TAD LEIDEN 'Van der Molen kreeg geen tijd opdracht af te maken' 5Leiden vleugellam zonder vrijwilligers9 LEIDSCH DAGBLAD Ouderen verwijderen graffiti in Noord Congresbureau: geen congressen voor Shell Weinig bezoekers verwacht op expositie over geslachtsziekten verhuur VRIJDAG 27 APRIL 1990 Burgemeester Goekoop aan adres van PvdA: LEIDEN - Burgemeester Goe- len, "niet de gelegenheid hebt ge- koop betreurt het besluit van de kregen om je opdracht af te maken. PvdA-fractie om wethouder Anderhalf jaar is te kort om iemand te beoordelen aldus Goekoop, die erop wees dat hem in Amsterdam als VVD-wethouder hetzelfde was overkomen. Daaraan zat uiteindelijk ook een goede kant aan, meende Goekoop. "Als Jan Schaefer mij niet had weg gestuurd omdat ik VVD'er was, was ik nooit burgemeester van Leiden geworden". Van der Molen ging zelf ook nog even in op haar gedwongen vertrek. "Ik heb het gevoel dat ik in de raad wat meer steun had dan in mijn ei gen fractie", constateerde zij. Bovendien bekritiseerde zij het feit dat de fractie nooit kritiek had uitgeoefend op haar functioneren als wethouder, maar pas toen Van Rij kandidaat werd voor deze func tie haar aan de kant had geschoven. "Ik heb altijd begrepen dat het ont breken van kritiek het grootste compliment was dat je in de PvdA- fractie kunt krijgen. Sinds kort weet ik dat ik daarover iets genuan ceerder moet denken". Ook scheidend wethouder Tesse- laar hield een kort rede. Hij zei zich persoonlijk niets aan te trekken van de kritiek 'dat socialistische ge meentebestuurders te weinig con tact met de burgers hebben gehad. "Ik voel mij niet aangesproken als men zegt dat wethouders de wijken in moeten. Ik ben veelvuldig de wij ken in geweest en heb daar geluis terd naar de burgers. Ik heb er moe ten luisteren", zo zei Tesselaar gis teravond in een korte toespraak tij dens de laatste raadsvergadering die hij als wethouder meemaakte. Op die vergadering werd afscheid genomen van dertien raadsleden die na 1 mei, als de nieuwe gemeen teraad wordt geïnstalleerd, niet te rugkeren. Burgemeester Goekoop memoreerde dat het lang geleden is dat zo'n groot aantal raadsleden - Van der Molen aan de kant te schuiven. Hij heeft ook kritiek op dat besluit: "Zij nam in sep tember 1988 een buitengewoon moeilijke portefeuille over met veel oud zeer en met veel pro blemen op persoonlijk en op managementsvlak. Zij heeft ge probeerd die problemen op menselijke wijze te willen op lossen en is een heel end geko men". Goekoop zei dat gisteravond tijdens de laatste vergadering van de 'oude' gemeenteraad. Op 1 mei treedt de nieuwe raad aan. Volgens de eerste burger van Leiden kost menselijk heid tijd "en die tijd heeft de PvdA- fractie haar niet willen geven. Ik be treur het dat jij", aldus Goekoop di rect aan het aclres van Van der Mo- Politie vordert auto en palet bromfietsdief LEIDEN De Leidse politie heeft gisteravond op de Lange- gracht een bromfietsdief aange houden, nadat zij een auto van een burger had gevorderd. Twee te voet surveillerende agenten zagen rond 20.00 uur op de Lange Mare hoe een 21-jarige Leiderdorper een bromfiets stal. De politiemensen konden de man te voet niet meer achterha len, waarna zij een binnenstad bezoeker om zijn auto vroegen. Met die wagen werd de dief op de Langegracht achterhaald. deels gedwongen - de raad verliet. "Het leek de laatste tijd wel of er sprake was van een lawine van sneeuw die niet meer was te stop pen", aldus Goekoop. In een toespraak concludeerde de burgemeester dat er de afgelopen vier jaar