Rekeningrijden in Randstad onzeker Baainenso Recordvangst van 140 kilo cocaïne Onrust groeit bij Raad van State VAN LEOLUX DE NIEUWE STIJL 28 Agenten gewond bij Molukse demonstraties JKKBH. Advocaten Bestebreurtje willen twijfels opwekken Onderzoek naar gedrag van personeel Barlaeus DONDERDAG 26 APRIL 1990 Maij: afblazen ten koste van openbaar vervoer DEN HAAG (GPD) - CDA en PvdA twijfelen in toenemende mate aan de haalbaarheid van het plan van het kabinet om een systeem van rekeningrijden in te voeren voor automobi listen. Deze elektronische tolheffing zou het autoverkeer in de jaren negentig in de Rand stad, vooral in de spitsuren, moeten terugdringen. Over het rekeningrijden is de afge lopen weken intensief informeel overleg gevoerd binnen de rege ringspartijen en met de betrokken minister Maij-Weggen (verkeer). Besluiten of conclusies zijn tijdens die bijeenkomsten niet getrokken, r de toon was onmiskenbaar: de lieden bij de regeringsfracties al leen maar toe. Dit bleek wat het re keningrijden betreft de bewinds gisteren tijdens overleg met scepcis ten toon spreidde de vervoersspecialisten fracties. Probleem voor CDA en PvdA is nog geen alternatief twijfels over praktische uitvoering het projekt. Minister Maij-Weggen is grotendeels op het rekeningrij den aangewezen om de bouw van tunnels in de Randstad te financie ren. Maij zei vanochtend dat het af blazen van het rekeningrijden ten koste zal gaan van het openbaar ver voer. "Je kunt een gulden maar een keer uitgeven. Voor de bouw Meer werk voor spoorwegpoktie UTRECHT (ANP) - De Spoorweg politie heeft het in 1989 aanzienlijk drukker gehad dan in het jaar daar voor. Het totaal aantal incidenten waarbij de Spoorwegpolitie, tegen woordig onderdeel van de dienst bedrijfsbeveiliging van NS, was be trokken steeg met 6 procent tot 50.798. Dat blijkt uit het jaarverslag 1989. De stijging van het aantal "orde incidenten" (onder meer "wange drag en baldadigheid" van reizi gers) springt het meest in het oog Het jaarverslag meldt een stijging van 21 procent. Ook het aantal ver mogensdelicten steeg aanzienlijk. De agressie in de treinen is een hoofdstuk apart. Eerder dit jaar pro testeerde een groot aantal conduc teurs en machinisten bij het hoofd gebouw van NS in Utrecht om dat groeiende probleem nog eens onder de aandacht van de directie te bren gen. NS reageerde met een plan van aanpak, dat volgend jaar april volle dig moet zijn uitgevoerd. Bij de Spoorwegpolitie kwamen in 1989 486 meldingen van agressie tegen reizigers binnen; een stijging van 12 procent. Blijkens de cijfers in het jaarverslag kreeg treinpersoneel 350 maal (3 procent stijging) met agressie te maken. Algemeen wordt aanvaard dat het reizen zonder geldig plaatsbewijs één van de belangrijkste oorzaken van de agressie is. In 1989 kwamen er circa 150.000 processen-verbaal bij de Spoorwegpolitie binnen. On geveer de helft daarvan werd door gestuurd naar het Openbaar Minis terie, dat die zaken maar mondjes maat vervolgt. De ongeveer 400 werknemers in de geüniformeerde dienst staken ruim 21.000 uren in de begeleiding van voetbalsupporters, 11 procent meer dan in het seizoen 1987/88. De agenten van de spoorwegpolitie hielden 299 supporters aan. In ruim de helft van de gevallen ging het om openlijke geweldpleging. De Spoor wegpolitie overlegt op het moment met het ministerie van justitie over uitbreiding van de bevoegdheden. Zij wil zich ook buiten de stations met het toezicht op de openbare or de bezig kunnen houden. Voorna melijk voor de begeleiding van voetbalsupporters naar de stadions. De hoeveelheid klachten tegen le den van de spoorwegpolitie is even eens aanzienlijk