§TAD LEIDEN Veel wensen nieuw college niet haalbaar Harde confrontatie met gevolgen geslachtsziekten LEIDSCH $6 DAGBLAD Wat moet er in Leiden gebeuren? Relatie omroep en gemeente verbeteren Leidenaars wacht flinke lastenverhoging WONINGEN AAN LANGEBRUG GEREED WOENSDAG 25 APRIL 1990 Auto uitgebrand LEIDEN Op het Boerenpad (Cro- nestein) is gisteravond een auto vol ledig uitgebrand. De politie ver moedt dat de brand is aangestoken omdat de benzinedop naast de auto lag. Bijzondere expositie Slipgevaar in Leids Anatomisch Museum LEIDEN - De bezoeker van de tentoonstelling Slipgevaar moet eerst een kleine slipcur sus afleggen. Hij wordt getest op zijn kennis en de gevolgen van een slippertje maken of van het uit de slip gaan. Er wordt hem bij voorbeeld de vraag gesteld: kun je een ge slachtsziekte hebben zonder dat je iets merkt? Indien de bezoeker het antwoord hierop schuldig blijft, is er geen man overboord. De tentoonstel ling in het Anatomisch Muse um geeft immers het ant woord. door Meindert van der Kaaij Twee keer per jaar ontstaat er een run op het museum dat onderdeel is van het Academisch Zieken huis Leiden. Daar waar anders al leen medische en paramedische studenten toegang hebben, kun nen ook burgers zich vergapen in het oudste en meest uitgebreide museum op anatomisch gebied van Nederland. Vorig jaar trok het museum tijdens het Nationaal Museumeekeinde maar liefst 8000 mensen. Bij die gelegenheid organiseert conservator W.J. Mulder al een aantal jaren een tentoonstelling. Dit keer stelde hij met verloskun dige prof. M.J.N.C. Keirse een ex positie samen over de risico's rond seksualiteit, die titel Slipge vaar meekreeg. Uit de tentoonstelling blijkt dat de studie van het menselijk ge- slachts- en liefdeleven een nog 'uitrokingen'; het was tenslotte een vergelding voor de zonde. Vaak was het middel erger dan de kwaal. Nog voordat de pokken verdwenen waren, stierven de 'zondaars' aan kwikvergiftiging. Hoe meer de ziekte zich verbreid de, hoe groter de neiging om aller lei onmogelijke geneeswijzen uit te proberen. Om de ziekte te voor komen, smeerden onverbeterlij ke waaghalzen bij voorbeeld de genitaliën in met kwikzalf of met spek. Uiteraard met weinig suc ces. Het condoom, dat in de 18de eeuw in koffie- en bierhuizen on der de naam 'Capote Anglaise' te koop was, vond men een 'harnas tegen het plezier' en werd afge keurd. Aan het begin van deze eeuw kwam Paul Ehrlich met een mid del bestaande uit arsenicum, dat voor de patiënt weliswaar geen pretje was, maar hem wel van de ziekte afhielp. Het is aan Fleming te danken, die de penicilline ont dekte, dat de bestrijding van veel geslachtsziekten thans vrij sim pel is. Confrontatie Maar wie de foto's ziet van de ge slachtsdelen die door ziekte zijn aangetast, bedenkt zich wel een tweede keer om zonder voorbe hoedsmiddel een slippertje te ma ken. "We hebben gekozen voor de harde confrontatie", verduide lijkt Mulder. "Vandaar de de plaatjes die er niet om liegen. Dan kan iedereen zien waarover we praten". Uiteraard ontbreekt op de ex positie geen informatie over de vierletterige schrik van de laatste jaren. Aids heeft in korte tijd on noemelijk veel slachtoffers ge maakt en geschat wordt dat reeds 1 miljoen mensen met het virus zijn besmet. De expositie legt uit wat aids precies is en hoe je het kunt krijgen. De vraag hoe je er van af komt blijft nqg onbeant woord. "Bewust hebben we de publi caties van vorige week rond de vinding van prof. Buck buiten de tentoonstelling gehouden. Met al le respect overigens, maar het is allemaal nog zo vers. Ook gezien de bezwaren die al weer zijn geuit door andere geleerden, vonden we het beter om dit middel buiten beschouwing te laten", zegt Mul der. Wel wordt gewezen op het mid del zidovudine, beter bekend als retrovir, waarvan is vastgesteld dat het de klachten vermindert en een remmende werking heeft op het ziekteproces bij aids-patiën- ten. Op de tentoonstlling is aan dacht geschonken aan de stand van zaken op gebied van anti-con ceptie. Getoond wordt hoe onbe trouwbaar periodieke onthou ding is en hoe betrouwbaar ande re middelen, zoals condoom of pil, zijn. Bij het verlaten van de tentoon- steling wordt de bezoeker wer- derom geconfronteerd met de slipcursus, waarbij enkele prik kelende stellingen zijn geformu leerd waarover nagedacht kan worden. 