WKlokaal Het woord is aan Van Basten spowtv PSV moet tot het laatst bibberen AC Milan verspeelt zijn tweede kans Michels eist excuses, tijdens benoeming Beenhakker èlemnce DONDERDAG 26 APRIL 1990 PAGINA 17 Van Breukelen redt bekerwinst op Vitesse ROTTERDAM Een beker tot aan de rand gevuld met alle ellen de van dit seizoen. Tot de laatste seconde moest PSV bibberen om in aanmerking te komen voor dit 'doekje voor het bloeden'. PSV won de KNVB-beker (1-0). De wijze waarop was typerend voor de gang van zaken in de Eindhovense gelederen. Geen overtuiging, geen bezieling. Niets. Zelfs een ondermaats Vitesse heeft de mil joenenformatie het leven op weg naar de troostprijs behoorlijk zuur kunnen maken. Hans van Breukelen voorkwam het zoveel ste debacle door de zwak ingeschoten penalty van John van den Brom te stoppen. "We gaan niet op de praalwagen door Eindhoven", zei Guus Hid- dink met de nodige zelfspot. "Ik spring ook geen drie meter de lucht in. De vreugde is er niet minder om. We hebben een uur lang goed be kervoetbal gezien. Ook het aantal toeschouwers dat erop af komt is een duidelijke indicatie dat de be kerstrijd weer leeft in Nederland. Daar ben ik blij om. Voor de derde Vijf duels voor Rijkaard, één voor Van Basten MILAAN (GPD) - Frank Rijkaard en Marco van Basten zijn gisteren door de Italiaanse bond geschorst naar aanleiding van de uitsluitingen van afgelopen zondag in Verona. Zij doen daarom zondag niet mee tegen Bari. Rijkaard werd zelfs voor vijf wedstrijden geschorst, vanwege het feit dat hij twee keer over scheids rechter Lo Bello zou hebben ge zegd: "Hij wil ons laten verliezen...". Het was voor Rijkaard de tweede rode kaart binnen twee maanden. De Amsterdammer zal zodoende de eerste vier wedstrijden (allen voor de beker) van het volgend seizoen moeten overslaan. Van Basten kreeg één wedstrijd schorsing, om dat hij uit woede zijn shirt na een foutieve beslissing van Lo Bello had uitgetrokken. Costacurta kreeg twee wedstrijden aan zijn broek. Trainer Sacchi, die ook van het veld werd gestuurd, kreeg slechts een geldboete ter hoogte van 2500 gul den. LDWS en Unitas - weer een stap dichter bij fusie LEIDEN - De besturen van LDWS en Unitas hebben nu officieel de in tentie uitgesproken te streven naar een fusie tussen beide clubs. Zij de den dat gisteravond tijdens een eer ste vergadering van beide voetbal verenigingen in de kantine van Uni tas. De volgende stap die moet leiden tot een samenwerking wordt vol gende week woensdag reeds gezet. Dan heeft een delegatie van beide besturen een gesprek met de ge meente Leiden. Beide ploegen zeiden reeds eer der baat te hebben bij een verre gaande samenwerking. LDWS om dat het in veldennood verkeert en Unitas omdat het in financiële pro blemen verkeert» Eerder dit seizoen besloten Oran je Groen en ZLC al tot een fusie, hetgeen uiteindelijk uitmondde in de nieuwe vereniging FC Rijnland. Ook Sleutels en VTL beraden zich over een eventuele samenwerking. achtereenvolgende keer komt dat ding nu in de prijzenkast van PSV. Ik heb sectievoorzitter Martin van Rooyen nog gevraagd of we die be ker nu mogen houden. Daar kreeg ik geen antwoord op". De opluchting was van het ge zicht van Hiddink af te lezen. Op luchting op de plaats waar dit jaar zo vaak ellende vanaf straalde. Ook nu stonden de zorgen driekwart wedstrijd lang in zijn