jonkman, ambass. te Lon den; Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw: Mr. C.H. Goekoop, burgemeester Leiden; ir. A. Hoelen te Leusden, plv.dir.-gen. direct.-gen. volks- huisv. te Zoetermeer; prof.mr. A.R. Bloembergen, raadsheer Hoge Raad, Wassenaar; mr. J. Booster, off. van just. Roermond, Maast richt; mr. R. Cleton, hfd. Stafafd. Wetg. Privaatr. Min.Just., Wasse naar; W.F.K.J.F. Frackers, insp.-ge- n.aig.insp. Rijkspol., Zoetermeer; mr. A.G. van Galen, ondervoorz. Centr.R.v.Beroep Utrecht, 's-Gra- venhage; mr. J.G. Geelkerken, de ken Orde van Adv. arr. 's-Grëvenha- ge. Leiden; mr. R.A. Gonsalves, proc.-gen. Gerechtshof 's-Hertogen- bosch, Vught; mr. H.B. Greven, Dir.-Gen. Jeugdbesch. en Delin- quentenzorg van min. just., Over- veen; mr. J.W. Groen, notaris, Am stelveen; mr. F. Meeter, deken Orde van Adv. arr. Rotterdam, Nieuwer- kerk aan den IJssel; mr. A.D. Mijs, pres. arr.rechtb. Dordrecht, Rotter dam; prof. N.W. de Smit, psychia trisch adv. min. just., Amsterdam; mr. S. Stoffer, raadsheer Hoge Raad, Wassenaar; mr. P.A. Wessel, buiteng.raadadv .jaarrekeningen- recht min. just., Son; mevr. mr. J.H.B. van der Meer, lid Eerste Ka mer. Schiedam; A. van Veldhuizen, lid Eerste Kamer, Hefshuizen; me vr. L. Vonhoff-Luijendijk, lid Eer ste Kamer, Groningen; A.B.M. Frin- king, lid Tweede Kamer, Rijswijk drs. G. Gerritse, lid Tweede Kamer, Soest; drs. B.M.J. Hennekam, lid Tweede Kamer, Prinsenbeek; dr. A.G.W.J. Lansink, lid Tweede Ka mer, Nijmegen; mr. J.G.C. Wieben- ga, lid Tweede Kamer, Bloemen daal ir. M.H.C. Lodewijks, lid GS Limburg, Roermond; ing. E.M. Mastenbroek, lid GS Limburg, Ge leen; H.W. Riem, lid GS Limburg, Maastricht; drs. J. de Geus, lid GS Noord-Brabant, 's-Gravenmoer; drs. A.G.W. Schapenk, lid GS Utrecht, Leersum; ir. J. Arink, dir. hoofdgroep Milieu en Waterstaat prov. Overijssel, Zwolle; W. Don, lid GS Zeeland, Middelburg; prof.dr. J.J.M. Beenakker, rector-magn. Rijksuniv. Leiden, Leiden; prof.dr. L. Bosch, oud-hoogl. Rijksuniv. Leiden, Oegstgeest; prof. dr. P. van den Broek, oud-hoogl. Rijksuniv. Leiden; prof.dr. L. Coppes, oud- hoogl. Univ. Amsterdam; prof.dr. H. Daudt, oud-voorz. Soc.-We- tensch.; prof.dr. J. Drenth, oud- hoogl. Rijksuniv. Groningen/lid Kon.Ned.Akad.Wetensch., Haren; prof.dr. P. van Duijn. lid Kon.Ne- d.Akad.Wetensch./oud-hoogl. Rijksuniv.Leiden, Oegstgeest; prof.dr. J.W. Kuiper, lid Kon.Ne- d.Akad.Wetensch./oud-hoogl. Rijksuniv.Groningen; prof.dr. J.J. van Loef. oud-hoogl. TU Delft; prof.dr. P.G.W.L. van Oordt, oud- hoogl. Rijkuniv. Utrecht/lid Kon .Ned.Akad.Wetensch., Leusden; prof.dr. S.K. Thoaen van Velzen, rector-magn. Univ. Amsterdam, Amsterdam; prof.dr. E. van der Vel de, oud-hoogl. TU Twente te En schede; prof.dr. H.A.J. Wegman, hoogl.Kath.Theol.Univ. Utrecht, Geldermalsen; prof.ir. D.H. Wol- bers, oud-hoogl. TU Delft, Voor schoten; E.J. Bosch, raadadv. dir.- gen. Fiscale Zaken min. fin., Zoeter meer; drs. G.H. Ledeboer, min. fin., Rijswijk; mevr. mr. E. Meijdes, lid Verzekeringsk. Apeldoorn, Bus- sum; drs. P. Stek, min. fin., Hilver sum; J.B. van der Zanden, hfd. min. fin., Monster; mr. C.G. Zegwaart, belastingen, Breda; schout-bij nacht R.C. Veenendaal, Wassenaar; gen.