Franse 'flitstrein9 is een dure jongen 'Dit jaar beslissen over opsplitsen Antillen Synode wil slechts incidenteel ruimte voor grensverkeer IERS CULINAIR EN CULTUREEL GENIETEN 'Gemeente moet werkgever worden van haar dominee' Beroepingswerk DONDERDAG 26 APRIL GEESTELIJK LEVEN Binnenkort moet minister Hanja Maij-Weggen (ver keer) beslissen over de route die de TGV straks moet vol gen. Vooral Brabant is bang dat de aanleg voor een nieu we spoor voor de flitstrein gepaard gaat met vernieti ging van natuurgebieden. Zuid-Holland is vooral be ducht voor geluidsoverlast. Problemen waarmee Frank rijk al langer ervaring mee heeft. door Laurent Heere Francis Boulanger en Brigitte Morelle van de persdienst van de SNCF, de Franse spoorwegen, zeg gen het met grote stelligheid: "Hier hebben we eigenlijk geen proble men met gemeenten of burgers die tegen de TGV zijn. Integendeel, bij de aanleg van de lijn naar Lille heb ben we problemen, omdat inwoners van de omgeving van Amiens een aansluiting op de trein willen". "Wij hebben Amiens niet in het routeplan opgenomen en nu heb ben honderden mensen uit Amiens en omgeving grond gekocht op plaatsen waar de lijn naar Lille moet komen. Honderden mensen hebben daar elk één vierkante meter grond gekocht. Met al die mensen moeten we onderhandelen, voordat we de spoorlijn daar kunnen aanleggen". Boulanger en Morelle stralen wei nig enthousiasme uit als ze het over de TGV hebben. Het visitekaartje van de Franse spoorwegen lijkt hen maar matig te interesseren. Voor de Fransen is het nieuwe er ook wel af. De TGV doorkruist Frankrijk im mers al jaren. En om de paar jaar gaat weer een nieuwe lijn open, zo dat een ander stuk van Frankrijk wordt ontsloten. Trots zijn ze niettemin wel op het laatste nieuwtje, de TGV Atlanti- que. Brest in de Bretagne, La Ro- chelle aan de Atlantische kust, Bor deaux, Biarritz, Lourdes en Toulou se komen 'dichterbij'. Parijs-Bor deaux moet straks binnen drie uur lukken. Brest, het uiterste west puntje van Frankrijk ligt nu nog maar op vier uur en twee minuten van Parijs. Tunnels Het is in Frankrijk eenvoudiger zo'n spoorweg aan te leggen dan in een dichtbevolkt land als Nederland", zegt Boulanger. "Maar ook wij moe ten rekening houden met natuur en landschap. En met geluidshinder. Die moeten we beperken. We heb ben bij voorbeeld de opdracht ge kregen heel zuinig om te springen met de natuur in de omgeving van Parijs. Dat moet ook wel, omdat Pa rijs veel minder groen heeft dan ver gelijkbare steden, zoals Londen en New York. Waar het nodig is, heb ben we tunnels aangelegd. Ook in Parijs zelf hebben spanningen gedaan om de geluids overlast te beperken. We werken onder meer met geluidsschermen, aarden wallen, open tunnelbakken en tunnels, waarvan sommigen be plant zijn". Bij Champlan, slechts een paar kilometer onder Parijs, zien we wat Boulanger bedoelt. De spoorbaan loopt parallel aan de snelweg. Een bewuste keuze om de gevolgen van de doorsnijding van het landschap te beperken. Op een gegeven mo ment zijn we de spoorlijn 'kwijt'. Verscholen in het landschap vinden we hem terug, uitgegraven en ver diept aangelegd. Vanuit Parijs komt de trein daar uit een dubbele tunnel om even verderop weer on der de grond te duiken. De TGV kan er met 270 kilometer per uur door heen rijden. De twee tunnelbuizen zijn elk 4.800 meter lang en zijn aangelegd onder een bos, ongeschonden door de werkzaamheden aan de spoor lijn. Ook opmerkelijk is dat we de trein niet horen aankomen. Op een honderdtal meter afstand ligt de au toweg Parijs-Chartres. De auto's maken aanzienlijk meer geluid dan de voorbijsnellende TGV, die vol gens de Franse normen maximaal zeventig decibel geluid mag veroor zaken. Op veel plaatsen is de ge luidsbelasting niet meer dan 62 de cibel, gemeten op 25 meter van