'Dit pik ik niet, boycotten die hap' 'Het is nu ieder voor zich' Meer 'live' op Sportnet LILY COLLINS GEEFT BOEKETJE Friese bestuurders ongewenst bij AVRO's Twaalf Provinciënspel INGEN DONDERDAG 26 APRIL 1990 Lingo's Robert ten Brink HILVERSUM (GPD) - Robert ten Brink is naast Peter Jan Rens hèt spelletjes-gezicht van de VARA. Ten Brink draait al jaren mee in het Hilversumse circuit, maar is pas de laatste jaren een echte Bekende Nederlander ge worden. Hij verliet na vijf jaar het Jeugdjournaal om zich weer voor honderd procent aan de VARA te wijden. Van die stap heeft Ten Brink geen seconde spijt gehad. "Ik ben er niet mee gestopt omdat ik me oud voelde, maar wilde ge woon weer eens wat anders. Ik ben van huis uit natuurlijk ook geen journalist, en had het idee dat ik aan mijn plafond zat bij het jeugdjournaal. Meer dan de pre sentatie zat er niet in voor me. Dat heb ik goed beseft, dus was het voor alle partijen beter dat ik er maar mee op zou houden. Be ter voor mezelf, voor de VARA en voor het Jeugdjournaal." Ten Brink voelt zich thuis bij de VARA, hoewel hij van me ning is dat de gezelligheid en saamhorigheid de laatste jaren ver te zoeken zijn in Hilversum. "Dat heeft niets met de VARA te maken, maar met een verander de mentaliteit bij omroepmede werkers. Toen ik «en jaar of tien geleden als dj van de KkO op Hilversum 3 begon," was er nog veel meer pioniersgeest in Hil versum. Gezelligheid. Je trok met collega's op, brainstormde in kroegjes en haalde wel eens wat kattekwaad uit. Tegenwoor dig bestaat dat niet meer. Het is ieder voor zich geworden. Als ik tegenwoordig in Hilversum rondloop, loop ik negen van de tien keer alleen met mijn koffer, doe mijn werk en ga naar huis. Dat is jammer." De VARA-presentator zegt in het strijdgewoel rond de com merciële televisie door niemand Scheidend paar Tramp regelt 'vreemdgaan' NEW YORK Het Ameri kaanse miljardairs-echt paar Donald en Ivana Trump heeft een contract getekend dat beiden voor een periode van 60 dagen het recht geeft met anderen uit te gaan zon der dat daaraan financiële gevolgen kunnen worden verbonden in verband met de echtscheiding. Volgens persberichten werd het contract getekend op verzoek van mevrouw Trump, die dolgraag contac ten wil leggen met andere mannen, maar haar finan ciële aanspraken daarvoor niet op het spel wil zetten. De deal maakt het de echte lieden mogelijk zich twee maanden lang te gedragen „alsof zij vrijgezel zijn", al dus de advocaat van Trump. benaderd te zijn. "Ik hoef ook niet zo nodig. Ik werk lekker, ik ga nog elke keer met plezier naar de baas. Vooral sinds ik weer een radioprogramma heb. Ook op te levisie krijg ik voldoende kan sen. Ik heb niets tegen commer ciële zenders hoor. Laten we eer lijk zijn, welke omroep is eigen lijk niet commercieel. Het draait toch allemaal om het geld." De VARA heeft de laatste ja ren veel coryfeeën in huis. Rens, Barend; Witteman, nu weer Ast- rid Joosten. Heeft Robert ten Brink niet het idee dat hij door een man als Peter Jan Rens een beetje in zijn ontwikkeling als showmaster geremd wordt? De grote amusementsshows van Rens doen natuurlijk een grote aanslag op het programma-bud get. "Nee hoor. Ik denk dat Peter Jan en ik heel goed naast elkaar kunnen bestaan. We lijken in CANNES (GPD) - Het satel lietstation Screensport heeft met diverse Amerikaanse net works overeenstemming be reikt over het live overnemen van topsportevenementen in de Verenigde Staten. Sport net, zoals de Nederlandse tak van Screensport heet, zal daardoor in de weekends meer live sport op de buis brengen. Screensport en de Ameri kaanse networks zijn over eengekomen dat Screensport zowel op zaterdag als op zon dag zes uur live sport krijgt. De evenementen zullen voor namelijk in Amerika populai re sporten als golf, tennis, mo torracen en honkbal betref fen. Het internationale satel- lietbedrijf BrightStar zal zorg dragen voor de verzending van de beelden per satelliet van Washington naar het Lon- dense hoofdkwartier van Scr eensport. niets op elkaar. Het is wel inder daad zo dat bij de VARA vrij veel mannen rondlopen met ambities op het amusementsvlak. De VARA heeft ook Robert Long met Fantastico. Op het moment zie ik geen bedreiging