LEIDSCH DAGBLAD Prijsvoordeel Minima verwachten niets vansociale vernieuwing' NODIG! 649r Jacht op hardrijders 'Litouwen over twee jaar vrij' Personeel AH kan vrijwillig langer werken Leidse prof op Noordpool Vandaag, 24 april La Piccola Italia, KWANTUM PLO-leiders bij Van den Broek Leids Holiday Inn-hotel in andere handen WINKE J5HOF DINSDAG 24 APRIL 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39223 Prijs fl. 1,35 DRIEBERGEN (ANP) - De Alge mene Verkeersdienst (AVD) van de rijkspolitie houdt deze week snel heidscontroles in een nieuwe stijl: de lintcontrole. Met als het ware een lint van radarapparatuur over een autosnelweg wil de politie het rijge drag van automobilisten beïnvloe- j den. Tot nu toe registreerde een enkele radarpost de snelheid van het ver keer. Overtreders werden gefoto grafeerd en voor zover mogelijk di rect aangehouden. Maar volgens de AVD remde degene die de radar post in de gaten had af, om vervol gens voorbij de radar weer vol gas te geven. Met de actie wil de politie in het bijzonder het rijgedrag van hard nekkige snelheidsovertreders beïn vloeden. De automobilist wordt ge dwongen zich over een grote af stand aan de snelheid te houden. De pakkans is groot en hij zal zich vol gens de politie realiseren dat het rij den met een constante, toegestane Oud-burgemeester voor één dag terug NOORDWIJK - J.M. Bonnike wordt voor de duur van één dag be noemd tot waarnemend burge meester van Noordwijk. Bonnike moet bij afwezigheid van de ernstig zieke burgemeester J.M. Hoffmann op dinsdag 1 mei de nieuwe ge meenteraad installeren. Formeel hoeft deze constructie niet, maar Noordwijk heeft voor de ze oplossing gekozen omdat anders het oudste raadslid in dienstjaren eerst bij zichzelf de eed zou moeten afleggen voor hij de overige twintig raadsleden kan installeren. Bonnike was tot augustus 1988 éénentwintig jaar lang eerste bur ger van de bloemenbadplaats. Hij trad twee jaar geleden op eigen ver zoek om persoonlijke redenen te rug. Commissaris S. Patijn van Zuid-Holland zal Bonnike morgen aanstellen. ZAANDAM (GPD) - De 36.000 me dewerkers van de supermarktketen Albert Heijn, de trendsetter in de le vensmiddelenbranche, mogen" zelf kiezen of ze een half uur langer wil len werken. De directie van Albert Heijn hoopt met dit besluit de acties van het personeel in de AH-winkels tegen verruiming van de winkel sluitingstijden te stoepen. "Wie niet wil of kan, hoeft straks niet later te werken dan nu. Het zal uitsluitend op basis van vrijwillig heid gebeuren", zo verzekerde di rectie-voorzitter Hunfeld gisteren avond. Werknemers die tot half ze ven willen werken krijgen een toe slag van 50 procent of compensatie in werktijd. De ondernemingsraad van Albert Heijn is verheugd over het voorstel. Volgens voorzitter De Jong vanoch tend gaat er een "zucht van verlich ting" door het personeel. Volgens de Dienstenbond FNV echter vindt het personeel "het een slecht voor stel. Het woord vrijwillig wordt in de detailhandel met een korrel zout genomen. In de praktijk zullen mensen onder druk gezet worden toch langer te werken". De Dienstenbond FNV ziet daar om geen reden de geplande sta kingsacties af te blazen. In het filiaal van Albert Heijn aan De Kem- penaerstraat in Oegstgeest staakte een meerderheid van het personeel uit protest tegen een eventuele ver lenging van de sluitingstijd. De ak- tie werd gesteund door de winke liersvereniging 'Oegstgeest Aktief zie pagina 5: Offensief in winkels wordt groter snelheid veiliger, comfortabeler, meer ontspannen en milieuvriende lijker is. De politie is zowel opvallend als onopvallend aanwezig. Met span doeken worden enkele snelheids controles aangegeven, terwijl er op andere