Leden WBL bezorgd over onderhoud huizen We maken niet alleen mooi jasje om een apparaat Leidenaar stuurde tien jaar lang bedreigingen Organisatoren van bingo via illegale zender veroordeeld 'Wachtbestand kan leiden tot verla-ottLng'' LEIDEN - De algemene verga dering van de Woningbouwver- eniging Leiden (WBL) maakt zich ernstig zorgen over het on- derhoud aan de 12.000 huurwo- ningen. Ze vreest dat er verkrot- t ting ontstaat indien de WBL niet meer geld beschikbaar stelt voor het onderhoud. De leden van de algemene vergade ring. die de bewoners vertegen woordigen, hebben hun bezwaren vervat in een brief aan directie en bestuur van de WBL. Ze vragen hierin om een fundamentele discus sie binnen de vereniging over het nieuwe financiële en technische be leid dat de WBL sinds 1 januari 1990 voert. Die werkwijze komt er op neer dat alleen zeer noodzakelijk onderhoud, het zogenaamde basis pakket, meteen wordt uitgevoerd. De wat minder dringende zaken ko men in het zogenaamde 'wachtbe- stand', hetgeen betekent dat dit werk op de lange baan wordt ge schoven. De algemene vergadering eist dat de WBL meer geld beschikbaar stelt om deze achterstallige onder- houdwerkzaamheden uit te voeren. Dat geld moet worden vrijgemaakt door bevriezing van de algemene bedrijfsreserve. "Wij eisen dat met ingang van 1991 meer geld wordt gereserveerd voor de woningen en minder voor het bedrijf zelf', aldus de leden in de brief. Ze willen dat de WBL binnen twee weken reageert op de voorstel len. Indien dit niet gebeurt willen de leden een buitengewone verga dering uitschrijven waarop directie en bestuur verantwoording moeten afleggen. P. Jansen, hoofd technische LEIDEN - Om een belediging te wreken, stuurde een 36-jarige Lei- - denaar de tien jaar lang allerlei be dreigingen naar een bekende van hem. Constant werd het slachtoffer op allerlei manieren de schrik op het lijf gejaagd. Hij ontving dreigbrieven, zijn ei gen overlijdensadvertentie, enve loppen waarin scheermesjes zaten en telefoontjes. Op zijn verjaardag o kreeg hij bij voorbeeld te horen dat dat zijn laatste was. Nadat hij ver- - huisde, lagen ook op het nieuwe adres toch weer dreigbrieven op de mat. Voor de Haagse rechtbank verde- lTdigde de Leidenaar zich gisteren -> nog enigzins voor zijn daden. "Hij is ■- ook constant bezig geweest mijn le- ven te verzieken". Meer licht werd ,i niet op de zaak geschenen. Voor alle feiten en de omstandigheden waar- - onder de bedreigingen plaatshad- den, werd verwezen naar de versla- Korenzangdag Op donderdag 26 april is er een koren- 1 zangdag voor ouderen in de Stadsge- 1 hoorzaal, Breestraat 60. Hieraan werken onder meer koren uit de dienstencentra en uit de regio mee. Openingstijden tus- - sen 9.45 uur en 16.15 uur. gen van deskundigen. Uit gingen van privacy ging de recht bank daar niet nader op in. Volgens de psychiater heeft de Leidenaar een paranoïde ontwikke ling doorgemaakt en was hij sterk verminderd toerekeningsvatbaar. Langdurige behandeling is noodza kelijk, ook al omdat de kans op her haling, of ernstiger nog, uitvoering van de dreigementen niet wordt uit gesloten. Dat laatste sloot de ver dachte echter uit, omdat hij inmid dels de gevolgen van zijn acties was gaan beseffen. Gezien zijn geestesgesteldheid eiste officier van justitie I. Klopper tien maanden gevangenisstraf, waarvan zeven maanden en 21 da gen voorwaardelijk. In dat geval blijven precies de 69 dagen over die de man al in voorarrest heeft geze ten. "Gezien de duur van de bedrei gingen vind ik een lange onvoor waardelijke gevangenisstraf eigen lijk rechtvaardig, maar ik denk dat daar in deze situatie niemand bij is geholpen", aldus