voor me zelf, maar als over een jaar blijkt dat ik alleen maar Lingo zou kunnen doen, dan zou je kunnen concluderen dat ik in de weg wordt gestaan door anderen." In Lingo leeft Robert ten Brink behoorlijk met zijn kandi daten mee, maar hij stelt zichzelf niet echt centraal. "Nee, maar ik zou dat ook verkeerd vinden. In Lingo draait de show niet om mij, maar om de kandidaten. Ik ben van mening dat je die kandi daten op een leuke manier moet neerzetten. Lingo is geen perso nality-show. Ik heb er geen moei te mee. Bij het Jeugdjournaal is het er ook jaren ingeramd dat het belangrijk is jezelf te kunnen wegcijferen. Dat wil niet zeggen dat ik niet open sta voor een per sonality-show. Ik zou best eens een programma willen presente- zelf kwijt kan. Af en toe eens bot en cynisch. Zo ben ik in het dage lijks leven ook vaak. Privé ben ik iemand die best wel egostisch uit de hoek kan komen." (Vanavond, Nederland 1, 20.19) 'Flodder' wint op Video Gala LOOSDRECHT (ANP) - Video- filmkijkers hebben 'Flodder' van Dick Maas aangewezen als de beste Nederlandse film aller tij den. Hoofdrolspelers Tatjana Si- mic en Huub Stapel hebben de 'video award', een verzilverde vi deodoos, in ontvangst genomen. Dat gebeurdè bij het Video Ga la 1990, dat Veronique gister avond uitzond. Er waren nog vier onderscheidingen. Beste Aller Tijden werd 'Raiders of the Lost Ark' van Steven Spielberg. In de drie rubrieken voor pro- dukties van vorig jaar waren de meeste stemmen voor de film 'A fish called Wanda'. Beste Acteur is Dustin Hoffman voor zijn rol in 'Rain Man', de Beste Actrice Kim Basinger in 'My stepmother is an alien'. Aan de verkiezing, georgani seerd door de Stichting Video film Festival in Loosdrecht, na men videofilmkijkers deel via de 600 videotheken. In ons land worden per jaar 31 miljoen vi deofilms verhuurd, waarnaar rqim tachtig miljoen mensen kij ken. De bioscopen trekken daar enboven nog eens 15 miljoen be- zoékers. LEEUWARDEN (GPD) - Burgemeester mr. Jan van der Meer van Nijefurd ging in maart met de Fri- sia Illustrata op vakantie, maar hij had zich de moei te kunnen besparen. Want deelname van een Fries burgemeestersteam aan het Twaalf Provinciënspel is plotseling niet meer ge wenst. Maandag, drie da gen voor de opnamen, kre gen Van der Meer, zijn col lega Hans Lesterhuis van Ooststellingwerf en wet houder Hannah Ludwig van Franekeradeel het droeve nieuws te horen. Van der Meer, die zich al sinds december op het evenement voorbereidde: "Ik ben heel kwaad. Boy cotten die hap." Met woede en verbazing is in be- stuurskringen in Friesland gere ageerd op het besluit van Renè Stokvis Produkties in Baarn, die het programma voor de AVRO maakt, om het burgemees tersteam van deelname uit te sluiten. De reden: de bestuur ders zjjn te goed, zodat de teams van journalisten (voor Friesland Omrop Fryslan) en docenten en scholieren (het Drachtster Lyce um) geen kans maken het spel te "Schitterend complimen teus", vindt wethouder Ludwig. Kwaad, zoals burgemeester Van der Meer, is zij niet. "Hij is laai end, ik vind het belachelijk, vol strekt belachelijk. Ik had er spe ciaal een jurk voor gekocht, een mooie wijde met van die leuke flappen. Die blijft nu in de kast hangen. Verder ben ik er een weekeind voor aan de studie ge weest, maar ach, in het kader van de permanente educatie is dat natuurlijk nooit weg." Koud telefoontje "Als ik nü die vogels weer zie vliegen kan ik ze wel schieten", vervolgt zij, duidend op de 'blin de vinken van de AVRO'. "Maar ik was toch al lid van de VARA." Zij is teleurgesteld "over dat koude telefoontje" van Stokvis Prodükties. "Verder was er niets, alleen dat telefoontje. Al was het maar een bloemetje met een rouwkransje geweest." Niet al leen de drie bestuurders, ook hun in een denktank verenigde hulptroepen hoeven vandaag niet naar Drachten te 'reizen, waar vanavond in De Lawei de opnamen zijn. "Psalmen" schoten burge meester Van der Meer niet te bin nen toen hij de hoorn weer. op hèt toestel had gelegd. "Ik heb vrese lijk gestudeerd. Van de eerste voetbalwedstrijd van Abe Len stra tot de vrouw van Johan Wil lem Friso. Ik heb er veel tijd en energie ingestoken. Met de paas dagen ook, mooi weer, maar ik heb de