Kamer wil jongere baan garanderen Sluiting Verto: even een vuiltje wegpoetsen Export in Europa riskanter PvdA dreigt met blokkade banenplan Subsidies elektronische samenwerking bedrijven GEREED VOOR ACTIE Financier Milken bekent schuld miljardenfraude GYMLERAAR ZOEKT SOEPELE LENING Zonder kabelfabriek in Leiderdorp is Verto smakelijke kost voor Bridon WOENSDAG 25 APRIL 1990 ECONOMIE PAGINA 5 DEN HAAG (ANP/GPD) De Tweede Kamer wil dat de overheid jongeren hoe dan ook een baan of een opleiding garandeert als zij van school komen. De regering mag niet zwich ten voor de bezwaren van de werkgevers en de vakbeweging, die een volledige garantie onhaalbaar achten, en moet de invoering van de 'sluitende aanpak' van de jeugdwerkloos heid desnoods uitstellen. De kamerfractie van de PvdA zei zelfs de uitkeringssancties voor weigerachtige werklozen niet te zul len steunen, als de baangarantie er niet komt. Opvallend is dat de WD sterk aandringt op garantiebanen voor schoolverlaters in het bedrijfs leven. In het concept-akkoord dat werkgevers, vakbeweging en over heid onlangs wordt die mogelijk heid op de lange baan geschoven. Bührmarui uit op verkoop van Esveha Alphen Dat blijkt uit het voorlopig schrif- uit maatregelen over scholing, ïnko- arbeid. Mocht in de praktijk de Jeugd- blijken dat daarbij probleem ont- principe op staan, dan zou de JWG gefaseerd in- (van c verslaggever) telijk verslag dat de fracties gisteren hebben uitgebracht c werkgarantiewet, die 1 juli moet ingaan. Volgens dat plan gevoerd moeten worden. krijgt iedere jongere van 16 tot 21 jaar, die binnen een halfjaar na het verlaten van de school nog geen baan heeft gevonden, een baan of een opleiding aangeboden. Een schoolverlater die drie maal een aangeboden garantiebaan weigert, verliest zijn uitkering. De JWG moet 45.000 jongeren aan werk helpen. Onder de tijdelijke JWG hebben al 22.000 van hen een arbeidsplaats. Daarmee hoopt het kabinet ervoor te zorgen dat geen enkele jongere door werkloosheid uit de boot valt. De werkgevers en de vakbewe ging, die in het landelijk bestuur van de arbeidsbureaus-nieuwe-stijl een even zware stem hebben als de regering, vonden dat te hoog gegre pen. Minister De Vries (sociale za ken en werkgelegenheid) zei daarop dat hij geen 100-procents-garantie kon geven, wat hem op scherpe kri tiek van de kamer kwam te staan. De christen-democraten tillen minder zwaar aan het wegvallen van de JWG-garantie. Het CDA wil wel een sluitende aanpak bestaande ROTTERDAM (GPD) - Nu de au tomatisering in bedrijven vrijwel gemeengoed is geworden, heeft mi nister Andriessen van Economi sche Zaken subsidie toegezegd voor negen projecten, die de elek tronische berichten-uitwisseling tussen bedrijven moeten stimule ren. Hiervoor zal de overheid 15 mil joen gulden uittrekken. Gisteren maakte Andriessen zijn plan bekend tijdens een bezoek aan het containerbedrijf ECT in Rotter dam. Firma's in dezelfde branche moeten via hun computers met el kaar kunnen communiceren. Welke projecten in aanmerking komen voor de overheidsgelden, is bepaald door de Commissie Voorbeeldpro jecten Electronic Data Interchange (VEDI). Het betreft projecten in de containerhandel, bij autobedrijf, winkelbedrijven, een bedrijfsvere niging en in de bouw. Voor het opzetten van het project in de containerhandel is 1,6 miljoen gulden vrijgemaakt. Bij verschillen de bedrijven als verladers, expedi teurs, cargadoors, wegvervoersbe- drijven, spoorwegen, binnenvaart, van een container goed in beeld worden gebracht en is een snellere afhandeling mogelijk. Het uiteinde lijk doel is dat transportmaterieel optimaal wordt benut en de positie den vereenvoudigd. Een ander project vindt plaats in de