Ruimte-kijker eindelijk met succes lucht in VAN DER PLAS BMW komt met 'Edition'-pakket in 3-serie ROB GORRIS BMW LEIOEN Aiiti-rookcampagne succesvol k om Diesel in bestelauto Seat Vernuftige tweetaktmotor van Subaru zonder roetwalm AUTO-ALLERLEI Trefpunt weor aisfoIieffliebBiers Staking legt openbare leven in Frankrijk stil Aegon op z'n Amerikaans zeker 10 miljard waard DONDERDAG 26 APRIL 1990 Het onder Volkswagen-vlag opere rende Spaanse merk Seat, heeft de dieselmotor uit de Polo nu ook in de bestelauto Terra geplaatst. De Ibiza was al met deze krachtbron uitge rust. Nu benadert men met een aan trekkelijk geprijsde auto het be- drijfsvervoer. Voor 15 mille (incl. btw) staat er een vlot ogend model met 2.5 kuub laadruimte. Hij is ook ongeblindeerd leverbaar, hetgeen f 500,- extra kost. Dit soort wagens komen er steeds meer in, volgens de importeur. Het is een beetje gedaan met de stijgen de vraag naar de kleine mini-busjes. De verkoopcijfers van deze bestel- klasse steeg vorig jaar met 16 pro cent. Grootste in die sector is Ren ault met de Express, als diesel is die echter 10 mille duurder dan deze Seat Terra D. Met de techniek van het VAG- concern uit Wolfsburg kan Seat ui teraard goede sier maken. De mo derne 4-cilinder met een opmerke lijk stille loop, levert 33 kW (45 pk) en gerelateerd aan het lage wagen gewicht van 780 kilo een fors koppel van 75 Nm/3000 tr-min. Vandaar dat je geen verschil merkt met de Terra die is uitgerust met de benzinemo tor. Het vervoer met deze makkelijk wendbare bestelauto zal voorname lijk stadswerk zijn, de auto leent zich niet echt voor lange afstanden. Heel prettig is de 134 cm hoge laad ruimte, met aan de achterzijde twee openslaande laaddeuren, het ope nen daarvan gaat nogal omslachtig. Eerst moetje met een apart sleutel tje de knop van de rechterdeur ope nen. Dan trek je aan een geplastifi ceerd kabeltje in de linkerdeur om die te ontgrendelen. Dan ontstaat er een laadopening van maximaal 110 Starten doet de Seat prima, de 4- versnellingsbak wordt bediend met een kort grondpookje. De achteruit gaat ietsje stroef. Er moet wel vlot worden doorgeschakeld, enerzijds om snelheid te behouden, ander zijds om de dieselbrom op een aan vaardbare frequentie te houden. De twee stoeltjes met traploos te stellen rugleuningen kunnen voor niet te lange personen voldoende naar achteren. De open hoofdsteu nen zitten in hun hoogste stand nog te laag. De importeur heeft wel heel slim de gaasrekjes die daar achter zitten gekanteld, waardoor er iets meer verstelmogelijkheden zijn met de rugleuning. Het interieur is sober en het dash board simpel maar doeltreffend. Standaard zijn de twee rolgordels, de waarschuwings-knipperlichten, het kunststof bagagerek boven de cabine, de verlichting en de rubber mat in de laadruimte. De afmetin gen van de laadruimte zijn 165 x 124 x 134 cm. De laadvloer zit 60 cm van het straatniveau en is door het ont breken van een reservewiel (dat zit onder de motorkap) volledig te be nutten. Er kan circa 500 kilo gela den worden in deze Terra, die met de 35 ltr. tank vol dieselolie een ac tieradius heeft van ruim 400 km. vert een tweetakt motor een hoger koppel af. Deze motor combineert dat nog eens met een relatief laag toerental van maximaal 4500 om wentelingen per minuut. Er is dus geen sprake van een 'Japans janker- lje'- Van belang is een nauwkeurig af gestelde ontsteking. Omdat er voor elk van de vier cilinders steeds een vonk per arbeidsslag nodig is, heeft iedere bougie zijn eigen bobine. Ook bij hoge toerentallen garan deert dat een storingsvrije loop. Dat gecombineerd met de drukspoeling en de directe inspuiting zorgt voor uitstekende prestaties van de onge veer 110 kW (150 pk) sterke