Ziiiel-Holland raakt propvol Kerniisbediijf verwacht problemen 'Mensen weten te weinig' Ziiid-Holland: uitstoot van cfk's aan banden Komende 15 jaar explosieve groei van inwonertal Ondanks relatief hoge score Nederlanders NZH besteedt belbusproject uit aan derde WOENSDAG 25 APRIL 1990 DEN HAAG/HILLEGOM - Zuid- Holland wil dat de uitstoot van cfk's wordt beperkt. De provincie heeft daartoe afspraken gemaakt met twee groot cfk-producenten, Dra-ka in Hillegom en Du Pont in Dordrecht. Samen met een inzamel systeem voor koelkasten moeten zij er voor zorgen dat de uitstoot van cfk's'bij deze drie bronnen over vijf jaar met 65 procent is verminderd. De uitstoot was in 1988 ongeveer 1070 ton. Het streven van de provin cie is om dit in 1995 te hebben terug gedrongen tot zo'n 365 ton per jaar. Draka, Du Pont en de koelkasten zorgen voor meer dan de helft van de totale cfk-uitstoot in Zuid-Hol land. Cfk's tasten de ozonlaag aan. Draka neemt van deze uitstoot 260 ton voor zijn rekening. Onder zoek heeft aangetoond dat het mo gelijk is om zeventig procent ervan verantwoord terug te winnen. Om dat het ministerie van VROM heeft bepaald dat in 1995 het nul-niveau moet zijn bereikt heeft het bouwen van een installatie om de cfk's terug te winnen geen zin. Draka wil daar om nieuwe technieken toepassen die de uitstoot drastisch beperkt. Du Pont heeft voorgesteld om tussen 1988 en 1995 de uitstoot van cfk's van 600 tot 100 ton per jaar te reduceren. Echter, de uitstoot van zachte cfk's neemt toe. Het nadelige effect 'hiervan op de ozonlaag is ge ring. De provincie heeft nog niet op de plannen van Du Pont gerea geerd. Zij wil dat het ministerie zich eerst uitspreekt. In Zuid-Holland worden er jaar- lijk 140.000 koelkasten afgedankt. De koelsystemen bevatten veertien ton cfk's. De provincie wil dat bin nen driejaar 75 procent van de afge dankte koelkasten worden ingeza meld. De koelsystemen kunnen dan worden afgetapt waardoor wordt het Weekendje over veilig vrijen LEIDEN Hoe houd ik het vol om altijd veilig te vrijen? Wat is veilig? Hoe kaart ik aan dat ik het veilig wil houden? Laat ik me wel of niet testen? Hoe ga je om met de angst besmet te zijn of te worden? En laat ik me wel of niet testen? Vragen die aan de orde ko men in een weekeinde over 'Veilig vrijen voor homo- en biseksuele mannen. De Stich ting Aanvullende Dienstverle ning en het regionaal aids- overleg organiseren die bij eenkomst van 8 tot 10 juni in Oegstgeest. Ingegaan wordt ook op as pecten die te maken hebben met seksualiteit, relaties en intimiteit. Het weekeinde duurt van vrijdagavond half acht tot zondagmiddag vier uur. De kosten bedragen 95 gulden. Informatie en aanmel ding bij SAD, Eerste Helmer straat 17,1054 CX Amsterdam, telefoon 020-853331. Als plannen voor wegenbelasting doorgaan LEIDEN/ALKMAAR - Wanneer de regering haar plannen voor nieuwe wetgeving voor de wegenbelasting doorzet, komt 15 tot 20 procent van de kermisbedrijven in financiële problemen en moet wellicht wor den opgedoekt. Dat verwacht de Nederlandse Kermisbond die hier mee reageert op het voornemen van minister Kok (financiën) om per 1 juli 1992 de 60-dagenkaart af te schaffen. De kermisexploitanten verblij ven per jaar gemiddeld slechts 40 J dagen op de weg. Daarom maken zij gebruik van de goedkope mogelijk heid de wegenbelasting te voldoen met behulp van een 60-dagenkaart. Kok is echter van plan de motorrij- tuigenblasting te koppelen aan het hout uit. kenteken inplaats van het gebruik van de weg. "Kijk, in de winter reis je al niet. Daarbuiten staan we