gestegen. De 61 klachten van vorig jaar betekenden een stijging van 65 procent. Die toe name kan volgens Witteman het ge volg zijn van een eenvoudiger klachtensysteem dat vorig jaar is in- Milieu-les De politie in de regio's Rijnmond en Dordrecht krijgt les in de milieu- handhavingswetgeving. Vóór de zo mer van volgend jaar moeten 3.000 politiemensen daarin voldoende kennis hebben. De rijkspolitie in Dordrecht heeft dat gisteren be kend gemaakt. De opleiding werd noodzakelijk door de grotere aan dacht die het milieu heeft gekregen en de toegenomen politieke druk. Ook de veranderde publieke opinie ten aanzien van milieu is aanlei ding. Rookverbod In 83 procent van de openbare ge bouwen zijn maatregelen genomen om het roken in publieke en ge meenschappelijke ruimten tegen te gaan. Dit blijkt uit een onderzoek dat het bureau Intomart in opdracht van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur heeft uitgevoerd naar de naleving van het sinds 1 januari 1990 geldende rook verbod voor openbare gebouwen. Het publiek houdt zich er goed aan. Het ministerie noemt de invoering succesvol. Meer leerlingen Het aantal leerlingen in het (voort gezet) speciaal onderwijs is in 1989 toch weer toegenomen. Op 16 janu ari 1990 werden door het ministerie in totaal 106.554 leerlingen geteld, ruim 1.500 (1,5 procent) meer dan een jaar geleden. Staatssecretaris Wallage (onderwijs) schrijft dat in een brief die dinsdag naar de Twee de Kamer is gestuurd. Eerder meld de het ministerie van onderwijs aan de kamer een daling van het aantal leerlingen in het (voortgezet) spe ciaal onderwijs met ongeveer 500. besteed", Het rekeningrijden (een soort nisterie elektronische tolheffing voor auto- hoewel mobilisten) is tot nu toe altijd sterk deze verwachting wordt bevestigd. DEN HAAG (GPD) - Het aantal ge wonde politiemensen bij de volle dig uit de hand gelopen demonstra tie van_Zuidmolukkers in Den Haag is gisteren opgelopen tot 28. Alle ge wonden vielen voor het gebouw van de ambassade van Indonesië. Ze moesten allemaal voor behandeling in een ziekenhuis worden opgeno men. Tenminste twee agenten zijn zwaargewond geraakt. Bovendien hebben verschillende agenten tij dens de schermutselingen tanden en kiezen verloren. De Haagse poli tie heeft gisteravond vijftien Moluk- kers gearresteerd wegens openlijke geweldpleging. Ongeveer 1500 Molukkers waren naar Den Haag gekomen om het uit roepen van de Molukse republiek, veertig jaar geleden, tijdens een de monstratieve optocht te herdenken. Aanvankelijk verliep de demonstra tie vreedzaam, totdat een groep van 600 Molukkers zich afscheidde en naar de ambassade van Indonesië trok waar plotseling met molotov cocktails en stenen werd gegooid. Volgens politiewoordvoerster omstreden geweest. V VD en in iets mindere mate de PvdA voelden er weinig voor, terwijl het CDA grote de technische haalbaarheid systeem. Maij-Weggen is deze week nogmaals met die politieke tegen stand geconfronteerd tijdens infor meel overleg. Een woordvoerder van het CDA ontkent dat zijn partij een formele, definitieve blokkade heeft opge worpen voor het rekeningrijden: "Ons standpunt is niet veranderd: er was en is twijfel". In PvdA-kring wordt er echter op gerekend dat de houding van het CDA voor Maij- DEN HAAG (GPD/ANP) - De ad vocaten van de twee hoofdverdach ten van 33 en 28 jaar in de moord zaak van de Rotterdamse bingoko ning Bestebreurtje, hebben giste ren voor het gerechtshof in Den Haag aangevoerd dat niet hun cliën ten, maaar een derde en vierde man de moord hebben gepleegd. De mannen waarom het gaat, zijn in middels ook zelf vermoord. De raadsman van de verdachten mr. J.B. Boone voerde aan