motor. THAISE RENAULTS komen er eerdaags als assemblage-produkten in het Verre Oosten op de markt. In Taiwan is dat recent al van start ge- cilin- gaan met de Renault 19 die in de San-Fu fabriek in Tachung wordt V8 viertakter. Om- vervaardigd. Daar komen ook de arbeidsslag is, le- Renaults 9,21 en Express vandaan. Subaru heeft een bijzonder vernuf tige oplossing gevonden voor een walmvrije tweetakt-motor. De 'Su per 2stroke V4 1,5 litre Engine' heet de praktisch bruikbare oplossing. Dit veelbelovende concept heeft als meest opmerkelijke details een uit wendige spoelpomp en een uitlaat- controleklep voor optimale cilin dervulling. De spoelpomp maakt een normaal oliesmeersysteem mo gelijk, daardoor heeft deze tweetak- ter geen mengsmering nodig. Naast de verbranding zonder roetwalm, is het bijkomend voor deel van deze pomp een optimale ci- lindervulling. Dat draagt er toe bij deze motor een maximaal rende ment levert. De tweetakt-motor heeft verder nog een trillingsvrije loop, neemt minder ruimte in be slag en is lichter dan de conventio nele 4-cilinder viertakt-motoren. De Subaru-motor heeft ders in V-vorm, zodat hij vergelijk baar is met e dat elke slag Haarlemmerweg 49 A, BÊ 2316 AD Leiden, tel. 071-214011 OFFICIEEL SEAT-DEALER VOORLEIDEN, LEIDERDORPe.o. Het Autotron in Rosmalen is tot en met 30 september herschapen in smulpaleis voor Bugattisten. Helaas staat er geen Royale. Voor de kenners van dit model wellicht een schok, want niets over Bugatti is compleet zonder dit vorstelijke exemplaar waarvan er slechts een paar zijn gebouwd. Maar er is wel een uiterst smaakvolle collectie van liefst 25 Bugatti's. Een ervan is de Bugatti type 57, speciaal door Et- tore gebouwd om deel te nemen aan de race Parijs-Nice. De auto's van deze befaamde autoconstructeur Autotron smulpaleis voor Bugattisten Onder meer uit het roemruchte Musée National de l'automobile in het Franse Mulhouse, eertijds droeg het de naam Musée Schlumpf. Met het failliet gaan van deze verzame lende broers in de textiel werd de hele collectie unieke auto's, waar onder talrijke Bugatti's, nationaal bezit. Naast deze miljoenen-collectie van auto's die hun tijd met meer- kleps-motoren en andere technie ken al ver vooruit waren, zijn er nog veel andere dingen rond dit merk te bewonderen. Posters, schilderijen, modellen, trapauto's, bronzen mini aturen en dergelijke. De entree van het Autotron kost 13,50 en daar voor is het gehele park te bezoeken. Kinderen onder de 12 jaar betalen tien gulden. uitgebreid sie onder de 'Edition'. De auto heeft een hoog uitrustingsniveau, waarvoor BMW een lage prijs in rekening brengt. Het 'Edition'-pakket heeft een waarde van 8.298 gulden, maar kost de koper 2.975 gulden. De verkopen van de 3-serie stagneren in Nederland. In de rest van Europa wordt de wagen uitste kend verkocht, ondanks berichten dat het model eind van het jaar wordt vervangen. In de fabriek is men volgens een BMW-woordvoer- der nog lang niet bezig met produk- tievermindering. Door de belasting wetgeving volgens Oort vreest men bij- BMW in een afwijkende en on gunstige positie ten opzichte van de rest van Europa terecht te komen. Die vrees heerst overigens bij alle duurdere merken. Nu de fiscale bij telling van 20 procent van de catalo- guswaarde niet meer enigszins kan worden gecompenseerd met een onbelaste kilometervergoeding bo ven 44 cent per kilometer is de vrees gegrond dat men in het zakenleven wellicht naar goedkoper transport gaat uitkijken. De 5-serie verkoopt op dit mo ment goed, evenals de 7-serie. Het CBR rij-examens mogen voortaan in elke gewenste oproepplaats wor den afgelegd. Totnutoe mocht in principe slechts voor een examen plaats worden gekozen binnen de CBR-kring