PvdA, CDA en VVD eens over verdeling taken Villabouw Endegeest verzwegen in collegeprogramma Oegstgeest Minder misdrijven gemeld in de gemeente Leiderdorp Oerras neemt duinen in drie fasen in bezit Groenafval gescheiden opgehaald in Wassenaar REGIO LEIDEN WOENSDAG 25 APRIL 1990 WOENSDAG 25 APRIL Alphen avondwandeltocht Castellum over 5,10 of 15 km, start om 18.00 uur bij de St. Jozefzaal, Para dijslaan. jeugdinstuif volleybal in gym nastieklokaal van Zonnebloem- school. Jongkindt Coninokstraat, van 18.30 tot 19.30 uur. rommelmarkt voor de jeugd, aanvang 19.00 uur, Halfje Wit, der. Concertweg. aanvang 20.00 'Kleurenleer', doordrs. Rien Zoon, aanvang 20.00 uur in het Leids Volkshuis. Apothekersdijk. uitvoering van de muzikale thriller: 'Monsieur Tussaud' door sg Duinzigt, aanvang 20.00 uur in de Leidse Schouwburg. lezing' Tuinkunst en Tuinge- schiedenis', door Toïta Buiten huis, aanvang 20.15 uur in de Ka- pelzaal van K&O, Oude Vest. voorstelling: Candida', door Theater van het Oosten, aanvang Leiderdorp vergadering stuurszaken en financiön, 20.00 uur in het gemeentehuis. Woubrugge schrijfavond Amnesty Interna tional. van 20.00 tot 22.00 uur in de openbare bibliotheek. DONDERDAG 26 APRIL Alphen jubileumconcprt Cornelis Vlaming, Oudshoornse Kerk, ai Hazerswoude lezing en sketches met Herman Pieter de Boer en Ine Kuhr, aan vang 20.00 uur in de bibliotheek. Leiden korendag door het Diensten centrum, aanvang 10.00 uur in de concert in de Meesterserie door Het Residentie Orkest olv Paul Daniel mmv Augustln Dumay (viool), aanvang 20.15 uur in de Stadsgehoorzaal. voorstelling: 'Candida', door Theater van het Oosten, aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater, Cle- veringaplaats. bewegingsgym voor dames olv een Mensendiecktherapeute. van 12.30 tot 13.15 uur en van 13.30 tot 14.15 uur in Sjelter. klaverjas- en sjoelavond Con Bravura, Beukenschans, aanvang 20.00 uur. klaverjassen bij de Buitenge wonen, aanvang 20.00 uur in Fre- rikshof. 1.15 tot 15.00 uur in zwembad Poelmeer. 1 lezing door schrijver en criticus Aad Nuis. aanvang 20.15 uur in de openbare bibliotheek, Homerus- laan. Voorschoten contactavond voor leden en be langstellenden ANBO, aanvang 1 lezing Voorschotense Vrou wenraad over 'de vrouw en het pensioenfonds', door de heer Van je gezondheid in de gaten'. Nederlandse Kankerbestrijding, aanvang 10.30 uur in kleine zaal 'an De Schaapskooi, Duinrell. optreden 'The Deep River Quartet', aanvang 20.15 uur, Cul tureel Centrum De Warenar, Kerk- Burgerlijke Stand Veel geschuif in college Voorschoten Wassenaarse ombudsvrouw in Zoeterwoude (vervolg van pagina 1) WASSENAAR - Het plan van Duinwaterbedrijf Zuid-Holland (DZH), om paarden en runde ren in de Wassenaarse duinen te laten grazen, wordt in drie fasen uitgevoerd. De dieren worden het eerst losgelaten in de duin- Ondanks een stijging van aantal inbraken in woningen LEIDERDORP - Het aantal aangiften van misdrijven in Lei derdorp is vorig jaar gedaald. In Koudekerk aan den Rijn en Woubrugge is het criminali teitscijfer in die periode juist licht gestegen. Voor de drie ge meenten geldt dat het aantal in braken in woningen ten opzich te van 1988 flink is gestegen. Dat staat in het jaarverslag 1989 van de rijkspolitie groep Lei derdorp. De daling van het criminaliteitscij fer in Leiderdorp heeft vooral te ma ken met een enorme daling van aan giften van vernielingen en diefstal len uit auto's. In 1988 werd 342 keer aangifte van vandalisme gedaan, in 1989 maar 228 keer. De geregistreer de autodiefstallen daalden van 170 naar 107. In Koudekerk en Woubrugge