winkelbranche. Daar is sprake van een levering van veel verschillende goederen en zijn veel orders Nederland als distributieland turen. De proef kost 400.000 gulden ersterkt. Ook DAF gaat met het uitwisse- computergegevens e^peri- len menteren. Het bedrijf heeft hier voor bijna 800.000 gulden ontvan gen. De auto-industrie heeft wegens de grote verscheidenheid aan mo dellen te maken met een niet altijd voorspelbare vraag naar onderde len, die op een bepaald moment ge wordt gedaan onder enkele permarkten, de inkoopvereniging Superunie en leveranciers waaron der Heineken, Calvé en Douwe Eg berts. Het experiment moet duide lijk maken of een gelijke facture ring en wellicht elektronisch bestel len mogelijk is. Ook tussen werkgevers en be drijfsverenigingen is regelmatig De bouw is een moeilijk geval. Deze branche wordt gekenmerkt door samenwerking van veel kleine bedrijfjes, waarmee vaak eenmalig wordt samengewerkt. Telkens wor den andere partners gezocht voor een specifieke bouwopdracht. H. van Tongeren van Ballast Nedam Engineering is desondanks erg te spreken over het project. "De tijds druk per bouworder neemt daaren tegen zo toe, dat elektronische sa menwerking wel noodzakelijk wordt. Een klein land als Nederland kan een voordeel zijn, want beter dan waar dan ook is het hier moge lijk om snel tot goede samenwer king te komen" Het is de bedoeling dat de projec ten in de praktijk zo goed uitpak ken. dat directies van andere bedrij ven het nut ervan inzien en ook tot samenwerking op automatiserings gebied over gaan Dat de overheid als katalysator leverd moeten worden. Een bedrijf 'contact wat een forse formulieren- moet fungeren, is volgens minister als DAF werkt met veel toeleveran ciers en als zij via de computer met elkaar communiceren, wordt veel stroom oplevert. Tussen het GAK Andriessen te wijten s i de r ontvangers en autoriteiten, worden worden gewerkt. Ook ligt een beter kan efficiënter Ook deze stroom informatie zal gekoppelde doorgegeven. Hierv die toegekend van 40.000 gulden. lijke achterdocht. "Een zeer Hol landse eigenschap. We vragen ons meteen af: wat doet de concurrentie 'orden met mijn informatie? Nee, wij zijn subsi- niet gemakkelijk tot samenwerking te bewegen". ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense vestiging van Esveha (115 werknemers) komt waarschijnlijk in handen van de Van Dorp Groep. Het moederconcern Bührmann- Tetterode (BT) te Amsterdam voert besprekingen over een mogelijke overdracht. Esveha te Alphen aan den Rijn is eén van de grotere groothandelson dernemingen in kantoor- en schrijf benodigdheden voor de consument in ons land. Esveha voert een breed assortiment waaronder de merken Multo, Crosa (luxe pennen). Caran d'Ache (kleurpotloden) en Tipp-Ex voor levering aan met name de kan toorvakhandel. Van Dorp te Nieuwegein is van ouds actief op het gebied van de dis tributie en produktie van kantoor- en schoolbenodigdheden en hier van afgeleide produkten voor vrije tijdsbesteding en verkoopbevorde ring. Met de groothandelsonderne ming Dorco in Den Bosch is Van Dorp een belangrijke leverancier van merkprodukten (Pilot, Edding en Herma) aan kantoorvakhandels in Nederland. Het zeer winstgeven de Esveha Greetings (wenskaarten) kent de sector kunststoffen goed Wolters Schaberg koopt belang van 17,5 Ten Cate ALMELO (GPD) - Wolters Scha berg heeft een belang van 17,5 pro cent opgebouwd in Koninklijke Nijverdal-Ten Cate (textiel en kunststoffen). Dat heeft de topman van Ten Cate, Reudink, gisteren in de jaarvergadering van zijn concern onthuld. Een woordvoerder van Wolters, aanwezig op de vergadering, gaf als reden: "De Wolters Schaberg Groep AMSTERDAM (ANP) - De export van de Nederlandse bedrijven naar