doorgaans vijf £eurJ j"'woots dagen achtereen op de kermis dus reist maar twee keer per week met de vrachtauto. Vandaar die kaart. Wanneer we nu het volle pond aan wegenbelasting moeten gaan betalen, tikt dat hard aan", legt de Leidse kermisexploitant R. Rijn- File van 26 kilometer na ongeval A 4 HAARLEMMERMEER Twee kettingbotsingen in de oostbuis van de Schipholtunnel hebben vanochtend voor forse filevorming op de rijksweg A 4 (Amsterdam-Rotterdam) en de A 44 tussen Nieuw-Vennep en Sassen- heim gezorgd. Door het ongeluk raakte een persoon licht gewond. Om half acht raakten vijftien auto's betrokken bij twee kettingbotsin gen, waardoor de rijbaan in de richting van Amsterdam werd versperd. Er ontstond op de A 4 een file van 26 kilometer. Ook op de toegangswegen naar de rijksweg ontstonden files. Tegen half elf waren de problemen voor bij. "Ik verwacht dat de kosten voor de exploitant wel met 7000 gulden per jaar zullen stijgen", zegt direc- de Nederlandse Kermisbond: "Het zijn vooral de kleintjes die deze enorme lastenver zwaring niet kunnen dragen". Ne derland telt naar schatting 1000 ker misbedrijven waarvan Woots er 300 tot 400 tot de kleintjes rekent. In die bedrijfjes wordt volgens Woots veelal niet meer dan een minimum loon verdiend. Woots heeft zich bij de regering beklaagd over de plannen. Het opengaan van de grenzen in Europa in 1992 speelt ook een rol in zijn pro test. "Steeds meer buitenlandse kermisexploitanten zullen dan op de Nederlandse kermissen komen staan. Terwijl wij nu al in een aantal opzichten in een slechte concurren tiepositie verkeren. In Duitsland bijvoorbeeld hoeven kermisexploi tanten helemaal geen wegenbelas ting te betalen. Daar wordt kermis gezien als een vorm van cultuur. De verhoging van de wegenbelasting kunnen we ook daarom niet gebrui ken". Woots ziet het liefst dat de ker misexploitanten worden vrijgesteld van het betalen van wegenbelas ting. Met handhaving van de huidi ge regeling is hij echter ook tevre den. Hij hoopt binnenkort op het ministerie een gesprek te hebben. Intussen wacht Rijnhout rustig af: "Ik lees bijna dagelijks van allerlei nieuwe plannen om het autorijden duürder te maken. Ik moet nog zien wat er van terecht komt". Geen compromis over bouw vuilverbranding DEN HAAG - De bemiddelingspo ging van de provincie in het conflict tussen de gemeenten Rijswijk en Voorburg en het samenwerkings verband SAVA is gisteren zonder resultaat gebleven. De beide plaat sen maken bezwaar tegen het be sluit van de SAVA om in Leids- chendam. een nieuwe vuilverbran dingsinstallatie te bouwen. Rijswijk en Voorburg zien het ding liever op de Maasvlakte of de Moerdijk verrij- De provincie heeft nu voorge steld te bekijken of de installatie eventueel in Zoetermeer kan wor den gebouwd. De gemeenten Rijs wijk en Voorburg moesten dan hun voorkeur voor Rijswijk en Voor burg laten vallen. De SAVA stemde in met dit compromis. De twee ge meenten wezen het echter af. De be zwaren van Rijswijk en yoorburg zijn nu voorgelegd aan een provin ciale beroepscommissie. Die doet over één tot twee weken uitspraak. 