dat 'de rol van twee andere, helaas al over leden, mogelijke daders nooit goed was onderzocht'. Procureur-gene raal mevrouw mr. J.C.M. Couzijn eiste voor 'deze huurmoord op klaarlichte dag' achttien jaar tegen de twee verdachten. En vijfjaar ge vangenisstraf tegen een medeplich tige man. De Rotterdamse bingokoning John Bestebreurtje werd op 12 au gustus 1988 rond tien uur 's och tends op de Kleiweg door twee mannen op een motor doodgescho ten. Bestebreurtje stond op dat mo ment met zijn auto voor een stop licht te wachten. De executie zou een afrekening zijn voor de moord op een broer van de 28-jarige verdachte. Deze broer werd bij het Haagse station Hol lands Spoor omgebracht, na een mislukt 'overleg' over Bestebreur- tje's bingo-activiteiten. Beide verdachten ontkennen de ze beschuldigingen nu al zeventien maanden. En de verdediging liet gisteren onder andere de weduwe van de derde persoon als getuige aan het woord. Haar man had tegen over haar de moord bekend, maar zij hield zich maandenlang stil. Toen de 27-jarige verdachte was veroordeeld, wist ze zich geen raad met de bekentenis van haar man. Daarna had zij haar huisarts in ver trouwen genomen die haar doorver wees naar de advocaat van de ver dachte. De procureur-generaal mr. Cou zijn gaf een heel andere versie van dit verhaal: het zou een 'plan B' zijn na het mislukken van een ander ali bi. En dit is tekenend voor het ver schil van inzicht tussen het open baar ministerie en de verdediging. De feiten zijn dezelfde, maar ze wor den anders geïnterpreteerd. De verdediging Boone verwijt de politie dat ze bij het onderzoek 'met oogkleppen op heeft gewerkt'. Toen de politie eenmaal de twee verdach ten in het vizier had als daders, is men het bijbehorende bewijs gaan zoeken. Met dezelfde feiten kan vol gens de advocaten echter ook een ander beeld worden gecreërd, waar in een ander persoon de moord heeft uitgevoerd. Het openbaar ministerie maakt volgens Boone 'een kanjer van een beoordelingsfout' door de verkla ring van de weduwe als leugenach tig te bestempelen. "Hij is nooit door anderen tegengesproken, en zij heeft nooit iets tegenstrijdigs verklaard, het kan de waarheid zijn". Mr. Boone concludeerde dat de moord op Bestebreurtje niet tot klaarheid is gebracht. "Teveel vra gen zijn onbeantwoord gebleven en de waarschijnlijke daders zijn ver moord. Recherche-onderzoek heeft 'zoveel gebreken vertoond' en is zo 'eenzijdig' geweest, dat grote twijfel ontstaat over de schuld van de ver dachten. Mr. Cozijn kenschetste het 'oprui men' van Bestebreurtje als een moord die op klaarlichte dag tijdens de ochtendspits is gepleegd. Zij stelde dat onze beschaving dit soort afrekeningen niet accepteert. Ook vond zij het ernstig dat er tijdens de schietpartij op de Rotterdamse Kleiweg veel omstanders en passa giers waren die risico liepen. Zij handhaafde haar eis en het hof zal op 9 mei uitspraak doen. ijf tunnels zal dan geld moeten ko- Weggen binnenkort aanleiding zal dat anders aan het openbaar zijn de plannen voor het rekening- de ijskast te zetten. Het r van verkeer ontkent dat, kringen rond het kabinet McLean werd de politie volledig verrast en waren de gewonden al ge vallen, voordat de in de buurt opge stelde ME'ers konden ingrijpen. Dat is ook de reden waarom maar één stenengooier kon worden gear resteerd. "Onze eerste prioriteit was onze eigen mensen in veiligheid te brengen", aldus de woordvoerster. De ongeregeldheden duurden nog geen tien minuten, maar ver oorzaakten wel aanzienlijke schade. Enkele ruiten van de ambassade gingen aan diggelen en de tuin werd volledig verwoest. Ook de ambts woning van de Zwitserse ambassa deur, de buurman