Politie pakt fors uit bij opsporen milieudelicten Twintig procent kinderen last van CARA 'Gezeul met pasgeboren baby's gevaarlijk' Studenten 'exotische' talen maken minder kans op baan 'Gedragscode voor publikatie onderzoeksresultaten gewenst' (Duö ilicutos VRIJDAG 27 APRIL 1990 Van de Scheur stapt al weer uit Leidse universiteitsraad LEIDEN Voormalig AbvaKa- bo-voorzitter J. van de Scheur stapt uit de Leidse Universi teitsraad. In een brief aan de voorzitter van de raad kondigt hij zijn vertrek aan. Als reden voert hij aan de werkzaamhe den voor de raad niet te kunnen combineren met zijn werk als lid van de gemeenteraad in Rot terdam waar hij dinsdag wordt geïnstalleerd. Van de Scheur werd in sep tember vorig jaar tot buitenuni versitair lid (bul) van de univer- steitsraad benoemd. Die benoe ming zorgde destijds voor veel opschudding, omdat niet alle le den van de universiteitsraad zich met zijn benoeming kon den verenigen. Oud-onderwijs minister Deetman was even eens tegen de benoeming van de vakbondsman. Zijn opvolger Ritzen ging uiteindelijk wel ak koord met de voordracht. Al tijdens zijn deelname aan het werk van de universiteits raad kreeg Van de Scheur kri tiek te verduren. Zo zou hij te dikwijls schitteren door afwe zigheid. Hij deed die kritiek af met de toezegging dat hij meer tijd voor de universiteitsraad zou kunnen vrijmaken als hij eenmaal AbvaKabo-voorzitter- af zou zijn. Zijn lidmaatschap van de Rotterdamse gemeente raad heeft hem nu doen beslui ten het Leidse avontuur maar af te sluiten. AMSTERDAM/LEIDEN - Het te kort aan plaatsen in academische centra voor verloskunde en zuige lingenzorg heeft regelmatig 'last- minute overplaatsingen' vlak na de geboorte van een kind tot gevolg. Dat kan er toe leiden dat de moeder van een meerling één of meerdere kinderen pas enkele dagen later te zien krijgt omdat ze op verschillen de plaatsen zijn ondergebracht. Zulke overplaatsingen over lange afstanden zijn nadelig en soms zelfs gevaarlijk, zo stelt prof.dr. H. van Geijn uit Heemstede. Nauwe samenwerlviug tussen korpsen NOORDWIJK/REGIO De opsporing van milieudelicten in de regio Zuid-Holland- midden wordt nog voor het eind van dit jaar aanzienzienlijk verscherpt. De politiekorpsen gaan nauw samenwerken en gaan aan de hand van projec ten de verschillende vormen van milieuvervuiling te lijf. De Noordwijkse korpschef Wegman vindt dat de politie ook in eigen-huis r ombouwen voor gasverbruik, geen batterijen meerweggooien, etcetera. LEIDEN Juist voor studenten die 'exotische' talen als Chinees. Ja pans. en Koreaans studeren, wordt vanaf dinsdag een driedaagse ba- nanmarkt georganiseerd. Op de ba- nenmarkt zijn verschillende bedrij ven uitgenodigd en wordt gehou den in de Hooglandse Kerk in Lei den. Het is de tweede keer dat bedrij ven en letterenstudenten op deze manier met elkaar kennis kunnen maken. "De banenmarkt dwingt studenten zich bewust na te denken over waar ze na hun studie willen werken. Ze moeten wat verder kij ken dan de vertaalbureau's", aldus mede-organisator mevrouw K. de Witte. Dat geldt met name voor studen ten van exotische talen. "Zij hebben vaak een minder omlijnd beeld van waar zij later kunnen gaan werken. Toen er nog klein aantal studenten was die deze talen studeerde, kon den zij wetenschappelijk werk ver richten. Met de huidige aantallen wordt dat echter steeds moeilijker. Daarom moeten juist deze studen ten zich in een zo vroeg mogelijk stadium orienteren", aldus de Wit te. Het doel van de banenmarkt is een wederzijdse kennismaking tus sen de studenten en het bedrijfsle ven. Op de eerste dag houden ver schillende bedrijven een voor dracht en heeft een algemeen ka rakter. Deze dag is bedoeld