het spoor. Bij Chevrières, een klein dorpje ten noorden van Parijs, kijkt de enige medewerkster op het gemeentehuis verbaasd op als we vragen naar eventueel verzet tegen de komst van de TGV aldaar. "Problemen met de TGV? Hoezo?". Chevrières ligt even ten zuiden van Compiègne aan de snelweg Pa- rijs-Lille. De TGV steekt bij het dorp de snelweg over. De werk zaamheden aan het viaduct zijn in volle gang. Aan de overkant van de autoweg doorsnijdt het dertig me ter brede tracé een bos. De trein rijdt vanaf 1993 op hooguit honderd meter langs de huizen aan de rand van het dorp. "De SCNF heeft de grondeigena ren schadeloos gesteld en wij ver wachten geen hinder van de trein. Ik denk dat de snelweg meer geluid veroorzaakt", zegt ze. "Daarbij rijdt die trein niet zo vaak", voegt ze er aan toe. "Maar verderop, bij Arsy, verwachten we wel veel moeilijkhe den. Misschien dat ze daar meer kunnen vertellen". De problemen bij Arsy liggen dui delijk. Anders dan in Chevrières zal de trein hier op hooguit tien meter langs de huizen schieten. Een actie groep is inmiddels in het geweer ge komen tegen de TGV. "De spoorwe gen vertellen ons helemaal niets. De gemeente krijgt vrijwel niets te ho ren over het tracé voor de trein. De informatievoorziening van de machtige SNCF is heel slecht", zegt bewoner Jacques Louart. Maar Arsy kan de trein niet tegen houden. Op geen enkele manier. "De regering bepaalt waar de trein komt; wij leggen hem aan. Maar wij moeten wel met de grondeigenaren onderhandelen. Mislukken de on derhandelingen, dan kan er ontei gend worden", zegt voorlichter Boulanger van de SNCF. Hij voegt er aan toe dat "slechts" in twee pro cent van alle gevallen tot die laatste stap moet worden overgegaan. Ook in Arsy zijn de grondeigena ren intussen overstag gegaan. "Ze hebben een goede prijs gekregen", meldt dorpsbewoner Louart. Hij zelf is allerminst enthousiast over de komst van de TGV. "Ik ben hartstochtelijk jager en alle goede jagers houden van de natuur", uit hij zijn onvrede. "De spoorbaan wordt afgesloten met een hekwerk en de reeën kunnen er niet door. Dat was voor een deel ook al het ge val door de autoweg. Maar met de trein wordt dat nog erger. De dieren kunnen straks geen kant meer uit". Kostbare zaak De lijn langs de snelweg Parijs-Lille plaatst de SNCF voor talrijke pro blemen. De Franse spoorwegen wil len de spoorweg vlak langs de snel weg laten lopen, maar dat levert ook problemen op. Er liggen talrijke via ducten over de weg. Bij verreweg de meeste moet de TGV daarover heen. "Op zich zijn dat wel oplosba re problemen", aldus voorlichter Boulanger. "Maar we hebben nog geen oplossing voor de moeilijkhe den die we in het mijngebied bij Lil le verwachten. Daar liggen heel veel steenbergen. "Er overheen gaat niet en er onderdoor wordt ook heel las tig. Daar zijn we nog volop aan het studeren". Zoveel is wel duidelijk: de aanleg van een nieuwe spoorlijn voor de TGV is een kostbare zaak. Alleen op de route Parijs-Tours (230 kilometer lengte) zijn al ruim 130 viaducten, tunnels, en wat dies meer zij aange legd. "Frankrijk is een groot land en we hebben de ruimte. Hoe dat alle maal in Nederland moet, kunnen we van hieruit ook niet beoorde len", zegt Boulanger. Maij-Weggen kan haar borst nat maken: de Fran se flitstrein zal zeker voor Neder land een dure jongen zijn. Hirsch Ballin wil vaart houden in discussie DEN HAAG - Minister Hirsch Bal lin mag er ontspannen bijzitten, de vermoeidheid is van zijn gezicht te lezen. De laatste weken moest hij er op verschillende terreinen flink aan trekken. Naast de zeker niet 'lichte' portefeuille van justitie beheert de bewindsman ook nog het kabinet voor Nederlands- An tlliaanse en Arubaanse zaken. Dat is geen gerin ge opgave, maar "als je het gemak kelijk wilt hebben, moetje geen