Wijk wijst nieuwe weg naar overslagplaats af Eén bewakingsbedrijf op industrieterrein Groei bollenstreek-gemeenten beperken Miljoen voor waterrecreatie 'Geen oplossing voor verkeer in Groenoord' Folder Poolse sollicitanten' DONDERDAG 26 APRIL 1990 REGIO PAGINA 15 CDA-kamerfractie wil verdere verstedelijking tegenhouden DEN HAAG - De Tweede Kamer fractie van het CDA wil een halt toeroepen aan de verstedelijking van de bollenstreek. CDA-er Van Vlijmen pleitte er gisteren in het de bat over de vierde nota ruimtelijke ordening voor de gemeenten in de bollenstreek te beperken in hun groei. Volgens Van Vlijmen moeten omwille van het groene hart ook grenzen gesteld worden aan de uit breiding van Alphen aan den Rijn en Gouda. Een meerderheid van de Tweede Kamer ging schoorvoetend ak koord met de instelling van elf 'ste delijke knooppunten'. Het kabinet wil deze 'eregalerij van steden' voorrang geven bij de verdeling van allerlei voorzieningen, zoals wegen, hogescholen, telecommunicatie en ziekenhuizen. Het betreft Amster dam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Groningen, Zwolle, En schede/Hengelo, Arnhem/Nijme gen, Maastricht/Heerlen, Eindho ven en Breda. Het CDA had liever gezien dat het aantal knooppunten tot vijf (Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Eindhoven) werd terug gebracht om versnippering te voor komen. De PvdA is evenmin echt gelukkig met de knooppunten, maar vindt het "onbehoorlijk" om de verwachtingen die zijn gewekt in de aangewezen steden, de grond in te boren. De PvdA vreest dat het kabinets beleid zal leiden tot versterking van toch al kansrijke regio's en een ver dere verzwakking van zwakke re gio's. Net als de VVD ("we geven de knooppunten het voordeel van de twijfel") benadrukt de PvdA dat de rest van Nederland "niet op slot mag gaan". Omdat er voor de knooppunten geen extra geld komt, is de Tweede Kamer bang dat alle investeringen in knooppunten au tomatisch ten koste gaan van de niet-knooppunten. Het kabinet wil enkele speerpun ten creëren om na het wegvallen van de nationale grenzen na 1992 de harder wordende internationale concurrentie aan te kunnen. In veel fracties is de stemming over de knooppunten verdeeld. Veel ka merleden hebben immers bindin- CDA en PvdA bleken gisteren nogal van mening te verschillen over de aanleg van wegen rond Schiphol. De PvdA streeft er naar de groeiende mobiliteit rond de luchthaven - die wil groeien van jaarlijks 15 miljoen passagiers nu naar 30 miljoen in het jaar 2000 - op te vangen door het openbaar ver voer uit te breiden. Het CDA pleitte voor de aanleg van een nieuwe auto snelweg tussen de A 4 en de A 2. Van Vlijmen stelde dat de aanleg van nieuwe wegen onontkoombaar is omdat in het verleden te weinig is geinvesteerd in het openbaar ver- DEN HAAG De provincie Zuid-Holland besteedt dit jaar ruim een miljoen gulden aan voorzieningen ten behoeve van de waterrecreatie. Het gaat om kleine, eenvoudige voorzienin gen zoals overdraagplaatsen voor kano's, aanlegsteigers en verbeterde verbindingen tussen waterwegen. In het bollengebied worden de vaarmogelijkheden voor roeiboten en kano's verbeterd. Hiermee is een bedrag van 25.000 gulden gemoeid. In het Aarkanaal worden de aanleg steigers uitgebreid (125.000 gul den) en wordt een passanten- steunpunt ingericht (60.000 gul den). Tussen de Leidse Vaart en de Zuidpias wordt een over- draagplaats gemaakt (16.000 gulden). Alle projecten worden dit jaar uitgevoerd. ^Het tijdstip waarop het werk wordt gedaan, is afhankelijk van de broedvo- gels. Als zij last hebben