ge beurde precies het tegenovergestel de. In Koudekerk steeg het aantal aangiften van autodiefstallen van 8 naar 23 en werd 38 keer aangifte ge daan van vernielingen (tegen 18 maal in 1988). Het aantal vernielin gen is in Woubrugge verdubbeld (van 21 naar 42). De gemelde auto diefstallen in Woubrugge vermin derden wel sterk: van 30 aangiften naar 10. De oorzaak van de grote verschillen tussen de drie gemeen ten is onbekend. Ondanks de daling van de crimi naliteit in Leiderdorp verwacht het korps dit jaar een hogere werkdruk, door het toegenomen aantal inbra ken in woningen. Het aannemen van aangiften en verdere onderzoe ken vragen veel 'menskracht' en geld. Achthovenerweg Een van de belangrijkste verkeers knelpunten waar de rijkspolitie van Leiderdorp vorig jaar mee te maken had was de Achthovenerweg. De vermoedelijke oorzaak van de 24 aanrijdingen die daar plaats vonden is waarschijnlijk het slechte weg dek, in combinatie met een te hoge snelheid van automobilisten. Op het weggedeelte binnen de be bouwde kom vonden 7 aanrijdin gen plaats, waarvan twee met per soonlijk letsel. Buiten de bebouwde kom vonden 17 aanrijdingen plaats, waarvan twee met letsel en één met dodelijke afloop. In 1988 waren er 26 aanrijdingen op de Achthovener weg. ZOETERWOUDE - Zoeterwoude heeft weer een ombudsfunctiona- ris. Per 1 mei begint de Wassenaarse mevrouw I. Mantel Duetz met haar werk. Zij houdt op donderdagen van 10.00 tot 12.00 uur spreekuur in het gebouw naast de gemeentese cretarie. Op maandagen houdt zij telefonisch spreekuur (01751-1501). De ombudsfunctionaris behandelt klachten van burgers over de ge meente. De vorige ombudsfunctionaris vertrok eind vorig jaar na strubbe lingen rond haar salaris en haar ar beidsomstandigheden. Omdat zij gemiddeld slechts één verzoek per maand ontving, overwoog het ge meentebestuur de functie op te hef fen. Ook werd onderzocht of samen met andere kleine gemeenten een persoon kon worden aangesteld. Uiteindelijk koos een meerderheid van Progressief Zoeterwoude en WD in de gemeenteraad voor een zelfstandige ombudsfunctionaris. WASSENAAR - Een uitslaan de brand op camping en attrac tiepark Duinrell heeft gister avond voor een half miljoen gul den schade aangericht. Een olie kachel in een stacaravan vatte vlam en zette de caravan in brand. Het vuur sloeg vervol gens over naar twee andere ca ravans en naar de achterkant van de gebouwtjes waarin zich een aantal attracties bevindt. Twee caravans brandden ge heel uit en een gasfles explodeer de. De brandweer had een uur nodig pm het vuur te blussen. Ook twee gebouwtjes van het at tractiepark vielen aan het vuur ten prooi. Daardoor kunnen twee attracties, de computer spelletjes en de schietsaloon, dit seizoen niet meer draaien, (foto Dc 30-jarigc CDA'cr F. ten Have wordt Ioco-burgcmcestcr en krijgt dc vol gende taken: financiën, ruimtelijke or dening. grondbedrijf, volksgezondheid en ouderenbeleid, economische zaken en algemeen onderwijsbeleid. VVD-wethouder S. van de Poel krijgt openbare werken, volkshuisves ting (met uitzondering van de woning toewijzing), bouw- en woningtoezicht, gcmccntcrciniging en openbaar groen, milieu, verkeer en vervoer en het be stuur van het openbaar onderwijs. PvdA-wethouder mevrouw M. Breunncssc doet welzijnsbeleid, soci ale dienstverlening, cmancipatiezaken en cultuur. Burgemeester P. Cannegietcr heeft in zijn portefeuille personeel en orga nisatie, informatie- en automatise ringsbeleid, algemene bestuurlijke co ördinatie en representatie, openbare orde en veiligheid, voorlichting, me diabeleid en kabclcxploitatic, interge