veel is gerealiseerd, on danks bezuinigingen die door het rijk en de gemeenteraad waren op gelegd. Maar aan de andere kant constateerde Goekoop dat er ook veel tragiek is geweest, vooral in de laatste maanden. Hij herinnerde aan de schouwburgaffaire waar door VVD-wethouder Kuijers moest aftreden en aan het verdwij nen van Van der Nat (VVD) en Van der Molen (PvdA) als wethouders. Aiiti-Shell actie LEIDEN Om Shell alsnog te be wegen zich terug te trekken uit Zuid-Afrika wordt zaterdag 28 april een manifestatie gehouden op het Stadhuisplein. Er is een programma samenge steld met onder meer toespraken, dansgroepen en muziek. Ook wor den informatiekraampjes ingericht. Het programma is als volgt: 11.00 uur optreden jazzrock-band Hairy Teeth; 12.00 uur optreden zanger Paul van Gent; 13.00 uur hardcore Distributing Foresights; 14.30 uur de ska'reggaeband Odi Odi en tot slot om 15.30 uur Afro-Antillianse muziek van Djemga. LEIDEN - Onderen die graffiti, aangebracht door jeugdigen, ver wijderen vo.n muren en verkeers borden. In Leiden-Noord vormde deze schoonmaak de symbolische start van de actie 'Vandalisme is zinloos', een initiatief van de ge meentepolitie Leiden. Ieder jaar wordt door de politie een andere wijk gekozen waar aanvullende activiteiten gehou den worden naast een algemene actie. Dit jaar is Leiden-Noord aan de beurt. Volgens de politie is voor de maand mei gekozen, aan gezien in deze maand de meeste vernielingen geregistreerd wor den. In Noord is een flink aantal ac tiviteiten georganiseerd om het vandalisme de kop in te drukken. De ambtenaren van Civiele Wer ken gaan alle graffiti op de ver- keers- en verwijsborden in de wijk verwijderen en wekelijks een con trole-ronde doen. Wanneer er in de wijk iets wordt vernield, zal de gemeente de schade binnen 24 uur herstellen. Ook voor de jeugd zelf gaat de gemeente aan de slag. Alle speel plekken worden door de afdeling Groen opgeknapt. Daarnaast laat de politie per rondrit aan de jongeren zien welke vernielingen er in de wijk zijn aangebracht door vandalen. Verder hebben de directie sport en recreatie en de buurthuizen Groenoord, 't Spoortje en Mirt/Honken een foto/tekenwed strijd uitgeschreven, met als on derwerp vernielingen. Er zijn ver schillende prijzen te winnen, waaronder zwemabonnementen voor Zwembad De Zijl. De politie roept Leidenaars op het bureau te bellen telefoon nneer zij getuige zijn vandalisme. (foto Jan Holvast) Afscheid van Joop Kamphuis als directeur Stichting Welzijn LEIDEN - Sociale sommigen verwachten er absoluut geen heil van en anderen zien er wel degelijk brood in. Tot die laatste ca tegorie behoort Joop Kamphuis die hij. Het geld dat gisteren afscheid nam als directeur van Stichting Welzijn Leiden. Ter gelegenheid daarvan werd in De Waag gers die op de rand van het mini mum moeten leven, zonder veel perspectief'. Het gaat met die groep dan ook niet goed, meent sociale 1 LEIDEN - Het Leids Congresbu reau mag geen congressen organi seren voor Shell, omdat de olie maatschappij ook actief is in Zuid- Afrika. B en W van de gemeente Leiden, dat in het bureau samen- irkt met de universiteit, hebben sociale vernieuwing, het we begrip dat door het zittende ka binet is gelanceerd. Als man uit de welzijnspraktijk - acht jaar geleden kwam hij bij Stichting Welzijn en daarvoor was hij directeur van de welzijnsraad - WD-wethouder Van der Nat zegt hij zich bij het reeds verguisde verdere gesprekken met de het geen containerbegrip of politie- i meerderheid het Congresbureau oliemaatschappij. Volgens