Oorlogstuig verdwijnt op grote schaal HET IS NIEURE Wellicht gewone tol bij nieuwe tunnels HET IS VAN BECEL. NIEUWE BECEL GOUD. Ritzen niet bereid ov-kaart af te blazen Biologische verklaring voor agressief gedrag Huurbelasting blijft voorlopig nog in ijskast Tweede Van Brienenoord dinsdag open Jeugdmisdaad neemt af VRIJDAG 27 APRIL 1990 DEN HAAG (GPD/ANP) Nederland kan bij een akkoord over vermindering van conventionele strijdkrachten in Eu ropa (CSE) zo'n 180 tanks, 240 stuks artillerie en ongeveer 300 pantservoertuigen afstoten. Dat is heel wat meer dan waarop werd gerekend. Dat zei minister Ter Beek (defensie) gisteren tijdens een monderling overleg in de tweede Kamer. Op dit moment onderhandelen NAVO en Warschaupact in Wenen over een dergelijk akkoord. Tot nog toe waren alleen cijfers bekend over de vermindering in mi litair materieel van alle zestien NAVO-landen samen. Volgens Ter Beek is de verdeling van de reduc ties over de lidstaten in ontwerp ge reed is, al hebben de onderhande lingen nog niet op alle gebieden dui delijkheid hebben opgeleverd. Behalve over tanks, artillerie en pantsergevechtsvoertuigen wordt ook onderhandeld over verminde ring van het aantal vliegtuigen en helikopters. Wat de vliegtuigen be treft zal Nederland geen F-16-toe- stellen afstoten; de vermindering ADVERTENTIE Havenuitbreiding Rotterdam gaat studeren op uitbrei ding van de Maasvlakte en volgens het Gemeentelijk Havenbedrijf zou die vooral zijn bestemd voor de overslag van containers. De uitbrei ding moet in westelijke richting ko men. eventueel via landwinning. Dat is vastgelegd in het collegepro gramma voor de komende vier jaar. Sleepboten Nederlandse bergers willen op posi ties langs de Nederlandse kust per manent sleepboten met bergings materiaal. Bij een dreigend ongeval met een olie- of chemicaliëntanker kunnen zij dan snel ter plekke zijn om erger te voorkomen. Drie bedrijven, Smit Tak in Rot terdam. ITC in Haarlem en Wijsmuller in IJmuiden hebben dit voorgesteld aan de kamercommis sie Zeeen in Den Haag. Opvanghuizen Het Landelijk Overleg Jongeren Opvang Huizen (Lojoh) wil 1,7 mil joen gulden subsidie voor de vaste krachten in de opvanghuizen. Lo joh heeft gisteren een petitie aange boden aan de bijzondere kamer commissie voor het jeugdwelzijns- beleid. Het werken met alleen vrij willigers is volgens de woordvoer ders onmogelijk. Journalisten Minister D'Ancona (WVC) stelt 200.000 gulden beschikbaar voor een project van de internationale journalistenfederatie IFJ. Het pro ject is bestemd om de veiligheid te bevorderen van journalisten die in gevaarlijke gebieden moeten wer ken. De minister zei dat donderdag avond bij de opening van de World Press Photo-tentoonstelling in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Verkeerscontrole Gi;teren heeft de Algemene Ver keersdienst (AVD) een verkeers controles nieuwe stijl, de zoge naamde lintcontrole, toegepast langs de snelweg Breda-Rotterdam o\ er een afstand van 55 kilometer. Er wordt gewerkt met radarappara- tuur langs de snelweg, gecombi neerd met een laagvliegende heli kopter. Daarbij zijn 57.000 auto's ge controleerd en 4849 processen-ver baal uitgereikt. Volgens het AVD VN i kt de massale aanwezigheid van "larpunten. politieauto's en een i. .Iikopter preventief. gew« moet worden gehaald uit de verou derde NF5's. Ook wat de helikop ters betreft heerst nog onduidelijk heid. omdat in Wenen nog niet pre cies is vastgesteld wat onder een he likopter moet worden verstaan. De vermindering kan, afhankelijk van de definitie die wordt overeengeko men, 28 Boelkows of ruim 60 Alouettes omvatten. Ter Beek verklaarde dat Neder land, met name bij de tanks en artil lerie. meer profiteert dan waar ons land normaal gesproken recht op heeft. De 180 tanks (waarvan er 126 worden afgestoten en de rest in de mottenballen gezet) vertegenwoor digen twintig procent van het totale Nederlandse bestand. Voor de artil lerie ligt het percentage zelfs boven de dertig procent, terwijl de meeste NAVO-landen slechts 11 procent