TAD LEIDEN Eigen blusinstallatie in vuilverbranding' W- Ik heb geen kans gehad Speciale activiteiten tijdens Nationaal Museumweekeinde LEIDSCH DAGBLAD Exposities in het kader van 400 jaar Hortus Botanicus Onrust in Groenoord-Noord na brand Wethouder Van der Molen weigert raadszetel s DONDERDAG 26 APRIL 1990 LEIDEN - In het kader van het 400-jarig bestaan van de Leidse Hortus Botanicus worden in di verse musea in de stad exposities gehouden. Het programma ziet er als volgt uit. Stedelijk Museum De La kenhal (Oude Singel 28-32). Ten toonstelling 'Planten in beeld: Geleerden en tekenaars in de Hortus Botanicus 1700-1800'. De Hortus was in 18de eeuw het werkterrein van verscheidene be roemde professoren - van wie Boerhaave de bekendste is - in de medische en botanische weten schappen en van kunstenaars. Aan de hand van schilderijen, te keningen, prenten en boeken wordt een beeld geschets van de resultaten van hun werkzaamhe den. De tentoonstelling is te zien tot 24 juni. Het Pijpcnkabinet. De eer ste directeur van de Hortus, Caro- lus Clusius, heeft een belangrijke rol gespeld bij de introductie van tabak in de nooderlijke Nederlan den. De tentoonstelling 'Tabak: Amerika-Europa' laat zien hoe ta bak vanuit Amerika in Europa en in het bijzonder in Nederland ver spreiding vond. Getoond worden de eerste in Nederland gerookte pijpen als de kleipijpen die de laatste Indianen in midden-Ame- rika nalieten. Het museum aan de Oude Vest 159a is zondag van 13.00 tot 17.00 uur geopend. De tentoonstelling is vanaf 6 mei tot 1 juli op afspraak te bezichtigen, tel. 121340. Rijksmuseum voor Volken kunde. (Steenstraat 1) Vanwege verbouwingen houdt het muse um in het Rijksherbarium, Ra penburg 74 de expositie 'China, moeder der tuinen'. Daar worden 20 bijzondere schilderingen ge toond van Chinese villa's met hun tuinen die rond 1800 zijn ge maakt. In China speelt de tuin een belangrijke rol bij intieme ontmoetingen en meditatie. De schilderingen zijn van maandag tot en vrijdag van 10.00 tot 16.30 uur te zien. Na de officiële ope ning komend weekeinde is de tentoonstelling van 1 mei tot en met 28 juni te zien. Prentenkabinet. Dit muse um aan het Rapenburg 65 toont foto's uit de collectie die tuinen als onderwerp hebben. Aan de hand van foto's wordt nagegaan waarom en wanneer de tuin daar in een belangrijke rol heeft ge speeld. De tentoonstelling 'Tui nen in de fotografie' is van 1 mei tot 12 oktober te zien. Het Pren tenkabinet is maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Academisch Historisch Mu seum. De expositie 'De tuin van je leven' laat drie momenten zien waarop de mens in zijn leven met de tuin, vaak in symbolisch op zicht, te maken krijgt. In drie perkjes zijn de thema's onschuld, leven en dood in relatie met tuin te zien. De expositie is van 2 mei tot en met 24 juni te zien. Het mu seum aan het Rapenburg 73 is op woendag, donderdag en vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur geopend. Rijksmuseum van Oudhe den. 