Op Ambon gelooft vrijwel niemand nog in afscheiden Sandinisten nemen inboedel Nicaragua mee Armoede-congres verdeelt Lunteren I REPORTAGE i RMS raakt na veertig jaar in vergetelheid 'Ten onrechte vreugde over val communisme' WOENSDAG 25 APRIL 1M AMBON - De kersvers aan gestelde politiebevelhebber, een Javaan, zingt in de kof fieshop van hotel Mutiara een potpourri van Indonesi sche en Engelse liedjes. Hij wordt aan het orgel bege leidt door Tjak, een bekende locale musicus. Het publiek zingt met kolonel Subagyo mee. Er heerst een zichtbaar ontspannen sfeer op Am- bon. Militaire bedrijvigheid in de straten van Ambon- Stad valt nauwelijks te be speuren. Dit in tegenstelling tot het recente verleden. Toen werden jaarlijks al we ken voordat de Zuid-Moluk- kers in Nederland op 25 april de proclamatie van de RMS in de Haagse Houtrusthallen vieren, strenge veiligheids maatregelen genomen. Elk teken van sympathiebetui ging met de RMS'ers in Ne derland werd destijds meteen in de kiem ge smoord. door Bob Mantiri De laatste actie van het leger was in 1987 in Poka, toen aanhangers de RMS-vlag hesen. Er werd toen groot aantal mensen opgepakt. Maar die zijn inmiddels al lang vrij, zegt ex-journalist Yop Lasamahu. Het is vandaag op de kop af veer tig jaar geleden dat de Zuid-Moluk- ken zich van de deelstaat Oost- Indonesië afscheidde toen presi dent Sukarno van de federatieve ge dachte afstapte en ging streven naar een eenheidsstaat. De initiatiefne mers van de afscheiding waren o.a. Soumokil, Wairisal, Manusama en aantal andere prominente Ambone- se politici en militairen van het KNIL. Soumokil werd later geëxe cuteerd. Op deze afscheiding volgde een bloedige strijd. De stille getuigen van meedogenloze oorlog zijn veer tig jaar later nog te vinden langs de weg, bij Wattatiri, zeventien kilome ter buiten Ambon-Stad: een door gras overgroeide bunker, roestig metaal van een stuk geschut en een herdenkingsteen met daarin gegrift de namen van de Indonesische be velhebbers die de invasie hadden geleid. Hotel Anggrek in Ambon, waar de RMS werd uitgeroepen, is nu een vervallen gebouw waar da mes van lichte zeden hun kamertjes hebben. Ex-Knil'ers Den Haag weigerde het zelfbeschik kingsrecht van de Zuidmolukkers te erkennen. Nederland respecteer de wel hun politieke overtuiging, maar wenste er geen staatkundige of politieke consequenties aan te verbinden. De frustratie onder de in Nederland wonende ex-Knil'ers, die hun verblijf als voorlopig zagen, was groot en vond een uitlaatklep in hun kinderen. Het begon met de be zetting van de ambtswoning van de Indonesische ambassadeur in Was senaar in 1970, in 1974 de bestor ming van het Vredespaleis, in 1975 de treinkaping in Beilen en de over val op het Indonesische consulaat- generaal in Amsterdam, in 1977 de gijzelingen in Bovensmilde en Vries en in 1978 de bezetting van het provinciehuis in Assen. Het waren de Molukse jongeren die tenslotte de stoute schoenen aantrokken en besloten zelf in Indo nesië te gaan kijken om zich uit de eeste hand te informeren over de toestand op de Molukken. Zo on stonden de 'dialoogreizen', die heb ben geleid tot een betere verstand houding met de Indonesiërs. Yop Lasamahu (55), die in in 1980 een rondreis maakte langs de Am- bonese kampen in Nederland, zegt: "De RMS-gedachte op de Moluk ken leeft al lang niet meer. De oude generatie, die die tijd nog heeft mee gemaakt, is verdwenen. De jongelui weten niet meer wat die drie letters betekenen. Vraag de eerste beste jongen op straat wat RMS betekent en in negen van de tien gevallen, zegt hij dat het een voetbalclub is". Leeggeroofd Maar Lasamahu ziet toch wel een gevaar voor de toekomst. Niet voor r een onafhankelijke staat. Met bezettingen, bestorming, treinkaping en gijzelingsactie voerden Zuid-Molukkers in de jaren zeventig actie t Het meest vreedzame wapen was nog de