van hun bestand mogen afstoten. DEN HAAG (GPD) - Het lichaam heeft invloed op agressief gedrag. Dat beweert de hoogleraar etholo gie G.P. Baerends van de Rijksuni versiteit te Groningen. "Weten schappers zijn geneigd te denken dat slechts de geest invloed heeft op agressie. De rol van het lichaam wordt uitgeschakeld. Dat is fout. Ook de biologische samenstelling dezelfde prikkel van het lichaam bepaalt wanneer ie mand agressief is", zo stelt hij. Baerends houdt morgen in Am sterdam een inleiding over 'de bio logische basis van agressie' op een congres over agressie. De Groning se hoogleraar is een. van de weinige Nvetenschappers die het idee hangt dat de biologie een rol s^^., bij agressief gedrag. Hij is een van 'eei"t lezen of eten. Als mensen deze de twintig hoogleraren ethologie in ervaringen niet ondergaan kan dat ons land: wetenschappers die het le'den tot agressief gedrag. "Bij- menselijk en dierlijk gedrag bestu- v°orbeeld een baby dat te weinig deren. aandacht krijgt. Die kan op latere leeftijd eerder agressief zijn," aldus Baerends bekijkt welke factoren Baerends. Om het gedrag van mensen beter te analyseren doet Baerends proe ven met dieren. Door beesten te iso leren bekijkt hij hoe ze reageren als ze bepaalde ervaringen niet op- vaarbij een ander kalm blijft. Een ander gevolg van de stoornis tussen genen is dat mensen te kort schieten in belangrijke levenserva ringen. Normaal gesproken dragen genen ertoe bij dat ieder mens be- paalde ervaringen op doet. Bij voor- 'roTspTêl't beeId dat iemand op juiste leeftijd Het blijkt dat bijvoorbeeld DEN HAAG (GPD) - Gemeenten en woningbouwverenigingen zul len er voor moeten zorgen dat huur ders niet in te goedkope woningen ^Jjj terecht komen. Als dat niet lukt. zal chaam. Dus ook de biologische be* kabinet alsnog een huurbelaS' kwaad is gaat ook rechtop staan en verheft zijn stem. Het is overduide lijk dat lichaamstaal van mens en dier overeenkomsten hebben". Lang niet alle wetenschappers willen vergelijkingen tussen dieren rijk en mensendqm accepteren. De Franse filosoof Descartes beweerde al in de zestiende eeuw dat een beetje erg wreed 'mens een redelijk wezen was. een uit te probe- dier had slechts een instinct'. Sinds dien is in de psychologie de geest de r verheven boven alles. poosje afzonderlijk te le- meent Baerends. Maar volgens hem "staat de geest niet los vicht tussen bouw heeft invloed op ons gedrag". bng de gewenste door- Bovendien beweert Baerends dat stroming af te dwingen. Dat het verstand dat zo hoog aange- ceroorzaken. Hij noemt der meer de relatie tussen genen. Als die verhouding is verstoord, wordt een individu eerder agressief. Iemand reageert dan agressief op de aap terugkwam uit zijn isole ment. Hij viel andere apen sloeg op de vlucht" Baerends bi taten ook op sing zijn. Om dat aan te tonen verge lijkt hij het gedrag van dieren e mensen als ze kwaad zijn. "Als ee poes boos is, zet zij haar staart on hoog en gaat grommen. Iemand d: periode geweest dat moeders of hun kinderen in couveuses niet mochten aanraken. Volgens de eert dat deze resul- hooggeleerde artsen zou dat infec- toepas- ties opleveren. Het bleek dat die kinderen zich niet goed ontwikkel den. Nu mogen moeders wel hun kindje in de couveuse vertroetelen. Ze kunnen weer gehoor geven aan hun gevoelsmatige impuls". ROTTERDAM (GPD) - Van een feestje zal weinig te merken zijn ko mende dinsdag op de Van Brie- nenoordbrug. Rijkswaterstaat was benauwd dat te veel deelnemers met de auto zouden komen en daar om zal minister May-Weggen (ver keer) met een stadsbus over de nieuwe helft van de tweeling wor den gereden. Daarmee zal het twee de deel van de Van Brienenoord- brug dan echt zijn geopend. De tweede brug zal voorlopig twee belangrijke gevolgen hebben voor het verkeer. De files in zuidelij ke richting, tegenwoordig niet al leen in de avond-, maar ook in de ochtendspits, zijn waarschijnlijk verleden tijd. Verder moeten auto mobilisten met bestemming Rotter dam-Zuid al ver voor de oprit hun keuze bepalen en op