'Sappig' project als voorschot op een stageplaats 'De Bona lijkt wel een paleis' TELE Landarrest PAGINA VOOR JONGEREN 3JUÜ0 Spijbelaars verkopen sinaasappelsap in Breestraat Seksboeken in bibliotheek tAuH, tb ccxte Hicunrttc cm- Je ci$ehH/ifee ihfafneh! Oplossing van Krantleesquiz WOENSDAG 25 APRIL 1990 Voor vragen, opmerkingen en suggesties met betrekking tot Big Deal kun je ons altijd bellen. Tel: 071 -161 442. Leidse schakers eindigen in subtop Alle Leidse deelnemers aan het Haskoning jeugdtoer- nooi zijn hoog geëindigd, maar een eerste plaats zat er niet in. Het best kwam Mark Irwin uit Wassenaar nog uit de bus. Hij bleef in Nijme gen Leidenaar Stefan van Blitterswijk met een tweede plaats voor in de leeftijds klasse tot en met 14 jaar. Bij de meisjes handhaafde de Leiderdorpse Linda Jap Tjoen San zich in de mid denmoot. In de categorie tot en met 16 jaar eindigden Ma- chiel de Heer en Maaike Delemarre in de subtop. In Amsterdam wil het nog wel eens gebeuren dat je fiets gesto len wordt. Heel erg vervelend na tuurlijk, maar anderzijds weet je dat het kan gebeuren. Elke och tend als je je huis of kroeg verlaat ben je er al half op voorbereid. Zo werkt dat in Amsterdam. Er zijn vele junkies en die moeten nou eenmaal ook leven. Dus pak je de tram naar de 'Oudemanshuis- poort' om aldaar het cirkeltje draaiende te houden. (Het schijnt dat dit drugsbeleid laatst ook mondiale erkenning gekregen heeft, hiep hiep hoera!) Met een beetje geluk krijg je een betere fiets dan je had, zodat het alle maal zo rot nog niet is. Zo werd bij mij die ene dames fiets gejat met een slinger in het achterwiel, een wiebelend zadel en een band die om de dag lek ging. Kreeg ik me een half uur la ter toch een fantastische Batavus aangeboden! Echt zo'n ouderwet- se, degelijke, glimmende, oerhol- landse superfiets! Dikke banden, brede spatborden, prachtig leren zadel, werkelijk een juweeltje. "Hoeveel moet 'ie kosten?", vroeg ik de junk. "Eh, een geel tje". "Nou, dat vin'k wel een beetje veel..". "Ja maar 't is een goeie fiets hoor, echt een hele goeie...". Hij wipte een beetje op het zadel ter demonstratie. "Vijf tien gulden", zei ik toegevend. "Twee joetjes", was zijn ant woord. Nou zeg, het leek Cairo wel... "Zeventienvijftig". Leek mij een goed compromis. Daar moest de verkoper even over na denken. "Zou ik doen joh, dat is een hartstikke goeie deal!", fluis terde ik hem vertrouwelijk toe, hij met een glimlach in stemde. De fiets werd aan mij overgedragen en hij kreeg zijn geld. Ik wilde reeds wegrijden toen 'ie het toch nog even van me wilde horen: "Goeie fiets hè, rijdt onwijs lekker vin'je niet?" De man was ronduit trots op z'n diefstal, alsof hij de Batavus hoogstpersobnlijk in elkaar had geknutseld. Da's nog eens wat an ders dan in de winkel waar de ver kopers net zo lang slijmen tot je iets gekocht hebt waarna ze weer gewoon chagrijnig en vervelend kunnen worden. Deze junk had echt hart voor z'n zaak. "Goeie fiets hè..." Weemoedig glimlachend keek hij mij èn de fiets na, tot we uit het gezicht waren verdwenen. Toen draaide hy zich resoluut om. Geen tijd voor emoties, er moest weer gewerkt worden. Nog slechts één fiets, dan had 'ie weer genoeg poen voor zijn broodnodi ge shot. Vanaf vandaag kan niemand in Leiden om de sinaasappel heen. In het hartje van de stad, op de hoek van de Breestraat en de Pieterskerkchoorsteeg, staat van 10.00 uur tot 16.30 uur een groot uitgevallen zuidvrucht op wielen. Daarin verkopen jongeren van het opvangpro- ject De Witte Poort elke woensdag en donderdag sinaasappelsap aan dorstige voorbijgan gers. Dat doen ze in elk geval