Wij willen niet langer een kolonie zijn Tweede dienst niet langer iedere week REPORTAGE) Afscheidingsbeweging wint ook in Oekraïne snel veld VRIJDAG 27 APRIL 199^ GEESTELIJK LEVEN Oegstgeester kerken na enquête: OEGSTGEEST - De hervormde en gereformeerde kerken in Oegstgeest schaffen de wekelijkse avonddienst af. De ene geza menlijke dienst in het Gemeentecentrum werd de laatste tijd door niet meer dan tien tot twintig mensen bezocht. Het besluit is genomen op grond van de uitslag van een enquête die de commissie avonddiensten in de eerste twee maanden van dit jaar heeft gehouden. In totaal kwamen niet meer dan vijftig re acties, voor de helft afkomstig van gemeenteleden die inmiddels de zestig zijn gepasseerd. De voorkeur van de meeste on dervraagden ging uit naar de zo genaamde catechismusdiensten, al of niet in combinatie met ande re leerdiensten. Anderen achtten de vesper (een muzikaal avondge bed) van grote waarde. Daarom is door de gezamenlijke kerkeraden besloten om zowel de catechis- musdienst als de vesper in het vervolg eens per maand te organi- Drs. H. R. Plomp, gereformeerd predikant in Oegstgeest, schrijft in het 'Oegstgeester Kerkblad': "Het is een verlies, dat is voor mij duidelijk, maar het is niet anders. Het onregelmatige karakter kan het begin van een defintief einde zijn, maar in de praktijk is toch gebleken dat meestal zeer selec tief gekerkt wordt". De tweede dienst is op veel plaatsen in ons land een punt van zorg. De gereformeerde synode besloot twee jaar geleden om in de kerkorde de eis van twee dien sten te vervangen door de formu lering "zo mogelijk tweemaal". Ondanks bezwaren van verschil lende kerken heeft de synode on langs besloten Om deze wijziging te handhaven. 'Nederlander vloekt minder' AMERSFOORT (ANP) - De Bond tegen het vloeken ziet de toekomst hoopvol tegemoet. Niet alleen is de poster met de pape gaai en de slogan 'Vloeken is aan geleerd! Word geen naprater!' bij vele Nederlanders bekend en stijgt het ledental van de bond ge staag. Ook is uit een onderzoek van de dienst kijk- en luisteron derzoek gebleken dat het aantal Nederlanders dat geen bezwaren tegen vloeken op radio en televi sie heeft, de afgelopen jaren met ruim 3 procent is gedaald tot 19,9 procent. Voorzitter drs. B. J. Wiegeraad signaleerde gisteren deze licht puntjes tijdens de jaarvergade ring van de bond in Amersfoort. Uit eigen onderzoek is gebleken dat de poster jongeren tot naden ken over vloeken aanzette. Ook enkele reacties van omroe pen geven de bond reden tot hoop. Zo heeft de VARA de bond na een klacht laten weten dat de ze omroep altijd het script van de populaire televisieserie 'Zeg 'ns Aaa' nauwkeurig naleest op onge past taalgebruik, waaronder vloe ken. Wiegeraad was blij met het be sluit van de regering om onder ze kere voorwaarden gemeenten toe te staan in de algemene politie verordening een bepaling tegen het vloeken op te nemen. De bond heeft de gemeenten een ad vies gegeven op welke wijze ze zo'n bepaling tegen misbruik van Gods Naam in de verordening kunnen opnemen zonder in strijd te komen met de grondwettelijk gegarandeerde vrijheid van me ningsuiting. De Bond, die 11.000 leden telt, wil zich de komende jaren ervoor inspannen dat in andere Europe se landen soortgelijke organisa ties worden opgericht, zo zei Wie geraad. Nu de landen van de EEG meer naar elkaar toegroeien, lijkt het de Bond een goede gedachte het vloeken, vooral in de media, in breder verband dan alleen Ne derland te bestrijden. NEW DELHI - Moslims in de Indiase hgofstad New Delhi vanochtend in gebed bij het einde van de Ramadan. De wereldwijde vastenmaand wordt zoals gebruikelijk afgesloten met de ld al-Fitr, hetsuikerfeest Verontrusting over uitstraling van 'New Age' ZEIST (ANP) De Confessione le Vereniging in de Hervormde Kerk is verontrust door de in vloed die de zogenaamde New Age-beweging op predikanten en gemeenteleden heeft. Zij heeft de synode in een brief gevraagd aan dacht aan deze zaak te besteden. De uitdrukking New Age (nieuw tijdperk) komt uit de as trologie. Het tijdperk van de vis (vanouds het christelijke sym bool) zou na 2000 jaar nu plaats maken voor het sterrebeeld van de Waterman. Dat zou betekenen dat bij de mensen het besef dat