'Als ik word verleid, ligt dan de verantwoordelijkheid voor mijn gedrag bij de ander?' De tentoonstelling Slipgevaar wordt donderdag 26 april om 15.00 uur door de burgemeester Goekoop geopend. Het Anato misch Museum aan de Wasse- naarseweg 62 in Leiden is zater dag 28 en zondag 29 april geopend van 10.00 tot 17.00 uur. LEIDEN - Wat vinden Leide naars dat er de komende jaren in de stad moet gebeuren. Wat zit hen het meeste dwars? Welke problemen moeten door de nieuwbakken gemeenteraad worden aangepakt? Op dinsdag 1 mei treedt de nieuwe gemeenteraad aan. Bin nen de partijen die zitting heb ben in het college van burge meester en wethouders zijn weliswaar afspraken gemaakt over wat er volgens hen moet ge beuren in de stad. Maar denkt de Leidenaar daar eigenlijk ook zo Lezers worden uitgenodigd hun grieven en wensen kort en krachtig op papier te zetten en nog deze week te sturen aan: stadsredactie Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB in Leiden. Brand aangestoken LEIDEN - De brand die dinsdag ochtend woedde in de Mondriaan Scholengemeenschap aan de Vijf Meilaan is zeker aangestoken. On derzoek van politie en brandweer heeft uitgewezen dat er is ingebro ken en dat het vuur is ontstaan op een plaats midden in de kantine waar geen elektrische bedrading of andere mogelijke brandveroorza- kers aanwezig zijn. De brand verwoestte de aula op de eerste verdieping van het ge bouw. Enkele lokalen liepen roet- schade op, terwijl gistermidddag duidelijk werd dat ook waterschade is geleden doordat bluswater naar de begande grond is doorgesijpeld. Het is nog steeds niet exact be kend voor welk bedrag de brand schade heeft aangericht, de school leiding is daarop hard aan het reke nen. De lessen op de scholenge meenschap voor beroepsonderwijs zijn vandaag weer volledig hervat. Conducteur krijgt klappen LEIDEN Een hoofdconducteur van de NS heeft gisteren op het Leidse station klappen opgelopen. De 56-jarige NS-functionaris wilde een 21-jarige passagiere die zonder geldig plaatsbewijs reisde, de trein uitzetten. De vrouw verzette zich hevig en op het perron ontstond een worsteling. Daarbij kreeg ook een 65-jarige man uit Tilburg een klap. De vrouw is door de politie aange houden en overgedragen aan de spoorwegpolitie. jonge wetenschap is. De term seksuologie dateert van het begin van deze eeuw en pas in de jaren zeventig werden in Leiden en Amsterdam hoogleraren seksuo logie benoemd. Een geslachts ziekte als syphilis kon ook pas na de Tweede Wereldoorlog afdoen de en snel worden genezen. Columbus En dat terwijl de mensheid toch al wat eeuwen met ontstoken ge slachtsdelen rondgelopen heeft en aan die overdraagbare aandoe ning hele volksstammen dood zijn gegaan. In 1495 werden in Barcelona de eerste gevallen waargenomen van een geslachts ziekte die zich weldra over Euro pa verspreidde. Geleerden bak keleiden over de vraag waar de ziekte vandaan kwam. Een veron derstelling was dat Columbus' bemanning na de ontdekking van 'Amerika' de aandoening uit dat continent heeft meegebracht. Over de naam van de venus- plaag (jawel, genoemd naar de go din van de liefde) bestond geen eenduidigheid. Men sprak over Franse, Napelse of Spaanse pok ken. Pas in de vorige eeuw kwam de naam syphilis voor 'straf voor een losbandig leven', maar dat be tekende nog niet dat daarmee ook een geneeswijze gevonden was. De ongelukkigen behandelde men met barbaarse methoden zoals kwikkuren, zweetkuren en Initiatiefnemer Hans van Hemessen van SOL: LEIDEN Een betere relatie tussen de lokale omroep en het gemeentebestuur. Dat is het streven van Leidenaar Hans van Hemessen, die het initiatief heeft genomen voor de Stich ting Overkoepelende Omroep Leiden (SOL). Deze stichting wil zelf geen programma's gaan maken, maar fungeren als onaf hankelijk orgaan dat program ma's doorgeeft. De stichting moet een oplossing bieden aan het probleem dat in Lei den twee omroepen, Freewave en Rijnland, een zendmachtiging wil len krijgen en samenwerking tus sen de twee niet mogelijk is. Als politiek journalist van Rijn land heeft Van Hemessen de pogin gen van zijn omroep om een positief advies te krijgen over de represen- tativiteitsverklaring op de voet ge volgd. De Leidenaar vroeg zich af of het zijn vereniging wel zou lukken