Klopper, die wel toezicht door de reclassering eiste en een behandeling bij de Riagg. Ook wil zij dat de man gedurende de proeftijd van twee jaar geen en kel contact met zijn slachtoffer heeft. Uitspraak 8 mei. dienst van de WBL, heelt de brief nog niet onder ogen gehad. Op voor hand wil hij eventuele onrust onder huurders wegnemen. "Het wacht- bestand wordt ieder jaar zorvuldig nagelopen. Indien er iets bij staat dat echt niet meer kan wachten, wordt het werk gegarandeerd meteen uitgevoerd". De angst voor verkrotting is Jan sen vaker ter ore gekomen. "Maar we blijven de verpaupering voor in dien we zeer dringende reparaties meteen uitvoeren". Verder biedt het groot onderhoud dat de WBL aan veel woningen laat uitvoeren, volgens Jansen ook een goede be scherming tegen verkrotting. Hij benadrukt dat alleen minder noodzakelijke werkzaamheden, als het vervangen van dakgoten, gebro ken tegels en dergelijke, op de lange baan worden geschoven. "We moe ten prioriteiten stellen, er is gewoon te weinig geld". Het voorstel van de algemene ver gadering om geld te onttrekken aan de algemene bedrijfsreserve lost volgens Jansen weinig op. "Dat geld reserveren we juist om de kos ten te betalen van onderhoud dat de overheid niet financiert. In feite komt de algemene reserve in de hui dige situatie dus ook ten goede aan de woningverbetering". SASSENHEIM - Leden van de Stichting Oud Sas- senheim hebben burgemeester H.M. de Jonge gisteren voor het begin van de raadsvergadering lijsten met 4000 handtekening aangeboden als resultaat van de enquête naar de wens de Molen van Speelman te be houden. Driekwart van de ondervraagden toonde zich voorstander van dat behoud. Omdat de molen op de voorlopige monumentenlijst is geplaatst, mag de 'Stomp' de komende tien maanden niet worden gesloopt. Er gingen al eerder stemmen op om de molen te slechten, zodat ruimte ontstaat voor wo ningbouw. Dit werd gisteravond tijdens de vergade ring nog eens bevestigd. Op 21 juni valt een definitief besluit over de toekomst van de molen. DEN HAAG/LEIDEN - Voor de aardigheid en om wat om handen te hebben organiseerden twee werklozen Leidenaars (35 en 37 jaar oud) vier maanden lang een illegale bingo via een illegale zen der. Ze werden opgepakt "en toen was de aardigheid er wel zo'n beetje af'. Die was er helemaal af toen ze dinsdag van de Haagse politie rechter, S. Mellema, hun straf hoorden: honderd uur dienstver lening die, indien niet met verve volbracht, wordt omgewisseld voor een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van twee maanden. De officier van justitie, me vrouw J. Schelfhout, wilde de Leidenaars eigenlijk alleen ge vangenisstraf geven. Zij eiste twee maanden onvoorwaardelijk en verklaarde zich in dit geval te gen alternatieve dienstverlening omdat de mannen al eens eerder door de politie uit de lucht waren geplukt met een illegale zender. De uitzendingen vonden plaats vanuit een ruimte boven de uit spanning Het Aapje aan de Haar lemmerstraat. Voorzien van de schuilnamen Wiebe en Annema noemden de twee de nummers van het bingospel op. Luisteraars konden bellen als ze een kaart vol hadden. Het geheel werd gelar deerd met het Hollands levens lied. De twee zeggen niets aan het spel verdiend te hebben. Nooit zou er meer dan 100 gulden in kas geweest zijn. Het geld werd ge bruikt om cadeaus van de kopen. Ook een 51-jarige Leidenaar moest vanwege deze affaire bij de rechter voor het hekje verschij nen. Hij was er naar eigen zeggen "min of meer ingerold". De twee organisatoren hadden een ruimte nodig. De Leidenaar stelde die beschikbaar. Hiervoor kreeg hij van rechter Mellema 2000 gulden