van de werkzaamheden, dan worden deze buiten het broedseizoen uitgevoerd. De projecten worden betaald door het ministerie van land bouw, natuurbeheer en visserij (400.000 gulden), de provincie (320.000 gulden) en diverse an dere instanties. De provincie bereidt op dit moment projecten voor 1991 voor. Deze worden niet alleen aan de gebruikelijke natuur- toetsing, maar ook aan een milieutoetsing onderworpen. LEIDEN - Bewoners van Groenoord-Noord vinden de ontsluitingsweg die de gemeente naar de vuilverbranding wil aanleggen onaanvaardbaar. Volgens hen biedt die geen oplos sing voor de grote hoeveelheid verkeer dat hun wijkje aandoet. De nieuwe weg is namelijk alleen toegankelijk voor de wagens die vuil af- en aanvoeren naar de toekomstige overslag plaats bij de vuilverbranding. Liever zien de bewoners dat de gemeente een ontsluitings weg aanlegt waar al het verkeer gebruik van kan maken. Tegen de vestiging van de over slagplaats zelf hebben ze weinig bezwaren, zo bleek gisteren tijdens een bewonersverga dering. RIA BREMER OPENT EXPO IN DUINRELL Gescheiden inzamelen afval versnellen WASSENAAR - Ria Bremer (rechts op de foto), een van de presentatoren van de televisiemanifestatie 'Overleven', heeft vanochtend in attractiepark Duin- rell in Wassenaar een tentoonstelling over kankerpre ventie geopend. Onder het motto 'Houd je gezondheid in de gaten' heeft de Nederlandse Kankerbestrijding Koningin Wilhelminafonds deze tentoonstelling op speelse wijze ingericht. Als goed doel voor de opbrengst van 'De Wensbronde vitrine waarin mensen geld kunnen deponeren, van Duinrell is voor dit jaar de kankerbestrijding gekozen. Op verzoek van de Wassenaarse bestuursleden van de Nederlandse Kankerbestrijding zal het geld dat in de Wensbron komt, naar het vakantiefonds van deze or ganisatie gaan. Dit fonds, dat na de manifestatie 'Overleven' is gevormd, organiseert onder medische be geleiding reizen voor kankerpatiënten. Ter gelegenheid van de opening van de tentoonstelling presenteerde de Nederlandse Kankerbestrijding het eerste reisprogn Stichting geeft adviezen over voordelen bij samenwerking bedrijven Kotteman, projectcoördinator in- beveiliging van de polder. Onder- formatisering van de rijkspolitie en tussen is wel het plan voor de Grote van begin af aan betrokken bij de Polder verder uitgewerkt en sedert De overslagplaats is nodig om het vuil uit de Leidse regio naar Drenthe te kunnen afvoeren, wan neer de vuilverbranding over enke le maanden dicht gaat. Om het afval te transporteren, zijn naar verwach ting per dag 30 grote containerwa gens nodig. De gemeente en de Ge- vulei - de beheerder van de vuilver branding - vinden het ondoenlijk om die wagens over de Floris Ver- sterlaan te laten rijden. Ze willen daarom op het terrein van de Groen- oordhallen een nieuwe ontsluitings weg aanleggen. De directie van de Groenoordhal- len voelt er echter weinig voor zijn terein open te stellen voor alle ver keer. De nieuwe weg, zo is het plan, wordt daarom afgesloten met slag bomen. Alleen vuilniswagens en de transportwagens die het vuil opha len en afvoeren krijgen een zender tje om de slagbomen te openen. De wijkbewoners ondervinden echter ook grote overlast van vrachtwagens die gebruik willen maken van de weegbrug bij de vuil verbranding. Dat gebeurt onder meer door afvaltransporteurs, die verontreinigde grond afvoeren. Verder wordt de Floris Versterlaan nogal eens gebruikt als sluiproute en neemt de hoeveelheid verkeer van en naar het bedrijventerreintje aan de Stadspolderweg gestaag toe. Hallenweg Om aan al deze