mi nister worden". door Bart Jochems en Henri Kruithof De problemen met en op de Antil len en Aruba vormen deze keer het onderwerp van gesprek. Nog voor dat de minister zijn ambt aanvaard de had hij in een tijdschrift van het CDA al een gedetailleerd beeld ge schetst van de toekomstige struc tuur van het Koninkrijk der Neder landen. Kortweg komt dat plan er op neer dat het koninkrijk wordt opgesplitst in vier delen: Aruba, Cu rasao met Bonaire, St. Maarten met Saba en St. Eustatius en Nederland. Nog maar net aangetreden, venti leerde hij de gedachte al tijdens zijn eerste ambtsbezoek aan de over zeese gebiedsdelen. Kort daarna liet de Tweede Kamer zich in positieve bewoordingen uit over deze totaal nieuwe richting van het Nederland se beleid. Hirsch Ballins voorgan ger en partijgenoot De Koning heeft zich namelijk steeds op het stand punt gesteld, dat de Antilliaanse ei landen op den duur onafhankelijk zouden moeten worden. De minister zelf gelooft niet dat van een echte trendbreuk met zijn voorganger kan worden gesproken. "Ook Jan de Koning heeft zich in de laatste maanden van zijn minister schap wel eens uitgesproken voor een hernieuwde bezinning op de toekomstige staatkundige struc tuur", zegt hij. Impuls Met zijn plannen, inmiddels in een notitie aan de Tweede Kamer uitge werkt, heeft de minister de volko men vastgelopen discussie over de toekomst van het koninkrijk een krachtige impuls gegeven. Zelf is de bewindsman optimistisch over de kansen van zijn plannen, ofschoon ook hij wel inziet dat er nog genoeg hobbels zijn te nemen. "Het is natuurlijk gemakkelijk om de discussie uit de weg te gaan, het onderwerp te negeren". Ter illu stratie knijpt hij de ogen dicht. "Vroeg of laat loop je toch tegen de .problemen op. Er moet gekozen Hirsch Ballin: "Er moet gekozen worden: of we gaan verder met de Antil len van de vijf, of we delen de eilanden op in twee gebieden". (foto gpd> worden: of we gaan verder met de Antillen van de vijf, of we delen de eilanden op in twee gebieden". Hirsch Ballin denkt met zijn voor stellen de beste keuze te hebben ge maakt. De kleinere eilanden Bonai re, Saba en St. Eustatius zijn te klein om op eigen benen te staan. "Bonaire heeft goede bindingen en verhoudingen met Curasao. St. Maarten, St. Eustatius en Saba zijn door de taal (de voertaal is Engels) en de cultuur nauw met elkaar ver bonden. Ik denk dat goede samen werking mogelijk is". De minister ziet wel in dat er nog veel problemen te overwinnen zijn. Curagao wil zekerheid dat het niet tot in lengte van dagen met Finan ciële problemen van Bonaire wordt opgezadeld. Bonaire wil omgekeerd voorkomen dat Curasao in alles de dienst gaat uit maken. Op de Boven windse Eilanden spelen soortgelij ke problemen. "St. Maarten ontbeert op dit mo ment een goed bestuursapparaat. Dat erkent men daar ook. De ei landsregering van St. Maarten heeft dan ook om bijstand van Nederland gevraagd bij het opzetten van een goed bestuur. Daar moeten we na tuurlijk bij helpen", zegt Hirsch Ballin. Maar zijn optimistische na tuur verhindert hem om daar som ber over te zijn. "Ik ben overtuigd van de goede wil, maar er moeten nog wat problemen worden opge lost". Afstand Het belangrijkste argument voor de opsplitsing van de Antillen is voor de bewindsman de 'grote afstand tussen de twee bestuurslagen'. De vijf eilanden worden geregeerd door een kabinet en parlement (de Staten) die op Curasao zetelen. Daarnaast heeft elk van de eilanden afzonderlijk ook nog een eilandsbe- stuur. "Veel van het bestuurlijke werk wordt daardoor dubbel gedaan en kost veel geld. Daarom ook wilde de discussie over de bestuurlijke structuur niet vlotten. De één zat op de ander te wachten", zegt de minis ter. "Bovendien hing als het zwaard van Damocles boven de discussie het standpunt