van de Indonesi sche ambassade, liep schade op. Volgens de organisatoren van de demonstratie zijn de rellen uitge lokt door een onbekende groep jon geren. "Bepaalde groeperingen hadden aangekondigd dat zij ge weld zouden gebruiken. Dat heb ben we dinsdag al tegen de politie gezegd", aldus een woordvoerster. De politie heeft bevestigd dat ze van tevoren was gewaarschuwd, "maar we maken onze eigen inschatting aldus McLean. Een tribune vol 'De Vries Lentsches', ingenomen met het besluit tot e derzoek. (fo( AMSTERDAM (ANP) - Er wordt op korte termijn een onderzoek inge steld naar de manier waarop een deel van het personeel van het Am sterdamse Barlaeus-gymnasium zich heeft gedragen ten opzichte van rectrix C. de Vries Lentsch. Het onderzoek draagt niet op voorhand een disciplinair karakter. De ge meenteraad kan aan de hand van de resultaten wel alsnog beslissen of maatregelen tegen bepaalde perso neelsleden noodzakelijk zijn. Een gistermiddag tijdens de laatste vergadering van de gemeen teraad in de oude samenstelling door Groen Links ingediende motie van die strekking, werd aangeno men. Alleen D66, CDA en Groen Amsterdam stemden tegen. Het aannemen van de motie leidde tot een donderend applaus vanaf de publieke tribune, waar tientallen als De Vries Lentsch vermomde supporters van de rectrix het debat bijwoonden. B en w ontkwamen op het nipper tje aan een motie waarin teleurstel ling werd uitgesproken over het ge brek aan begeleiding dat het college aan de rectrix heeft gegeven. De door de VVD ingediende motie werd met 23 tegen 20 stemmen ver worpen. Het verzoek om een onderzoek naar de handelwijze van een deel van het personeel komt voort uit on vrede over de aandacht die deze kant van de zaak heeft gekregen van de commissie van goede diensten. De commissie had van het college een tweeledige opdracht gekregen: een uitweg te zoeken in het labyrint van problemen dat op de school was ontstaan na de benoeming van rec trix De Vries Lentsch en antwoord te geven op de vraag of hetgeen op de school had plaatsgevonden dien de te leiden tot maatregelen tegen bepaalde personeelsleden. Op die tweede vraag is - ondanks de kritiek die de commissie in haar rapport le verde op de schoolbevolking - geen antwoord gegeven. De weg uit de problemen die de commissie wel bood. namelijk de rectrix uit haar functie te ontheffen, is door de meerderheid van de raad, zij het schoorvoetend, overgeno men. Er zal een waarnemend rector, bij voorkeur weer een vrouw, wor den benoemd van buiten de school. Daarmee gaat de raad in tegen het voorstel van de medezeggenschaps raad van het Barlaeus, die wil dat een van de conrectoren wordt be noemd. DEN HAAG (GPD) - Het arresta tieteam van de Haagse politie heeft dinsdag 140 kilo cocaïne in beslag genomen en zes handelaren in hard drugs aangehouden. De verdachten waren allemaal aanwezig in een loods van een Amsterdams trans portbedrijf, toen balen cacao waar in de drugs was verstopt werden binnen gedragen. Het. gaat om een recordvangst, die een handelswaarde vertegenwoor digt van negen miljoen gulden. Op straat levert de cocaïne het twee- tot drievoudige op. Bij de inval werden vijf mensen gearresteerd, onder wie een Colombiaanse advocaat en de directeur van het transportbedrijf. Een schoonmaakster die nergens bij betrokken bleek te zijn, werd meteen vrij gelaten. Later op de dag werd nog een an dere Colombiaan uit zijn Amster damse hotelkamer gehaald en werd de vriendin van de directeur we gens medeplichtigheid gearres teerd. De zes verdachten hebben, met uitzondering van de twee Co- lombianen, de Nederlandse natio naliteit. Morgen zullen ze voor de rechter worden