plaatsen niets van is te zien. Op weer andere punten houdt de politie automobilisten aan die des ondanks de snelheidslimiet over schrijden. De AVD zet voor de lint controle 'een aanzienlijk aantal' ra darposten, politie-auto's, motoren en een helikopter in. Gedurende de controle wordt op alle geldende snelheidslimieten ge controleerd. Niet alleen de 100 of 120 kilometer per uur voor perso nenauto's, maar ook de 80 kilometer per uur voor vrachtverkeer. De dienst verkeerskunde meet tijdens de controle de gemiddeld gereden snelheid en vergelijkt die met het gemiddelde op andere da gen. Daarmee zou het effect van de lintcontrole zichtbaar moeten wor den. LEIDEN - In zes dagen een reis van achthonderd kilome ter over de onherbergzame ijs vlaktes in het uiterste noorden van Canada. Temperaturen van min 30 graden Celsius, he vige sneeuwstormen en een zon die nooit ondergaat. De Leidse neuroloog prof.dr. H.A.C. Kamphuisen (links), dierenarts D. Hiemersma en alpinist John Fincken hebben vorige week tal van ontberin gen moeten doorstaan, maar bereikten uiteindelijk toch hun doel: de magnetische noordpool. Het bitterkoude uitstapje van het drietal gold als voorbereiding op een expe ditie in 1991 naar de 'gewone' noordpool. De onderneming was in eerste instantie be doeld als een sportieve presta tie. De drie zijn de eerste Ne derlanders die de magnetische noordpool bereikten, (foto anp) Bankoverval op Schiphol met bus SCHIPHOL (ANP) - Twee overval lers hebben gisteren met een bus van Centraal Nederland de pui van een Amro-filiaal op Schiphol-oost kapotgereden en zijn er vandoor ge gaan met een onbekende buit. De daders zijn nog voortvluchtig, aldus de politie. Achter het gebouw aan het Sta tionsplein ligt een parkeerplaats van bussen van Centraal Neder land. De overvallers reden met een van de daar geparkeerde bussen de bank binnen en kwamen direct bij de balie tot stilstand. Een gewapen de overvaller griste geld weg. De an der stond buiten te wachten met een motor waarop de twee vervol gens ontkwamen. In de bank ont stond nogal wat consternatie. Er sprongen gas- en waterleidingen. De motor is later enkele kilome ters verderop in de berm van een weg teruggevonden. Of de twee da ders vervolgens zijn overgestapt in een auto, weet de politie nog niet. DEN HAAG (GPD) Juist de mensen die het kabinet Lub- bers-Kok met zijn maatregelen voor sociale vernieuwing wil bereiken, zien in meerderheid die plannen niet zitten. Tussen wat ze wensen en de maatregelen die het kabinet voorstelt, zijn grote verschillen. Dit blijkt uit een onderzoek van Konsumenten Kontakt bij 433 huishoudens met een laag inkomen. Het rapport werd vandaag aan PvdA-voorzitter Marjanne Sint overhan digd. ring van het inkomen heeft 74 pro cent geen verwachtingen. KK vroeg ook welke maatregelen voorrang zouden moeten hebben als de betrokkenen het zelf voor het zeggen hadden. De ondervraagden geven de voorkeur aan stijging van hun koopkracht. Volgens 31 pro cent moeten de uitkeringen worden verhoogd; 13 procent geeft de voor keur aan het uitbreiden van het voorzieningenpakket voor de laagstbetaalden en 9 procent pleit voor een ruimere bijverdienstenre geling. Aan bestrijding van de lang durige werkloosheid geeft 15 pro cent absolute voorrang. Opvallend vindt KK dat 12 procent van de on dervraagden de bestrijding van cri minaliteit het meest urgent vindt. SYEKOVO Slachtoffertjes van de kernramp in Tsjernobyl, nu vier jaar geleden. De kinderen zijn door de ramp aan een overdosis straling blootge steld. Dit jaar worden nog eens 14.000 mensen worden uit het gebied rond de centrale geëvacueerd omdat de regering de gevolgen van de ramp heeft onderschat. (foto ap> Ruim 70 procent