Werkgevers praten toch over wir-strop J< -Va VERBIJSTEREN 'jj. j 1 Barlaeus-affaire krijgt een flink staartje moi OESO kraakt harde noten over Nederlands onderwijs Onderhandelingen over compensatie Alders zal bij zomersmog geen rijverbod opleggen SÉ? it t Militairen gewond na botsing DINSDAG 24 APRIL 1990 •DEN HAAG (GPD) De werkgeversorganisaties zijn, schoorvoetend en vervuld van te genzin, bereid tot een gesprek met het kabinet over financiële compensatie voor de uit de hand gelopen uitgaven voor de investeringssubsidie wir. Maar het is hoogst onzeker of die onderhandelingen morgenavond tot een akkoord zullen leiden. DEN HAAG (GPD) - Er komt geen rijverbod bij zomersmog. Minister Alders (milieu) wil niet verder gaan dan iedereen op te roepen de auto zoveel mogelijk te laten staan bij te hoge emissies stikstofoxyden. Be drijven worden daarentegen wei verplichtende beperkingen opge- Dat bleek gisteren na afloop van het beraad tussen de minister en de commissarissen van de koningin op het ministerie van VEOM. Aanlei ding was een ambtelijk advies over hoe te handelen bij smog. Daarin wordt het instellen van een rijver bod afgeraden omdat dat 'een te verwaarlozen positief effect' heeft op risico-groepen, zoals ouderen en cara-patiënten. Verder is de econo mische schade door zo'n verbod enorm. Een algeheel rijverbod in Zuid-Holland kost 250 miljoen gul den per dag. Alders heeft dat advies overgenomen. Het ambtelijk advies geeft ver schillende alarmfasen bij zomers mog met daarbij behorende maatre gelen. De termen 'waarschuwings fase' en alarmfase' zijn daarbij ver vangen door getallen. In fase 1 wordt de industrie gevraagd ge meenten en provincies te waarschu wen over de soorten materiaal die worden gebruikt en uitgestoten. Neemt de smog toe dan worden en kele specifieke beperkingen aan be drijven opgelegd in de tweede fase. Het gaan dan om stinkende en irri terende stoffen. In Dat bleek gisteren tijdens een eer ste bijeenkomst, waar minister An- driessen (economische zaken) de werkgeversorganisaties informeer de over het kabinetsbesluit de WIR- tegenvaller op het bedrijfsleven te verhalen. Reclamemakers zien homo's nog steeds als 'nicht' AMSTERDAM (ANP) - Recla mespots op radio en televisie schotelen nog steeds het ideaal beeld voor van de heteroseksu eel. Of. zegt Sjoerd Groenewold, secretaris van de Stichting Ura nia, als er een homoseksueel in voorkomt is het een karikatura le nicht die zich staat aan te stel len, zoals Paul de Leeuw in het reclamespot over een Frans kaasje. Het kan best anders, vindt Urania, opgericht in 1982 door enkele omroepmedewerkers en wetenschappers, met als doel "heteroseksuele vooroordelen" te bestrijden. Zij wilden kritisch volgen wat er in de Nederlandse media, vooral op radio en televi- sie, over homoseksualiteit werd gebracht en vooral ook werd verzwegen. Reclamemakers hebben kort geleden een speciale brochure toegestuurd gekregen waarin hun aandacht voor deze kwestie werd gevraagd. "Want vaak," al dus Groenewold, "krijg je van hen te horen dat zij daar nooit zo bij hebben stil gestaan. Wij vra gen dat wel te doen, al denken we echt niet dat we met één brochure de wereld kunnen ver beteren". De media brengen homo- se,ksualiteit bijna uitsluitend als een probleem, bij voorbeeld in praatprogramma's, of als iets om te lachen, de onverbeterlijke nicht die gek doet, meent de stichting Urania. Volgens de stichting kan veel reclame minder aanstootgevend worden zonder dat de wervende commerciële kracht minder wordt. "Waarom bij voorbeeld