al le dingen samenhangen, de bo ventoon zal voeren. Voorzitter ds. J.P. van Roon van de Confessionele Vereniging noemt New Age "een met een re ligieus sausje overgoten evolutio- nistisch-humaniserend denken", dat niets met het Evangelie te ma ken heeft. Volgens Van Roon is het conci liair proces voor gerechtigheid, heelheid en behoud van de schep ping een voorbeeld van een ker kelijke activiteit, waar invloed van New Age te bespeuren valt. Het proces lijkt uit te gaan van de idee dat alle problemen uit de we reld verdwijnen, als de mensen er maar hun schouders onder zet ten. Broederschap. De Remon strantse Broederschap behoudt voorlopig haar naam. Een over grote meerderheid van de 10.000 leden is tegen een naamswijzi ging, zo is uit een peiling in de 45 plaatselijke gemeenten gebleken. De meeste remonstranten blijken sterk te hechten aan de oude, ver trouwde naam van de Broeder schap, die in 1619 in Antwerpen is opgericht. Het woord broeder schap is volgens hen geen discri minatie van vrouwen. Bovendien blijkt geen der alternatieven, zoals Remonstrantse Kerk of Ge meenschap, aan te spreken. Liefde. De Canadees Case Schrage spreekt morgenavond over 'Liefde faalt nooit' in de christelijke mavo in Rijnsburg. Aanvang acht uur. Voorjaarsconcert. De Neder landse Protestantenbond in Was senaar houdt zondagmiddag een voorjaarsconcert aan de Lange Kerkdam 46. Aanvang drie uur. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Baby- loniënbroek J. de Wit kand. Eiburg, te Leidschendam H. J. Oudhof Leeuwar den; aangenomen naar Hengelo (O) W. J. van der Waal Markelo; bedankt voor Renswoude (toez.) G. de Fijter Sidde- buren en Wagenborgen. Gerei. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Enschede-Oost J. J. Dronkers Nijkerk. Nederlands Gcrcf. Kerken: beroe pen te Hattem W. van Dijk kand. Bun schoten. correspondent Rob Midavaine) KIEV De hoertjes in de harde-valuta bar van het Dnjepr Hotel zeuren je de kop gek om pakjes Marlboro. Een ander sigarettenmerk mag het niet zijn. Marlboro is voor de meisjes het symbool voor alles wat Westers en daarom goed is. In de drie Intourist-hotels in Kiev is een soort syndicaat actief van jonge en oude hoertjes en pooiertjes, door de meisjes voor gesteld als hun broer. Na een bezoek van een week aan Kiev is één ding duidelijk: syste men verschillen, maar de mensen zijn hetzelfde. "Gorbatsjov is a good diplomat, but...that's what I say". Meer heeft Tanja niet te melden over haar poli tieke denkbeelden. Ze zegt te be schikken over een paspoort en een uitreisvisum. Ze wil naar haar vrienden in Engeland, maar heeft geen geld. Ze denkt dat de 'rijke westerling' daar wel wat aan kan doen en zij heeft natuurlijk ook wat te bieden. Het Westen is laaiend enthousiast over de perestrojka en de glasnost van Gorbatsjov, maar in de Sovjetu nie proberen veel mensen het land te ontvluchten. Van de gezichten van de mensen op straat is af te le zen dat ze niet gelukkig zijn. Onver schillig stappen ze voort, geen cen timeter wijkend voor tegemoetko mende voetgangers. In de theesalon staan ze zwijgend in de rij te wach ten tot ze aan de beurt zijn, niemand praat, niemand lacht. Alleen de partijbonzen hebben plezier, die zorgen goed voor zich zelf. Tijdens het diner-dansant in het Dnjepr Hotel gaan een paar par- tljfUnctionarisssen in ouderwetse, net iets te krappe, grijze pakken to taal uit hun bol op de muziek van het bandie. Ze zitten tot aan hun kruin onder de vodka. Voor een boekhandel in de druk ke hoofdstaaf van Kiev word ik plotseling in gebrekkig Nederlands aangesproken: "Mag iek u fragen, bent u Niederlander?". De 20-jarige Alex heeft zich een Linguafooncur- sus Nederlands aangeschaft en is blij zijn lessen in praktijk te kunnen brengen. Alex is maar wat graag be reid iets van' de stad te laten zien en aan het eind van de middag volgt een uitnodiging om bij hem thuis te komen eten. Als hij afscheid neemt, drukt hij ons op het hart niet met onze tolken van onze ontmoeting te Alex heeft maar één doel voor ogen. Hij wil de Sovjetunie uit. Daarom volgt hij in de avonduren met nog een stel mensen een cursus de buitenwij- Engels. Met de kennis van die taal denken hij en vele van zijn klasge- kans te maken in het Troosteloos