meentelijke samenwerking, burgerlij ke stand, monumentenzorg en admini stratieve beroepen. portefeuille openbare werken los geweekt en bovendien het CAI-be- drijf in handen gekregen. Al met al heeft de burgemeester er niet veel bij gekregen, terwijl de partijen van tevoren lieten weten dat dat wel de bedoeling was. Van drie VUT-wet- houders met veel vrije tijd gaat Voorschoten namelijk naar drie wethouders met een volledige baan en minder tijd. Onderling zijn de partijen gaan schuiven omdat de drie zittende wethouders (Marselis, Van Dalen en Visser) opstappen en de nieuwe lingen andere voorkeuren en poli tieke behoeften hebben. Vooral WD en PvdA stuurden aan op een wisseling van de wacht. De chris ten-democraten wilden de welzijns- portefeuille alleen afstaan als de ze telverdeling goed zou worden weer spiegeld in de nieuwe portefeuille verdeling. Niet logisch Volgens Ten Have. leider van het CDA en de onderhandelingen, is dat goed gelukt. Minder is er te rechtgekomen van een tweede voornemen: het logisch maken van de portefeuilles. Tegenover samen voegingen staan loswekingen en uiteindelijk durft de onderhande laar niet te zeggen of het beeld er lo gischer op geworden is: "Ik denk dat het redelijk coherent is en dat ook een post als volksgezondheid en ouderenbeleid goed afzonder- baar is van welzijn. Het blijft echter altijd een probleem om onder drie wethouders de taken te verdelen" Officieel mag Voorschoten vier wethouders hebben en op 1 mei kunnen gemeenteraadsleden daar voor kiezen, bij de beëdiging van de nieuwe wethouders. De drie colle gepartners voelen daar echter niets voor en het zal dus ook niet gebeu- Rond het college-programma hangt een geheimzinnig waas. Het stuk is al langer rond, maar de colle gepartijen willen het nog even ge heim houden voor de oppositie (D66 en Groen Links). D66 kreeg bij de laatste verkiezingen evenveel ze tels als de PvdA, die ditmaal zonder PPR, of Groen Links ten strijde trok. De democraten stonden met hun drie zetels echter al snel buiten spel en de collegepartners leken el kaar aardig te vinden. VOORSCHOTEN - Geboren: Louise A. d.v. G.D. Finch en J. Finch, Tessa I. d.v: R.A. Ver burg en C.J.C. Broeren, Josephus R.W. z.v. J.M.P.F. Ramaekers en A.M. Mosch. Renée Ch. d.v. J.F.J. van Vulpen en J.G.C.M. Bolder. Jay z.v. L. Bonhof en A.L. Bonebakker. Cmdy A. d.v. A F. Holt en A.J.M. Heijdra, Gerrit J.Th. z.v. J.D.P. van der Veldt en G.G.C. Remmels- waal, Jasper J. z.v. M. Gazenbeek en P. de Haan. VOORSCHOTEN - Twee we ken nadat de Voorschotense partijen het in principe eens werden over de portefeuillever deling, zijn de taken definitief verdeeld tussen de CDA-wet- houfier F. ten Have, VVD-wet- houder S. van de Poel, PvdA- wethouder mevrouw M. Breu- nesse en burgemeester P. Cannegieter. Grofweg komt het erop neer dat de PvdA de welzijnsportefeuille heeft overgenomen van het CDA zónder economische zaken, volksgezond heid en ouderenbeleid. Deze laatste taken bleven in handen van het CDA, de enige collegepartij die geen zetel verloor bij de laatste ver kiezingen en op zeven bleef staan. De WD, die van zes naar vijf zetels ging, nam van de progressieven de portefeuille openbare werken over en maakte de post woningbouw compleet met bouw- en woningtoe zicht. De burgemeester heeft informa tie- en automatiseringsbeleid uit de CDA, WD en PvdA leveren opnieuw wethouders r het laatste hete hangijz< Vrouwenraad De Voorschotense Vrouwenraad heeft een ambtenaar van het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds uitgenodigd om morgenmiddag in de Engelenbak (Cultu reel