problemen in één klap een einde te maken, hebben de bewoners voorgesteld om de nieu we ontsluitingsweg aan te leggen achter het terrein van de Groen- oordhallen om. Die weg zou dan opengesteld moeten worden voor alle verkeer. Volgens de wijkbewo ners hoeft de aanleg niet al te veel voeten in de aarde te hebben. Een deel van de route - de nu nog dood lopende Hallenweg - ligt er al. Het terrein waar het resterende deel moet komen, is eigendom van de gemeente Leiden. Wanneer de nieu we ontsluitingsweg klaar is moet de Floris Versterlaan verkeersluw ge maakt worden. De bewoners leggen hun eisen binnenkort voor aan de nieuwe wet houder van verkeerszaken. Walen kamp. Ze hebben inmiddels de toe zegging gekregen dat dit gesprek plaats heeft voordat de termijn is af gelopen waarop bezwaren tegen de bouwvergunning voor de overslag plaats kunnen worden ingediend. Die procedure loopt nog ruim een week. Tijdens de buurtvergadering - die door ongeveer vijftien bewoners Vuilverbranding naar Zoetermeer 'geen goed plan' DEN HAAG - Zoetermeer is nog al tijd geen serieuze plaats voor de nieuwe vuilverbranding. De SAVA, het samenwerkingsverband dat de installatie bouwt, heeft de provincie toegezegd deze plek opnieuw in ogenschouw te nemen. Volgens de Leidse ex-wethouder Kuijers, voor zitter van de SAVA, scoort Zoeter meer echter op veel punten slechter dan Leidschendam, de plaats die het samenwerkingsverband op het oog heeft. Het provinciebestuur had de SA VA gevraagd nog eens te kijken naar de mogelijkheden van Zoeter meer, in de hoop het conflict tussen dit orgaan en de gemeenten Rijs wijk en Voorburg op te lossen. Kuijers: "Als de installatie in Zoe termeer wordt neergezet zijn er geen mogelijkheden om de rest warmte te gebruiken voor stadsver warming. Bovendien kan er geen spoorverbinding naar de vuiloven worden aangelegd. Maar het be langrijkste is: voor Zoetermeer" is deze zaak niet bespreekbaar, vooral niet wanneer er geen nieuwe ont sluitingsweg naar de gemeente wordt aangelegd. werd bezocht - werden geen bezwa ren tegen de komst van het over slagstation geuit. Volgens de werk groep die met de gemeente onder handelt, is dit station ook niet tegen te houden. Omdat het om een tijde lijke voorziening gaat en de werk zaamheden grotendeels 'binnens- DEN HAAG - Ook de SAVA wil de gescheiden inzameling van groente- fruit- en tuinafval versnellen. Dit samenwerkingsverband van ruim 30 Zuidhollandse gemeenten biedt daarbij plaatsen die deze inzame ling niet van de grond krijgen hulp aan. De SAVA streefde er aanvan kelijk naar om binnen 15 jaar 50.000 ton van dit afval te verwerken. Het bestuur van dit orgaan heeft giste- ZOETERWOUDE/REGIO - De be veiliging van bedrijven op een in dustrieterrein door meerdere bewa kingsbedrijven is ondoelmatig, duur, onveilig en leidt onnodig vaak tot loos alarm. De bedrijven moeten gezamenlijk een contract afsluiten met één beveiligingsbedrijf dat de hele bewaking voor zijn rekening neemt. Dat brengt bovendien als voordeel met zich mee dat de politie een betere controle heeft op de be wakingsdiensten. Dat is de mening van de leden van de onlangs opge richte stichting 'Publiek private sa menwerking in de veiligheidszorg'. door Monica Wesseling Op de industrieterreinen is het 's nachts en in de weekeinden een ko men en gaan van bewakingsbeamb ten. Iedereen heeft zo zijn eigen klanten. Omdat het niet éénvoudig is van dit versnipperde systeem over te gaan op het inschakelen van één bedrijf, is de landelijke stich ting Veiligheidszorg opgericht. De stichting geeft juridische