om die verklaring te krijgen. "De kritiek op Rijnland is voor een deel terecht. Het is voor derden zeer moeilijk om toegang tot de kabel te krijgen. Er zijn er maar twee die dat wel is gelukt, de kerkelijk omroep Moker en Radio Gezondheid. Het tarief voor maatschappelijke orga nisaties om uit te zenden is veel te hoog". Zelfs als Omroep Rijnland de zendmachtiging wel zou krijgen, is er volgens Van Hemessen nog wei nig opgelost. "De relatie tussen ge meente en bestuur van de omroep is niet goed. Wat de oorzaak is, weet ik niet, maar het loopt niet goed. Ik werk vijfjaar bij de lokale omroep, maar het gemeentebestuur doet weinig voor Rijnland. Aan tal van vrijwilligersinitiatieven wordt sub sidie verstrekt, maar aan de omroep geen cent. Als de relatie verbetert, komen er misschien gemakkelijk gelden vrij voor lokale omroep". Van een betere financiële positie kan straks ook Rijnland profiteren, denkt Van Hemessen. "Van de gel den moeten faciliteiten worden ge schapen voor de organisaties die programma's maken. Het is beslist niet de bedoeling om Rijnland te li quideren. We streven ernaar om harmonieus samen te werken met Omroep Rijnland". Die heeft echter voorlopig niets te voelen voor een onafhankelijke koepel boven de lokale zenders, en wil zelf een representativiteitsver- klaring. Van Hemessen sluit niet uit dat uiteindelijk het Commissariaat voor de Media moet gaan bepalen welke instelling de Leidse zend machtiging krijgt. De andere gegadigde voor de zendmachtiging, Freewave, voelt wel voor een koepel. Van Hemessen is echter nogal terughoudend over de mogelijkheden voor die club om straks uit te zenden. "Als Freewave een programma aanlevert met pop muziek, dan zullen we bekijken of er wel behoefte is aan een dergelijk programma. Misschien dat we zeg gen: een dergelijke uitzending is op hetzelfde tijdstip al via radio 1 en ra dio 3". De Stichting Overkoepelende Omroep Leiden is nog niet daad werkelijk opgericht. Van Hemessen wil eerst het politieke beraad af wachten tijdens de vergadering van de raadscommissie voor economi sche aangelegenheden van van avond. Wel is er al een bestuur, waarin onder anderen het voormali ge PvdA-raadslid Naqi Demirbas zitting heeft. "Wanneer het ernaar uitziet dat de SOL een positief ad vies krijgt, kunnen we binnen een week zijn opgericht", meent Van Hemessen. LEIDEN De 24 nieuwbouwwoningen aan de Lan- gebrug en de Gekroonde Liefdepoort worden vrijdag officieel in gebruik genomen. In de zomer van 1988 werd met de bouw begonnen op de plek van het voor malige politiekantoor. De eerste bewoners trokken in december 1989 in hun nieuwe huizen. Van de 24 woningen staan er 14 aan de Langebrug, 10 op het binnenplaatsje De Gekroonde Liefdepoort, waaraan ook het pand van de Bank van Lening ligt. Van de nieuwe woningen worden er zeven - beneden woningen - bewoond door 65-plussers. Volgens Ch. F. van der Weijden, voorzitter van de Stichting tot exploitatie van Bejaardencentra Leiden, is er bij de stichtig nog geen enkele klacht binnen geko men over de woningen. De bejaarden hoeven geen trappen te lopen, en dat neemt een hoop ongemak weg, aldus Van der Weijden. De woningen konden niet eerder in gebruik worden genomen omdat de bxütenkant van de woningen nog niet geschilderd was, dit vanwege het slechte winter weer. Ook het hofje in de Gekroonde Liefdepoort was nog niet aangelegd. Halverwege april werd de laatste hand gelegd aan de huizen en kwamen er mooie plan ten en struiken op de binnenplaats te staan. De officiële handeling ter afsluiting van het project wordt vrijdag verricht door wethouder D.J. Tesselaar, om 15.30 uur op het binnenhof je van de Gekroonde Liefdepoort. Conservator Mulder van het Leids Anatomisch Museum: "We hebben gekozen voor de harde confrontatie" (vervolg van pagina 1) LEIDEN - Een groot deel van de wensen van de colle gepartijen kan niet worden gerealiseerd. Voor de ko mende periode is zes mil joen gulden beschikbaar voor nieuwe zaken. Dat is veel minder dan de inzet van Groen Links (vijftien mil joen) en de PvdA (acht mil joen) bij de verkiezingen. De derde collegepartij, het CDA, had zich voor de ver kiezingen niet uitgelaten over het bedrag dat nodig is in de komende vier jaar. Een van de belangrijkste doelen van de PvdA en Groen Links, het wegwerken van de