'Oudheden' aan het Rapen burg 28 beschikt over oud heidkundige voorwerpen die veel florale motieven bevatten. Een wandeling 'Planten in Oudhe den', die bij de balie is te krijgen, biedt een andere kijk op de vaste collectie van het museum. Het museum is van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 12.00 tot 17.00 uur geopend. De bijzondere wandeling blijft tot en met 12 ok tober in Nationaal Natuurhistorisch Museum. De tentoonstelling 'Planten in steen' laat, in de vorm van een wandeling die bij de balie verkrijgbaar is, zien welke plante- soorten vele miljoenen jaren gele den op aarde voorkwamen. In de Hortus kan een wandeling wor den gemaakt langs de exempla ren van versteende planten. De wandeling blijft tot 12 oktober. Het opend op maandag tot en vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zon dag van 14.00 tot 17.00 uur (zater dags gesloten). Hortus Botanicus. Hier is vanaf 2 mei een reconstructie te zien van de Hortus zoals die in 1594 door de eerste directeur Clu sius werd aangelegd. De beplan ting van de Clusiustuin is gere construeerd, na een uitgebreid wetenschappelijk onderzoek, aan de hand van door Clusius ge schreven planten lijsten een plat tegrond. De Clusisutuin is van 28 april tot en met 21 oktober te zien. Daarnaast kunnen bezoekers de aanleg bekijken van de Von Siebold Memorial Garden, die waarschijnlijk in september hele maal gereed is. Deze tuin vormt een eerbewijs aan de beroemde wetenschapper uit Leiden die on der meer grondlegger is van het Museum voor Volkenkunde. Tij dens zijn verblijf stuurde hij 16- tal levende planten naar de Leid se Hortus, die daar nog steeds groeien. De Hortus aan het Rapenburg 73 is geopend van maandag tot en met zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur en op zondag vaan 10.00 tot 17.00 uur. LEIDEN - In het kader van het Nationaal Mueumweekeinde wordt in Leiden een aantal spe ciale evenementen gehouden. Vrijdagmiddag openen in ver schillende musea in de stad ten toonstellingen ter gelegenheid van het 400-jarig jubileum van de Hortus Botanicus. Een dag later opent minister d'Ancona van wvc om 9.30 uur in De La de Leidse musea en boekhandels. Het project 'Tuinen in Leiden' wordt vrijdagmiddag om 16.00 ken, graven, schilderijen, etc. Het doel is volgens bestuurslid Jan Lau dat Leidenaars de Pieterskerk niet het collegezaal van het Rijksher- alleen zien als een kerk r barium aan het Rapenburg officieel geopend door J. Riezenkamp, di recteur-generaal bij wvc. De start van 'Tuinen in Leiden' valt niet toevallig samen met het Nationaal Museumweekeinde dat op zaterdag 28 en zondag 29 april Volken- de Steen- LoAt'g'eTTo6uSën=''lnd;r weekeinde straat opent zaterdag om 12.00 Natl0naal taal ztfnmgrntTTTgTnkelijL" De boutjes Leidse musea houden extra ten- maa toonstellingen en het Anatomise! de Hortus Museum is voor iedereen geopend. Hieronder volgt een overzicht de activiteiten in de verschillen- Nederland, i Museumweekeinde. In het jubileumjaar zijn er tentoonstellingen en wande lingen in Leidse musea met als overkoepelend thema 'Tuinen in Leiden'. Elk Leids museum geeft hierbij op eigen wijze een verband met planten en/of de Hortus aan. Zo is er in het Rijksmuseum van Ou denheden een wandeling langs alle objecten waarop planten en bomen zichtbaar zijn en zijn in het Rijks herbarium schilderingen van tui nen in China te zien. Over dit gezamenlijk project is een boek gemaakt waarin alle ten toonstellingen zijn aangeven. Het geeft uitleg bij de exposities en wandelingen. Het is verkrijgbaar bij de r Pieterskerk. Voor het eerst is dit jaar ook de Pieterskerk bij het Nationaal Museumweekeinde be trokken. Volgens de Stichting Pie terskerk heeft de kerk zoveel objec ten met cultuur-historische waarde, dat het tijd wordt dat dit monument ook als een museum wordt gezien. Naast de onlangs bijgewerkte ten toonstelling over de Pilgrim Fathers, zijn er elk uur rondleidin gen door de kerk, waarbij aandacht wordt geschonken aan houtsnijwer- fototentoonstelling 'Senegal, God'. Steef Meyknecht