voor alle letterenstudenten. De twee laatste dagen is voor der de-en vierdejaarsstudenten. De stu denten moeten een beeld geven van hun interesses en mogelijkheden in een curriculum vitae. Bedrijven kiezen van te voren uit met welke student ze een persoonlijk gesprek willen voeren. Ook worden er groepsgesprekken gevoerd. Volgens De Witte komt het zelden voor dat studenten als gevolg van een gesprek kans maken op een baan bij het bedrijf. "Toch is het nuttig omdat iemand heeft kunnen proeven aan een bedrijf en weet wat van hem of haar wordt verwacht". Een ander doel van .de banen markt is bedrijven het negatieve imago van de letterenstudent afhel- Groei aantal banen in Zuid-Holland DEN HAAG/REGIO - De werkge legenheid in een belangrijk deel van de provincie Zuid-Holland is vorig jaar fiks gegroeid. Bijna 15.300 men sen meer dan in 1988 werkten vorig jaar 15 uur of meer. De stijging geldt voor de gemeenten ingeschreven bij het Bedrijven Register Zuid- Holland (BRZ). De Haagse regio. Dordrecht en Delft vallen hierbui ten. Vooral de bollenstreek, het West- land, de Rotterdamse regio. Drechtsteden en de Alblasser- waard/Vijfheerenlandennd ver toonden vorig jaar een sterkere groei dan het jaar daarvoor. Van Geijn zei dit tijdens de inau gurele rede die hij vanmiddag hield ter gelegenheid van zijn benoeming tot bijzonder hoogleraar obstetri sche perinatologie (wetenschap van Zo kan er een 'mestactie' komen, kunnen garages onder de loep wor den genomen en kan worden geke ken naar het illegaal storten van huisvuil. Naast de speciale acties moet iedere politieman de controle van het milieu doorlopend tot zijn taak rekenen. De extra aandacht voor het milieu is niet zo maar uit de lucht komen vallen. Begin 1989 werd er binnen het georganiseerd overleg tussen de politiekorpsen al een portefeuille milieu gecreëerd, bemand door de korpschef E.F. Wegman van de ge meentepolitie Noord wijk. Luttele maanden later lag er een beleids plan op tafel voor het verbeteren van de manier waarop de politie milieudelicten opspoort. Wegman: "Binnen de politiekorp sen leefde duidelijk de wens om het milieu een hogere prioriteit toe te pen. De Witte: "Bedrijven hebben een beeld van de letterenstudent uit de jaren zestig voor ogen en denken dat een student alleen de taal kent". "Dat idee is achterhaald. Er wordt ook aandacht besteed aan bijvoor beeld informatica, geschiedenis en algemene informatie van het land. Letterenstudenten zijn overal inzet baar". Bedrijven die onder andere mee werken aan de banenmarkt zijn banken, een automatiseringsbe drijf. een uitzendbureau, een lande lijke krant, en een uitgeverij. bijzondere gevallen rondom de ge boorte) aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Ook bij het Academisch Zieken huis in Leiden komt het enkele ke ren per jaar voor dat couveuse-ba by's moeten worden overgebracht naar andere academische zieken huizen of dat kinderen van elders in Leiden tijdelijk worden onderge bracht. "Het is een bekend feit dat er in Nederland een tekort is aan plaatsen voor de opvang van te vroeg geborenen", aldus een voor lichter van het AZL. De bijzonder hoogleraar noemt de onzekerheid of intensieve zorg rond de geboorte in het centrum waar de moeder is opgenomen, tot de mogelijkheden behoort, zeer on- kennen, niet in het minst omdat het milieu sociaal gezien steeds belang rijker wordt. Er wordt door de af zonderlijke korpsen nu ook al heel wat aan het milieu gedaan, maar door regionaal samen te werken kun je met dezelfde mankracht veel meer bereiken. Bovendien houdt het milieu niet op bij de gemeente grens en ligt samenwerking dus voor de hand". Omdat naar zijn zeggen de politie niet voldoende deskundigheid op het