wachtlijsten bij de kinderopvang, wordt niet ge haald. In januari was berekend dat voor het wegwerken van de wacht lijsten bij kinderdagverblijven 1,9 miljoen nodig was, maar dat bedrag verdubbelde door een^terke groei van het aantal ihgeschreven kinde ren, zo liet PvdA-lijsttrekker Van Dongen nog voor de verkiezingen weten. In het nieuwe collegepro gramma wordt er nu door de ge meente 900.000 gulden uitgetrok ken. Met de verwachte rijksbijdrage van 1,6 miljoen is dat onvoldoende om het tekort aan kinderopvang op te heffen. Van Dongen onderschreef van morgen de conclusie: "Het is duide lijk dat op de kinderopvang fors- is ingeleverd. Er is op alle leuke din gen geknepen, hoewel ik kinderop vang geen leuk ding zou willen noe men. Het is gewoon noodzakelijk". Ook toekomstig CDA-wethouder Walenkamp stelde vast dat een aan tal zaken is 'uitgesteld'. In het eerste jaar van het nieuwe college wordt maar één miljoen gul den uitgetrokken voor nieuw be leid, terwijl er in totaal zes miljoen in vier jaar beschikbaar is. Er is in 1991 voor een verhoudingsgewijs klein bedrag gekozen om de bur gers niet direct nog meer te belas ten. De Leidenaars moeten de zes miljoen via de onroerend-goedbe- lasting volledig opbrengen, maar draaien ook op voor de sluiting van de vuilverbranding. "Het systeem dat we mensen met een laag inkomen blijven ontzien, wordt gehandhaafd", zo stelde Groen-Linkswethouder De la Mar. In de praktijk betekent het wel dat ook de mensen met de lagere inko mens de komende vier jaar een ver hoging van de huizenbelasting krij gen, die zo'n 24 procent bedraagt uitgesmeerd over vier jaar. Daarbij komt voor het grootste deel van de 50.000 huishoudens ook nog een verhoging van het reini gingsrecht dat op dit moment iets meer dan 36 gulden bedraagt. Het reinigingsrecht stijgt in ieder geval naar 136 gulden maar kan nog iets hoger uitvallen omdat een deel van de Leidse bevolking de verhoging niet hoeft te betalen. Het gaat dan om de 7000 huishoudens die een in komen hebben dat niet hoger is dan de bijstandsnorm en de ouderen die behalve aow ook een klein pensioen hebben. Deze mensen krijgen het reinigingsrecht gecompenseerd via de sociale dienst of de gemeentelij ke kredietbank. Op termijn hoopt het college het reinigingsrecht weer te kunnen ver lagen omdat de inzameling van al lerlei afval wordt gescheiden. Daar mee wordt de hoeveelheid af te voe ren en in de toekomst te verbranden afval kleiner en dus ook de kosten geringer. "Op langere termijn kan dat voordeel aan de mensen worden teruggegeven", aldus De la Mar, die vanaf 1 mei de gemeentereiniging in zijn portefeuille heeft. Milieu In 1991 trekt het nieuwe college geen extra geld uit voor het milieu, hoewel dat hoofdstuk een promi nente plaats inneemt in het college programma. Pas in latere jaren is voor de aanpak van het milieu 650.000 gulden uitgetrokken. Ook voor de vele nieuwe plannen bij de directie kunst en cultuur is pas later geld te verwachten. Wel trekt het nieuwe college in 1991 100.000 gul den uit om de duurdere nieuwbouw van het Gemeente-archief te beta len. Volgend jaar gaat het geld vooral naar het buurtbeheer en de sociale vernieuwing (240.000 gulden), kin deropvang (140.000 gulden), de streekmuziekschool (100.000 gul den), kinderopvang voor ambtena ren (100.000 gulden), het meldpunt discriminatie (60.000 gulden) en naar de organisatie die banden on derhoudt met steden in andere lan den (30.000 gulden). Ook voor de leerlingenbegeleiding in het onder wijs is 100.000 gulden beschikbaar. In latere jaren wordt ook nog geld uitgetrokken voor de verbetering van de openbare verlichting (600.000 gulden), het ouderenbeleid (250.000 gulden), het milieu (600.000 gulden), het loopbaanbeleid en de scholing/vorming van ambtenaren (150.000 gulden), het onderwijs (500.000 gulden), welzijn (260.000 gulden) en reductie van tarieven voor minima (200.000 gulden). Wanneer het geld voor al deze za ken beschikbaar wordt gesteld, zal elk jaar bij het opstellen van de be groting worden bekeken. Dat geldt ook voor de verhoging van de on- roerend-goedbelasting. Op 1 januari 1991 stijgt die met 13,6 procent. Daarna resteert nog een verhoging van in totaal ruim tien procent die over drie jaar wordt uitgespreid. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9