de juiste baan schieten. Nu kan die keuze nog op de brug worden gemaakt. De opknapbeurt van de oudste van het tweetal begint niet meteen na 1 mei. De brugbanen zijn nodig om de wegenbouwers de gelegen heid te geven enkele aanpassingen aan op- en afritten te verrichten. Om een uur of twaalf zal op 1 mei het verkeer enige minuten worden stil- ÏW-* v :k' t" j",r De bewegwijzering hangt al op de r ken a telen. Alleen het verkeer dat bij IJssel- monde afslaat rijdt de eerste dagen ebrug. brug. Doorgaand gaand verkeer in zuidelijke richting verkeer richting Dordrecht en ver- over de nieuwe brug geleid, die dan keer uit Dordt rijdt voorlopig over helemaal in gebruik komt. Brug 1 de oude brug. wordt voor de helft afgesloten en Na 12 mei wordt ook het door- gerenoveerd. Maij-Weggen zoekt alternatieven voor 'rekening rijden' Gevangenisstraf geëist voor vrouwenhandel ARNHEM (ANP) - De procureur- generaal bij het Gerechtshof in Arn hem. mr. J. Hulsenbek, heeft giste ren gevangenisstraffen van respec tievelijk drie en een half en twee en een halfjaar geëist tegen twee inwo ners van Enschede van 40 en 28 jaar. De twee worden verdacht van vrou wenhandel en het opzetten van schijnhuwelijken. De eis van de procureur-generaal was even hoog als destijds de eis van de Almelose officier van justitie. De rechtbank in Almelo sprak de mannen vrij. Als eigenaar van een sexclub in Enschede was de oudste verdachte bevriend met andere sexclubeige- naars. Tijdens een bezoek in 1988 aan een club in Bremerhaven zou hij daar werkende Thaise meisjes een baan in zijn club te Enschede hebben beloofd. De meisjes werden de grens over gesmokkeld. Zij moesten in Enschede 50 procent van hun verdiensten afstaan aan de man. Zijn handlanger, die in een sauna in Enschede werkte, liet de meisjes vaak in zijn massagesalon werken. In Brussel zouden de twee Domi nicaanse vrouwen hebben opge haald om voor hen te werken. De oudste verdachte zat al eerder een gevangenisstraf in Brazilië uit we gens vrouwenhandel. Hij zat al in het vliegtuig op weg naar Neder land met vijf vrouwen, toen de Bra ziliaanse politie hem arresteerde. Beide mannen ontkenden de be schuldigingen. Uitspraak op 10 mei. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet zal vandaag nog geen besluit nemen over het voorstel om de aanleg van vier tunnels in de Randstad te beta len door elektronische tolheffing (rekening rijden). Minister Maij- Weggen (verkeer) heeft beloofd eerst na te denken over alternatie ven. Zij denkt daarbij ook aan ge wone tolheffing bij iedere tunnel al dan niet gecombineerd met een ver hoging van de benzineaccijns. Minister Maij blijft, samen met haar collega Alders (milieu) en pre mier Lubbers van mening dat elek tronische tolheffing een goede ma nier is om de aanleg van nieuwe tunnels te financieren en om auto mobilisten aan te sporen voor het openbaar vervoer te kiezen. Na overleg de afgelopen week met de Weliswaar is zij i die zijn al- te werken als zij hun investering door middel van tolheffing kunnen terugverdienen. fractievoorzitters en verkeersspe- gen het rekening-rijden geweest, cialisten van CDA en PvdA is echter Deze partij meent dat het systeem ling met banken besloten ook naar andere mogelijk- van elektronische tolheffing fraude- ring van de tunnels, heden te kijken. De regeringsfrac- gevoelig zal zijn en bovendien de leen bereid ties plaatsen grote vraagtekens bij privacy zal schenden. Bovendien de technische uitvoerbaarheid. meent ook de WD dat elektroni- ANWB en BOVAG hebben giste- sche tolheffing technisch moeilijk ren verheugd gereageerd op berich- uitvoerbaar zal zijn en bovendien ten als zou de elektronische tolhef- onnodig duur voor de overheid en fing definitief van de baan zijn. Zij de automobilisten, zijn van meet af aan tegen deze vorm van lastenverhoging voor de automobilisten geweest. Veel men- fing inderdaad niet doorgaan, dan sen zijn voor het woon-werkverkeer blijft de minister met het probleem afhankelijk van de auto en vinden zitten hoe ze de aanleg van de vier