Alex woont in een ken van Kiev. De eenvormige, zeer slechte staat verkerende woon- notenL kazernes bieden een troosteloze Westen. aanblik. De balkonnetjes lijken ie- T der moment naar beneden tejeun- nen vallen. Een heden van het sociali metl In een oude lagere school zitten de volwassen leerlingen op veel te kleine houten stoeltjes achter veel laaélnkomen era- te lage 'essenaartjes. De schreeuwe- tis huisvesting krijlen. Maar die "ge leraar voor de klas zou het niet blemen^emensen°die een huis"voor ni0t onderhoud te groot gebrek aan w». Na de kernramp trokken 23.000 inw Tsjernobil naar Kiev. Er detecti- Raymond Chandler. Zo leren de Oekraïners dat 'Hooch' en wachthjst 'met 3^000'woning- illegaal gestookte whisky, want het verhaal van Chandler speelt tijdens de drooglegging in de Verenigde Staten. De Russische le raar vertrouwt volledig op het taal- taart STSTSt' f1*e Amerikaanse detec zoekenden Alex woont samen met zijn ou ders, zijn vrouw en zijn zoontje van anderhalf in de ruime flatwoning, brood met knoflooksaus, «atliiir tiveschrijver. Zijn leerlingen hopen natuur- Qoit de ys h(?t beloofde land te be_ indruk. En dan komt de aap uit f6*™. Boven het schoolbord mouw. Via ons wil hij het land uit Len.n de verrichtingen van n te komen. Kunnen wij niet voor ln de g officiële uitnodiging zorgen. Het liefst wil hij naar Nederland, "De mensen hier zijn beesten". Alex is bang voor een tweede re- volutie en die zal volgens hem met geweld gepaard gaan. Daarom wil jf hij weg. Eerst alleen. Vrouw en kind ÏSSs- -•»—j kunnen later volgen. Hoe hij het hlnffrn denkt te redden in bij voorbeeld Ne- derland, weet hij niet. Maar alles js beter dan hier". Hij heeft wat vage contacten met Paraplu Op het Leninplein in het centrum I Kiev drommen de mensen op Ze verzame- De groen-witte nationale vlag wappert voor het stadhuis van Kiev. Het len zich in groepjes rondom spre- nationalisme is nooit verdwenen en is de laatste tijd weer sterk toegeno de onafhankelijkheidsbe- men. (foto gpd> het leger doen mee. Roech Jraplu voor allerlei Oekraïnse orga- varkensfokkerij de- Op het laatste congres van Roech ringen in de Sovjetunie zijn niet varen 200.000 leden. Trofimov openbaar, maar het is ons toege- ninste staan een blik te werpen in de raad- i de zaal. Wanneer de denkt zich met mocratie' legt. perschef Laroslav Oekraïne. Dat blijkt uit de resulta- staanbare discussie oplaait, werkt Limburg, zwart werken in ons land in leven te kunnen houden. Hoe hij aan een verblijfsvergunning voor zichzelf en zijn gezin moet komen, weet hij ^dtMet Trofimov uit in het bouwvallige hoofdkwartier van de organisatie, Roech waar het op de gangen naar urine ruikt en waar druk in en uit gelopen n door in de VS en Ca nada levende Oekraïners gefinan- apparatsjik cierd fax-apparaat probeert Roech sche bewind keren, de rest i recente verkiezingen, geen politieke partij. De drang de deur uit beweging maakt wel deel uit het Democratisch Blok, een nog grotere koepel zich tegen het centrale communisti- met zachte Alle belangrijke posten in de Sov- m-ganisatiês'die pfrt," Maar dat lijkt in de toekomst te de wereld te interesse de onafhankelijkheids strijd in de Oekraïne. De beweging heeft goede contacten met Solidari- Dit Democratisch Blok heeft bij £>an veraderen. Jrofimov: -De r de Op- "™r de laatste verkiezingen perste Sovjet in 15 van zingsdistricten in Kiev gewonnen. vuui vu- moeten capabel zijn de 21 verkie- hun functie- communisten hun werk goed doen, kunnen z 2 wat c Polen en met de Baltische ïn'lret'Oekrïmsê ^lementheeft betreft blij ven zitten;. Maar Trof. staten. Roech herbergt voormalige het Democratisch Blok 32 procent communisten, anti-communisten, - - x-politieke gevangenen en allerlei steekt niet onder stoelen of de'zèteis" De3Óoiedë1 teUende banken dat er koppen zullen rollen - - er ook met-partijleden op sleutel gemeenteraad van Kiev bestaat minderheden als Polen en joden. de laatste verkiezingen Trofimov drukt ons op het hart uit leden van het Blok dat het doel van Roech democratie andere helft uit leden va is en niet onafhankelijkheid. "Wij munistische Partij, zijn geen seperatisten. Maar demo- 0,- cratie is alleen mogelijk door onaf- ot61Tim6n de helft P°sities moeten komen. de