Europese landen brengt groeiende risico's met zich mee. In toenemen de mate blijken bedrijven in Groot- Brittannie, Frankrijk en Italië niet in staat hun financiële verplichtin gen na te komen. Deze conclusie laat zich trekken uit de ervaringen van de Nederland se Credietverzekering Maatschap pij (NCM) over het eerste kwartaal van 1990. in deze periode zijn veel meer transacties van Nederlandse bedrijven met het buitenland verze kerd dan in dezelfde perioden in de afgelopen zeven jaar. Dat heeft de NCM verrast. "De opdrachten ko men aanmerkelijk gemakkelijker binnen dan voorheen". Dat duidt volgens de maatschappij op 'een ze kere neerwaartse druk op de huidi ge hoogconjunctuur'. De NCM heeft tevens in ver houding tot de ontvangen premies njeer schadevergoedingen uitge keerd voor handel met het buiten land slechter. Bestuursvoorzitter kocht de NCM Groen noemde voor het bedrag aan uitbetaalde schadé een percentage van 61. In het eerste kwartaal was dat 40 procent. De schade wordt vooral geleden in Groot-Brittannië. Frankrijk en Italië. Volgens Groen heeft da^in de Britse situatie vermoedelijk te ma ken met de hoge rente, bij de Fran sen met wijziging in de faillisse- mentswetgeving. Handel drijven met Italië bergt altijd al wat meer ri sico's in zich, zo stelt hij. In de periode januari/maart 'ver- li,2 miljoen NEW VORK (AP/KRF/Rtr/D- PA/ANP) De Amerikaanse finan cier Michael Milken heeft gisteren schuld bekend aan zes aanklachten wegens aandelenfraude en betaalt een boete van ruim 1,1 miljard gul den. Hiermee komt een einde aan de grootste rechtszaak tegen een Amerikaanse financier in de ge schiedenis van Wall Street. gulden aan kredietverzekeringspo lissen, het hoogste niveau sinds het derde kwartaal van 1983, zo maakte de voorzitter van de raad van be stuur van de NCM, H.H.M. Groen, gisteren bekend bij de presentatie van het jaarverslag over 1989. De NCM werkt als particuliere onderneming en streeft dus naar winst. Tegelijktijd werkt zij voor re kening van de Nederlandse over heid. De resultaten voor eigen be- Milkens ster begon te verbleken drijf zijn verder verbeterd, zo deel- toen de Amerikaanse autoriteiten de Groen mee. De onderneming, die op het spoor kwamen van omvang- 17 tot 18 procent van het Neder- In maart van het afgelopen jaar ties e kwam bij Milken terecht via een zaak tegen de beursspeculant Ivan Boesky. Milken verklaarde onder meer Boesky te hebben geholpen bij ongeoorloofde aandelentransac- i andere handelaar te heb- een winst na belasting geboekt van 28,4 miljoen gulden. 17 procent meer dan in 1988. De NCM verzekerde voor 83,6 miljard gulden aan goederen- en dienstentransacties in binnen- maakt geen deel uit van de onder handelingen met Van Dorp. BT is al een tijdje bezig zich op de kernacti viteiten te concentreren. Hoofd algemene zaken van Van Dorp, E. Jansen, zegt dat het con cern Esveha 'zeker niet zal samen voegen' met het eigen Dorco. "De culturen zijn totaal anders". Ook het beleid op de lange termijn is niet op samenvoeging gericht, bena drukt hij. Maar: "Je weet nooit wat er over vijfjaar kan gebeuren". Volgens Jansen is Van Dorp in gesprek met ondernemingsraden en vakbonden, waarin behoud van werkgelegenheid centraal staat. Een garantie op behoud van het aantal banen is volgens hem nog niet aan de orde. Van Dorp had in 1989 een omzet van 180 miljoen gul den, een winst van 3,7 miljoen en ongeveer 500 werknemers. Bestuurder Olthof van de Dien stenbond CNV zei vanochtend nog niet geïnformeerd te zijn over de mogelijke verkoop van Esveha. Hij kondig aan dat in het overleg met het bedrijf de consequenties voor het personeel voofop staan. "Je weet nooit wat er gebeurt als een be drijf uit de handen van