gebied van het milieu in huis heeft en iemand zich zal moeten be zighouden met de planning en voor bereiding van de acties, is bij het ministerie van sociale zakeji en van justitie een subsidieverzoek inge diend. Onlangs kreeg de politiere gio de gevraagde 360.000 gulden toegekend, zodat de komende vier jaar een zogeheten handhavings- deskundige de regionale samen werking tussen de politiekorpsen kan helpen bevorderen en ook kan adviseren bij het uitoefenen van^de milieutaken. Wegman verwacht dat de man of vrouw nog voor de zomer kan wor den aangesteld. Het eerste half jaar dat hij of zij in dienst is, wordt ge bruikt voor voorbereiding, vanaf dat moment volgen de verschillen de projecten elkaar in hoog tempo op. Aandacht spreiden 'Projectmatig werken' betekent al lerminst dat alle aandacht op één onderwerp wordt gericht. De ver keerspolitie kent een verglijkbare .werkwijze. Het komt voor dat gedu rende enkele weken de alcoholcon trole extra aandacht krijgt. Een ver gewenst. Het tekort aan plaatsen is volgens Van Geijn een gevolg van een toenemend aantal geboorten van baby's die intensieve zorg no dig hebben. Die toename wordt on der andere veroorzaakt door moder ne medische ontwikkelingen, zoals in-vitro-fertilisatie (reageerbuisbe vruchting), waardoor het aantal ge boorten van meerlingen is toegeno- Daarnaast is de grens van de le vensvatbaarheid van pasgeborenen verder verlaagd als gevolg van de ontwikkelingen op het gebied van de intensieve zorg. De zorg voor moeder en kind verschuift boven dien steeds meer van algemene naar academische ziekenhuizen, aldus Van Geijn. keerd-parkeerder in die tijd moet evenwel niet verwachten dat de po litie dat dan wel door de vingers zal zien. Bij de milieutaken ligt het niet anders. Een actie gericht op juiste verwerking van chemisch afval be tekent niet dat een illegale stort van het een of ander onopgemerkt zal blijven. Voor Wegman staat als een paal boven water dat er de komende ja ren meer mankracht 'op het milieu moet worden gezet'. "We streven er naar in een paar jaar tijd een pro cent van de politiecapaciteit doorlo pend voor het milieu in te zetten. Daar komt nog eens een half pro cent van de capaciteit voor handha ving van de bijzondere wetten bo venop. Op de 2000 man die de regio Zuid-Holland-midden telt, is dat in totaal toch 30 man". Omdat voor de milieutaak extra geld van de over heid beschikbaar komt. hoeft er niet op de mankracht, die voor an dere politietaken wordt ingezet, te worden beknibbeld. De komende tijd wordt boven LEIDEN - Biowetenschappers en journalisten moeten gedragscodes opstellen voor het presenteren van onderzoeksresultaten in de media. Dat vindt de stichting Bio-weten- schappen en Maatschappij in Lei den naar aanleiding van de recente uitlatingen van de Eindhovense hoogleraar Buck over een genees middel tegen aids. "Bij de presentatie van hun resul taten zullen wetenschappers altijd rekening moeten houden met het tijdsverschil tusen vondsten in het laboratorium en de mogelijke in voering van toepassingen. Het ver onachtzamen van de lange weg van experimenten met proefdieren en met de mens om een mogelijk mid del te testen is wetenschappelijk onverantwoord en ethisch laak baar". Volgens de stichtng hadden de onderzoekers in dit geval kun nen voorzien dat zij valse hoop zou den wekken bij seropositieven en aids-patiënten. dien iedere politieagent in het dis trict meer milieubewust gemaakt. "Net zo logisch als het is een brand je te melden, moet het normaal zijn dat een vermoeden van een milieu delict direct wordt doorgespeeld. De politieman moet doorlopend op het milieu letten". Om dat bewustzijn te verbeteren GRONINGEN De minister vap Onderwijs