Centrum) te komen praten over i pensioen'. Aanvang 14.00 Concert The Deep River Quartet treedt donder dag 26 april op in theater Warenar (Kerk straat 75) in Wassenaar. Aanvang 20.15 WD en PvdA. Opvallend genoeg OEGSTGEEST - Oegstgeest krijgt een college met de wet houders H.A. Rijks (WD), J.P. van der Reijden (CDA) en A.J.W.F.M. Kohlbeck (PvdA). D66 is daarmee definitief uit de collegeboot gevallen en de partij is daar bijzonder boos over. Vannacht om half drie bereikten de onderhandelaars van de Oegstgeester politieke partijen een akkoord over 26 beleidspunten. Morgen wordt verder gesproken zal in het stuk een standpunt ont- de omstreden villa- ale zaken. Tévens buigen de kandi- bouw op het terrein van landgoed daat-wethouders en de fractievoor- Endegeest. zitters zich dan over het (vijfde) con- Het ontwerp-akkoord noemt cept-beleidsplan. 's Avonds willen 'Endegeest' helemaal niet meer. ze het presenteren, waarna Oegst- Daarmee legt het nieuwe gemeente college bestuur zich neer bij het besluit dat CDA, door de vorige gemeenteraad is ge nomen. De onderhandelaars heb ben uitvoerig gesproken over de mogelijkheid om de villabouw pas Dieren vinden eigen voedsel in Wassenaar ts°^emfng""anprt,een volledigebe" stémmingsplanprocedure zou zijn doorlopen. Momenteel wordt de kwestie geregeld via een verkorte procedure en een onderzoek heeft uitgewezen dat wijziging daarvan de gemeente op een forse schade claim van de bouwer zou komen te staan. Het reeds gesloten contract zou dan immers moeten worden opengebroken. gebieden De Kijfhoek en De Goedkeuring Bierlap, vlak achter het terrein Groen Links steunt kandidaat- van de Haagse Golf en Country PvdA-wethouder Kohlbeck, die in Club. In totaal bestrijkt dit ge- het vorige college de architect wag bied, ten noorden van de Meij- van de 'deal van de eeuw'. Waar- endelseweg, 400 hectare. DZH schijnlijk krijgt hij ook nu weer heeft uitgerekend dat op dit ter- ^ndegeest m jyn portefeu.lle. rein 25 tot 28 dieren kunnen gra- Groen Links 1,jkt z,ch daarmee zen. De eerste fase gaat 1 sep tember van start. De door DZH gekozen runderen paarden benaderen het meest het niets over Endegeest 'oerras'; ze leven dicht bij de natuur anders zouden wij en kunnen in het duingebied vol doende voedsel vinden. De kudde zal niet bijgevoerd hoeven te moeilijke positie te r ren, omdat de partij steeds tegen de villabouw was. Volgens fractievoor zitter A.M.J. van Eisen is er echter niets aan de hand: "Ik ben blij dat er staat, want ia wijziging het bestemmingsplan alsnog villabouw binden". Een bezwaarschrift dat Groen den. De pony's en paarden die al Links eerder tegen de plannen i zijn aangekocht, hebben de afgelo- diende, blijft gehandhaafd. Nu het pen twee jaar in het Lauwersmeer provinciebestuur vorige week een moesten daar weg. zogenaamde 'verklaring van geen bezwaar' heeft .afgegeven, kan Oegstgeest geen bouwvergunning meer weigeren. Bij de Raad van Sta te zal Groen Links schorsing van dit besluit vragen, waardoor de bouw DZH heeft 50.000 gulden betaald voor aankoop van de kudde. In fase twee (1991/1992) zal ook de gehele duinstrook langs de z den begraasd, na een uitbreiding ^Muiigesiild"<>ër de "toekom- park Duinrell, vormt fase drie a het plan. r«7u lr. rkauuiuacu-weLiiuuuci xwjxvo DZH is nu b« g met de aftaste- (VVD) wil nog niel reageren op het hpf HninaphipH Wanrio (vvuj wuuug iuctiCaBuc, u, nieuwe collegeprogramma (v r was de laatste die ik heb ge- i'), maar over de kwestie Ende- st is hij duidelijk: "CDA, WD PvdA zijn vóór de plannen en D66 en Groen Links zijn tegen. Dat ring laars (jaarkaarthouders) die de Was senaarse duinen na 1 september be treden, zullen de paarden op hun paden aantreffen. Volgens DZH zijn de dieren erg vriendelijk 12 raadzetels tegen vijf,'dus praten we nog beheerder van het gebied dat aller lei plantensoorten na verloop van tijd weer zullen terukeren. Door het GrieVGIl kort houden van het helm zal ook het konijn weer terugkeren en mo gelijk ook reeën en diverse vlinder en vogelsoorten, die nu niet meer te vinden zijn in de Wassenaarse dui- D66 tilt heel wat zwaarder kwestie. Ook deze tegenstanders van Endegeest won een zetel bij de verkiezingen en concluderen daar uit dat 'de kiezers een ander beleid Gemeente begint in laagbouwwijken WASSENAAR - De gemeente Was senaar gaat het groente-, fruit- en tuinafval (gft) gescheiden ophalen bij 6000 huishoudens in laagbouw wijken. Voor de aanschaf van keu kencontainers en minicontainers, voorlichting en de uitbesteding van de verwerking heeft de gemeente raad ruim een miljoen beschikbaar gesteld. Volgens het voorstel van B en W kost de gescheiden inzameling de gemeente jaarlijks 300.000 gulden extra, maar tijdens de raadsverga dering werd al duidelijk dat die cij fers achterhaald zijn. Door de slui ting van de Leidse vuilverbranding gaan de verwerkingskosten om hoog en de meerkosten omlaag. Enige discussie was er over het zelfcomposteren, dat enkele maan den geleden werd gepromoot door de Vrienden van Wassenaar. Als de gemeente ook dat zou stimuleren, zou de vuilberg nog verder slinken. Wethouder Ch.B. Aptroot voelde echter niets voor het subsidiëren van 'zelfcomposteren'. Het CDA pleitte, gesteund door D66, voor een zekere controle op het aangeleverde groente-, fruit- en tuinafval. Op het aanleveren van rotzooi zou een 'morele sanctie' moeten staan. Volgens de wethou der zullen er zeker steekproeven ko men en krijgen notoire vervuilers zeker kritiék te horen: "We hebben echter, gezien eerdere ervaringen, goede hoop dat de burgers het afval goed zullen aanleveren". Hij hoopt dat na een half jaar of een jaar het gft-afval overal in Was senaar gescheiden kan worden in gezameld, maar volgens D66 moet de gemeente goed bedenken dat de inzameling nogal wat vergt van klein-behuisde mensen. Zo zei A.J.F. de Vries: "Als je een balkon hebt of een kleine tuin, wordt het er niet fraaier op met al die vaten en containers". Leken de meeste par tijen zich morrend neer te leggen bij een verhoging van de reinigings rechten, de PvdA vindt dat de ge meente vóór september moet aan geven hoe de gescheiden inzame ling kan worden ingevoerd zonder de burgers extra te belasten. Vissers (D66): ..'D66 hoort in college'.. (foto Wim Dijkman) willen op het gebied van ruimtelijke ordening en milieuzorg'. In een ver klaring zetten de democraten ook hun grieven over de Oegstgeester manier van politiek bedijven nog een keer op een rijtje. Vooral het ontbreken van D66 in het college zit de raadsfractie erg hoog. Groen Links maakte kort na de verkiezingen al duidelijk de kandi datuur van' PvdA-er Kohlbeck te steunen, waardoor voor D66 geen plaats in het college zou zijn. Nu het (foto Wim Dijkman) ook formeel zover is vinden de de mocraten dat 'het weren van D66 strijdig is met de verkiezingsuit slag'. 'D66 heeft procentueel het meeste gewonnen, D66 is de derde partij in grootte geworden en twee van de huidige drie collegepartijen partijen hebben een zetel verloren', zo vatten zij samen. D66 zal 'loyaal meewerken' aan het programma dat zij zelf heeft onderschreven, maar het nieuwe college 'uiterst kri tisch volgen'.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 12