en prakti sche adviezen, begeleidt bij de uit werking van het beveiligingsplan en leidt zonodig mensen op. Het balletje is aan het rollen ge gaan bij het maken van plannen voor een betere beveiliging van het industrieterrein 'De Grote Polder' in Zoeterwoude. Politie, gemeente en de bedrijven van de Grote Polder kwamen al vrij snel tot de conclusie dat er samengewerkt moest wor den. Het idee werd verder uitge werkt en vanaf dat moment werden de initiatiefnemers overspoeld door telefoontjes uit het hele land van be drijven die het systeem van centrale beveiliging wilden overnemen. "Op dat moment besloten wij de zaak goed aan de pakken en in alle rust een stichting in het leven te roepen die als adviseur voor bedrijven moest gaan werken", aldus D.A. DEN HAAG/REGIO - De Poolse ambassade in Nederland kan niets •uitrichten tegen de bureaus die in Polen adressen verkopen van ar beidsbureaus in Nederland. De af gelopen maanden zijn er, vaak voor gigantische bedragen, adressen in Polen verkocht. De Polen ver wachtten hiermee een baan te kun nen bemachtigen, maar niks is min der waar. Volgens een woordvoerder van de Poolse ambassade kan er vanuit Nederland nauwelijks iets tegen de ze malafide praktijken worden uit huis' plaats hebben, kan de ge meente volstaan met een betrekke lijk eenvoudige procedure. "We kunnen de zaak, als we dat al zou den willen, hooguit vertragen", zo stelde Emile van Aelst, één van de leden van de werkgroep gister avond. ren besloten dat dit doel binnen vijf jaar moet zijn verwezenlijkt. De verschillende gemeenten in dit gebied moeten eind dit jaar een zogeheten plan van aanpak bij de SAVA indienen. Het groente-, fruit en tuinafval wordt tot compost ver werkt in een speciale installatie bij de nieuwe vuilverbranding; die waarschijnlijk bij Leidschendam wordt gebouwd. gericht. "Dat ls een zaak voor de Poolse lokale autoriteiten. Zij moe ten die bedrijfjes opsporen en ver volgen", aldus een woordvoerder van de ambassade. De afgelopen maanden zijn met name de arbeidsbureaus in Amster dam en Groningen overspoeld met brieven van Polen die naar een baantje solliciteerden. Alle brieven zijn doorgestuurd naar het bureau Internationale arbeidsbemiddeling eni stagiaires van het ministerie van sociale zaken. Deze begint volgende week met het persoonlijk beant woorden van de, inmiddels tot een aantal van 10.000 opgelopen stapel brieven. Bij elke brief wordt een folder ge voegd waarin in het Pools wordt uit eengezet dat Polen alleen in Neder- 1 april werkt daar nog slechts een bewakingsbedrijf. De Raad van Toezicht van de stichting is samengesteld uit klin kende namen zoals A. Heijn, oud- voorzitter van de raad van bestuur van Ahold, de directeur VNG G.J. Fleers, hoofd directie criminaliteits preventie ministerie justitie J.J.M. van Dijk en J.W. Wegstapel, oud- prësident-directeur van Schiphol en voorzitter van de Vereniging van particuliere beveiligingsorganisa- Eclatant Kotteman vindt de voordelen van het beveiligen van een heel bedrijfs terrein door een beveiligingsbedrijf overduidelijk. "Er is doorlopend een man op het terrein aanwezig. Als ergens een alarm afgaat, is hij binnen luttele seconden ter plaatse. Bij loos alarm, zoals helaas vaak het géval is, wordt de politie niet onno dig ingeschakeld. Als er echt iets aan de hand is kan de politie zeer snel ter plaatse zijn", vertelt Kotte- Dat de politie bij centrale beveili ging sneller ter plaatse kan zijn is het gevolg van de aanleg van één elektronisch alarmsysteem. Tot nu toe is het op de meeste bedrijfster reinen zo dat de