i het openbaar vervoer geen alter- tunnels (twee bij Amsterdam natief, z i zij. twee bij Rotterdam) moet financie- De WD is van het begin af aan, toen partijgenote minister Smit- Kroes met deze plannen kwam, te- ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - De jeugdmis daad is de laatste jaren afgenomen. Zij is ook niet ernstiger en geweld dadiger geworden. Toch is het aan tal jongeren dat sinds 1980 tot on voorwaardelijke vrijheidsstraffen is veroordeeld, voortdurend toegeno men. Dat wekt verbazing en stelt te leur. Er moet daarom veel meer worden gedaan om alternatieve straffen te ontwikkelen, ook bij de meer ernstige delicten. Dat zijn de conclusies in een rap port van het Wetenschappelijk On- derzoek en Documentatie Centrum (WODC) van het ministerie van jus titie. Daarin wordt de ontwikkeling van de jeugdcriminaliteit in de pe riode 1980/1988 geanalyseerd. Het afnemen van de jeugdcrimi naliteit is overigens een algemeen verschijnsel in West-Europa. De da ling is in 1982 ingezet en kan ten de le worden verklaard uit het teruglo pen uit de omvang van de jeugdbe- volking. De onderzoekers van het WODC zoeken verder een verkla ring in het toenemen van de sociale controle in gezin, op school, sport club en andere jeugdverbanden en in het preventiebeleid van de ge meenten. Het rapport constateert dat alter natieve sancties vaste voet hebben gekregen .in het straffenarsenaal van de kinderrechter en de officier van justitie. Van de circa 6.000 min derjarigen die jaarlijks voor de kin- stel wil staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) aan het kabinet voorleggen. Op dit moment is ruim 40 procent van de goedkope huurwoningen (tot 500 gulden per maand) bezet door mensen met een relatief te hoog inkomen. Dat leidt er omge keerd toe dat mensen met lage inko mens vaak in duurdere huizen te recht komen. Dat is voor de rijks overheid een kostbare zaak: aan huursubsidie wórdt jaarlijks zo'n 1,7 miljard gulden gespendeerd. In het regeerakkoord tussen PvdA en CDA is afgesproken, dat Heerma nog eens kritisch zou kij ken naar mogelijkheden die veran dering kunnen brengen in de sche ve verhoudingen op de woning markt. De huurbebelasting is'daar- bij al sinds de zestiger jaren in dis cussie als (zeer omstreden) middel om de doorstroming van mensen met stijgende inkomens naar duur dere woningen tp bevorderen. In hef voorstel dat Heerma aan het kabinet zal voorleggen, wordt de invoering van een systeem van huurbelasting vooralsnog verwor pen en wordt de gemeenten en wo ningbouwcorporaties opdracht ge geven selectiever de goedkope huurNvoningen te verdelen. Bij het toewijzen van een huurwoning zul len ze beter moeten kijken naar het inkomen van de betrokkene. Drinkwater in problemen door bestrij dingsmiddel BILTHOVEN (ANP) - Met het hui dige gebruik van bestrijdingsmid delen in de landbouw kan de drink watervoorziening ernstig in de pro blemen komen. Dat blijkt uit onder zoek van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM). Minister Alders (milieube heer) heeft het rapport deze week naar de Tweede Kamer gestuurd. R. van der Berg van het RIVM. een van de opstellers van het rap port. noemt de uitkomsten van het wetenschappelijk onderzoek "erg verontrustend". Wel tekent hij na drukkelijk aan dat het RIVM, op ba sis van modellen, tot "schattingen" is gekomen over de mate waarin rontreinigii grondwater dat bedoeld i onttrekken van drinkwater. De drinkwatervoorziening in Ne derland is voor ongeveer tweederde Bovendien'^'l'dé'overheid d'e'toë: Igrondwater afkomstig. Het RI- voerwegen naar de tunnels moeten VM heeft de werking van 130 be- betalen. stnjdings- en grondontsmettings- middelen bekeken. In landbouwge bieden, zo verwacht het instituut, kan de zogeheten som-norm, het toegestane gehalte bestrijdingsmid delen in het te onttrekken grondwa ter, meteen factor 100 tot 1.000 over- worden schreden worden. Indien de zware grondontsmet- tingsmiddelen metam-natrium en dichloorpropeen buiten de bereke ningen worden gelaten, kan nog al