moet in een reclame van PTT Telecom bij de aanblik van een appetijtelijk manspersoon uit New York worden gezegd: "Je zal als meisje in Nederland maar verliefd worden op zo'n kan jer"? Dat 'als meisje' kan best achterwege blijven, zodat in het midden gelaten wordt wat het geslacht van de verliefde is", vindt de Urania-secertaris. Andriessen is bereid kleine be drijven te ontzien bij het verzwaren van de lasten voor de ondernemers. Die bedrijfjes, met doorgaans be scheiden bedragen aan investerin gen, hebben de dreigende tegenval- Ier van 5,9 miljard bij de investe ringssubsidie wir niet op hun gewe ten. redeneert EZ. Waarschijnlijk zal de overheid af zien van het opnieuw invoeren van de werkgeversbijdrage in de kin derbijslag, die twee jaar geleden sa men met de WIR werd afgeschaft. Er bestaat nog geen overeenstem ming over het bedrag dat het be drijfsleven moet opbrengen, maar Economische Zaken rekent voor zichtig op een bedrag van drie mil jard gulden. Volgens een woordvoerder van EZ zijn er tijdens het eerste gesprek maandag talloze mogelijkheden be sproken om de wir-tegenvaller te compenseren. Conclusies zijn tij dens het beraad niet getrokken: dat kan pas na het overleg in eigen kring dat de werkgevers vandaag voeren. Morgen worden de echte onderhandelingen geopend. De besturen van NCW en VNO zullen naar alle waarschijnlijkheid besluiten die onderhandelingen on der protest te voeren. De werkge vers vjnden de becijferingen van de WIR-tegenvaller van 5,9 miljard veel te hoog, en menen dat de over heid zich moet houden aan de in 1988 gemaakte afspraken. Maar VNO-voorzitter Van Lede gaf na af loop van het onderhoud met An driessen al te kennen dat het "on verstandig" zou zijn van de werkge vers zich niet neer te leggen bij het kabinetsbesluit de tegenvaller toch te verhalen op de bedrijven. NCW-voorzitter Timmer zei dat de ondernemingen niet kunnen kie zen tussen "goed en kwaad, maar tussen twee kwaden, en dan moetje de minst slechte kiezen". Het kabi net hield de werkgevers zaterdag voor dat de financiële aanslag hoger zal worden als ze niet meewerken. Alle partijen houden er overigens rekening mee dat de onderhande lingen morgenavond geen overeen stemming opleveren, omdat de me ningen te ver uiteen liggen. Voor de ondernemersorganisaties is het "niet bespreekbaar" om de werkge verspremie kinderbijslag weer in te voeren of te sleutelen aan het tarief voor de vennootschapsbelasting. Beide zaken maakten deel uit van het pakket maatregelen dat-het ka binet uitvaardigde in 1988, toen de wir werd afgeschaft. In politiek Den Haag leeft echter juist wel de voor keur de tegenvaller te verhalen door het tarievan de vennootschapsbe lasting aan te passen. :-P AMSTERDAM - Getatoeëerden aller landen hebben zich dezer dagen verenigd in et Amsterdamse Paradiso voor het uitwisselen van nieuwtjes en trend op dit gebied. De kleurrijke 'expositie' valt nog tot en met morgen te bewon deren. (foto AP) sen tijdelijk stilgelegd. Bovendien worden mensen opgeroepen de au to aan de kant te laten staan. Cara- patiënten wordt geadviseerd zich erg rustig te houden en zo min mo gelijk buiten de deur te gaan. In de vierde fase, die maar een keer in de tien jaar voorkomt, wordt over het gehele land voorlichting gegeven aan de risicogroepen ter bescher ming van de eigen gezondheid. Het overleg over maatregelen tij dens wintersmog is nog niet afge rond. Hierbij zijn ingrijpender maatregelen noodzakelijk. De kwetsbare groepen lopen dan zelfs het risico te overlijden. In dat geval kan