J. Ritzen stelt een com missie in die zich gaat buigen over de problemen rond de assistenten- in-opleiding. de jonge onderzoekers aan de universiteiten. De commis sie moet een inventarisatie maken van de problemen en met name ook oplossingen daarvoor aandragen. De landelijke organisatie van assis tenten gaat meedoen aan het werk van deze commissie. Dit is het resul taat van een gesprek tussen minis ter Ritzen en de onderzoeks-assis- tenten, de aio's. Het gesprek vond plaats naar aan leiding van het kort geding dat de Volgens Jo^ce Birfelder van de stichting Bio-wetenschappen en Maatschappij hebben vooral labora torium-onderzoekers er nogal eens een handje van om met hun resulta ten te snel naar buiten te komen. "Wat dit betreft zijn de onderzoe kers van de Leidse universiteit een goede uitzondering. Dat komt om dat zij veelal klinisch onderzoeker zijn die in het AZL dagelijks met pa- tienten te maken hebben". Volgens Bilfelder moeten weten schappers rekening houden met het feit dat onderzoeksresultaten in een reageerbuis nog zo mooi kunnen zijn, maar dat onvoorziene omstan- wordt er ook op de politiebureaus zelf meer aan het milieu gedaan. Wegmnan geeft een paar voorbeel den van zijn eigen korps: "Alle au to's worden binnenkort omge bouwd voor gas, we gaan op het bu reau meer energie besparen en gaan ook hier letten op dingen als batte rijen, de kopieermachine en zo". Minister Ritzen stelt commissie in voor oplossen problemen aio's landelijke organisatie van assisten ten enkele weken geleden tegen mi nister Ritzen heèft aangespannen. In dit kort geding eiste zij dat de sa larissen worden verhoogd tot het ni veau van het minimumloon. Ook digheden die resultaten heel anders kunnen doen uitpakken. "Ook journalisten moeten zorg vuldiger te werk gaan. Toen Buck in het NOS-journaal zjn vinding be kend maakte, had er meer hoor en wederhoor moeten woden toege past. Als journalist moet je zeker in zo'n geval beslagen ten ijs komen. Nog eens navraag doen bij collega's wetenschapsjournalisten. Volgens mij is dat in dit geval te weinig ge beurd". De stichting Bio-wetenschappen en Maatschappij zal bij de weten schappelijke verenigingen en de or ganisaties van journalisten aandrin gen op een snelle invoering van een gedragscode. Ontsluitingsweg vuilverbranding nog een probleem LEIDEN - De ontsluitingsweg naai de vuilverbranding die de bewo ners van Groenoord-Noord wensen, kan niet op korte termijn worden aangelegd. Om de weg te verwezen lijken moet namelijk het bestem mingsplan voor dit gebied worden gewijzigd. Een dergelijke procedu re kost al gauw een jaar. De weg kan daardoor geen oplossing bieden voor de verkeersoverlast die ont staan wanneer de vuilverbranding half juli is omgebouwd tot overslag plaats. De gemeente Leiden heeft eerder voorgesteld om de ontsluitingsweg aan te leggen over het terrein van de Groenoordhallen. De omwonenden hebben deze oplossing afgewezen omdat de route slechts toegankelijk wordt voor de wagens die vuil af- en aanvoeren naar de overslag. Het overige verkeer zou dan gedwon gen zijn gebruik te maken van de betrekkelijk smalle straten in Groenoord-Noord. De bewoners hebben daarom het idee geopperd de ontsluitingsweg aan te leggen over een terrein achter de Groenoordhallen. in het verleg de van de nu doodlopende Hallen- weg. Deze weg zou volgens hen zon der problemen kunnen worden opengesteld voor alle verkeer. Ambtenaar H. van Zeijl van de ge meente Leiden meent echter dat het plan van de bewoners niet is te ver wezenlijken binnen een paar maan den. Voordat het bestemmingsplan is gewijzigd en de weg klaar is. zou den de bewoners ruim een jaar lang 30 grote vuil-transportwagens per dag door hun wijk moeten