De communisten verdedigen on- de Com- dertussen hardnekkig hun positie. Zo verzocht de Partij de plaatselijke avondkrant kritische verhalen te - - publiceren over Roech. "Dat heeft hankelykheid van Moskou Trofi- Het Democratisch Blok eist de bur- de redactie geweigerd", zegt ad- mov lijkt zichzelf tegen te spreken, gemeesterspositie op en wil ook en- junct-hoofdredacteur Olexander Er zijn ook tekenen die er op wijzerr '--1J1 dat Roech wel degelijk een nationa listische beweging is. Boven de in gang van het hoofdkwartier wap pert de groen-witte Oekraïnse vlag en alle Roech-aanhangers dragen op wijzen kele wethouders leveren. In de Sov- Bilyk. Zijn krant heeft een oplage jetunie kiest de gemeenteraad uit zijn midden een burgemeester. Aangezien de stemmen in de raad jen: Russisch staken door de gelijke verdeling de zetels over Blok-leden en De raadszaal van Kiev, waar 300 in het openbaar overigen.s groen-wit speldje. Ook in de communisten, komt men er niet toe Tweede Wereldoorlog speelde het een eerste agenda op te stellen, nationalisme in de Oekraïne een Daarop moet ook de procedure voor grote rol. Dat was ook de reden dat het kiezen van een college van de binnenvallende Duitsers als een gemeester en wethouders aan de ui- gemeenteraadsleden vergaderen. Niet soort bevrijders werden binnenge- de komen en ook dat levert de nodi- (foto gpd) haald in deze Sovjetrepubliek. ge problemen op. De raadsvergade- 520.000 exemplaren schijnt zes keer per week in twee ta- Oekraïns. Twee derde van de oplage verschijnt in het Russisch, eenderde in het Oek- raïns, maar er is een tendens dat steeds meer mensen de Oekraïnse editie gaan lezen, het nationalisme bur- leeft sterk. In 1986 werden er nog 200.000 kranten verkocht. Kiev, de hoofstad van de Oekraïne, verzorging voor de slachtoffers, van herdacht gisteren ook de ramp in de kerncentrale van Tsjernobil. Duizenden wie er 23.000 naar Kiev verhuidsen. Ook brandden ze kaarsen. eisten betere medische (foto AP) "Wij schrijven over alles wat er in de stad leeft. We hebben de laatste tijd veel dingen gedrukt die vroeger niet konden. Zo schrijven we over de ombouw van de Partij. Dat maakt ons populair", verklaart Bi lyk de groei van zijn krant. "Onze hoofdredacteur is zelfs in de ge meenteraad gekozen. In 1989 ont vingen we 85.000 brieven van lezers. Dat is een manier om met de Partij te communiceren". In Kiev ver schijnt nog een lokaal dagblad. Dat vervult meer de functie van officieel partijorgaan. Maar ook de krant van Bilyk heeft banden met de Partij. De hoofdredacteur geeft toe dat het nog steeds moeilijk is om over het Democratisch Blok te schrijven. In de kop van de krant bovenaan de voorpagina staat ook dat de krant een orgaan is van Partij en gemeen teraad. De redactie voert nu strijd om het woord Partij uit de kop te krijgen. Woorden Gorbatsjov is in het Westen popu lairder dan in eigen land. Dat zegt ook Roech-voorman Laroslav Trofi mov. In de Oekraïne is de president zeker niet geliefd. Trofimov: "In het Westen is Gorbi de man die Sachar- ov vrij,liet en de kernraketten uit Europa weghaalde. Het enige wat hij wil, is het Sovjetrijk in stand houden. Maar wij willen niet langer een kolonie zijn. Gorbi heeft alleen woorden, geen ideeën. In vijf jaar tijd is er niets gebeurd". Maar nu kunnen we toch maar in alle vrijheid met hem praten. "Dat kon een paar jaar geleden ook. Goed, er is wat meer vrijheid, maar we hebben geen glasnost, maar persvrijheid nodig. En we willen een vrije-markteconomie en geen socialistisch economisch systeem. Alles is slecht in dit land. Onder de ze omstandigheden kunnen men sen eigenlijk niet leven. Daarom is Roech er om dat te veranderen". Volgens Trofimov gebeurt dat zon der geweld. De tijdelijke communistische burgemeester van Kiev, mevrouw Jalina Mengeres, ziet niets in onaf hankelijkheid voor de Oekraïne. "Alle Sovjetstaten zijn economisch met elkaar verbonden", zegt ze. "Het verbreken van die banden heeft zeer negatieve gevolgen. Niet alleen voor de staten die zich willen afscheiden, ook voor die dat niet willen. Ik hoop dat er hier geen toe standen zoals in de Baltische staten komen. Hopelijk zegeviert het ge zond verstand".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2