'Wir-tegenvallers enorm overschat' 'nu Werft DUID Acties EG-boeren vrij rustig Antwerpen wijst liefdesverklaring Rotterdam af Werkgevers komen staat 1 miljard tegemoet 'Zet de machines stop en ga maar naar huis' Geen ontslagen door fusie van Amro en ABN DONDERDAG 26 APRIL 1990 ECONOMIE PAGINA 5 DEN HAAG (ANP) De werkgevers zijn bereid 1 miljard gulden voor hun rekening te ne men van de grote tegenvallers voor de staat met de bedrijvensubsidie wir. De werkgevers organisaties VNO en NCW hebben dit minister Andriessen (economische zaken) gisteren toegezegd in een overleg over de door het rijk op 4,3 miljard gulden gestelde overschrij ding van het budget voor de wet investeringsrekening. VNO en NCW stelden gisteren ove rigens nadrukkelijk als voorwaarde dat de werkgevers niet bereid zijn ook maar één claim ia te trekken. Slechts door de aanspraken op steun uit te stellen denken zij de rijksoverheid een miljard gulden te Mulder Boskoop uit de rode cijfers BOSKOOP (ANP) - Mulder (fabri kant van truckmixers, beton- en bandtransportinstallaties) heeft vo rig jaar een positief resultaat na be lastingen behaald van 432.000 gul den. In 1988 werd 89.000 gulden en in 1987 226.000 gulden verloren. Ge duldige aandeelhouders kunnen na twee dividendloze jaren een uitke ring tegemoet zien van gisteren 1 per aandeel, zo heeft de directie be kendgemaakt. De omzet steeg vorig jaar van 18,2 miljoen gulden naar 21,8 miljoen. Het bedrijfsresultaat is gestegen van 643.000 gulden tot 1 miljoen. Deze verbetering is mede tot stand gekomen door de overneming door Van Mook Beheer, waarover vorig jaar ngal wat opschudding ontstond omdat de aandeelhouders er niet aan wilden. Het eigen vermogen I (aandelen pklus reserves) nam met ruim een half miljoen gulden toe tot bijna 10 miljoen. Op grond van de huidige gang van zaken wordt voor het lopend jaar een positief resul- taat verwacht. AMSTERDAM (ANP) - De raden van bestuur van de AMRO-bank en de Algemene Bank Nederland (sa men 55.700 werknemers) hebben de vakbonden toegezegd dat er door de fusie geen ontslagen vallen. De bonden zijn na deze toezegging be reid om aan een sociaal plan mee te werken, waarin regelingen voor re- i organisaties, functiewijzigingen en 1 overplaatsingen worden uitge- j werkt. Dit hebben AMRO, ABN en de vier betrokken vakbonden (dien stenbonden van FNV en CNV, Unie BLHP en VKBV) gisteren meege deeld na het tweede overieg over de gevolgen van de fusie voor de werk gelegenheid. Over het aantal ar- I beidsplaatsen dat door de fusie zal vervallen, bestaat nog steeds ondui delijkheid. Schattingen daarover lo pen op tot 15.000. Bij het opstellen van het sociaal plan zullen de bestaande sociale plannen als leidraad dienen. De banken gaan ervan uit dat het fusie proces vier jaar in beslag zal nemen. De afspraken met de bonden zijn in een vroeg stadium gemaakt om on rust onder het personeel weg te ne besparen. Over alle andere vormen van compensatie voor de wir-tegen- valler valt niet te praten, zo beves tigden VNO-voorzitter Van Lede en waarnemend voorzitter Timmer van het NCW op een persconferen tie in Nieuwspoort. Daar komt bij dat NCW en VNO de wir-tegenvallers schatten op hooguit 1 miljard gulden en vinden dat nu zij de staat met dit bedrag te gemoet komen de kous eigenlijk af moet zijn. Afgesproken werd voor lopig dat alleen nog wir-claims tot 20.000 gulden (het gaat dan om in vesteringen tot 150.000 gulden) meteen gehonoreerd zullen wor den. Hogere claims worden in drie ter mijnen van elk een jaar betaald. Door deze opzet worden vooral het midden- en kleinbedrijf (mkb) en de landbouw ontzien: de werkgevers organisatie in het mkb (KNOV) heeft hierop al verheugd gerea geerd. De uitsmeeroperatie treft 20.000 van de 200.000 ondernemin gen die jaarlijks wir claimen. Drs. C. Timmer van het NCW ba seert zijn conclusie dat de wir-over- schrijding hooguit 1 miljard gulden beloopt op