boete, waar van 1300 gulden voorwaardelijk. De officier van justitie had de man 2000 gulden boete willen la ten betalen. Maar hij maakte de rechter duidelijk dat een derge lijk bedrag er echt niet af kon: "Ik loop al jaren bij de steun". De man mag de boete, die uiteinde lijk overbleef in maandelijkse ter mijnen van 100 gulden afbetalen. Inspraakavond in Vogelwijk over school LEIDEN - Bewoners van de Vogel wijk gaan zelf een inspraakavond organiseren over de plaats van ba sisschool Woutertje Pieterse. Hoe wel de gemeente vindt dat de nieuwbouw moet komen op het grasveldje aan de Antonie Duycklaan, zijn onlangs na heftig verzet van de bewoners uit de Raadsherenbuurt nog andere*plaat- sen in overweging genomen. Van die alternatieven liggen er twee in de Vogelwijk, dus aan de andere kant van de Rijnsburgerweg. Een van die plaatsen is het voor malig terrein van de Annakliniek aan de Mezenstraat en de andere ligt op een van de velden van het Pomo- na-sportterrein aan de Nachtgaal- laan. Het is de bedoeling dat de me ning van de buurt begin mei aan de gemeenteraad wordt kenbaar ge maakt, voordat de raad zich over de definitieve bouwplek voor de basis school gaat buigen. Prijzen voor Leids ontwerpbureau ninaber|peters|krouwel LEIDEN - De PTT-brieven- bus en het Nederlandse munt geld hebben op het eerste ge zicht weinig met elkaar ge meen. De overeenkomst tus sen die twee produkten is dat ze beide zijn ontworpen door het Nederlandse ontwerpbu reau ninaber|peters|krouwel. Sinds 1 februari is dit bureau, dat internationaal bekend heid geniet, gevestigd te Lei den. door Jan Rijsdam In de fraai gerestaureerde Witte Poortkazerne aan het Noordein de zijn op 1100 vierkante meter vloeroppervlak de kantoren, ont- werpstudio's, modelmakerij en de fotostudio van het ontwerpbu reau ondergebracht. Bruno Nina- ber van Eyben, Wolfram Peters en Peter Krouwel geven daar lei ding aan een team van 25 indus trieel ontwerpers, ingenieurs en modelmakers. Het bureau heeft opdrachtgevers in binnen en bui tenland en er wordt gewerkt voor kleine, middelgrote en grote on dernemingen. In de afgelopen jaren is een gro te verscheidenheid aan serie- en massaprodukten ontworpen. Van kleine, persoonlijke dingen zoals horloges tot grote complexe ap paraten als een 'ink jet printer'. Ninaber van Eyben, Peters en Krouwel zijn er in gespecialiseerd elk ontwerpprobleem zorgvuldig en systematisch op te lossen. "Een architect ontwerpt gebou wen op maat. Wat wij doen is het ontwerpen van een kleiner for maat produkt dat door fabrieken in serie wordt vervaardigd", al dus Peter Krouwel. De consument staat uiteinde lijk voor de keus welk produkt hij zal aanschaffen. Ondanks het gro te aanbod maakt hij een duidelij ke keus, weet Krouwel. "De be langstelling voor met name kwa litatief hoogwaardige produkten is de laatste jaren sterk toegeno men. Er is meer oog voor de ma nier waarop een produkt is ge maakt, de functionaliteit en de es thetische eigenschappen". Niet alles wat er mooi uitziet, en de naam design draagt, heeft ook kwaliteit. Het barst van de mooie pennetjes, orginele klokken en fraaie bureaulampen. Vaak gaat het enkel om een omhulsel dat het produkt er fraaier en duurder laat uitzien maar dat in geen ver houding staat tot de kwaliteit. Dat de produkten van Ninaber, Pe ters en Krouwel, ondanks het gro te aanbod, toch opvallen en suc cesvol zijn heeft, volgens Krou wel, te maken met het feit dat het vernieuwende en goed ontwor pen produkten zijn. "Wij maken niet alleen een mooi jasje om een apparaat. Een produkt van ons kenmerkt zicht door een integra tie van functionaliteit, techniek en goede vormgeving. Het is niet