tot de zomervakantie en, als het project aanslaat, daarna mis schien ook nog wel. Eigenlijk zouden de ondernemende jongeren op school moeten zitten, maar daar konden zij om uiteenlo pende redenen hun draai niet vin den. Vroeger heette dat spijbelen, maar André van der Graaff en Mar leen Stikvoort spreken liever over schoolverzuim. "Bij ons komen jon geren van twaalf tot zestien jaar om uiteenlopende redenen terecht", zegt Van der Graaff, die met vier an deren voor een intensieve begelei ding van de jongeren zorgt. door Tim Brouwer de Koning "Vaak heeft het met de situatie bij hen thuis te maken. Het gaat hier niet om zogenaamde uurtjespik kers. In principe komen ze van al lerlei schooltypes, maar het LBO en LHNO zijn het zwaarst vertegen woordigd. Ons doel is de schoolver zuimen weer terug naar school te krijgen. Wij zoeken ook zorgvuldig het schooltype uit dat geschikt is voor de jongens en meisjes die hier komen. Na een halfjaar hebben we meestal wel iets gevonden. Een di ploma kun je bij ons niet krijgen. Beschouw het maar als een tussen stap". Op het eerste gezicht lijkt de op vang bij De Witte Poort, die vaak in overleg met de leerplichtambtenaar wordt geregeld, vrij schools. Van der Graaff noemt de voorwaarden waaraan jongeren moeten voldoen: ze mogen niet verslaafd zijn en moe ten gemotiveerd zijn om weer naar school te gaan. Ook hebben de jon geren vijf dagen per week verplicht les van 9.00 tot 14.00 uur. Zij doen aan sport, krijgen algemene vor ming en koken één keer per week, op donderdag, voor elkaar. Daar naast is er ruimte voor keuzevakken als fotografie en houtbewerking. Van der Graaff: "De manier waarop dat gaat, is niet te vergelijken met een gewone school. Zo beginnen we elke ochtend met koffie en thee. Wij kunnen de jongens en meisjes veel meer persoonlijke aandacht geven dan in die grote klassen van tegen woordig op middelbare scholen ge beurt". PËNÉUN& wmsiuiTWiAier KJA "Z&SSEN c^EZ£lU<q IMIM^LSJ Van Richard Marx, bekend van het grote succes Satisfied, verschijnt over enkele weken de single Children Of The Night. Later dit jaar zal er hoogst waarschijnlijk ook weer een album van Richard uitkomen. André Hazes is weer helemaal terug! Met de single Oranje Bovenaan geeft hij oranje alvast een zetje in de goede richting. Eind mei verschijnt trou wens André's nieuwe album met hierop vele meezingers. We zijn niet an ders gewend! Het blijft een maf gezelschap, die Red Hot Chili Peppers. Wil je de heren zien optreden, dan kan dat. Op 4 juni aanstaande spelen ze op Pinkpop. Met hun single Higher Ground loopt het overigens heel erg goed. Evert Abbing en Walter Samuel, de twee heren achter het succes van Lois Lane, produceerden de nieuwe single Time after Time voor de Nijmeegse Selena. Met deze single slaat Selena een geheel andere weg in dan we van haar gewend waren. Paula Abdul zal voorlopig niet naar Nederland komen. De Amerikaanse superster zit er namelijk een beetje doorheen! Paula's nieuwste single staat overigens voor half mei gepland. Roger Taylor, van Queen, zal met zijn band The Cross eind mei, begin juni door West-Duitsland touren. Dit ter ondersteuning van zijn album Mad, Bad And Dangerous To Know. Roger zal niet naar Nederland komen. Weet jij alles van seks? Oh, sorry hoor! Hoe konden wij daaraan twij felen. Natuurlijk, jij bent flink door de wol geverfd! We hoeven je niks meer te vertellen. Of ben je mis schien toch wel een beetje geïnte resseerd? speer Dan zou ik naar de bibliotheek rennen. Daar liggen namelijk allemaal piepkleine boekjes met de titel: 'Wat iedereen weten wil, boeken over seks'. In de ze kleine