'Taken burgemeester en korpschef moeten beter worden afgebakend" DEN HAAG/REGIO Het aantal inwoners van Zuid-Hol land zal tot het jaar 2005 met 300.000 personen toenemen. Dat betekent een bevolkingsgroei van tien procent. Een van de belangrijkste oorzaken van de onverwacht grote groei is de fikse stijging van het aantal geboorten. Tot 2005 worden er 720.000 Zuidhollandse koters geboren. De pro vincie telt op dit moment 3,2 miljoen inwoners. Pas in september gesprek over maatregelen in geval wintersmog DEN HAAG Commissaris van de koningin van Zuid-Holland, S. Pa- tijn, en de ministers Alders en Dales gaan pas over maatregelen bij win tersmog praten als het rapport van de Gezondheidsraad over de scha delijke gevolgen gereed is. "In sep tember komt het rapport af, en dan is er nog tijd genoeg voor een draai boek". aldus Patijn gistermiddag. Zomersmog en wintersmog zijn niet even erg. In de zomermaanden is de smog niet echt gevaarlijk voor de volksgezondheid zodat de com missarissen van de koningin in sa menspraak met de twee ministers hebben besloten, hiervoor geen ver plichte maatregelen te treffen. Een rijverbod bij smog voor Zuid-Hol land, door de vergaande industriali satie een kwetsbare provincie, wordt dan ook afgewezen. Wintersmog is anders van samen stelling. Volgens Patijn is echter ook van deze vorm van luchtvervui ling nog niet bekend of en in welke mate de 'mist' schadelijk is voor de gezondheid. Er zijn verschillende maatregelen mogelijk. Minst ver gaand is het uitvaardigen van ge- dragsbepalende adviezen zoals het vermijden van zware lichamelijke inspanning. Het is evenwel ook mo gelijk op lokaal niveau het autover keer stil te leggen. Benauwd Patijn: "Zelfs bij zomersmog kan het in nauwe straatjes in de stad be hoorlijk benauwd worden. Een ge meentebestuur moet daarop letten en zo nodig straten tijdelijk afslui ten. Bij bloemencorso's of wieler wedstrijden levert dat immers ook geen enkel probleem op". Verder dan lokale maatregelen bij wintersmog wil Patijn voorlopig niet gaan. "Voor groots'cheeps ac ties lijkt geen reden te zijn. We wachten echter op het rapport van de Gezondheidsraad. Duidelijk is dat er draaiboeken moeten worden gemaakt voor de te treffen maatre gelen bij wintersmog". LEIDEN Dc Nederlander heeft een redelijke belangstel ling voor wetenschap en tech niek. Vergeleken met andere landen in Europa scoort ons land relatief hoog. En toch moét Nederland zich zorgen maken want aan de basiskennis schort nogal het een en ander. Die conclusie trok de psycho loog Cees Midden van de Leidse universiteit, vanmiddag bij de presentatie van het boekje 'Van functies, fractals en fobieën. Vernuftige en verrassende vra gen over wetenschap'. door Jan Westerlaken Onderzoek in de Europese Gemeenschap gaf aan dat het maar matig gesteld is met die basiskennis. Zo wist 15 procent van de ondervraagden niet dat het centrum van de aarde heel warm is; 35 procent wist niet dat radio-activiteit in melk schadelijk blijft als het is ge kookt. Driekwart van de onder vraagden wist niet dat antibio tica niet in staat is virussen te bestrijden en 57 procent niet wist dat niet alleen door men sen, maar ook in de natuur ra dio-activiteit wordt geprodu ceerd. Zeventien procent kon niet vertellen dat de aarde om de zon draait. Voor de meeste mensen krij gen wetenschap en techniek pas vorm als zij dat in het dagelijks leven zien toegepast. Het meest tot de verbeelding spreken de computer en elektronica. Kern energie spreekt de mensen al leen aan als de negatieve kanten ervan aan de orde zijn. Zodra die negatieve kanten van invloed zijn op gezondheid en veiligheid gaat er een rood lampje branden. Daar leggen de mensen de hoogste prioriteit: gezondheid en veiligheid zijn een basisbehoefte. Komen die in gevaar, dan worden economi sche voordelen van, bij voor beeld kernergie, naar achter grond verdrongen. De Leidse psycholoog zegt dat de mens een zekere kennis van wetenschap en techniek moet hebben, omdat hij er elke dag opnieuw mee te maken