voorgeleid. Volgens hoofdinspecteur H. van den Berge van de narcoticabrigade staat het inmiddels vast dat het transportbedrijf speciaal voor dit doel was opgericht. "Het bedrijf be staat pas sinds januari, en dit was de eerste en enige lading". De Haagse politie werd vier we ken geleden getipt dat een Neder lands containerschip uit Paramari bo onderweg was naar Rotterdam. Nadat het schip in maart in de ha ven van Amsterdam afmeerde, is het voortdurend in de gaten gehou den. De politie heeft gewacht met ingrijpen tot het moment dat de containers werden geleegd. De politie is uren bezig geweest de 600 balen cacao te onderzoeken. In 35 balen werden pakjes cocaine aangetroffen. "In elke baal zaten vier pakjes van een kilo. Het gaat om cocaïne, afkomstig uit Colom bia. Dat leiden we niet alleen af aan de twee Colombiaanse verdachten, maar ook aan de verpakking. We vermoeden dat de cocaïne afkom stig is van het Medellin-kartel", al dus de hoofdinspecteur Van den ADVERTENTIE FNV: gebruik van de auto in woon-werkverkeer terugdringen AMSTERDAM - Of de regering nu wel of niet besluit tot de bouw van de vier tunnels in de Randstad, de bouw van de Zeeburgertunnel in Amster dam vordert gestaag. De tunnel maakt samen met de Zeeburgerbrug on derdeel uit van de toekomstige Ringweg-Oost en vormt de verbinding tus sen Amsterdaiyi-Noord en de hoofdstad zelf. De 888 meter lange tunnel zal in september 1990 open worden gesteld voor het verkeer. De kosten bedra gen ongeveer 82 miljoen gulden. (foto anp) DEN HAAG (ANP) - De FNV en aangesloten bonden willen in het overleg met overheid en werkge vers en bij de cao-onderhandelin gen maatregelen afèpreken om het gebruik van de auto vo - het woon werkverkeer terug te uringen. Als er een goed en goedkoop alternatief voor de auto is, vraagt de FNV de werknemers de overstap naar het openbaar vervoer te maken terwille van een schoner milieu. Werknemers die dan nog de auto blijven gebruiken, moeten dat in hun portemonnee merken, aldus FNV-voorzitter J. Stekelenburg gis teren tijdens de presentatie in Den Haag van de nota "Woon-werkver keer in schone banen". De FNV wil het zakelijk verkeer en goederenvervoer ontzien, maar ziet goede mogelijkheden om de au to in het woon-werkverkeer terug te dringen. Werknemers hebben er financieel voordeel bij om de auto thuis te la ten. Uit een onderzoek van het Insti tuut voor Onderzoek van Over heidsuitgaven en de stichting Na tuur en Milieu blijkt dat een werk nemer met een modaal inkomen die overstapt van auto in trein en bus een inkomensvoordeel kan behalen van 2 tot 23 procent, afhankelijk van de afstand. DEN HAAG - Bij de medewerkers van de Raad van State, het hoogste adviescollege van de regering, groeit de onrust over de voorgeno men reorganisatie. Volgens de plan nen van het kabinet moeten de afde lingen rechtspraak en geschillen van bestuur worden overgeheveld van de Raad van State naar de ge wone rechtbank. Daardoor verdwij nen zeker 450 van de 650 arbeids plaatsen bij de Raad. door Jos Heymans De reorganisatie moet op 1 janua ri 1993 gerealiseerd zijn en de vice- president van de Raad, mr. W. Scholten, is met de uitvoering ervan belast. Maar juist die man, bij de medewerkers beter bekend als 'On ze Lieve Heer', wordt nauwelijks in staat geacht de reorganisatie goed te begeleiden. Scholten wordt ver weten autoritair te zijn en geen en kel oog te hebben voor de belangen van het personeel. In het 138 pagina's tellende jaar verslag over 1989, dat gisteren is ge presenteerd, wijdt Scholten slechts een halve pagina aan de voor het merendeel van de medewerkers de sastreuze reorganisatie. Onzeker heid wordt niet weggenomen. Hij