waarin men woont. De verruiming maakt het mogelijk om uit te wijken naar een oproepplaats waar het minder druk is. Dat voor komt lange(re) wachttijden na de ANWB verwacht weinig effect van sneller innemen van het rijbewijs. De bond ziet meer heil in maatrege len die de verkeersovertreders op nieuw opleiden. Een verplichte cur- sus vindt men een goede zaak, mits er ook preventieve aandacht komt. De seniorenrittten en andere rij- vaardigheidstrainingen zorgen vol gens de ANWB voor een daling van schade- en ongevallenpatroon. RENAULT heeft het R25 program ma uitgebreid met een 2 ltr twaalf- kleps motor en een 2.5 ltr V6 turbo motor. De multiklepper levert 99 kW (136 pk) bij 6000 tr/min en be reikt een top van 203 km/u. De tur boversie van de Renault 25, die vol doet aan de US83-norm, heeft 151 kW(205 pk) vermogen en zet 233 km/u op de teller. FIAT gaat de Poolse opvolger van het aloude type 126 samen met FSO bouwen in de FSM-fabriek in Biels- ko Biala. Midden 1991 komt deze, nu voorwiel aangedreven, kleine auto met een 700 cc en 1 ltr motor van de band. De planning voor de jaarproduktie, nu 210.000 stuks, ligt voor 1995 op 260.000 auto's. Voor export komen er 50.000 Poolse Mi ni's naar West-Europa, tegen een stuksprijs van 8.500. probleem bij deze (duurdere) mo dellen zit straks in de inruil. Dat be gint zich nu al af te tekenen. Per in geruilde (directie)auto moet erg veel geld worden geïnvesteerd, dat niet direct terugkomt. Ook de koper van een gebruikte BMW moet rela tief veel inleveren met het Plan Oort, waarbij de vergoeding voor de woon-werk-kilometers wordt be last. Dat hakt er vooral in bij de bouw, waar juist aan het reizen in het verleden een leuke cent is over gehouden. Al met al is het begrijpelijk dat BMW zijn relatief goedkopere mo del, de 3-serie, wat meer in de kijker wil spelen. De 'Edition'-uitvoerin- gen zijn er op de 316i, de 318i, de 320i, de 325i en de 324td. Voor de 316i betekent de 'Edi- tion'-uitvoering al een grotere brandstoftank van 62 liter. Voorts heeft de auto lichtmetalen velgen, brede banden, mistlampen, een le deren stuurwiel, centrale deurver grendeling, warmtewerend glas en zovoort. De prijs begint bij 41.700 gulden voor de tweedeurs 316i. BMW verkoopt tegen een relatief lage prijs in de 3-serie de Edition met een hoog uitrustingsniveau. Hoge Rijndijk 278. Tel. 071-898000 BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG. AUTOBEDRIJF VAN DER PLAS BV. AMBACHTSWEG 14, 2222 AL KATWIJK, TEL: 01718-261 61 WMiM.W.UIIJ-.IIIHdilWSI.l (Van onze correspondent Henk Dam) WASHINGTON (GPD) Na een reeks technische moei lijkheden zijn astronauten aan boord van de shuttle Disco very er gisteren in geslaagd de Hubble.ruimte-telescoop in z'n baan om de aarde te brengen. De telescoop draait nu op een hoogte van 570 kilometer boven het aardoppervlak z'n rondjes, en zal vanuit die positie de ruimte bestuderen. De 1,5 miljard dollar (ongeveer 2,8 miljard gulden) kostende telescoop is het duurste technische instru ment dat ooit is gemaakt. Sterre- kundigen verwachten dat het bijna 12 meter lange instrument voor een enorme uitbreiding van de huidige kennis over de ruimte zal zorgen. De Hubble ruimte-telescoop heeft bij de observaties heen last van de aardse dampkring. Het idee om de ruimte vanuit een in de ruimte gestationeerde tele scoop te bestuderen, werd 45 jaar geleden geboren. Twaalf jaar gele den werd met de planning en bouw begonnen. Maar de feitelijke statio nering van de telescoop werd door een reeks tegenslagen waaronder de ramp met de Challenger keer op keer uitgesteld. Twee weken geleden sloeg de pech andermaal toe, toen de Disco very door technische moeilijkhe den op het laatste moment niet kon worden