een sterke moeder wordt gehaald" weet daardoor dat Nij verdal-Ten Cate een gezond bedrijf is met goe de mogelijkheden en dus interes sant om er een strategisch belang in te nemen. Wat men precies wil, moet nog worden bepaald". De Wolters Schaberg Groep heeft een krappe meerderheid in Schut tersveld Holding, die diverse kunst- stofverwerkende bedrijven bezit, zoals Reobijn in Twente, de Veen- dammer Perserij, Lamaf Kuntstof- fen, European Plastic Moulders in Birmingham en sinds kort Norplast jn totaal in Groningen, kunststoffabriek van Philips. Reudink van Ten Cate was laco niek: "We zullen wel eens wat sa men eten". Om vervolgens het af scheid aan te kondigen van dochter maatschappijen in consumenten- textiel. "Daar zijn we niet zo goed DE MEERN Nederlandse akker bouwers zijn vanochtend met een konvooi van zeventien diepladers, geladen met trekkers, op weg ge gaan naar Brussel. De akkerbou wers willen in Brussel demonstreren tegen het EG-landbouwbeleid. De ministers van landbouw van de Eu ropese Gemeenschap hervatten daar hun onderhandelingen over de nieuwe landboxLwprijzen. De diep laders zijn gisteren en vanochtend vroeg geladen in de Flevopolders Groningen, Friesland en Drenthe. - In totaal vervoeren zij een kleine ze- oormalige -centig trekkers. De acties van Ne derlandse boeren zijn een gezamen lijk initiatief van de drie Centrale Laxxdbouworgaxxisaties Gist reorganiseert werd tegen Milken een 98 punten tellende aanklacht ingediend. In ruil voor zijn schuldbekentenis en de enorme boete heeft het Ameri kaanse ministerie van financiën en kele andere zware aanklachten la ten vallen. Ondanks dat besluit krijgt Milken waarschijnlijk nog een gevangenisstraf van vijf jaar. Het uiteindelijke vonnis wordt op 1 oktober uitgesproken. De 43-jarige Milken maakte in de •este- ben geholpen met het ontduiken buitenland, 8 procent meer dan het vorige jaar. diens inkomstenbelasting. Milken bekende echter geen schuld aan de aanklacht wegens het verhandelen van aandelen op grond van voorkennis. Dit was de zwaar ste aanklacht die het ministerie van financien oorspronkelijk tegen hem had ingediend. En dat zou hem een gevangenisstraf kunnen opleveren EINDHOVEN (ANP) Ongeve Pliilips-personeel straat op voor cao bert door de introductie van 'junk bonds'. Deze obligaties leveren hoge rente op, maar hebben DELFT (GPD) Gist-brocades Delft, dat het bedrijfsresultaat zag jaren tachtig furore bij de dalen van 111,1 miljoen gulden tot - - 105,7 miljoen in 1989, gaat drastisch reorganiseren. Over drie jaar moet het rendement op het eigen vermo gen van 12 procent zijn tegen ruim 9 procent vorig jaar. Daartoe moeten 'melkkoeien' zoals het toonaangevende bakkers- gist zonder extra investeringen meer winst gaan opleveren. Activi teiten waarvan groeikansen ondui delijk zijn, moeten geherstructu- (fotoANP) reerd of afgestoten. 28 jaar. onaantastbare bankier 600 personeelsleden van Philips Nederland hebben gisteren in Eind- gedemonstreerd ringsbank Drexel Burnham Lam- las zijn schuldbekentenis huilend goede cao. Ze boden Philips "Ik besef dat ik door mijn da den degenen heb gekwetst die het afgelopen dichtst bij me staan. Ik heb oprecht de bedrij treem hoog risicogehalte. Hiermee spijt. De rechtbank dank ik v ■erdiende Milken tussen 1983 1988 meer dan twee miljard gulden. Veel bedrijfsovernames werden met junk-bonds betaald. De meeste bedrijven zitten door de handel in deze aandelen tot over hun oren in de schuld en staan op het punt fail liet te gaan. 12.000 handtekeningen aan die de •eken in de verschillen- zijn ingezameld, rhet Bij het overleg over een nieuwe cao bij Philips (62.000 werknemers) eist de Industriebond FNV een loonsverhoging van 8 procent voor 