komt niet verder dan de constate ring "dat het niet zo mag zijn dat zij (de medewerkers van de twee afde lingen) het slachtoffer zouden wor den van reorganisaties als waarvan thans sprake is". Ook de belofte 'dat de Raad van State zal blijven ijveren gedwongen ontslagen van medewerkers te voorkomen en hen een waardige en passende nieuwe arbeidsplaats te bezorgen" zal in de praktijk niet meer blijken te zijn dan een loze kreet. De vakbonden zijn er niet in geslaagd een non-ontslaggarantie te krijgen. Bovendien is nog niets ge daan aan de overplaatsing van een deel van het personeel naar de rechtbanken. Er bestaat weliswaar een werkgroep van ambtenaren van Binnenlandse Zaken, Justitie en de Raad van State die de reorganisatie moet uitwerken, maar daarvan is al meer dan een jaar niets meer ge- Boosdoener In de ogen van het personeel is met name Willem Scholten de grote boosdoener, hoewel niemand dat uit ontzag (angst) voor zijn autori teit hardop wil zeggen. Toen NR- C/Handelsblad onlangs een artikel publiceerde waarin anonieme me dewerkers hun hart over Scholten luchtten, verscheen er de volgende dag een interne circulaire, 'Door het vermelden van halve waarheden worden in dat artikel de functies van velen onder ons en de gang van zaken bij ons vertekend voorge steld en in het bijzonder het beeld van de Vice-President beschadigd". Scholten duidt geen tegenspraak. Toen begin dit jaar geruchten gin gen over dreigende ontslagen, be stookte de vice-president zijn per soneel met een circulaire waarin de medewerkers werd gemaand on middellijk te melden "wanneer de geruchtenmachine weer in werking treedt". Van zijn autoriteit had Scholten trouwens al eerder een sterk staaltje laten zien. Toen in 1984 arbeidstijdverkorting werd in gevoerd en bij de Raad van State nog maar 38 uur per week gewerkt zou gaan worden, merkte Scholten op dat zijn mensen voortaan drie uur langer moesten werken. Want volgens de vice-president werd er in de praktijk slechts 35 uur gewerkt. Het is dan ook niet verwonderlijk dat het ziekteverzuim bij medewer kers van de Raad van State opval lend hoog is. Het jaarverslag meldt een percentage van 9,4 (waarvan 0,3 procent wegens zwangerschapsver lof) en dat is bij rijksinstellingen ver boven het gemiddelde. Ook het ver loop onder het personeel is aan de hoge kant. In 1989 verlieten maar liefst 57 medewerkers (negen pro cent) de dienst, onder wie juristen Onvrede Onzekerheid over de toekomst, on vrede over de leiding en de grote werkkdruk zijn daar zeker debet aan. De vroegere staatsraad Kap- teyn, inmiddels benoemd tot lid van het Hof van Justitie van de EG, laat daarover in het jaarverslag geen misverstand bestaan: "Een onze kerheid die de arbeidsvreugde en inzet, als zij nog langer voortduurt, dreigt te ondermijnen en zelfs tot een voortijdige uitstroom van voor alsnog onmisbaar personeel kan lei den". Kapteyn, tot 1 april voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, bekommert zich in het jaarverslag heel wat meer om de toekomst dan Scholten. Hij vindt dat het wegnemen van de onzeker heid bij de medewerkers een eerste prioriteit moet zijn. De overgang van de administratieve rechtspraak naar de gewone rechtbank moet zorgvuldig worden voorbereid, uit gevoerd en begeleid. "Plannen uit voeren is heel wat moeilijker dan ze opstellen", aldus een kritische Kap teyn, die zich afvraagt of een interne reorganisatie "niet toch een een voudiger en goedkopere oplossing zou zijn geweest". De strakke eenvoud van een kenmerkende zitinnovatie FIABO van LEOLUX MEUBELPROMENADE KA MEUBELPROMENADE KATWUK Hart^óTuwHu,s

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3