gelanceerd. Maar dinsdag koos de Discovery dan de toch de ruimte, en gisteren was het moment daar, waarop de Hubble telescoop uit de laadruimte van de shuttle werd getild. Dat ging niet zonder problemen. De eerste fase liep wel goed, toen as tronaut Steve Hawley de telescoop met een mechanische arm uit de laadruimte haalde. Maar toen start te een moeilijke fase. Voor de Hub ble definitief in z'n baan kon wor den gebracht, moesten eerst twee zonnepanelen worden uitgeklapt. Één van die twee panelen wilde aan vankelijk niet in de juiste positie ko- Na twee pogingen gaf net NASA mission control centrum in Hous ton de astronauten de opdracht, zich erop voor te bereiden buiten de shuttle aan de zonnepanelen te wer ken. iMaar een derde poging leverde het gewenste resultaat op. Mission control gaf om 21.37 uur Nederland se tijd de Discovery de opdracht de DEN HAAG (GPD) De invoering van het rookverbod in openbare ge bouwen en de voorlichtingscam pagne daarover, hebben succes ge- Een getekende impressie van de Hubble-telesecoop, zoals die de komende jaren in een baan om de aarde moet gaan cirkelen en een schat van nieuwe astronomische gegevens moet opleveren. Onder meer de Leidse sterren wacht is bij dit project betrokken. (tekening esa> Hubble los te laten. Dat verliep vlekkeloos. De Discovery zal nu nog enige da gen in de buurt van de telescoop blijven om te zien, of deze stabiel in zijn baan blijft. Als dat het geval blijkt te zijn, zal de Hubble zo snel mogelijk met zijn werkzaamheden heginnen. Al binnen een week, zo heeft de NASA belooft, zullen de eerste fo to's ter beschikking worden ge steld. De Hubble heeft een ver wachte levensduur van 15 jaar, en zal onder meer meer duidelijkheid moeten brengen in wat er rond de geboorte van het heelal gebeurde. PARIJS/SCHIPHOL (AP/AFP/ANP) - Vandaag vlie gen er heel weinig vliegtuigen tussen Parijs en de rest van Europa. De luchtvaartmaatschappijen KLM, Air France en Air Inter schrappen de meeste vluchten, omdat de luchtverkeersleiders in de Franse hoofdstad staken. Het openbare leven in Frankrijk is ernstig ontregeld door een staking van 4,5 miljoen ambtenaren en in hun kielzog nog tal van werknemers in andere dienstverle nende sectoren. Uit protest tegen het loonbeleid van de regering van premier Rocard, blijven scholen dicht en leggen werknemers van de posterijen en de belas tingdienst het werk neer. Het treinverkeer ligt ook grotendeels stil! De ambtenaren zeggen dat hun lonen de afgelopen zes jaar reëel met 8 procent zijn gedaald. Terwijl de bonden 1,7 procent eisten om goed te maken wat de ambtenaren in 1988-1989 achterop geraakt waren, wil de de regering niet verder gaan dan 0,76 procent. Het recente besluit van de regering de ambtenaren een verhoging van 1,2 procent te geven, heeft de woede van de bonden alleen maar vergroot. 'Onderzoek witwassen geld op Sint Maarten' WILLEMSTAD (GPD - Oud minister Onno Ruding van fi nanciën adviseert een diep gaand onderzoek in te stellen naar het witwassen van zwart- geld van de Siciliaanse maffia op Sint Maarten. Ruding is op dit moment op Curasao en maakt zich zorgen over de berichten die in de Itali aanse pers verschijnen. Maffia bestrijders in Italië vermoeden dat casino's op Sint Maarten worden gebruikt om illegale fondsen wit te wassen. De geijk te maffia-truc is namelijk in het uitkeren van zwart geld als gokwinst. Daarna wordt het dan vaak in bouwprojecten gesto ken. De maffia-bestrijders kwa men op het spoor van Sint Maar- tense hotel- en casino-eigenaar, Rosario Spadaro, die op Sicilië is geboren en al jaren op Sint Maarten woont. Hij heeft be middeld bij de financiering van het havenproject en de uitbrei ding van de Sint Maartense luchthaven, waarvoor