2 jaar. Philips heeft voor 1990 een behandelen van deze ingewikkelde zaak", aldus Milken. Volgens vrienden denkt hij ech ter nog steeds dat hij onschuldig is, maar heeft hij tot een schikking be- loonsverhoging geboden va sloten om zijn familie een jarenlang procent en hen verder laten voortduren van juridische procedu- dat de loonruimte in 1991 res te besparen. ADVERTENTIE Economie kort Kleiner pensioen Echtparen die beiden naast hun aow een aanvullend pensioen heb ben van ongeveer 7000 gulden per jaar, leveren dit jaar 60 gulden aan netto-inkomen in. Dit is een gevolg van de belastinghervorming vol gens Oort, die op 1 januari inging. Meer boeken De boekhandels verkochten in 1989 ruim een half miljoen boeken meer dan in het jaar daarvoor. In totaal werden in de boekhandels bijna 15,5 miljoen boeken verkocht. In ons land werden in totaal bijna 27 miljoen boeken verkocht, onder meer ook via warenhuizen en boe kenclubs. Merkartikelen Vijf fabrikanten van dure merkarti kelen (Cartier, Lacoste, Omega, Boss en Betrix cosmetica) hebben een kort geding, dat zij hadden aan gespannen tegen vijf inwoners van Nijmegen, gewonnen. Op last van de Arnhemse vice-president van de rechtbank mr. N. van Raalte moe ten zij met onmiddellijke ingang stoppen met het vervalsen en ver kopen van dure merkartikelen, te gen een dwangsom van 100.000 gul den per overtreding. Winkelsluiting De Dienstenbond FNV verwacht vandaag in negentien winkels sta kingen. Bij filialen van Hema en AH in Arnhem, Hilversum, Rotterdam. Drachten, Leeuwarden. Vlissingen en Leidschendam worden de werk- 5 tot staking opgeroepen. Juist, hij snel naar de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Daar maken ze persoonlijke leningen tot f. 30.000,-vlot in orde. Zonder moeilijk gedoe en geheel op de persoonlijke situatie afgestemd. Tegen een lage rente en soepele aflossings- voorwaarden. Dus plezierig geregeld allemaal. Datzelfde geldt trouwens voor een doorlopend krediet van de GKB om steeds over wat extra geld te kunnen beschikken. Ook interessant voor u? Welkom voor nadere informatie. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30-19.30 uur. Bellen kan natuurlek ook. GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-254145 Was het toeval dat het bericht van het defini tieve einde van kabelfabriek Verto in Lei derdorp nog geen week later werd gevolgd door de bekendmaking dat het Britse Brid on het gehele Verto-concern overneemt? Zonder de al jaren tobbende vestiging in Leiderdorp is Verto immers een hapklare brok voor de Britse kabelfabrikant. Door Karei Berkhout "Ik sluit inderdaad niet uit dat Bridon bij de onderhandelingen met Verto heeft ge vraagd om even dat vuiltje in Leiderdorp weg te werken", zegt Speijer van de Unie BHLP. De bestuurder van de bond voor ho ger personeel voegt eraan toe: "De zaak in Leiderdorp was verouderd en het zou ver schrikkelijk veel investeringen hebben ge kost daar nog wat van te maken". In Nederland heeft kabelfabrikant Verto, met het hoofdkantoor in Capelle a/d Ijsel en fabrieken in ondermeer Ridderkerk en Don gen, praktisch een monopolie en in Europa een marktaandeel van maar lieft 25 procent. Verto (omzet van 256 miljoen gulden in 1989) is daarmee een hele grote op het gebied van staalkabels en kunststofkabels voor de scheepvaart en touwwerk voor vooral de vis serij. Voor bergingsoperaties op grote diep ten bijvoorbeeld produceert Verto super- lichte kabels gemaakt van de door Akzo ont wikkelde aramidevezel Twaron. In schril contrast met deze moderne ka- belproduktie staat die van de staalkabels en touwen. Naar geen van beide produkten is nog veel vraag nu schepen voornamelijk in het Verre Oosten worden gebouwd en het de