van Nederland, dat de vijf Antillen de weg van Surina me en Aruba zouden moeten gaan: de weg naar onafhankelijkheid". Op grond van veel gesprekken, zowel aan de overzijde van de oce aan als in Nederland, is de minister tenslotte met zijn voorstellen geko men. Een oplossing die de charme van de eenvoud lijkt te hebben, ook gezien de niet ongunstige tot rond uit enthousiaste reacties, die zijn voorstellen hebben opgeroepen. De minister heeft haast. Nog dit jaar wil hij met de regeringen van Nederland, Aruba en de Antillen overeenstemming zien te bereiken over de structuur van het konink rijk. Lukt dat, dan wil hij volgend jaar al een wetsontwerp indienen en behandelen. "Dat is noodzakelijk, al was het alleen maar om Aruba, dat volgens het huidige Statuut in 1996 onafhankelijk wordt, meer ze kerheid te bieden". Turkse werknemers Aruba vormt toch een heel apart probleem. Steeds vaker worden ge luiden gehoord dat het met de rechtshandhaving op dat eiland droevig gesteld is. Nog' onlangs moest de rechter er midden in de nacht aan te pas komen om de uit zetting van een kleine 150 Turkse werknemers te verijdelen. "Letter- lijk op de vliegtuigtrap kwam het verlossende woord". Hirsch Ballin is blij dat die uitzet ting niet is doorgegaan. Maar hij is erg geschrokken van de reactie van het partijbestuur van de regerings partij MEP op de rechterlijke uit spraak. De MEP beschuldigde in een officiële reactie de rechter van partijdigheid. In een dertig maal herhaald reclamespotje beklem toonde de MEP dat de rechter met zijn uitspraak de Arubaanse econo mie schaadde. "Ik heb de Arubaanse regering om opheldering gevraagd. Geluk kig heb ik de verzekering gekregen dat de verklaring van het MEP-be- stuur door de regering niet wordt gedeeld. Men heeft mij verzekerd dat de rechterlijke uitspraak na tuurlijk zal worden gerespecteerd. Ik beschouw het dan ook als een - weliswaar ernstig - incident", aldus de minister. Hij kan ook moeilijk anders. Als Hirsch Ballin zou erkennen dat het structureel mis is met de rechts handhaving op Aruba, zou hij vol gens het Statuut van het Koninkrijk der Nederlanden moeten ingrijpen. Nederland is volgens dat statuut verantwoordelijk voor een goede rechtshandhaving in alle delen van het koninkrijk, dus ook op Aruba. Toch zijn er wel redenen om aan te nemen dat er meer loos is met de rechtsgang op Aruba. Het blijft niet bij dit 'incident'. Tijdens de behan deling van de begroting Neder- lands-Antilliaanse en Arubaanse Zaken, begin dit jaar, vroeg het WD-kamerlid Korthals Altes ook al aandacht voor de problemen op Aruba. Volgens hem komt het re gelmatig voor dat minister van jus titie Croes ingrijpt in de rechtsgang op Aruba en de officier van justitie opdraagt vervolging in te stellen, of om dat juist na te laten. Kous af Hirsch Ballin denkt dat het zo'n vaart niet loopt. "Er is een heel goed functionerend gezamenlijk hof van justitie voor Aruba en de Antillen", zegt hij. Hoe zorgelijk hij de verkla ring van het MEP-bestuur ook vindt, van een structureel probleem is volgens hem geen sprake. "Zowel premier Oduber als minister Croes hebben zich nadrukkelijk van die uitspraak gedistantieerd", aldus Hirsch Ballin. Voor hem is daarmee de kous af. Nog tijdens het gesprek is hij al weer doende handtekeningen on der brieven en ambtelijke stukken te zetten. De komende maand be zoekt hij Aruba, met de duidelijke bedoeling forse voortgang te maken in de discussies over de status van de eilanden. Zo snel mogelijk gaat hij ook naar de Antillen. "We moe ten de vaart erin houden", verklaart hij eenvoudig. ADVERTENTIE Engelbertha Hoeve werkt samen met Leidse Theaters: Iers dineren en toch op tijd voor de Ierse theateravond! Van 24 t/m 29 april kunt u genieten van het Ierse theatermenu, dat wordt geserveetd tussen 