zo dat we een stukje techniek, goed of niet goed, van een mooi omhulsel voorzien. Over de func tionaliteit en. de vorm van onze produkten wordt lang, meestal zeer lang, nagedacht. Wij hebben de mensen in huis om een pro dukt vanaf het eerste idee tot aan het eindprodukt goed uit te wer ken". Enthousiasme Een visueel perfect eindprodukt verhoogt wel het enthousiasme over het resultaat. Krouwel: "De tijd dat de vormgeving van een produkt alleen maar wordt be paald door de functie is achter haald. Natuurlijk moet een pro dukt goed functioneren. Maar, als het functioneert kun je met de verschijningsvorm nog een hele boel kanten op". "Ons werk kenmerkt zich niet door een bepaalde stijl of versie ring. De produkten die we maken zijn over het algemeen zeer sober van karakter. Als het om de ver schijningsvorm gaat letten we veel meer op verhoudingen, kleur, helderheid, materiaalkeu ze, dat soort aspecten. De filosofie dat een goed produkt geen versie ring behoeft hangen wij nog steeds aan. Memphis (een stro ming die zich kenmerkt door een overdaad aan vorm en kleur, red.) is op z'n retour", meent Krouwel. "De huidige internationale trend op het gebied van vormgeving is weer uiterst functioneel". Om op de hoogte te blijven van nieuwe ontwikkelingen en trends in uiteenlopende produktbran- ches en de toeleveringsindustrie worden uiteraard alle belangrijke beurzen en designmanifestaties in Europa bezocht. Ninaber van Eyben, Peters en Krouwel pre senteren zich dit jaar voor de eer ste maal op de Hannover Messe, de grootste industriële beurs van Europa (2 tot 9 mei). Al sinds 1953 wordt op deze beurs jaarlijks door een internationale vakjury 'die gute industrieform' toegekend. Een felbegeerde onderscheiding. Het ontwerpbureau ninaberlpete- rslkrouwel heeft 9 Duitse erken ningen gekregen voor produkten die het ontworpen heeft. "Een heel bijzonder resultaat", aldus Krouwel. Brievenbus Tot de bekroonde produkten be horen onder meer de bekende (enkelvoudige) PTT-brievenbus, een kinderveiligheidszitje voor de auto dat voldoet aan de strengste Europese, Amerikaanse en Japanse veiligheidseisen en een, vooral uit medisch oogpunt, revolutionair systeem voor het meten van de bloedsuikerspiegel en de algehele gezondheid van de suikerpatiënt bij te houden. De erkende produkten, waaronder een aantal dat in Nederland en Amerika ook een onderscheiding heeft gekregen, worden samen met nieuwe ontwerpen 8 dagen lang gepresenteerd op de Han nover Messe. In de afgelopen jaren heeft het bureau ninaberlpeterslkrouwel ook grote bekendheid verworven met het door Bruno Ninaber van Eyben ontworpen Nederlandse muntgeld, met het portret van ko ningin Beatrix. Ook andere pro dukten, zoals een tl-armatuur, een serie glazen voor Leerdam en een houten stoel voor de firma Ar- tifort zijn bij een groot publiek bekend geworden. Zijn ontwerpers niet vaak bezig het wiel opnieuw uit te vinden, vragen wij Peter Krouwel. "Die tendens zit er wel een beetje in. Niets is zo moeilijk als de dui zendste stoel te maken en daarin nog iets persoonlijks tot uitdruk king te willen brengen. De voor keur binnen het bureau gaat dan ook uit naar het ontwikkelen van vernieuwende produkten, zoals dat apparaat voor suikerpatiën ten. Daar zijn we ontzettend trots op". "Maar ook in het ontwikkelen van produkten die al jaren be staan schuilt soms een uitda ging", meent Krouwel. "Een tele foontoestel bijvoorbeeld is de af gelopen jaren ontzettend veran derd door nieuwe techniek, die ook steeds kleiner wordt, en uit breiding van het aantal functies. Het is voor ons een enorme uitda ging om een toestel te maken dat veel meer kan en dat zo simpel