demonstratie, zoals in de zomer van 1973 in Den Haag. een opleving van de RMS, maar een sociale onrust die het gevolg zou kunnen zijn van het beleid door de centrale regering. "De inkomsten van de cengkeh (kruidnagel) gaan naar Jakarta. De zeeën rondom de Molukken zijn bijna leeggeroofd door de Japanners, Taiwanezen en Zuidkoreanen, die de benodigde visconcessies van Jakarta krijgen. De lokale regering komt er niet aan te pas. Alle inkomsten van de Mo lukse rijkdommen verdwijnen in de kas van de centrale regering", meent hij. "Jakarta heeft ons ver kocht aan het buitenland". Er is bovendien het probleem van de werkloosheid. Veel afgestudeer den kunnen geen werk vinden. De meesten willen bij de overheid wer ken, maar het absorptievermogen is beperkt. Dit leger van werklozen is een potentiële bron van onrust. Een sociale revolutie, die leidt tot afscheiding van de Molukken van Indonesië, is volgens Lasamahu, eens een overtuigd aanhanger van wijlen Soekarno, niet wenselijk, omdat de Molukken geen enkele toekomst hebben wanneer zij zich van Indonesië losmaken. Daarom wijst hij een afscheidingsbeweging als de RMS af. Hij denkt meer aan een constructie, waarbij de provin cies in Indonesië meer autonomie krijgen, zonder dat de eenheid er door in gevaar wordt gebracht. De Molukken worden nog gere kend tot een minus-gebied of een achtergebleven gebied. Maar de laatste tijd begint het Indonesische zakenleven zich hoe langer hoe meer te interesseren voor de Moluk ken en andere Oostindonesische provincies. Langs de kust van Am- bon worden hotels en andere toeris tische accommodaties gebouwd. Het toerisme uit Nederland en voor al uit Australië trekt aan. De infrastructuur is beter dan vijf jaar terug. Er is een netwerk van goed geasfalteerde wegen, dat het hele eiland veel toegankelijker maakt. Er is een overdekte markt gebouwd, een nieuw boulevard aangelegd langs het Fort Victoria. De zeeverbindingen met de eilan den zijn aanzienlijk verbeterd. Er zijn meer en grotere schepen inge zet op het eilanden-verkeer. Men ziet op het eiland ook niet meer zoveel militairen. Het territo riale commando is verplaatst naar Irian Jaya. Het leger is, in tegenstel ling tot een paar jaar geleden, niet meer zo nadrukkelijk aanwezig. "Dat betekent", zegt touroperator Salomon, "dat men geen gevaar meer verwacht van afscheidingsbe wegingen als de RMS". Tegenstelling Maar hoewel de economie lang zaam groeit op de Molukken, tekent zich toch al een scherpe tegenstel ling af tussen de dorpen en steden waar christenen en die waar isla mieten wonen. Een tegenstelling die in de toekomst ernstige proble men zou kunnen opleveren voor de ze provincie. Tolehu, noordelijk van Ambon- Stad, is een stadje dat voornamelijk door islamieten wordt bewoond. Bijna alle huizen zijn bouwvallig. Elektriciteit is er niet. De straten zijn, na een regenbui, veranderd in een modderpoel. De bewoners zien er niet bepaald gezond uit. Op een steenworpafstand liggen de christe lijke dorpen er welvarend bij. Gor dijnen sieren de ramen, in de woon kamers staan tv-toestellen te pron ken. Volgens taxiondernemer Dj on Taihattu hebben de Tolehu's dat aan zichzelf te wijten. "Zij hebben al hun kruidnagelbomen en gronden verkocht en hebben het geld be steed om een bedevaart naar Mekka te kunnen maken. Zij hebben geen geld meer over om hun huizen op te knappen". Deze toestand heeft in tussen al gezorgd voor spanningen tussen de islamieten en christenen. Begin vorig jaar kwam het tot felle botsingen in Ambon-stad, die met moeite door het leger kon worden onderdrukt. Taihattu zegt meermalen op de weg lastig gevallen te zijn door isla mieten. "Ik heb in de auto altijd een kapmes bij de hand om mij te verde digen. De laatste keer dat ik door is lamieten werd overvallen, kon ik ontvluchten door mijn aanvaller de hand af te hakken", vertelt hij. Het zijn vooral de 