hij rond de 150 miljoen dollar nodig had. Ook de naam van de Sint Maartense politieke leider Clau de Wathey is in het geding. Wathey ging immers samen met de hotel- en casino-eigenaar naar Sicilië om daar de financie ring van de bouwprojecten rond te maken. In de Tweede Kamer zijn vragen gesteld over mogelij ke mafia-connecties op Sint Maarten aan minister Hirsch Ballin van justitie en antilliaan- se zaken. had. Uit een onderzoek dat in op dracht van het ministerie van volks gezondheid is uitgevoerd, blijkt dat de overgrote meerderheid van be heerders van openbare gebouwen maatregelen heeft genomen tegen het roken. Deze maatregelen heb ben tot het gewenste resultaat ge leid. In openbare overheidsgebouwen is de daling het meest spectaculair. Was voor de invoering van het wet telijk rookverbod in oktober vorig jaar, roken nog in 67 procent van de gebouwen toegestaan, daarna is dat percentage gedaald tot 6 procent. In de gezondheidszorg daalden deze percentages van 59 naar 15 en bij maatschappelijke en culturele in stellingen van 81 naar 19. Volgens het onderzoek van WVC wordt het rookverbod ook goed na geleefd. In loketruimten (bij voor beeld van postkantoren en gemeen tehuizen) wordt in 80 procent van de gevallen niet meer gerookt. In vergaderzalen bij de overheid houdt 58 procent zich aan het ver bod, in de gezondheidszorg ligt dat percentage op 67 en in het onder wijs op 71 procent. AMSTERDAM (GPD) - Het verze keringsconcern Aegon is bijzonder optimistisch over de toekomst. Vol gens bestuursvoorzitter drs. J. Pe ters is het concern klaar voor over namen of samenwerkingsverban den op de Europese markt. Volgens Peters wordt de kracht van zijn concern in het buitenland danig onderschat. "Dat komt omdat wij een koers-winstverhouding (koers per aandeel gedeeld door wint per aandeel) hebben van ne gen, terwijl Europese collega's op een niveau van twaalf tot zestien zit ten. Maar als wij onze conservatieve waarderingsgrondslagen aanpas sen, komt er een heel ander beeld te voorschijn. Datzelfde geldt voor de andere Nederlandse verzekeraars". Peters doelt in dit kader op de di recte afschrijving van de eerste kos ten bij het afsluiten van levensver zekeringen en het niet meerekenen van toekosmtige winst in de waarde van de huidige portefeuille. "Als wij ons concern taxeren op de Ameri kaanse wijze, dan is Aegon geen 3,7 maar 5,6 miljard gulden waard. En betrekken we de winstpotentie daarbij, dan komen we zelfs op een bedrag van ruim 10 miljard. Dat zijn ijzersterke troeven". Voor verdere groei kijkt Aegon vooral naar Zuid-Europa. Na Span je, Griekenland en Portugal moet straks Italië aan de beurt komen en bijvoorbeeld ook Turkije. Betalingsverkeer De verzekeraars hebben zich uitge sproken tegen het eenzijdig door de banken in rekening brengen van kosten voor het betalingsverkeer. Het bestuur van het Verbond van Verzekeraars in Nederland wil daarover op korte termijn met de banken overleg openen. Het Ver bond probeert zijn krachten te bun delen met het Gebruikersplatform Betalingsverkeer (negen overkoe pelende organisaties van grootge bruikers van acceptgirokaarten en automatische incasso's, waaronder de Vereniging Nederlandse Zieken fondsen, de Nederlandse Postor derbond en de ANWB) dat zijn on genoegen over het voorstel al eerder heeft kenbaar gemaakt. De verzekeraars reageren op een aankondiging begin april van Rabo bank Nederland en NMB-Postbank om voor het via acceptgirokaarten en automatische incasso's lopende zakelijk betalingsverkeer een ver goeding te vragen. De Rabobank heeft aangekondigd tarieven in re kening te brengen die variëren van 30 cent tot 1,20 gulden per transac-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11