krijgt. Daarom is het van belang dat men weet wat ermee kan wor den gedaan en hoe nadelige ef fecten kunnen worden voorko men. Belangrijk voor een demo cratische besluitvorming, be langrijk voor een ondernemer die open moet staan voor ver nieuwingen in zijn bedrijf om de concurrentie aan te kunnen. Experimenteren met medi cijnen. De meningen daarover liepen nogal uiteen. Een be perkte groep vindt dat van be lang, maar meer dan de helft geeft niet aan dat dit dé manier om de effectiviteit van een me dicament te testen. Midden: "Je ziet vaak dat mensen denken dat de wetenschapper de kant en klare kennis voor handen heeft die zo kan worden aange wend. Toetsen hoeft voor hen De onverwachte bevolkingstoena me wordt duidelijk uit de Winter- prognose 1990 die door de provincie is uitgebracht. De prognose is geba seerd op de bouwscenario's van ge meenten en op streekplannen. Het aantal huizen dat wordt gebouwd, is groter dan verwacht en dus neemt de bevolking sterker toe. De provincie groeit niet overal even sterk. Op regionaal niveau ne men de Drechtsteden en de Alblas- serwaard/Vijfheerenlanden het voortouw. De bollenstreek, Rijn streek en de Haagse regio blijven achter. Groeikernen als Zoetermeer trekken meer extra mensen, sim pelweg omdat daar woningen be schikbaar zijn. Zuid-Holland blijkt veel minder snel te vergrijzen dan enkele jaren geleden nog gedacht werd. De des kundigen van de provincie ver wachten nu echter dat het aantal 0- tot 14-jarigen in 2005 groter zal zijn dan verleden jaar. Niet alleen de stijging van het aantal geboorten is hieraan debet. De komende vijftien jaar verwacht de provincie een ves tigingsoverschot van 120.000 bui tenlanders. Omdat dit voornamelijk jonge mensen zijn, heeft een vesti- niet zo nodig, omdat ze niet we ten wat wetenschappelijk on derzoek inhoudt. Die mensen moeten in kleine groepen wor den voorgelicht, omdat de grote meute niet via de massamedia wordt bereikt". Relatief gezien scoren de Ne derlanders hoog in Europa met hun 'kennis' over wetenschap en techniek. Samen met Frankrijk en Engeland bezetten ze de eer ste plaats. Landen als Spanje, Portugal en Griekenland bun gelen onderaan. Maar, waar schuwt Midden, Nederland mag zich niet in slaap laten sussen, omdat er zo veel mensen niet zijn geïnteresseerd. Daarover mag ons land zich best zorgen gingsoverschot een verjongend ef fect op de bevolking. Naar verwachting sterven er de komende 15 jaar bijna 500.000 per sonen en vertrekken er 45.000 Zuid- hollanders naar een andere provin- Effect Het is volgens een woordvoerder van de provincie nog moeilijk in te schatten wat exact de gevolgen zul len zijn van de bevolkingsgroei de komende jaren. Er zijn zeker posi tieve effecten te verwachten. Zo hoeven er, doordat de bevolking minder vergrijst dan verwacht, minder scholen te worden gesloten. Ook voorzieningen als sportaccom modaties houden voldoende draag vlak. De gemeenten krijgen bij een stij gend inwonersaantal een grotere uitkering van het rijk. Mochten de bevolkingsgroei resulteren in een hoger percentage werklozen, dan zijn de gemeenten duurder uit. Hierover valt volgens de provincie- woordvoerder nu nog niets te zeg gen. De ontwikkeling van de werk gelegenheid, zoals bijvoorbeeld door de uitbreiding van Schiphol, zijn hierop van grote invloed. maken, zegt hij. In dit verband meent Midden dat het onder wijs een voorname rol gaat spe len. Dit moet de kinderen van jongsaf met techniek vertrouwd maken. De Europeanen ,lezen overi gens weinig over wetenschap: 62 procent is niet geabonneerd op een