een eigen bliksemen- quète onder grote bedrijven. Daar uit bleek dat het bedrijfsleven open staande wir-claims in de enquête van de onderzoeksinstelling Re search voor Beleid, waarop minis ter Andriessen zich baseert, welbe wust heeft opgeschroefd. Zo zijn er te optimistische ramin gen over wir-claims die kunnen worden verrekend met vennoot schapsbelasting (35 procent), over trokken wir-claims in verband met onderhandelingen met de belas tinginspecteur (5 procent) en ande re te hoog ingeschatte claims die in totaal leiden tot een overschatting van de potentiële tegenvaller met ten minste 50 en mogelijk zelfs 75 procent. Minister Andriessen zei na afloop van het wir-overleg aanbod van de werkgevers niet voldoende te vin den. Hij beraadt zich op nadere stappen. ENSCHEDE (GPD) - "Zet de ma chines maar stop en ga maar naar huis". Dat kregen de ongeveer 200 werknemers van de vestiging En schede van Spinnerij Nederland gistermiddag te horen. In de kanti ne was de directie hun plompverlo ren komen vertellen, dat het faillis sement was aangevraagd. Omdat "van enig rendement op afzienbare termijn geen sprake is vanwege voortdurend lage markt prijzen", zoals het naderhand ver spreide persbericht meldt. De on dernemingen van Spinnerij Neder land in Nijverdal, Hengelo en 01- denzaal (met samen minder dan 200 werknemers) blijven normaal door draaien. Het was al geruime tijd bekend dat het niet goed ging met de En- De Europese regio Rotterdam-Ant- werpen zal volgens directeur-gene raal Lemstra van het ministerie van vrom, "onverslaanbaar" zijn. Rot terdam is gespecialiseerd in bulk goederen, invoer en doorvoer, volle containerladingen en produktiebe- drijven zoals de petrochemie. Ant werpen is voornamelijk georiën teerd op stukgoed en goederendis tributie. De harde concurrentie vindt plaats op het vlak van de cbn- taineroverslag. schedese spinnerij, maar de over haaste sluiting kwam zowel voor het personeel als voor de vakbon den als een verrassing. Onderne mingsraadslid Timmers vertelt, dat de or niet vooraf is geïnformeerd over de faillissementsaanvraag. Gistermiddag werden achter elkaar in hoog tempo de or, het personeel en de centrale or ingelicht, waarna het bedrijf letterlijk op slot ging. Hekken werden gesloten en bewa kingspersoneel werd er geposteerd om te voorkomen dat bijvoorbeeld leveranciers hun spullen komen te rughalen. De vakbonden zijn bijzonder ver bolgen, omdat ze pas achteraf per fax op de hoogte zijn gesteld. Dis trictsbestuurder Katerberg van de Industrie- en Voedingsbond CNV zegt ronduit zich 'belazerd' te voe len. omdat de directie eerder had la ten weten de periode september-ok- tober te zullen afwachten, die voor de spinnerij erg belangrijk is. Spinnerij Nederland werd in fe bruari 1987 eigendom van de Wol- ters Schaberg Groep, die destijds de staat behulpzaam was bij zijn priva tiseringsdrift door een pakket be langen in de meest uiteenlopende ondernemingen over te nemen. Eind 1988 werd Spinnerij Neder land opgesplitst in vijf afzonderlij ke bv's. Het is nu dus uitsluitend de Enschedese bv die failliet gaat. Wolters kwam gisteren in het nieuws toen bekend werd dat de in vesteerder een belang van 17,5 pro cent heeft opgebouwd in Nij verdal- Ten Cate (textiel en kunststoffen). Dat belang heeft een beurswaarde van ruim 60 miljoen gulden. Duitse centrale bank beducht voor inflatie FRANKFURT (GPD/Rtr/D- P A/ANP) De Westduitse centrale bank, de Bundesbank, waarschuwt voor een hoge inflatie als de Bonds republiek en de DDR een economi sche eenheid vormen. De Bundes bank schrijft in het jaarverslag, dat gisteren is gepubliceerd, desnoods een strak monetair beleid te voeren om de de D-mark op peil te houden. Dat kan een renteverhoging zijn. Morgen begint officieel het over leg over de monetaire unie, waarbij de beide Duitslanden vooral probe ren misbruik te voorkomen. De Bundebank ziet de éénwording, waarbij