'geïmporteerde isla mieten', die volgens hem deze te genstelling veroorzaken en de etni sche balans ernstig dreigen te ver storen. Tussen de Molukse isla mieten en de Molukse christenen bestaan geen problemen. De verhouding tussen christenen en islamieten op Ambon is bijna ge- lijk.Het probleem wordt gecompli ceerder door de recente aanstelling van een katholiek tot goeverneur van de Molukken, voor het eerst in de geschiedenis van deze Indonesi sche provincie. Zowel de protestan ten als de islamieten waren weinig ingenomen met de aanstelling van ex-generaal Sebastianus Soekoso. Maar er zijn er ook die menen, dat deze benoeming een wijs besluit is van Jakarta. De katholieken zijn een minderheidsgroep op de Mo lukken. De geestelijke leider van de 15.000 katholieken op Ambon, monseigneur Andreas Sol, zegt: "Zolang hij objectief blijft en zich Litouwen Onder de Molukse studenten wordt druk gediscussieerd over de ont wikkeling in de Sovjetunie, waar de deelstaten zich willen afscheiden. Er wordt een parallel getrokken met Indonesië. Enkelen menen dat dat ook in Indonesië zou kunnen ge beuren. Minister van onderwijs en cul tuur, prof.dr. Fuad Hassan, acht dat echter heel onwaarschijnlijk. "De eenheid in Indonesië is diepgewor teld. In de Sovjetunie is dat kunst matig; de eenheid en de taal zijn door Moskou opgelegd. In Indone sië is dat wezenlijk anders. Het Indonesisch wordt overal in Indo nesië gesproken. Het is een sterk sa menbindend element, dat de zeeën tussen het eilandenrijk overbrugt", zegt hy. Admiraal Soedomo, coördine rend minister voor veiligheid en po litieke Zaken, wijst er op dat de Li touwers de Russische troepen als bezetters zien, hetgeen het natio naal besef onder hen heeft ver sterkt. Dat is in Indonesië geenszins het geval, meent hij. Hij legt vooral de nadruk op het feit, dat niet alleen de taal, maar ook de staatsfilosofie Pancasila, het Indonesische volk samenbindt. Een van de vijf begin selen is de eenheid van Indonesië", aldus minister Soedomo. En Ambons bisschop Sol meent dat sinds de onafhankelijkheid in 1948 Indonesië tot een ondeelbare eenheid is gegroeid. "Het is sociaal, economisch en politiek zo nauw met elkaar verstrengeld, dat af scheiding van de Molukken of wel ke andere provincie dan ook, zal lei den tot zelfvernietiging". (Van onze correspondent Rob Sprenkels) MANAGUA Hoe zal ze straks met de Con tra afrekenen? Blijft Humberto Ortega de baas van het leger? Staat de UNO niet op het punt om uit elkaar te klappen? Allemaal vra gen waarop eigenlijk niemand in Nicaragua een definitief antwoord durft te geven. Toch blaakt Violeta Chamorro, de witgrij ze weduwe die vandaag president Daniel Or tega opvolgt, van zelfvertrouwen. "Ik zal nie mand verraden", verklaarde ze resoluut aan de vooravond van de machtsoverdracht. En, op energieke wijze, bijna op dreigende toon zelfs: "We gaan geen oorlog meer krijgen, ik zal niet toestaan dat we in dit land een oorlog hebben". Vrijwel tegelijkertijd, in de bergen rich ting Honduras, lieten de zogenoemde Cont rarevolutionairen opnieuw weten dat ze niet van plan zijn hun wapens in te leveren, zo lang het Sandinistische leger niet wordt ont manteld. Zo spraken verslaggevers van Cha- morro's eigen krant 'La Prensa' met de Con tra-commandant 'Johnny'. Dat is een van de mensen die vorige week in Managua het 'de finitieve' staakt-het-vuren met de Sandinis ten ondertekenden en ook het compromis met de nieuwe regering dat de rebellen op uiterlijk 10 juni hun wapens hebben ingele verd. Johnny vindt nu dat die termijn 'onmoge lijk' is. "Als we ons meteen ontwapenen is het net alsof we ons overgeven aan het San- dinistische leger en dat staan we niet toe", verklaarde hij, "negen jaar strijd kan niet voor niets zijn geweest". De Contra's gelo ven dat Violeta Chamorro zich heeft om ringd met adviseurs die met de Sandinisten willen