populair wetenschappe lijk tijdschrift. Vijf procent leest er geregeld over, 17 pro cent af en toe en 76 procent zeldzaam of nooit. Midden noemt het weinig. Als voor beeld noemt hij dat 79 procent van de Europese bevolking vo rig jaar niet in een technisch museum is geweest en slechts twaalf procent maar één keer. ENSCHEDE/LEIDEN - De taken tussen burgemeesters en korpschefs moeten beter worden afgebakend. Daartoe zou er een spe ciale gedragscode nloeten worden ingesteld. Dat heeft dr. D. Van Ooij- en, oud-directeur van het Politie Studiecentrum, bepleit tijdens een studiedag over het beheer van poli tiekorpsen. Uit een enquête, die tij dens die dag is gepresenteerd, blijkt dat de samenwerking tussen burge meesters en korpschefs van de 148 gemeentelijke politiekorpsen in Ne derland beter kan. Door onduidelijkheden over de taakverdeling en een gebrekkige onderlinge communicatie, zijn vaak spanningen ontstaan tussen de be trokken leiders van politiekorpsen. Dergelijke conflicten hebben er in het verleden toe geleid dat korpschefs in onder meer Purmer- end, Baarn, Tiel, Rotterdam en Bre da het veld hebben moeten ruimen. Uit de enquête blijkt nu dat niet minder dan 90 procent van de geïn terviewden duidelijker afspraken wil over de taakverdeling. Niet zel den ontstaan ruzies omdat burge meester en korpschef op eikaars stoel gaan zitten. Uiteraard spelen ook karakterverschillen en het slecht functioneren van één van de betrokkenen een grote rol. Overi gens klagen politiechefs en officie- HAARLEM - De NZH begint eind mei met een zogeheten belbus in de Randstad. De uitvoering van dit project is uitbesteed aan een parti culiere vervoersonderneming. Bui ten de spits zal deze onderneming op onrendabele lijnen busjes voor acht personen inzetten. Het is de be doeling dat passagiers zelf opbellen om naar een bepaalde plek te wor den vervoerd. Het tijdstip en de rou te is afhankelijk van het aanbod aan passagiers. De 'grote' stadsbussen blijven dan in de garage. Het experiment geldt voorlopig voor een jaar en concentreert zich in een aantal Haarlemse buitenwijken. De NZH denkt hiermee per jaar een ton te kunnen besparen. Dat geld zal worden besteed om het busver voer op andere trajecten uit te brei den. De proef is op uitdrukkelijk ver zoek van het Haarlems gemeente bestuur tot stand gekomen. Haar lem is de enige plaats waar de NZH de proef gaat houden. "Op dit mo ment zijn er nog geen plannen om zoiets ook in bijvoorbeeld Leiden op te zetten", aldus een woordvoer der van het bedrijf. Hollanden vieren 150-jarig bestaan in de Keukenhof LISSE - De commissarissen van de koningin in Noord- en Zuid-Hol land, R.J. de Wit en S. Patijn, ope nen op donderdag 10 mei de mani festatie '150 jaar Noord- en Zuid- Holland'. Tot en met 13 mei wordt die in de Keukenhof gehouden. De commissarissen dopen die dag een nieuwe lelie. De naam van de bloem is nog niet bekend: de Royal Horti- cal Society in Londen moet nog goedkeuring geven aan de voorge stelde naam. In een tent zijn onder meer een demonstratie van oude ambachten, een rijtuigenparade en een kleine expositie over 150 jaar fietsen. ren van justitie vaker over het optre den van de burgemeester dan om gekeerd. De gedragscode zou vergelijk baar moeten zijn met de afspraken die in het bedrijfsleven gelden. Daarin hebben de raad van commis sarissen en de directeuren omschre ven wat hun taken en verantwoor- delijkh°den zijn. "Nu zijn er 148 burgemeesters die allemaal ver schillend vorm geven aan hun be leid. Na de reorganisatie zouden er 23 korpsen kunnen