-maj. der mariniers. Gouda; luit.-gen. M.J. Wilmink, landmacht, 's-Gravenhage; gen.-maj. ir. J. Har- tog, luchtmacht, Zeist; jhr mr. E.S.B.Th. Beelaerts van Blokland, ambass. te Kopenhagen; drs. J.B. Hoekman, ambass. te Paramaribo; mr. A.B.M. Norbart, ambass. te Luxemburg; mr. W, Baron van Pal- landt, ambass. te Rome; mr. F.G. Regtdoorzee Greup, insp. Posten Buitenland te 's-Gravenhage; mr. C.F. Stork, ambass. te Boekarest; jonkheer drs. R.A. van Swinderen, dir.-gen. Eur. Samenwerking te 's- Gravenhage; drs. E. Tydeman, am bass. te Stockholm; prof. drs. B.S. Polak, Amsterdam; Prof. dr. F. de Waard, hoogl. Rijksuni. Utrecht, Bilthoven. prof. dr. C. Veeger te Doorwerth, hoogl. biochemie Land- bouwuniv. Wageningen; drs. A.H.P. Grotens, Haren, dir. Gasunie; prof. drs. H. den Hartog, Wassenaar, on- derdir. CPB; M. van der Klooster, Wassenaar, voorz. raad van best. Kon. Borsumij Wehry; prof. dr. R.J. Mokken, Badhoevedorp, dir. me thode en ontwikk. CBS; mr. ir. F.C. Rauwenhoff, Waalre, voorz. hfd. dir. Ned. Philips Bedrijven; ir. R.E. Sel- man, Sittard, vice-voorz. raad van best. DSM; drs. A.B.A. de Smit, Middelburg, voorz. dir. Kon. Mij De Schelde; mr. A.P. Timmermans, lid raad van best. DSM, Heerlen; J. Veldman, Oisterwijk, lid raad van best., plv. voorz. groepsraad Akzo; ir. D.W. Tuijten te 's-Hertogen- boscli, hoofding.-dir. Rijkswater staat, dir. Noord-Brabant; ir. W.H. Brouwer te Wassenaar, voorz. raad van bestuur van Van Ommeren Ce- teco; J.G. Kalhorn te 's-Gravenha ge,. plv. secr.-gen. min. verkeer en waterstaat; ir. C. Roels te Haren, oud-dir.-hoofding. prov. waterst. Groningen. Officier in de orde van Oranje-Nassau: mr. M. de Clercq te Leiden, dir. ad viesbureau; C.M. van der Linden, burgemeester Waddinxveen; dr. J.D. de Haan, min. ond. wetensch., Wassenaar; mr. Th. de Jong, Doua- netechn. min. fin., Waddinxveen; D.N. Nap, Rijksaccountantsd., Was senaar; G. Schellingerhout, min. fin.. Voorschoten; D.C. Elffers, ar- chitect/vormg., Amsterdam; S. Min- co, Hilversum, voorzitter Nationale Federatieve Raad van het Voorma lig Verzet Nederland. H.J.A. Hof Leidenaar J. Beenakker...rector magnificus en Leeuw burgemeester e Eremedailles verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau: in goud: I. van Vuren, ambtenaar ministe rie van Onderwijs en Wetenschap pen, Wassenaar; G.J. Wassenaar, Lisse; C. Kortleever, oud-ambte naar gemeente, Voorschoten; J. van Duin, Hout- en Bouwbond CNV, Noordwijk; G. Buma, Koninklijke Landmacht, Alphen aan den Rijn; M. El Baidun, directie-generaal Milieubeheer, Koudekerk aan den Rijn; L. Guijt, woningbouwvereni ging 'De Brittenbrug', Katwijk; L.W.A.J. Lapidaire, woningbouw vereniging St. Jozef, Alphen aan den Rijn; D. Both, accountantskan toor Boskoop; K. Groen, gemeente Bodegraven; G.J. Neuteboom, Ko ninklijk Nederlands Onderne- mingsverbond Leiden, Leiderdorp; E. Wester, directeur/eigenaar scheepswerf 'Wester', Woubrugge; H.G.C. Bouckaert, meelfabriek 'De Sleutels', Leiden; A. Haasnoot, scheepswerktuigkundige vereni ging Hospitaal Kerkschip 'De Hoop', Katwijk; G. Vis, bestuurslid agrarische organisaties, Valken burg, in zilver: C. Guijt, onderwijzer zondags school, Katwijk; C. Ouwehand, ou derling Gereformeerde Kerk, Kat wijk aan Zee; J. Schellingerhoudt, organist Maranathakerk, Alphen aan den Rijn; P.J. Wassenaar, Kat wijk aan den Rijn; R. Coorn, Kat wijk aan Zee; C.J. Klomp, Nieuw- Vennep; A.J. Houwaard, Katwijk aan Zee; E.J. Reckman-Landzaat, hoofd telefooncentrale WVC, Lei den; C. de Mooij, oud-brigadier ge meentepolitie Den Haag, Katwijk; E.G. van Bennekbm, uitvoerder bouwbedrijf J.J. Boers, Hazerswou- de; S.L. Wiegman, oud-provinciaal ambtenaar Verkeer en Vervoer pro vincie Zuid-Holland, Alphen aan den Rijn; S. Dompeling. brugwach ter provincie Noord-Holland, Lei- muiden; L.Vink, besteller PTT, Noordwijk; Th.J.H Schrama, be steller/voorman PTT, Sassenheim; A.J. Hendriks, smid Woerdens Ver laat, Nieuwkoop; C. Vreeken, oud firmant Vreeken Zeilmakerij, War mond; H. Bakker, mede-eigenaar loonbedrijf Gebr. Bakker, Benthui zen; A. Bregman, medewerker be drijf Visser Zoetermeer, Benthui zen; P.L. Kerkvliet, chrysanten- stekbedrijf P. van der Kamp, Roelo- farendsveen. in brons: A. Bijkerk, Nieuw-Vennep; C. de Mooij, oud-brigadier gemeente-po- litie Den Haag, Katwijk; J.N.J. Smit, öud-beheerder sportzaal 'Op Dreef, Leiderdorp; A. J. Gardien oud-tuinman dienst voor Groen voorzieningen en Milieu-educatie gemeente Den Haag, Wassenaar; J.J. Wesselman, bakker, Zoeter- woude. land. voorm. lid hfd.red. NRC/Han- delsblad, Amsterdam; H. Hofstede, voorzitter CNV, Vianen; mevr. prof.mr. J. Soetenhorst-de Savorn- in Lohman, Oegstgeest; prof.dr. M. Timmer, Amstelveen; D. van den Broek te Aerdenhout, stichter-eige naar Samenwerkende Dirk van den Broek Bedrijven te Hoofddorp; ir. B.C.M. van Elk te Boskoop, boom teelt, in Ter Aar; ir. R. Klomp te Oegstgeest, min. landbouw, natuur beheer en visserij; dr. B.E. de Muinck te Bilthoven, voorz. dir. Van den Bergh en Jurgens te Rot terdam; ir. H. van Os te Voorhout, dir. Bloembollenkeuringsdienst te Lisse; mr. W. O vermars te Uden, voorz. hoofddir. Campina- Melkunie; ir. J.M. van Rossem te Noordwijk, voorm. concerndir. Hei- neken; P.G. Kaufmann, voorz. dir. Kaufmann's Handel-Mij. Rotter dam; ir. J. van Malde te Voorscho ten, Rijkswaterstaat, getijdewate ren; F.C. Pedersen te Noordwijk, dir. Martin Air; A. Reijnders te Roelofarendsveen, Kon.Ned.Ver. van Transport-Ondernemingen (KNVTO); J. Noordam te Benthui zen, wnd. dijkgraaf Hoogheemraad schap van Rijnland; Ridder in de orde van Oranje-Nassau: E.J. van 't Oever, voorm. coach/trai ner van de Nederlandse dames- en herenschaatsploeg, Lisse; Mr. F.R. Bonte, sportzaken welzijn WVC, Leiden; H.D. van Dodeweerd, (Ar mando) beeldend kunstenaar te Berlijn; H.F.A.M. Thomas, journ. te Londen; G. den Braber, regiss., Bla- ricum; J.G. Elburg, dichter/beel dend kunstenaar, Haarlem; mevr. W.A. Schmidt (Willy Corsari), schrijfster, Amstelveen; D. van Wij- he, marathonschaatser. Oosterwol- de; P.W. Eveleens te Lisse, oud-dir. openb. werken te Lisse; D. van Mourik te Rijnsaterwoude, archi- tectenbur. Van Mourik te 's-Gra venhage; drs. J.S. Verheij te Leider dorp, dir. adviesbur. te Leiderdorp; A.W. van Berkum, oud-adj.