samenwerken. "Zolang de redenen voor onze strijd niet verdwijnen, zullen ook onze wapens niet verdwijnen", verzekerde Johnny. Ook binnen de UNO, de coalitie van 14 partijen achter Chamorro, wordt het verzet tegen de min of meer soepele overgangspe riode die Chamorro en haar adviseurs voor ogen staat, steeds duidelijker. "We hebben eigenlijk alleen maar over de positie van Humberto Ortega gepraat", erkent Jaime Bonilla, een van de voorstanders van de zo genoemde 'harde lijn' binnen de oppositie, na een langdurig overleg afgelopen zondag. Aanblijven Humberto Ortega is de broer van president Daniel en als minister van defensie de sterke man van het Sandinistische leger. Dona Vio leta zelf verklaarde maandag dat Humberto mag aanblijven als generaal indien hij pn- middelijk uit het Sandinistische Bevrij dingsfront treedt. En prompt gebeurde dat dan ook. De partijleiding van de Sandinisten liet een paar uur later weten dat alle in actieve dienst zijnde militairen en politieagenten formeel uit de partij waren gezet. Op die ma nier krijgen zij de kans 'hun werk' te behou den, en ook hun militaire rang, inclusief Humberto. "Dat is volgens de letter van de overgangsakkoorden die we twee weken ge leden met vertegenwoordigers van de geko zen presidente hebben gesloten", aldus de toelichting van Daniel Ortega. Voor bijna alle politieke stromingen onder Violeta is dat absoluut onaanvaardbaar. "Ja mas" (nooit), laat de een na de ander nadruk kelijk weten. De eenheid binnen de kleurige schakering van partijen, van communistis- tisch tot liberaal, is in gevaar. Er zijn twee grote blokken te onderscheiden. Zij die een min of meer soepele overgang steunen en zij die eigenlijk van geen enkele concessie aan de Sandinisten willen weten. Vice-president Godoy ,is de absolute voorman van die laatste groep. Als zodanig dreigt hij binnen de regering buitenspel te staan. Maar in het parlement wacht hem een sterke positie dankzij de uitverkiezing van zijn kandidate, Miriam Arguello, voor de post van voorzit ter. Munt Vrede, de nationale verzoening, werk voor iedereen en een volledige economische we deropstanding. Deze verkiezingsbeloften van dona Violeta zijn niet een-twee-drie in te lossen. Francisco Mayorga, de belangrijkste economische adviseur van Chamorro, is er echter heilig van overtuigd dat voor het ein de van dit jaar de gigantische inflatie zal zijn beteugeld. Mayorga, die wordt benoemd als presi dent van de centrale bank, wil onder meer een nieuwe munteenheid invoeren. Begin mei, als er een nieuwe agrarische cyclus be gint, moet er duizenden hectares meer wor den ingezaaid dan de afgelopen jaren het ge val i de "We zijn in staat t redden als er maar genoeg steun uit het bui tenland komt'', gelooft hij. Mayorga geeft volmondig toe dat er voor zijn plannen aan zienlijk meer nodig is dan de 300 miljoen dol lar die de Amerikaanse president Bush voor de komende twee jaar voor Nicaragua heeft uitgetrokken. "Hier is zelfs geen asbak meer te vinden", beweert een UNO-vertegenwoordiger die deze week een eerste staatsinstelling kreeg overgedragen. De Sandinisten proberen al les mee te nemen wat los en vast zit. Tikma chines, bandrecoorders, telefoontoestellen, televisiecamera's, zelfs een hele radiostudio is leeggeroofd. Zender Toevalligerwijs komt er nog voor het einde van deze maand officieel een nieuwe zender van de Sandinisten in de ether, Radio Ya, (Genoeg ervan). Over een paar maanden moet er ook weer een Sandinistisch televi siestation operationeel zijn. En ook een nieu we luchtvaartmaatschappij, die met 6 DC-10 toestellen naar Europa en de Verenigde Sta ten moet gaan vliegen. "Er zijn veel nieuwe zaken op komst", erkent Herty Lewite, de vertrekkende minister van toerisme van de Sandinisten. De politieke partijen van de UNO zouden het allemaal graag tot op het onderste van de pan willen uitzoeken. Maar