ontstaan die ook allemaal verschillend te werk gaan. Het door de burgemeesters en korpschefs gezamenlijk opstellen van zo'n gedragscode, waarin de be heers- en managementtaken zijn omschreven, zorgt voor eenduidig heid". De Leidse burgemeester C. Goe- koop ziet vooralsnog weinig in ge dragscodes. "Ik denk dat het heel moeilijk wordt om een goede rege ling te maken die voor het hele land geldt. Verder geloof ik dat dergelij ke codes geen medicijn zijn tegen karakterbotsingen en communica tiestoornissen. Het is veel beter om op geregelde tijden gesprekken te houden over eikaars functioneren. Bovendien kan het geen kwaad om, als het ergens misloopt, één van de betrokken personen door te schui ven. Een korpschef die niet over weg kan met de burgemeester in een plaats, kan misschien wel goed opschieten met de burgervader in een andere gemeente", aldus Goe- koop, die de relatie met zijn korpschef H. Mostert uitstekend noemt. (£>Ut) ïllftOUS Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Te Harderwijk heeft zich een gehuwd persoon uit Amsterdam voor het leger in Oost-Indië doen aannemer} met overlegging van een schriftelijk bewijs van de toestemming zijner vrouw. Dit stuk is echter gebleken valsch te zijn. Tegen dezen ontrouwen echtgenoot is deswege een straf vervolging ingesteld. - Uit Washington wordt geseind dat beide huizen van het Con gres het wetsontwerp hebben aangenomen, waarin bepaald wordt dat de wereldtentoonstel ling te Chicago zal worden ge houden in 1893, gepaard gaan de met eene parade van de vloot voor Nieuw-Yorkwaartoe ook de buitenlandsche marines wor den uitgenoodigd. - J.W.F. COUVEE. HORLOGEMAKER, Woonplaats: Academie. - VERKRIJGBAAR Zaterdags avonds: SAUCIJZE- en andere soorten FIJNE BROODJES. HOOGEWOERD 50. A.H. VERBRUGGE- PICKEE. Vijftig ja.ar geleden: - Het was een lelijke briefkaart die de V. te Alphen van een me de-inwoner van zijn gemeente ontving. Hij beklaagde zich er dan ook over bij de politie, die ging zoeken en toen de betrokken inwoner, C., vond. Deze moest gisteren bij den Haagschen poli tierechter terecht staan, maar hij vond dat hij eigenlijk toch wel een beetje gelijk had. Want "dan moet hij mijn cente maar geven", oreerde de verdachte. De officier wilde nog wel wat een- ten nemen, en niet zo weinig ook, namelijk 4000, oftewel f. 40 als boete, of 40 dagen hechtenis ge ven. De verdachte had tegen bei- i de voorstellen ernstige bezwa- J ren, doch de politierechter niet. En dat beteekende, dat verdach- j te conform den eisch van den of- ficier werd veroordeeld. LISSE De Keukenhof is een van de grootste trek pleisters cvoor Oostduitsers op vakantie in Nederland. Gisteren werd de lO.OOOste Oosterbuur, Horst Ulrich uit Potsdam en diens vriend Lothar Pietsch uit Tem- plin binnengehaald. Het tweetal was met 150 Oostduit- se marken voor een drjedaags bezoek naar Nederland gekomen. Naast bloemen en een taart kregen ze, in ver band met hun bescheiden budget, ook lunchpaketten en een etentje aangeboden. De Keukenhof houdt exact bij hoeveel bezoekers en van welke nationaliteit de bloementuin bezoeken. De buschauffeurs moeten een kaart afgeven met daarop gegevens van hun passagiers en daarnaast worden er geregeld tellingen gedaan op het parkeerterrein. De Keukenhof gebruikj de gegevens bij het uitstippelen van haar marketing-beleid. (foto anp> Dr. Cces Midden: "Kloof tussen mensen die écht zijn geïnteresseerd in wetenschap en zij die zeggen slechts belangstelling te hebben, wordt steeds groter". (foto Wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11