van de onder vraagden heeft er geen enkel ver trouwen in dat zijn positie zal verbe teren door de sociale vernieuwing. De langdurig werklozen en de ar beidsongeschikten nemen wat dit betreft de meest kritische houding aan. Slechts een kwart van de on dervraagden denkt dat de kans op een baan zal stijgen. Uitgesproken somber over de kansen op betaalde arbeid zijn mensen in de leeftijd van 31 tot en met 64 jaar. Van de werkloze ondervraagden wil ruim 70 procent graag weer aan het werk en 20 procent heeft geen mening. De overgrote meerderheid (ruim 84 procent) vindt het in het kader van de werkloosheidsbestrij ding van groot belang dat de rege ring meer de nadruk legt op om- of bijscholing. Slechts 26 procent van de ondervraagden ziet voor zichzelf mogelijkheden voor om- of bijscho ling. Velen hebben negatieve erva ringen met het arbeidsbureau of de sociale dienst. Wat betreft verbete- S3*313 303 Showroom: Oudeweg 145 - Haarlem Dezelfde temperaturen Flinke perioden met zon en voorname lijk in zuid Limburg mogelijk een re gen of onweersbui. Minimumtempera tuur ongeveer 6 graden. Middagtcmpc- ratuur rond 17 graden, maar in het Waddengebied en langs de kust enkele graden lager. Matige, aan de kust en op het IJssclmcer af en toe vrij krachtige wind uit noordoost tot noord. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Perioden met zon maar donderdagavond of in de nacht van donderdag op vrijdagvmogclijk re gen. Middagtcmpcratuur eerst onge veer 16 graden, vanaf vrijdag rond 13 graden. 24 PAGINA'S MOSKOU (GPD/AFP/Rtr/AP/UPI) De Sovjet-regering staat niet lan ger op het volledig intrekken van de eenzijdige onafhankelijkheidsver klaring van Litouwen. Volgens Ar- kadi Maslennikov, woordvoerder van Sovjetleider Michail Gor- batsjov, is het Kremlin bereid ge noegen te nemen met tijdelijke op schorting, "voor een jaartje of twee". Hoe de Litouwse regering dat wil inkleden, is een zaak van de republiek zelf, zei hij. Volgens de woordvoerder zou Li touwen zijn onafhankelijkheidsver klaring kunnen behouden "voor de geschiedenis'.', op voorwaarde dat de kwestie wordt bevroren en dat Vilnius zich opnieuw onder de Sov jetgrondwet stelt gedurende de on derhandelingen met Moskou. Mas lennikov bevestigde dat een bevrie zing voor twee jaar is voorgesteld als basis voor gesprekken met de opstandige repeubliek. Officieel hebben de leiders van Litouwen nog niet op de voorstellen gerea geerd, hoewel president Vytautas Landsbergis gisteren opnieuw liet doorschemeren dat een dergelijk plan kan worden overwogen. De Amerikaanse president Geor ge Bush zal naar verwachting van middag tijdens een ontmoeting met leden van het Congres bekendma ken welke economische sancties de VS zullen instellen tegen de Sov jetunie, zo hebben regeringsfunc tionarissen gezegd. Waarschijnlijk gaat het om het vertragen of op schorten van leningen en leveran ties. Van uitstel van de eind mei ge plande top met Gorbatsjov is echter geen sprake. Premier Prunskiene van Litou wen maakte gisteren bekend dat-de republiek in Zweden een nood fonds heeft gesticht om de blokka de van brandstof en eerste levens behoeften te kunnen doorstaan. De Europese Investeringsbank ont kende evenwel haar mededeling dat de instelling een bedrag van 100.000 dollar zou willen storten. Litouwen is gisteren begonnen de enige raffinaderij in de republiek te sluiten. President Landsbergis vroeg het parlement een noodplan op te stellen om de verwachte mas sale werkloosheid op te vangen. Volgens Landsbergis is het moge lijk dat ook levensmiddelen worden gerantsoeneerd. "Er komt geen honger, omdat Litouwen zich zelf kan voeden. Maar misschien wordt het eten minder lekker" De Sov jetunie heeft de regering