17.00 en 19.45u. Voor inlichtingen en reserveringen: 071 - 765000 ïoeve Hoge Morsweg 140 - 2332 HN Leiden In reactie op voorstel kerken Alphen: LUNTEREN De gereformeerde synode wil niet op een Sa- men-op-Weg-regeling vooruit lopen, door nu de eigen kerkorde zo te wijzingen, dat open grensverkeer tussen verschillende ge meenten mogelijk wordt. Hierom was door de kerken in Al phen aan den Rijn gevraagd. De synode besloot op voorstel van een voorbereidende commis sie om de geografische grenzen van een kerkelijke gemeente in principe te handhaven, maar vond wel dat er ruimte moest zijn om in uitzonderingsgevallen, "om pastorale redenen", hiervan af te wijken. Via de classis (regionaal kerk verband) Rijnland was het voor stel van de Alphense kerken gis teravond op de synodetafels in Lunteren beland. In Alphen is er sprake van een duidelijk liggings- verschil tussen het 'oude' deel en de wijken Oudshoorn/Ridder- veld, waar al geruime tijd een Sa- men-op-Weg-federatie met de hervormden bestaat. Sommige kerkleden die wonen in Oudshoorn/Ridderveld voelen zich meer thuis in het kerkelijke klimaat van 'oud' Alphen, en vice versa. Volgens de kerkord'e van zowel de gereformeerde als de hervormde kerk, is dergelijk grensverkeer officieel verboden. Het hangt vaak van de plaatselij ke lijn af of iemand elders lid in volle rechten kan worden. Terwijl binnen de Hervormde Kerk nu gewerkt wordt aan een eigen, tijdelijke regeling om hier wat aan te doen, heeft de gerefor meerde synode nu besloten om af te wachten wat landelijk via Sa men op Weg gedaan kan worden. Overigens werd gisteren in Lun teren onderkend dat de huidige situatie niet ideaal is; vandaar de uitzonderingsregel. Desgevraagd reageert ds. R. H. Nieuwenhuis, gereformeerd pre dikant in Alphen, met een "jam mer" op het synodebesluit. "Het maakt het werken toch een stukje moeilijker, omdat wij toch met een tweeslachtige situatie blijven zitten. Het zijn alleen maar pasto rale redenen waarom mensen naar een andere gemeente willen. Maar dat blijft dus nu steeds een uitzonderingssituatie heten". "Op zich is het natuurlijk een hele nare situatie, die wij hier in Alphen ook niet ideaal vinden. Maar een officieel kader doet wel recht aan de mondigheid van de kerkleden. De mensen willen zelf uitmaken bij welke kerk zij willen horen". In een toelichting op de eigen regeling die de kerken in Alphen voor het grensverkeer hadden ontworpen, schreven de kerkera den onder meer: "Zij achten het beter, dat gelovigen bewust mee leven in de gemeente van hun keuze dan dat zij ten gevolgde van strakke kerkorde-bepalingen stilletjes verdwijnen". "Ja, dat ge beurt", aldus Nieuwenhuis. NIJKERK (ANP)'- "Wordt het geen tijd om niet meer als indivi du maar als beroepsgroep op te treden, door bijvoorbeeld een meer eigentijdse arbeidsrelatie? Ik denk dan aan een werkgevers- werknemersverhouding op con tractbasis". Dit voorstel van voorzitter ds. B. J. G. Roolvink van de gerefor meerde predikantenvereniging leidde gisteren in Nijkerk tot be zorgd en'verrast gemompel op de jaarvergadering. Roolvink wil dat de plaatselijke kerk werkgever wordt van de predikant, maar zo danig dat de predikant daarbij zijn vrijheid niet verliest. Ds. J. A. Zeilstra, secretaris van de hervormde predikantenvere niging, vond Roolvinks voorstel "niet zo'n gelukkig idee". Hij vreesde een 'uitverkoop' van pre dikanten als een commissie van beheer of -in de hervormde ver sie- de kerkvoogdij een te grote vinger in de pap krijgt. Ook binnen de eigen vereni ging wezen niet alle neuzen de zelfde kant op. Ds. W. A. van den Berg, bestuurslid voor het ar beidsvoorwaardenbeleid, zag nog heel wat "voetangels en klem men" voor het zover is. De predi kant als functionaris van de ge meente maakt dat zo iemand niet meer tussen de mensen