visserij door de EG-quota allerminst voor de winst gaat. Uitgerekend deze kabels worden gemaakt in de fabrieken in Leiderdorp en Ridderkerk, die daardoor de afgelopen jaren zwaar drukten op de winst van het concern. Zonder bijzondere baten daalde ,de winst van 4,8 miljoen gulden in 1988 tot 3,7 miljoen gulden vorig jaar. Verto, waar 1200 mensen werken, legt zich dan ook meer en meer toe op de produktie van kunststof kabels, waarvoor vorig jaar Araflex in Ridderkerk werd overgenomen. Daarnaast wordt de produktie van staalka bels - totaal 270 werknemers samenge bald in Dongen en worden de vestigingen in Leiderdorp (125 werknemers) en Ridder kerk (60 werknemers) gesloten. Daarmee komt er ook een einde aan de lijdensweg van Verto Leiderdorp die jarenlang was gepla veid met reorganisaties en bedrijfsonderzoe- ken. Het hele Verto valt daarmee ook als een rij pe, ongeschonden appel in de mand van Bridon, dat met een omzet van bijna een mil jard gulden en een winst van 100 miljoen in 1989 nog een paar maatjes groter is. "Voor een appel en een ei", zegt Dubbelman, verte genwoordiger van een groep aandeelhou ders die de overname-som van 56 miljoen gulden veel te laag vindt. "Voor een prikkie verkoopt de directie het bedrijf midden in een reorganisatie, die over een paar jaar zijn vruchten gaat afwerpen". De aandeelhouders, die hun vingers al af likten bij de gedachte aan een vette koers winst, krijgen voor hun aandelen 86 gulden per stuk (4 gulden boven de beurskoers) en dat is volgens Dubbelman veel en veel te weinig. De Stichting 'Rechtsbescherming Verstrekkers Risicodragend Kapitaal, waar van Dubbelman secretaris is, heeft uitgere kend dat een aandeel tenminste 100 gulden waard is. Dubbelman: "Volgens sommigen zelfs 190 gulden en zelfs voorzichtige schat tingen komen uit op 114 gulden per stuk". De ontevreden aandeelhouders komen aan dat bedrag door alle bezittingen van het bedrijf bij elkaar op te tellen, zoals de gebou wen en de voorraden, maar ook bi jvoorbeeld de goede vooruitzichten. Dat laatste is na tuurlijk een schatting net zoals de herbere kening van de zogeheten 'stille reserves', dat zijn bijvoorbeeld gebouwen die allang zijn afgeschreven en daardoor voor een klein be dragje op de balans staan, maar uiteraard meer waard zijn. Alleen hoeveel meer? "Het is maar hoe je het berekent", is de laconieke reactie van topman Drenth van Verto. "Onze verkoop prijs is 'fair' zoals dat heet en dat zullen we uitleggen aan onze aandeelhouders". De vraag waarom hij zich zo gretig en ogen schijnlijk gemakkelijk laat overnemen, wordt beantwoord met verwijzingen naar 1992, het jaar van de grote internationale vrije markt in Europa. De aandeelhouders mogen zich dan rijk rekenen, de 56 miljoen gulden voor Verto lijkt inderdaad een habbekrats. Alleen al de zogeheten vaste activa zoals gebouwen en machines zijn al meer waard. Ook de kas is met zo'n 10 miljoen gulden goed gevuld en het gonst dan ook al jaren van de geruchten dat iemand met een overname een goede koop zou willen doen. Om die reden timmer de de directie tv/ee jaar geleden het al be hoorlijk goed beschermde bedrijf nog eens verder dicht met de uitgifte van 20.000 prefe rente aandelen (aandelen met stemrecht), een bekende beschermingsconstructie. Diezelfde constructie geeft de directie vrij wel de absolute volmacht te doen met het be drijf wat het wil. Voorzitter van de raad van bestuur Drenth kan Verto dus verkopen voor een prijs die de eigenaren niet zint. En dat terwijl de kabelmaker na de voorgeno men sluiting van de fabriek in Leiderdorp nog wat meer waard is geworden. Dubbel man: "Lullig voor de werknemers, maar zo is het wel".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5