afzonderlijke alarminstallaties via een normale telefoonlijn zijn aangesloten op de alarmcentrale van het bewakings- berijf. "Dat kan minuten vertraging opleveren omdat de lijn bezet kan zijn". Bij centrale beveiliging wordt een vaste telefoonlijn gebruikt die altijd vrij is. Als de bewaker echt on raad ruikt kan de politie zonder ver traging worden gewaarschuwd. Kotteman verwacht dat de politie haar werk bij centrale beveiliging beter kan doen. Van alle alarmmel dingen op bedrijfsterreinen blijkt 98 procent loos alarm te zijn. Bij de resterende twee procent kan het niet anders dan dat er een soort 'Pe ter en de wolf-effect' optreedt: Het land kunnen komen werken als er voor een bepaalde baan geen enkele Nederlander of arbeider uit een EG- land te krijgen is. De folder wordt ook op de Nederlandse ambassade neergelegd. De afgelopen jaren zijn geregeld werkvergunningen afgegeven aan Polen die in de bollen willen wer ken. De bollensector is nu niet de trekkende kracht: van de 10.000 brieven die bij de verschillende ar beidsbureaus in totaal zijn binnen gekomen, arriveerden er slechts 15 in Lisse. is al zo vaak loos geweest, het zal nu ook wel weer zo zijn. Door de centrale beveiling gaat de bewaker eerst kijken als het alarm afgaat en schakelt de politie pas in als het echt menens is. De agenten weten dat en zullen volgens Kotteman alerter reageren. Veel geld Centrale beveiliging is alleen aan trekkelijk voor wat grotere bedrijfs terreinen omdat de kosten er niet om liegen. Een van de belangrijkste principes van het systeem is dat er permanent iemand aanwezig is. Dat kost ten minste twee ton op jaarba sis. Centrale beveiliging is alleen bij een flink aantal bedrijven goedko per dan afzonderlijk inschakelen van bewakers. Volgens Kotteman is de Grote Polder in Zoeterwoude al aan de kleine kant. Centrale beveiliging biedt de be drijven meer veiligheid tegen lagere kosten en de politie heeft een betere controle op de bewakingsdiensten en veel minder overbodig werk. Kotteman verwacht dan ook dat binnen enkele jaren een belangrijk deel van de bedrijfsterreinen cen traal zullen worden beveiligd. "Het systeem kan echter ook voor een groepje musea zoals in Leiden wor den toegepast". m Omdat voor de beveiliging van een heel bedrijfsterrein meestal een wat groter bedrijf zal worden uitge kozen, valt een aantal kleinere be wakingsdiensten die nu wel op de terreinen actief zijn, buiten de boot. "De branche in zijn geheel is het eens met ons initiatief. Dat blijkt ook wel uit de deelname van voor zitter Wegstapel aan de Raad van Toezicht van onze stichting. De bè- wakingsbranche hecht waarde aan 1 verbetering van het imago en van de kwaliteit. De laatste maanden zijn zij te vaak negatief in de publiciteit gekomen. Begrijpelijkerwijs mor ren sommige kleinere bewakings bedrijven, maar daar is niets aan te doen". Staking Leidse AH-winkels LEIDEN De Dienstenbond FNV zet de stakingsacties tegen langere openingstijden in de winkels voort. Vandaag bleven de AH-filialen aan het Bevrijdingsplein en in de Ko permolen in Leiden dicht. Ondanks een poging van de bedrijfsleider van het filiaal aan het Bevrijdings plein om de stakenden tot andere gedachten te brengen, ging het me rendeel van het personeel niet aan het werk. Dr. Barbara Midder. (pr-foto) ICI-F anna-prij s voor dr. Mulder LEIDEN - De cardiologe dr. Barba ra Mulder krijgt de ICI-Farma-prijs voor haar onderzoek naar de oor zaak van ritmestoornissen na een hartinfarct. De prijs van 25.000 gul den wordt dit jaar voor het eerst uit gereikt. Uit haar onderzoek