brochures worden allerlei boeken besproken die iets met seks De onderlinge band tussen leer lingen en begeleiders bij De Witte Poort is meestal hecht. Van der Graaff: "Er groeit een solidariteit van 'wij tegen de rest'. Sommige leerlingen zijn hier na verloop van tijd niet meer weg te branden. Toch pakt de terugkeer in de schoolban ken voor de meeste jongeren wel goed uit. Het hangt ook van de school af waar ze terecht komen als ze hier vertrekken. Wij bepleiten een goede opvang en sommige scholen zorgen daar ook voor. Bo vendien passen wij wel overgangs regelingen toe. Zo kunnen jongeren die weer naar school gaan hier nog terecht om hun huiswerk te ma ken". Maar er zijn er ook die liever gaan werken dan dat ze weer achter de studieboeken kruipen. Voor hen komt het sinaasappelproject als een geschenk uit de hemel. "Zij stellen zich er heel wat van voor", zegt Mar leen Stikvoort, die zelf niets liever doet dan dit soort acties op touw zetten. "Voor zestienjarigen vervalt de leerplicht grotendeels. Leerlin gen in die leeftijdsklasse willen dan wel werken, maar hebben er alleen geen besef van wat daar allemaal voor komt kijken. Daarom nemen we de jongens overal mee naar toe. Dan kunnen ze zien hoe alles in zijn werk gaat". Voor het team van begeleiders is het sinaasappel-project ook een nuttige les. Het aanvragen van een standplaatsvergunning kostte heel wat tijd en overleg met de gemeen te, die het project overigens een warm hart toedraagt. Ook boekhan del Kooyker lag niet dwars toen De Witte Poort om stroom kwam vra gen. Maar de aanschaf van de rij dende sinaasappel liep aanvanke lijk niet op rolletjes. Stikvoort: "De huur daarvan ging bijna niet door, want er was op dat ogenblik alleen maar een tomaat op wielen beschik baar. 'Dan gaan jullie maar toma tensap schenken', kregen we te ho ren. Dat kon natuurlijk niet. Gelukkig bleek de kleur oranje uit eindelijk toch voorradig". Of het verkopen van vers sinaas appelsap (a 2,00 per glas) aanslaat, wachten Van der Graaff en Stik voort in spanning af. "Maar de jon gens leren er altijd wat van, ook als de verkoop tegenvalt", zegt Stik voort. "Hoewel wij in de buurt blij ven, moeten ze in principe alles zelf doen: sinaasappels kopen, de pers bedienen, op tijd beginnen, elkaar afwisselen. Op De Witte Poort wor den de activiteiten verder begeleid. En na afloop kunnen de deelnemers een certificaat krijgen. Dat helpt ze dan misschien bij het vinden van een stageplaats. Want daar is het uit eindelijk om te doen: het sinaasap pelproject is pas geslaagd als de jon geren hun stageplaats hebben ge vonden". TIM BROUWER DE KONING André van der Graaff en Marleen Stikvoort midden op de foto) haalden vanochtend opgelucht adem: niemand kon meer om de sinaasappel-op-wielen heen. (foto Jan Holvast) Russische scholieren in Leiden LEIDEN - "Ik kan haast niet geloven dat dit een school is. De Bona lijkt wel een paleis. Onze scholen zien er veel tries ter uit. Goh, het lijkt wel of ik droom, ik besef helemaal nog niet dat ik hier ben", zegt de Russische Tatyana Kuchers- kaya uit Moskou. Samen met 17 klasgenoten, in de leeftijd van 16 en 17 jaar, en drie docenten is ze twee weken lang te gast in Leiden. Op uitnodiging van het Bonaventuracollege Het is maandagochtend, 7.45 uur, als de acht leerlingen en drie docen ten van het Rusland Kommitee 'Glasnost '90' van het Bonaventura zich verzamelen bij hun school aan de Mariënpoelstraat. Na maanden van intensieve voorbereiding is het zover: vandaag gaan ze per bus achttien Russische scholieren en drie begeleidende docenten opha- te maken hebben. Zo begint de brochure met een prachtig gedicht uit 'Ben ik dat?' van Frank Eerhart In de brochure worden de iets makkelijkere boeken aangegeven met een sterretje. De meeste be sproken boeken kun je in de biblio theek vinden en voor het geval je ze wilt kopen, staan de prijzen erbij vermeld. Al met al is deze brochure dus ook voor de door de wol geverf de kanjer leuk om te hebben. Je weet immers maar nooit wat je nog kunt bijleren!? In de bibliotheek dus. 