gezicht ge grift. De belangen waren duidelijk. PSV wilde een troostprijs aan dit seizoen overhouden. Vitesse was er alles aan gelegen PSV zelfs dat laatste prijsje niet te gunnen. Zo la gen de verhoudingen en zo waren ze ook terug te vinden in het veld. PSV ijverig en gefixeerd op een snelle opening; Vitesse deed het rustig aan en beperkte zich aanvankelijk tot temporiseren. Frans Thijssen draaide en kapte net zo lang tot het tempo uit het spel was. De Arnhem mers die over minder technische kwaliteiten beschikten, zochten veelvuldig hun heil in terugspeel ballen op doelman Raymond van der Gouw. PSV was niet bij machte Vitesse de wil op te leggen. Vandaar oók dat de hooggespannen ver wachting al snel omsloeg in verve ling. Kansen waren er nauwelijks. Wim Kieft dook twee keer gevaar lijk op in de buurt van Van der Gouw. Hij richtte net zo onzuiver als Rick Hilgers oog in oog met Van Breukelen. Lang zag het er dan ook naar uit dat de produktie enkel af hankelijk zou zijn van een foutieve terugspeelbal. Dat moment kwam er halverwege de tweede helft. Roberto Straal, tot aan toe de beste 'terugspeler', ver slikte zich en Flemming Povlsen kon overnemen. De uitgelopen Van der Gouw greep de Deen naar de be nen, waardoor Scheidsrechter Ui lenberg niets anders overbleef dan naar de stip te wijzen. Stan Valckx bleef koud onder alle protetsten en de pogingen van de Vitesse-spelers zijn concentratie te verstoren: 1-0. Uilenberg streek in de laatste mi nuut toen de ongelukkig Straal zijn bedoeling de fout te herstellen in daden omzette. Hij zocht het druk ke PSV-centrum op en bleef steken tussen Nielsen en Valckx. Uilen berg wees weer naar de stip, maar het geluk dat de Brabanders zo vaak al in de steek heeft gelaten, stak nu de helpende hand toe. De hand van Hans van Breukelen. "Hans wist", aldus Guus Hid dink, "precies waar die bal zou ko men. We hadden het voor de wed strijd nog doorgesproken. Ook Hans Dorjee vestigde nog eens de aandacht op die linkerhoek. Zelfs dan is het nog maar de vraag of je zo'n bal kunt keren". Het antwoord op die vraag betekende waarschijn lijk het enige PSV-feest van dit Sei zoen. En als Vitesse niet bij de les blijft, zal die ploeg helemaal geen reden tot zo'n feest hebben. De ploeg voor deze week nog op twee fronten streed moet zich nu opma ken om in de aanstaande derby te gen NEC niet nog een steek te laten vallen. "Daarvan zijn mijn spelers doordrongen", haakte coach Bert Jacobs meteen op de prognoses in. "We moeten in Nijmegen het even wicht zien te vinden dat met name in de eerste helft van de bekerfinale ontbrak. We zijn niet rijk gezegend met spitsen, daardoor verloor het elftal cle balans. Toen dat terugge vonden was, werd PSV-Vitesse een echte cupstrijd. Een strijd die in ons voordeel beslist had kunnen zijn als die penalty benut was. Want ik heb nu nog steeds het gevoel dat PSV zich van die klap niet hersteld zou hebben". FRED SOCHACKI MILAAN (GPD) De internationaal alom als de beste ter wereld omschreven ploeg van AC Milan blijft in eigep land met lege handen achter. Gisteren verspeelde de sterrenformatie zijn tweede optie van dit seizoen: de Italiaanse beker. Juventus won de tweede finale met 1-0 in het 'nieuwe San Siro'. Voor het eerst was de derde ring van het WK-stadion bevolkt, waardoor er 83.000 toeschouwers met een recette van vijf miljoen gul