is dat oma er ook mee kan omgaan". Simpel Bestaan er eigenlijk produkten Enkele produkten van het ont werpbureau ninaberlpeterslkrou wel: (van boven naar onder) de be kende PTT-brievenbus, een appa raat om de gezondheidstoestand van suikerpatiënten bij te houden en het Nederlandse muntgeld. (foto's pr) Industrieel ontwerper Peter Krouwel: "Uiteindelijk is het de consu ment die bepaalt of een produkt een lang leven beschoren is". (foto Loek Zuiderduyn) i die niet te verbeteren zijn? "Jazeker", reageert Krou wel. "De paperclip en de veilig heidsspeld, dat zijn zulke simpe le, vanzelfsprekende produkten dat ze nauwelijks vervangbaar zijn. Als je je daaraan waagt kom je jezelf onherroepelijk tegen". "We zijn de afgelopen tijd bezig geweest, in opdracht van de PTT, een badge (naamplaatje) te ont wikkelen dat gemakkelijk op kle ding bevestigd kan worden. Dat is een heel vernuftig apparaatje geworden met een veiligheids speldachtige constructie die on zichtbaar in het plaatje is ver werkt. We hebben daar een jaar aan gewerkt. Als je het ding be kijkt, zie je de transpiratie die het heeft gekost er niet aan af. Maar, ik verzeker dat het heel wat zweetdruppeltjes heeft gekost". "Of het een succes wordt weet je nooit. Het is een goed produkt. Daarvan zijn we overtuigd. Op een gegeven moment spelen ech ter allerlei facetten een rol, die wij niet kunnen bepalen, maar die wel uitmaken of een produkt aan slaat of niet en of men het handig vindt of niet. Uiteindelijk is het de consument die bepaalt of een produkt een lang leven bescho- Subsidie van provincie voor opknappen Zijlpoortsbrug LEIDEN - De gemeente Leiden krijgt van de provincie ruim vier ton aan subsidie voor drie verschillen de werkgelegenheidsprojecten. Langdurig werklozen kunnen hier- j bij ervaring opdoen en hun kans op een baan vergroten. Een van de projecten is de restau ratie van de Zijlpoortsbrug waarbij zeven jongeren bij een aannemer een opleiding krijgen voor de me taalsector. Met de restauratie van de brug wordt vermoedelijk volgend jaar begonnen. Nu is de afdeling ci viele werken bezig met het maken van een restauratieplan voor de brug die wellicht op de monumen tenlijst komt. Een ander project is de herbestra ting van het Groenoordhalterrein. Volgens de GAB bestaat er een gro te behoefte aan goed opgeleide straatmakers. Bij dit project, waar voor de provincie 150.000 gulden beschikbaar stelt, kunnen tien leer lingen tijdelijk aan de slag. Het derde project is de uitbrei- ding van de capaciteit van de leer lingwerkplaats van het Samenwer kingsverband Praktijk- opleiding Bouw (SPB) aan de Haagweg. Deze opleiding heeft nu 32 leerlingen, maar wil dat laten groeien naar on geveer 100. Nu ontbreekt de moge lijkheid om leerlingen uit doelgroe pen zoals leden van etnische min derheden, langdurig werklozen en vrouwen op te nemen. LEIDEN - Geboren: Hanane dr. van N. Faou- zi en H. Yousfi, Eva Cornell dr. van R.P. de Regt en J. de Visser, Anne Marlot dr. van P.J. van Putten en-C.C.A.G. van Pardidon, Niki Aleid dr. van W.K. Osborne en J. Maarseveen, Nickie dr. van R. Mei|er en J.C. van Dui|n. Coen Michiel zn. van J.E. de Lange en A.M. van der Vlist, Robin dr. van G.J.M. Negenborn en A.C.A.M. Postma. Frena Ninette Mareia dr. van A.N. Weibel en C.M.M. Rosier. Odine An- dreia Maryvonne dr. van A.N. Weibel en C.M.M. Rosier. Daisy Morgan dr. van W.D. van Soest en C. Feikes zich noemende Feikes de Groot, Lisette Mei Chi dr. van R.N.G. Klaassen en K.C. Samuels Brusse, Jordy Michel zn. van M. van den Broek en I. Hoek, Robert Jacques zn. van T.R. Noordhoff en J. Eggink, Maikel Rudolf zn. van T.R. Noordhoff en J. Eggink, Mark Patrick