'N KRANTENWIJK BEN JE NIEUWSGIERIG? WILFRED EN ANTOINETTE VAN LEIDSCH DAGBLAD VERTELLEN JE ER ALLES VAN071-161323 door Danielle Westerink len van het station in Utrecht, voor een verblijf van twee weken in Lei den. Bij sommige leden van het co mité dringt het nog goed door wat er zoal komt kijken van een bezoek van Russische scholieren aan Lei den. Godsdienstdocent Bouke Dooper loopt zenuwachtig rond, met het be zoekschema in de hand. Om alvast te wennen praten twee scholieren Engels met elkaar. "Is iedereen er?", vraagt docent Latijn/Grieks Fred Arends. Na een kwartier stapt het voltallige comité de bus in. Op weg naar Utrecht. Na een half uur rijden komt de bus in een file terecht. "Ach, in Rus land zijn ze niet de enigen die in de rij staan", grapt Bart. Vorig jaar zo mer bracht hij met andere inmid dels ex scholieren een bezoek aan Rusland. Ger is zo'n ex-scholier. Tij dens dat bezoek werd contact ge legd met dezelfde Russische scho lieren die nu naar Leiden komen. "De Russische jongeren spreken goed Engels", vertellen Bart en Ger. "Hun Engels is overdonderend. Ze spreken het echt beter dan wij". Achteraf zal blijken dat Russische scholieren al vanaf hun achtste jaar Engels krijgen op school, een kleine geruststelling voor de Leidse scho lieren. Intussen komt Utrecht steeds Volgende week komt er weer een aflevering van de krantleesquiz. De oplossing van de vorige quiz is paasva kantie. Winnaar werd Mar- tijn van der Meer uit Kat wijk. Hij ontvangt een mu- ziekbon van 25,-. KINDER FOON Echtscheiding is een zaak van volwassenen. Maar ook kinderen kunnen problemen hebben met het uit elkaar gaan van hun ou ders. Zo belde een jongen, die niet wist of hij nu bij zijn vader of bij zijn moeder zou gaan wonen, de kindertelefoon. In veel gevallen is dat een moei lijke keuze. Die moetje ook voor al niet in je eentje maken. De jon gen had aanvankelijk nog ge dacht de oplossing in huis te heb ben. Het eerste wat hij zijn ouders had gevraagd was: 'Kunnen jullie niet gewoon bij elkaar blijven?' Maar zo eenvoudig ligt de zaak meestal niet. Wel is het zo dat kinderen vanaf twaalf jaar gehoord worden door de rechter, als wordt uitgemaakt aan wie zij worden toegewezen. Bovendien is de jongen zijn ene ouder natuurlijk niet kwijt, als hij bij de andere gaat wonen. Er be staat een omgangsregeling en ook vakanties bieden mogelijkheden om de andere ouder te zien. Mocht de keuze verkeerd uitpak ken, dan kan de rechter de toewij zing herzien. Die is dus niet on herroepelijk. Maar de keuze blijft moeilijk voor de jongen. Het hangt mede af van wat broers en zussen wil len: met zijn allen bij elkaar blij ven of niet? Hoe ver gaan de ou ders uit elkaar wonen? Moet de jongen een eind verhuizen, naar een andere school, een andere sportvereniging en dergelijke? Heeft de ouder bij wie hij gaat wo nen een nieuwe partner en kan hij met hem of haar goed opschie ten? Maar het belangrijkste is uit eindelijk: bij wie voelt hij zich het meest op zijn gemak? De vrijwilligers van de Leidse kindertelefoon staan elke dag jongeren van acht tot achttien jaar te woord. Van vier uur 's mid dags tot acht uur 's avonds kun nen zij met vragen en problemen