Van der ke slogan. verboden met Shell te onderhande len over de bijeenkomsten. Shell had het Congresbureau be naderd met de vraag of er in Leiden congressen konden worden gehou den. Het zou gaan om een groot aan tal bijeenkomsten, verspreid over een reeks van jaren. Het bestuur van het bureau durf de niet zomaar onderhandelingen te openen en besloot daarom contact te zoeken met het Leidse gemeente bestuur. B en W besloten daarop in meerderheid dat er in Leiden geen congressen van Shell mochten ko men. "We hebben het bureau ge vraagd te handelen in geest van het gemeentelijk anti-apartheidsbe- leid", verklaarde PvdA-wethouder Van Dongen gisteravond desge vraagd. Het bestuur van het bureau, waarin Leidse ambtenaren zitting Nat is het besluit van B en W moge lijk in strijd met de opstelling het kabinet dat eerder gemeenten dag uit als verbood een economisch voor- schappelijk keursbeleid te van bedrijven met contacten Zuid-Afrika. Bovendien vindt de denk vaak, als op WD dat eventuele activiteiten Zuid-Afrika helemaal geen rol n gen spelen bij gemeentelijke beslis- stad", singen. Al jaren stellen de liberalen Kamphuis voor zich op het standpunt dat het om buitenlands beleid gaat, dat door het rijk wordt gevoerd en waarvan de gemeenten zich verre moeten houden. nieuwing de gemeente toevalt, moet dan ook gebruikt worden voor de mensen die in de 'sociale versuk- symposium gehouden keling' zijn gekomen. Kamphuis ziet ondanks alles toch verschillende lichtpuntjes. Zo wees hij naar het convenant dat de ge meente sloot met JVC en Fokker over het in dienst nemen van lang durig werklozen en minderheden. Het project Maatwerk waarbij lang durig werklozen persoonlijk wor den opgezocht. Het toetreden van 70 bewonersgroepen tot het Leids Bewoners Platform. "De groepen in de wijken staan klaar, maar", zo voegde Kamphuis er aan toe, "dan moet de kloof die is gegroeid tussen burgers, woning bouwverenigingen en gemeente wel overbrugd worden, anders bre- het stadsbestuur vleugellam. Ik ken er straatgevechten uit tegen ar- In zijn toespraak verwees hij naar de honderden Leidenaars die dag in rijwilliger het maat- sociaal leven ten opzichte stand houden. "Zonder dit legioen i dag al die bur- rogantie en machtsdenken" de theoloog en jurist geving en de gemeente de plicht c initiatieven te honoreren en aai pakken, zo meent Kamphuis. Kamphuis gaat nu met de Aan de andere kant sloot Kamp huis ook niet zijn ogen voor de situ- hoewel hij zei geen afscheid te i atie waarin vele Leidenaars verke- men. "Morgen moet ik weer aan ren. "Het gaat om 20.000 Leidse bur- slag in de sociale vernieuwing". Joop Kamphuis heeft gisteren afscheid genomen als directeur i Stichting Welzijn. (foto Jan Ge wone schaar of verbandschaartje LEIDEN - Moet er een gewone schaar zijn of een verband- schaartje in een Leids kinder dagverblijf. Deze prangende vraag legde VVD-raadslid Geertsema zijn collega's voor tij dens de laatste raadsvergade ring van deze collegeperiode. Geertsema was uitgebreid ge doken in de verordening op de kindercentra in Leiden die re gelt dat ook particuliere centra aan bepaalde normen moeten voldoen. Volgens de liberaal wa ren sommige normen te soepel ('Een verbandschaar is iets heel anders dan een gewone schaar") en andere te streng. Zo vroeg hij zich af waarom er een speciale, kleine kinder-wc moet komen. Een kinderbrilletje (12,50 gul den bij Blokker, wist VVD-colle- ga Laila Driessen in de wandel gangen te melden) volstaat toch ook Wethouder Van Dongen moest het antwoord