maakt foto's van de steeds verder het'Anatomisch °PJ"kkende woestijn in Senegal dat in het beruchte Sahelgebied ligt. Hij fotografeerde Senegalezen in hun dagelijkse bezigheden. Daar naast wordt zaterdag om 14.00 uur de film 'Sandji, water from heaven' vertoond. Deze film die al al donder dag in première gaat, is gemaakt door Leidse studenten. Zij maakten opnames van families tijdens de re gentijd. Het museum is zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 13.00 tot 17.00 uur geopend. LEIDEN - Indien de vuilver branding na sluiting een over slagstation wordt, wil de brand weer dat er een interne blusin stallatie wordt aangelegd. Dit omdat het werk bij de opslag bunkers behalve smerig ook nog eens gevaarlijk is voor de brandweerlieden. Dat is de reactie van brandweeroffi cier Volker op de brand die gisteren aan het eind van de middag ont stond in de vuilverbranding. Brand weerlieden die bij het bluswerk de bunkers in moeten, hebben hèel slecht zicht en lopen steeds kans in een afgrond tussen de vuilhopen te vallen. Het vuur werd gistermiddag rond 17.00 uur ontdekt. Dit was geen al te grote moeite, want in cle korte tijd was heel Groenoord-Noord bedekt onder een dikke laag rook. De gealarmeerde brandweer ont dekte dat de brand woedde in een van de opslagbunkers van de vuil verbranding. De brandweer ver moedt dat vonken zijn ontstaan bij de verwerking van het zogenaamde 'kraakvuil'. Dit is een installatie waar grof vuil wordt verknipt zodat het kan worden gemengd het gewo ne huishoudelijke afval. Daardoor is in de bunker mogelijk iets gaan broeien dat later vlam heeft gevat. Een medewerker van de vuilver- Hanen houden vrouw uit haar slaap LEIDEN Ieder vogeltje zingt zoals het gebekt is. De hanen van het dierenpark Kweeklust aan de Jan van Luykenlaan zet ten met z'n zessen echter zo'n keel op dat van genieten geen sprake meer is. Een omwonen de van het park slaapt er sinds vorig jaar zomer niet meer van. Tot haar grote verbazing was er op een zomerdag niet meer één, maar waren er zes hanen op het veldje. Soms wordt ze al om half drie 's nacht wakker ge schreeuwd. De bewoonster stapte na een paar slapeloze maanden naar de beheerder van het veldje. Ook hij wilde de hanen wel kwijt, vertelde hij, maar hij kon ze niet vangen. Verder zei hij tegen de vrouw dat 'de beesten' niet van hem waren, maar van omwo nenden van het park. Desnoods verklaarde hij zich bereid de dieren af te schieten. Dat ging de Intussen zit ze nog steeds met de hanen en met slapeloze nach ten. Een poosje geleden stapte ze naar de afdeling Groen van de gemeente alwaar een ambtenaar haar aanraadde om dan maar om 22.00 uur naar bed te gaan. Na de politie en dierenbescher ming heeft ze tenslotte aan de bel getrokken bij de raad zelf. In de hoop dat die haar komt ver lossen van de schreeuwlelijken. branding sluit uit dat dit de oorzaak is. Hij wil niet kwijt wat volgens hem wel de reden is. "Er is nu al drie keer een grote brand geweest en el ke keer kan het in ieder geval niet aan de installatie hebben gelegen". Volker bevestigt dat er vaker brand is geweest. "We zijn er de af gelopen jaren verscheidene malen geweest". Hij houdt zich op de vlak te als hij wordt geconfronteerd met de uitspraak van de medewerker van de verbranding. "Het is natuur lijk niet uit te sluiten dat een brand ontstaat door een peuk of zo, maar het blijft giswerk". Overlast Dat de overlast voor den bij deze brand zo groot hij aan de windrichting. "Meestal hebben we een zuidoostelijke wind, dan verwaait