bleek onder meer dat stoornissen van de hartspier - zoals die ontstaan bij een hartinfarct - ook tot levensbedrei gende ritmestoornissen kunnen lei den. Dr. Mulder verrichtte haar on derzoek aan de universiteiten van Leiden, Amsterdam en Calgary. Zij werkt in het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam. De prijs wordt voortaan jaarlijks ter be schikking gesteld voor het beste cardiologische proefschrift. Er wa ren dit jaar 17 inzendingen. ZDG moet 48 AZL-schoonmakers voorlopig in dienst houden DEN HAAG/LEIDEN - De Zieken huis Diensten Groep (ZDG) moet voorlopig de dienstbetrekking met 48 werknemers voortzetten. Dat heeft de president van de rechtbank bepaald in een kort geding dat de werknemers tegen het schoon maakbedrijf hadden aangespan- ZDG had 60 werknemers die in het Academisch Ziekenhuis Leiden werkzaam waren ontslagen, omdat tussen ZDG en AZL andere afspra ken zouden zijn gemaakt. Volgens ZDG had het AZL de wens te ken nen gegeven voortaan met part-ti mers te willen werken, reden voor het bedrijf om zestig medewerkers te ontslaan. Daarop maakten 48 van hen de zaak bij de rechter aan hangig. De president van de rechtbank beval ZDG onder dreiging van een dwangsom van 2500 gulden per dag het dienstverband voort te zetten, totdat de kantonrechter in een bo demprocedure uitspraak over de kwestie heeft gedaan. Die beslis sing is na de zomervakantie te ver wachten. BUIT 38 MILLE De buit bij de overval op de Amrobank op Schip- hol-Oost bedraagt 38.000 gulden. Twee gewapende overvallers ver schaften zich maandagochtend toe gang tot de bank door met een ge stolen bus van Centraal Nederland de pui van het bankgebouw te ram men. De overvaller gingen er met een gereedstaande motorfiets van door. De daders zijn nog spoorloos. ®UÖÜ!CUto£ Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Gisteren vóór 20 jaren werd de Gist- en Spiritusfabriek van den heer Van Marken te Delft ge sticht. Gisterochtend bracht het personeel, met de harmonie-ka- pel aan het hoofd, den directeur eene aubade. Zondag te halfdrie zal een feestelijke maaltijd voor alle werklieden en employe's, met hun vrouwen, worden aan gericht, gelijk gemeld werd. - De overstroomingen in Zuid- Wales verminderen. De Darling, welke door het aanrichten van een zóó groote schade haren naam geen eer aan deed, is weer in hare bedding teruggekeerd en inzamelingen worden ten behoe ve van de noodlijdenden gehou den. Vijftig jaar geleden - ''Het is onwaardig, als een vrouw die haar veertigste le vensjaar heeft overschreden haar leeftijd begint te verzwij gen. Ze is het in tegendeel aan haar vrouwelijke fierheid ver schuldigd, precies te bekennen hoe oud ze is. Waarom zou een vrouw van 45 jaar niet evenzeer recht hebben op waardeering en bewondering als een jongere da me?". Met deze woorden opende mrs. S. Tweedy eenigen tijd te rug de eerste bijeenkomst van de Amerikaansche vrouwenclub, die den naam draagt van 'Life begins at 45'. Tweehonderd da mes, voor het meerendeel stam mend uit schatrijke New-York- sche families, zijn er lid van. De club is onlangs in opspraak ge raakt toen zij begon met allerlei bekende dames, van wie veron dersteld werd, dat ze de 45 reeds gepasseerd waren, tot eerelid te benoemen en de namen van hen in de krant bekend maakte. Vooral tooneelspeelsters, zange ressen en filmsterren bleken hiertegen groote bezwaren te hebben. Kotteman: "Centrale beveiliging is ook voor gemeente aantrekkelijk. Een veilig terrein is beter te verkopen". (foto Henk Bouwman)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15