op vele vragen schuldig blijven. "Ik heb mij niet zo gedetailleerd bezig gehouden met de verordening als de heer Geertsema", bekende Van Don gen. De kwestie rond het brilletje of de kinder-wc kon ze wel uit de wereld helpen: "In het kader van het zelfstandig worden is het zelf op een wc kunnen klimmen be langrijk". Burgemeester Goekoop (links) opende gisteren de expositie Slipge vaar. Voorts op de foto (vlnr): prof. W.Th. Daems en conservator van het l Mulder. (foto Henk Bouwman) LEIDEN Enkele tientallen jaren geleden zouden Leidenaars er met duizenden op af gekomen zijn. Het thema seksualiteit voor een ten toonstelling kan in de jaren negen tig slechts rekenen op enkele be langstellenden. Van het aantal ge nodigden voor de officiële opening kwamen er maar weinigen opda gen. Ook tijdens het komende week einde worden lang niet zo veel men sen verwacht op de expositie 'Slip gevaar - risico's rond sexualiteit' als de duizenden mensen die tentoon stellingen in het Anatomisch Muse um in het verieden hebben getrok ken. De expositie werd gistermiddag geopend door burgemeester C. Goekoop in het Anatomisch Muse um aan de Wassenaarseweg in Lei den. Vooreen handjevol belangstel lenden vertelde Goekoop dat hij met enige schroom had toegezegd de opening te verrichten. "De bur gervader moet van alles op de hoog te zijn, maar niet alles in praktijk brengen. Seks is nog altijd niet ge heel uit de taboesfeer", aldus Goe koop. Volgens hem toont de ten toonstelling "een beetje hemel en efn stukje hel". De naam van de tentoonstelling doelt enerzijds op de slip, de onder broek, en anderzijds op het maken van een 'slippertje' en de mogelijke nare gevolgen ervan. Aanwezig is dan ook een ruime uitleg over het ontstaan van verschillende ge slachtsziekten en hoe ze te voorko men zijn. Grote foto's tonen de ui terlijke kenmerken van bij voor beeld herpes. Daarnaast staan de feestelijke condooms van de Condomerie uit Amsterdam, in de vorm van een duiveltje en een hand je. Een bordje meldt dat deze con dooms niet op de eerste plaats be doeld zijn als voorbehoedsmiddel. Naast alle gevolgen van - gewenst - geslachtsverkeer, wordt er tijdens de tentoonstelling ook ingegaan op de gevolgen' van seksueel geweld. Professor G.J van Dijk: "Iedereen moet gaan beseffen dat seks een kwestie van keuzes maken is. En ie der individu moet respecteren wel ke grenzen de ander heeft. Dat bete kent dat er meer over seks gepraat moet worden. Het is niet een sys teem van geboden en verboden", al dus van Dijk, één van de spreek sters tijdens de tentoonstelling. De Stichting Gezondheids Expo- theek prestenteerde zich gisteren voor het eerst in het openbaar, drie kwart jaar na oprichting. De expo- theek is een uitleencentrale voor in stellingen, die een tentoonstelling in huis willen halen. De doelgroep is een zo breed mogelijk publiek. De verwachting is dat de expositie 'Slipgevaar' ook naar ziekenhuizen, Horeca niet langer open op 29 en 30 april LEIDEN - De Leidse cafés mo gen op zondag 29 en maandag 30 april niet langer open blijven. Wel heeft een aantal cafés toe stemming gekregen om levende muziek in de zaak te laten spe len. Zaterdag hebben vijf cafés een ontheffing, zondag geen en maandag drie. Enkele verzoeken om buiten te mogen tappen zijn afgewe zen. De bedrijfsleiding van An nie's Verjaardag kreeg bij voor beeld geen toestemming om een bar te plaatsen op de steiger voor de zaak. De aanvraag is af gewezen in verband met de te verwachten overlast voor om wonenden. Bewoners Morswijk stemmen in