een rijverbod op lokaal niveau wel degelijk effect hebben, aldus het ambtelijk advies. Rotterdam wil meer metro en minder auto ROTTERDAM (GPD) - Nog voor de zomer zal de gemeente Rotterdam een besluit nemen over de uitbrei ding van het metro-sneltramnet met drie nieuwe lijnen. De gemeen te wil het metro-sneltramnet in noordelijke richting uitbreiden, tot de aan te leggen nieuwe luchthaven en de aan de noordrand geplande nieuwe woonwijk. In westelijke richting moet het net worden door getrokken naar het NS-station Schiedam en in zuidelijke richting via het NS-station Lombardijen naar de Beverwaard en Bolnes. Met het project is 1,4 miljard gul den gemoeid. Rotterdam wil daar voor een een beroep doen op de pot van 20 miljard die minister Maij- Weggen (Verkeer en Waterstaat) heeft gevuld voor verbetering van het openbaar vervoer, aldus wet houder J. Laan (verkeer en vervoer) gisteren bij de presentatie van een nota over de rol van het openbaar vervoer in de regio Rotterdam. Ten zuiden van Rotterdam wor den in de komende tientallen jaren nog zo'n 140.000 woningen ge bouwd en het gemeentebestuur wil de bereikbaarheid van alle stadsde len waarborgen. Werknemers moe ten per openbaar vervoer binnen drie kwartier op hun werkplek zijn, terwijl reizigers binnen 25 minuten een winkelcentrum bereikt moeten hebben. Bovendien wil Rotterdam de groei van het autoverkeer meer beperken dan elders in het land. Ge streefd wordt naar maximale groei tot 15 percent in 2010. BEEK (ANP) - Door een botsing tussen een personenauto en een legerbus met Amerikaanse militairen gisteravond op de autosnelweg Heerlen-Ge leen negentien personen min of meef ernstig gewond geraakt, aldus de rijkspolitie. Alle achttien Amerikanen moesten met verwondingen naar ziekenhuizen worden overgebracht. Bij'een inhaalmanoeuvre kwam de auto van 43-jarige man uit Stein in aanraking met de voor hem rijdende legerbus. Hij sloeg over de kop. De man is zwaar gewond naar een ziekenhuis in Heerlen overgebracht. De le gerbus belandde in de greppel. De chauffeur van de bus raakte beklemd en moest met snijbranders worden bevrijd. «- (foto ANP) DEN HAAG (GPD) - Het Neder landse onderwijs is goed, maar duur en kent een groot aantal zwakke schakels. De situatie in het lager be roepsonderwijs (lbo) is ronduit er barmelijk. De havo is voor veel be kwame leerlingen een "kostbare carrière-barrière". En lesgeven dreigt in toenemende mate te ver worden tot een 'bijbaantje", omdat in het voortgezet onderwijs de helft van de leraren part-time werkt. Dat schrijven drie deskundigen van de organisatie voor economi sche samenwerking en ontwikking (OESO) in een rapport over ons on derwijs. Om het onderzoek werd vo rig jaar gevraagd door oud-minister Deetman. De OESO-onderzoekers vinden onsonderwijs behoorlijk goed, maar verschrikkelijk kostbaar als gevolg van de verzuiling. Voor, de instandhouding van kleine, tot zeer kleine basisschooltjes op het platte land heeft de OESO weinig begrip. "Een basischool op loopafstand lijkt hier een ongeschreven recht", aldus de onderzoekers, die vinden dat kleine schooltjes onderwijskun dig gezien beneden de maat blijven. De salarissen voor (beginnende) leerkrachten moeten volgens de OESO zo snel mogelijk omhoog. "Na aftrek van belasting en andere lasten verdient een beginnende le raar nauwelijks meer dan een utke- ringsgerechtigde", becijfert de OE SO. Voordat dat salaris is verdub beld, moet de leraar 26 jaar full-time voor de klas hebben gestaan. Dat is veel te lang, zeker als je bedenkt dat veel