-dir. Streekschool Amsterdam, Leiden; A.E.M. van Boheemen, Haags Cen trum voor Onderwijsbegeleiding, Lisse; T. van Druten, oud-dir. ba- sissch. te Hekendorp, Oudewater; Ch.H. Ferguson, min. ond. we tensch., Leiden; mevr. A.H.A. Riet veld, oud-conr. Bonaventuracollege te Leiden, Katwijk aan den Rijn; N.A. Segaar, oud-dir. basissch. 'John F. Kennedy' te Alphen aan den Rijn; mr. M.J.P. Tissen, Ver. voor Kath.Ond. Voorhout; C.W Venetiën, min. ond. wetensch., Lei den; A. Versnel, oud-v .Prot.Chr.Schóolver. te Leiden; C.J Derksen, Zuid-Holland dienst ge bouwen,Leiderdorp; L.J. Bal, i ne elektr. en optisch bedrijf, Voor schoten; ing. J.A. Houtkoop, tank werkplaats, Alphen a/d Rijn; C. Ip pel. Politie Arnhem, Lisse; mr. H.B Koetser, Voorschoten; ing. C. Ta venier te Katwijk, prov. Zuid-Hol land; J.H. Riemens té Leiderdorp waterhuishouding Hoogheemraad schap van Rijnland; F.K. Dekker te Hazerswoude, oud-gezagvoerder Nedlloyd Rederijdiensten. Officier in de orde van Oranje-Nassau, met de zwaarden: Kol. ir. K. de Vries, techn. staf, Lei den; kol. L.W. Sunter, marechaus see, Leiderdorp; commodore H. van Put, luchtmacht, Alphen a/d Rijn; kol. ir. H. Vroman, luchtmacht, Voorhout; Ridder in de orde van Oranje-Nassau, met de zwaarden: Luit. ter zee P.C.M. Bergman, Val kenburg; luit. ter zee G. Spoorma ker, Katwijk aan Zee; kapt. A.J. Breas, luchtmacht, Leiderdorp; 't O ever...schaatscoach en Ridder *CNV-voorzitter H. Hofstede...vak- bondsman en Officier Weinig hoge onderscheidingen DEN HAAG (GPD) - Dit jaar zijn voor Koninginnedag, de dag waarop traditioneel de lintjesregen neerdaalt op een grote groep Nederlanders, wei nig hoge onderscheidingen toe gekend. Slechts een enkeling werd benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau, een van de hoogste onderschei dingen. Onder hen ir. P.A.M.' Cornelis sen lid van het Europarlement, en de leden de Eerste Kamer J.H.Franssen, drs. Y.P.W. van der Werff en dr. H.J.Zoon. De zelfde onderscheiding werd uit gereikt aan de President van de Algemene Rekenkamer F.G.Kordes, de leden van de Raad van State mr. J. de Vries en dr. H.C. Wytzes, en enkele ambassadeurs: mr. P.Buwalda te Moskou, mr. L.H.J.B. van Gorkom te Wenen en mr. P.J.H- Jonkman te Londen. Voor ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw kwamen slechts enkele personen in aan merking. Tot deze gelukkigen behoren onder anderen prof. dr. H.M. van Praag hoofd van de af deling psychiatrie van Albert Einstein College of Medicine te New York, mr. H. de Groot pre sident van het Hoog Militair Ge rechtshof, prof. drs. V.Halber- stadt hoogleraar te Leiden, lui tenant-generaal M.J.Wilmink opperbevelhebber van de landstrijdkrachten, W.F.K.J.F- .Frackers algemeen inspecteur van het Korps Rijkspolitie en mr. R.A.Gonsalves procureur- generaal bij het Gerechtshof te Den Bosch. De Nederlandse Leeuw kre gen de leden der Eerste Kamer: mevr. mr. J.H.B. van der Meer, A. van Veldhuizen, mevr. L.Vonhoff-Luijendijk en de Tweede Kamerleden A.B.M.Frinking, drs. G.Gerrit- se, drs. B.M.J.Hennekam, dr. A.G.W.J.Lansink en mr. J.G- .C.Wiebenga en de ambassa deurs drs. J.B.Hoekman te Pa ramaribo en mr. C.F.Stork te Boekarest. LEIDEN De lintjesregen is dit jaar ook