met stadsverwarming LEIDEN Bewoners van Muider- kring, Jan Luykenlaan en Cruquis- laan nemen genoegen met de toe lichting van de Woningbouwvereni ging Leiden (WBL) over de stads verwarming. De huurders vreesden dat de woonlasten zouden stijgen door de aanleg van stadsverwar ming. De WBL heeft nu cijfers overge legd waaruit blijkt dat de lasten da len. Zuinige stokers besparen circa 25 gulden per jaar, terwijl het voor deel voor gemiddelde stokers jaar lijks 165 gulden zou bedragen. De woningbouwvereniging pre senteerde de cijfers gisteravond tij dens een bijeenkomst in buurthuis Morswijck. Volgens een vertegen woordiger van de WBL verliep deze informatie-avond rustig. De aanleg van de stadsverwarming moet op 1 augustus zijn voltooid. De bewonerscommissies Muider- kring en de Drie Musketiers wilden niet reageren. Ouderen geven minder aan Hartstichting LEIDEN - Ouderen in Leiden hebben minder geld gegeven aan de collecte van de Neder landse Hartstichting. Volgens penningmeester S. van Wezel van het Leids collecte-comité is dat een gevolg van de discussie dat mensen van 55 jaar en ouder niet meer in aanmerking komen voor een harttransplantatie: "Onze collectanten aan de deur hoorden geregeld van ouderen dat het geen zin heeft om geld te geven, omdat ze toch niet meer worden geholpen". Mede als gevolg daarvan heeft de jaarlijkse collecte in Leiden ten bate van de Hartstichting ruim 6000 gulden minder opge bracht. Was het resultaat vorig jaar meer dan 52.000 gulden, dit jaar haalde de collecte net niet de 46 mille. Maar er zijn volgens Van We zel ook nog andere oorzaken: "De mensen kijken tegenwoor dig liever naar een televisie show dan naar een informatief programma over de Hartstich ting en haar werkzaamheden". Als gevolg van ziekte van een van de medewerkers van het Leidse collecte-comité werd er in de binnenstad in het geheel niet gecollecteerd. "Ik denk dat daardoor de opbrengst onge veer 3000 gulden lager is", aldus de penningmeester die eraan toevoegt toch blij te zijn met de opbrengst van bijna 46.000 gul den. Fietser breekt been LEIDEN Bij het PTT-kantoor aan de Schipholweg heeft gister avond weer een ongeval plaatsge had. Een 26-jarige automobilist uit Leiden verleende geen voorrang aan een 21-jarige Leidse fietser. Het slachtoffer is met een gebroken been overgebracht naar het AZL. ADVERTENTIE De tentoonstelling is te bezichti gen op zaterdag 28 en zondag 29 april van 10.00 uur tot 17.00 uur aan de Wassenaarseweg 62. Mercedes-Benz bedrijfs- en personenwagens, contract hire en leasing. LSL, Rijnsburgerweg 103a, Rijnsburg. Tel.: 01718-32511 Amnesty Amnesty International werkgroep Leiden houdt op zaterdag 28 april een middag met als thema 'De doodstraf, je kunt er tegen zijn'. De bijeenkomst wordt ge opend door wethouder Hans de la Mar om 13.00 uur. Diezelfde dag staat Am nesty Leiden ook met een stand in de Openbare bibliotheek aan de Nieuw- straat. Belangstellenden kunnen hier tussen 13.00 uur en 16.00 uur terecht voor actiemateriaal en algemene infor matie over Amnesty. Moeders Het Fiomburo Leiden start begin mei een groep voor moeders van seksueel mis bruikte kinderen. Onder begeleiding van twee maatschappelijk werksters praten de vrouwen over hun eigen ervaringen. Er is in de groep nog plaats voor twee vrouwen. De groep komt 14 keer bij el-' kaar. Geïnteresseerden kunnen bellen naar Anja van Nunen of Josephine Schrama van het Fiomburo aan de Lan gegracht 65a, telefoon (071-) 226199/226098. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13