leerkrachten een part-time aan stelling krijgen en de top van het sa laris nooit en te nimmer bereiken, aldus de OESO. Nog hardere noten kraakt het drietal onderzoekers over de eerste drie jaar van het voorgezet onder wijs. Ronduit "verbijsterd" is de OESO over de enorme reeks van verschillende schooltypen waaruit de 12-jarigen in ons land moeten kiezen. De onderzoekers menen dat dit stelsel de "sociale ongelijkheid versterkt", vooral omdat kinderen zo jong moeten kiezen. Dat Nederland dat probleem al vele jaren laat voortslepen, noemt de OESO "nationale onwil". Uit het enorm gevarieerde aanbod oplei dingen kiezen ouders steevast voor de "meest prestigieuze schoolty pen", aldus het rapport. Daarom zit ten de havo's tjokvol leerlingen en loopt het lager beroepsonderwijs (lbo) leeg. De havo blokkeert de car rière van veel bekwame leerlingen, aldus de OESO, die vindt dat het schoolplan van dit schooltype in de revisie moet. De toestand van het lbo vinden de onderzoekers ronduit erbarmelijk. Lbo'ers met diploma komen moeilijker aan het werk dan drop-outs die zonder diploma ande re schooltypen hebben verlaten. De basisvorming kan soelaas bie den. Wel waarschuwt de OESO dat juist de zwakke leerlingen de dupe kunnen worden van dit gemeen schappelijk basis-lespakket voor al le leerlingen van 12 tot pakweg 15 jaar. Wat te doen met de naar schat ting 20 procent van de kinderen, die dat basispakket niet haalt?, vraagt de OESO zich af. Want er is in Ne derland te weinig aandacht voor de vraag hoe men straks "omgaat met kinderen die op 14-jarige leeftijd ge ëtiketteerd zullen zijn als misluk kingen". Douane Drie douanevakbonden uit Nëder- land, België en Luxemburg gaan sa menwerken in de European Customs Association (EQA). Ze wil- j len zich wapenen tegen gevolgen van het wegvallen van de bin nengrenzen na 1992. Het gaat om de Nederlandse Douanebond, de Unie van Financiën uit België en het Syn- dicatdes Douaniers uit Luxemburg. De nieuwe bond heeft in totaal ruim drie duizend leden. Reiskostenforfait De vakcentrale voor middelbaar en hoger personeel (MHP) is tegen stander. van de aftopping van het reiskostenforfait, en als het wordt ingevoerd mag het alleen gelden voor mensen die na het ingaan van de wet naar een andere woonplaats verhuizen. De MHP schrijft in een brief aan.de Tweede Kamer het- zeer onredelijk te vinden dat mensen worden getroffen die jaren geleden kozen voor wonen op afstand van het werk, op grond van dé toenmalir ge belastingregels. Klassieke auto's Klassieke-auto's, oude motorfietsen en een collectie curiosa op het ge bied van vervoer worden zaterdag geveild bij het veilinghuis Loth Gij- selman in Amsterdam. De geza menlijke waarde wordt geschat op zo'n drie miljoen gulden. Het oud ste exemplaar old-timer is een Lor raine Dietrich TFO uit 1908. De auto heeft veel koper op het koetswerk en een afgesloten zitcabine met spreekbuis naar de chauffeur. De richtprijs ligt tussen de drie en drie ënhalve ton. Actie tegen Shell Ongeveer zestig van de in totaal elf honderd Shell-pompstations in Ne derland - maar ook pompen in vijf andere Westeuropese landen - wor den zaterdag 28 april geblokkeerd uit protest tegen de banden van het bedrijf met het>béwind in Zuid-Afri- Ica. Volgens de woordvoerder van het comité Shell uit Zuifi-Afrika zal de actie een 'festival-achtig en ge weldloos karakter,' dragen. Het is niet de bedoeling dat het klanten onmogelijk wordt gemaakt te tank en. "maar we hopen hen op die ma nier wel te bewegen elders brand stof te gaan halen." AMSTERDAM - De Amsterdam se gemeenteraad eist dat B en W het personeel van het Barlaeusgymna- sium tuchtrechtelijk vervolgt in dien daartoe aanleiding bestaat. De raad stemt niet in met het voorstel 'van B en W geen disciplinaire maat regelen te treffen. De partijen zullen hun standpunt morgen kenbaar maken tijdens het debat over de kwestie-Barlaeus in de gemeente raad. door Fred van Essen De raadsfracties aanvaarden de overplaatsing van de omstreden rectrix De Vries-Lentsch als een on vermijdelijkheid. De partijen heb ben echter zware kritiek op het rap port van de Commissie van Goede Diensten. Ze vinden het partijdig en beschouwen het niet als een goede basis om te oordelen over het func tioneren van de rectrix. Het debat gaat morgen over het Barlaeus-zonder-De Vries-Lentsch. De ontheffing van de rectrix uit haar functie is voor praktisch alle betrokkenen, De Vries-Lentsch in cluis, een onomkeerbare werkelijk heid. Het gaat de raad er vooral om de situatie op de school werkbaar te ipaken voor haar opvolger, zo nodig via strafmaatregelen tegen het per soneel, dat het de rectrix van begin af aan onmogelijk heeft gemaakt te functioneren. PvdA-woordvoerster J. Koningh: "We beschikken tot nu toe wel over berichten, maar niet over feiten. Ik wil van B en W weten of het waar is dat personeelsleden zich hebben schuldig gemaakt aan plichtsver zuim door hun weigering in te val len voor de conrector die zich had ziek gemeld". Ook de andere partij en eisen duidelijkheid. "B en W moeten uitzoeken hoe het zit. Dit kun je niet in de lucht laten han gen", aldus V. Bruins Slot (CDA). Bronnen Charlotte de Vries-Lentsch vroeg Protest van Barlaeus-leerhngen naar aanleiding van de 'affaire' De Vries-Lentsch. en kreeg op woensdag 28 maart met onmiddellijke ingang buitenge woon verlof. Een week eerder had de Commissie van Goede Diensten zijn voor de rectrix vernietigende eindverslag gepresenteerd. Het eindverslag citeerde bronnen uit de school waarin zij ondeskundig, ontactisch en 'militair' werd ge noemd. Na het verschijnen van het rap port kwam De Vries-Lentsch nog gewoon óp school, zoals ze de voor afgaande elf maanden sinds haar benoeming op 1 maart 1989 steeds tegen de stroom in was blijven door werken. Haar 'collega's' maakten haar echter naar eigen zeggen op niet mis te verstane wijze duidelijk dat verder werken voor haar zinloos was en ze verdween naar huis, waar ze de uitkomst van het raadsdebat afwacht. De Vries-Lentsch: "Ik heb gezegd niet eerder te willen praten over een andere baan voor mij dan nadat dit is afgerond". De rectrix vecht haar op non-actiefstelling via het ambte narengerecht aan. Vooral een for mele zaak, want het is haar wel dui delijk dat ze op het Barlaeus nooit meer als rectrix kan functioneren. Zelf zegt ze: "Ik wil niet coute que coute' terugkomen, maar ik moet aan mijn onderhandelingspositie denken". Ze verwacht van de gemeente raad dat die disciplinaire maatrege len zal treffen. "Het is niet mijn be doeling dat er ontslagen vallen, maar de gemeente moet nu einde lijk eens inzien dat ze zich niet har monieus kan blijven opstellen te gen de school die zich conflictueus opstelt". Vrouwen Het Barlaeus heeft zich van meet af aan verzet tegen de benoeming van De Vries Lentsch. Het verzet begon in 1987 toen wethouder Ada Wilde- kamp uitvoering gaf aan het ge meentelijke voorkeursbeleid voor vrouwen -'positieve actie' - en een advertentie liet plaatsen waarin al leen vrouwen werden opgeroepen te solliciteren. Het verzet hield aan, hoewel de onafhankelijke