den werden geteld. Op 28 februari kwamen beide ploegen in Turijn een doelpuntloze remise overeen. Trainer Sacchi van AC Milan reageerde gelaten op het dubbele verlies in vier dagen: "Het verschil tussen winnen en verliezen is altijd gering. Het gaat erom datje in elk toernooi tot aan het einde meedoet. Ik kan mijn spelers niets verwijten. We hebben de laatste tijd het geluk niet mee". Hem restte weinig anders dan over een maand in Wenen het Europa Cup-succes te prolongeren. De tweede bittere pil binnen vier dagen kondigde zich al aan in de beginfase. Het leek er vanaf de afgrap op dat de clubartsen de vedetten met kalmeringsmiddelen weer tot rust hadden gekregen na de incidentrijke wedstrijd in Verona. AC Milan speelde mat en ongeïnspireerd op dc zandvlakte, die vanmiddag eindelijk wordt vervangen. Juventus liet de roodzwarte formatie komen in de hoop zelf met een counter toe te slaan. In de 16e minuut was het al raak, net als in de met 3-0 gewonnen competitiewedstrijd omzeilden de Turijnse spit sen de Milanese buitenspelval. Een pass van Marocchi bereikte Galia op maat. De voorstopper verschalkte de beker-doelman Galli eenvoudig. Daarnaast moest AC Milan twee keer scoren om de Coppa Italia nog op te eisen. De ploeg ontbeerde echter de scherpte om de zwart-witte veste in gevaar te brengen. Daarbij toonde doelman Tacconi zijn sterke vorm bij de spaarzame doelpogingen. In de tweede helft zette AC Milan Juventus met de rug tegen de muur, maar het veldoverwicht werd nauwe lijks in kansen uitgedrukt. De machteloosheid bij Van Basten (die slechts een keer gevaarlijk was, toen hij de bal tegen de lat kopte) en invaller Borgonovo werd het best geïllustreerd met de bedenkelijke pogingen om strafschoppen te versieren. De Juve-verdedigers waren over dit spelletje zo verontwaardigd, dat zij zich be klaagden bij de goed leidende arbiter d'Elia. Even leek het noodlot over Milan zich helemaal uit te storten, toen een woedende supporter met een muntstuk de scheidsrechter raakte. D'Elia liet echter doorspelen om nog meer juridische rompslomp in dit Italiaanse seizoen te voorkomen. Hennie Kwik: "Drie oktober Tv-scherm Iedere rechtgeaarde Nederlander hoopt natuurlijk dat Oranje straks op 8 juli in Rome de finale van het WK-voetbal speelt, maar er zijn er onder ons die daar ook op speculeren. Als Nederland zo ver komt betekent dat dat er 'gou den' zaken gedaan worden op het gebied van shirtjes, petjes, glazen, bier en al het stoffelijke dat maar kan worden gekoppeld aan een eventueel succes van Gullit en consorten. Het EK van '88 in Duitsland gaf nog wat treffende voorbeelden van hoe inventief sommige mensen zo'n evenement te gelde weten te maken. Holland stond op zijn kop en het geld rolde rijkelijk. Maar het is niet daarop dat Hennie Kwik, Theo Eldenhorst, Johan van Mil en Jan Hennie Hol vast mikken met hun plannen rond 7 en 8 juli, de finaledagen van Italia '90. Dat kwartet wil op die zaterdag en zondag het Ga renmarktplein omtoveren in een soort openlucht-bioscoop, 'met al les d'r op en d'r aan', zoals organ- siator Kwik het uitdrukt. "Het is dan natuurlijk het aardigste als Nederland in de finale komt. Zo niet, jammer dan. Gezellig maken doen we het toch". Quitte spelen is het uitgangs punt bij de plannen van de vier, om het geldelijk gewin doen ze het niet. Daarvoor nemen ze ook een te groot risico, want zeker nu de chaos rond Oranje weer een diep tepunt heeft bereikt, lijkt nie mand zich nog te bekommeren om de prestaties op het veld. Wat gaat het ondernemende kwartet doen, is dan maar de vraag aan Hennie Kwik. "Eerst een vergunning af halen", is het antwoord. 