zn. van J.M. Welsh en J. Kane, Anouschka Hazina Louise dr. van J. Schaap en A.C. van Rijn, Thoma Laurentius zn. van T.J. van Maris en C.A. Henhsl, Jacob Johan nes zn. van J.J. van Rhijn en D. van Wijngaar den. Renske dr. van A.F. van Belkum en B.F.M. Maasdijk. Stephan zn. van J.B. Brou wer en M.E.L. Alberts. Paul Johan zn. van J.T.C. Coops en B.S.H. Vermolen. Zakia dr. van L. Aboulghit en R. Hamdaoui, Saskia Ca roline dr. van J.W. van Henten en G. Holland, Umut zn. van I. Bayrak en G. Bayrak, Daphne dr. van J. Driebergen en I.E. Rehorst, David Jason zn. van W. Datema en W.M. Post. Alys- hea Lily dr. van P.C. Price en S.D. Silver, Joey- Wouter zn. van N. Langezaal en S.C. Teske, Jeffrey Bill Arnold zn. van W A. de Graaf en A. Noteboom. Patrick zn. van G. Zuijderduijn en E.M. van Duijn. Michael zn. van G. Zuijderduijn en E.M. van Duijn, Jemima dr. van T.G. Mallée en M. de Visser, Lisanne dr. van S. Grin en I. Stroeve, Chantal Anna Wilhelmina dr. van W.J.M. Smit en S.C. van Egmond, Florian Reinout zn. van M.A.M. Verhagen en J.M.O. Visser, Christina Cornelia dr. van C.P. van Vel- zen en A.H. Leijen, Martijn Jeroen zn. van W.J. Dijk en J.C.H. van der Heijden, Linda dr. van R.J. van der Waart en H. Heerdink, Merlijn Ar thur zn. van P.M.M. Vogels en W. Smits, Her- J man Franciscus zn. van H. van Rhijn en A.F. Otte, Mandy Elisabeth dr. van M. Bodrij en j A.H.J. Molenaar, Johannes Marinus zn. van A. van Hal en J.M. Rijsbergen, Petronella Jacoba j dr. van G.J. Piket en D.C. Haasnoot. Alijda Me lissa dr. van A. Plezier en M. van der Schagt, Joep Theodorus Dirk zn. van T. P. K. van Schie en B.P. van den Hoonaard, Eva Jacoba dr. van P.T. van Rooden en J.W. Spaans, Amanda Melissa Maria dr. van N.J. Vervoorn en I.S.M. de Jong, Michel Anthony zn. van C.H.M. Fran- ken en E. Biesbroek, Kevin zn. van M. Blok en I M.E.S. Verboon. Sheima dr. van E.H. Badrani en N. Bellaado; Pirn Erik zn: van P.E. Heems- i kerk en A.M.A. Boere, Lione dr. van R.T.M. Willems en A.H. Doll, Reinout Cornelis zn. van P.R. Bosch en A.N. Rodenburg, Pol Marein zn. j van J.C.J.M. Juffermans en T.M. van der Voor den. Inspraak van huurders bij De Sleutels in regelement LEIDEN - Woningbouwvereni ging De Sleutels stelt binnenkort bewonerscommissies in die zeggen schap krijgen binnen de vereniging. De rechten en plichten van de com- j missies worden vastgelegd in een j regelement waaraan momenteel nog wordt gewerkt. De directie van De Sleutels wil graag op korte termijn in iedere wijk een bewonersvertegenwoordi ging. In totaal moeten er tien com missies aan de slag gaan, die tussen de 3 en 20 leden tellen. De Sleutels beheert 3900 woningen. Bewonerscommisies zijn geen nieuw verschijnsel bij de woning- vereniging. Al jaren functioneren er bewonersvertegenwoordigingen, alleen zijn hun rechten en plichten nooit vastgelegd. Nu wordt een regelement opge steld waarin exact wordt aangege ven wat de mogelijkheden van de j commissies binnen de vereniging zijn. Woordvoerder P. de Blok van De Sleutels kan nog niet exact aan geven hoe veel de inspraak de com missies krijgen. De eerste vergaderingen worden gehouden in de Muziekbuurt en het Noorderkwartier. Huurders in deze j wijken krijgen begin mei informa tie over de nieuwe commissies. Ge ïnteresseerde bewoners kunnen zich kandidaat stellen en er worden meteen verkiezingen gehouden. De bewonersavond voor de Mu ziekbuurt wordt 3 mei om 20.00 uur gehouden in de Bevrijdingskerk I aan de Aerent Bruunstraat 1. Voor de huurders in het Noorder kwartier wordt 7 mei om 19.30 uur een avond gehouden in 't Spoortje I aan de Bernhardkade 40.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10