de Oostduitse spaartegoe den tot 4000 mark worden ingeruild tegen D-marken volgens een wissel koers van één op éen, als een vuur proef. Als de Oostduitsers namelijk hun zojuist verworven marken gaan uitgeven, kunnen de prijzen stijgen. Tegenover de grote hoeveelheid geld in de economie staan namelijk nog niet meteen de goederen die de industrie moet produceren. De Nederlandse Tweede Kamer is er verbolgen over dat de Europe se Gemeenschap niet is betrokken bij het besluit van de Bondsrepu bliek over de koersverhouding. Dat bleek gisteren tijdens een monde ling overleg met de ministers Van den Broek (buitenlandse zaken), Kok (financien) en staatssecretaris Dankert (EG-zaken). Kok, die zich daarover eerder voorzichtig-kri- tisch had uitgelaten, meende met de Kamer dat Europa "meer heeft waargenomen dan deelgenomen". De witte motor op de snelweg: duizenden liters melk laten protesterende boeren op de snelweg lopen. Dit gebeurde bij het Franse plaatsje Carhaix, de Franse zuster gemeente Hazerswoude. MAASTRICHT/BRUSSEL (AN- P/Rtr/DPA/AFP/GPD) - In een aantal lidstaten van de Europese Gemeenschap hebben boeren, vooral akkerbouwers, gisteren ge demonstreerd tegen het huidige EG-landbouwbeleid. Tot ongere geldheden hebben de demonstra ties nergens geleid. Wel ontstonden er door blokkades en langzaam-ac- ties met trekkers hier en daar ver keersproblemen. Het plan van Nederlandse akker- Akkoord over sociaal plan PTT bij reorganisaties DEN HAAG (ANP) - De PTT-be- drijfsleiding en de bonden zijn het dien te hoop tegen de verwachte da- bouwers met trekkers in Brussel te gaan demonstreren is gedeeltelijk mislukt. De diepladers waarop de trekkers werden vervoerd mochten België wel binnen, maar alleen op de uitdrukkelijke voorwaarde van de Belgische overheid, dat de trek kers niet werden uitgeladen. Bo vendien waren de diepladers te laat voor het begin van de raad van land bouwministers. COPA, de vereniging van Eu ropese landbouworganisaties, had gisteren uitgeroepen tot actiedag om de ministers van landbouw van de EG onder druk te zetten. De mi nisters hervatten 's middags in Brussel de eind maart vastgelopen onderhandelingen over de nieuwe landbouwprijzen. De demonstratie was in het bijzonder gericht tegen de voorgestelde verlaging van de graanprijzen. Westduitse boeren, 'ooral uit Beieren, liepen boven- laatste betuigden zij steun aan de collega's uit Groningen, Friesland, Drenthe en de Flevopolders die met de diepladers op weg waren naar de demonstratie in Brussel. Drie procent meer voor personeel van verzekeringen DEN HAAG (GPD) - Het perso neel van de verzekeringsmaat schappijen krijgt per 1 juli 3 procent salarisverhoging. Op 1 januari 1991 krijgen ze er nog eens driekwart procent bij. Het uiterst moeizaam verlopen cao-overleg heeft daartoe geleid. De onderhandelingen over de cao voor het personeel in de binnen dienst van de verzekeringsmaat schappijen was eigenlijk al mislukt. Verder overleg over de arbeidsover eenkomsten voor de buitendienst werd gisteren echter aangegrepen om ook nog eens naar de andere cao te kijken. De onvrede onder het ver- zekeringspersoneel was volgens de bonden zo groot, dat aan (stakings acties werd gedacht. De voorstellen waarmee de werk geversdelegatie gisteren het overleg binnenkwam, waren iets beter, zo dat de vakbonden weer ruimte za gen voor verder overleg. De onder nemers verhoogden hun loonbod van 2,5 tot 3 procent plus eenmalig 0,75 procent op 1 januari 1991. Bo vendien werd, ondanks eerdere be waren van de kant van de werkge vers, de vut-leeftijd gehandhaafd op 61 jaar. De cao loopt tot 1 april vol gend jaar. Voor de buitendienst zijn gelijk soortige afspraken gemaakt. Voor die sector blijft de vut-leeftijd ge handhaafd op 60 jaar. AUSTRALIË Australië krijgt het advies van de OESO (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling) op korte termijn meer uit te voeren en minder in