'En daarna de planri Die plannen behelzen de inrich ting van een supei'-grootbeeld-tv- scherm van zes bij 4 meter op het Garenmarktplein. "Ik ben inmid dels bij Jan Duivesteyn van Sport en Rekreatie geweest en die was meteen enthousiast voor dit idee. De tribune's zullen er dan ook ko men", weet Kwik inmiddels. "We willen een soort arena maken met daartussen en daaromheen ter rasjes. Gedacht wordt ook nog aan wat kraampjes, speciaal voor de kinderen. We zitten name lijk midden in de Lakenfeesten, willen daar ook een onderdeel van uitmaken. Drie oktober in het klein, zoiets stel ik me er van Hoe krijgt hij enerzijds de zaak op klaarlichte dag 'donker' en an derzijds de boel financieel rond? "Een kraanwagen moet, als een soort paraplu, een groot zeil bo ven het scherm vasthouden. Dat is te regelen, daar hebben die jon gens wel kijk op. Dat scherm kost voor twee dagen 15.000 gulden huur exclusief btw. Toegang hef fen we niet, dus de verdiensten moeten komen uit de horeca. Theo Eldenhorst, de baas van pizzeria Karalis en Johan van Mil. de eige naar van 't Vattegat. staan daar borg voor. Verder zijn er recla mespotjes, daar zorgt Jan Hennie Holvast voor, dat is zijn speciali teit". Kwik zelf, bekend van onder meer Jazz on Sunday, de Sport- Inn, het Vijf Meibal en noem maar op, fietst daar als de chef d'equipe doorheen. "Het moet een totaal programma worden, die dagen. Met bijvoorbeeld de EK-film, een podium met muziek en leuke din gen voor kinderen. Het voetbal, de finale, is weliswaar het uitgangs punt, maar er moet natuurli jk de hele dag wat te doen zijn. Op hoe veel mensen ik reken? Eerlijk ge zegd, heb ik geen enkel idee". AD VAN KAAM ROTTERDAM Met of zonder Rinus Michels, Leo Beenhakker zwaait bij het WK in Italië de scepter over Oranje. Die mededeling is minder schokkend dan de gespierde taal van de 'generaal' die van het supertrio uit Milaan verlangt dat zij diep in het stof bijt. Michels eist min of meer dat Marco van Basten zijn excuses aanbiedt voor de aantijgingen eerder deze week aan het adres van Michels, 'anders beleef ik het WK liever op een andere manier'. Thuis dus. Net als Johan Cruijff, die uitgerekend op z'n 43ste verjaardag tandenknarsend moet hebben aangehoord dat het Amsterdamse complot om hem toch nog aan de macht te helpen grandioos is mislukt. vereldtitel zwaargewicht Buster Douglas kwijtraakte, komt Mike Tyson weer in actie. Op 16 juni ontmoet de Amerikaan in Las Ve-, gas zijn landgenoot Henry Tillman, de Olympisch kampioen zwaarge wicht van 1984 in Los Angeles. In het voorprogrammma komt even eens een oud-wereldkampioen in actie. De 42-jarige George Foreman bokst dan tegen Adilson Rodriguez. J Daarmee lijkt, voorlopig althans, een einde te zijn gekomen aan het sinistere rollenspel dat zich nu al twaalf maanden rond de coaching het Nederlands elftal afspeelt. De ferme, deels gefundeerde kritiek speelden. Achter de schern van Van Basten op de procedure rond de aanstelling van Beenhak ker vormde het trieste hoogtepunt beraad een duidelijke in een reeks van conflicten die zich