staat maar erboven en dat is volgens Van den Berg niet wenselijk. Volgens Roolvink wordt het nu tijd dat de synode door middel van de kerkorde duidelijk maakt waar de verschillende bevoegd heden liggen. "Want nu mag een pastoraal assistent niet doen wat hij of zij krachtens zijn of haar op leiding heel goed zou kunnen, na melijk het bedienen van de sacra menten bijvoorbeeld". De predi kant, die meer gestudeerd heeft, heeft dat niet gedaan om alleen maar te dopen, aldus de voorzit ter. Ook moet de Bond van Neder landse Predikanten, waar 3.400 Hervormde en Gereformeerde predikanten lid van zijn, zich bij het CNV aansluiten. Er moet vol gens Roolvink een einde komen aan het isolement van de predi kanten. Zij moeten zo hun solida riteit met andere beroepsgroepen en uitkeringsgerechtigden tonen. De predikantenvereniging heeft al "inspirerende gesprekken" mët voorzitter Hofstede van het CNV gevoerd. Gereformeerden achter bezwaren rond manifestatie LUNTEREN (ANP) - De verte- genwoordigers van de Gerefor meerde Kerken hebben in de Raad van Kerken terecht een voorbehoud gemaakt bij de ker kelijke manifestatie Nederland tegen verarming op 19 mei in Den Haag. De twijfels hierover binnen de sectie binnenlands diakonaat moesten synodevoorzitter ds. E. Overeem en bestuurslid ds. A. Borman wel tot zo'n standpunt brengen. Dit heeft de gerefor meerde synode gisteren met de grootst mogelijke meerderheid uitgesproken. De synode betreurt het echter dat het voorbehoud is uitgelegd als een afwijzing van de activitei ten van de werkgroep De arme kant van Nederland, die namens de Raad van Kerken en DISK de manifestatie organiseert. Deze ac tiviteiten, ook de manifestatie, zijn volgens de synode juist zin vol. Daarom zal de synode een ie der steunen die voor solidariteit met de uitkeringsgerechtigden strijdt. De sectie binnenlands diako naat had twijfels over de datum van de manifestatie (19 mei). Deze was gekozen met het oog op de Tweede Kamer-verkiezingen die eind mei zouden worden gehou den maar die als gevolg van de ka binetscrisis vorig jaar werden vervroegd. Ook vroeg de sectie zich af of zo'n manifestatie in het beleid van de Gereformeerde Kerken past. Alleen ds. C. Waringa uit Leeuwarden was tegen het syno debesluit. Naar zijn mening had de. synode het voorbehoud moe ten intrekken. Boerakker. De gereformeerde synode heeft opnieuw bepaald dat de zittende kerkeraad van de Gereformeerde Kerk in Boerak ker de enig wettige is. De synode verwierp in een besloten zitting een verzoek tot herziening van dit besluit van eind vorig jaar. Begin 1989 voltrok zich in Boerakker een kerkscheuring nadat ds. R.H. Keegstra uit het ambt was gezet. De zeer rechtzinnige predikant werd door de classis (regionale kerkvergadering) Grootegast au toritair gedrag, misbruik van het ambt en grote onzorgvuldigheid in het pastoraat verweten. In fe- brari 199 werd een nieuwe kerke raad bevestigd, die "de instem ming heeft van en gedragen wordt door de gemeente". Hervormde Kerk: beroepen te Norg R. H. W. Busschers kand. Utrecht; aan genomen naar Heerewaarden (toez.) Geref. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Noordbergum K. van den Geest Alblasserdam en Nieuw Lekkerland, te Vlissingen J. B. de Rijke kand. Dui- Gcreformeerde Gemeenten: beroe pen te Aalburg G. J. van Aalst Bent huizen, te Sint Annaland A. F. Hon- koop Zwijndrecht, te Woerden C. Ha- rinck Oostkapelle; bedankt voor Goudswaard C. J. Meeuse Rotterdam- Zuid. Evangelisch-Lutherse Kerk: beroe pen te Rotterdam M. L. de Klerk Weesp. Remonstrantse Broederschap: be roepen te Utrecht (beiden part-time) F. Kruyne hervormd predikant Klooster Ter Apel en mw. C. M. Geels eervol ontheven hervormd predidkant Ter Apel die dit beroep hebben aangeno-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2