te alsmede de inflatie (vorig te pakken. De komt vol gens de OESO dit jaar uit op 2 pro- daardoor te laat op de cent na vier procent in 1989. In 1991 zal het groeipercentage 2,5 zijn. In de Bondsrepubliek demon streerden in Bonn en in Beieren eni ge duizenden boeren met een kleine duizend trekkers. In Lyon legden jaar 7 procent) ongeveer duizend boeren een blok- groei kade rond het vliegveld. Veel gers kwamt luchthaven. ADVERTENTIE Miele inbouwapparaten voor optimaal komfort in uw keuken geworden over een sociaal plan voor de PTT. Deze 'Sociale Be geleidingsregeling' is gemaakt om de gevolgen van reorganisaties op te vangen. Zij gaat op 1 ling van de melkprijs. De raad van ministers was c gens van korte duur. In de avond werd de vergadering opge- geldt voor vijf jaar. Bij het overleg schoft. De ministers zijn vandaag verder gegaan met hun overleg. Mi nister Braks verwacht dat het mor gen uitdraait op een nachtelijke ma rathon, zodat resultaten niet voor zaterdagochtend worden verwacht. Zaterdag vindt in Dublin de extra Europese top plaats van de elf EG- regeringsleiders en het Franse staatshoofd Mitterand. Deze top staat in het teken van de Duitse her eniging. Landbouwproblemen staan niet op de officiële agenda. Bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij kwam-ie gisteren van de hel ling: de onderzeeboot 'De Zeeleeuw', een schip van de Walrusklasse, waar van de Koninklijke marine er gisteren twee in gebruik nam. Ook bij het zusterschip 'De Dolfijn' ging de vlag in top. (foto and De bedrijfsleiding zal zich in spannen ontslagen bij reorganisa ties zoveel mogelijk te voorkomen. Een overtollige medewerker wordt in ieder geval niet binnen 24 maan den ontslagen. In die tijd wordt in tensief gezocht naar een andere functie. De bonden lichten jaarlijks de resultaten van de herplaatsing van 'overcompleet' personeel kri tisch door. Wie een functie krijgt waar een la gere beloning voor geldt, behoudt zijn of haar salaris uit de vorige functie. Overcomplete medewer kers van 55 jaar of ouder kunnen de PTT verlaten met behoud van mini maal tachtig procent van hun sala- In Maastricht demonstreerden volgens een schatting van de politie 600 tot 700 boeren met ongeveer 150 trekkers uit Limburg en België. In het noorden gingen boeren met hun trekkers de weg op om 'burenhulp' te verlenen. In het zuiden voerden akkerbouwers met trekkers onder meer actie bij de grensovergangen Sas van Gent en Roosendaal. Bij de Miele-Keuken-Centrum Ruud Philipsen. Denneweg/hoek Hooistraat 2, tel. 070-3646154. HINfM Miele-Keuken-Centrum "Leiden". Korevaarstraat 11, tel. 071-149859. Cao meubels De Bouw- en Houtbond FNV houdt vanavond in AC-Restaurant in Lei derdorp (P. Snoepweg 1, Leider dorp) een informatiebijeenkomst over de cao voor de meubel- en be timmeringsbranche en de embal lagesector. Vanaf 20.00 uur komt de toekomst van de meubel- en hout sector aan de orde, alsmede het laatste bod van de werkgevers in de vastgelopen cao-onderhandelin gen. Steun start bedrijf Staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken) gaat bezien of uitke ringstrekkers voor de start van een eigen bedrijf meer financiële steun kunnen krijgen. Op dit moment kan een uitkeringstrekker die een be drijf start 25.000 gulden van de over heid als steun krijgen. Kamerleden hebben een plafond van 40.000 gul den gevraagd. Textielfabriek plat Ruim zestig werknemers van de Til- burgse textielfabriek Kalfus zijn gisteren in staking gegaan omdat ze het niet eens zijn met de 39-urige werkweek en de vakantieregeling bij die firma. Samen met de stakers vindt de industriebond FNV dat Kalfus met onmiddellijke ingang een 38-urige werkweek moet invoe ren met arbeidstijdverkorting. Zeevaart Het gaat beter met de Nederlandse zeescheepvaart. De totale ontvang sten uit vrachtvaart van de Neder landse reders in de grote vaart en de kleine handelsvaart zijn in 1989 in totaal