hele dagen op zolder geze ten." Om dan kwaad te vervol gen: "Dit pik ik niet. Zo ga je niet met elkaar om. Ik ben heel kwaad. Boycotten die hap, dat is het beste wat we kunnen doen." Ook ten provinciehuize, waar Renè Stokvis Produkties de na men van Lesterhuis, Van der Meer en Ludwig hfld bemach tigd, is met verbazing kennis ge nomen van het onverwachte be sluit. Een vreemde en verbazing wekkende manoeuvre, reageert cultuurgedeputeerde Johanneke Liemburg. In Workum, waar medewer kers van het Jopie Huisman Mu seum - supporters van Van der Meer - de spandoeken al hadden klaarliggen, zegt een woordvoer der: "Ze kunnen toch niet zeg gen dat die burgemeesters te goed zijn? Dat is niet eerlijk. Van Zeeland deed toch ook een bur gemeester mee? Dan moeten ze alle afleveringen overdoen." Pe bestuurders mogen dan eergisteren afbericht hebben ge kregen, net voor de paasdagen had Stokvis Produkties al een vervangend team geregeld. Het lot viel op de Leeuwarder To- neelploeg Westeiride. Het geval wil namelijk dat bij Stokvis Pro dukties een broer werkt van een toneelspeelster. De toneelclub moest zich in zeer korte op het spel voorbereiden. "We hebben er wel vertrouwen in. De vragen over Zeeland waren nogal moei lijk, maar die over Friesland zul len gemakkelijker zijn", aldus woordvoerder Yvonne van der Staay. Uitgezocht Volgens Daan Maltha van Renè Stokvis Produkties heeft de to neelclub eergisteren pas toe stemming gekregen zich op het spel voor te bereiden. Hij ont kent dat dit in een eerder stadi um is gebeurd. Voor verder com mentaar verwijst hij door naar de AVRO. Daar zegt woordvoerder Rob Schwitters dat de chef amu sement niet van de beslissing van Stokvis Produkties op de hoogte was. "Dat besluit wordt hier nog bekeken. Het wordt uit gezocht en daarom kan ik er ver der eerst niks over zeggen." Van een boycot, zoals Van der Meer voorstelt, willen ze op It Provinsjehüs niet weten. Want al met al komt Friesland wel op te levisie en een dergelijke gratis reclame is nooit weg. Met haar ogen op scherp houdt de jaguarmoeder in Ouwehands Dierenpark in Rhenen haar twee jongen in het vizier. Het bijzondere van de onlangs gebo ren jongen is dat één dier zwart en de ander gewoon gevlekt is, een mutatie die volgens des kundigen zelden voorkomt. De vader van het tweetal is een zwarte jaguar. (foto anp) 'Grootste opaal' Mijnwerkers in het plaatsje Co- ober Pedy in de Australische bush hebben gisteren bekendge maakt de grootste opaal ter we reld uit de grond te hebben ge haald. De melkwitte, ongepolijste edelsteen, die "Jupiter 5" is ge doopt, weegt 5,27 kilo, meet 23 bij 12 centimeter en is naar schatting 6 miljoen gulden waard. Een woordvoerder van de mijn zei dat de steen was gevonden op 17 meter diepte. In Coober Pedy, een mijnstadje in New South Wales, zijn de woningen en mo tels ondergronds gebouwd ter be scherming tegen de extreem hoge temperaturen. Olifanten Het aantal olifanten is in Uganda de laatste 3 jaar gestegen van 450 naar 700, als gevolg van maatrege len tegen de illegale jacht op de dieren. De dieren leven in het na tionaal park Ruwenzori, dat aan het begin van de jaren 60 nog 3.000 olifanten herbergde. Vanaf die tijd werden de olifanten ech ter in snel tempo uitgemoord door soldaten, rebellen en stro pers. De meeste olifanten werden ge dood tussen 1971 en 1979, gedu rende het regime van dictator Idi Amin. Dat gebeurde door solda ten, die het iVoor van de tanden van de dieren naar het Midden- Oosten en Azie smokkelden. In 1980 leefden er nog maar 150 oli fanten in het Ruwenzori-park. De strijd tegen de olifantejacht werd aangebonden door de huidi ge president Yoweri Museveni, die in 1986 de macht greep. In heel Afrika is het aantal olifanten sinds 1978 gedaald van 1,5 mil joen tot 400.000. Achtling Een 36-jarige Maltese vrouw is gisteren bevallen van een acht ling, maar slechts een van de kin deren is nog in leven. Vier kinde ren kwamen dood ter wereld. De kinderen -wogen ieder minder dan 500 gram. Het overlevende meisje verkeerde in slechte con ditie. De moeder had volgens woordvoerders van het Sint-Lu- casziekenhuis in Guardamanjia vruchtbaarheidshormonen ge bruikt.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 24