de stank boven de wei landen. Nu kwam de wind uit het noorden, waardoor de rook de wijk in waaide". De brandweer is met een geluids wagen de wijk ingetrokken om de bewoners informatie te geven. Ze kregen het advies ramen en deuren gesloten te houden in verband met de stank. Volgens brandweer woordvoerder Volker is er geen en kel gevaar geweest voor de gezond heid. "Het ging puur om huishoude lijk afval dat verbrandde. Dat geeft veel stankoverlast, maar er komen geen schadelijke stoffen vrij". De buurtbewoners houden er een andere mening op na. "Indien alles i, wijt in de installatie op de ideale wijze draait (verbranding onder hoge temperaturen en afvoer via een ho ge pijp), is er nog zo veel schadelijke uitstoot dat de vuilverbranding moet worden gesloten. Nu wordt datzelfde vuil verbrand onder lage temperaturen, hetgeen meer giftig gas oplevert. Die gassen gaan niet via een pijp, maar waaien gewoon de huiskamers in. Ze maken ons niet wijs dat dit geen kwaad kan", aldus buurtbewoner M. Stolwijk. Ontevreden Hij is ontevreden over de voorlich ting aan de buurtbewoners. "Die ge luidswagen reed met zo'n enorme snelheid dat amper was te verstaan wat werd meegedeeld. Verder wer den lang niet alle straten aange daan", aldus Stolwijk. De onzeker heid heeft volgens hem tot flinke onrust geleid in de buurt. Zelf heeft hij samen met zijn vrouw en kinde ren ook de wijk genomen naar de andere kant van de stad. "Ik durfde het niet aan om te blijven zitten, vooral niet omdat gisteravond rond 23.00 uur nog steeds rook uit de bunker kwam". Veel ongeruste omwonenden hebben gistermiddag en -avond naar de politie gebeld. Volgens woordvoerder D. Graveland liep het storm. De bellers is verteld dat uit metingen van de brandweer was gebleken dat er alleen sprake was van rook en niet van schadelijke stoffen. LEIDEN - Oud-wethouder F. Kuijers (VVD) heeft gisteren tijdens een druk bezochte receptie in De Waag afscheid genomen. Hoewel hij alweer meer dan een maand geleden als wethouder is teruggetreden, bood het ge meentebestuur hem gisteren een receptie aan. Er werd niet gesproken tijdens de bijeenkomst. Dat was zo afgesproken. Er werd op de achtergrond wat jazzmuziek gespeeld. Druk en gezellig was het wel, maar veel raadsleden en ook een paar wethouders lieten verstek gaan. Wethouder Kuijers stapte op als gevolg van de zogenaamde schouwburg- affaire. Een meerderheid in de raad verweet hem ernstige tekortkomingen als gevolg waarvan een financiële chaos in de Leidse Schouwburg kon ont staan. Voordat hij door de raad daarover op de vingers kon worden getikt, trad hij terug als wethouder. Als gevolg van de affaire werd adjunct-directeur Kagie ontslagen, maar dat ontslag is inmiddels op last van de rechter geschorst. Directeur Frans Boelen (rechts), hier samen op de foto met Kuijers, werd voorwaardelijk ontslagen. (foto Jan Holvast) LEIDEN - De huidige PvdA- wethouder Marietje van der Molen keert niet terug in de Leidse gemeenteraad. Zij was door haar fractie gepasseerd voor het wethouderschap in het nieuwe college en deelde gister avond tijdens de PvdA-leden- vergadering in een emotionele toespraak mee dat ze haar raadszetel niet accepteert. "Het vertrouwen van de fractie heb ik niet als wethouder, dan heb ik het ook niet als fractielid", zo verklaar de Van der Molen haar plotselinge vertrek. Zij benadrukte overigens het besluit van de PvdA-fractie om de voorkeur te geven aan nieuwko mer Van Rij onrechtvaardig te vin den. "Ik heb geen kans gehad", zo meende Van der