van Est land, naar verluidt tevergeefs, ge vraagd de handelsbetrekkingen met Litouwen stop te zetten. Inmiddels is een Litouwse onder handelingsdelegatie in Moskou aangekomen. Er zijn echter nog geen aanwijzingen dat die zal wor den ontvangen door Gorbatsjov of andere leidende politici. Op Koninginnedag zullen onze kantoren GESLO TEN zijn. Voor het aannemen van advertentieopdrachten voor onze edities van maandag 30 april en dinsdag 1 mei geldt als uiterste inleveringsdatum vrijdag 27 april 17.00 uur. Directie LeidschlAlphens Dagblad Heropening van La Piccola Italia Per 2 klanten een halve liter wijn van het huis. Italiaans-Pizzeria Restaurant Boommarkt 2, Leiden, tel.: 071-120238. PALM BEACH ZONNEHEMEL. Voorzien van 6 UVA-lampen, handig zwenk- statief. Tijdklok tot 60 minuten, met automatische afslag. In wit/grijs. 1 jaar fabrieksgarantie met service aan huis. ïgétrriïcacji \x/aarom zullen we duurdoen. Niet verkrijgbaar in Diemen en Nuth. Van den Broek temidden van de PLO'ers Nabil Sha'athFeisal Husseini en (rechts) de Palestijnse vertegenwoordiger in Nederland Afif Safieh. (foto ANP) DEN HAAG (GPD) Een ontmoeting tussen minister Van den Broek (buitenlandse zaken) en een drietal vooraanstaande leden van de Palestijn se bevrijdingsorganisatie PLO heeft vanochtend weinig opgeleverd. Over het Palestijnse verzoek aan Van den Broek om te bemiddelen tussen PLO en Israël is niet gesproken, aldus de woordvoerder van de minister. De Palestijnse delegatie bestond uit dr. Nabil Shaath, de voorzitter van de politieke commissie van de Palestijnse nationale raad, Faisal Husseini uit Oost-Jeruzalem en Afif Safieh, de vertegenwoordiger van de PLO in Nederland. De Verenigde Staten, Egypte en Israël overleggen al enige tijd over de samenstelling van de Palestijnse delegatie waarmee Israël vredesbespre kingen zou moeten voeren. Israël wenst geen 'zichtbare' aanwezigheid van de PLO in een dergelijke delegatie. Nederland zou volgens de PLO de be trekkingen met de VS en Israël kunnen gebruiken om die vredesonder handelingen dichterbij te brengen. 'Gijzelaars vrij in ruil voor Polhill' LONDEN (AP) - Volgens het Engel se dagblad The Independent zullen dertig tot veertig shi'ieten worden vrijgelaten uit een gevangenis in de Israëlische bufferzone, in ruil voor de vrijlating van de Amerikaanse gijzelaar Robert Polhill. Volgens The Independent zitten sommigen in de Khiam-gevangenis al vijf jaar vast zonder enige vorm van proces. LEIDEN Het Leidse Holiday Inn-hotel, in 1968 de eerste vesti ging onder die naam in Europa, wordt per 1 mei overgenomen door Ravinco, een dochtermaatschappij van het Amsterdamse onroerend- goedfonds Ravast. Met de transac tie is een bedrag gemoeid van enke le tientallen miljoenen guldens. De nieuwe eigenaar heeft flinke uitbreidingsplannen. Bij het reeds bijna 200 kamers tellende hotel wor den op korte termijn nog eens 100 kamers aangebouwd. Ook worden enkele nieuwe conferentieruimten neergezet. Als de nieuwbouw eind 1991 is af gerond komen er 30 arbeidsplaat sen bij. In overleg met de vakbon den is afgesproken dat de huidige 87 werknemers in ieder geval nog tien jaar aan de slag kunnen blijven. Als alles volgens plan verloopt begint de bouw in oktober van dit jaar. (Meer op pagina Leiden) Op koninginnedag (maandag 30 april) en bevrijdingsdag (zaterdag 5 mei) is Winkelhof gesloten. De koopavond op 4 mei verschuift in verband met de dodenherdenking naar donderdag 3 met LEIDERDORP óók voor de laatste mode nieuwtjes Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27,50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74.15* Ik neem een jaarabonnement f 285,50' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1