hadden uitgesproken de laatste maanden rond Oranje af- i werd het toptrio des te rauwer op het dak allen, omdat zij tijdens het Hilton- oorkeur Cruijff als tijdelijk bondscoach. "Er is door de spelers nooit gesteld" spel opgevoerd van intriges, list de Michels zich, "dat we eerst r ADVERTENTIE Elegance biedt u 'n comfortabele schoen met modieuze accenten. Speciaal ontworpen voor de vrouw die hoge eisen stelt aan kwaliteit en Dasvorm. Kom your quality shoe by Helioform en'bedrog, die zijn weerga in de his torie van Oranje nauwelijks kent. De rol van Michels in het geheel is daarbij van niet te onderschatten betekenis. Als geen ander kent hij het rollenpatroon, maar leek hij de laatste op wie de Cruijff-adepten hun giftige pijlen durfden af te schieten. Van Basten raakte hem, het boegbeeld van Oranje bij het re cente EK, diep in het hart. Michels eist genoegdoening en weet zich daarbij gesteund door het sectiebe- stuur en zijn boezemvriend Leo Beenhakker. Tijdens de 'ingelaste uitzending' Cruijff moesten gaan. Zo hebben wij de stemming in elk geval niet geïnterpreteerd. Koeman heeft mij duidelijk het gevoel gegeven dat de spelersgroep met alle drie kon le ven. De uitkomst van de stemming was gebaseerd op persoonlijke er varingen, niet op kwaliteitsver schil". Eigenzinnig Met die interpretatie maakte Mi chels voor zichzelf de weg vrij om Beenhakker als belangrijkste kan didaat naar voren te schuiven en de door hem als lastig en eigenzin [ÜDMultiRent VONDELLAAN 80. 2332 AH LEIDEN. Auto- en Motorverhuur BEL 071-3100 01 gaf het trio Van Rooijen-Michels- hadden een voorkeur", erkende Mi- Beenhakker opening van zaken, heb met de illusie dat ik hier ieder- i kan overtuigen, Daarvoor zijn chels. "Een aantal niet voetbaltech- nische factoren deed voor ons de naald naar Beenhakker uitslaan. onder u die te subjectief denken Het makkelijk communiceren met schrijven", opende Michels de aanval. Als tweede moest vooral Van Basten het bij Michels ontgel den. "Tegen mijn advies in moest ik ontslag van Libregts, onverantwoord was in dit werkkli maat verder te gaan. Dat was voor mij een nederlaag. Toch heeft Van Basten nu de euvele moed om mij het ontslag van Libregts in de schoenen te schuiven. Dat is een Zeist, omdat hij als trainer van Aja vlak in de buurt is, de eerdere vruchtbare samenwerking met mij en de KNVB, zijn ervaring met het erken aan het laten zakken Nederlands elftal en de goede ver collega", doelde hij op het houding met de pers. Die factoren 'omdat het hebben de doorslag gegeven". Onder het rnotto 'wel inspraak, maar geen alleenspraak' bracht Mi chels eind vorige week Gullit en Koeman op de hoogte van het be stuursbesluit. Michels: "De aanval vanuit Milaan was onbehoorlijk, te verkrachting van de feiten, volks- veel geprogrammeerd, onsmakelijk •rlakkerij of uit de hand gelopen opwinding. We zullen het maar op dat laatste houden". Met voorzitter drs. Martin van Rooijen voorop wast het sectiebe- stuur betaald voetbal de handen in onschuld. Hij benadrukte nog eens dat het bestuur zou luisteren 'naar de signalen van de spelers, maar dat het bestuur een besluit zou nemen. Luisteren betekent nog geen in spraak". De 'drie van Milaan' ontbraken bij die interland in de Sovjet-Unie. De keuze voor Beenhakker kwam vaardbaar. Als voetballers heb ik de drie Milanezen hoog zitten, menselijk