tole reren. Van Zeijl meent overigens dat de verkeerslast in de wijk wel zal meevallen wanneer de vuilwa- gens eruit zijn verdwenen. eiste zij dat de rechtspositie gelijk wordt gesteld aan die van de rest van het universitair personeel. In het onderhoud deelde de mi nister overigens mee dat hij nog steeds vasthoudt éan het plan om het enkele jaren geleden ingevoer de stelsel van assistenten-in-oplei- ding af te schaffen en deze jonge on derzoekers die slechts voor vier jaar bij een universiteit werken, de sta tus van student toe te kennen. De landelijke assistentenvereni ging heeft overigens hoger beroep aangetekend tegen het vonnis in het kort geding. De rechtbank in Den Haag heeft de eisen afgewezen. Basisgezondlieidsdienst doet onderzoek op twee Leidse scholen LEIDEN De basisgezond heidsdienst in Leiden is met een onderzoek bezig naar de oorza ken van CARA onder leerlingen van het basisonderwijs. De dienst heeft een enquête verricht onder 260 kinderen van twee Leidse ba sisscholen. "We willen kijken we of we met dit onderzoek een ver band kunnen aantonen tussen het schoonmaken van scholen en de ziekte", aldus H.M. Gijsman, medewerkster van de dienst. Uit het onderzoek blijkt dat on geveer twintig procent van de kinderen van de twee scholen last hebben van irritatie aan de lucht wegen. Vij f procent heeft last van een ernstige vorm van CARA. Gijsman: "We proberen er achter te komen wat precies de proble men en oorzaken zijn. We willen het onderzoek over drie tot vier weken afronden". door Jane de Reuver Oudercomités en tal van orga nisaties uit het onderwijs en de gezondheidszorg hebben vorige week een brandbrief aan de rege ring en Tweede kamer gestuurd, waarin bezorgdheid wordt uitge sproken over de bezuinigingen die op de schoonmaakkosten zijn doorgevoerd. Mevrouw H. Bosscher uit Lei den is lid van een oudercomité en heeft de brief mede-ondertekend. Bosscher: "Ik heb vier kinderen op de Haanstraschool in Leiden en allemaal hebben ze last van aandoeningen aan de luchtwe gen. Het is moeilijk om aan te to nen dat er een verband bestaat tussen het schoonhouden van scholen en de klachten. Mijn oud ste twee kinderen zijn elf en ne genjaar en gebruiken nu constant Er wordt veel te weinig geld uitgetrokken om de scholen goed schoon te maken. CARA-patiënten ondervinden in toenemende mate last van de stoffige gangen en lokalen. (foto Jan Holvast) medicijnen. Maar vroeger tijdens schoolvakanties merkte ik dat de klachten minder erg waren en konden ze zelfs stoppen met de medicijnen". Als ander voorbeeld dat er wel degelijk een verband bestaat, ver telt ze dat haar kinderen minder klachten hadden toen ze naar een nieuw schoolgebouw gingen. Bosscher: "In het nieuwe gebouw was alles schoon. Nu is het pand twee jaar in gebruik en de kinde ren moeten zwaardere medicij nen gebruiken, omdat alles steeds stoffiger wordt. Ik heb ove rigens geen kritiek op het schoon maakbedrijf dat de school schoonmaakt, of op de school. De schoonmakers kunnen alleen de hoognoodzakelijke dingen doen. Het rijk bepaalt hoeveel wordt uitgetrokken voor het schoon houden van schoolgebouwen via het zogeheten Londo-systeem. Er is een schema per school gemaakt waarin wordt vastgesteld hoe vaak per jaar iets moet worden schoongemaakt. Er wordt onder scheid gemaakt tussen de ver schillende functies van lokalen en in het soort onderhoud. Vegen Directeur J.M. van Steyn van schoonmaakbedrijf Adas in Lei den verklaart hoe het systeem in praktijk werkt: "Eigenlijk zou den we een raam één keer in de maand moeten wassen. Voor het wassen van de ramen staat in het Londo-systeem echter drie maal per jaar. Nu al is het aangezicht van de school niet goed. Zo is het ook