tijd een overtreding van de som norm met een factor 10 plaatsvin den. Daarmee is het uiteindelijke drinkwater niet noodzakelijk in ge- omdat bij de bereiding - CDA en PvdA sluiten overigens mocht de elektronische tolhef- niet uit dat in de toekomst toch de mogelijkheid zal bestaan om reke ning-rijden in te voeren. Het onder zoek daarnaar kan wat de beide geringspartijen betreft, voortgezet. derrechter verschijnen, krijgt een derde een alternatieve straf opge legd. Maar de onderzoekers wijzen drinkwater giftige stoften gezu er ook op dat de alternatieve sanc- verd kunnen worden. Of dit in alle ties geen vervanging vormen voor gevallen lukt, en wat hiervan de een onvoorwaardelijke vrijheids- kosten zijn, is echter nog onduide- straf. Uit de cijfers blijkt dat ze met Mjk. name hebben bijgedragen tot het Het gebruik van bestrijdingsmid- verminderen van het aantal boetes. delen in de landbouw is reeds gerui me tijd aan kritiek onderhevig. RI- Ook hebben de onderzoekers de VM-medewerker Van der Berg aard van de misdaad onder de loep wijst erop dat de hedreiging van het genomen. "Er doen nogal eens af- grondwater niet volledig uit de weg schrikwekkende verhalen de ronde, geruimd is, indien nu een drasti- als zou de jeugdcriminaliteit steeds sche terugdringing in het gebruik gewelddadiger Nvorden. Daar zijn in wordt bereikt. Een aantal middelen de politiestatistiek nauwelijks aan- is immers al naar het diepe grond- wijzingen voor te vinden". water "onderweg". ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Minister Rit zen (onderwijs) is niet van plan de ov-jaarkaart voor studenten af te blazen. Dat zijn partijgenoten in de Tweede Kamer er hun buik van vol hebben, vindt Ritzen "niet rele vant". Hij heeft dit gezegd als reac tie op de mededeling van PvdA en CDA dat zij 'niet langer vast willen houden aan de jaarkaart'. De invoe ring zou voor de parijen geen hals- .zaak meer zijn. Twee maanden gele den ging de Tweede Kamer wel ak koord met het plan voor de ov- kaart. De Eerste Kamer moet het plan echter nog goedkeuren. Minister heeft gisteren ook gezegd dat hij onder geen beding wil bezui nigen op het basis- en voortgezet onderwijs. "Investeren in kinderen met de leerplichtige leeftijd is in vesteren in de toekomst", zei de be windsman tijdens de presentatie van een OESO-rapport over het Ne derlandse onderwijs. De OESO is de organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling in Parijs. Ritzen deelt de opvatting van de OESO-experts dat "de rek eruit is" in het basis- en voortgezet onder wijs. Bovendien vindt de bewinds man dat het onderwijs aan leer plichtige kinderen in Nederland re latief goedkoop is. Binnenkort zal de bewindsman de Tweede Kamer meedelen hoe hij de enorme over schrijdingen op zijn begroting denkt Nveg te werken. Ritzen komt in 1991 naar schatting 1,2 miljard gulden tekort. Het schrapen van de ov-jaarkaart voor studenten zou ook weer een strop zijn voor zijn be groting. Bij het vinden van extra gelden zal Ritzen "zeer selectief te werk gaan". Dat betekent dat éen onder wijssector voor het leeuwedeel van de bezuinigingen zal opdraaien. Rit zen ontkende niet dat dit het hoger onderwijs zal zijn, de sector waarin zich de grootste overschrijdingen voordoen als gevolg van de onge kend snelle toename van het aantal studenten. De regeringsfracties bereiden zich voor op vérgaande ingrepen in de studiefinanciering. Voor de PvdA is het bespreekbaar om de ba sisbeurs te verlagen voor studenten met ouders in de hogere inkomens groepen. Het CDA heeft daar wat meer moeite mee. "Dat moet dan wel een heel forse verlaging zijn, wil het enig soelaas bieden voor de on derwijsbegroting", aldus het CDA- Kamerlid Lansink. Nu is er 'n jong belegen die" niet alleen past in 'n cholest'erol-verlagend dieet, maar die vooral ook heel erg lekker is. Van Becel natuurlijk: Becel Goud. Gemaakt van melk en plantaardige olie. Vol en pittig van smaak BECEL O PASTIN EEN CHOLESTEROL-VERLAGEND DIEET

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3