zijn ze voor mij-door het ijs gezakt. Ik ben niet boos, maar wel bedroefd en teleur gesteld", stelde Michels zich net iets te theatraal op. Het woord is in de komende da gen aan Van Basten, nu het sectie- bestuur de rol van afwachter heeft aangenomen. Maar wat heeft Mi chels nu tegen Cruijff? "Als coach is het een klasseman. In dit werk zijn wij alletwee sterke figuren, alleen onze zienswijze verschilt nog wel eens". En daar wringt nou net de schoen, al beklaagt Michels zich te recht over de kwalijke rol die de Amsterdamse voetbalclan heeft op gevoerd en daarbij naar het uiterste wapen greep. De aanval is mislukt. Toch is het maar zeer de vraag of Van Basten zo diep in het stof wil bijten als Mi chels nu van hem verlangt. Zo goed is de verstandhouding tussen het tweetal toch al niet, sinds Michels het presteerde het troetelkind van Cruijff bij de eerste EK-wedstrijd buiten de ploeg te laten. De oplos sing van het in alle opzichten scha delijke conflict ligt in handen van Beenhakker, die deze week al con tact heeft gezocht met Gullit, maar gisteren weigerde op de inhoud van dat gesprek in te gaan. De nieuwe bondscoach gaat in de komende dagen proberen "de situa tie te normaliseren en het conflict tot de juiste proporties terug te brengen. We zullen nu moeten pro beren de zaak binnenskamers in juiste banen te leiden en een kli maat te scheppen waarmee alle be trokkenen kunnen leven. Het WK begint al over 40 dagen. Dat schijnt iedereen te vergeten". Sectievoorzitter Van Rooijen klampt zich intussen vast aan de ge dachte dat de soep niet zo heet wordt gegeten als die is opgediend. "De woorden van Van Basten zijn zo scherp geformuleerd, ze zijn zo hard aangekomen en zo zwaar op de man gespeeld dat ik me haast niet kan voorstellen dat die echt ge meend zijn. Ik denk toch dat de om standigheden van zondag in Milaan een rol hebben gespeeld". Maar als Van Basten bij z'n kritiek blijft9 Beenhakker, die overigens pas op 6 mei Wenst in te gaan op zijn rol als bondscoach omdat hij tot die tijd verplichtingen heeft bij zijn club: "Ik heb mij geconformeerd aan de positie van Michels. Hij heeft van middag het laatste restje twijfel bij mij weggenomen en mij over de streep getrokken". Wat dat in de praktijk betekent, dat liet de Ajax- trainer in het midden. Het woord is nu eerst aan Marco van Basten. ALBERT GEESING Snooker in Shef- en Spaans voetbal. 18.10-18.30 Ned 2: Van Thuisschaker tot clubschaker. 19.00-20.30 Sportnet Rugby League. 20.00-22.15 Did 3: WK IJshockey: Sov jetunie-Canada. 20.30-21.30 Sportnet: Argentijns voetbal. Tour. 23.00-23.30 Did 1 Sport Extra: WK IJs hockey (Tsjechoslowakije-Zweden en Sovjetunie-Canada). 23.00-23.40 RTL V: Match Barend en Van Dorp. 23.45-00.45 Sportnet: Wide World of Sport. 00.25-01.15 BBC 2: WK Snooker, 00.45-02.00 Sportnet: Skiën. VRIJDAG 05.00-. Sportnet: Amerikaans honkbal: St. Louis Cardmals-Pittsburg Pirates. 08.00-09.30 Sportnet Tennis. 09.30-10.00 Sportnet' Skiën. 10.00-11.00 Sportnet: Wide World of Sport. 11.00-12.45 Sportnet: Amerikaans honk bal: Texas Rangers-New Vork Yankees en Spaans voetbal. 11 15-19.15 BBC 2: WK Snooker. 12.45-14.15 Sportnet: Amerikaans bas ketbal. 5-15.30 Sportnet' Pro Bowlers Spring 16.25-18 58 Did 2: WK IJshockey finales. 17.00-18.00 Sportnet: World Rally Champs.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17