Molen, die ander half jaar geleden de zware porte feuille ruimtelijke ordening, ver keer en milieu overnam van Jit Pe ters. Zij noemde het bovendien 'een hard besluit met vergaande per soonlijke en maatschappelijke con sequenties' voor haarzelf. Zo'n twee weken geleden besloot de PvdA-fractie drie wethouders kandidaten aan te wijzen. Het wer den de zittende wethouders Van Dongen en Rordewijk en de als vroeg las opvolger van Dick Tesse- laar gedoodverfde Van Rij. Van der Molen viel uit de boot. De PvdA-ledenvergadering, die gisteravond vergaderde over het re sultaat van de college-onderhande lingen, wilde wel eens weten waar om de fractie had besloten Van der Molen te laten vallen. Die vraag werd vooral gesteld omdat nog geen vier maanden geleden Van der Mo len als geschikte kandidaat voor het wethouderschap was aangewezen door dezelfde ledenvergadering. Het oud-raadslid Eikerbout vroeg zich af hoe geloofwaardig het vrouwenvoorrangsbeleid nog is, dat de PvdA voorstaat, als de partij zich er niet aan houdt. "Het kan niet zo zijn dat de PvdA zich boven een wet stelt die ze anderen oplegt", vond Eikerbout. Hij herinnerde boven dien lijsttrekker Van Dongen aan haar uitspraak dat er geen reden was om de zittende PvdA-wethou- ders te passeren. Die uitspraak was vlak voor de verkiezingen gedaan. Vertrouwen Eikerbout kreeg veel steun van an dere PvdA'ers en er werd zelfs een motie van treurnis ingediend over het aantal vrouwen dat uiteindelijk deel uitmaakt van het nieuwe colle- Volgens lijsttrekker Van Dongen had een meerderheid van de fractie geconstateerd dat Van der Molen 'onvoldoende geschikt' is voor het wethouderschap. Daarom gold het voorkeursbeleid voor vrouwen ook niet in dit geval. Zij zei verder dat de fractie 'onvoldoende vertrouwen had in de bestuurlijke capaciteiten' van Van der Molen. "Het was voor Marietje een pijnlijke ervaring, voor de fractie een moeilijke keus", al dus Van Dongen. Fractievoorzitter De Vreeze voeg de daaraan nog toe dat het vooral is misgegaan met de stationsplannen. Niet zozeer haar aanpak van de plannen stond ter discussie, maar de manier waarop zij dat met de PvdA-fractie overlegde. "Daar door is de vertrouwensrelatie onder zeer zware druk komen te staan", al dus De Vreeze. Zowel De Vreeze als Van Dongen als de commissie die de kandidaten lijst voor de raadsverkiezingen op stelde, repten met geen woord over de kritiek op Van der Molen. Zij is daarop ook nooit aangesproken, zo gaf de voorzitter van de kandidaat stellingscommissie toe. De ledenvergadering namen met de verklaringen van fractievoorzit ter, lijsttrekker en bestuur duidelijk geen genoegen. Reden waarom het oud-raadslid Joyce Hes een motie van treurnis indiende. In die motie werd betreurd dat slechts één vrouw deel uitmaakt van het colle ge en werd de fractie uitgenodigd in Nationaal Natuurhistorisch Museum. Op beide dagen zijn in dit museum aan de Hooglandse Kerk- gracht 17 verschillende films te zien over landschappen van vroeger (fossielen) en van tegenwoordig. Het museum is zowel zaterdag als zondag van 12.00 tot 17.00 uur ge opend. Rijksmuseum van Oudheden. Het museum aan het Rapenburg 28 heeft op zondag vanaf 14.00 uur een archeologisch spreekuur. Oudhe den is zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 12.00 tot 17.00 uur geopend. Stedelijk Museum De Laken hal. Medewerkers geven op beide dagen van 13.00 en 15.00 uur rond leidingen langs de vaste collectie. Daarnaast zijn er om 14.00 en 16.00 uur rondleidingen langs de tentoon