dona Violeta ver zet zich tegen dergelijke plannen. "Om in vrede te kunnen leven is er een algemeen pardon nodig", vindt ze, "een streep erdoor en met een schone lei opnieuw beginnen". Lange discussie gereformeerde synode LUNTEREN (GPD) De gereformeerde synode is ernstig ver deeld over de vraag of de plaatselijke kerken moeten worden opgeroepen om deel te nemen aan de manifestatie van de Arme Kant van Nederland op 19 mei in Den Haag. Gisteren slaagden de gereformeerden er in Lunteren niet in - ondanks een lange discussie om hierover een besluit te nemen. Aanleiding voor de discussie was het voorbehoud dat de twee gere formeerde vertegenwoordigers in de Raad van Kerken, synodevoor zitter ds. Evert Overeem uit Ha ren en drs. Ad Borman uit Assen, gemaakt hadden toen de manifes tatie in de raad ter sprake kwam. Overeem en Borman weigerden toe te zeggen dat ook de gerefor meerden de manifestatie bij hun achterban zouden promoten. Zij wezen in dit verband onder meer op het in hun ogen ongeluk kige tijdstip van de manifestatie, aanvankelijk gekozen in verband met de verkiezingen maar over bodig geworden door de val van het kabinet. Overeem en Borman wilden daarom eerst ruggespraak met de synode. De synode slaagde er echter niet in om tot een eensluidend oordeel te komen. De synode bleek verdeeld in twee groepen. Aan de ene kant een groep, vei^- nigd rond diaken Cees Utbanus (Vlissingen), die vond dat Ove reem en Borman de armen in de steek hebben gelaten. De Zeeuw se diaken diende een amende ment in waarin duidelijk afgere kend wordt met het voorbehoud van Overeem en Borman. "De sy node moet de kerken oproepen om deel te nemen aan de manifes tatie", aldus Urbanus. Binnen de synode was echter ook een vrij grote groep aanwezig die liet weten er niet veel voor te voelen om op 19 mei de straat op te gaan. "Je kunt ook op een an dere manier een signaal geven", zei drs. A. Hekman (Beilen). Hij diende daarop een amendement in waarin de kerken op plaatselijk niveau in gesprek moeten gaan over de armoedeproblematiek met de daartoe in aanmerking ko mende overheidsinstanties. Ook ds. Borman liet weten dat hij niet voor niets een voorbe houd in de Raad van Kerken had gemaakt. Persoonlijk bleek hij ook niet veel te voelen voor de manifestatie. "Het is nu niet no dig om het wapen van een mani festatie te voorschijn te halen. Als je een dergelijk wapen te vaak ge bruikt, dan wordt het bot. De kerk heeft nog andere middelen ter beschikking om duidelijk te maken dat de armoedeproblema tiek haar ter harte gaat". Naar verwachting zou de syno de vandaag een besluit nemen over de kwestie. Enkele synode leden waren gisteren pessimis tisch gestemd over het krediet dat dp kerk nog heeft, met name bij «ie groepen aan de rand van de sa menleving die zich verenigd heb- bèn in de Arme Kant van Neder land. "De schade is al aange richt", zei ouderling mevrouw A. Scholten Bruins-Slot (Andel). Leertouwer bij hervormde dommees: UTRECHT (ANP) - "Miljoenen Europeanen beschouwen het christendom als een cultuurschat zonder actuele betekenis". Daar om is het de vraag of de kerken zo'n grote rol hebben gespeeld bij de ineenstorting van het commu nisme in Oost-Europa. Dit zei de Leidse theoloog prof. dr. L. Leertouwer gisteren tijdens de predikantenvergadering van de Hervormde Kerk te Utrecht. Naar zijn mening verheugen christenen zich onterecht over de ineenstorting van het communis me. "Wij zijn immers de onge makkelijke erfgenamen van een traditie die zo'n ineenstorting al ruim achttien eeuwen achter de rug heeft, en we zijn er nog steeds niet van bijgekomen is". Hij doelde hierbij op het 'mes sianistische scenario' toen bleek dat Jezus niet terugkwam en zijn volgelingen met een noodgreep naar het hiernamaals en vervol gens naar de wereldlijke macht trachtten te overleven. Dit scena rio speelt zich volgens Leertou wer