terecht bü nummer 071 - 120611. LONDEN (Reuter) - De Engelse rechter heeft gisteren meer moge lijkheden gekregen om voetbalvan dalen te verbieden buitenlandse wedstrijden te bezoeken. Volgens een woordvoerder van het ministe rie van binnenlandse zaken, is het nu wettelijk mogelijk geworden als hooligans bekend staande voetbal supporters te verplichten zich dage lijks bij de politie te melden. De maatregel om rotzooi trappende supporters landarrest op te leggen is genomen met het oog op het WK- voetbal in Italië. voet van de Burcht. dichterbij. Het is al 9.15 uur. Het co mité spreekt de wens uit dat de Rus sische jongeren een gevarieerd beeld te zien krijgen van Nederland. Bart: "Ik hoop dat ze hun oordeel een beetje wijzigen. Ze zien Neder land echt als het beloofde laftd. Als een heel rijk land. Ik heb tegen ze gezegd: weten jullie van onze werk loosheid, van mensen die geen dak boven hun hoofd hebben? Ik hoop dat ze zien dat niet alles mooi is. Maar het moeten vooral twee gezel lige weken worden met goede con tacten en mooi weer". Vijf minuten later arriveert de bus in Utrecht. De sprint naar het goede perron wordt ingezet. Even over half tien 's och tends rijdt de trein uit Moskou het grote station in Utrecht binnen. De Russische scholieren en docenten stappen wat onwennig de trein uit. Kijken om zich heen en herkennen Bart en Ger. Er worden vreugdekre ten geslaakt, de ene omhelzing volgt op de andere, over en weer wordt gekust. Op een afstandje staat Bouke Dooper zichtbaar te ge nieten: "Dit vind ik leuk, iedereen heeft er zin in", zegt hij. Collega do cent Fred Arends spoort de club aan om met alle bagage naar de bus te gaan. In Leiden staan immers scho lieren, gastouders, docenten en di recteur op hun Russische gasten te wachten. Bepakt met koffers, tassen en dozen loopt iedereen naar de bus terug. Andere reizigers kij ken vreemd op van al die Engels, Russisch en Nederlands pratende mensen. Bij de bus aangekomen wordt de eerste groepsfoto ge maakt. Wat opvalt is dat er slechts vijf jon- (foto Henk Bouwman) gens zijn meegekomen naar Neder land. En de docenten behoren alle maal tot het vrouwelijk geslacht. "In Rusland zijn er veel meer vrou wen dan mannen actief in het socia le leven", legt Tatyana uit. "De vrouw is het hoofd van de familie. Ze werkt acht uur per dag, doet het huishouden en zorgt voor het ge zinsleven. Ze is erg belangrijk. Het is niet zo gek dat er nu meer meisjes mee zijn", zegt Tatyana. Ze ziet er na een reis van twee da gen niet echt moe uit. Net als haar reisgenoten heeft ze erg veel zin in het Nederlandse bezoek. Zachtjes zingt ze een Nederlands liedje dat ze speciaal voor het bezoek aan Neder land geleerd heeft op school. "Ik wist wel dat jij terug zou komen. Natalie", klinkt het uit haar mond. Met een Russisch accent. "Ik ben zo benieuwd hoe het hier is. Je kunt pas iets zeggen over een land als je er ook echt geweest bent. Ik vind het erg prettig om nieuwe mensen te ontmoeten. Om erachter te ko men wat ze denken. Ja, het zal hier best anders zijn dan bij ons, maar dat maakt me juist nieuwsgierig", aldus de 16-jarige Russin. Om 11.00 uur is de bus weer terug bij het Bonaventura college. Tatya na en haar klasgenoten kijken ver baasd om zich heen. In de leraren- kamer wordt door lerares Zhanna Izekova bekend gemaakt welke leerling bij welk gastgezin logeert. "Ik droom nog een beetje. Ik ben er echt, hè?", zegt Tatyana, voordat ze ten slotte met haar gastmoeder meeloopt. Die maandag mogen ze uitrusten. Gezien het schema tot 5 mei is dat ook hard nodig.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 25