met de vloeren vegen. Daar voor staat per lokaal ongeveer vijf tot zes minuten per dag. Dan kan je toch niet om de pootjes ve gen"? J.L. Arnst, bedrijfsleider van het schoonmaakbedrijf, voegt er aan toe: "Wij merken ten zeerste dat er wordt bezuinigd op het budget voor het schoonhouden van scholen. Voor een school met pakweg acht of negen klassen, een aula, een gang en toiletten is een budget voor twee uur per dag. Moet je je voorstellen dat in een klaslokaal vaak veel zand ligt dat afkomstig is van buiten of uit een zandbak in de klas". Toch vindt Arnst dat de basisscholen 'aan vaardbaar' 'schoon zijn. Op dit moment is er geen verbe tering in zicht, zolang de Londo- normen op het huidige niveau blijven. Directeur Van Steyn van het schoonmaakbedrijf: "Als we zo goed schoonmaken dat CARA- patiëntjes geen last hebben, is het Londo-systeem geen haalbare kaart en heb je bijna het dubbele budget nodig. Of ze moeten spe ciaal voor deze kinderen een apar te school inrichten. De werkge versorganisatie van schoonmaak bedrijven heeft contact met de minister om de normen bij te stel len". Adas is één van de schoon maakbedrijven dat schoolgebou wen van de gemeente Leiden on der zijn hoede heeft. Andere be drijven zijn Cemsto en De Zijl. Zelf schoonmaken Ouder Bosscher vertelt dat zij met een aantal ouders voor de paasvakantie de school van haar kinderen heeft schoongemaakt. "Tijdens het schoonmaken merk te ik pas hoe ontzettend vies het is. De schoonmakers kunnen al leen komen daar waar het vuil zichtbaar is. Op boekenplankjes en in de poppenhoek komen zij alleen in de grote vakantie. Het is niet alleen ongezond voor kinde ren met CARA, maar voor alle kinderen. Zo'n extra schoon maakbeurt door ouders en leer krachten gebeurt wel vaker voor een vakantie. We kunnen er na tuurlijk niet aan beginnen om da gelijks schoon te gaan maken op scholen. Dan denkt de rijksover heid 'het gaat goed toch goed, waarom klagen jullie zo'? Je moet wachten tot het verschrikkelijk erg is, wil het doordringen". - Hoeveel kosten werkstakingen den arbeiders Eene bijdrage tot de beantwoor ding dier vraag geven de vol gende cijfers, die ontleend zijn aan de „Statistique génerale de la France." Gedurende 1886 hadden er in Frankrijk 161 werkstakingen plaats. Deze hadden een gezamenlijken duur van 1787 dagen, terwijl het aan tal daarbij betrokken werklie den 19556 bedroeg. Het aantal arbeidsdagen, dat verloren ging, was 445,974; Rekent men den arbeidsdag op 3 fr., dan vindt men, dat de werkstaking aan de gezamenlij ke arbeiders 1.337,922 fr. gekost heeft. En wat bracht den arbei ders dit offer op? De oorzaken waren voor het meerendeel loon- quasties. En nu vinden wij dat van de 161 werkstakingen er slechts 25 volkomen ten gunste van de werklieden uitvielen. Ge durende 1886 hebben dus 161 werkstakingen met eene opoffe ring voor de arbeiders van 1 3/4 millioen fr. slechts tot gevolg ge had, dat in 25 gevallen een loons- verhooging is toegestaan. Er is dus reden te waarschuwen: be zint eer gij begint! Vijfti9 jaar geleden: - Naar wij vernemen is B. Wal- laart van U.V.S. aangewezen als midhalf van het Zwaluwen-elf tal, dat op Woensdag 8 Mei te Luik tegen de Roode Duivels zal spelen. - Gisteren tusschen twaalf en één uur heeft zich boven Lisse, Hillegom en het Noord-Westelijk deel van den Haarlemmermeer polder een onweersbui ontlast, welke gepaard ging met hagel. De hagelsteenen waren zeer groot en talrijk. Enkele hadden een doorsnede van ruim een cen timeter, hetgeen overeenkomt met de grootte van een mussche- nei. Uiteraard heeft deze neer slag ernstige schade aangericht aan de te velde staande bolge- wasschen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15