opnieuw in Oost-Europa af. De in een crisis verkerende ker ken in West-Europa kunnen hier nauwelijks iets uit leren. Leertouwer weet niet wat de gemeenten moeten doen om uit de crisis te komen. In ieder geval mogen ze niet de mogelijkheid verspelen om hun boodschap via radio, maar vooral tv, te versprei den. Niet langer is het kerkge bouw de verzamelplek van de cul tuur, maar de huiskamer. Anders vervalt de gemeente tot anonimi teit. Dr. G. H. ter Schegget, kerke lijk hoogleraar te Leiden, waar schuwde tegen het relativeren van waarden. "Uiteindelijk ken nen wij alleen nog maar de prijs dei- dingen". Het kapitalisme dat de Koude Oorlog heeft gewon nen, is volgens hem bepalend voor wat er gedacht wordt. Om dat het succesvol is, mag het niet worden. Ter Schegget pleitte voor een herwaardering van de 'vroom heid en dapperheid' van het ge loof komen om een verval van waarden te voorkomen. De ideo logie die nu gewonnen heeft, is die van de vrije markt. "Alles kan berekend worden; wat overblijft is een eindeloze verveling". Die herwaardering moet dan bestaan uit 'een sterk innerlijk leven, een diepe bevinding', kortom gebed. CGB stabiel. De Vereniging Confessioneel Gereformeerd Be raad (CGB), die binnen de Gere formeerde Kerken pleit voor het vasthouden van de oude belijde nis, had het afgelopen jaar met "een zekere stabilisatie" te ma ken. Het aantal leden, verspreid over 55 afdelingen, bleef rond de 4400 schommelen. Het bestuur het CGB is daarmee weinig tevreden, daar in de afgelopen ja de vereniging wel gestaag groeide (in 1984: 2100 leden, 1986: 3700, 1987: 4200). Tijdens een le denvergadering, volgende maand, zal het CGB zich bezin nen op het beleid in de jaren ne gentig. De vereniging, die ieder najaar zo'n drieduizend bezoe kers trekt tijdens de appeldag in Zwolle, blijkt nauwelijks de jeugd te boeien. Zo was de op komst tijdens een vorig jaar april gehouden jongerenconferentie in Haarlem minimaal, aldus het jaar verslag van het CGB. Bezinningsproces. De gerefor meerde synode wil op plaatselijk niveau een bezinningsproces op gang brengen over geloven en kerk-zijn. Aan de orde zouden vragen moeten komen als wat het geloof in deze tijd nog betekent wat de gelovigen nog bindt. Aanleiding vormde een brief van de kerk in Loenen aan de Vecht. Deze heeft er de synode op gewe zen, dat de gereformeerde wereld als zingevend kader, waarbinnen de leden van de Gereformeerde Kerken hun geloof en hun leven een duidelijke plaats kónden ge ven, is weggevallen. Cuba en paus. De Cubaanse re gering heeft tegengesproken dat er al overeenstemming over de datum van het bezoek van de paus. Afgelopen weekeinde zei de woordvoerder van het Vaticaan tijdens het pausbezoek aan Tsjechoslowakije dat de paus tus sen 9 december en de Kerst Cuba zou bezoeken. In oktober liet Fi del Castro weten dat de paus bin nenkort een bezoek aan het land zou brengen. Euro-overleg. Na het Euro-ini tiatief van de paus, om een bis schoppenconferentie over Euro pa in 1991 te organiseren, is er ook vanuit protestantse hoek aange drongen op versterkte samenwer king van de kerken in Europa. Naast het "onwaarschijnlijk grote engagement van de Rooms-Ka- tholieke Kerk" moet er ook een Europese protestantse synode komen, aldus de Westduitse theo loog prof. Reinhard Frieling tij dens de jaarvergadering van de Protestantse werkgroep voor de bestudering van de confessionele verschillen te Zürich. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Hoog- eveen (toez.) J.B. Beijer Colijnsplaat; aangenomen naar Zeewolde (herv.-ge- ref.) M.J.G. Smith Alblasserdam. Geref. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Beverwijk en te Zuidwolde (Gr.) drs. J.B. de Rijke kand. Duiven. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Randburg (Zuid-Afrika) A.B. van der Heijden Doetinchem.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2