stellingen 'Planten in beeld' en 'Flo- ris Verster en zijn kunstenaars vrienden'. Het museum aan de Ou de Singel 32 is zaterdag van 9.30 tot 17.00 uur en zondag van 13.00 tot 17.00 uur geopend. Het Koninklijk Penningkabi net. Het bij het Rijksmuseum van Oudheden gevestigde Penningka binet (Rapenburg 28) is zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 12.00 tot 17.00 uur open. Stedelijk Molenmuseum De Valk aan de 2e Binnenvestgracht is zaterdag van 10.00 tot 17.00 en zon dag van 13.00 tot 17.00 uur geopend. Wagenmakersmuseum aan de Oude Varkenmarkt 13 is zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 13.00 tot 17.00 uur geopend. ADVERTENTIE de toekomst meer belang te hech ten aan het voorrangsbeleid. Dilemma De motie werd al snel uitgelegd als een oproep aan de fractie om de be slissing Van der Molen te laten val len te heroverwegen. En dat ging Van der Molen te ver. Zij vroeg Hes de motie in te trekken om de leden vergadering een 'dilemma' te be sparen. Volgens Van der Molen kon de motie alleen maar nadelig uit pakken. "Als-ie wordt aangenomen moet de fractie de beslissing her overwegen. Daar heb ik niets aan omdat de fractie geen vertrouwen in mij heeft. Wordt de motie verwor pen, dan is dat voor mij ook nade lig", aldus Van der Molen. De scheidend wethouder stelde nadrukkelijk dat er niets was ge beurd tussen het moment dat zowel de kandidaatstellingscommissie als de ledenvergadering haar geschikt achtte voor het wethouderschap en haar op de derde plaats zette, en het moment dat de PvdA-fractie haar passeerde. "De politieke agenda werd gedomineerd door de Schouwburgaffaire, ik ben een maand ziek geweest. Wat is er ge beurd in die periode?" zo vroeg Van der Molen. Zij kondigde aan de fractie te ver laten. "Maar niet de partij, omdat ik misschien wel een van de weinigen ben in de partij die echt wortels in de sociaal-democratie heeft". Een luid applaus viel haar ten deel. On middellijk na haar toespraak verliet Van der Molen de vergadering. De motie van treurnis werd ingetrok ken. Door het niet accepteren van haar benoeming komt het huidige PvdA-raadslid Naci Demirbas als nog terug in de raad. Hij stond op een dertiende plaats. Van der Molen is overigens al de tweede PvdA'er die nog voor de installatie laat we ten de raadszetel niet te accepteren. Christa de Boer ging haar eerder voor. De Boer gaat een cursus vol gen en kan dat niet combineren met het raadswerk. Het grootste assortiment TUINMEUBELEN met toebehoren tussen Den Helder en Breda in elke prijsklasse Heereweg 350 (N208) Lisse telefoon 02521-19037 Chaos verwacht bij kaartverkoop voor Singelloop LEIDEN - De organisatie verwacht een stormloop op kaarten vlak voor de aanvang van de morgen te hou den Singelloop. Mede-organisator Harry Mos voorziet dat de kaartver koop uit de hand gaat lopen en dat daardoor mensen kunnen worden gedupeerd. Thans zijn meer dan 1000 kaarten verkocht, maar de deelname aan de Singelloop ligt al jaren boven de 3000. "Mensen zijn er kennelijk ge wend aan geraakt dat er vrijdag avond voor de Singelloop ook nog kaarten te koop zijn. Dat dreigt nu te ontaarden in een chaos", aldus Mos. Kaarten zijn vandaag (tot 17.00 uur) en morgen (vanaf 9.00 uur) in de voorverkoop te krijgen aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Witte Singel 1 in Leiden en bij het kantoor van het Alphens Dag blad aan de Julianastraat 19 in Al phen aan den Rijn. De kosten: vijf gulden. Aanvang Singelloop 19.30 STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13