rechter tot twee maal toe bepaalde dat De Vries- Lentsch' benoeming juridisch cor rect was. Nadat in februari van dit jaar burgemeester E. van Thijn zich met het conflict ging bemoeien en B en W dreigden met 'disciplinaire maatregelen', werd een doorbraak geforceerd. Alle betrokkenen stemden in met de benoeming van een Commissie van Goede Diensten, bestaande uit oud-minister Rood, voormalig SER-lid Verweij-Jonker en oud-rec tor van het Haarlemse Gymnasium Van Amerongen. Verweij-Jonker Verklaarde al kort na het verschij nen de conclusie van het rapport onrechtvaardig te vinden. Ze beriep zich op de onwenselijkheid "de hele school te straffen". V. Bruijns Slot (CDA): "De com missieleden, dat waren toch kanon nen, iedereen was blij met hun be noeming. Ik vind het onbegrijpelijk dat ze met zo'n rapport zijn geko men. Ze hebben niet met onafhan kelijke personen gesproken en la ten de tegenstanders van De Vries- Lentsch uitgebreid aan het woord, terwijl over de rectrix en het ge meentebestuur alleen beoordelend wordt geschreven". Ook de andere raadsfracties oor delen zeer negatief over het rapport met kwalificaties als 'eenzijdig' (D66), 'niet evenwichtig' (PvdA) en 'partijdig' (Groen Links). "Waarom staan er alleen consequenties in voor de rectrix en niet voor de ande re geledingen, de conrectoren?", vraagt M. Baak (D66) zich af. De nieuwe rector van het Barlaeus hoeft volgens B en W niet per se meer gerecruteerd te worden uit louter vrouwen, omdat in Amster dam inmiddels voldoende vrouwen als schoolleider zijn benoemd. Ko ningh (PvdA): "Dat betekent niet dat de positieve actie heeft gefaald, want het laat onverlet dat bij gelijke geschiktheid toch een vrouw wordt benoemd". Bruins Slot (CDA): "De Vries Lentsch was het boegbeeld van het vrouwenvoorkeursbeleid; het beleid is gewoon mislukt". Meer reizigers vervoeren en tege lijkertijd het autogebruik terug dringen is alleen mogelijk als het openbaar vervoer twee en een half keer zo groot wordt. Ook de bus en tram krijgen in de toekomst extra aandacht. Dat zal niet alleen te mer ken zijn aan de reistijden, maar evenzeer aan beter comfort en toe gankelijkheid. KEP-schuldeisers nemen genoegen met 15 procent ROTTERDAM (ANP) - De schuldei sers van de failliete paspoortfabri kant KEP hebben na een stemming besloten hun procedure tegen de staat te stoppen. Voor de 86 eisers is een bedrag van anderhalf miljoen gulden beschikbaar, ongeveer 15 procent van het totaal aan vorderin gen. Dit heeft curator mr. J. Men- tink vandaag bevestigd. Volgens de curator handelen de eisers uit puur bedrijfseconomische overwegingen. "Men pakt liever 15 procent nu dan een onbekend be drag later, ook al kan dat dan hoger uitvallen." Dat 'later' kan oplopen tot een procedure van vijf a zeven jaar. Het gaat volgens Mentink om een tamelijk bescheiden faillisse ment. Daarom is de crediteuren ge vraagd wat men wilde, jaren door gaan of nu met zekerheid 15 procent krijgen. Ook de voormalige financiers van KEP, de Nederlandse Midden- standsbank (NMB) en de Nationale Investeringsbank (NIB), voeren een procedure tegen de staat. Ook die gaat jaren duren. In dit geval gaat het echter om geheel andere bedra gen. De NMB stak zestig miljoen gulden in het project en de NIB twintig miljoen. ADVERTENTIE KEUZE Herenshirts van polyester/ka toen, met langë en korte mouw. In diverse kleuren, uni en ge dessineerd. 37 t/m 43. Nu voor de verbijsterende prijs van 05 ELKE DAG EEN ANDERE BIJENKORF. de Bijenkorf 0

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3