neergedaald op een paar 'lastpos ten', die nooit hebben uitgeblonken in de gezagsgetrouwheid waaraan een ko ninklijke onderscheiding toch dikwijls doet denken. Zo is de zich 'anarcho-libe- raal' noemende journalist H. Hofland nu Officier in de orde van Oranje-Nassau, krijgt de experimentele en vroeger com munistische dichter J. Elburg het rid derschap in dezelfde orde en wordt de flamboyante diplomaat C. Stork zelfs behangen met de onderscheiding Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Hofland was met zijn publikaties onder andere het boek 'Tegels lichten' jarenlang één van de weinigen die con sequent tegen het gezag aanschopte in wat hij zelf noemt de "Nederlandse ba nanenrepubliek". Elburg was behalve één van de grondleggers van de belang rijkste na-oorlogse poezië-stroming Cobra en de beweging van '50 ook ja renlang schrijver van anti-monarchisti sche, anti-kapitalistische en anti-tradi tionele verzen. De diplomaat Stork was gedurende de stormachtige weken vorig jaar in Roe menië, waarbij dictator Ceausescu werd afgezet, als ambassadeur de enige die af en toe over informatie beschikte. De be wogen wijze waarop hij die naar buiten bracht, overschreed voor het ministerie van buitenlandse zaken echter vaak de grenzen waaraan een diplomaat zich hoort te houden. (Ceausescu ontving trouwens ook ooit een onderscheiding). Afgezien van enkelingen zoals deze, zijn de onderscheidingen traditioneel toegevallen aan mensen, die zich op een meer conventionele wijze nuttig hebben gemaakt. De in Lisse woonachtige E. van 't Oever was jarenlang succesvol bonds coach van zowel het dames- als het he renschaatsteam en krijgt daarvoor nu de titel Ridder in de orde van Oranje Nas sau. De Leidse burgemeèster C. Goe koop en de rector magnificus van de Leidse universiteit J. Beenakker zijn nu allebei Ridder in de Orde van de Neder- landsche Leeuw. Het beeld wijkt dus niet wezenlijk af van andere jaren en het aantal onder scheidingen zal nauwelijks minder zijn dan in voorgaande jaren. Al wordt er al dertig jaar gepraat over wijzigingen. Wellicht komt het er deze kabinetspe riode van, want minister Dales (binnen landse zaken) heeft begin deze maand laten weten dat er wat haar betreft ver der gepraat wordt in de volksvertegen woordiging over een in 1988 ingediend wetsvoorstel om de zaak te wijzigen. Daarbij verdwijnen de eremedailles, maar wordt iemand lid in de Orde van Oranje Nassau; een nieuwe graad. Ook zouden wat hogere onderscheidingen dienen te vervallen. Dit jaar is alles nog bij het oude geble ven. Zodat ook dit jaar de hoofd- en handarbeider die vele jaren zijn best heeft gedaan, en meestal meer dan dat, weer verblijd wordt met de ere medaille in goud, zilver of brons beho rende bij de Orde van Oranje Nassau. Terwijl de hoogste onderscheidingen traditiegetrouw weer liggen te wachten op hen die het land zulke uitmuntende diensten hebben bewezen in den vreem de of binnen de eigen landsgrenzen; am bassadeurs, leden van de Eerste en Tweede Kamer, leden van de hoge colle ges van staat als Rekenkamer en Raad van State en leiders van grote onderne mingen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 6