met 21 procent gestegen. De vrachtopbrengsten namen vorig jaar met 18 procent toe ten opzichte van 1988, terwijl de opbrengsten uit verhuur van zeeschepen met be manning met 34 procent toenamen. Belgische haven ziet niet veel in één Europees havengebied (van onze correspondent Onno Buiter) ROTTERDAM De gemeente Rot terdam en het ministerie van vrom (verkeer, ruimtelijke ordening en milieu) willen van Rotterdam, Ant werpen, Zeeland en West-Brabant één Europese regio maken. De ha vens in dat gebied zouden samen een zogenaamde 'mainport-functie' moeten uitoefenen met eigen spe cialisaties om in het Europa van na 1992 sterk te staan. De Antwerpse havenschepen J. Devroe de hoogste baas van de haven reageert zeer terughou dend op de 'liefdesverklaring'. De vroe wil best samenwerken, maar wil tegelijk de eigenheid van Ant werpen behouden. "We hoeven niet zozeer van elkaar te houden om ge meenschappelijk op te trekken. Voorlopig zal er nog voor lange tijd een concurrentie tussen Antwerpen en Rotterdam zijn. Dat zullen twee mainports blijven, die groeien in sa menwerking met de wereld en met elkaar", zo zei hij gisteren. Hij sprak op het symposium 'Rot terdam, stad en haven, samen ster-, ker in de Delta'. Dat was georgani seerd ter gelegenheid van het af scheid van de wethouders Den Dunnen (haven en economische za ken) en Laan (ruimtelijke ordening, verkeer en vervoer) van Rotterdam. Den Dunnen stelde gisteren voor om een commissie van zwaarge wichten in te stellen om de moge lijkheden van zo'n Europese regio te onderzoeken. Volgens Devroe moeten dan nog wel eerst enige vuiltjes worden weggewerkt, zoals de omstreden verdieping van de Schelde. "Neder land weigerde de Schelde uit te die pen. Daarmee werd de haven van Antwerpen gegijzeld. Dat was een harde scheidingslijn. Laten we het verleden vergeten en daarover ein delijk eens positief onderhande len", zo keerde hij terug op het pro bleem dat hij bij elke ontmoeting met Rotterdam aan de orde stelt. Lemstra ziet grotere kansen voor beide havens door gemeenschappe lijke investeringen in een goederen spoornet langs het tracé van de nieuwe hoge snelheidsspoorlijn en de geplande Zoomweg, met een af takking naar het oosten. Die route sluit aan op de Kanaaltunnel. Tege lijk kan de haven van Vlissingen van die mogelijkheden profiteren. ADVERTENTIE Eigentijds of klassiek. Speels of strak. ALNO zorgt voor perfektie in kwaliteit en betrouwbare service. Biedt de sfeer die u past Van een klasse die u herkent aan de details, Wereldklasse die u toekomt Haal gratis het dikke ALNO KeukenKijkBoek bij: Leiden: Houtwerf Keukens tel. 769345. Lisse: Mieloo Bm tel. 19119. punt voor 'afgeleide' goederendis tributie. Den Dunnen heeft de bédachte regio al de naam Robrant (Rotter dam, Brabant, Antwerpen) gege ven, een naam die zo uit een Middel eeuws heldendicht lijkt te komen. Volgens hem komt die regio er door de omstandigheden gewoon van onderaf, ook al heeft Antwerpen momenteel bedenkingen. "De ha venwerkgevers en de lokale overhe den hebben al met elkaar aan tafel gezeten", zo zei Den Dunnen. Ideaal Ex-minister van erkeer en water staat Smit-Kroes opperde tijdens het symposium de mogelijkheid om het goederenvervoer van de Neder landse Spoorwegen over te doen aan de Duitse Bundesbahn voor een krachtiger rol. Directeur marketing Portheine van de NS heeft onlangs nog gezegd dat NS-goederenver- voer zonder nieuwe investeringen over enkele jaren zal ophouden te bestaan. Smit-Kroes ziet als ideaal één Eu ropese spoorwegorganisatie, waar bij de overheden de infrastructuur voor hun rekening nemen en 'Euro- rail' de exploitatie op zich neemt. Tegelijk zouden ook derden van het spoor gebruik kunnen maken. Di recteur Welters van de Haven On dernemersvereniging SVZ ziet als opstap naar zo'n organisatie de vor ming van één Europese verkoop combinatie.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5